Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:55 30.04.24 
Природни науки
   >> Науки за земята
*Кратък преглед

Тема Оттичане на водата в северното и южното полукълбо  
Автор mombo ()
Публикувано07.11.01 13:29



Имам едно питане към някой от Вас:
Днес ми зададоха въпроса защо когато се оттича водата в мивката в северното полукълбо се върти по часовниковата стрелка, а в южното наобратно?

Май ми се върти нещо в главата за магнитни полета ама са много смътни спомени. Та моля за помощ. ;-)

Благодаря



Тема Re: Оттичане на водата в северното и южното полукълбонови [re: mombo]  
АвторAnon (Нерегистриран)
Публикувано12.11.01 11:43



Не е от магнитното поле със сигурност. Някъде съм чел, че е от центробежната сила от въртенето на земята, ама не съм сигурен.
Попитай в съседния клуб "Физика"



Тема Re: Оттичане на водата в северното и южното полукълбонови [re: mombo]  
АвторKlayman (Нерегистриран)
Публикувано16.11.01 19:44



Не че съм много компетентен, ама ще се изходя и аз по въпроса, за да стане главоблъсканицата още по - голяма.
Та въпроса ми е: защо охлювите също навиват черупките си по часовниковата стрелка? Не знам за охлювите от южното полукълбо, но за тези от северното важи. Някъде, в някаква книга по физика бях чел, че тяло което се върти много бързо по часовниковата стрелка използва по-малко енергия, отколкото ако се върти обратно.
Над 60% от хората родени в южното полукълбо са леваци.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.