Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:14 16.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Тема Какво е "Фондю"?нови  
Автор Бeзcъннa (distance)
Публикувано05.01.02 19:51



Даже не съм сигурна дали правилно го написах... Днес видях в "Метро" едно много симпатично комплектче с бележка, че е за фондю - един по-голям съд (приличен на чайник) в средата, върху метален пръстен, под който има нещо като малко газениче (мажело се с горима паста, за да държи храната в съда топла), от него стърчаха шишоподобни вилички, а отстрани върху по-малки пръстенчета бяха подредени керамични купички с лъжички в тях. Заподозрях, че съдържимото в по-големия съд би трябвало да е някакво месенце, а купичките (вероятно) са предвидени за сос. Но да ви кажа, към комплекта рецепта нямаше , така че да ми каже някой какво хапване е това? Благодаря!



Тема Re: Какво е "Фондю"?нови [re: Бeзcъннa]  
АвторПитaщaтa (Нерегистриран)
Публикувано05.01.02 19:53



Това вече го знам.... :-) Традиционно Швейцарско ядене, представлява топло топено сирене, в което се топят залчета хляб (може и препечени хлебни кубчета) :-)



Тема Re: Какво е "Фондю"?нови [re: Бeзcъннa]  
Автор Lois ()
Публикувано05.01.02 23:12



Знаеш ли, че има и шоколадово фондю? Представи си разтопения швейцарски!!! шоколад в средата, и топваш вътре парченца от разни сладкиши, еее, хайде, може и австрийски да са!?



Тема Re: Какво е "Фондю"?нови [re: Бeзcъннa]  
АвторПepлa (Нерегистриран)
Публикувано05.01.02 23:44



Както го описвате изглежда прибор за фондю chinoise/китайско. В купичките се поднасят различни сосове за нарезаното на извънредно тънки филийки месо, което чрез дългите вилички се потапя в бульон/зеленчуков/. Яде се с нормални прибори.
Другото фондю - бургиньон се прави в олио, в което се потапят кубчета месо. Не ми харесва.
Швейцарското фондю се прави от 3 вида кашкавал, бяло вино и малко кирш и в него се потапят залчетата хляб.
Може да се направи и фондю от риба и скариди - пак в бульон.
Особено приятно е гроздоберското фондю, при което тънките филийки филе се потапят в мускатово вино. То ми е любимото.
Това с шоколада е чудесно, когато се овалват малки парченца от различни плодове.



Тема Re: Какво е "Фондю"?нови [re: Питaщaтa]  
Автор Бeзcъннa (distance)
Публикувано06.01.02 01:43



Топеното сирене (каквото не обичам всъщност) е в средата, боцкаш си хлебчето с виличката и топкаш? Но за какво ли са лъжичките тогава?



Тема А това ще го запомня [re: Lois]  
Автор Бeзcъннa (distance)
Публикувано06.01.02 01:48



за някой момент на "шоколадов припадък"! Никак не обичам сладко, но понякога имам едни такива странни пристъпи на шоколадоунищожение, та... добро оправдание, добро! Експериментирам значи вид фондю, не се тъпча, така де!



Тема Това "китайското" е точно като за мен!нови [re: Пepлa]  
Автор Бeзcъннa (distance)
Публикувано06.01.02 02:06



Обожавам сосчета, а и така поднесено... ммммммммм! И във всяка купичка - различно сосче! За това "бургиньон" в олиото запържва ли се нещо предварително за овкусяване? То както видях вече, май всякакви вариации стават. Благодаря!



Тема Re: Какво е "Фондю"?нови [re: Бeзcъннa]  
Автор sosad (странник)
Публикувано07.01.02 17:16



Нямам идея как изглежда този съд който сте видели, аз лично съм запознат с френските варианти. Значи вариант 1: в един голям глинен съд (дълбок) се разтопяват няколко вида сирена (подобно на швейцарския по горе) и се топи с хляб, вариант 2:вътре е приготвено ястие от парченца месо в сос като се консумира с печени на жар цели необелени картофи (ястията се поддържат горещи през време на консумацията) като другите съдчета са за отсипване, вариант 3: В съда се изсипва олио от гроздови семчици което ври, чрез дългите вилици всеки си взема парченце сурово месце, и го потапя в горещата мазнина за да си го изпържи и консумира веднага, последния вариант го има и в японски стил, но там е маса с вграден плитък керамичен съд който се нагрява чрез газ пропан бутан и в него без мазнина се пържат много тънко нарязани меса. . . Всички варианти са вкусни, добър апетит!




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.