Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:14 15.05.24 
Природни науки
   >> Науки за земята
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос за нефтени залежи.  
АвторЯнko (Нерегистриран)
Публикувано16.03.05 16:34



Здравейте бих искал да попитам някой дали е запознат с количеството на нефта в земята. Интересува ме като стойност и ако може да ми кажете за източника му. Интересувам се също и от залежите въглища и природен газ. Ще ви бъда благодарен за помоща.

Поздрави Янко.



Тема Re: Въпрос за нефтени залежи.нови [re: Янko]  
АвторГeoлor (Нерегистриран)
Публикувано12.07.05 14:05



Ако четеш руски:



Накратко нефта се образува при разграждането на разграждането на органичното вещество в земната кора на прпсти въглеводороди. Основно значение имат разсените органични частици попаднали в състава на седиментните скали заедно с песъчинките и другите им скалообразуващи елементи. Впоследствие, след упътняване и подлагане на повишени температури, налягания и химично въздействие, а много вероятно и в резултат дейността на хемолитотрофните бактерии в скалите. Това отганично вещество се разгражда. То почва да пътува по пукнатини, междуминерални пространства и др. и стига до земната кора. В отделни случаи, при наличие на подходящо стечение на обстоятелствата под формата на геоложки структури въглеводородите се оказват заловени в "капани". Тия капани ние ги търсиме и като проникнем в тях със сондажи можем да черпим от там натрупаните въглеводороди наречени нефт.

Нефт наистина има много, още доста има неоткрит или неизгоден за ползване поради твърде трудното му извличане. Въглищата са в пъти повече от нефта, те ще стигнат за много повече време.Не мога да ти оговоря в цифри. Въпроса не е дали ще свърши скоро, а дали ще стигне за всички, както разраства потреблението. При екплоатацията на нефтените находища трябва да се спазват дадени технологии, в противен случай ефективността за използване на дадения залеж намалява катастрофално - унищожава се голяма част от запасите.



Тема Re: Въпрос за нефтени залежи.нови [re: Гeoлor]  
Авторнeфтяниk (Нерегистриран)
Публикувано13.07.05 00:07



абе колега, тва дето си обяснил почти верно звучи

само да те питам, де е този образуван "при разграждането на разграждането на органичното вещество" нефт?

Казваш, че бил стигал до земната кора.
Къде, чудя се аз пребивава докато да стигне там??...





Тема Re: това е техническа грешканови [re: нeфтяниk]  
АвторГeoлor (Нерегистриран)
Публикувано14.07.05 13:32



Понеже не съм регистриран нямаше начин да си поправя техническата грешка, видях я веднага след публикуването.

" де е този образуван "при разграждането на разграждането на органичното вещество" нефт?
Казваш, че бил стигал до земната кора.
Къде, чудя се аз пребивава докато да стигне там??..."

1. Къде отива след достигане до земната кора - излита в атмосферата и се окислява. Зная че нефта става на асфалт при естествените изходища на повърхността, по-нататък химията на реакцията не мие добре известна. Когато отидем на Камен бряг и Тюленово - там по повърхнините на наслояване на много места се наблюдават парчета почти твърди, тежки петролни деривати. Предполагам - с естествен произход.

2. Къде пребивава нефта докато стигне до повърхността? Вероятно ми напомняш че съм изпуснал да посоча че нефта изпълва микропукнатини и микрокаверни в т. нар. колектори - ествествени скални комплекси с висока пористост, намиращи се под издържани и плътни непропускливи скални екрани. Мисля че е сравнително ясно - ако не срещнат подобен екраниращ пласт въглеводородните съединения мигрират през скалните комплекси към повърхността.

Ще добавя за знаменития газ гризу във въглищните и някои други подземни рудници. Това е пример за начина по който се раждат подземните въглеводороди. Отделят се от органиката във вместващите скали и пътуват към пространства с понижено налягане, в случая минните галерии. Еми ето от къде иде нефта и къде отива.

Така си ги представям аз нещата.



Тема Re: това е техническа грешканови [re: Гeoлor]  
Авторнeфтяниk (Нерегистриран)
Публикувано14.07.05 20:40



так си ги представяш??

доста си понаписал, почти ми звучи като да цитираш някой и друг учебник тук-таме

та, да се върнем към въпроса - що е то земна кора?


ако верно си геолог, би трябвало да ти е известна разликата м/у земна кора и земна повърхност.

нататък ще се сетиш сам, "колега"

no offence



прочее, тва за газа гризу от къде ти хрумна??
ако зачетеш малко повече по умните книжки, ще видиш че не е точно този начинът за нефто-газообразуване.

Инак - вярно е, че и кюмюрът е въглеводород, ама по-друг чешит




Тема Re: това е техническа грешканови [re: нeфтяниk]  
АвторГeoлor (Нерегистриран)
Публикувано15.07.05 09:30



Не бе, не съм чел почти никакви книжки, слушах кво разправяха на лекцииите, а повечко мисля логически.

Сега па за Земната кора. Аз се мъча да го раздавам общодостъпно, ти сега ме въртиш на терминологичен шиш. Нямам време за Земната кора сега. Само ще подчертая че Земната кора съдържа в себе си и Земната повърхност( с главни букви, забележи), така че граница между двете няма и не може да има.

За газа гризу - съдържа ли метан? Метана въглеводород ли е? От въглищата ли се генерира? Ми то си е същото!



Тема Re: това не е техническа грешканови [re: Гeoлor]  
Авторнeфтяниk (Нерегистриран)
Публикувано15.07.05 15:52



е, колкото от лекциите - добре го даваш

но имай предвид, че е недопустимо да се бъркат тези понятия!
все пак геологията се занимава тъкмо с това - изучава земната кора.

А, доколко е същото - пак казвам има къде да се прочете. Само ще те подсетя, че метан се образува и по много други начини.
Когато органичното вещество дава само метан (т.нар. "сух газ" ), то е твърде незряло. При дадени T/P условия (високи такива ) генерира и по-сложни въглеводороди, като съставът на газа вече не е чист метан...

Прочее и гризуто не е само метан, но нейсе... да не се задълбочаваме толкова

Приятен уикенд



Тема Re: това не е техническа грешканови [re: нeфтяниk]  
АвторГeoлor (Нерегистриран)
Публикувано18.07.05 14:34



Добре, извинявам се за неправилната употреба на понятията.

За газа гризу, да, зная че съдържа и други елементи, но в случая не беше необходимо да се задълбочавам. Имах предвид че в него се съдържа и произведен от земните недра метан.



Тема Re: Въпрос за нефтени залежи.нови [re: Гeoлor]  
Авторняkoи cи (Нерегистриран)
Публикувано04.10.05 02:46



възможни са много теории за образуването на нефта

химията на скалите е интересна
а когато температурата е хиляди градуси и доста серизно налягане
химическите елементи не са свързани в молекули
значи си плават насам натам и може би химическите елементи които
познаваме като газовете -водород/азот/кислород и др
са съсредоточени по близо да краката ни отколкото по тежките елементи
като злато или олово например
също трябва да се вземе предид и гравитацията която в централните зони на земята маи не съществува
та кашата става още по сериозна за разгадаване

зегледаите се в някои филм за вулканите
може да забележите че лавата в кратера клокочи
с други думи ври тоест излизат някакви газове на повърхноста
казват че голямо било съдържанието на въглероден двуокис CO2
да си спомним и химическата формула на водата H2O
два пъти водород и един път кислород
и двата елемента са газове
а във формулата на нефта(не съм специалист) се съдържат основно
въглерод и водород

знае се също че нефт има на особено и на големи дълбочини
от порядъка на 6 километра


роля на бактериите при образуването на въглищата да
но при нефта и земния газ прилича на химия и физика на земните
недра
е и живите зъздания не седят гладни

ps:
подържаи огъня






Тема Re: Въпрос за нефтени залежи.нови [re: няkoи cи]  
Автор Диблъp CCПГ (бизнесмен)
Публикувано04.10.05 21:42



пич, много интересни теории развиваш.



произходът на нефта е органичен, вервай ми!
вулканите и пр. магмени процеси нямат нищо общо

а дали има или не гравитация към ядрото - никой не е ходил до там да провери.
твърди се, че уж било желязно - никелово...

мога да ти препоръчам да попрочетеш тук-там ако се интересуваш повече от такива неща, но не се изказвай толкова обстоятелствено неподготвен


И Сам Си Прерязвам Гърлото!!!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.