Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:28 17.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема светлина върху асана  
Автор micro22118O7 (новатор)
Публикувано17.07.17 10:26



Досега съм правил асани както всички останали- според преводите и опита на колеги от цял свят. Основни източници са ми били текстовете на Айенгар- "Светлина върху йога", "Йога" на Венцислав Евтимов, "121 йогасани" на Д. Дев. Мислех, че това е част от йога която трудно може да бъде неточно предадена през вековете. Оказа се, че съм сгрешил. Преди известно време се осъмних относно изпълнението на СВАСТИКА АСАНА. Имената на асаните са давани според приликите на положението на тялото с околни предмети, растения, животни. Например СИМХА(в превод ЛЪВ) напомня много положението на седнал лъв, ПАДМА- разположението на краката напомня цъфнал ЛОТУС какъвто е и превода на тази дума и още много други. А описанието което се дава за изпълнение на СВАСТИКА далече не дава представа за положението на тялото да изглежда като свастика. По този повод реших да направя преводи от Шандилйа Упанишад и Джабала даршана Упанишад на три от асаните: Свастика, Падма и Симха. Превода ми показа сериозни различия със досега съществуващите описания за изпълнение на тези асани. За пример ще посоча великата ПАДМА АСАНА. Акцента при изпълнение на тази асана е върху ПАЛЦИТЕ НА КРАКАТА и КОЛЯННАТА СГЪВКА- ПОДКОЛЯНОТО. Целта на тази асана се оказа увеличение на нивото на мелатонина. От описанието на асаната и от намерените статии с медицински изследвания се вижда, че ставата на палеца на крака откъм нокътя е местото където се изразходва най-много мелатонин. На същото място според акупунктура терапия(ведически марма видйа) се намира точка която ако се масажира има активиране на Епифизата и силно увеличение на мелатонина. Друго "обширно"(според авторите) изследване показва, че друго място на силно изразходване на мелатонина е подколянната сгъвка. Това изследване не е потвърдено от други изследователи въпреки многото опити. Та според описанието от моя превод ПАДМА АСАНА се изпълнява така: Хващаме палците на караката със съответната ръка, така че палеца да е максимално скрит за външна светлина. Стискаме палците за да наподобим точков масаж. Опъваме последната фаланга(нокътната) на палците обратно на сгъвката им с цел да наподобим действието на асана. Преплитаме краката(заедно с ръцета) така, че да затъмним максимално подколянната сгъвка. Стъпалата при това положение трябва да бъдат максимално отпуснати. При това положение тялото наподобява цветето ЛОТУС. Има още една подробност, при изпълнение на тази асана, която касае само мъжете. Ако някой колега прояви интерес ще споделя с него тази подробност. От опита който придобих при това изпълнение на ПАДМА АСАНА намирам, че има много положителни резултати, които при старото изпълнение не се получават. Освен това тази асана е необходима и за практикате ПРАНАЯМА И ДХЙАНА. Само изпълнение според последни ми превод може да задоволи изискванията на тези техники към ПАДМА АСАНА. Подобно е положението и със СВАСТИКА И СИМХА.
Подсилване на публикация



Тема Re: светлина върху асананови [re: micro22118O7]  
Автор nepulnbuldg 17do2Ogi9m n (пристрастен)
Публикувано21.07.17 19:12



и в най-лоши́а случай от най- лоши́а случай на най -лоши́а случай да случиш поуката от лошото ти е доброто
предполагам че и от обелките на старите кертофи могат да поникнат нови



Тема Re: светлина върху асананови [re: nepulnbuldg 17do2Ogi]  
Автор nepulnbuldg 17do2Ogi9m n (пристрастен)
Публикувано23.07.17 20:06



Това по-горе ее... късмета за всеки слунчай.



Тема Re: светлина върху асананови [re: micro22118O7]  
Автор nepulnbuldg 17do2Ogi9m n (пристрастен)
Публикувано25.07.17 11:30



@Пеадмасзанг@Преди време се интересувах от санскритската азбука и писменност и поради това, че не успях да се домогна до трайни знания в тази насока съм доста доволен,когато някой успее в това.
На български може да се преведе и като Цветелина или лиангасана,според мен.
Лин мозе и да е пълна бъчва с вино.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.