Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:33 28.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Светлинното тялонови [re: Kaily]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано29.08.13 11:51



Да, това е добър метод и е явно твоя метод за момента.
Методи дал Господ. Казват че има 84000 вида методи, за всеки тип ум...



Тема Re: Светлинното тялонови [re: edinica_nula]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано29.08.13 12:10



Просто си мислех, че изпускам нещо, работа директно със светлинното тяло или с някое друго или знам ли какво вече.
Затова питах.
Оказа се, че и това така става.

Благодаря за инфото.
Аз принципно съм смятала винаги, че ако не се хване бика за рогата, само замазваме козметично. А да се хване бика за рогата значи да се хвана ума и да се разложи на убеждения и постулати. Но тая работа е тежка и неприятна за повечето, не е като да се възнасяш и да въртиш наум кристални сфери.

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Светлинното тялонови [re: Kaily]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано29.08.13 12:20



Съмнението за това, дали си на пътя, дали не грешиш и пр., е свързано с проблем в ниските центрове. Проблем, което е все още на лице, въпреки прозренията свързани с горните три/четири центъра.
Коренът на несъвършенството е все още неотсечен, затова практики свързани с ниските центрове няма да са излишни.
страх
вина
срам
тъга

Това са проблемите гнездящи се във всеки човек, погледнати от първи център нагоре, съответно страхът свързан с първа чакра, вината, чувството че грешиш, че се проваляш, на недостойнство и пр., свързан с втори център, срамът от това свързан с трети център, а от там и агресията, самозащитата и пр... и тъгата, като за капак в сърцето, от това че не те разбират, от това, че ти не разбираш...

Пътят (през погледа на Тантра):
"Умът, съзнанието е свикнало да се храни/удовлетворява чрез сетивни/чувствени наслади и копнее за да ги има.
Псевдодуховността е онова търсене, чрез което искаме отново да придобием сетивни наслади. То е вид себеутвърдяване. Това е същината на т. н. "Сатанизъм". Сатана / Противникът на Бога желае да достигне до щастието сам, по външен път, без да се ползва от Светлината на Твореца, затова и повечето хора не търсят Бога, а търсят наслаждение без Бог, без да съзнават, че без Бога ще боледуват, стареят и умират и без да съзнават, че без Бога, без Светлината от Твореца не ще съумеят да запълнят бездната в душата си, не ще съумеят да нахранят копнежа си за Щастие, за Любов.
Други, чрез "духовни" методики се стараят да имат здраво тяло, младост, хармония, продължителен живот, ведрост, лъчезарност, и не на последно място - пари, чрез които отново да преследват и да си купуват мимолетни кефове, продължавайки да хранят душата си по хоризонтал, без тя да има въобще шанса да бъде задоволена.
Но това са етапите от Пътя. Цялото съществуване е Пътя. Цялото съществуване е Просветление, Самадхи - от атома до буда.

Ще си правя кеф, за да си усладя. Ще се храня с вкусни гозби, за да ми е хубаво, да се наслаждавам. Ще ходя на екскурзия, за да пълня сетивата. Ще търся партньор за да пълня сърцето... Ще търся разходки в сред природата, за да имам/добия Мир... Ще слушам определена музика, за да се кефя... Филми, палачинки, мемоари и т.н. неща, чрез които се стремим да се ощастливим.
Какво да правим?
Да се откажем ли от всичко това? Да го отхвърлим ли? Или да му се отдадем в несвяст?
Каквото и да сторим пътуването продължава, по един или друг начин Пътя продължава да ни води, но понякога е болезнено.
Дали ще се въздържим от секс, или ще правим секс до пръсване, е почти все тая. Пътуването продължава тъй или иначе, само че по единя начин е по-болезнено.
Дали да убием, или не - няма голяма разлика. Разликата е в последствията. Пътят си е същия.

Ако потиснем нещо си там, някаква сетивна наслада, например секса, то има огромна опасност да се кастрираме, да си причиним блокаж. Ако се отдадем безсъзнателно и сляпо на секса има опасност да бъдем омаяни от него, да се привържем към това удоволствие и да страдаме при неговата липса, защото то е част от нетрайностите на този свят.
Кой е верният Път?
Верният Път е Средния Път, който се намира между отдаването и потискането.
Хубаво, нека си правим секс, нека си ходим на море, нека си хапваме сладкиши, но нека правим всичко с Будност, знаейки на всеки един момент, че истинското щастие е отвъд това и че тези неща са просто вторични дадености, които да ни радват. Те са като бонуси по Пътя. Ако има - има, ако не, то има други, според нашите собствени стъпки.
Ако няма риба, то и рака е риба! Да, болеста, страданието също е бонус, само че кой го хоресва?
Та, нека правим каквото ни се прави, но нека го правим без да сме маниакални. Нека го правим с Будност! Ако имаме пари, то ок, а ако нямаме, то ок. Каква е тази мания за пари, за секс, за признателност, за уважение, за хвалебствия?
Да, сетих се - тези мании произлизат от нашите собствени пасиви. Голям дефицит! Толкова е голям, че се стига до крайности, до лъжи, до престъпления, до лукавщина.
Та Средният Път е този, който нито те води до отхвърляне, нито до това да бъдеш поробен от сладостта, че чак да развиеш наркомания, маниакалност.
Не ти пречи да отидеш на море, на почивка, на планина, да правиш секс в офиса, но бива знаеш винаги, на всеки миг, че това не ще те удовлетвори напълно и че това не е щастието. И да имаш всичко на този свят, ако нямаш пълна със Светлина душа, пак ще си същия окаяник, пак ще си нещастен човек.

В Будизма това се нарича вкопчване - да се хванеш за нещо и да не го пускаш в заблудата си че имайки го ще бъдеш щастлив, а нямайки го ще бъдеш нещастен.

Йога/Християнство/Ислям... ти казва: "Зарежи всичко и Ме търси!"
Не е грешно! Това си е подход по Пътя.
Тантра ти казва: "Не е нужно да зарязваш каквото и да е. Нужно е да знаеш само, че нещата от света са крайно недостатъчни за твоето същинско щастие. Ползвай си ги с кеф, но Будно, без да допускаш да те омагьосват."
Животът (светския) ти казва: "Вземи ме!". Прилича на прекрасна проститука, която е готова да ти се отдаде почти безплатно - срещу едно бренди и някой друг долар. Не, няма да е скъпо, не и първия път, не и ако не се вманиачиш. Ако се хързулнеш обаче - играта загрубява, за което бива да имаш корав гръбнак, въпреки че тъй или иначе и най-коравите биват пречупвани. Тогава болката, ужасът, ада. Да, това е също подход по Пътя. Много са случаите, при които се стига до Търсеното след голяма трагедия, след личностен катаклизъм, след осакатяване.
Не е нужно да е така.

Та, щем нещем, понякога сме на единя полюс - дясната ръка на Тантра - във въздържанието, което е наречено Йога, Християнство, Юдаизъм, Ислям и пр., а понякога сме на другия полюс - лявата ръка на Тантра - в това да се отдаваме на чувствените наслади.
Рядко вървим точно в средата, то е и трудно, въпреки, че съвсем не изглежда така на теория. :-)

Понякога търсим Небето, понякога сме забили очи в Земята. Толкова рядко сме точно в средата - в сърцето.
Всичко е точно на своето място - в реда на нещата.
Каквото и да се каже, за който е тук, тук е , а за който е там, там е, за който преминава от тука - там, за такъв важи преминаването, а за трети - третото.
Ако на някой вече не му стига секса, партньорите, парите, богатството, славата, храната, знанието, то той е вече Търсещ на Онова, което е скрито - на Съкровището.
Ако някой е все още обсебен от секс, от пари, от дявол (сиреч аз) знае какво още, то обсебен е и за него друго няма.
Ако някой страда от това, че няма и че желае да има, пък не получава, то той страда - той е копнеещ бедняк, който в повечето случаи несъзнава какво точно търси, нито съзнава вярната посока за търсене.

Пресечи страданието още в зародиш, ако не го харесваш. Ако го харесваш, о. к..
Не е нужно да го пресичаш, ако не вярваш, че има нещо за пресичане.
Не е нужно да не страдаш.
Не е нужно и да страдаш.
"



Тема Re: Светлинното тялонови [re: Kaily]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано29.08.13 12:41



"Аз принципно съм смятала винаги, че ако не се хване бика за рогата, само замазваме козметично. А да се хване бика за рогата значи да се хвана ума и да се разложи на убеждения и постулати. Но тая работа е тежка и неприятна за повечето, не е като да се възнасяш и да въртиш наум кристални сфери."

Абсолютизирането и отхвърлянето на едно, или друго също не е добре. Затова писах, че съществуват много методики. Въртенето на сфери и пр., всякакви визуализации (като начални практики) също са част от методики - те имат своето място и вършат пак прекрасна работа.



Да, да се разглежда ума, да се търсят проблемите, да се отстранява всичко, което не Е, също е метод и се ползва от много религии и учения.
Няма да ги изброявам... поне не подробно.
Клеши, Скандхи... Полето на Пракрити с всичките му 24 свойства/елемента/аспекта..., за да бъде различен/познат Пуруша/Атман/Брахман...
Метода на отхвърляне/изваждане... (нети, нети)

Има и метод на приемане/събиране (и това, и това), но и той не минава без човек да опознае "врага", че даже е невъзможно.

Значи първо е необходимо да различим, да се хванем, да видим груби и фини елементи в себе си, да ги опознаем, да медитираме над тях, да ги прозрем/познаем тяхната същност (самадхи), а успоредно с това да видим и "онова", което е различно (и неописуемо) от тези фини и груби елементи, сиреч Светлината - чистата и ясна природа на ума, която има много имена...

Цялото това нещо е част от издигането по пътя към "не аз".
След този етоп разбира се следва етапа на събирането на първите два етапа - тоест да видиш Самсара и Нирвана като Едно, да видиш Дявола и Бога, като Едно, Небето и Земята като едно, живота и смъртта... нисшата (егоизма) и висшата природа (божественото)... да видиш тези клеши и скандхи, цялото поле на Пракрити като цветя, като разцъфтял Пуруша...

Затова виждането на мръсното* и отстраняването му от ума, за да се достигне до чистата природа на ума и един от методите.
Колкото повече навлизаш обаче в това "мръсно нещо" - егоистичната природа, толкова повече разпознаваш в нея Бога.
Да, в началото човек може да се комплексира като вижда недостатъците си и да не иска постоянно да ги гледа, но само ако се достигне до корена на недостатъците, на тъмната природа може в нея да се види Светлината и тогава естественото приемане и Любов, защото борбата спира.
Така се изгражда Златното тяло/аура.

Един от методите е от Клешите, през Скандхите към Транцеденталните Мъдрости на Буда (5 > 5 > 5).

В Християнството това е скрито зад алегорията на пращането на Смъртта и Дявола в Езерото огнено, където да горят във веки веков.



Тема Re: Светлинното тялонови [re: edinica_nula]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано29.08.13 12:44



Тия изживявания прекрасно се отработват с процесинг.
страх
вина
срам
тъга

и още много други

По-точно не бях съвсем несигурна, просто човек плува плува, пък подаде нос нагоре да види къде е стигнал, за мен това е нормална реакция, още повече на фона на толкова много нова информация и вариации.

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Светлинното тялонови [re: Kaily]  
Автор Samhain (flame within)
Публикувано29.08.13 12:51



В Кабала има нещо което наричаме Клифот(черупки). Различните течения го разглеждат различно, но в Зохар-а е обяснено доста ясно какво са.

Четирите свята се обвиват един друг(Огън - Ацелут, Въздух - Брия, Вода - Йецира и Земя - Асия) и всеки свят е черупка на този който обвива, като му дава възможност да се развива в чистота.

От тук можем да кажем че има две основни направления, едното е пътуването което отваря нови и нови нива на дървото, другото е чистенето на черупките получили се по пътя.

Черупки винаги ще има, те са страничен ефект от това че се разширяваме. Ако човек реши да чисти черупки - супер, това е полезно. Ама ако чисти без да се развива, то става безсмислено, света който ни обвива винаги ще създава черупки, те са страничен ефект, не са целта.

Дали ще въртиш меркаби или не, не виждам голямо значение... Има много практики и системи, не всяка е за всеки. Ама ако човек само чисти, вместо да се разширява смисъла на цялото нещо започва да се губи .

Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle. Plato

Редактирано от Samhain на 29.08.13 12:52.



Тема Re: Светлинното тялонови [re: edinica_nula]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано29.08.13 12:56



Най-бързият, най-ефикасният път, съм установила, е християнското покаяние.
И най-малко хора изобщо се наемат да го правят, защото е ужасно. Включително и моя милост върти вокруг да около до последно, докато не стане невъзможно да не се мине оттам.

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Светлинното тялонови [re: Samhain]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано29.08.13 12:59



Кабала познавам от Лайтман, две години се занимавах с него и още хвърлям по едно око, но никога не съм задълбавала в кабалистичните светове, някак работя с идеи и общо схващане, покрай тия подробности минавам със затворени очи.

Аз съм на принципа на Ошо - всичко, което трябва да се направи, е да се отстранят камъните по пътя на потока, после той сам ще си намери пътя.
Ошо всъщност това прави- разбива убеждения.

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Светлинното тялонови [re: Kaily]  
Автор Samhain (flame within)
Публикувано29.08.13 13:06



Лайтман и повечето съвременни кабалисти не ми пасват особенно(с едно изключение). Там доколкото знам въобще го няма и дървото, та чисто практически погледнато е съвсем различно, аз Кабалата си я ползвам практически, понеже с дървото могат да се правят впечетляващи неща след като се настрои човек.

Ошо... Много ми пасва тарото, работил съм с какви ли не колоди, на този етап неговото е едно от тези които ползвам най-много понеже го е направил перфектно за мене. Ама за другите неща, ами не ми е много близко като разбирания, но пък няма и нужда предполагам.

Иначе съм напълно съгласен, трябва махане на каманите по пътя, трябва ти и поток. Ако имаш и двете всичко е наред. :)

Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle. Plato


Тема Re: Светлинното тялонови [re: Samhain]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано29.08.13 13:26



Поток ти е даден априори, така си създаден, всъщност ти си потокът.
Така че поток не трябва. Той Е.

Той погледна цветето и стана цвете край пътя



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.