Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:17 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема йога- живот за заможни  
Автор micro2-211807 (непознат)
Публикувано19.01.15 12:31



Всеизвестна истина, е че не може да се постигне йога без практика, както и без знания. Практика се опитват да правят милиони последователи на тази древна система, а знанията които черпят са много противоречиви. Една максима гласи, че колкото са съществата, които се занимават с йога- толкова са и теориите за йога. Всеки занимаващ се си е изградил собствено виждане за системата и всеки смята себе си за най-знаещия и мисли, че всички останали са невежи.
Едва ли все пак някой ще оспори факта, че първоизточник на системата йога са четирите веди. Също всеизвестно, е че ведите са написани на "ведически" санскрит и това е забравен, мъртъв език. Сегашните интерпретации на ведите са на база съвременен санскрит. Така, че ако трябва да говорим за знания в йога -трябва да се основаваме на ведите и на техния ведически прочит. Към днешна дата не ми е известно някой, който може да превежда от ведически санскрит. От 7-8 години правя опити за дешифриране на този език и резултатите ми показват, че във ведите е заложено огромно количество информация, която в много отношения се покрива със съвременните изследвания в областта на медицината. Даже има отделни моменти в които съвременните изследвания още не са дали окончателно решение(проблема е в процес на изследване), а такова решение го има във ведическата литература. За тези случаи които в аспекта на съвременната медицина са хипотези са необходими доказателства, практическо потвърждение. За една част от тези хипотези съм успял да намеря средства за апаратура и съм успял да ги потвърдя. За голяма част от хипотезите са необходими значителни средства с които аз не разполагам. Получените резултати ми дават основание да твърдя, че чрез йога може да се удължи живота значително- 100 120 години. Нещо повече! В съвременните изследвания се говори за вечен живот!

Засега е само хипотеза.
Резултатите ми дават основание да си мисля, че знанията на всички занимаващи се с йога не са на ниво. Извода ми, е че не може да се занимаваш с йога без да знаеш ВЕДИЧЕСКИ САНСКРИТ.
Ще добавя още, че според получените знания за да практикуваш системата йога са необходими специални условия на живот. На първо място е храната. Храненето трябва да е с ведически приготвена храна, от ведически продукти. Най-близка до тази храна е храната приготвена от кришнарите. Продукти могат да се намерят във индийските магазини но цените не са по джоба на бедните. Като добавя, че храната ВИНАГИ трябва да е прясна, т.е. да се готви минимум три пъти на ден излиза, че занимаващия се с йога трябва да има или личен готвач или да отделя поне 3 часа от деня за готвене и хранене.(храната не може да се приготвя през тъмната част на денонощието) Плюс още час и половина за Иишвара пууджана нещата вървят към над 50% заетост за храна за деня.
На второ място ще добавя необходимите условия за практикуване: място , помещение, оборудване. Към тях може да се вмъкнат и дрехите и обувките, които също трябва да отговарят на определени изисквания. И средствата за отопление, осветление, вода, интернет. Това са също значителни средства.
Нужно е и време през деня за попълване на знанията. През деня защото съгласно изискването на нийама аастикйаам това не може да става нощем. Излиза, че за работа остават около час-два и то разделени преди и след обяд.
Преди няколко години ме поканиха да говоря пред бизнес организация за йога. Накрая завърших с думите: Ако ме попитате дали да се занимавате с йога, ще ви отговоря отрицателно, защото нямате достатъчно средства(аудиторията е от солидни бизнесмени). Имаше много пренебрежителни усмивки. Сега отново твърдя( вече 6 години по-късно), че за да се занимаваш с йога трябва да си мнооого заможен и да си позволиш да не работиш.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано19.01.15 13:35



Извода ми, е че не може да се занимаваш с йога без да знаеш ВЕДИЧЕСКИ САНСКРИТ.
И да знаеш санскрит няма да ти помогне кой знае колко - цаката на йогата е да намериш наистина качествен и способен учител, и естествено наистина да се захванеш сериозно, просто самата система на йога е достатъчно сложна, за да е невъзможно човек да се справи напълно сам, независимо колко схватлив е.

Вечен живот без науката няма как да стане, ако разбира се въобще е възможно да стане - но чрез йога + до сегашната наука около 150 години може да се постигнат, 300- 500 години има вероятност за в бъдеще, но за вечен живот, науката ще трябва да се развие още много и то пак казвам, ако въобще е възможно.

п.п. а относно парите - зависи от учителя :Д той определя цената за услугите си, другото зависи от теб, дали си готов да се разделиш с редица удобства, в случай, че не ти стигат парите.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано19.01.15 16:47



Ami mozem da pobulgarim malkoto znaniq,koito sa dostignali do nas,kakto i zemite okolo bosforskiq proliv eventualno.Svetkinata ot nqkoi zvezdi e prakticheski nepromemema ot hilqdi godini.Prosto predi sa gi gledali ot drugi rastoqniq i ugli.
Ako se zapochne s praktika na asani chovek postepenno shte zapochne da poluchava neobhodimite mu znaniq za da moze da napredva.Ako mu e neobhodimo da bude bogat moze i da bude.Ako si beden i bolen i praktikuvash t.n.HATHA JOGA dori i da zabogateesh i ozdraveesh pak shte praktikuvash.Ako zapochnesh bogat i zdrav edva li shte poluchish poveche ot nqkqkvi obshti znaniq.E bi trqbvalo da ima i malki specialni izkljucheniq...
Vse pak tova sa dve cedki-beden i bogat.Moze bi kato prez Purvata Svetovna Vojna kraj Vedrjun...



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: Exaybachay]  
Автор micro2-211807 (непознат)
Публикувано19.01.15 17:53



"...цаката на йогата е да намериш наистина качествен и способен учител"
Ако има такъв жив учител той трябва да е на минимум 4200 години. Защото ако този учител знае теорията на йога той може да живее вечно. Това от една страна. От друга страна със сигурност се знае, че ведическите знания- извора на йога, са изчезнали преди около 4200 години когато Панини е създал съвременния санскрит. Познавате ли такъв учител?
"И да знаеш санскрит няма да ти помогне кой знае колко..."
И аз съм изпадал в подобна позиция преди. Не зная нещо но твърдя, че това не е така. Базата от знания определят позицията ни. Така е устроен човешкия ум.





Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано19.01.15 17:58



Защото ако този учител знае теорията на йога той може да живее вечно.
Е в такъв случай йогата е просто измислица, инак създателя й би трябвало да е още жив.

п.п. не знам от къде я извади тази предпоставка, ала тъкмо по нея, излиза, че йогата е фалшименто работа.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: Exaybachay]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано20.01.15 22:34



Теория на йога-обмисляне на видяно...
Парактика на йога-обмисляне на живяно....



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано21.01.15 10:48



Моите лични впечатления от "йогисти", с които се познавам (а са доста хора от най-различни школи, направления и течения), е че за техния "път" отиват доста пари. Едно на ръка семинари, ходения до Индия и ашрами в други страни и пр. екстри. Да се поддържа йогистка диета също е доста скъпо удоволствие.

Да, йога е за заможни хора. И в Индия е така и винаги е било така. "Духовните" занимания в Хиндустан винаги са били привилегия на висшите класи, а простия народ е бил зает да изкарва прехраната си (при това оскъдна!) с почти робски труд и не е имал време и възможност да се занимава с "духовни" щуротии..

Иначе не подценявайте езика - наистина е важен.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: Black Wolf]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано21.01.15 19:56



Tochno taka e kato se ima v pred vid, che zamoznostta e "sredniqt put" na tretata cedka...A v "bojnite izkustva" naj-silni sa BANKERITE.Dejstvitelnostta v Bulgariq go dokazva dosta chesto.Ostanalite sa prosto amatjori na razlichni niva

.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: dobrindebulgaria]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.01.15 14:23



Човече, има онлайн начини да се пише на кирилица, без да я има на компютъра.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор 9 Grass 8 ()
Публикувано22.01.15 14:37



Така говорят хора които не познават системата. Йога е система която освобождава, а не натоварва. Няма никакви предпоставки да се занимавеш с йога.

Тези които натоварват хората и казват правете това, после това и това и това, не разбират. Йога е систематизирана не от такъв тип манталитет, а от начин на мислене който те освобождава от обременености. Тези които освобождават мисълта ни от условности се наричат благодетели. От всички благодетели един се откроява като най-значим в системата йога и това е Патанджали, който е систематизирал знанията в 194 сутри.

Според Патанджали има външен свят с който взаимодействаме и вътрешен такъв. Към вншния трябва да се отнасяме с ограничения, рестриктивно, а към вътрешния като приключваме. Формулата на йога е проста и не изисква никакви инвестиции, пари и не обременява. Това е една от шесте системи създадени от ведите за освобождавяне на мисленето, а не за добавяне на допълнителен товар от условности и обременяващи практики.

Тезата, че трябвало да сте богати, да ядете такава и такава храна и едва ли не да ставате в 5 часа и после да гълттате бинтове дълги по 6 метра и да чистите стомаха си е смешна.



Формулата при йога е проста и може да се изрази с една дума: Забавлявай се на всичко като не го приемаш. Целия свят и всичко е твое, но не се опитвай да го притежаваш.

Enjoy the world by renouncing it.

Йога е лек за всеки, но най-много се нуждаят от йога хора с точно такъв тип мислене блокирано от условности и ограничения. Йога и показва как да освободим ума си от от тях. Формулата е много проста: Да се успокоят потоците от несъзнателни, автоматизирани микро-мисли, които се наричат вритти и умът ви ще се освободи от обремененост и условности.

Това да твърдиш, че йога изисква да си богат и да отделяш специално време е поредната условност, блокаж в ума. Който ти го е втълпил е с учителски манталитет и сега се опитваш същия този учителски манталитет да го разпространяваш. Мерси не робувам на тасива предразсъдъци!

Редактирано от 9 Grass 8 на 22.01.15 15:00.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: 9 Grass 8]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано22.01.15 15:26



Vriti-vrati.V suvremennite supermarketi vratite sa avtomatichno otvarqshti se v rabotno vreme.Demek iskash da si uspokoish avtomatichno otvarqshtite se i zatvarqshti vrati na magazina...?!?!?!?!



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: 9 Grass 8]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано23.01.15 23:44



"Йога е лек за всеки, но най-много се нуждаят от йога хора с точно такъв тип мислене блокирано от условности и ограничения. Йога и показва как да освободим ума си от от тях. Формулата е много проста: Да се успокоят потоците от несъзнателни, автоматизирани микро-мисли, които се наричат вритти и умът ви ще се освободи от обремененост и условности."
Za kakvo ti e Joga.Mozesh da postignes tova i s edin obilknoven sedalgin.
Naj leko ime na nqkoi noshtni truzenichki.Ne se zamislqt shtoto nqmat takava sposobnost.Ili ako imat prochitajki gorenapisanoto mogat vednaga da se uspokoqt priemajki za malovazninepulnotite v uma si...



Тема Браминска "йога"нови [re: micro2-211807]  
Автор Naankadavul (Naan_kadavul)
Публикувано24.01.15 10:04



Разбира се, че всяка варна в Индия, особено тия на брамините и благородниците, иска да си запази топлите местенца. Отделно от това, не всеки грамотен в миналото е бил мъдрец, така че бая кръгли идиоти са си изпразнили умствения багаж върху хартия. Ще ядеш специална храна по танту-кукуригово време и прочие...

В Тантрическите и йогийски традиции има много отшелници. Малко книги с рисунки са написали, но много са предали в устната традиция.

Да, "йога" на богатите и тлъстите може да се практикува само ако си богат и тлъст. Умът винаги търси пречки.

Йога, а и всяко друго учение, може да се практикува от всеки, който се е родил.

Тинтири-минтири винаги ще има, защото, както казах, всякакви хора могат да практикуват - едни по-глупави, други - не чак толкова. Тлъстите са от най-глупавите, така че не им се връзвай много-много. В самсара, основното изкуство е да се различава важното от маловажното. Познавам много тъпи хора, които треперят над храната си, но по-далеч от разваления си стомах не са стигнали.

Със здраве!



___________



Тема йога - живот за осъзнаващинови [re: micro2-211807]  
Автор no effort (обективен)
Публикувано24.01.15 11:57



Нямат значение пол, възраст, раса, етнос, религия, богатство и т.н., стига да има разбиране и - следващо от това разбиране - качествено практикуване





Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано25.01.15 11:03



Аз не знам защо толкова си се вторачил към древният Санскрит.
Очакваш да ти се разкрият най- съкровенните тайни на Йога ли?
Според мен Йога не е нещо установено и застинало , а е процес , творчески процес.
Това учение се е предавало от Учител на ученик от много поколения и всяко поколение е давало своя принос в този процес , което може би чрез внимателно наблюдение , размишление , съзерцание и по метода на пробите и грешките се е усъвършенствало.
Наскоро чух за смъртта на един йога- Айенгар на 96 години .
Той бил създал собствена система и спечелил много последователи .
И не съм съгласен , че трябва да си богат за да го практикуваш.




Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор seekersahaja (Сахаджмедитация)
Публикувано25.01.15 11:57



Истинската йога те прави заможен.
Гита 9:22



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: andite]  
Автор micro2-211807 (непознат)
Публикувано27.01.15 11:18



"Аз не знам защо толкова си се вторачил към древният Санскрит.
Очакваш да ти се разкрият най- съкровенните тайни на Йога ли? "
Защо древен САНСКРИТ?
До древния(истинския и единствен) САНСКРИТ стигнах чрез заниманията си по йога. Не е обратното! Когато след дълги години на практика в йога и усещане за нещо положително се задълбочих да намеря точната информация, разбрах, че тя е заложена в санскритските термини, които днес или не се превеждат(пишат се със санскритското си звучене) или се превеждат като безсмислици.
Примери много:
йога, мантра, чакра, кундалини, Индра( и всички "богове"), сурйа, чандра... Списъка е безкраен. Пояснението, превода на тези думи дава най-малкото объркваща информация. Вземете 10 речника от санскрит и за 90% от думите ще намерите толкова противоречиви тълкувания, че свят да ти се завие.


След 5-6 години на лутане и опит по метода на анализа и налучкването да намеря съвременен смисъл на тези термини, успях да налучкам, да "разшифровам" десетина от тези термини.Тогава разбрах, че повечето колеги сме се заблуждавали за това какво е йога и как се постига. Тръгнах да търся първоизточника. Оказа се, че това са четирите ВЕДИ и в крайна сметка езика на който са съставени- САНСКРИТ.
Накупих речници и учебници за санскрит. Започнах да се самообучавам. Накрая разбрах, че това не е начина да се разбера същността на санскрит. Започнах анализ на древни езици- тръгнах от старогръцки, египетски, финикийски, иврит, акадски, фарси. Искрата дойде от иврит. Само в този език се говори за двойни звуци, без да съществуват в него. Двойни звуци има само в санскрит. Но от всички древни езици излезе една интересна връзка между звуци и зодии. Това ми подсказа да търся такава връзка и в санскрит. И от там тръгна разшифроването на санскрит и от там дойде феноменалната , изумителна информация за същността на йога. Санскрит е един научно обоснован физиологически език. Не напразно Нечитакет(ведичиски персонаж) казва, че е учил само азбуката. Който знае азбуката на санскрит знае всичко!!!
Аз не очаквам да ми се разкрият тайните на йога- аз ги получавам ежедневно със всеки разшифрован термин.
Искам да споделя с вас тези знания, но никой не приема. Проблемът си е ваш колеги.
За информация: не съм бил учител никога, обикновен машинен инж., вече пенсионер. Изключвам уроците по математика и физика с които се прехранвах в един епизод от живота си.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано27.01.15 12:20



И от там тръгна разшифроването на санскрит и от там дойде феноменалната , изумителна информация за същността на йога.

И каква е тази информация , ако можеш да споделиш
Според етимологията на думата съм чул , че "йога" на санскрит означава Съюз.
За мен това означава преди всичко Съюза междучовешкото Съзнание и Космическото Съзнание преди всичко.
Кажи ми какво си открил , след толкова иследвания , какво е Йога?



Редактирано от andite на 27.01.15 12:27.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано27.01.15 13:49



А кой е източника на Ведите?



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: Exaybachay]  
Автор micro2-211807 (непознат)
Публикувано27.01.15 14:58



Мнооого хубав но много труден за мене въпрос. Преди дни бях тръгнал да ви пиша по този въпрос по повод заключението, че "Е в такъв случай йогата е просто измислица, инак създателя й би трябвало да е още жив.

п.п. не знам от къде я извади тази предпоставка, ала тъкмо по нея, излиза, че йогата е фалшименто работа.", но без да искам изтрих написаното и после се отказах. Сега ще се опитам да отговоря.
Има различни версии за произход на ведите.
Официалната:"Сред последователите на различни, базирани на индуисткото наследство, традиции мнозина вярват, че Ведите са най-старите текстове на света.
В традицията на индуизма (наричана във Ведите Санатана Дхарма), тези свещени текстове са разглеждани като откровение. Смята се, че те са разкрити на ведическите мъдреци и не са написани от тях.[2] Школите на Ведическата философия Веданта и Миманса определят ведите като апаурушея - "без автор", в смисъл, че не са създадени от човешко същество, а са вечни по природа[3]. В Упанишадите се казва, че те са "диханието на Абсолютната Истина". Ведическата традиция приема Ведите за най-висш авторитет."
Друга неофициална версия е, че ведите имат извънземен произход и са резултат от контакти с извън земни.
Има още много предположения, но аз за себе си нямам еднозначен отговор все още. Ведическите знания са получени в период когато хората са обработвали земята с ралохала, ловували със лък(дханура), транспорта е с колесница. И дума не става за трактори, комбайни, пушки, самолети или влакове. От друга страна за да кажеш, че структурната формула на ензима глутамин синтетаза прилича на слънце(сурйа) се изисква да имаш електронен микроскоп с 300 000 увеличение. За да знаеш, че енергия(топлина) в човека се добива чрез 3 вида окисление- добавяне на кислород, отнемане на водород и отнемане на електрон се изисква технически съоръжения от рода на ТОКАМАК или големия адронен колайзер в Швейцария.
На този етап това е по-маловажен за мене въпрос и засега не търся отговора му.
По интересно за мене са последните преводи свързани със половото въздържане и йога. Ако това е интересно на други колеги бих отворил нова тема.





Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: seekersahaja]  
Автор micro2-211807 (непознат)
Публикувано27.01.15 15:01



А разбрах, че вие събирате пари от последователите си! Нищо лично.





Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано27.01.15 15:12



Така както не се знае произхода на Ведите, така не се знае и произхода на йога - което фактически не е и от значение.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор K R E D O RМодератор (кирилизатор)
Публикувано27.01.15 19:28



В отговор на:

... половото въздържане и йога. Ако това е интересно на други колеги бих отворил нова тема.




Интересно е Ако обичате - моля отворете .



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано27.01.15 20:31



I v bulgarsikq bi trqbvalo da ima neshto podobno-dvojni i dori trojni i chetvorni zvuci...



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: dobrindebulgaria]  
Автор micro2-211807 (непознат)
Публикувано30.01.15 09:41



Да колега. Но трябва да допълня нещо специфично за санскрит. Става дума за основните звуци, които съставляват азбуката. Понеже азбуката е свързана с буквите искам да направя разграничение. Звуците са носители на ведическа информация, докато буквите, знаците с които се означават звуците са възникнали по-късно и затова буквите към нито един език нямат ведическа стойност. Това се отнася и за деванагари (или девангари) знаците с които е записан санскрит. Аз говоря за системата от звуци, която е базова за всеки език и условно ще я нарека азбука. Санскритската азбука се състои от 50 основни звука, българската от 30, гръцката от 22 и т.н. Единствено в санскрит има двойни основни звуци и само в иврит(староеврейски) се говори за двойни звуци. Има идеи, че и в шумерския има двойни звуци, но това още не е официално становище.
Кои са и какви са двойните звуци в санскрит. В санскрит има 16 гласни и 34 съгласни. От 16 гласни само 5 са единични звуци,а има 8 двойни, 2 тройни звука и 1 четворен. За всеки от тях има и отделен знак. Гласните в санскрит съвсем се различават от понятието ни за гласен звук. Така например гласен звук е ри, ах, ам или рии, лри, лрии. Подобно е положението и със съгласните. Има 19 единични съгласни, 11 двойни и още четири звука с които в българския се записва и изговаря "Н". За да се разграничат тези 4 модификации би трябвало да се считат за двойни звуци: гН, джН, дН и Н. Което не е толкова важно за случая. Може би в старобългарския може да се счита за двоен звук двойното е. Съжалявам за отклонението от темата.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro2-211807]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано30.01.15 19:39



Znachi vedicheskoto znanie se osnovava samo na setivoto sluh i nqama neshto obshto sus setivoto zrenie...?Predavano e samo chrez govorene i slushane i e nositel na neshto,koeto ne e vuzmozno da se vuzprieme chrez pismeno predavane?
Veda-vedun-oznachava -magjosnik,lechitel.Ima go zapazeno okolo suvremenniq Volgograd i v ruskiq.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: dobrindebulgaria]  
Автор micro22118O7 (новатор)
Публикувано31.01.15 09:36



"Znachi vedicheskoto znanie se osnovava samo na setivoto sluh i nqama neshto obshto sus setivoto zrenie...?Predavano e samo chrez govorene i slushane i e nositel na neshto,koeto ne e vuzmozno da se vuzprieme chrez pismeno predavane?"
Позволявам се да не се съглася със изложеното мнение, че ведическото знание се ОСНОВАВА САМО НА СЕТИВОТО СЛУХ. Ведическото знание се предава по слухов път , а се основава на научни знания, на истини подкрепени от съвременните научни изследвания. Ведическото знание е възможно да се предава и да се приема и по зрителен път стига достатъчно точно да бъде представено. Защо мисля така:
- Звуците във санскрит имат своята визуална стойност. Например звукът "К" има визуална стойност на ОВЕН=МЕША, това е визуалната представа на веществото ГЛТАМИН( за справка отвори страницата за глутамин на български и си представи овен с краката нагоре). Подобно е и със останалите звуци:, Г, Ч, ДЖ, Д, Т, И ТАКА НАТАТЪК . Както вече споменах ензима глутамин синтетаза прилича на слънце.
-Имената на асаните на санскрит се основават на визуалната прилика с нещо. Примери: ХАЛААСАНА=РАЛО, ПАДМААСАНА=ЛОТУС, ВРИШЧИКААСАНА=СКОРПИОН...
За значението на думата ВЕДА. Веда на санскрит означава краткотрайно, кратковременно знание и както и съвременните изследвания показват това се дължи на активиране на ензима ендотелен азотен окис синтетаза. Думата веда се състои от две срички: ве и да. Звукът "В" в санскрит е звук, който въздействува на ацетилхолина, а звукът "Е" след него показва, че има увеличение на този медиатор във плазмата. Звукът "Д" е звук, който въздействува на глюкозата, а звукът "А" след него показва активиране, увеличение на глюкоза във клетките. Такова съчетание на увеличен ацетилхолин в кръвта и увеличена глюкоза в клетките се постига единствено от горепосочения ензим на латиница е "eNOS". Това е веда на санскрит=кратковременно знание. ТОВА ЗНАНИЕ Е РАЗЛИЧНО ОТ ПОСТОЯННОТО ЗНАНИЕ=ПАМЕТТА.
Ако за колегите представлява интерес мога да предложа езиковия анализ и санскритския смисъл на думи, като йога, асана, йама, химса, астейа. Но може и да съм прекалил със участието си и затова очаквам вашето мнение, колеги.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro22118O7]  
Автор K R E D O RМодератор (кирилизатор)
Публикувано31.01.15 14:43



С ваше позволение, ще приведа на вниманието ви един откъс от широко известната книга на К. Чапек:

"През това време Швейк се зае да разглежда номера на пушката и изведнъж се обади:

— 4268! Такъв номер носеше и един локомотив на гара Печки, 16-и коловоз. Трябваше да го закарат на ремонт в депото в Лиса над Елба, но знаете ли, господин фелдфебел, работата не беше толкова лесна, защото машинистът, който трябваше да го закара, много слабо помнеше цифрите. Вика го, значи, началникът на гарата в канцеларията си и му казва: „На шестнайсети коловоз се намира локомотив номер 4268. Зная, че не помните цифри и че когато ви ги напишат на листче, загубвате листчето. Щом не сте по цифрите, внимавайте, аз ще ви покажа един много лесен начин за запомняне на най-различни числа. Ето вижте: локомотивът, който трябва да откарате в депото в Лиса над Елба, има номер 4268. И сега внимавайте. Първата цифра е четири, втората — две. Запомнете, значи, 42, тоест 2 по 2, което отпред назад може да се представи като 4, делено на 2, равно 2 и пак получавате една до друга цифрите 4 и 2. Не се плашете, няма нищо трудно. Колко прави 2 пъти по 4, осем, нали? Сега трябва да запечатате в паметта си, че осморката е последната цифра в поредицата. Остава сега, след като сте запомнили вече, че първата цифра е 4, втората 2 и че четвъртата е 8, да намерите някакъв начин да запомните шестицата, която се намира пред осмицата. И това е много просто. Първата цифра е 4, втората — двойка, четири и две е шест. Сега вече сте положителен, че втората цифра от края е шестица, цифрите са запечатват по този начин в паметта ви за вечни времена. В съзнанието ви засяда здраво числото 4268. Или например до същия резултат можете да стигнете и по друг още по-прост начин…“

Фелдфебелът престана да пуши, опули очи и избъбра само:

— Свалете си шапката!

Швейк продължи сериозно:

— И той започнал да му обяснява какъв е по-простият начин за запомняне номера на локомотив 4268. Осем без две е шест. Ето ти, значи, на бърза ръка 68. Шест без две са четири, ето ти, значи, 4–68 и накрая слагаш и двойката вътре и се получава 4-2-6-8, Не е много трудно да се запомни цифрата с помощта на умножението и делението. Постига се все същият резултат. „Запомнете — казал началникът на гарата, — че 2 пъти по 42 е 84. Годината има 12 месеца. Вадите, значи, 12 от 84 и ви остават 72, вадите още дванайсет месеца, получавате 60, ето ви, значи, осигурена шестицата, нулата просто я задраскваме. Известно ни е сега, значи, 42, 68, 4. След като задраскахме нулата, остана ни да задраскаме и четворката на края и пак без особен труд получаваме 4268, номера на локомотива, който следва да бъде изпратен в депото в Лиса над Елба. И с помощта на делението, както ви казах, работата е много лесна. Определяме предварително коефициент според митническата тарифа.“ Но да не ви прилоша нещо, господин фелдфебел? Ако искате, аз ще започна отново от „Готови за залпов огън! Готови! Мери се! Огън!“ Дявол да го вземе! Не трябваше да ни праща господин капитанът на слънце! Трябва да изтичам за носилка!

Лекарят, който пристигна след малко, установи, че се касае или за слънчев удар, или за остро възпаление на мозъчната пипа."


Ще ви помоля също така да дадете конкретни линкове с:
- визуално съответствие между структурата на глутамин синтетаза и слънцето;
- звукът "К" и връзката му с овен(?!?).

Разбирате ли, освен общо-образувателни факти за структурата на санскритската азбука и повече или по-малко логични коментари относно всеизвестни основни положения в йога във вашите постове има изобилие от информация, която обаче е единствено поднесена, а не изяснена. Ще ви помоля да третирате аудиторията тук като търпелив преподавател с дълбоко знание и също толкова голямо търпение за нелепо-наивни въпроси.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: K R E D O R]  
Автор micro22118O7 (новатор)
Публикувано01.02.15 13:43



В отговор на:

Ще ви помоля също така да дадете конкретни линкове с:
- визуално съответствие между структурата на глутамин синтетаза и слънцето;
- звукът "К" и връзката му с овен(?!?"




Линк за глутамин синтетаза:




и още:

12 субединици наподобяващи 12 спици(месеци)


Линк за глутамин и приликата му с овен:



Иска се малко въображение и завъртане на образа на 180 градуса. Четирите връзки на кислородните атоми изглеждат като 4 крака на овена.

Редактирано от K R E D O R на 01.02.15 14:39.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro22118O7]  
Автор K R E D O RМодератор (кирилизатор)
Публикувано01.02.15 14:49



Позволих си да редактирам мнението ви като добавих към линковете и самите изображения.

За улеснение на читателите предлагам и обърната последната картинка.



..........

Това на мен ми е достатъчно.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro22118O7]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано02.02.15 17:43



"Става дума за основните звуци, които съставляват азбуката. Понеже азбуката е свързана с буквите искам да направя разграничение. Звуците са носители на ведическа информация, докато буквите, знаците с които се означават звуците са възникнали по-късно и затова буквите към нито един език нямат ведическа стойност."
" Позволявам се да не се съглася със изложеното мнение, че ведическото знание се ОСНОВАВА САМО НА СЕТИВОТО СЛУХ."
Dvete mneniq mi izglezdat protivorechivi.
Ako mozete bih iskal da mi analizirate dumata jokha, i smisulut na slovosuchetanieto hatha jokha.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro22118O7]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано02.02.15 17:50



Moze da se oprilichi i na porazen sus srela v gurba bik ot toreador.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: dobrindebulgaria]  
Автор micro22118O7 (новатор)
Публикувано03.02.15 10:13



Бикът е свързан със звукът "Г" и със веществото мелатонин. Според ригведа структурната формула на мелатонина прилича на бик=вришабха:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/db/Melatonin.png/800px-Melatonin.png



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: dobrindebulgaria]  
Автор micro22118O7 (новатор)
Публикувано03.02.15 11:16



Да допълня за звуците и буквите. Когато започнах анализа на ведическия санскрит очаквах, че и знаците с които се обозначават звуците ще помогнат за дешифриране на знанията. Дори един физик от Варненския медицински институт неволно ме подведе. Когато коментирах с него и колегата му за връзката на звуците със определени вещества от човешкото тяло, той ми каза, че намерил изследвания, които доказват връзката на звуците и буквите. При произнасяне на определен звук над определено техническо съоръжение се изписва съответната буква. Намерих изследванията и се оказа, че се "изписват" буквите на латиница?!? Подробния анализ и редицата експерименти със това съоръжение ми дадоха да разбера, че всичко е илюзия, тоест няма изписване на изображение на звука. Тези резултати и някои други информации ме наведоха на мисълта, че най-вероятно буквите са създадени по време когато ведическия санскрит е забравен. По-късно когато разшифровах основните звуци на санскрит, разбрах, че наистина знаците нямат ведически произход. Може да сравните картинките на глутамина="К" и мелатонина="Г" със съответните букви на деванагари.
क= kа, к; ग =gа, г
От тук си правя извода, че този който е съставял санскритския език е виждал, имал е зрителна информация, това е ставало с участие на сетивото зрение. А този който е създавал знаците, буквите не имал представа от истинското значение на съответния звук, за неговата връзка със структурната формула на съответното вещество.
За думата " jokha". Тази дума не я намирам в речниците от санскрит. Което може да означава, че или не е на ведически санскрит, или не е изписана точно или е една от редките малко използвани думи. Ако има възможност, дайте ми думата в някой текст. Мога да ви предложа анализа но ако не е санскритска дума ще се получи безсмислица. На всичко отгоре имайте в предвид, че анализа на определена дума изисква работа по 2-3, понякога и повече дни работа. Ако е често използвана дума има шанс да имам готов превод. За новите думи на база звуковия състав си съставям няколко хипотези и търся информация във интернет за потвърждаване или отхвърляне на дадена хипотеза.
Намирам я в този текст, който е на хинди, не е ведически санскрит:tulasI prema payodhi kI tAte nApa na jokha ..взето от :gosvaamii tulasiidaasa kR^ita dohaavalii . Но пък в речника на хинди не я намирам...?
Трябва ми жокер

.



Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: micro22118O7]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано03.02.15 13:54



Интересно ми е какво си разшифравал за значението на думата "йога" във ведическия санскрит.




Тема Re: йога- живот за заможнинови [re: andite]  
Автор micro22118O7 (новатор)
Публикувано04.02.15 09:38



Вече писах веднъж но ще разширя информацията.
ЙОГА е съставена от две срички- ЙО и ГА. Те показват, че след активиране на мелатонина -"Га" следва метаболизиране на простагландини тип Е2(ПГЕ2)-"ЙО", превръщане на тези простагландини в неактивни метаболити, които се екскретират от тялото. И това е в резултат на активиране на коензима никотинамид аденин динуклеотид= NAD+. Или по-кратко казано да постигаш йога означава да увеличиш производството (де ново) на това вещество NAD+. Или вместо да изговаряш увеличавам новосинтеза на коензима никотинамид аденин динуклеотид, просто изговаряш йога.
От няколко статии намерени в нета се разбира, че мелатонина има активно място за свързване с NAD+, при което се активира и неутрализира реактивните кислородни видове, причина за появата на ПГЕ2, а отделно NAD+ е единственото вещество което метаболизира ПГЕ2.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.