Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:10 16.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанда  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано16.02.13 13:31



Получих бележка от Витаминко...
Здравейте!Какво мислите за книгата "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанда Сарасвати?Сега е издадена на български.Намирате ли я за съвременен наръчник по йога?Издателите й казват,че има 17 издания от 1969 насам

Книгата се намира безплатно на английски по интернет. Това е описание на начина на практикуване на хата йога в школата Бихар. Имат опит и може да им се вярва. Все пак по добре е човек да започне с някой учител от колкото сам. Те си имат изграден и утвърден вече за тях стил който мога да разпозная веднага

И разбира се, те са в стила на Шивананда. Приличат си доста, въпреки че не се обичат един друг. Ако човек отиде в Сатянанда ашрама, след това в Вишнудевананда и след това в Шивананда ашрамите, ще види че начинът и стилът на изпълнение е много подобен. Но те не се обичат един друг!!! И дори се плюят един друг

Най правилното според мен е човек да опита по възможност по голямо число стилове на изпълнение на Хата Йога и в същото време да се опита да намери за себе си свой собствен стил. Важното е изпълнението на Хата Йога да води главно към МЕДИТАТИВНОСТ (способност на ума да се изключва по желание) и също така до релаксиране на ума, до общо успокояване, до заздравяване на тялото. Когато човек търси тези резултати само, а не циркаджилък, тогава той е на прав път и рано или късно ще си изгради свой собствен стил. След това няма да му трябват повече школи. Най добре е да се говори с хора които са практикували с години дадена техника и резултатите от техниката може да се види върху самите тях. Специално за свами Шивананда му викат свами Пропаганда Нанда. Той обича да се показва, и това се вижда дори и в стила на изпълнение на азаните. Което е минус. Но има какво да се научи от тях, не бива да се отхвърлят напълно. Имат богат опит и опитни хата йога учители. Човек трябва да е с отворено съзнание, да експериментира върху себе си внимателно и да види кое е полезно за него и кое не.

Аз не бих си купил книгата в никакъв случай още повече че я има на интернет безплатно. Самите йоги в Бихар са бизнесмени, искат пари за всичко, и гледат да те бият през пръстите и да ти вземат от джоба колкото се може повече. Това също е техен минус. При тях баница без пари няма. Разбира се че човек трябва да прави някакви пари за да живее там, но в същото време е добре за е готов и да дава безрезервно на другите, да е способен да прави дарение, да помага без да очаква да му платят за неговият бизнес. Това е в духа на истинската йога. В Индия има доста подобни ашрами, но точно те не са известни, не са популярни, защото не крещят и не правят бизнес. Ако отиде човек в Индия, препоръчвам да отиде в такъв ашрам, а не при бизнесмените в Бихар От тях може да се научи далеч повече и от тях ще има истинска полза. Моето мнение е не си купувайте книгата, свалете я безплатно от интернет. Ако не можете да ползвате английски и я няма сканирана все още на български изчакайте, някой добра душа ще я сканира рано или късно и ще я пусне на интернет.



Тема Линк към английската книга.. [re: oтБpaxмaн]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано16.02.13 16:09










Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанда [re: oтБpaxмaн]  
Автор vitaminko (аудиот)
Публикувано16.02.13 19:50



Не съм ти писал бележка. Не се интересувам от въпросната книга.

1913


Тема Янтри [re: oтБpaxмaн]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано17.02.13 10:31



Първо извинявам се на Витаминко, не съм видял правилно, бележката е от Ян!!! От него имам и втори въпрос отново:

Благодаря за отговора на въпроса!Сега имам нов въпрос!Какво мислите за ЯНТРИТЕ?Не си спомням да сте писали за това във форума на Имаго!Има ли Веданта философията някакво отношение към тях?Лично Вие сложили ли сте си янтри някъде в дома си?

Янтрите са също както и изображенията на различните богове в индийската митология. Те носят някакво символично значение на някакви основни принципи които съществуват в природата, в обществото или в съзнанието на човека. В древни времена хората са откривали различни закони действащи в природата и са ги обожествявали. Давали са им имена и съответна форма. Например на силите на сътворение, запазване и разрушение, те са дали имената на трите най могъщи божества, Брахма, Вишну и Шива. Те имат и своите янтрични представи.

Някой от боговета или янтрите действително отговарят на някакви съвсем смислени принципи и закони действително действащи в природата, обществото или съзнанието на човек. Но има и доста глупости и суеверия, предразсъдъци слепи вярвания в някакви „зависимости” които нямат нищо общо с реалността. Например ако ти пресече черна котка пътя, или че 13 петък е лош ден. Ако искам мога да направя една картина на която има изобразена черна котка пресичаща път и на нея да пише че това е станало на 13 петък. След това мога да кажа на глупаците, че това е магическа картина която носи зло на всеки който му я пуснат под вратата в къщи. След това може да започна да продавам тази картина на пазара. След време може да започна да изобразявам котката с един квадрат само от който стърчат пет лъча които са символ на четирите крака на котака и нейната опашка. Вместо път ще сложа една черта на косо на квадрата. Така ще стане янтра.

В Индия разбира се е пълно със суеверия и предразсъдъци, и безброй хора вярват в някакви магически и свръхестествени способности на тези символични представи. Те се използват от простолюдието за да се правят с тях магии, лечение, заклинания и тем подобни глупости. Подобно е положението и на запад с разни амулети и дрънкулки които се продават да речем от ходжите или от някой християнски манастири.

Във Веданта се занимават идиоти както и във всички други религии. Там също вярват на тези глупости. Но поне във Веданта донякъде поне, се обясняват символите и значенията на Янтрите.

В къщи имам много изображения на индийски богове, имам също и янтри и т.н. Но не се моля на тях, нито пък мисля че те ще ми донесат някакво щастие или късмет, нито пък мисля че те гонят някакви зли духове от къщи, нито пък ги имам за да се предпазвам от уроки или от зли очи. За мен те са само декорация и също така са символично представяне на висш идеал и ми напомнят някой основни важни принципи. Например изображението на Буда и неговите статуи представят един идеал за мен, към който е добре човек да се стреми. Това е идеала за постигане на пълно събуждане от всякакви идентификации, всякакви заблуждения, всякакви изкривени разбирания и постоянно поддържане на абсолютна обективност и безпристрастие.





Тема Re: Янтри [re: oтБpaxмaн]  
Автор vitaminko (аудиот)
Публикувано17.02.13 15:30



ОК!

1913


Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: oтБpaxмaн]  
Автор unity ()
Публикувано21.02.13 08:24



Брахман, стига дезинформация...Не се мразят тези школи, както и никога Сатянанда не е говорил, че е приемник на Шивананда, напротив, казвал е, че Чидананда е такъв и е бил до него в моментите, когато Чидананда боледува. Макар че скоро обсъждахме с един съфорумец, че "приемник" не е по-различно от друг стойностен ученик на един и същ гуру...И съвсем естествено е ученикът да тръгне по свой собствен път и да излезе от рамката на учителя.
Сатянананда винаги се е уважавал с Чидананда, както и с останалите ученици на Шивананда и имам знанието за това от първа ръка.
Сатянанда пътеката е една от малкото, в която учителите не плюят по други системи и учители.
Разбира се, последователите навсякъде се превръщат в сектанти, но това е друга тема. Каквото и не добро да виждам, което е добро, добро е. Мнението ми не е поради принадлежност към нещо.



Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: unity]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано05.03.13 03:11



Сатянанда, лека му пръст, не го знам какво е говорил, нито пък какво говори Ниранджананда.



Но тъй като познавам доста хора от тази школа (пътека), при това от доста години, съм свидетел на това-онова.

Вземат пари доста. Не е за бедни люде следването на тази пътека. Наистина, не искат от никого пари с опрян в челото пистолет, но знам хора, които за да отидат в Бихар или дори в ашрама в Гърция, влизаха в страхотни заеми и дългове, продаваха си къщите и пр.
Това някак си се разминава с йога. Май...

Немалко от последователите на тази школа яко се вманиачават. Сектанството, фанатизма и пр. са си продукт на конкретния човек (уж), но и не съвсем. Добрите Пътища са така построени, че сектанството е принципно блокирано.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: Black Wolf]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано05.03.13 10:17



Не зная масови и популярни* система/учение/път при които да няма всякакви хора, в това число и фанатизирани или сектанти. И това не е лошо, защото хората започват да следват нещо си, за да се развиват, а се развиват, като минат и изживеят тая си черта от характера. Някои се справят по-добре, други не толкова.

*Под "масови и популярни" разбирам такива, за които знаем и са публично преподавани. Ако са езотерични, там отговорността за учениците пада изцяло върху учителя и Духа.

___________

Редактирано от mo32® на 05.03.13 10:18.



Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанда [re: mo32®]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано06.03.13 19:05



Отговорността ВИНАГИ е върху учителя и духа.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: Black Wolf]  
Автор Ajay ()
Публикувано07.03.13 08:48



Последният човек съм, който ще оправдава последователи например. И да, всеки си има път. Нищо по-различно няма да кажа отново - всички организации си приличат, тази е като другите. Духовните организации са проекции на светските, никаква разлика няма. И как иначе, хора участват и двете. На едното място сме искрено зли, на другото прикрито, защото "така трябва". Това, разбира се, е крайна позиция и е факт, че хората навсякъде се развиват. Чето по-успешно в светските организации. Но, когато има факти, заставам зад тях.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.