Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:52 25.04.24 
Природни науки
   >> Науки за земята
*Кратък преглед

Тема Данни за средното атмосферно наляганенови  
Авторmet (Нерегистриран)
Публикувано20.08.07 17:50



Търся данни за средното атмосферно налягане за град София за да си наглася барометъра. По всички новини казват че било над или под средното за месеца, но никъде не пише какво е средното





Тема Re: Данни за средното атмосферно наляганенови [re: met]  
Автор coccinella (майка юнашка)
Публикувано22.08.07 08:15



Занасяш барометъра в Метрология и стандартизация и там ще ти го нагласят.



Тема Re: Данни за средното атмосферно наляганенови [re: met]  
Авторmet (Нерегистриран)
Публикувано01.11.08 15:00



След 1 год. въпроса още е актуален и може би трябва да звучи така: "Колко струва съобщаването на стойностите на средното атм. налягане за гр. София за 12 месеца?".
А в Института по Метрология ще отида да ми настроят барометъра, когато хората започнат да си носят там будилниците да им ги нагласят на зимното часово време. Срещу малка такса естествено. А и там ако отида сигурно ще ме пратят да мина първо през Института по Метеорология, което значи молби, декларации, заверки, входящи номера, административни такси и т.н.





Тема Re: Данни за средното атмосферно наляганенови [re: met]  
Авторdamian (Нерегистриран)
Публикувано07.11.08 08:18



А защо ти е средно-месечното налягане? Един познат периодично се обажда до местната метеорологична станция и си сверява барографа по техния.



Тема Re: Данни за средното атмосферно наляганенови [re: damian]  
Авторmet (Нерегистриран)
Публикувано08.11.08 18:25



Мерси за информацията, и това е решение. Но продължавам да се надявам че някъде има и друг, по-популярен източник на такива данни - представи си че по хиляда човека се обаждат всеки месец до местната метеорологична станция и досаждат с барометрите си... А в ежедневните сводки за времето винаги пише "Днес атм. налягане за еди-кой си град ще е по-високо или по-ниско от средното за месеца и т.н.". Добре, питам аз, какво им пречи да съобщават в скоби и пустото му средно? За какво им е на хората да купуват барометри, ако нямат отправна точка за сравнение? Тия където си купуват апарати за кръвното налягане, трябва ли да звънят или да ходят някъде за да им кажат че 80 на 120 са средните стойности?



Тема Re: Данни за средното атмосферно наляганенови [re: met]  
Авторdamian (Нерегистриран)
Публикувано09.11.08 08:50



Най-подробни безплатни метеоданни (архивни и текущи) може да намериш на http://www.stringmeteo.com.
Аз не съм голям специалист в метеорологията, но според мен по-важна е тенденцията на атмосферното налягане - дали се понижава или покачва. Това се вижда най-добре на барографа.



Тема Re: Данни за средното атмосферно наляганенови [re: damian]  
Автор drianov (непознат )
Публикувано13.12.08 22:18



Ами нали за това му трябва на човека средното да види как се променя текущото спрямо него.

Аз съм поредния с барометър и търся средното.



Тема Re: Данни за средното атмосферно наляганенови [re: drianov]  
Авторdamian (Нерегистриран)
Публикувано14.12.08 08:02



Потърси в библиотеките някой български учебник по синоптична метеорология. Там обикновенно има графики на годишния ход на атмосферното налягане за страната.



Тема Re: Данни за средното атмосферно налягане [re: damian]  
Автор SUBJECT (basic)
Публикувано30.12.08 23:54



Нагласяваш по текущото в момента. Има много места от които можеш да го получиш. Най-сигурно е METAR от летище, защото е суперточен, в авиацията налягането се използва за настройване на висотомера на самолетите които излитат и кацат на съответното летище, който си е вид барометър. примерно в този сайт: http://www.flightsimaviation.com/db/airports/LBSF
за летище София, гледаш Метара:

LBSF 302130Z VRB01MPS 2700 BR SKC M08/M10 Q1035 TEMPO 1500 BR
който се разкодира така:

302130Z - означава: дата 30; час2130 / по гринуич, т.е 2330 в софия/
VRB01MPS - ознава вятър променлив със скорост 1 m/s
2700 BR - видимост 2700 метра Мъгла
SKC - облачност в случая няма
М08/М10 - температура минус 8, точка на оросяване минус 10
Q1035 - QNH или ТОВА КОЕТО ТИ ТРЯБВА НА ТЕБ налягане 1035 хПа
TEMPO 1500 BR - временно видимост 1500 м мъгла.

може да не съм ви го разкодирал съвсем точно но го правя по памет, за повече питайте гугъл, но специално за калибриране на барометър става перфектно, обновява се на всеки 30 мин. Освен това го има за градовете в които има летища: София, Пловдив, Варна, Бургас и Горна оряховица, така че ако не сте от София , честито ;)

Редактирано от SUBJECT на 31.12.08 00:01.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.