Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:19 27.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Сонда 10-15 мнови  
АвторCoндaч (Нерегистриран)
Публикувано18.05.06 13:29



Гледах един филм и някакви каубойци въртяха една ръчна сонда за вода.
Мога ли сам да си направя за село една ръчна сонда - да дълбае около 10-15 метра и фи около 5-6-7 см?



Тема Re: Сонда 10-15 мнови [re: Coндaч]  
Авторcoндиpaщ:-) (Нерегистриран)
Публикувано18.05.06 18:26



...може, но става доста бавно и попадне ли се на камък..нова дупка :-). Тръби 1/2 цола с дължина над 7м, вече трудно се удържат вертикално от сам човек без да се разглобяват. Дупка с Ф 50мм, дори и в пясъчлив терен не се запълва, включително и във водоносния слой и по-лесно се пробива. Изобщо....тясната дупка е за предпочитане



Тема Re: Сонда 10-15 мнови [re: coндиpaщ:-)]  
АвторCoндaч (Нерегистриран)
Публикувано18.05.06 22:29



Сигурно не е толкова просто - как се свързват тръбите, какъв е режещия елемент, как се върти?

Трябва ми стоп кадър от филм аи после да копирам конструкцията



Тема Re: Сонда 10-15 мнови [re: Coндaч]  
Автор velsi (отскоро тука)
Публикувано18.05.06 22:33



Мога да ти препоръчам програмка-плеър, с която да си направиш стоп кадрите. На мене ми трябваше по същата причина и съм много доволен.



Тема Re: Сонда 10-15 мнови [re: Coндaч]  
АвторCoндиpaщ:) (Нерегистриран)
Публикувано19.05.06 21:10



....наистина е много просто,затова пък трудоемко:),но сам за 1-2дена съм правил дупки до 7м....8м без никакви подпорни триноги ,без чужда помощ. Изобщо мястото бях го "перфорирал"....
..."технологията" е много проста...само малко въображение е нужно и никакви чережи....
..и така....представи си една метална тръба с ф 50мм,която се върти,докато се запълни с пръст около 10см. Пръстта остава в тръбата като тапа, тръбата се изважда и се получава дупка..:). Почиства се, после пак се напъхва в дупката и такаа..... по 10..по 10см..та чааа..к до 7-8 метра. Над тази дължина трудно се изправят "сондата", трудно и бавно се почиства, създава голям момент под действието на собствената си тежест, трябва да се разглобява...
..това е само по "технологията" ...ако си сериозен и проявиш интерес, мога много неща да ти разкажа не само как да си направиш сонда, но как и кладенец да издълбаеш....
Да имаш вода, да си независим, да поливаш, дори да пилееш без да се замисляш, че после трябва да се плаща...какво по-хубаво от това...

P.S.....и да не ме разбереш погрешно, трябва да ти кажа, че тесните дупки са за предпочитане, но само при сондиране



Тема Re: Сонда 10-15 мнови [re: Coндиpaщ:)]  
АвторCoндaч (Нерегистриран)
Публикувано20.05.06 07:08



По повод на това ти изречение:
"P.S.....и да не ме разбереш погрешно, трябва да ти кажа, че тесните дупки са за предпочитане, но само при сондиране",
мога да ти кажа, че съм абсолютно съгласен с теб - русите и зеленооките са за предпочитане

Трябва да намеря някакви чертежи или дори сонда на старо - друго си е автоматизацията



Тема Re: Сонда 10-15 мнови [re: Coндaч]  
Автор мyнти (излъган)
Публикувано20.05.06 07:22



Мога да ти помогна да си направиш сонда за около 10 нметра дълбочина , като за стени на отвора (дупката се използват парчета по 1м. от водосъдържателя на бойлер). Проверена във практиката но само в крайречни наносни райони.

....ДА МУ БЕРА ЛАЙКАТА....


Тема Re: Сонда 10-15 мнови [re: мyнти]  
АвторCoндйo (Нерегистриран)
Публикувано20.05.06 15:05



СОНДИРАЩ и МУНТИ -драснете ми и двамата на меил - vencche@abv.bg.

Ще имам нужда и за двата вариянта(с тръба 2 цола и за кладенец по номера на Мунти.
Почвата ми е песачлива и има вода на плитко.



Тема Re: Сонда 10-15 мнови [re: Coндиpaщ:)]  
Авторvoyager (Нерегистриран)
Публикувано21.05.06 13:33



Стига ве,тесните дупки са за предпочитане НЕ само при сондиране



Тема Re: Сонда 10-15 мнови [re: voyager]  
АвторCoндйo (Нерегистриран)
Публикувано21.05.06 14:00



Мунти,Сондиращ -дайте меили да поговорим в детайли за двата метода за6тото и двата ще са ми необходими да ги започна до 1 седмица.



Тема макар и малко късно. [re: Coндaч]  
Автор Genesis (да ме знаете)
Публикувано22.05.06 16:58



Точно с такава сонда въртяхме миналата година.
Самата режеща част беше от три вида глави. С два размера диаметъра и за по-малкия глава за камък. Нищо сложно няма в цялата система. Та нали когато нещата са по-прости толкова са по-ефективни. Хитрото примерно беше, че там където се събира пръстта беше направено с вратичка така, че да се чисти лесно. Разглобяваш сглобяваш, въртиш на триногата и така. Хамалогия голяма, но пак спестихме една купчина пари.



Тема Друга технологиянови [re: Coндaч]  
АвторMиньopa (Нерегистриран)
Публикувано23.05.06 21:17



Има и друг начин. Вместо свредел се ползва куха заострена тръба (гилза) завързана на въже. Пуска се и с тежеста си се набива в земята. После се вади , чисти се и т.н. Чувал съм, че някои са стигали до 30-35м. Отпада неудобството на дългите тръби и въртенето. Тази система я има описана във в."Направи сам" 83 или 86г,забравих вече. Другата система с тръбите я бях видял в руското сп."Моделист конструктор" 88г (или там някъде).
Гилзата е изпитан метод защото съм го чувал отдавна ,а и ми се стува по-елегантен и по-лесен.
Успех в дупченето!



Тема Re: макар и малко късно.нови [re: Genesis]  
АвторCoндaч (Нерегистриран)
Публикувано23.05.06 21:50



Аз видях на филма как въртят , обаче мен ме интересува практическата направа на тази сонда.
От къде взехте главите, триногата фабрична ли е или е някаква самоделка?
Какво са тръбите - ВиК или други, специални?
Изобщо, целта е да си направя сам сондата



Тема Re: Сонда 10-15 мнови [re: Coндaч]  
Автордeдe ти (Нерегистриран)
Публикувано23.05.06 21:55



Формулираи си заданието - ще връзваш ли помпа(електрическа -напр ВИДА 4 или бензинова )на твоя сондаж?Или ще има само ръчна помпа(тип"кърцалка")Или ше има и кърцалка и ел. помпа както е най разпространения вариант в рамките на населените места!Входа например на ВИДА-та е 1 1/2"-т.е това е мин диаметър на тръбата която трябва да е в сондажа ти!
Докато повечето бензинки са с по голям цолаж,а също и с голям дебит-т.е добре е сондажа да е и по дълбок за да свърже 2 водоносни слоя!Един комшия има градина на около 500 м от реката,и при сондажа първта вода излеза на около 2м,той включи една USA помпа-3" бензин и изсмука слоя за 15 минути!После доразпроби още 10 метра и вече всичко си е О.К.



Тема Re: Друга технологиянови [re: Mиньopa]  
Авторcoндиpaщ:) (Нерегистриран)
Публикувано23.05.06 23:41



Приятелю,
точно този метод ме накара да преоткрия другия начин на сондиране и ще ти кажа защо...
Вземах такава сонда от съседите, нали разбираш, българи сме, как може съседа да има кладенец пък аз да нямам... давай сондата да дупчим... е и....?
Това тежкото желязо да го спускам и вдигам, ами след половин час работа без кръст останах, пък уж съм як, нали знаеш, як кръст, яки и други работи, ама и това не помага.....
Обаче, най-критично стана, когато сондата на съседа заклини здраво в дупката и няма измъкване. Спомних си за думите на дядо Архимед, но като напъна и онова капроново въже почна да се разтяга като ластик, аха да се скъса. Почти я бях отписал тази пуста сонда там някъде под земята, но..как да е справих се, измъкнах я и си казах:"трябва да действаме по друг по-елегантен и лесен начин, така че трудът да бъде като песен

Абсолютно си прав. Това е древен метод за сондиране и описан в сп."Моделист-конструктор", но обърни внимание на цялата система. Сондата (там дори май снаряд наричаха,забравил съм вече) се спуска и забива под действието на собствената си тежест, но.....как се измъква? Не с помощта на як кръст(като моя:-) ), ами цяла система от стойка с макари, изобщо работа подходяща повече за професионалисти..т.е. правиш съоръжението и тръгваш с него дупки да копаеш, пари да печелиш....
Идеята ми беше, с почти подръчни средства и инструментите, които разполагам, да си направя приспособление, с което да установя има ли вода и смисъл кладенец да се копае.. има различни кладенци....на отток, на водна жила, има и такива, дето забиваш една метална тръба в земята и почваш вода да смучеш, има дори и такива (най-гот е),забиваш една тръба в земята, а водата като гейзер сама изтича...
При нас подпочвените води са такива, че може да се направи кладенец само от първите два типа..т.е. с яко копане....кладенец с голям резервоар, голяма водоотдаваща повърхност, под нивото на водоносния слой....това са част от много трудно изпълними, но задължителни изисквания..
.......голям, широк резервоар, преминаващ естествено в тясна дупка, само за профилактично обслужване ....



Тема Re: моята "технология"...:)нови [re: Coндaч]  
Авторcoндиpaщ:) (Нерегистриран)
Публикувано24.05.06 02:10



..това, което описвам е практически изпълнено и проверено, което не означава, че друг е длъжен точно да повтори, но споделям една идея, която е реализирана, демек материализирана ...
Чертежи нямам и най-готиното на технологията "направи си сам" е в това, че няма неща, които да са обвързващи, ограничаващи в конкретни рамки (размери) и непонятни термини, затова ще се опитам с думи прости да опиша...при едно единствено условие....тясната дупка е за предпочитане...с диаметър малко по-голям от 50мм......
...и така....инструментална екипировка за направа на приспособлението за копане на дупки...
1. електрожен- за съжаление без това съоръжение много малко любителски конструкции могат да бъдат изпълнени...
2. ъглошлайф (или ръчна ножовка) ..
3. два тръбарски ключа (нужни са после при копането на дупките за разглобяване на сондата)..

.....работната част на приспособлението (главата или там както искате го наречете) представлява една тръба с диаметър 50мм и дължина около 700-800мм..
.....от единия край на тръбата се прави скосяване (преход) и завършва със заварена муфа 1/2 цола (обикновена водопроводна),
....на около 100мм от началото на скосяването с ъглошлайфа се прави изрез (като на милиционерска свирка , в буквалния смисъл) или пък някакъв по-голям отвор...служи за по-лесно почистване на пръста, а също така от нея се излива водата при изваждане на сондата, когато се достигне водоносния слой, нали отдолу е запушена като с тапа от глината и водата се задържа вътре в тръбата....
.....от другата страна на тръбата, външно,срещуположно (като прилепени към стените), се заваряват две парчета от захабена, плоска пила за метал като малко се показват..около 10мм извън долния ръб на тръбата....това са зъбите, основните работни елементи :)..оформят се като зъб на трион да имат режещ ръб (връх) и наклона на зъба да бъде съобразен с посоката на въртене...но това с заострянето не е задължително, при дълбане в пясък направо се заоблят всичките режещи ръбове...но действат пък доста ефективно при пробиване на камъни с по-крехка структура, по-варовити...
......важното е тези зъби да са заварени отстрани, т.е. при въртене отвора (дупката),е малко по-широка от диаметъра на тръбата, с цел да не се получава заклинване, голямо триене при въртенето на тръбата в дупката..
.....купуват се две метални водопроводни тръби (не е задълнително да са подцинковани )1/2 цола, и дължина 6м, нарязват се на парчета по 1м, нарязват им се съответно резби ..закупува се и достатъчно количество муфи по 1/2 цола.....
.....на едно парче тръба, по средата се заварява една муфа и тя служи като "Т" образна дръжка ...
И това е....сондата е готова...
Начин на използване...към муфата на главата се завива едно парче тръба, към него се завива дръжката и сондата е готова за работа...
..значи....широката тръба (50мм, главата на сондата) заедно с удължаващата тръба (1/2 цола), първоначално не трябва да превишава човешки ръст, за да е удобно за въртене.....което ще рече около 180см...ами това е...
Сондиращият се отпуска с цяла си тежест на "Т" образната дръжка като пиян каубой и почва като ненормален да се врътка...щом усети, че сондата по-бавно се забива, вади, почиства и пак напъхва в дупката. Най-готино е, когато дръжката достигне на височина до около кръста. Тогава с охота сондиращият взема една възглавничка, слага я на дръжката, посяда и с крака като се засили и... се върти почти като кандидат авиатор...
....сондата се забива, дръжката достига до земята, прихваща се с тръбарския ключ, дръжката се развива и се добавя една тръба ...добре е преди завиването на резбичките да поставя малко смазка, че като затегнат, без смазка трудно се развиват...и така..до 6-7м...тръби 1/2 цола, без допълнителна тринога, стойка се изправят вертикално от сам човек...това означава, че на дълбочина 14м може да се размине само с едно развиване...на две части по 7м, за да се почиства....само трябва да се внимава едната част да не изпадне в дупката, че после няма вадене...

Друго нещо много важно, за което се сещам в момента е, че кладенец се копае през суха година, в края на сухо лято... много е важно. Не бързайте да копаете, ТЪПЕЛИВО изчакайте суха година, за да не се оплаквате после, че кладенеца ви е пресъхнал...

В заключение ще дам отговор на въпроса защо тясната дупка е за предпочитане. След като установих мястото на водата, дълбочината, структурата на земните слоеве..маркирах и запуших дупката с бутилка от бира, обърната с дъното нагоре, а когато реших кладенец да копая, бяха изминали три години....суха година, сухо лято, в края на месец август.. Премахнах бутилката и от любопитство пуснах малко камъче в дупката, след време дочух как камъчето избълбука, т.е. в дупката имаше вода и не беше се засипала, устояла на времето.
..... Кладенеца изкопахме само двамата с баща ми...аз естествено в дупката пак по моя "технология", но това е вече друга тема
...изобщо с минимални средства-максимална ефективност.



Тема Re: Сонда 10-15 мнови [re: Coндaч]  
Автор мyнти (излъган)
Публикувано24.05.06 08:02



Половината от нещата дето ще ти наговоря сега ,ако нямаш достатъчно технически нюх няма да се справиш. Така като за начало събираш си няколко водосъдържателя от старите тежките бойлери,с ъгло шлайф им се изрязват дъната и поддържащите планки (получава се един цилиндър )Планките може да изправиш и нарежеш на парчета по 10см и завариш по периферията на
няколко от така получените тръби ,но само от единия край под ъгъл 120* едно от друго. Това се прави когато се слагат в отвора в земята бойлерите да се стиковат по добре един за друг.За самото приспособление ти е нужно
1) Предварително приготвен станок с барабан на който се навива около 14 метра стоманено въженце 6 или 8 мм.-желателно е да има дръжки за навиване от двете страни.
2)четири парчета по 3метра тръба 1 1/4 цола(може и от тръбно скеле )няколко подходящи четириграма които се присаждат от единия край на тръбата и се заваряват а другия се изковава на подходящия вътрешен размер .
Аз намерих четириграми от стара дискова брана , оня четвартит прът дето се нанизват на него дисковете е със същия размер.
3) После разрязваш един водосъдържател на 50 см включително от фланеца ,
на фланеца с подходящи планки заваряш един четиериграм, а
от долния край с дмалко фантазия и подходящи материали на подходящ ъгал заваряш два лемежа които да изстъргват почвата и да я вкарват във вътрешноста , от страни изрязваш 25/25 см вратичка ,с подходящи пантички заваряш изрязаното парче и му правиш подходяща закопчалка.От останалата част от водосъдържателя правиш още една режеща глава , но този път разцепваш по дължина ,отнемаш около 30мм. ипак язаваряш (целта е да се получи глава която може да се върти свободно поставена във вътрешния диаметър на водосъдържателите дето ще се нанизват един върху друг във отвора.Втората глава също е със режещи елементи от долу но се изпразва от горе там на подходящи шини също се заварява един четириграм(желателно е на режештите елементи да се поставят клапи ние ги направихме от парчета гуми
от транспортна лента , та тези клапи успяват да задържат почвата в случая пясък примесен с вода ,водата изтича а пясъка остава в режещата глава.
Върти се със тръба от същия диаметър около 7о см поставена перпендикулярно на отвесната прихванат със скрпителна жапка от скеле и допълнително подсилена със един щифт да не превърта ,от двата края на тая тръба се пъхват подходящи по дължина тръби по един цол които служат за лостове на хамалите дето ща въртят.На станока под барабана в средата поставяш една водеща втулка прихваната в двата края на станока с една дебела арматура презкоято минават силовите тръби дето задвижват главата . Така избягваш ненужното биене . Забравих да ти спомена че режещата глава е захваната за стоманеното въженце със подходящо шарнирно звено (гердене )което предпазва от усукване въжето при въртене .
И така първите два водосъдържателя можеш да завариш един за друг и да ги разпробиеш с подходящи отвори ,тях ги пущаш в отвора след като си стигнал до водата и почва да се срутва от страни и да ти засипва отвора долу,после върху тях слагаш другите един по един като ги стиковаш със планките разположени на 120 *,сменяш и главите на сондата и продължаваш да копаеш, със всяко изваждане на сондиращата глава наредените един върху друг водосъдържатели пропадат на долу.
В общи линий е това ,ако нещо нети е ясно питай ,като имам време ще ти отговоря.

....ДА МУ БЕРА ЛАЙКАТА....



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.