Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:53 25.04.24 
Горещи теми
   >> Конфликтите в Близкия изток
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Български традициинови [re: Чepнopизeц]  
Автор Xepoc (конник)
Публикувано06.08.04 02:06



Специално внимание заслужава протестът на Българската православна църква - безпрецедентна за времето реакция срещу преследването на евреите с важни последици в българското общество. Известна е репликата на Пловдивския митрополит Кирил, който заявява, че ако трябва, ще легне на релсите, за да спре ешелоните, отвеждащи българските евреи на Запад. В най-критичните дни около подготовката на депортацията Софийският митрополит Стефан кани главния равин да живее в дома му... Жестове, които мнозина напразно очакваха от Pope Pius XII или от други католически прелати в Централна и Западна Европа. Няма друга европейска държава, изправена пред толкова тежки избори, в която християнски духовни водачи по абсолютно недвусмислен начин да са се обявявали в защита на преследваното еврейско население, така както се случва в България по време на Втората световна война. И този забележителен факт е недостатъчно известен както в България, така и извън нея. А там, където е бивал споменаван, съобщението е посрещано с огромен интерес, с учудване и изумление. Поведението на българските митрополити е в толкова видим контраст от поведението на еропейския Висш църковен клир - и това се отнася както за Православната, още повече за Римо-католическата църква - че разказът за него не рядко е приеман като анекдот.

["Драги Кольо,
Питаш ме какво зная по въпроса за българските евреи през войната. Доколкото зная, българската църква, специално митрополит Стефан, положил усилия да спасят евреите, но в края на краищата те бяха спасени от ВМРО, т. е. Македонската революционна организация, която не забравяше енергичната подкрепа на евреите пред Обществото на народите в Женева преди войната. Продажниците, които управляваха България през войната, не даваха пет пари за усилията на Българската църква да спаси евреите. Обаче в последния момент (баща ми и майка ми бяха на гарата с раници на гърба на път към газовите пещи в Полша) една македонска делегация посетила Габровски и без церемонии му казала: "Ако един единствен от нашите евреи бъде изпратен вън от границите, ще платите с живота си".
Майката на Сашо Александров, съпругата на Тодор Александров, била много активна в това отношение. Тя беше доста близка приятелка на майка ми и в най-тежките моменти, включително няколко часа преди родителите ми да тръгнат за гарата, тя пристигнала в нашата къща и без да каже дума прегърнала майка ми и започнала да плаче. Оттам къде е отишла и какво е правила не знаем, но родителите ми и другите набелязани жертви били върнати от гарата."
Из писмото на д-р Роналд Ешая, изпратено на 6 януари 1989 г. до негов приятел


Ето имената на 42-ма народни представители направили подписката против депортацията:

Димитър Атанасов Арнаудов
Георги поп Стефанов Добрев
д-р Никола Иванов Дуров
Александър Симов Гигов
Симон Киров Халачев
Данаил Жечев Кънев
Георги Петров Кендеров
Тодор Павлов Кожухаров
Георги Тодоров Кръстев
Филип Димитров Махмуджиев
Петър Георгиев Михалев
Георги Миков Нинов
Димитър Йосифов Пешев
Иван Василев Петров
д-р Георги Рафаилов Попов
Илия Димитров Славков
Стефан Стоянов Стателов
Георги Железов Свинаров
Марин Иванов Тютюнджиев
Никола Иванов Василев
Васил Христов Вълчев
Кирил Кастадинов Арнаудов
д-р Иван Бешков Дунов
Никола Иванов Градев
Игнат Илиев Хайдутов
Димитър Николов Икономов
Стефан Атанасов Караиванов
д-р Петър Иванов Кьосеиванов
Александър Гатев Кръстев
Андро Христов Лулчев
Руси Иванов Маринов
д-р Никола Петров Николаев
Дончо Димов Узунов
Сирко Станчев Петков
Петър Марков хаджи Петров
Спас Маринов Поповски
Панайот Тодоров Станков
Таско Стойчев Стоилков
Христо Стоянов Тумакчиев
проф. Александър Цалов Цанков
д-р Иван Киров Вазов
д-р Иван Коцев Йотов


И разбира се бой по тарамбуките!

ThePatriot


Тема Re: Български традициинови [re: Xepoc]  
Автор oня cъщия, 123 и т.н. (тъпо ухилен)
Публикувано06.08.04 02:45



Ти едновременно и грешиш и си прав...
Няма друга европейска държава, изправена пред толкова тежки избори, в която християнски духовни водачи по абсолютно недвусмислен начин да са се обявявали в защита на преследваното еврейско население, така както се случва в България по време на Втората световна война.

Тук си прав!! Чувал съм много версии за това, но факта е факт - българските евреи не бяха депортирани.

И този забележителен факт е недостатъчно известен както в България, така и извън нея. А там, където е бивал споменаван

Тук май грешиш малко- този факт е известен и в Израел, и на всичките евреи в Диаспората...субективна група, нали...

Защо това не беше известно в България ми е наистина чудно - какъв срам е не си пратиш съгражданите на сигурна смърт, само защото имат друга религия никога не мога да разбера...чак толкова да искаш да се харесаш на арабите?

Дано някой по умен ми даде отговор

Хм...значи тук ли трябва да покажа колко съм остроумен...а'ре няма нужда...


Тема Re: Български традициинови [re: oня cъщия, 123 и т.н]  
Автор Xepoc (конник)
Публикувано06.08.04 03:47



Аз лично винаги съм намирал българските евреи като част от българската нация. Доколкото нашата еврейска диаспора в Израел се чувствува емоционално свързана с България това е по важно от международни признания за каквото и да било. Радвам се че в Израел са известни тия неща от време на WWII, но разбира се чувството за връзка с България не би трябвало да се гради изключително върху някаква признателност и благодарност за спасение. Защото да се застъпиш за съгражданите си е просто проява на човешка солидарност и не би могло да имаме никакво друго поведение. Това което исках да кажа с горният постинг е че кретенските антиеврейски изцепки не са в духа на българските национални традиции, не са в духа на българският национализъм ако щеш имайки предвид че зад протестите застават и дейци на ВМРО, както и висши църковни служители, както дори и парламентаристи от мнозинството.

И разбира се бой по тарамбуките!

ThePatriot


Тема Re: Български традициинови [re: Xepoc]  
Автор oня cъщия, 123 и т.н. (тъпо ухилен)
Публикувано06.08.04 09:25



Разбирам добре каквото казваш, и за мен този кратунко представлява само себе си и едно незначително, но понякога доста вокално малцинство

Е всяко стадо си има мърша, и нашенеца Гад Зееви си е достоен представител на такава мърша, ама е мъничък и незначителен между кореняците български "ИГРАЧИ" които така ловко изиграха играта "'айде да ограбим България".

Хм...значи тук ли трябва да покажа колко съм остроумен...а'ре няма нужда...


Тема Re: Български традициинови [re: Xepoc]  
Автор Чepнopизeц (Войн)
Публикувано07.08.04 01:59



И какво искаш да ми кажеш с това-АЗ НЕ СЪМ ХРИСТИЯНИН А БЪЛГАРИН.
Християнството е еврейска лайнярщина-истинският националист не може да бъде християнин.Иначе списъкът е показателен за това каква е ролята на църквата като пета колона и проводник на антибългарски интереси.

Моята чест се нарича вярност.
nf_kubratov_snop@abv.bg


Тема Re: Български традиции [re: Xepoc]  
Автор Чepнopизeц (Войн)
Публикувано07.08.04 02:01



Що не му оближеш гъзът от любов-хайде не се срамувай.Но не говори от името на целият народ боклук такъв.Явно там в топлото офисче не си запознат с народните настроения към чифутите и предателите.

Моята чест се нарича вярност.
nf_kubratov_snop@abv.bg


Тема Re: Да живей пролетариатанови [re: George]  
Автор Чepнopизeц (Войн)
Публикувано07.08.04 02:07



Не пич трябва да се трепат тези дето нарязаха цели печеливши заводи за скраб и от това забогатяха.Дунарит най големият производител на снаряди мини боеприпаси и бомби сега прави някакакви маратонки машинки за пуканки и салами...Оставям го без коментар.Пък обиждай ме на комунист на воля.Няма за какво да ти се сърдя.Ако един слепец ме убеждава че слънцето е черно ще проявя разбиране и снисхождение.

Моята чест се нарича вярност.
nf_kubratov_snop@abv.bg


Тема Re: Български традициинови [re: Чepнopизeц]  
Автор Xepoc (конник)
Публикувано08.08.04 01:04



Да бе и аз така си мислех че християнството е еврейска конспирация отпочната от евреина Иисус и от апостолите му евреи. Само защо ли ти юдеопоклоннико си избрал да се етикираш с ник Черноризец. Толкова ли не знаеше дето още от средновековието така са били наричани християнските свещеници заради расото. Глей ме мене какво тарикатско езическо име съм си избрал и се засрамай.

ПС Понеже знам че тук има доста кретени оперирани от чувство за хумор май трябва да поясня че горното е ирония. Всъщност съвременната българска народност в съвременният и вид е продукт на процес увенчан и утвърден именно от християнизацията. А българската църква и православните ни свещеници в огромна степен са били бастион и за българщината. Аз самият имам прадядо свещеник застрелян заради отказ да мине към гръцката Патриаршия. Борбата за църквата винаги е била и фундамент на борбата за народност. А че днешният църковен клир си има някои трески за дялане е съвсем отделен въпрос. Но да загърбиш традициите и да захвърлиш стойностното е самоубийствено и път за никъде.

И разбира се бой по тарамбуките!

ThePatriot


Тема Re: Български традициинови [re: oня cъщия, 123 и т.н]  
Автор Xepoc (конник)
Публикувано08.08.04 02:04



Наистина са доста вокално малцинство понеже евреите и еврейски конспирации са им фикс идея и са изчели тонове книжки с антиеврейски тъпизми и са решили дето са влезли в някакъв кръг на посветени по тия въпроси. Докато останалото човечество значи не е наясно с техните "факти" и "доказателства". Да разубедиш някой такъв е все едно да убедиш някой привърженик на НЛО че няма извънземни щъкащи по Земята дето ни наблюдават, изучават, наблюдават и може би ни взимат мерката. Или пък примерно да убедиш някой любител на идеята дето стъпването на Луната е най грандиозната американска мистификация и измама, че Армстронг все пак я направил тая малка крачка. Не можеш да убедиш хора които вярват в подобни неща че не са прави. Те не искат да бъдат убедени, защото вярата в нещото което са си наумили им дава съзнанието за собствена значимост на посветеният в големи игри. И не са в състояние да се забележат колко трагикомично изглеждат погледнато отстрани.

И разбира се бой по тарамбуките!

ThePatriot


Тема Re: на чия сметка???нови [re: Xepoc]  
Авторм (Нерегистриран)
Публикувано11.08.04 19:42



Слушай бе отворко самолюбието е хубаво нещо само, че не води към добро. Ако ти вярваш на тъпите лозинги как сме провеждали балансирана и СОБСТВЕНА външна политика не ми пука, ама заради такива като теб ни товарят с дългове вече 10 г. защото не знам колко се е поддържала фалиралата система преди ама аз не съм съгласен да се трошат пари от моите данъци за посещения по повод евро и атлантическа интеграция и за мироопазващи операции, а в болниците да умират бебета поради липса на лекарства.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.