Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:35 17.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Медитация и МАТХА  
Автор micro22118O7 (новатор)
Публикувано23.11.16 10:51



Според последните ми преводи от ведически източници се натъквам на информация, която казва, че освен за Пранаяма помещението наречено МАТХА е безусловно необходимо за изпълнение на МЕДИТАЦИЯ(сегашен превод на думата ДХЙААНА). Чуваме и четем, че милиони последователи на йога правят медитация. Но никъде не съм срещнал информация, че някой прави медитация в МАТХА и доколкото зная в България никой не прави медитация в такова помещение. Описанието на процеса "медитация" и практиките които съм посещавал ме карат да си мисля, че това не е медитация, а ТАПАС. Още нямам окончателни практически резултати от правене на Дхйаана(медитация) в помещението(матха), но първите опити ме карат да си мисля, че без МАТХА не могат да се постигнат резултати.



Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: micro22118O7]  
Автор nepulnoletie mezdu 17i19 (пристрастен)
Публикувано23.11.16 12:28



Мозе да се ползва отделена за това стая,което е нещо, като пещерата за зивеещия в планината.Мозе и да е цял ашрам.
Според Венцислав Евтимов мозе да се ползва част от стайа "светая светих",която не се ползва за други цели.



Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: micro22118O7]  
Автор Owlbear (Lion Path)
Публикувано23.11.16 12:35



А какво всъщност се казва във ведическите източници за това помещение?
Как трябва да изглежда и т.н.?

Не че практикувам индийска йога, ама ми е интересно.

Вечен е само мигът. – Месечка, Приказка без Край


Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: nepulnoletie mezdu 1]  
Автор micro22118O7 (новатор)
Публикувано25.11.16 09:20



Съгласен съм, че това е помещение, което не се ползва за други цели. Но според свойствата на това помещение то трябва да бъде не част от цяло помещение, а напълно самостоятелно помещение. В него се създават специфични условия, които ако се ползват извън обхвата на предназначение могат да доведат до някои негативни последици: зачервяване на лицето, обриви по гърдите, замаяност, изпотяване, гадене. При по-продължителен престой може да се появи чувство на страх и парализа на крайниците(изстръпване). Ако се ползва нощно време се получава тежест зад гръдната кост- състояние което съм проверил лично.



Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: Owlbear]  
Автор micro22118O7 (новатор)
Публикувано25.11.16 09:34



Скъпи приятелю! С удоволствие бих отговорил на тези въпроси, но имам известен пресантиман, че във въпросите се крият ваши готови отговори. Може би ако ми кажете целта на вашия интерес ще бъде по-лесно да проведем диалог.
Освен това ако информацията за такова помещение се ползва от незнаещи има опасност от различни увреждания, нещо което не искам да причиня никому. Интересно е да се знае, че такова помещение не може да бъде построено къде да е. Един от най-важните критерии е това място да е на определена височина, както се среща често в преводите за МАТХА- "не много ниско, не много високо" Друг важен критерий е отдалеченост от воден басеин- не по-малко от 200 километра. Също са важни и количествата на положителни и отрицателни йони, количествата на радона. Много са малко на брой местата отговарящи напълно на всички изисквания за такова помещение и както вече съм споменавал в друг постинг за България най-подходящо място е град Хисаря.



Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: micro22118O7]  
Автор nepulnoletie mezdu 17i19 (пристрастен)
Публикувано25.11.16 13:36



Демек ,близо до течаща вода и далеч от морския бряг.Като Козлодуйската АЕЦ.
Пясък ,речни камъни,негниеста дървения,отдалеченост(отделеност) от масовото туристическо око.



Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: micro22118O7]  
Автор Owlbear (Lion Path)
Публикувано25.11.16 15:42



Ами интересувам се от китайските системи за балансиране на къщи и помещения(те го наричат "мястото за седене"). Там идеята е че мястото в което прекарваме времето си има огромно значение за съдбата ни, в международните форуми сме зяпали примери...

Например интересен пример се оказва Доналд Тръмп... Неговите елементи(от китайска гледна точка всеки се ражда с 8 символа и цялата съдба може да бъде проследена само от тях, подобно на нашата астрология, но малко по-различно и доста по-земно).

Зяпахме при него, всичко там дава впечетление за човек който ще започне при богати родители, но нещата няма да вървят чак толкова, че да стане президент там.
Даже намериха човек роден в същият час, оказа се че макар че началото е било същото, богати родители са му оставили доста пари, е починал преди много години от тумор в мозъка...

Та какво в съдбата на Тръмп е променило толкова нещата?
Поразровихме се и се оказва, че още преди десетилетия след строенето на Trump Tower, е наел специалист по Feng Shui, тя е направила нещата така че да засили метала навсякъде около него и елементите му са проработили което го е измъкнало от другите развитие по-пътя...

Тук има статия между другото:



Това е само един пример от десетки примери за това колко важно, може да се окаже мястото в което сме, за съдбата на някой...

Та ми стана интересно какви принципи ползват индийските състеми и дали ще видя нещо познато от нещата които знам от китайските системи.
Знам че има книжки за индийските практики за къщи, ама така и не стигнах до там.

Накратко - просто любопитство, нищо важно и едва ли ще го пробвам практически, би било интересно замене, основно като сравнение с тези системи които китайците практикуват(летящата звезда, осемте къщи, а дори и по комплекси неща като Сан Хе училищата, поне от малкото което знам от последните). : )

Вечен е само мигът. – Месечка, Приказка без Край

Редактирано от Owlbear на 25.11.16 15:44.



Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: Owlbear]  
Автор micro22118O7 (новатор)
Публикувано27.11.16 09:22



С фен шуй се запознах преди години. Изучавах този метод доста подробно с надеждата да ми бъде от полза. Сега съм наясно със същноста му. Като цяло това учение е основано на китайската древна теория. Тази тория от своя страна е съставена на основата на ведическите знания по времето когато ведическите знания са били вече изопачени, изкривени.
Ведическата теория предшественик на фен шуй се казва ВАСТУ ШАСТРА(Васту шастра – изкуството да живеем в хармония със света ..). За съжаление това не е мой приоритет към днешна дата. Формата и размерите на помещението МАТХА се обуславят от други условия. Това е специфично помещение и НЕ е подходящо за други цели освен за ПРАНАЯМА И МЕДИТАЦИЯ.



Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: micro22118O7]  
Автор Owlbear (Lion Path)
Публикувано27.11.16 17:51



Всъщност въобще нямах желание да гледам кое е по-добро, но щом искаш можем да разгледаме дали наистина китайските пет изкуства тръгват от санскрит(нещо доста странно като твърдение, ама нека погледнем).

Най-старите археологически дани намират санскритски надписи преди 2200 години.
Има теории че може би се е говорил много преди това до преди 4000 години. Приема се че е дошъл от северна Индия и Иран от гууглето.

Дори и да приемем това, то Фу Си, човека дал преднебесната подредба и подреждането на триграмите който е основата на Петте Изкуства на китайците(включително всичко за което говорим тук), е живял преди доста повече от 4600 години.

Китайският календар започва преди 4712 години и от там до днес е непрекъснат, до такава степен, че той е това което се ползва за сверяване на другите календари, защото нямаме нищо друго което непрекъснато да отброява смяна на ден след ден за толкова голям период от време.

Съответно Петте Изкуства започват преди въобще някой да е ползвал санскрит.

Къде конкретно се заражда Фенг Шуй и какви техники ползва?

Основните текстове в съвремените Сан Юуан училища са светлото огледало и текстовете на Дахонг за летящата звезда.
Разбира се и текстовете на Шен, защото след неговото копиране на източниците на Дахонг той е останал това което се ползва популярно, практиките използвани в училищата на Дахонг и до днес за тайна за хората които не са учили там.

Всичко това се крепи върху триграмите, клонките и стеблата които идват от китайският календар и Фу Си.

Нищо от това няма нищо общо с индийски учения или санскритки източници доколкото съм запознат. Крепи се на теорията за Ин и Ян и пете елемента, както китайската медицина, изкуството на изследване напромяната което събрано можем да наричаме И Дзин, макар че включва много, много неща и въобще всичко от Петте Изкуства, включително и готвенето им. И всичко това е закотвено в китайският календар и триграмите чиито време разгледахме в началото.

Нищо от това не идва от Индия или санскрит и големи части от петте изкуства нямат еквивалент в индийските практики. Докато тяхната медицина има някои общи неща, интересен пример са практиките за диагностициране само по пулс, нещо което видяно от западни лекари в различни статии и публикации се опреличава на "магия", то дори и то е различно, в индийските системи за това се ползват доши, докато в китайските все така се ползват 5-те елемента, и Ин и Ян, както във всичко там.

Накратко - разбирам желанието всичко да се изкара че тръгва от санскритски текстове, но чисто исторически не съм сигурен, че има каквато и да било причина да се твърди това. Петте изкуства на китайците обхващат много повече отколкото индийските течения, започват много по рано и както стана въпрос, голяма част от тях нямат еквивалент в Индия, например и Дзин.

С което не казвам че Индийските системи са лоши. Просто навика да прекарваме всичко като тръгнало от това което ползваме е нещо което рядко се потвърждава исторически. По същият начин маите твърдят, че всички други езици идват от техния език и пак, макар и много вярно за самите маи, за хората запознати с други системи и течения е доста съмнителна теория.


Не го пиша за да се заяждам, основната причина да отговоря, беше че видях че два пъти пускаш темата, явно с идеята да споделиш нещо от нея, но никой няма интерес. Та викам дай да дам шанс, да развиеш след като мислиш че си струва, а честно казано не ме интересува особенно, доволен съм си от нещата които практикувам. А дали са по-добри от индийските... Знае ли човек... Аз лично нямам нужда да се опитвам да изкарам нещо "най-доброто" за да го практикувам, практикувам неща които знам че действат...

Вечен е само мигът. – Месечка, Приказка без Край

Редактирано от Owlbear на 27.11.16 18:28.



Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: Owlbear]  
Автор nepulnoletie mezdu 17i19 (пристрастен)
Публикувано28.11.16 13:42



Е китайците са доста известни с копирането от други народи.
Дори шумерската цивилизация на дулгите бради била с китайски проижод.Някакъв германец си взел няква китайска принцеса и направили древен Шумер...
Вече са си постигнали една от големите си цели.Станали са толкова много и разнообразни,че са като планктона във водата.Само дет не са се опитали все оше да залеят пустинята Сахара.



Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: nepulnoletie mezdu 1]  
Автор Owlbear (Lion Path)
Публикувано28.11.16 14:12



Е зависи от гледната точка... Нашите цивилизации доста неща са взели от китай...
Хартията, барута компаса, чай, комприна, печатане(върху хартия) и .т.н

Имаше преди време из историци кое смятат че е било най-полезното нещо за цивилизацията и горе-долу всички даваха печатната преса. Твърде много неща се променят в момента в който вместо да се търси 1 бройка от книга или преписи може да се размножава така...

Та би било интересно къде щеше да е съвременият свят ако не копирахме така щедро от там... Жалко че не сме копирали повече според мене, изпуснали сме доста готини неща...

Интересна статия по темата:



Вечен е само мигът. – Месечка, Приказка без Край

Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: Owlbear]  
Автор micro22118O7 (новатор)
Публикувано28.11.16 14:21



Приятелю, предлагам информацията за Матха във връзка с Пранаяма и Дхйана, защото това е клуб за хора занимаващи се с йога. Целта ми не е да започна диалог, а да предложа информация на колегите за да се досетят, че нещо с техните практики МОЖЕ БИ не е както трябва. Но щом не се занимаваш с йога, няма да ти върши работа
Санскрит, ведическият, е забравен език. Той няма азбука, знаци за записване. Сега се ползва деванагари за записване. Датировката за възникване според мене е далеч преди 3 500 години. По мое мнение, а и според други специалисти е около преди 10 500 години, което е трудно доказуемо поради липса на преки доказателства. Санскрит използва термини, които са сравними със сегашни най-нови медицински теории. Между другото санскрит е много близък до българския и други славянски езици. Думи като Варна, Мусала, Янтра, Мадара са санскритски думи. Също "две", "три", "стоя" и много други. Това между другото.
Иначе благодаря за доброжелателното включване.



Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: Owlbear]  
Автор nepulnoletie mezdu 17i19 (пристрастен)
Публикувано29.11.16 18:11



Нашенци от Йузна Булгария изнесли произвдството на дрехи в Китай и направили свръхпроизводство.След това започнали да продават в България и други страни.Огромни количества нискокачествени стоки...Та май се ползваме по подобен начин ...
Така , че е напълно възмозно пренасянето на култура от Индия към Китай и преди известните писмени сведения за това.



Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: micro22118O7]  
Автор nepulnoletie mezdu 17i19 (пристрастен)
Публикувано29.11.16 18:32



Не е задълвително девангари да произлиза непременно от Индия.
И българсксият не произлиза от България...
Но разбира се преки писмени източници не винаги существуват.
Нещата би трябвало да тръгват от асаните,защото другите знания са доста кратковременни и трудно запаметяващи се дори след многогодишни занимания.
Често се получава непълно,не съвсем добро съответствие мезду терминология и знанието ,което носи,така че обикновено за всяко нещо са необходими обстойни обяснения и то много пти...



Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: nepulnoletie mezdu 1]  
Автор micro22118O7 (новатор)
Публикувано03.12.16 08:56



Може и близо до течаща вода, но да е от вида на река Ганг, в подножието на висока планина както е в района на град Ришикеш- световния център на йога. Наистина да е далеч от морския бряг- над 200км отдалеченост.



Тема Re: Медитация и МАТХАнови [re: nepulnoletie mezdu 1]  
Автор micro22118O7 (новатор)
Публикувано05.12.16 09:38



Вероятно за произхода на санскрит сте прав. Има хипотеза, че произлиза от остров КРИТ- от КРИТСКО -МИНОЙСКАТА цивилизация. Хипотезата не е доказана.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.