Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:22 07.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Малко изнуданови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано17.06.13 23:40



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe
Тема: Re: Малко изнуда

Та... относно Бабаджи... Шибенду никога не съм чувал да е казвал, че е виждал йога на 10 000 години. Ти някъде това може да си го прочел грешно от контекста, или да си го изтълкувал тенденциозно, та да имаш повод да плюеш.


Това е от въпрос който му се задава след лекция в България. Лекцията е записана само звук и също така е принтирана в книга и преведена на български!!! Та там той си казва че се е виждал с Бабаджи!?!?! Не иска да обяснява как точно се е състояла срещата, казва че това не било важно. След това говори за други неща...


И още един въпрос - що така плюеш само и предимно по дребните риби от йога бизнеса? Например освен Шибенду, който е от най-големите ти "потърпевши", плюваш и по умрелата вече Нирмала, по някои и друг дребен тарикат, що не плюваш и по най-ужасните мафиоти, каквито са от школата на Бихар? Дори един палячо като Прем Рават е дребна риба в сравнение с тях. Може би само хомосексуалистът Шри Шри се доближава до мащабност на мафията.

За мафиотите в Бихар бях започнал да пиша в клуба още преди години, също и при Имаго. Тогава всички ме четяха като че ли съм паднал от луната и никой не можеше да повярва че плюя против тях

Едва сега започнаха да се усещат някой хора в България!!! Аз бях писал също от къде знам това, един англичанин който е живял при тях 17 години, и е бил дясната ръка на Сатянанда ми разказа всичко това лично на мен. Той говори отлично хинди, изнася лекции на хинди в Индия и също е коавтор на най известните им книги!! Тъй като владее перфектно английски, той е бил редактор на тях. Подготвяли са го да го направят заместтник на Сатянанда и в последният момент изведнъж докарват от Австралия Ниранджананда а англичанина го пускат в трета глуха!! Дори бях пуснал и клипове на които се вижда как той стои на най важното место до Сатянанда.

Както и да е, бъркаш ме пак с някой друг. Аз съм казвал преди и продължавам да казвам същото, ЙОГА КАТО ЦЯЛО Е ГНИЛА РАБОТА!!! Не заставам на страната на който и да е гуру. Не защитавам абсолютно никой включително и "мойте" гуровци

Но просто сред тях има някой от които може да се научи доста, които казват важни неща, които могат да влезнат в употреба. Това трябва да се използва. Йога не е изцяло глупост. В нея има рационални полезни съвети. Не може да се отхвърли с лека ръка всичко. Сега дали да събира човек трохи от устата на Нирмала или Шибендо, или да гребе с голямата лопата от наистина знаещи гуровци като Ошо да речем, това всеки трябва да реши сам за себе си



Тема Re: Малко изнуданови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано18.06.13 00:00



В отговор на:

Това е от въпрос който му се задава след лекция в България. Лекцията е записана само звук и също така е принтирана в книга и преведена на български!!! Та там той си казва че се е виждал с Бабаджи!?!?! Не иска да обяснява как точно се е състояла срещата, казва че това не било важно. След това говори за други неща...




Знам, също съм чел за това, което казва, но никъде не казва, че човекът, с когото се е срещнал, е на 10 000 години. Като цяло Шибенду има твърде научен подход към йога и избягва максимално да внушава каквито и да било суеверия. Иначе това, за което аз ти говоря, е от първия ритрит, на който присъствах - 2001 г. - тогава всички горяха от нетърпение Шибенду да разказва за срещата си с Бабаджи и той разказа - в края на краищата нищо такова не каза, че човекът, когото срещнал, бил на 10 000 години, просто бил много интересен и мъдър и че накрая един от учениците му (Бабаджи е дошъл в Сатялок с 2-ма ученици придружители) му казал, че това е Махаватар Бабаджи. Шибенду пак се върна след години за тази среща и каза, че понеже има научен ум, избягва да навлиза в каквито и да било заключения относно тази среща.

В отговор на:

За мафиотите в Бихар бях започнал да пиша в клуба още преди години, също и при Имаго. Тогава всички ме четяха като че ли съм паднал от луната и никой не можеше да повярва че плюя против тях Едва сега започнаха да се усещат някой хора в България!!! Аз бях писал също от къде знам това, един англичанин който е живял при тях 17 години, и е бил дясната ръка на Сатянанда ми разказа всичко това лично на мен. Той говори отлично хинди, изнася лекции на хинди в Индия и също е коавтор на най известните им книги!! Тъй като владее перфектно английски, той е бил редактор на тях. Подготвяли са го да го направят заместтник на Сатянанда и в последният момент изведнъж докарват от Австралия Ниранджананда а англичанина го пускат в трета глуха!! Дори бях пуснал и клипове на които се вижда как той стои на най важното место до Сатянанда.




Да, помня, че пусна нещо такова не много отдавна. До подобни интриги и борби за власт водят опитите да се вкара йога в някаква организация и след това самоцелното поддържане на такива организации - превръщат се в икономически чудовища. И се губят древните традиции на посвещение от учител на ученик, без някакви търговски посредници и бизнес организации.

Ошо е изключително интелигентен и ерудиран и от него много може да се научи, но в същото време точно при него има един капан, в който влизат обикновено хора, които не са особено начетени и които лесно се респектират от ерудирани авторитети - този капан е свързан точно с неговата начетеност и ораторски способности. Това е капанът на интелектуалеца, което е пак капан на ума. Нерядко Ошо преминава в излишни словоблудства. Ако човек е осъзнат за този капан, наистина може да научи много от Ошо.

Все пак си мисля, че за обикновения човек, който иска да бъде достъпен до осъзнаване и да разбере недуалната същност на всичко, много по-полезни могат да бъдат Джиду Кришнамурти, Тони Парсънс и дори У.Г. Кришнамурти... и естествено Шибенду Лахири!



Тема Re: Да не гърмим напразно с пушките!!нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор huanji ()
Публикувано18.06.13 18:27



Рашко е напуснал федерацията по йога, не е съгласен с доста неща. Но довечера ще пиша повече.



Не мога да ти кажа коя година го е направил, защото не съм мислил, че ще ми трябва. Пък и този разговор го започнах случайно, нямах предварителна идея, за да събера информация. Но може да го питаме ако трябва.



Тема Проверчицанови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано18.06.13 20:47



БФЙ (Българска федерация по йога) е сдружение в обществена полза, а не браншова организация, която има надзорни функции и издава лицензи.


В техният устав пише следното: Членството в Българска Федерация по Йога е доброволно, свободно и независимо от политическа, етническа или верска принадлежност.

Сиреч, не само не могат да те заставят да членуваш, а нямат никакви, ама никакви права, с които да ти ограничават дейността, да те заплашват или да ти казват да не използваш думата "йога". Както писах в предходен пост, те са асоциирани към министерството на спорта, а дипломите, които издават, са си за треньори/инструктори по йога. Доколкото съм запознат, подобна диплома трябва, ако искаш да работиш като такъв инструктор.
Предвид, че Йога не е нещо измислено и създадено в България, то БФЙ нямат никакви ексклузивни права само и единствено те да издават такива дипломи. Най-вероятно, за момента са единствените сертифицирани за такава дейност.

Примерно, при масажите, има много сертифицирани центрове и моята диплома ми дава право да работя в България и в Чужбина, защото е международно призната. Трябва да се провери каква е процедурата за подобна сертификация и не смятам, че ако има легална асоциация на йога клубове, такъв лиценз ще бъде отказан. Особено при подкрепа от международна федерация или организация.
Процедурата по регистриране на асоциация не е сложна, сумата варира според вида на организацията и таксата на адвоката. Може и сами да си регистрирате, ама някой трябва да утрепе бая време, за да прочете всички изисквания и да се сбори с документите. Ако ти трябва повече информация, пиши ми, ще ти споделя моя опит, и примерен устав ще ти дам, че там са едни клаузи кой какво гласува и какви права има, как се включват нови членове и прочие....

Без организация не може да се популяризира легално: да се организират курсове, семинари и прочие. Организацията е необходимото 'зло'. Под "организация" имам предвид както юридическо лице, така и различните форми на сдружаване.

___________



Тема Re: Проверчицанови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано18.06.13 22:08



Мо, разсъждаваме точно като теб. Говоря в множествено число, понеже съвсем не съм сам, например нашият колега от клуба - Yogin (Димитър) е основният двигател и инициатор на идеята за регистриране на нова федерация, на която дава и името на неговата от преди време, която се нарича - "Роза". Документите ще са подадени още тази седмица, т.е. вече си имаме устав и всичко необходимо. Имаме и адвокати, които също смятат, че махленските забежки на спортната федерация са правно необосновани и в съда ще паднат.

А самата федерация регистрираме не поради този случай, а за да продължим дейността на "Роза", която в годините е провела много мероприятия и е работила за обединение на духовните групи в страната и съвсем не е само за йога. Проекта не е комерсиален. Идеята тук е, който иска да преподава да не регистрира отделно дружество, което е разход, а да ползва самата федерация, която да му даде груб и да му спести разходите. Когато говорим за хора с пари, това не е необходимо, но ако са без пари, значи много. Самият аз минах по този път и знам колко са разходите за регистрация и после всеки месец, за осигуровки, счетоводител, касови апарати и так дале.





Тема Re: Малко изнуданови [re: oтБpaxмaн]  
Автор huanji ()
Публикувано18.06.13 22:33



Определено не се меся в личните разбирания на който и да е. Да вярва и прави каквото си иска, това право е гарантирано по закон, пък и аз не съм божествен и си имам своите ограничения във виждането. Не се меся и в делата на подопечната му организация. Искам всеки да прави това, което му е на сърце и никой да не му се меси. След като има повече от 1000 школи, значи има всякакви гледни точки. Има свестни люде, бизнесмени, шарлатани и въобще всякакви, но всеки да си избира според разбирането и нивото къде да е.

Нека да има такава тема и да се събират факти и гледни точки. До сега сме свикнали някой друг да носи отговорност за всички и да определя правилата. Е, вече и в политиката има раздвижване на народа, нормално е и в йога да имаме глас.





Тема Re: Малко изнуданови [re: бeз ycилиe]  
Автор huanji ()
Публикувано18.06.13 22:48



Йога не може да бъде патентована като дума, а ако това стане ще е прецедент.

Ако някой намери лиценза, който имат, нека да го постне тук, понеже са забравили прилежно да го публикуват на сайта, а това е важно.



Може да се окаже, че цялата работа е доста незаконна и тогава всеки клуб ще си преподава без да се вълнува и без да му диша някой във врата. Определено е важно да е изряден пред данъчните, но толкова...

Бихарската школа е най- мощната е Европа. Но това не ни засяга. В този случай, просто исках да кажа, че ако имат мнозинство, те са лоялни на ръководството си и не можем да разчитаме да променят нещо.



Тема Лицензиятанови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано18.06.13 22:59





Аз лично не знам какви права дава сама по себе си. Не съм юрист но не виждам никакви особени права...



Тема Re: Малко изнуданови [re: бeз ycилиe]  
Автор huanji ()
Публикувано18.06.13 23:05



Що бе, ще го пратят да изкара курс за инструктори към НСА.


И после може да получи лиценз за йога инструктор и да води занимания.

А неговите ученици може се явят на националното първенство по йога в раздел - пранаяма примерно.



Тема Re: Малко изнуданови [re: lenticularis]  
Автор huanji ()
Публикувано18.06.13 23:47



Абсолютно вярно - от йогадол. Но ако ще танцуваш - Мо е инструктор по танци...надявам се сертифициран.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.