Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:04 30.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Първата Пранаяма и Алфа Синхронизиранетонови [re: 9 Grass 8]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано10.07.14 18:33



"...когато умът се концентрира върху обект и преди обекта да "потече" обратно към ума..."-Tova mi prilicha na murzela na stomashniq um na paqka na hvanala se v mrezata muha...



Тема Re: Съчетаване на Пранаяма с мозъчно синхронизираненови [re: 9 Grass 8]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано15.07.14 18:58



"Първата фаза на пранаяма се състои в овладяване на нерегулярното дишане..."-vunshnata prichina e fizicheska bolka.Neregulqrnostta na izrecheniqta ti suotvetstvat na citata.
"Ако нерегулярното дишане може да се свърже с Бета състоянието на ума, то навлизането в Алфа състоянието е свързано точно с първата пранаяма."-Nqma takava pranaqma.Uslovno izrechenie-vruzkata e uslovna.Iziskva izpulnqvane na vunshno po otnoshenie na dishaneto uslovie-spirane na bolkata.Pri spirane na bolkata dishaneto se samoregulira.



Тема Re: Съчетаване на Пранаяма с мозъчно синхронизираненови [re: LordDarthVaderl]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано16.07.14 10:15



Мнозина се хвърлят на различни видове медитации, без да са осъзнали ключовата роля на подходящата и удобна поза, както и на правилното дишане, което има ключова роля за успешната медитация.
първо, ако си осъзнал правилното дишане и поза, то няма да си начинаещ в медитациите, а вече ще имаш опит - примерно, няма как да умееш да управляваш автомобил, ако никога не си управлявал автомобил т.е. всичко си идва с практиката и времето.

второ - не е работа на начинаещия да осъзнава правилното дишане и поза, ако вече ги знае, то нуждата от преподавател отпада т.е. задача на преподавателя е да обясни на учещия се, за позите и дишането, а той на свой ред, следва да ги осъзнае.

трето - успешната медитация не се нуждае нито от правилна поза, нито от правилно дишане (: от тях се нуждае опитващия се да медитира, заради автоматичното състояние на психиката т.е. те са просто необходимо условие за деавтоматизация, но съвсем не са задължително такова, за медитацията.

и 4-то последно - фактически позите и дишането са ключови за определени практики и школи, разбира се тука е клуб йога, а в методите на йога са базови т.е. все пак зависи с какъв вид практика се захваща човек.



Тема Re: Съчетаване на Пранаяма с мозъчно синхронизираненови [re: Exaybachay]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано16.07.14 12:05



Аз бих добавила от себе си, че е възможно да медитираш във всяко едно състояние или ситуация - защото човешкото съществуване 'знае' тези неща - но ума не позволява те да се проявят свободно. Но много хора го правят интринктивно и то много добре, без дори да знаят, че това всъщност е медитация. Разбира се, по-неопитните имат проблеми с контролираното и осъзнато медитиране - но не това исках да кажа.

Исках да кажа, че всяко същество (вярвам, че дори животни и растения имат подобни състояния) 'знае' как да го прави. Проблемът идва от неосъзнаването. Когато това състояни бива осъзнато като медитация, тогава е възможно и да бъде овладяно и контролирано.

Но е възможно и се случва - неосъзнато - на много същества. Защото това е нормалното състояние на съществуване.


В илюзията на човешкия ум това не може да се случи. Затова всички указания за медитация включват като първо условие да се изключи работата на човешкия ум.


Има доста възможни пътища за медитиране - не са само йогийските - но за мен лично откак започнах да чета тук - ми се проясниха някои неща от другото ми обучение.


Намирам, че не беше случайно да попадна тук и че има много какво да науча.


Йога би допълнила по прекрасен начин другото ми обучение и би хармонизирала съществуването ми. Чак ме е яд (ма ше ми мине, това е моментна първа реакция) че толкова късно съм се усетила да се поровя за йога.


На млади години бях попрочела тфа-онва - но когато погледна назад - виждам, че не съм била готова и не съм разбирала добре прочетеното. Тогава ми се виждаше като купа с макарони - страшно объркано, неясно и непрактично. Сега ми се вижда като откровение и самата Истина, пълна с прекрасни и вълнуващи идеи.


Мммм...колко много имам за четене и правене тука....





Все пак ми харесва идеята за правилна поза и отпускане на тялото. Мисля, че по този начин медитацията би била по-резултатна - в смисъл, че е възможно да бъде контролирана и оползотворена.


За съжаление липсата на ауернесс опорочава случайно случилата се медитация. В смисъл че дори да се случи - то неопитния трудно може да улови благодатта и да задържи ползата.



Затова упражненията и напътствията са полезни и помагат. Като си спомня как бях пате в кълчища в самото начало.... и че лека полека почнаха да ми се проясняват разни неща...но иска много труд и внимание и разбиране. Не може сляпо да се правят тези неща. Категорично съм на мнение, че е по-добре да не се правят, ако няма разбиране и осъзнаване на истината.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Тема Re: Съчетаване на Пранаяма с мозъчно синхронизираненови [re: IC Roxana]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано16.07.14 12:26



Моята гуру казва така - на мене лично тоя съвет много ми помогна - забрави всичко, на което са те учили досега. В повечето случаи всичкото научено е даже неправилно и невярно и вредно за тебе.

Естественото състояние на всяко божие същество е да се стреми към контакт с Бога. Тоест да поддържа неосъзната медитация (децата са страшно находчиви и успешни да го правят).



С порастването хората упорито се стремят да отрекат това и да усвоят фалшивите и илюзорни стейтмънти на човешкия ум - и да развият човешкото его. Точно оттам идват и най-големите трудности при възрастното човешко същество - защото свикват да се обръщат към ума си за всичко - а точно това стопира медитацията и естествената awareness.


Първото условие да започнеш да се занимаваш с духовни практики (а в случая тука с йога) е да осъзнаеш илюзорността на човешкия ум и човешкото его - и да свикнеш да поставяш дистанция между тях и съществуването си - вместо да се вкопчваш в тях. Човешкия ум изкуствено проектира човешкото его и пренася изкуствено точката на съществуване извън естествения център. Оттам идват всички проблеми на хората - защото се вкопчват в егото си и отказват да се върнат към единствения си източник на съществуване.




На мене ми помогна в началото да си спомням детските си състояния. Децата нямат усещане за време, ден и нощ, студено и топло, и други неща както възрастните. Децата ЗНАЯТ ЧУДЕСНО как да поддържат медитативни състояния. Не е необходимо възрастния да учи каквото и да било - просто трябва да си 'спомни' как се правеше....


Всеки един от нас го е правил безброй пъти - и всеки знае как да го прави - но фалшивото его, което сме развили - ни държи в неспособност и ни блокира.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Тема Re: Съчетаване на Пранаяма с мозъчно синхронизираненови [re: IC Roxana]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано16.07.14 12:45



Но много хора го правят интринктивно и то много добре, без дори да знаят, че това всъщност е медитация.
не, това все още не е медитация - неосъзнатото безмълвие все още не е медитация, то се случва, но човек изпуска, защото именно е безсъзнателен, само осъзнатото безмълвие е медитация, защото тогава се случва растежа, в състояние на безсъзнателност, растежа не се осъществява и за това не бива да се нарича медитация.

А за другото не се притеснявай- по пътя на духовното, всеки намира неговото си, когато трябва да го намери, то не е нито късно, нито рано.

п.п. и един съвет - когато изхвърлиш ненужното от една стая, не бързай да запълваш освободилото се пространство с други неща.



Тема Re: Съчетаване на Пранаяма с мозъчно синхронизираненови [re: Exaybachay]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано16.07.14 16:15



Нищо не е испуснато - не бой се...

натрупва се....



Когато му дойде времето Ексайбашай...


вичко ше стане изведнъж необходимо и разбрано...


Аз НЕ бързам...нито припирам...разбирам необходимостите...


Ше се скърша - и ше свикна.. скланям глава пред Бога....и моето време ше дойде....и твоето..не бой се...всичко вече се е случило.....

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Тема Re: Съчетаване на Пранаяма с мозъчно синхронизираненови [re: Exaybachay]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано16.07.14 16:27



За сетен път (и няма да се уморя да го повтарям) за мене Духа е водещ.

Тялото само го следва.

Култивираш ли духа си - тялото ще не ще - ше се подчини и ше следва Духа.


Аз бих използвала свободно сравнение - за Светата троица. Напредък има там, където Светия дух е осъзнат и му се коленичи. Останалото следва....



За мен йога е начин да помогнеш на Духа да те владее. Прекрасен, градивен начин да накараш тялото си да работи заедно с Духа.



Да бъдем благодарни на човешките същества, изследвали го и разработили го.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Тема Re: Съчетаване на Пранаяма с мозъчно синхронизираненови [re: Exaybachay]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано16.07.14 16:35



п.п. и един съвет - когато изхвърлиш ненужното от една стая, не бързай да запълваш освободилото се пространство с други неща.


Съвета е отличен.

Също така е вярно,че докато не се опариш - няма да се научиш, че огъня е горещ.


Затова - всеки следва Пътя си. Това, което е добро за тебе - може да не е добро за друг. Всеки търси и намира своя Път.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Тема Re: Съчетаване на Пранаяма с мозъчно синхронизираненови [re: IC Roxana]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано16.07.14 18:28



Tvoqta guru ne e "v chas" s joga!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.