Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:09 23.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: Aлekcия]  
АвторAлekcия (Нерегистриран)
Публикувано30.05.07 06:42



РS. за Морфология, том 2 и Синтаксис, том 3 говоря горе. Фонетиката, том 1 не я отварям твърде, не ми е трябвала практически.



Тема Re: Йоан 14:6нови [re: Mиpa_M]  
АвторAлekcия (Нерегистриран)
Публикувано30.05.07 07:13



- Чак сега видях, твърдението ... на приятелите ти за членуването. Ако са филолози -- не коментирам. А как членуват определението към подлога и прочие???

Посочих Моско Москов, защото е изчерпателен на тема "Членуване с пълен и непълен член". В повечето пособия няма пълнота по този въпрос. Един автор писал за два-три случая при членуване, втори така, а при Москов с параграфи са изброени и обяснени с примери всички варианти. Остава да видиш за какво ти говоря.



Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: Aлekcия]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано30.05.07 10:56



Извинявай. Вярвам му. Просто някой път пропускам да прочета нещо - не съм видяла, че си посочила издание и страница.

Мерси.
Мисля, че вече имам избор на издания, писания и... писмени доказателства. Само да си избера най-авторитетното.

Редактирано от Mиpa_M на 30.05.07 10:59.



Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: Mиpa]  
АвторЛюбo (Нерегистриран)
Публикувано30.05.07 17:11



аз съм единия от спорещите с Мира филолози.

и защо твърдя, че "антидот" в това изречение се членува с кратък член:

Тука подлог е "изчакването". сказуемото е ясно, че е "е". "Антидот" е допълнение! и се открива с въпроса какво? /или, както Алексия е написала - кого, ако става дума за лице/ а не с кой?.

не казвам, че само подлога се членува с пълен член. има четири случая, в които се пише пълен член. сказуемното определение е един от тях, но тука нямаме сказуемно определение.

е, толкоз засега!



Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отново [re: Любo]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано30.05.07 17:18



Моля другите филолози за техните мнения.



Впрочем ето какви примери за ск. опр. дава в блога си една ваша колежка: ""

Особено примерът за Нийл Армстронг е същияТ като нашия.

Редактирано от Mиpa_M на 30.05.07 17:32.



Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: Любo]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано30.05.07 19:57



аз съм единия от спорещите с Мира филолози.

и несъмнено пълният член е изпуснат нарочно?



Тема Re: Сказуемно определение и пълен член - отновонови [re: Mиpa]  
АвторpaperclipO13 (Нерегистриран)
Публикувано01.06.07 17:06



Privet, Mira,

spored men greshish, zashtoto kato si napravja razbor na izrechenieto izliza slednoto:

Izchakvaneto (podlog => pulen chlen) e antidota (E kakvo? => prjako dopulnenie) na gneva (kosveno dopulnenie).

Po tazi logika se kazva naprimer "Chistata priroda e istinsko bogatstvo", a ne "Chistata priroda e istinskoto bogatsvo."

S nai-dobri namerenija,
Klamercheto



Тема Ottegljam prednoto suobshtenie :-)нови [re: paperclipO13]  
АвторpaperclipO13 (Нерегистриран)
Публикувано01.06.07 18:04



Sega kato se razmislih, ne sum tolkova sigurna, zatova iskam da otteglja prednoto si suobshtenie. Ako njakoi znae kak moga da go napravja v kluba, molja da mi objasni.

Поздрави,
Кламерcheto



Тема Re: Ottegljam prednoto suobshtenie :-)нови [re: paperclipO13]  
Автор fish_ (goloth)
Публикувано02.06.07 09:56



Не знам какво толкова се колебаете за този пълен член. В конкретното изречение и във всяко подобно такова винаги има пълен член преди и след спомагателен глагол "съм". Просто се сменят местата и всичко си идва на мястото

.
Изчакването е антидотът на гнева.
Антидотът на гнева е изчакването.



Тема Re: Ottegljam prednoto suobshtenie :-)нови [re: paperclipO13]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано02.06.07 11:18



Не можеш сам/а да го оттеглиш, може модераторът да ти го изтрие.
А иначе се оказа, че точно до това ми опря спорът - допълнение ли е "антидотът", или не е. Според мен твърдо не е - нищо, че отговаря на въпроса "какво".

Според Любо е допълнение. Според колежка нефилоложка - "това е елементарно" (че се пише с кратък член).

Впрочем в някакъв друг форум, ровейки, срещнах следното изказване:
"Изобщо тия "стопроцентови" правила, с които залъгват децата, може и да дават резултат за общото повдигане на нивото на тежката ширеща се неграмотност, но заблуждават иначе интелигентни хора, които после започват убедено да защитават погрешни тези
Любими са ми:
(*) "ако отговаря на кой - пълен член, ако отговаря на какво и кого - кратък" - ей затова никой вече не пише пълен член със страдателен залог, което е "стопроцентова", ама грешка. Да не говорим за advanced matters като сказуемно определение, което директно отговоаря на "какво", но пак се пише с пълен член."





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.