Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:41 23.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема тъмни облаци над българската йога  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано28.03.14 13:23



Чух, че в Дирекцията по вероисповеданията са постъпили сигнали от някои православни среди (и националистически) и там се готви акция срещу йога (общо казано) - като занимание, което е уж нерелигиозно, не е регистрирано като вероизповедание, но в повечето групи се води по същество религиозна дейност.

Това е сериозно. Внимавайте и се подгответе за вероятно неприятни неща. Дано се размине и няма сериозни проблеми, но все пак внимавайте. Информацията е достоверна.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: тъмни облаци над българската йоганови [re: Black Wolf]  
Автор без усилие (обективен)
Публикувано28.03.14 14:47



Брей. Православните талибани пак са се активирали и отново се опитват да въвлекат държавата като партньор в религиозно-фанатично-кръстоносните си походи срещу "конкуренцията". Едва ли ще имат успех обаче, все пак сме светска страна - и като дефиниция, и като дух. Да ходят на културен туризъм по манастирите при такива като баба Гуси и Кичка да ги одухотворяват.

Между другото заниманията по йога у нас в над 90-95 % от случаите едва ли могат и да се доближат до нещо с религиозен характер. Единствените откровено религиозни са като че ли харе-кришна, които се определят формално като "бхакти йога". В болшинстовото от случаите у нас се практикува хата йога като гимнастика, но дори и да вземем сатианандите, или шри-шри, или дори сахаджите, които са пълни с псевдо-окултни суеверия под претекста на йога - пак не могат да се определят съвсем като религия, по-скоро става дума за някакъв вид култ, което не знам по какъв закон трябва специално да се регистрира.

Редактирано от без усилие на 28.03.14 14:48.



Тема Re: тъмни облаци над българската йоганови [re: Black Wolf]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано28.03.14 17:31



не е регистрирано като вероизповедание
а каква е разликата, ако е регистрирано, като вероизповедание - да не иде реч за данъци някакви?



Тема Re: тъмни облаци над българската йоганови [re: Black Wolf]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано28.03.14 19:00



Edin glupak imal dobur chovek do sebe si.Dobriqt chovek postoqnno mu pravil dobri neshta.Glupakut vse si mislel-"Gospod mi pomaga,gospod mi pomaga"...
Сега да видим дали някой_дори и да е Дирекцията по вероизповеданията çте влезе в ролята на глупака...
Или просто вълците искат да изядат кравата на бедняка...



Тема Re: тъмни облаци над българската йоганови [re: Black Wolf]  
Автор huanji ()
Публикувано30.03.14 21:47



Никой няма интерес да има духовност. Йога не е религия, но не и е спорт, а държавата се стреми да доведе нещата до религия или до спорт.



Тема Re: тъмни облаци над българската йоганови [re: Black Wolf]  
Автор Owlbear (Lion Path)
Публикувано31.03.14 02:26



В Англия имат BCMA(The British Complementary Medicine Association) която служи като чадър за всички такива неща(това си е тяхно определение), включва неща от рейки, през нлп, та до "лечебните танци на хопите". Работи и извън Англия, въпреки че не толкова усилено.

Ама имат и стандарт който се спазва, тоест не може човек да реши "ей са ша преподавам" и да се включи там май, всяка терапия си има свои изисквания, ако си спомням правилно, някои само валидна диплома, други няма как да имат дипломи, та други неща... Имат и такса, не си спомням дали беше месечна или годишна.

Съответно е удобно, защото гарантира на преподавателите, че държавата няма да ги пипа, и се вписват някъде, гарантира и на хората ходещи при тях, че нещото има някаква провереност.

Преди време ставаше въпрос за това, в България нямаме такова, доколкото знам, та ако човек иска да практикува някои алтернативни неща с печалба и се притеснява, че не влиза в познатите категории, може да се включи към подобна или тази европейски организации.

Все пак сме част от европейският съюз, пък доколкото знам, това си се води валидно из EU(някои неща например лекуване с полагане на ръце, са забранени в някои държави членки на EU, та не е 100% за навсякъде и всичко, но като цяло се признава, доколкото знам). С йога не знам как седят нещата, но знам че покриват тай-дзи.

Съмнявам се дирекцията по вероизповеданията да се опита да затвори някой, който е регистриран в английската BCMA или някаква алтернативна европейска организация(съответно би трябвало да може да преподава из европейския съюз).

Иначе не знам... Съгласен съм с huanji, понякога нещата могат да станат проблем, ако хората не знаят къде да впишат нещо... Ама ако в България няма къде да се впише, то в европейският съюз от който сме част, има. :)

Always, someone,
somewhere is fighting for you.

Редактирано от Owlbear на 31.03.14 02:37.



Тема Re: тъмни облаци над българската йоганови [re: Black Wolf]  
Автор Naankadavul (Naan_kadavul)
Публикувано31.03.14 09:31



Проблемът е, че "йога инструктор" не фигурира като понятие и професия в правния мир. По тоя начин държавата не може да регулира дейността, от гледна точка на данъци главно, но и откъм легитимност.

Който иска да е напълно изряден се впуска в приключение, защото се чуди как да се впише и по какъв параграф да преподава - като ЕТ ли, като НПО ли....

В момента, в който включат йога инструкторите като професия в регистъра на Образователното министерство, тогава нещата ще се кротнат, защото няма да е по-различно от масажист или фитнес инструктор.

Йога не е религия, така че, узаконена по посочения по-горе начин, ще е защитена от всякакви малоумщини, били те по линия на вероизповедания, би ли по линия на разни федерации, които се опитват да я яхнат и монополизират. Изкарваш един курс, който, за повечето действащи инструктори, ще е чиста проформа и после пей сърце - имаш легитимна диплома, която важи в цяла Европа ;) Последното хич не е маловажно. Поне за масажите, ако имаш диплома за България, европейската струваше 30-тина лева, ако не се лъжа.

___________

Редактирано от Naankadavul на 31.03.14 09:36.



Тема Re: тъмни облаци над българската йоганови [re: huanji]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано01.04.14 11:58



Pak stignah do"tazi,koqto prilicha na kraveshka glava".Bqh chel, che lekuva praliza.Моçе да повлияе на болки в гърба и страхови неврози...



Тема Re: тъмни облаци над българската йоганови [re: Black Wolf]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано13.07.14 12:24



Повечето хора не са в състояние да направят разлика между понятията религия, организирана религия, учение, вяра, регистрирана организация, трениране, и прочие.


Аз си казвам открито - вярваща съм - дълбоко вярваща съм - но не съм религиозна. Родена съм православна - но не съм принадлежаща към официалната религия в смисъла, който влагат поповете. Вярвам в Бог - само това. Не членувам в църкви, не се занимавам с църковна дейност, не съм организирана в тоя смисъл - просто съм вярваща.



Надявам се, че това вас няма да ви смущава. Не мисля на никого да натрапвам вярата си - но и не бих се отказала от убежденията си.


Попрочела съм малко будизъм - достатъчно, за да установя че е много близо до моите възгледи. Но не съм будистка. И християнство, и юдаизъм съм попрочела, и ислям - но не съм в никоя от тези религии. Просто съм вярваща и възгледите ми до голяма степен съвпадат с учението на Буда и Христос и Мохамед (да не забравям и дао в това число - но за мен е показателно колко еднакво описват едно и също). Според мен пророците свидетелстват за едно и също нещо - съществуването на Бог - и го описват и обясняват на хората - по различен начин и с различни думи и в различни исторически моменти - но всичките свидетелстват за съществуването на Бог.


На мене не ми пречи, че много хора са атеисти. За мен това не е повод за конфликт. Надявам се, че и на вас няма да ви пречи, че аз съм вярваща.





Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Редактирано от IC Roxana на 13.07.14 12:35.



Тема Re: тъмни облаци над българската йоганови [re: IC Roxana]  
Автор seekersahaja (Сахаджмедитация)
Публикувано13.07.14 12:58



Човешките концепции и Живия процес са различни неща.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.