Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:18 24.04.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Тема Rotkaepchenнови  
Автор firefox (оттам)
Публикувано03.09.04 19:48



Един такъв въпрос възникна около червените коси - какво поражда такъв цвят? Ако приемем (аз поне така го знам), че светлостта на косата зависи от количеството меланин, то това би значило, че между бяло-русата и чисто черната коса разликата е само в количеството оцветител, а не в различният цвят на "боите". Такава скала обаче изключва май проявлението на червена коса.

Та въпросът ми е - как е, ако не е така :) и откъде всъщност се получава ефекта на червн цвят на косата?

Вторият въпрос е повече социологически и касае разпределението на червенокосите хора по света и предполагаемите генетични връзки. (Не на последно място - какво се случва при кръстосване на тъмнокоси/русокоси хора с червенокоси? Примеро от историята: един древногръцки мислител се шегува, че боговете на етиопците са черни, боговете на траките сигурно са червенокоси, а ако лъвовете и биковете имаха богове, то вероятно и те щяха да приличат на лъвове и бикова; това комбинирано с изказването на Херодот май, че траките са адски многоброен народ, би означавало, че по нашите земи е имало адски много хора с червена коса - нещо, което в наши дни е супер рядко срещано. So? Tell me more :D)

"Тук е тъй" ООД


Тема интересен въпрос наистинанови [re: firefox]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано03.09.04 23:20



верно че май не може да е от меланин. забелязал съм че рижите хора са почти винаги с много лунички и изгарят лесно на слънце, дори май по-лесно от русите. в казармата имаше един на когото викаха кармазъ (червен на турски). изглеждаше почти като албинос, обаче косата му беше червено оранжева. мисля че червенокосите имат даже по-малко меланин от русите.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re:нови [re: zaphod]  
Автор firefox (оттам)
Публикувано04.09.04 12:11



Бе на мен ми се върти в ума нещо, вероятно прочетено някъде, че при тях оцветяването е вслествие "повреда" при производството на меланин (самото вещество нещо не е съвсем в ред), а не на количеството му, но въобще не съм сигурна откъде съм го забърсала това "знание" и затова питам. (примерно, сещам се за снимките на разни мумии - една на един Инка, една на праисторически човек запазил се в лед и една-две на народ от южноруската степ - всички приживе са/се_каза били с тъмна коса, и всички мумии са ръждиво рижи. )

А ми е интересно наследяването, щото ако забележката за траките е вярна и те са били едновременно многобройни и (предимно) червенокоси, то би означавало, че между червенокоси "дефекта" се предава (значи не е съвсем дефект), но в наше време на балканите червената коса не е стандарт - значи лесно се override-ва. Дано някой има инфо.

"Тук е тъй" ООД

Редактирано от firefox на 04.09.04 12:15.



Тема Re: Rotkaepchenнови [re: firefox]  
Авторcим (Нерегистриран)
Публикувано14.09.04 14:21



Доколкото си спомням от лекциите по антропология, траките не са били червенокоси, а по скоро тъмно кестеняви. Анонимният гръцки мислител вероятно малко е преувеличил. Да питаме професор Минчев от БФ-то!



Тема Re: Rotkaepchenнови [re: firefox]  
Автор TPTP (новак)
Публикувано09.06.15 01:32



Почти всеки българин, който е чувал/чел нещо за траките, си мисли че те са приличали на него/нея

. Аз съм един от тях, но съм кестеняв, нито тъмно нито светло. И защото си падам по червенокосите, ще кажа че и ти най-вероятно си тракийка



Тема Re: Rotkaepchenнови [re: TPTP]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано20.06.15 01:18



Да отговориш в тема отпреди 11 години!? Дали чакат още?





Тема Re: Rotkaepchen [re: WlSP]  
Автор potr (старо куче)
Публикувано13.01.17 19:57



Ми то тоя сайт умре, на кви теми да отговаря? А иначе рижите коси са се появили доста след траките и са заради чист меланин, само че различно диспергиран. Рижите не винаги са с лунички. И не знам кой къде е виждал риж трак

Весела и ползотворна година!

Тема Re: Rotkaepchenнови [re: potr]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано13.01.17 23:49



Ама ти наистина си голям галфон...
Дано не оставиш потомство. Все кретени като теб ще се пръкнат....




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.