Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:24 18.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема МАРАГИДИКнови  
АвторПackвил (Нерегистриран)
Публикувано06.06.02 16:19



Моля да ме извините, но ей сега ще ви задам един може и да ви стори много тъп въпрос, а именно: Кой е Марагидик? Не е ли един британски журналист, писал пътеписи за България по времето на турското робство?
Простете изумлението ми, но видях хотелски комплакс в троянския балкан, носещ името на въпросната личност и чийто надпис и име беше разделено - МАРА ГИДИК!!!!
Да не би да става въпрос за друга личност или нещо аз не съм в час...
Благодаря ви предварително!!!!



Тема Re: МАРАГИДИКнови [re: Пackвил]  
Автор Topepo (дон)
Публикувано06.06.02 17:45



"Марагидик" е име на два или три върха в Стара планина, в различни нейни части. Произхожда от ТУРСКИ език и няма нищо общо с никакви журналисти, писатели и т.н. Доколкото зная, на турски означава или "Виж Мара", "Мара на показ", "Хубавата Мара" или нещо подобно....

И не следва да се бърка с Макгахан, който действително е британски журналист от ХІХ век, със редица заслуги към България.

Редактирано от Topepo на 06.06.02 17:49.



Тема Re: МАРАГИДИК [re: Topepo]  
Автор Arient ()
Публикувано06.06.02 19:32



Едно допълнение, не съм много сигурен но значението на турцизма "гидик" означаваше "хребет" или "превал". Мога да потърся един познат, владеещ литературен турски и тогава мога да бъда по-точен. Около тоя "Марагидик" имаше някакви партизански истории 41-44. Тоя туристически "комплекс" по едно време беше нещо като мемориал на тия събития. А да се сбърка Макгахан с Марагидик е трудна работа. Може би става дума за някой с име, което фонетично е по-близко но не се сещам за такъв.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Наш роден 'мериканец, Я. А. МакГахан!нови [re: Topepo]  
Автор Cв. Ckpoмни (член)
Публикувано06.06.02 20:38



Оппа! Сър Тореро, май сте се, такова, смутил! Януариус Алойсиус МакГахан е бил американски журналист.

Английските журналисти са били бурми в английската анти-българска пропаганда и не са смеели да пишат за турците (любимци на Англия, борци срещу руската "заплаха") каквото МагГахан пише, като американски гражданин - И като ирландски американец, природно погнусен от английския варваризъм към България (както и към Ирландия).

Иначе англичаните, за политическа застраховка, винаги са имали някой виден политик да държи опозиция на правителството. Така че ако стане издънка с английската политика - и Англия трябва да обръща курс - да бъде сочен застрахователния опозиционер като доказателство за право-мислещото английско обществено мнение, чиято човещина така е била узурпирана от (издънилото се) правителство...

За МакГахан, виж тук: [url]http://www.netpluscom.com/~pchs/januariu.htm#MacGahan, Bulgaria's Deliverer.[/url]



Тема Re: МАРАГИДИКнови [re: Topepo]  
Автор Mими и Лили (каки)
Публикувано06.06.02 21:59



Pravilno - "Hubavata Mara"- niama nishto obshto s Mac`Gahan... eventualno.

.....
Niamame kirirliza v momenta i sme kratki i nervni.

Където даваш пари,там си винаги поканен! Симеон /17.12.1999/-бисери dir.bg


Тема Макгахан?нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор Topepo (дон)
Публикувано07.06.02 09:22



Линка ти нещо е сбъркан и не работи изобщо... А и да не би да имаме предвид различни лица?
Просто защото в София ВСЕ ОЩЕ има ГОЛЯМА улица, наречена "Макгахан". А по памет нещо си смътно си спомням, че около Макгахан май наистина имаше нещо ирландско.
Но твърде ме съмнява английската политика през вековете да е била чак толкова наивна и елементарна, както си я представил. И световната им империя едва ли би просъществувала толкова дълго, ако беше управлявана с такива плоски трикове....

Редактирано от Topepo на 07.06.02 10:42.



Тема Re: МАРАГИДИКнови [re: Arient]  
Автор Topepo (дон)
Публикувано07.06.02 09:34



Аз зная със сигурност ДВА върха, наречени "Марагидик" или "Марагидия". Единият е между върховете Баба и Мургана, в Златишко-Етрополската част на Ст. Планина. Втория е източно от вр. Ботев, в същия масив. Но не е изключено да има още някой - изглежда, по турско това име е било доста популярно.



Тема Re: МАРАГИДИКнови [re: Mими и Лили]  
АвторПackвил (Нерегистриран)
Публикувано07.06.02 12:17



Покорно благодаря за информацията...Наистина нещо пообърках имената моля да ме извините...
Все пак Марагидик не се ли пише слято?????



Тема Re: Нали знаеш, ченови [re: Topepo]  
Автор Arient ()
Публикувано07.06.02 12:19



трите хитрини на таралежа са най-ефективни. Макгахановци много но софиската улица носи името на оня журналист, за когото Св. Скромни говори и по повода, който той споменава. И аз си мислех, че е англичанин. "Мак-" като, че ли е характерно за шотландските а не за ирландските имена (там са с O' еди кой си) ама и едните гали и другите също та може и да има Макгахановци - ирландци. И двете представки са белег за благороден произход но са възникнали по различен начин.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: МАРАГИДИКнови [re: Пackвил]  
Автор Mими и Лили (каки)
Публикувано07.06.02 16:58



Не би трябвало да се пише слято. "Гидик", "гидия" са чисти турцизми останали в българският език. В много случаи са нарицателни имена, в един по късен етап усвоени във фамилните такива- Гидиков, Гидикова.
Апропо, тази дума е най - често срещана в народното песенно творчество и в поезията на поетите възрожденци (баща и син Славейкови).
Вижте и "Речник на Найден Геровъ"( VI т. - твърди кафяви корици, издание 1992-93 г.)

Където даваш пари,там си винаги поканен! Симеон /17.12.1999/-бисери dir.bg



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.