Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:52 09.06.24 
Природни науки
   >> Науки за земята
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема 3,3 по Рихтер разлюля Стражицанови [re: Armadillo*]  
Авторq (Нерегистриран)
Публикувано29.01.08 09:53



Слабо земетресение е било регистрирано на около 200 км североизточно от София, съобщиха от Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН.
Трусът е бил с магнитуд 3,3 по скалата на Рихтер и е усетен на територията на община Стражица, област Велико Търново.

Няма данни за пострадали и щети.

Припомняме, при земетресението в района на Стражица през 1986 г. бяха причинени големи разрушения, като в трагедията загинаха и двама души.

В земетресението бяха разрушени 15 000 сгради.









Тема Re: 3,3 по Рихтер разлюля Стражицанови [re: q]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано02.02.08 23:51



А може ли да попитам земетресението в началото на десетилетието в София (2000 или 2001 година беше) от какъв магнитуд беше? Защото блокът ми не падна, но яко се разклати. Това добре ли е? Трябва ли блокът да се разтрепери като гумен? Нормално ли е? Вижте какво открих за земетресенията:

Средно 52 земетресения разлюляват България за година. Най-опасните райони са: Шабла-Балчик, Търново-Свищов, Пловдив и Чирпан, Кресненското дефиле и Софийската котловина. Според учените от Геофизичния институт при БАН обаче съвременната наука не е в състояние да предсказва дали ще има трусове в близки периоди от време.

Относно Софийската котловина - леле, не знаех, че и тук е земетръсна зона. Вторият ни град по големина също е застрашен. Явно софиянци и пловдивчани не са намерили най-подходящите места за създаване на градове.



Тема Мани софиянци ...нови [re: Aз]  
Автор Гeo, rpaф (зомбиран)
Публикувано07.02.08 22:31



... ми тия, дето са избрали да живеят в Токио или Лос Анджелес, тях ги мисля, че седят на атомни бомби ...



Впрочем (сега вече сериозно) през 1901г. в котловината на град Симитли (не Кресненското дефиле, а Крупнишката депресия) е регистрирано земетресение 8-ма степен, че и отгоре ... Няма данни за разрушения и жертви - по това време хората са строили кирпичени къщи, които могат да издържат и 9-та ...

Говори си, не ми пречиш

Тема Re: Земетресение от 7-ма степеннови [re: Armadillo*]  
Авторwer (Нерегистриран)
Публикувано04.04.08 21:02




Сградите в София рухват при силен трус
04 Април 2008, 08:59
Източник: News.dir.bg

Сградите в София рухват при трус от 6-та степен
Сн.: BulPhoto
Едва 10% от сградите в София ще устоят без значителни поражения на трус над 6-та степен по Рихтер.
Най вероятно цели квартали ще се застроят отново, пише в новия си брой столичният вестник “Фактор” – factor-sf.com, цитиран от БГНЕС. За да се сведат до минимум възможните поражения, има един единствен изход. Строителството задължително да се съобразява с всички геоложки и геоморфоложки фактори, определящи устойчивостта на зданията. Триото, от което най-много зависи да оцелеем при разрушителен земен трус, са проектантите, строителите и надзорниците. Те обаче са като орелът, ракът и щуката. Според проектантите проектите им са отлични, но изпълнението е лошо. Строителите пък обвиняват проектантите в излишно презастраховане и разточителство. А строителният надзор най-често само предупреждава изпълнителите за евентуални пропуски. А и много от строителните фирми имат регистрирани и надзорни фирми. Което означава, че сами се надзирават и контролират.



Тема Re: Земетресение от 7-ма степеннови [re: Armadillo*]  
Авторwer (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 09:52



4.2 по Рихтер бутна комини в Габровско

Самуил Димитров

Земетресение с магнитуд 4.2 по скалата на Рихтер разлюля Габровска област вчера сутринта. Трусът е регистриран в 6.43 ч., а епицентърът му е бил между селата Донино, Велковци и Поповци. Няма информация за пострадали и жертви.
Земетресението е усетено в цялата Габровска област, около Велико Търново, Шумен, Разград и Търговище. В габровските общини трусът е разлюлял лампи, падали са вещи и стъкла на витрини. На места е прекъсната интернет връзката. В габровското село Донино трусът е усетен със звън и силно бучене, а земното разлюляване било хоризонтално. След земетресението всички хора са излезли пред къщите си, някои били в паника, разказа пред БТА кметът на селото Вася Михайлова.
Най-големите поражения от труса са в дряновското село Царева ливада. Там са паднали два комина на сградата на читалището и още 4-5 са разрушени. Има и паднали мазилки. "Трусът беше толкова силен, че дори не можах да се изплаша, още спях и не можа да разбера дали е земетресение или буря. Хората бяха много изплашени, сега вече са спокойни", разказа пред "Сега" кметът на селото Мария Иванова.
Земетресението разруши комина на къщата музей "Петко и Пенчо Славейкови" в Трявна и повреди покрива. Там са напукани тавани на жилища и са паднали комини.
"Надяваме се да няма следващи трусове", коментира пред "Фокус" д-р Николай Милошев, директор на Геофизичния институт на БАН. Той каза още, че след първия трус са регистрирани още два, но те са били много слаби и не са усетени от хората. Според него трусове в този регион е имало преди 7-8 години, но те са били слаби.
Ръководителят на секция "Сеизмология" към института Емил Ботев пък каза, че земетресението не е слабо, но ефектите на въздействие не са силни. Той обясни, че районът не е част от активните сеизмични зони, в които има следтрусови поредици.



Тема Re: Земетресение от 7-ма степеннови [re: wer]  
Авторm (Нерегистриран)
Публикувано16.04.08 16:24



а я някой от тия учени да каже какво става,защото на мен никак не ми харесва това движение на земните пластове.От Горна Оряховица съм и никак не съм спокоен вече.Края на януари имаше земетресение с епицентър близо до Стражица,вчера с епицентър близо до Габрово.Тая линия никак не е приятна.Горнооряховският епицентър от 1913г.не се е проявявал,а тогава земетресението е било с разрушителна сила.Ако наистина е така,нарушаване на равновесието и натрупване на по-голямо напрежение в отделните рискови райони,би следвало скоро и тук да очакваме да ни разтресе.



Тема Re: Земетресение от 7-ма степеннови [re: m]  
Автор Ищap_ ()
Публикувано16.04.08 20:14



В Габрово продължават да се усещат леки и кратки трусове.Вчера вечерта към 21:00 ч. и днес през деня, но бяха съвсем леки.Не знам дали някой от клуба, по-запознат със сеизмологията , дали може да каже това предвестник на по-сериозно заметресение ли е....................

Vu que ta vie est plus la vie de ma vie.


Тема Re: Земетресение от 7-ма степен [re: Ищap_]  
Автор Гeo, rpaф (старо куче,вече)
Публикувано16.04.08 22:19



Не се панирай излишно ! По-добре няколко слаби, отколкото един-два силни труса. По този начин се разрежда напрежението и възможността за самостоятелен силен трус намалява ... Носи си новите дрехи !!!



Като ми пееш, Пенке ле ...

Тема Re: Земетресение от 7-ма степен [re: Гeo, rpaф]  
Автор Ищap_ ()
Публикувано16.04.08 22:28



А откъде ми се присмиваш така?Далечко ли си от центъра на България?


Аз вече с дрехите си лягам.
Иначе благодаря за инфото и да не ви стига!

Vu que ta vie est plus la vie de ma vie.

Тема Силно земетресение грози Софиянови [re: Armadillo*]  
АвторPaнreл (Нерегистриран)
Публикувано18.05.08 23:45



Силно земетресение грози София - 2008-05-18 19:31


Земетресение от мащаба на китайското ще удари района на София в обозримо бъдеще. Това съобщи вчера пред Дарик радио проф. Рангел Гюров от департамента „Земни науки“ на Нов български университет. Професорът прогнозира, че земният трус в България ще бъде с многобройни жертви и големи материални щети.


Пълния текст можете да прочетете в брой 210 на вестник „Класа“.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.