Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:07 22.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Хисаря-българска столица за йоганови [re: micro2-211807]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано05.11.14 13:27



Otklonqvame se do tolkova, do kolkoto mozem da vidim,che e kolkoto individualna i unikalna za otdewlni praktikuvashti individi,tolkova i universalno prilozima,kato vunshni usloviq za praktika.Za optimalni uspehi e neobhodim sobstven dom.Podhodqshtata temperatura se suobrazqva sus individualnite neobhodimosti na praktikuvashtiq.

Izbirash si mqsto i zapochvash uprazneniq na kilimche.Znanieto za tova,kakvi vunshni usloviq sa ti neobhodimi zapochva da idva postepenno i obiknoveno na vreme.








iziskvaniq za



Тема Re: Хисаря-българска столица за йоганови [re: 9 Grass 8]  
Автор micro2-211807 (непознат)
Публикувано06.11.14 08:40



"Хисаря може да е много хубаво място, но никой не е длъжен да ходи точно там за да намери духа си и да бъде свободен. В много случаи човек намира духа си когато е изправен пред трудности. "
Сигурно говорим за различни неща. Аз предлагам подходящи условия за йога, която според Ригведа, Шандилйа упанишад и Джабала даршана упанишад е създаване на условия за продължителен живот и не става дума за дух, духове, духовност и т.н.
"Не влагай неистини в тази теза като изопачаваш думите на друг, защото нарушаваш принципа за истината."-Може ли по-конкретно? Кое е неистина, на кого думите изопачавам?
"Императив"
Това ли имаш предвид :
Синонимен речник
(прил.) заповед, повеление, повеля, предписание, нареждане, постановление, разпореждане, закон, норма, диктат
или това:Морален императив
От Уикипедия, свободната енциклопедия
В тази статия не се цитират някакви позовавания или източници . Моля, помогнете да подобрим този член от добавяне на цитати на достоверни източници .
Морален императив е принцип произхождащ в съзнанието на човек, който кара този човек да действа. Това е един вид на категоричен императив , както е определено от Имануел Кант . Кант приема императива да има диктат над чистия разум , в практически аспект. Според моралния закон се разглежда като самоунищожително и по този начин противоречи на разума.
Ако от такава гледна точка се оценява предложението ми за подходящи условия за постигане на дълголетие- не виждам смисъл от коментар по-нататък.



Тема Re: Хисаря-българска столица за йоганови [re: micro2-211807]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано06.11.14 20:26



Трябва да ти кажа , че съм чел някъде по популярни научни списания за връзката между теломерите и медитацията.
Учените са установили , че практикуването на медитацията оказва доказано влияние върху съхраняването дължината на теломерите.
Просто не мога да се сетя къде съм го чел.
Този коензим за когото говориш ми звучи като "елексира на вечния живот" и съм резервиран да се приравнява Йога към някакво вещество.
Целта на Йога не е да даде години на живота , а обратното- да даде живот на годините.




Тема Re: Хисаря-българска столица за йоганови [re: micro2-211807]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано07.11.14 10:09



1. Защо не отиваме да правим йога под дъжда, седнали в рекичка или във ваната?
2. Защо не накладем една жарава и после да седнем върху нея и да правим асана?
3. Защо не правим йога на снега, на северния или на южния полюс, а си постиламе кожа или килимче когато правим йога?
4. Защо не се натумбим яко с 3 пържоли, да изпием 2 бири и да започнем да правим йога?
5. Защо не отидем да правим йога в една добре одимена, опушена стая или още по-добре в стая без кислород, на абсолютен вакум?


Какво значи да правиш йога?
Йога не е само Асани.Склонен съм да се съглася с Дани , че няма правилни и неправилни места за йога.
Разбира , че е по полезно да се правят асани на чисто и тихо място сред природата.
Но Йога се практикува и върху жарава-как мислиш обикновени хора ли са нестинарите?
Елементите на йога може да се практикуват практически навсякъде.
Погледни темата на Алекс за самонаблюдението.




Тема Re: Хисаря-българска столица за йоганови [re: andite]  
Автор micro2-211807 (непознат)
Публикувано07.11.14 10:11



За връзката на теломерите и медитацията може да се намери много информация. Просто напишете "telomere meditation" в коя да е търсачка и ще получите стотици страници инфо. Някои са много оптимистични, други по-сдържани, а има и критични. Проучванията са слепи рандомизирани и нямат достатъчна научна стойност. А не е ли медитацията един от елементите на ЙОГА?
И още: цитат от следната статия:
Compartmentation of NAD+-dependent signalling
"2.3. Физиологичните функции на Compartmentation of NAD+
През последните години, важни открития са направени по отношение на всички реализации на сигнализация, предизвикани от NAD + . Независимо от това, NAD + зависима протеин деацетилиране от SIRT1 е свършила шоуто напоследък, тъй като дейността му е свързана с редица основни биологични процеси, най-вече регулиране на циркадния часовник и стареене [12] , [24] и [25] " б.а.- SIRT1 е свързан с теломеразата.
Нещо повече. Единствен начин за активиране на теломеразата е чрез NAD +!
А елексира на живота за който става дума или на санскрит -Амрита е друг ензим и също е свързан с коензима NAD +. Той е NAD + зависим ензим също като теломеразата. Но за да не останете с впечатление, че всичко свързано с йога и ведическите информации е на база ензими, ще допълня с други термини. Например ГАРУДА(транспортира АМРИТА) е транспортния протеин албумин, БРАХМА(от Брахмачарйа) е център за регулиране на глада на база допаминергични неврони, със звука Г е кодиран мелатонина, със двойния звук ГХ е кодиран Меланоцитостимулиращия хормон и т.н. Изобщо ведическия санскрит е основан на химико-физиологически принцип. И заключенията които ви предлагам не са постигнати от прочетени научни статии за да стигна до извода до това, че новосинтеза на NAD + е йога. А обратно- чрез декодиране и реален прочит на санскритските текстове съм намерил косвено потвърждение на съответната дума. Казвам косвено защото не са направени точни, реални изследвания дали всичко за което пиша е така. Възможно е да греша. Желанието ми е да се направят такива изследвания за да се докаже хипотезата или да се отхвърли. За целта са нужни много средства, с които аз не разполагам. Много се надявам, че чрез материалите които публикувам ще намеря подкрепа за извършване на тези изследвания.
Освен косвените потвърждения от научни изследвания, всичко за което написах съм експериментирал върху себе си и заради положителния ефект предлагам информацията на вас. Не насилвам никого да ми повярва, че това е така. Ако някой има научни доказателства против тезата съм готов да ги коментираме. Затова не мисля да отговарям на критики основани на религиозни или философски принципи.



Тема Re: Хисаря-българска столица за йоганови [re: micro2-211807]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано07.11.14 13:03



Izbiraneto na dobro za grupova praktika na Joga(azani) moze da se podbere moze bi naj-dobre ot chovek sus dulgogodishni praktika i prepodavatelski opitv.Spored men wseki balneolecheben centur do kitno selce e podhodqsht,za tazi cel.-Pak si prevkljuchva kakto si iska gadinata...



Тема Re: Хисаря-българска столица за йоганови [re: micro2-211807]  
Автор 9 Grass 8 ()
Публикувано07.11.14 14:13



Интересна е връзката която правиш между йога и дълголетие. Не знаех, че съществува точно такава.


Редактирано от 9 Grass 8 на 07.11.14 14:13.



Тема Re: Хисаря-българска столица за йоганови [re: micro2-211807]  
Автор 9 Grass 8 ()
Публикувано07.11.14 14:20



Човече, йога няма връзка с никакви ензими.

Добре е да прочетеш сутрите на Патанджали, например изданието на йога института Кайваля Дхама и коментариите там, а не да си измисляш.

Редактирано от 9 Grass 8 на 07.11.14 14:21.



Тема Re: Хисаря-българска столица за йоганови [re: micro2-211807]  
Автор micro2-211807 (непознат)
Публикувано07.11.14 16:27



Ще допълня с още няколко щрихи темата.

Думата йога има санскритски произход, т.е. тя има смисъл само ако се превежда от санскрит. Повечето специалисти по санскрит знаят, че съществува ведически санскрит и следведически или съвременен санскрит. За родоначалник на следведическия санскрит се смята Панини, който е живял някъде около 4-ти век преди новата ера. Оттогава и досега със сигурност се знае, че ведическият санскрит е забравен, а текстовете сътворени на този език се превеждат на основата на съвременния вариант на санскрит.

На основата на анализа на много стари езици и на друга информация преди години успях да започна дешифрирането на ведическия санскрит. Окончателно решение на този процес още не е приключено но с голяма доза сигурност твърдя, че например думата ЙОГА има превода който ви предложих. Ще допълня още малко въпроса. Йога има два съгласни звука. Й и Г. Както вече споменах на звука Г съответствува веществото мелатонин, а на звука Й съответствува веществото Простагландин Е2. Звукът А прибавен към звукът Г показва активиране на това вещество, а звукът О показва нулиране, екскреция, колкото се произведе от това вещество, толкова се и метаболизира и в крайна сметка не остава активно такова вещество.

Така, че ЙОГА означава активиране на мелатонин и нулиране на простагландин Е2(ПГЕ2). Знае се, че активирането на мелатонина се стимулира от няколко вещества, едно от които е НАД+, но активирането и едновременно с това метаболизирането на ПГЕ2 е само от НАД+. Това е ведическият превод на думата ЙОГА. Хубаво е да се знае, че произнасянето на звуците от санскрит има още едно значение. Ако произнесете ГА със сигурност ще започне активиране на мелатонина, произнасяки ЙОГА вие ще активирате коензима НАД+. И в това се състои действието на МАНТРА ЙОГА.

Използването на предложените правила води до друга още по-интересна информация. Например споменатата ГАРУДА което е транспортния протеин АЛБУМИН има структурна формула приличаща на птица. Ензимът N-Acetyl Serotonin -O-Metiltranspherase(ASMT) има структурна формула приличаща на луна и затова се казва ЧАНДРА. Или ензимът Глутамин синтетаза има форма на колело с 12 спици и много наподобява слънцето е затова се казва СУРЙА. Има още много интересни форми. Не бих искал да изпусна хормона грелин. Това е хормона на глада, а неговата структурна формула много прилича на лебед и е наречен ХАМСА- транспортното животно на Брахма - центърът регулиращ глада.

И пак ще допълня. Предлагам информация с която не ви моля да се съобразявате. Ако искате ползвайте я, ако искате отминете с пренебрежително мълчание. На безпочвени критики не мисля да отговарям.

Ако някой смята, че в така предложената информация има някакъв смисъл и желае да разшири тази информация бих споделил още доста ценни сведения за йога, за асана, за йама, нийама, дхйана, самамаадхи. Ако няма желаещи - да сте живи и здрави и ви пожелавам успех в това, което смятате че е йога.

Редактирано от K R E D O R на 07.11.14 18:50.



Тема Re: Хисаря-българска столица за йоганови [re: micro2-211807]  
Автор K R E D O RМодератор (кирилизатор)
Публикувано07.11.14 18:48



Преди време бях помолил Алекс да не използва клавиша ENTER след всяко изречение, защото текста става труден за четене (малко тип Маяковски ;).

Ще си позволя да сложа интервали на последното ти за момента мнение и едновременно ще те помоля да използваш клавиша ENTER в края на абзаца за по-лесна четимост.

Колкото до самия обект на темата - да, звучи много интересно и специализирано, просто... м-м-м... да го кажем така: не очаквай задължително "осанна" от останалите потребители :))) Въпроси винаги ще има: и в духовните дисциплини, и в университетите - който не знае пита някой знаещ.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.