Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:46 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема йога- живот за заможнинови  
Автор micro2-211807 (непознат)
Публикувано19.01.15 12:31



Всеизвестна истина, е че не може да се постигне йога без практика, както и без знания. Практика се опитват да правят милиони последователи на тази древна система, а знанията които черпят са много противоречиви. Една максима гласи, че колкото са съществата, които се занимават с йога- толкова са и теориите за йога. Всеки занимаващ се си е изградил собствено виждане за системата и всеки смята себе си за най-знаещия и мисли, че всички останали са невежи.
Едва ли все пак някой ще оспори факта, че първоизточник на системата йога са четирите веди. Също всеизвестно, е че ведите са написани на "ведически" санскрит и това е забравен, мъртъв език. Сегашните интерпретации на ведите са на база съвременен санскрит. Така, че ако трябва да говорим за знания в йога -трябва да се основаваме на ведите и на техния ведически прочит. Към днешна дата не ми е известно някой, който може да превежда от ведически санскрит. От 7-8 години правя опити за дешифриране на този език и резултатите ми показват, че във ведите е заложено огромно количество информация, която в много отношения се покрива със съвременните изследвания в областта на медицината. Даже има отделни моменти в които съвременните изследвания още не са дали окончателно решение(проблема е в процес на изследване), а такова решение го има във ведическата литература. За тези случаи които в аспекта на съвременната медицина са хипотези са необходими доказателства, практическо потвърждение. За една част от тези хипотези съм успял да намеря средства за апаратура и съм успял да ги потвърдя. За голяма част от хипотезите са необходими значителни средства с които аз не разполагам. Получените резултати ми дават основание да твърдя, че чрез йога може да се удължи живота значително- 100 120 години. Нещо повече! В съвременните изследвания се говори за вечен живот!

Засега е само хипотеза.
Резултатите ми дават основание да си мисля, че знанията на всички занимаващи се с йога не са на ниво. Извода ми, е че не може да се занимаваш с йога без да знаеш ВЕДИЧЕСКИ САНСКРИТ.
Ще добавя още, че според получените знания за да практикуваш системата йога са необходими специални условия на живот. На първо място е храната. Храненето трябва да е с ведически приготвена храна, от ведически продукти. Най-близка до тази храна е храната приготвена от кришнарите. Продукти могат да се намерят във индийските магазини но цените не са по джоба на бедните. Като добавя, че храната ВИНАГИ трябва да е прясна, т.е. да се готви минимум три пъти на ден излиза, че занимаващия се с йога трябва да има или личен готвач или да отделя поне 3 часа от деня за готвене и хранене.(храната не може да се приготвя през тъмната част на денонощието) Плюс още час и половина за Иишвара пууджана нещата вървят към над 50% заетост за храна за деня.
На второ място ще добавя необходимите условия за практикуване: място , помещение, оборудване. Към тях може да се вмъкнат и дрехите и обувките, които също трябва да отговарят на определени изисквания. И средствата за отопление, осветление, вода, интернет. Това са също значителни средства.
Нужно е и време през деня за попълване на знанията. През деня защото съгласно изискването на нийама аастикйаам това не може да става нощем. Излиза, че за работа остават около час-два и то разделени преди и след обяд.
Преди няколко години ме поканиха да говоря пред бизнес организация за йога. Накрая завърших с думите: Ако ме попитате дали да се занимавате с йога, ще ви отговоря отрицателно, защото нямате достатъчно средства(аудиторията е от солидни бизнесмени). Имаше много пренебрежителни усмивки. Сега отново твърдя( вече 6 години по-късно), че за да се занимаваш с йога трябва да си мнооого заможен и да си позволиш да не работиш.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано19.01.15 13:35



Извода ми, е че не може да се занимаваш с йога без да знаеш ВЕДИЧЕСКИ САНСКРИТ.
И да знаеш санскрит няма да ти помогне кой знае колко - цаката на йогата е да намериш наистина качествен и способен учител, и естествено наистина да се захванеш сериозно, просто самата система на йога е достатъчно сложна, за да е невъзможно човек да се справи напълно сам, независимо колко схватлив е.

Вечен живот без науката няма как да стане, ако разбира се въобще е възможно да стане - но чрез йога + до сегашната наука около 150 години може да се постигнат, 300- 500 години има вероятност за в бъдеще, но за вечен живот, науката ще трябва да се развие още много и то пак казвам, ако въобще е възможно.

п.п. а относно парите - зависи от учителя :Д той определя цената за услугите си, другото зависи от теб, дали си готов да се разделиш с редица удобства, в случай, че не ти стигат парите.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано19.01.15 16:47



Ami mozem da pobulgarim malkoto znaniq,koito sa dostignali do nas,kakto i zemite okolo bosforskiq proliv eventualno.Svetkinata ot nqkoi zvezdi e prakticheski nepromemema ot hilqdi godini.Prosto predi sa gi gledali ot drugi rastoqniq i ugli.
Ako se zapochne s praktika na asani chovek postepenno shte zapochne da poluchava neobhodimite mu znaniq za da moze da napredva.Ako mu e neobhodimo da bude bogat moze i da bude.Ako si beden i bolen i praktikuvash t.n.HATHA JOGA dori i da zabogateesh i ozdraveesh pak shte praktikuvash.Ako zapochnesh bogat i zdrav edva li shte poluchish poveche ot nqkqkvi obshti znaniq.E bi trqbvalo da ima i malki specialni izkljucheniq...
Vse pak tova sa dve cedki-beden i bogat.Moze bi kato prez Purvata Svetovna Vojna kraj Vedrjun...



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: Exaybachay]  
Автор micro2-211807 (непознат)
Публикувано19.01.15 17:53



"...цаката на йогата е да намериш наистина качествен и способен учител"
Ако има такъв жив учител той трябва да е на минимум 4200 години. Защото ако този учител знае теорията на йога той може да живее вечно. Това от една страна. От друга страна със сигурност се знае, че ведическите знания- извора на йога, са изчезнали преди около 4200 години когато Панини е създал съвременния санскрит. Познавате ли такъв учител?
"И да знаеш санскрит няма да ти помогне кой знае колко..."
И аз съм изпадал в подобна позиция преди. Не зная нещо но твърдя, че това не е така. Базата от знания определят позицията ни. Така е устроен човешкия ум.





Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано19.01.15 17:58



Защото ако този учител знае теорията на йога той може да живее вечно.
Е в такъв случай йогата е просто измислица, инак създателя й би трябвало да е още жив.

п.п. не знам от къде я извади тази предпоставка, ала тъкмо по нея, излиза, че йогата е фалшименто работа.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: Exaybachay]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано20.01.15 22:34



Теория на йога-обмисляне на видяно...
Парактика на йога-обмисляне на живяно....



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано21.01.15 10:48



Моите лични впечатления от "йогисти", с които се познавам (а са доста хора от най-различни школи, направления и течения), е че за техния "път" отиват доста пари. Едно на ръка семинари, ходения до Индия и ашрами в други страни и пр. екстри. Да се поддържа йогистка диета също е доста скъпо удоволствие.

Да, йога е за заможни хора. И в Индия е така и винаги е било така. "Духовните" занимания в Хиндустан винаги са били привилегия на висшите класи, а простия народ е бил зает да изкарва прехраната си (при това оскъдна!) с почти робски труд и не е имал време и възможност да се занимава с "духовни" щуротии..

Иначе не подценявайте езика - наистина е важен.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: Black Wolf]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано21.01.15 19:56



Tochno taka e kato se ima v pred vid, che zamoznostta e "sredniqt put" na tretata cedka...A v "bojnite izkustva" naj-silni sa BANKERITE.Dejstvitelnostta v Bulgariq go dokazva dosta chesto.Ostanalite sa prosto amatjori na razlichni niva

.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: dobrindebulgaria]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.01.15 14:23



Човече, има онлайн начини да се пише на кирилица, без да я има на компютъра.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор 9 Grass 8 ()
Публикувано22.01.15 14:37



Така говорят хора които не познават системата. Йога е система която освобождава, а не натоварва. Няма никакви предпоставки да се занимавеш с йога.

Тези които натоварват хората и казват правете това, после това и това и това, не разбират. Йога е систематизирана не от такъв тип манталитет, а от начин на мислене който те освобождава от обременености. Тези които освобождават мисълта ни от условности се наричат благодетели. От всички благодетели един се откроява като най-значим в системата йога и това е Патанджали, който е систематизирал знанията в 194 сутри.

Според Патанджали има външен свят с който взаимодействаме и вътрешен такъв. Към вншния трябва да се отнасяме с ограничения, рестриктивно, а към вътрешния като приключваме. Формулата на йога е проста и не изисква никакви инвестиции, пари и не обременява. Това е една от шесте системи създадени от ведите за освобождавяне на мисленето, а не за добавяне на допълнителен товар от условности и обременяващи практики.

Тезата, че трябвало да сте богати, да ядете такава и такава храна и едва ли не да ставате в 5 часа и после да гълттате бинтове дълги по 6 метра и да чистите стомаха си е смешна.



Формулата при йога е проста и може да се изрази с една дума: Забавлявай се на всичко като не го приемаш. Целия свят и всичко е твое, но не се опитвай да го притежаваш.

Enjoy the world by renouncing it.

Йога е лек за всеки, но най-много се нуждаят от йога хора с точно такъв тип мислене блокирано от условности и ограничения. Йога и показва как да освободим ума си от от тях. Формулата е много проста: Да се успокоят потоците от несъзнателни, автоматизирани микро-мисли, които се наричат вритти и умът ви ще се освободи от обремененост и условности.

Това да твърдиш, че йога изисква да си богат и да отделяш специално време е поредната условност, блокаж в ума. Който ти го е втълпил е с учителски манталитет и сега се опитваш същия този учителски манталитет да го разпространяваш. Мерси не робувам на тасива предразсъдъци!

Редактирано от 9 Grass 8 на 22.01.15 15:00.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.