Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:27 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема Re: Светлинното тялонови [re: Samhain]  
Автор Силвия М (:-)
Публикувано08.12.13 23:20



Отишъл веднъж нашия тибетец на гости у Шефа си.

Той специално го бил поканил, когато е в почивка и не разнася пратки със спийди, и по негова преценка, да заповяда у тях.

Тибетецът избрал един неделен следобед. И без туй имал нужда малко да поспре с работата си. Пратките няма да избягат. Срещите с хората напоследък понякога някак си есенно-зимно леко го обърквали. Карали го все повече да се чуди, да се чуди ли, вместо да извлича някаква поука от това. Простодушието му станало очевадно, а пренебрежението му към себе си го правело такъв, сякаш се взема прекалено на сериозно.

Случвало се тук да го ухапе кучето на стопаните, защото не преценявал дължината на синджира, за който е вързано, там, под някоя тераса случайно да си излеят помията върху него. Или пък съседа да му нашари задника с пръчка по неясни за монаха причини, а всъщност само бил спрял колата на спийди баш пред вратника му.

Естествено имало си и прекрасни мигове, които хич не били малко и за пренебрегване.

Вчера сутринта например, на стъклото на служебната му кола се залепила частица от вестник, довяна от силния вятър. На нея в голям жълт квадрат пишело : „Само за тези, които силно обичат!”

Бай дъ уей нощем, когато не му се спяло, а и за да изненада приятно хората, и както смятал, че е готино, ходел и рисувал цветни графити по високите им белосани дувари. На сутринта всичко изглеждало невероятно свежарско за очите на не малък процент хора.

Някой от тях по-ранобудните го потупвал по рамото, друг му се усмихвал сърдечно, трети му изпращал ваучер от пет лева за към точния мобилен оператор. По това време тибетецът се запленявал и от книгите на млад български автор Радослав Гизгинджиев и от едно негово интервю, като тия думи за него останали специални -

„Незабравимите непознати са тези, чиито име не знаеш, но те са променили живота ти. И никой не бива да забравя, че може да носи името на нечие спасение, и винаги може да опита.”

Веднъж, докато привършвал със среднощните си занимания, довършвал стилизираните цветя и смятал да си събира багажа, се появил полицай. За нарушение на реда трябвало да остане двадесет и четири часа в районното. По време на престоя си там, в ума му се мотаела част от стих на Вапцаров –

„… Но във затвора попаднал на хора
и станал
човек. …”


Поискал си от библиотеката книга с авторитетни анализи на стихотворението, но нито един от прочетените не отговарял на дълбочината на идеята на поета. За жалост.

Случвало се било и преди да започне работа, да стои в най-близкото районно. Тогава още вятър го веел на бял кон и без много да му мисли, или да се съобразява с правилата си тръгвал, когато прецени, че навън има по-неотложни задачи. Много по-съществени от някакъв си престой, на някакви си места, според реда, или щото така трябвало и … ала-бализми.

Влязъл в слънчевия следобед у изящно обзаведения дом на Шефа си.

Обстановката вътре в стаята била невероятно уютна. Подът бил на черни и бели квадрати, чийто брой чудно, защо - бил 64. Таванът огледален. Стените от коприна, нещо, като тапети, в картини с най-интересни символи, втъкани в различните им сюжети. Това различие водело до една цялостна завършеност, което се предавало и на интериора изобщо.

Малката масичка била ниска, без столове. Семпла уж, ама само на пръв поглед. По края имало орнамент, неправилна начупена линия. В четирите ъгъла – легнали осмици. Обозначените посоки – изток, запад, север и юг, по някакъв начин били свързани с елементите основно – Въздух, Земя, Огън и Вода. Имало и други елементи. В средата стояло Слънцето, което било с осем лъча. Тук-там изписани съзвездия и различни небесни обекти.

Нямал много време за оглеждане на всичко наоколо, защото в този момент влязла дъщерята на Шефа, която работела в отдел „ейч ар” в същата фирма, като ръководител. Поднесла кафе в чаши, вместо традиционния чай в традиционните съдове.

Когато надигнал да отпие, кафето изтекло по масичката и дънките му, защото се оказало, че на дъното на чашата имало дупка. Нашият приятел в първия момент ахнал. После се чудил, дали да се издразни, накрая притихнал. Станалото – станало.

„Интересно послание” – си казал.

Първото, което му минало през ум било, че водата, или кафето в случая, заемат формата на мястото, където са.
Второто дошло му на ум било – „… домът е празен, празнотата е форма …”. Или това може би… :

„… Тридесет спици делят главината на колелото;
дупката в центъра ги прави полезни.
Направи съд от глината;
празнината вътре в него го прави полезен.
Избий врати и прозорци в стая;
дупките ги правят полезни.
Ето защо изгодата идва от онова, което го има;
полезността – от онова, което го няма. …”


Но, защо чаша с дупка ?! Защо на него Шефът сервирал кафе в такава чашка ?! Що за Шеф е този човек, който го е назначил във фирмата си на работа ?! Как пък без дупката на дъното на чашата щеше да научи, че има нещо още да научи ?! И какво е то.

Из „Хрониките на нашия-тибетец странник, есенно – зимна сесия”.



Накрая разбрах, че не виждат...

Тема Re: Светлинното тялонови [re: Силвия М]  
Автор Samhain (Lion Path)
Публикувано10.12.13 16:31



Готино, мерси пак. ;)

Приказките са интересно нещо... Преди години зяпахме семинари как с приказки да променяме неща, има разни принципи, например ако разказваме приказка на някой със зелени очи, казваме че героя с който искаме да се идентифицира има зелени очи. Хората въобще не обръщат внимание, защо сме го казали, а ума търси смисъл и съвпадения за да си обяснява неща и тихичко отзад се вижда в тази роля нататък в приказката. След това ако стъпките ни са готино изградени всяка промяна на героя в приказката променя човека който слуша.
Силно е ако човек го направи както трябва.

Имаше страхотен семинар за това в Русия на видео из нета.

Та на този етап ще ми е кофти да продължа понеже се идентифицираш с тибетеца(то и аз де), пък ми пасва как се усещаш и хич не знам какво и защо да променям, нито пък на хората четящи кое ще им свърши работа. Пък и напоследък съм се посдухал нещо, ако можех бих го продължил оптимистично и готино като тебе, ама се други неща ми хрумват като възможно продължение в момента, които по-добре без и за тибетеца пък и за нас. ;)

Вапцаров ми пасва, много ми пасва вярата("

") исках да си сложа част от нея за подпис преди време, ама се оказа че народа го свързва с политически неща, и се спрях. Ама за мене са готини неща, ако човек може да ги погледне сами за себе си.

Always, someone,
somewhere is fighting for you.


Тема Re: Светлинното тялонови [re: Samhain]  
Автор onmyown-189576 (:-)
Публикувано10.12.13 18:02





Пък и напоследък съм се посдухал нещо, ако можех бих го продължил оптимистично и готино като тебе, ама се други неща ми хрумват като възможно продължение в момента, които по-добре без и за тибетеца пък и за нас. ;)

Вапцаров ми пасва, много ми пасва вярата("http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=17&WorkID=109&Level=3") исках да си сложа част от нея за подпис преди време, ама се оказа че народа го свързва с политически неща, и се спрях. Ама за мене са готини неща, ако човек може да ги погледне сами за себе си.


то затова и написах, че е "есенно-зимна колекция" - т.е. на Тибетеца му липсва слънцегреенето по тия нетибетски ширини, затуй и се е сдухал напоследък

основната идея е (има си и други де), че ми разказаха за такава чаша, която действително съществува и е артефакт (ли?! не знам, как се нарича) в Гърция, но нямам представа, за какво служи - та и друго нищо не му дошло на ума на горкия, пак ползвал стари неща да си даде някакво логическо обяснение.

не знаех, че има начин за разказване на приказки, съвсем честно казано.

Вапцаров е готин. това "Вяра" е изключително и го харесвам! благодаря!

като всеки поет е докоснат от Духа. само дето, като станах по- по- предната сутрин този стих ми звучеше в главата. четох български стихове, не когато трябваше, а след после. някакъв човечец ми ги показа, че и зачервяваше, или посиняваше местата, върху които трябва да се акцентира.

иначе нямам представа, с какво го свързва народа. както и П. Пенев, или друг, който ми харесва. например "30 стотинки" - е, яко си ми е. като гледам сега авторитетите сами си свалят ореолите, или някой търси начин да им ги свали.

затова прочетох анализите на стихотворението на Вапцаров. много съм разочарована от плитчините в тях. с много думи - точно нищо не казано. хубавото е, че поне анализаторите се изразяват смислено, философствайки. в никакъв случай не може някой да знае, какво има предвид поета, когато спира да говори на хистеричната дама и се обръща към читателя, сякаш търсейки у него разбиране и той пък, дали е разбрал, например.

така и не бих се спряла да си сложа, какъвто си подпис си искам. ще изтрият подписа, поста, темата, мен и после - какво?! ще е изтрито. друг е въпросът, какви са очакванията на хората от/за мен, което пък пак е същото, като предното. или най-важното е - на мен добре ли ми "стои", когато съм го "сложила". като това -

"Когато бях малък, видях Бога, ангели видях,
наблюдавах тайнствата на горната земя и на долната.
Мислех си, всички виждат това. Накрая разбрах, че не виждат... "
Шамс от Тебриз



и я издокарах до подписите - най-готин ми беше този "Manish Vyas - Tumi Bhaja Re Mana"



Оm shri ram
Tumi Bhaja re Mana,
Tumi Japa re Mana.
Om, Shri Ram Jaya Ram
Japa re Mana.

тогава, навремето търсих превода. единственото нещо, на което попаднах беше на английски и си го превеждах с подпийналия преводач/транслатор

струваше ми се, че беше: ум мой, приятел мой, враг мой. сега е съвсем друг превод?! може пък да не си спомням, или така да ми се е "видяло", т.е. ми се е искало да е.



Накрая разбрах, че не виждат...

Тема Re: Светлинното тялонови [re: Силвия М]  
Автор onmyown-189576 (:-)
Публикувано28.12.13 15:39



Бездънната чаша на ума

"Имало едно време едни Цар, който излязъл от двореца си на редовната сутрешна разходка, за да провери, как живеят поданиците му. На изхода срещнал просяк. Попитал просяка, какво иска, а просякът се разсмял на висок глас и казал: "О, Царю, питаш сякаш можеш да удовлетвориш желанията ми. Можеш ли наистина?" Царят се засегнал и обещал да даде на просяка всяко нещо, което поиска, докато той се почувствал удовлетворен. Просякът предупредил Царя да внимава и да помисли добре преди да дава такива обещания.

Просякът не бил обикновен просяк. Той бил Гуру на Царя в неговия минал живот. В този живот ученикът му не бил напълно събуден за духовният път и бил изоставил тялото си със съжаление, че макар да имал велик гуру, не бил успял да постигне себереализация. Гуру му обещал това да стане в следващия живот, той щял да дойде и да го събуди за любовта на Бог и за блатото на материалния живот. Ученикът бил прероден, като Цар и бил забравил миналия си живот, но Гуру помнел обещанието към своя ученик. Царят настоял да изпълни желанията на просяка. Просякът представил на Царя едно много просто желание: "Моля те, напълни догоре моята просешка паничка."

Царят намерил искането за нелепо и абсурдно. Той повикал своят министър и му казал да напълни паничката на просяка с пари. Министърът взел една торба с пари и ги изсипал в паничката. Паничката обаче останала празна. Министърът наредил да донесат още една торба, и още една, и още една. Монетите изчезвали и паничката оставала празна. Изсипали в паничката скъпа коприна, дрехи, плодове, храна, но резултатът оставал все същия . Паничката оставала празна. По това време се била събрала голяма тълпа да наблюдава забавлението. Престижът на Царя бил поставен под въпрос. Вече бил готов да изсипе цялото си царство в паничката, но не бил готов да се признае за победен от просяка.

Диаманти, перли, изумруди, злато – всичко било изсипано в паничката на просяка. Царската хазна вече била опразнена. Паничката била бездънна. Всичко изсипано в нея изчезвало. Било станало вечер и всичко възможно било вече изсипано в паничката. Хората наблюдавали шокирани и в пълна тишина. Най-накрая Царят се признал за победен. Той паднал в краката на просяка и казал: "Ти печелиш. Преди да си тръгнеш, моля те, кажи ми от какво е направена просешката ти паничка? Много бих искал да знам!"

Просякът се засмял и казал: "Направена е от човешки ум! Аз съм твоят Гуру от предишният ти живот и дойдох да изпълня обещанието, което ти дадох и да те събудя за реалността на живота и Божественото!"

Царят поканил Гуру да остане в царския дворец и да му бъде водач. С искрени и редовно полагани усилия, царят с сдобил с просветление."

... и три дни яли, пили и се веселили.



не познавам лично двамата преводачи, които са направили специално за мен превода от английски, че да им поблагодаря

Накрая разбрах, че не виждат...

Тема Re: Светлинното тялонови [re: onmyown-189576]  
Автор Owlbear (Lion Path)
Публикувано28.12.13 16:26



Това ми напомня някаква история която ми беше попаднала преди време... Тогава май твърдяха че е наистина станало, звучи съмнително, ама знае ли човек...

Ставаше въпрос за някакъв индиец който в продължение на десетилетия се храни от една покрита купа без да я пълни или отваря. Времето си минава, а тя все така като набута лъжицата(или каквото там ползва) под покривалото и я изважда пълна, незнайно как. Бяха го питали как го прави, на което той отговорил "ами никога не поглеждам вътре".

Едва ли е съвсем реално, ама е готино. :)

Always, someone,
somewhere is fighting for you.


Тема Re: Светлинното тялонови [re: Owlbear]  
Автор onmyown-189576 (:-)
Публикувано28.12.13 21:55



яко е !!
чак имах чувството, че съм го виждала и преди



десет минути се опитвах да си го спомня и разбира се, че не го знам, ама си е супер.

сигурно всеки от тия отворените, пък и не само те де, си има нещо, дето си го може най-добре. и всички учения са еднакви. като онова на КК "да вярваш без да вярваш".


Накрая разбрах, че не виждат...

Редактирано от onmyown-189576 на 28.12.13 21:58.



Тема Re: Светлинното тялонови [re: Kaily]  
Автор dobrindebulgaria (член)
Публикувано29.12.13 11:15



Лъчовете светлина се превръ´ат в нервни проводници...Това мнението ми за светлинното тяло.



Тема Re: Светлинното тялонови [re: onmyown-189576]  
Автор onmyown-189576 (:-)
Публикувано29.12.13 13:39





като, например, този "супериор" , който чак ми се струва странно да го прави пред такива, които не си и струва да го видят дори.

Накрая разбрах, че не виждат...

Тема Re: Светлинното тялонови [re: onmyown-189576]  
Автор Owlbear (Lion Path)
Публикувано29.12.13 14:33



уааа, определено интересно, мерси :)

Между другото тоз номер конкретно ми е попадало да го правят с нещо което свързват с пръчката на която се опират. В смисъл ако си представим все едно да минава желязо през раменете му и да се свърза с пръчката крепейки го във въздуха. Ама тогава обикновенно ръката е изпъната. Не казвам че така го е направил човека де, просто се сещам, че зяпах нещо такова някъде... Ама ако е реално защо там...

Always, someone,
somewhere is fighting for you.

Редактирано от Owlbear на 29.12.13 20:16.



Тема Re: Светлинното тялонови [re: Owlbear]  
Автор Owlbear (Lion Path)
Публикувано29.12.13 15:43



Това с тежеста е интересно, виждал съм видеота на чи-гун хорица които стъпват на хартия.
Всъщност не се споменава много, но съм срещал да казват, че упражненията на Мантак Чия всъщност са упражнения за да възрастни хора да се чувстват енергично(включително кан и ли и нещата след това), а истинския чи гун не е стъпвал много на запад. В онези форуми за тогава препоръчваха някакво видео, което си бях източил, ама беше на китайски...

Та не съм срещал много инфо от там, но пък тибетците за които споменахме, това с тичането(lung gom pa, медитацията с вятъра) предполага някакъв номер с гравитацията също, понеже казват ако човек ги погледнал от страни изглеждало, че не докосват земята през по голямата част от времето.

Доста си търсих и си намерих цялата система за обучение през която минават в манастирите за този тип тичане в Тибет, ама не съм стигнал до това още.

Ама определено е интересно според мене.

Always, someone,
somewhere is fighting for you.

Редактирано от Owlbear на 29.12.13 15:46.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.