Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:31 19.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанда  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано16.02.13 13:31



Получих бележка от Витаминко...
Здравейте!Какво мислите за книгата "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанда Сарасвати?Сега е издадена на български.Намирате ли я за съвременен наръчник по йога?Издателите й казват,че има 17 издания от 1969 насам

Книгата се намира безплатно на английски по интернет. Това е описание на начина на практикуване на хата йога в школата Бихар. Имат опит и може да им се вярва. Все пак по добре е човек да започне с някой учител от колкото сам. Те си имат изграден и утвърден вече за тях стил който мога да разпозная веднага

И разбира се, те са в стила на Шивананда. Приличат си доста, въпреки че не се обичат един друг. Ако човек отиде в Сатянанда ашрама, след това в Вишнудевананда и след това в Шивананда ашрамите, ще види че начинът и стилът на изпълнение е много подобен. Но те не се обичат един друг!!! И дори се плюят един друг

Най правилното според мен е човек да опита по възможност по голямо число стилове на изпълнение на Хата Йога и в същото време да се опита да намери за себе си свой собствен стил. Важното е изпълнението на Хата Йога да води главно към МЕДИТАТИВНОСТ (способност на ума да се изключва по желание) и също така до релаксиране на ума, до общо успокояване, до заздравяване на тялото. Когато човек търси тези резултати само, а не циркаджилък, тогава той е на прав път и рано или късно ще си изгради свой собствен стил. След това няма да му трябват повече школи. Най добре е да се говори с хора които са практикували с години дадена техника и резултатите от техниката може да се види върху самите тях. Специално за свами Шивананда му викат свами Пропаганда Нанда. Той обича да се показва, и това се вижда дори и в стила на изпълнение на азаните. Което е минус. Но има какво да се научи от тях, не бива да се отхвърлят напълно. Имат богат опит и опитни хата йога учители. Човек трябва да е с отворено съзнание, да експериментира върху себе си внимателно и да види кое е полезно за него и кое не.

Аз не бих си купил книгата в никакъв случай още повече че я има на интернет безплатно. Самите йоги в Бихар са бизнесмени, искат пари за всичко, и гледат да те бият през пръстите и да ти вземат от джоба колкото се може повече. Това също е техен минус. При тях баница без пари няма. Разбира се че човек трябва да прави някакви пари за да живее там, но в същото време е добре за е готов и да дава безрезервно на другите, да е способен да прави дарение, да помага без да очаква да му платят за неговият бизнес. Това е в духа на истинската йога. В Индия има доста подобни ашрами, но точно те не са известни, не са популярни, защото не крещят и не правят бизнес. Ако отиде човек в Индия, препоръчвам да отиде в такъв ашрам, а не при бизнесмените в Бихар От тях може да се научи далеч повече и от тях ще има истинска полза. Моето мнение е не си купувайте книгата, свалете я безплатно от интернет. Ако не можете да ползвате английски и я няма сканирана все още на български изчакайте, някой добра душа ще я сканира рано или късно и ще я пусне на интернет.



Тема Линк към английската книга..нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано16.02.13 16:09










Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: oтБpaxмaн]  
Автор vitaminko (аудиот)
Публикувано16.02.13 19:50



Не съм ти писал бележка. Не се интересувам от въпросната книга.

1913


Тема Янтринови [re: oтБpaxмaн]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано17.02.13 10:31



Първо извинявам се на Витаминко, не съм видял правилно, бележката е от Ян!!! От него имам и втори въпрос отново:

Благодаря за отговора на въпроса!Сега имам нов въпрос!Какво мислите за ЯНТРИТЕ?Не си спомням да сте писали за това във форума на Имаго!Има ли Веданта философията някакво отношение към тях?Лично Вие сложили ли сте си янтри някъде в дома си?

Янтрите са също както и изображенията на различните богове в индийската митология. Те носят някакво символично значение на някакви основни принципи които съществуват в природата, в обществото или в съзнанието на човека. В древни времена хората са откривали различни закони действащи в природата и са ги обожествявали. Давали са им имена и съответна форма. Например на силите на сътворение, запазване и разрушение, те са дали имената на трите най могъщи божества, Брахма, Вишну и Шива. Те имат и своите янтрични представи.

Някой от боговета или янтрите действително отговарят на някакви съвсем смислени принципи и закони действително действащи в природата, обществото или съзнанието на човек. Но има и доста глупости и суеверия, предразсъдъци слепи вярвания в някакви „зависимости” които нямат нищо общо с реалността. Например ако ти пресече черна котка пътя, или че 13 петък е лош ден. Ако искам мога да направя една картина на която има изобразена черна котка пресичаща път и на нея да пише че това е станало на 13 петък. След това мога да кажа на глупаците, че това е магическа картина която носи зло на всеки който му я пуснат под вратата в къщи. След това може да започна да продавам тази картина на пазара. След време може да започна да изобразявам котката с един квадрат само от който стърчат пет лъча които са символ на четирите крака на котака и нейната опашка. Вместо път ще сложа една черта на косо на квадрата. Така ще стане янтра.

В Индия разбира се е пълно със суеверия и предразсъдъци, и безброй хора вярват в някакви магически и свръхестествени способности на тези символични представи. Те се използват от простолюдието за да се правят с тях магии, лечение, заклинания и тем подобни глупости. Подобно е положението и на запад с разни амулети и дрънкулки които се продават да речем от ходжите или от някой християнски манастири.

Във Веданта се занимават идиоти както и във всички други религии. Там също вярват на тези глупости. Но поне във Веданта донякъде поне, се обясняват символите и значенията на Янтрите.

В къщи имам много изображения на индийски богове, имам също и янтри и т.н. Но не се моля на тях, нито пък мисля че те ще ми донесат някакво щастие или късмет, нито пък мисля че те гонят някакви зли духове от къщи, нито пък ги имам за да се предпазвам от уроки или от зли очи. За мен те са само декорация и също така са символично представяне на висш идеал и ми напомнят някой основни важни принципи. Например изображението на Буда и неговите статуи представят един идеал за мен, към който е добре човек да се стреми. Това е идеала за постигане на пълно събуждане от всякакви идентификации, всякакви заблуждения, всякакви изкривени разбирания и постоянно поддържане на абсолютна обективност и безпристрастие.





Тема Re: Янтринови [re: oтБpaxмaн]  
Автор vitaminko (аудиот)
Публикувано17.02.13 15:30



ОК!

1913


Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: oтБpaxмaн]  
Автор unity ()
Публикувано21.02.13 08:24



Брахман, стига дезинформация...Не се мразят тези школи, както и никога Сатянанда не е говорил, че е приемник на Шивананда, напротив, казвал е, че Чидананда е такъв и е бил до него в моментите, когато Чидананда боледува. Макар че скоро обсъждахме с един съфорумец, че "приемник" не е по-различно от друг стойностен ученик на един и същ гуру...И съвсем естествено е ученикът да тръгне по свой собствен път и да излезе от рамката на учителя.
Сатянананда винаги се е уважавал с Чидананда, както и с останалите ученици на Шивананда и имам знанието за това от първа ръка.
Сатянанда пътеката е една от малкото, в която учителите не плюят по други системи и учители.
Разбира се, последователите навсякъде се превръщат в сектанти, но това е друга тема. Каквото и не добро да виждам, което е добро, добро е. Мнението ми не е поради принадлежност към нещо.



Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: unity]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано05.03.13 03:11



Сатянанда, лека му пръст, не го знам какво е говорил, нито пък какво говори Ниранджананда.



Но тъй като познавам доста хора от тази школа (пътека), при това от доста години, съм свидетел на това-онова.

Вземат пари доста. Не е за бедни люде следването на тази пътека. Наистина, не искат от никого пари с опрян в челото пистолет, но знам хора, които за да отидат в Бихар или дори в ашрама в Гърция, влизаха в страхотни заеми и дългове, продаваха си къщите и пр.
Това някак си се разминава с йога. Май...

Немалко от последователите на тази школа яко се вманиачават. Сектанството, фанатизма и пр. са си продукт на конкретния човек (уж), но и не съвсем. Добрите Пътища са така построени, че сектанството е принципно блокирано.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: Black Wolf]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано05.03.13 10:17



Не зная масови и популярни* система/учение/път при които да няма всякакви хора, в това число и фанатизирани или сектанти. И това не е лошо, защото хората започват да следват нещо си, за да се развиват, а се развиват, като минат и изживеят тая си черта от характера. Някои се справят по-добре, други не толкова.

*Под "масови и популярни" разбирам такива, за които знаем и са публично преподавани. Ако са езотерични, там отговорността за учениците пада изцяло върху учителя и Духа.

___________

Редактирано от mo32® на 05.03.13 10:18.



Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: mo32®]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано06.03.13 19:05



Отговорността ВИНАГИ е върху учителя и духа.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: Black Wolf]  
Автор Ajay ()
Публикувано07.03.13 08:48



Последният човек съм, който ще оправдава последователи например. И да, всеки си има път. Нищо по-различно няма да кажа отново - всички организации си приличат, тази е като другите. Духовните организации са проекции на светските, никаква разлика няма. И как иначе, хора участват и двете. На едното място сме искрено зли, на другото прикрито, защото "така трябва". Това, разбира се, е крайна позиция и е факт, че хората навсякъде се развиват. Чето по-успешно в светските организации. Но, когато има факти, заставам зад тях.



Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: Black Wolf]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано07.03.13 09:01



Учителят търси наследник за своето знание, някой, който да не изпорти нещата. В това той носи голяма отговорност, защото няма време за проба и грешка, обучението е дълго, Пътят е труден и по всяко време ученикът може да стане за резил.
Ако е истински учител, решението да направи една линия от познание публична е на Духа. Следователно, учителят не може да носи отговорност за хора, които не познава и си вършат хорските глупости, ползвайки неговото име. Няма време да играе пъдарин. Пак си има ученици, които да поемат нещата от него и там, тази му отговорност не е намаляла.

Публичното популяризиране си има своите рискове, но понякога е наложително те да се поемат. Никога не се знае какво ще се получи и дали няма да се появят нови хора, носители на знанието. Знанието само се пази и подобно на живота, пробива си път и намира начини как да оцелее. Не винаги са такива, каквито си представяме или ни се искат, но намира начини.

Неведоми са пъщита, както се казва.

___________



Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано07.03.13 09:46



Когато учителят види, че ученика има нужда да си изживее филмите, не му казва, че е на грешен път, а напротив - поощрява го. Той просто трябва да мине оттам, за да узрее сам.

Ошо например е виждал, че много от учениците му са пълни откачалници, но ги е поощрявал. Той просто не е имал избор! Затова сега под марката Ошо, има всякакви.

Истината е малко груба, но само една секта може да се опитва да промива мозъка на своите последователи. Спестява им някои проблеми, но реално ги подменя с други. Осъзнатият учител, ги остава да се пускат по течението поединично и всеки да си взима, колко може в момента и до където му стига нивото.

В цялата работа има и доста весели нотки, но те идват с времето.





Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: Ajay]  
Автор huanji ()
Публикувано07.03.13 09:47



Пу, тук няма лайкване.





Тема Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: unity]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано07.03.13 10:02



В отговор на:
Автор: unity
Тема: Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанда

Брахман, стига дезинформация...Не се мразят тези школи





Аз съм врял и кипял в този бизнес наречен йога, пробвали са го върху мен и затова имам доста информация не като теб. Гледай това видео, на 6 минута и 41 та секунда


дават до свами Сатянанда е седнал един англичанин, в същност той е от Уелс. Бил е дясната ръка на Сатянанда в продължение на 15 години, той му е помагал да пише всички негови книги. Бил е любимият му ученик. Бил е подготвян да го направят заместник на Сатянанда!! Може да говори хинди и изнася лекции на хинди в Индия.

Но спонсорите на Сатянанда решават едни ден да ги пенсионират преждевремнно и слагат на негово място едно перекенде на име Ниранджананда, когото викат от Австралия. Ниранджананда е безгласна буква, младо момче когото викат от Австралия. Много е лесно да го управляват, да му казват какво да прави. Така спонсорите на ашрама в Бихар започват да управляват без никой копче да може да им каже. За англичанина не остава нищо друго освен да се върне в Уелс където си прави един малък ашрам и до ден днешен си е там. От него знам подробностите, а има много, трябва да седна да ги напиша. Може би трябва да му се обадя по телефона и да го помоля ако е на кеф пак да ми разкаже всичко, ама да го запиша този път на живо думите му. Може и ти да му се обадиш ако искаш, човека просто обича да казва как е бил изигран. Мразят се школите и то яко. Има война между тях, и вътре в тях. Защото става въпрос за много пари, за власт и т.н. Не могат да се понасят, не могат да се гледат. Въпросният англичанин дори не го пускат вече в Бихар!!! Така както Шибендо да речем не го пускат в Селфреализейшън.

В отговор на:
Автор: unity
Тема: Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанда

Сатянанда не е говорил, че е приемник на Шивананда,


Сатянанда да! Той не е говорил че е директен наследник на Шивананда, не е толкова тъп колкото един Вишнудевананда например. Вишнудевананда, който е също един от учениците на Шивананда се олял на времето като казал че имал една кристална топка в която можел да гледа Шивананда и от там получавал директно инструкции от учителя си. Всички му се смели на глупостта докато накрая той трябвало да счупи кристала и да се извини!!!! Та Сатянанда не е правил такива глупости. Съгласен съм.



Редактирано от oтБpaxмaн на 07.03.13 10:03.



Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: huanji]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано07.03.13 10:48



В отговор на:

Автор: huanji
Тема: Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанда

Когато учителят види, че ученика има нужда да си изживее филмите, не му казва, че е на грешен път, а напротив - поощрява го. Той просто трябва да мине оттам, за да узрее сам.

Ошо например е виждал, че много от учениците му са пълни откачалници, но ги е поощрявал. Той просто не е имал избор! Затова сега под марката Ошо, има всякакви.


Не знам само дали знаеш колко си прав? Иначе Ошо ги е оставял и поради друга причина. Да им взема парите на баламите. Щом като иска да дава пари за глупости, нека си ги дава. Това го казва не кой да е а една от неговите най близки ученички Шила!! Има го и на ютюб...





Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано07.03.13 11:04



Напълно съм съгласен.

Но ние говорихме за последователите, които са виждали своя "учител" само на снимка и дали той е отговорен за тях. Като се замисля, няма шанс да видя един от хората, чието учение харесвам, защото не е между живите, но пък го има и другият момент - не чувствам с нещо той да ми е длъжен.

Благодарен съм, че е споделил нещата, които практикувам, но от там нататък Пътят си е мой. Нито той е отговорен за моите действия, нито аз пък чакам нещо от който и да било. Нещо повече, струва ми се ужасно да си свързвам съдбата с човек, който не познавам и да очаквам някаква зависимост, само защото не мога да поема отговорност за моите постъпки.

При жив учител и пряк контакт е друго, там има дълбока връзка и отговорността на учителят е голяма, защото учителят губи много повече, ако ученикът му се провали, отколкото ученикът губи. Може да се затрие цяла линия от хилядолетно знание, а това е тежко бреме.

___________



Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: oтБpaxмaн]  
Автор ratna ()
Публикувано08.03.13 20:47



Добра книга . Спокойно може да се следват насоките , вместо човек да ходи при бг учители йоги

, да го изръсят , за един йога-модул , колкото 5 такива книги .
Те в Бихар не са ли тантристи ?
Хатха , раджа и т.н йога са за прикритие

Те са по древните ритуали и като гледам доста са добре материално .

Брахман , а ако някой успее да им вземе нещо(на бихарци) , какво ли му правят ?
Имам информация , че накой от учителите( в България) , които следват традицията на Сатянанда , се занимават с черна магия .
Е , това ли са светлите саняски идеали ???

Редактирано от ratna на 08.03.13 20:57.



Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: ratna]  
Автор huanji ()
Публикувано08.03.13 21:27



Хатха йога също е тантристка дисциплина.



Лично аз, от книга не съм научил абсолютно нищо. Винаги съм се учил от някой. И не смятам, че това, което стои зад техниките би могло да бъде описано.

А, че много от последователите на Бихарската школа са излязли като от калъп, съм съгласен. Но познавам и свободомислещи люде, които не са се поддали на шаблона.

Инак, ако говорим за Йога практика и преподаване, като цяло са добре подготвени. По тези програми е мислено и са разработвани внимателно и подробно.



Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано08.03.13 21:38



Класическият път на гуру-шишя е изчезнал безвъзвратно. Един учител може да има няколко ученика и то в най- добрият случай. Това, което виждаме е масовизация и при нея нивото пада за сметка на обема. Но няма как да бъде иначе, просто знанието трябва да стане масово.





Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: oтБpaxмaн]  
Автор huanji ()
Публикувано08.03.13 21:40



Той си е гявол. Ха-ха.





Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: huanji]  
Автор Ajay ()
Публикувано08.03.13 23:43



Да, липсва лайк тук, да му се не знае, затова те лайквам аз лично по други виртуални земи





Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: huanji]  
Автор ratna ()
Публикувано09.03.13 11:21



И не смятам, че това, което стои зад техниките би могло да бъде описано.

А да не мислиш , че тия дето се правят на йога учители знаят какво "седи" зад техниките

.
говорят за 5-те основни прани , в основни положения , така както са прочели от книгите , с които са обучавани . Но точно в тези книги (по които са били обучени), е обяснено с по няколко изречения какво представляват тези прани и каква е посоката им на движение при естествено , неизменено положение . От момента , когато настъпятнякакви промени в тези прани , "обучените" нямат и понятие какво всъщност се случва и как да се възтановят отново , осбено в случаи , когато са възникнали болестни отклонения в организма .
например , някой има хипертония ( без известна органична причина) . Според йога има нарушение в Самана прана , Прана ваю и Виана . Да прави релаксации и медитации . Знаеш ли кога ще му се нормализира налягането ? точно никога , освен ако това не е някой напреднал йога , който случайно нещо го е сполетяло , та влизайки в медитация ще си оправи колебанията .
Не мисля , че са добре подготвени . Подготвени са да преподават на здрави хора , което е добре като превенция .
Но щом се случи някой практикуващ да го закъса със здравето , му казват това ти е кармично и скриват страницата на своето незнание и незадоволителна информираност по дадения въпрос .

Ти знаеш ли какво стои зад техниките ?



Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: ratna]  
Автор huanji ()
Публикувано09.03.13 13:35



Естествено, че за здрави хора говоря.



Темата за циркулацията на праните в организма е много интересна и с голям интерес бих се учил по въпроса. За съжаление, все още не съм виждал някой, който да е достатъчно подготвен.

Понеже в хатха-йога нещата са доста мъгляви, използвам съвсем достъпен вариант - китайска медицина, йога и рехабилитация за лечение. Човек от този клуб изигра решаваща роля да се насоча към китайският масаж и медицина и без вътрешната практика на хатха-йога нещата си идват на мястото. Благодаря на edinica_nula за всичко на което ме научи, като съм се постарал да бъда добър ученик. Но да не бъркаме лечителството с Йогата.

Това, което стои зад практиката е вътрешното състояние, или духовната нагласа. Него няма как да го постигнем сами, или ако е възможно то ще е след много години. То просто се предава директно. Знам какво стои, без него техниката е едно нищо...



Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: Ajay]  
Автор huanji ()
Публикувано09.03.13 13:36



Джей, Дурге!





Тема Re: "Асана,пранаяма,мудра,бандха" от Свами Сатянанданови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано09.03.13 14:08



Радвам се че са "паднали до нашето ниво". Така имаме шанс да учим и ние.



___________



Тема Черна магия? Хи-хи-хи!нови [re: ratna]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.03.13 15:10



Тези плъшоци ако се занимават с черна магия аз съм йети...


Познавам хора, които се занимават с магия и... с две думи тези не са от тях.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.03.13 15:11



А кои са тези спонсори и за какво се борят?



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: Black Wolf]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано10.03.13 18:05



В отговор на:
Автор: Black Wolf
Тема: Re: Аз съм врял и кипял в този бизнес

А кои са тези спонсори и за какво се борят?


В Индия Йога е голям бизнес и политика. Там всички политици и бизнесмени търсят гуровци за да избягват да плащат данъци и за да събират гласове избиратели. И обратното също е вярно, всички гуровци търсят бизнесмени за да вземат от тях дарения. Като вземе дарението от бизнесмена, той пише бележка на бизнесмена и с тази бележка на бизнесмена му спират данъците. След това колко пари ще върне обратно на бизнесмена от дарението си е вътрешна работа. Политиците пък са нужни за да не им правят ревизии, да не ги гонят с полиция. Симбиоза голяма.

Гуровците знаят че без пари нищо не става на този свят, дори и гуро не можеш да станеш ако нямаш пари. Да се намерят пари обаче не е лесно, или трябва късмет, или да си добър в бизнеса, или трябва да търсиш спонсори. Ошо например е бил добър бизнесмен и затова е бил независим. Спонсорите него са го търсили а не той тях. Късметлия е бил Сай Баба който ритна бакърчето миналата година. Късмета му е бил в това че се намират достатъчно будали които да му вярват на глупостите. Късметлийка е била и Нирмала Деви. Шибенду е некадърен, той дори не може да намери и спонсори.

Не така е било положението със Сатянанда. Човека е имал знания, но е нямал пари. Тогава той намира спонсори, богати индийски бизнесмени които да вложат пари в неговият бизнес. Но при условие че ще слуша какво му казват, ще танцува така както му свирят. Дал си е задника под наем един вид. Срещу това обаче, той е трябвало да се подчинява на тези спонсори. Те правят някакъв вид тръст от училището Бихар, но те диктуват какво ще става в него. Те са тези които са изритали англичанина и са сложили на негово место Ниранджанананда. Те са тези които дърпат конците в момента на Бихар. Бихар се е превърнал в страхотен бизнес, става въпрос за десетки и може би дори стотици милиони долара, не знам.

Подобен бизнес е бил и в Кайваля Дам ашрама. Там след смъртта на Кувалаянанда, настъпва пълна анархия. Спонсорите изцяло са поели ръководството на ашрама а гуровците са ги оставил в девета глуха. Понастоящем свами Махешананда са го забутали в един ъгъл и са го оставили на самотек, не му обръщат внимание изобщо. Превърнал се във вид жрец, свещеник в храм, който освен да върши обредни церемонии не му дават да прави нищо друго. Срещу това той получава безплатно храна и спане :) Работата по йога се върши от назначените на заплата разни млади хора, които пишат книги, изнасят лекции и т.н. Предполагам, че след време подобно ще стане и в Бихар. Само бизнес, без гуру.



Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: oтБpaxмaн]  
Автор ratna ()
Публикувано10.03.13 18:53



Е умни са гурувците щом намират такава взаимоизгода с бизнесмените , но какво е това нещо в българите да ги кара да искат посвещения от индийските гурувци ?В последните години много българи искат различни видове посвещения и продължават да искат .

Лошо е , когато хората имат някакви велики очаквания за промяна , когато започват търсенето си , а се оказват разочаровани и с изпразнени джобове , но това си е техен проблем





Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: ratna]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано10.03.13 19:37



В отговор на:
Автор: ratna
Тема: Re: Аз съм врял и кипял в този бизнес

Е умни са гурувците щом намират такава взаимоизгода с бизнесмените , но какво е това нещо в българите да ги кара да искат посвещения от индийските гурувци ?В последните години много българи искат различни видове посвещения и продължават да искат .

Лошо е , когато хората имат някакви велики очаквания за промяна , когато започват търсенето си , а се оказват разочаровани и с изпразнени джобове , но това си е техен проблем


Не само българите, но и по цял свят наивниците вярват на брадатите мошеници от Индия. Беше време когато аз смятах, че йога може да бъде само човек който е индиец, другите само могат да се доближават до тях, но не могат да ги стигнат. И съм търсил контакти само с индийски йоги, задължително с бради, колкото по дълга, толкова по голям е йогата !?!?!? ТАКА СИ МИСЛИХ!!!

Аз също съм бил от лапни шараните, преди доста години, когато започвах с йога, вярвах в какви ли не глупости. Но не съм разочарован от йога, разочарован съм от многото брадати мошеници в нея. От йога не получих нищо от фантазиите за които са ми говорили и за които съм чел в лъжливите книги като тази на автобиографията на Йогананда да речем. От тези неща съм крайно разочарован.

Но от йога научих нещо друго, нещо което не са ми го обяснили на времето. От йога също получих много, най вече ясно мислене и здраве. Така че разочарование от системата като цяло няма.



Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.03.13 22:49



Не намираш ли известно противоречие в думите си?



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: huanji]  
Автор ratna ()
Публикувано11.03.13 09:19



Знам какво стои, без него техниката е едно нищо...

освен енергия , какво друго може да стои ?
а може и да е съзнание някакво , кой знае какво е



Бях доста запалена по йога преди години и практикувах асани , дихателни техники , мантра-медитации , релаксации , но освен трансове и виене на свят нещо друго не постигнах .
Вече почти не правя никакви практики . Но понякога ми се иска да направя няколко рунда суря намаскар и веднага усещам странните "движения" по гръбначния стълб . Не е задължително след практиката , но може и на следващия ден .
Това с виенето на свят произхожда от тези странни движения , които чувствам по гръбнака и се случва през нощните часове . Направо е ужас .
Опитах да говоря с лекар за това , но ме гледаше като изтребител , защото самия опит да му обясня изглежда лишен от всякаква логика , а няма как да му покажа състоянието , в което изпадам , защото радостното е , че това се случва от време на време .
Но вече се страхувам , защото нямам обяснение .



Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: oтБpaxмaн]  
Автор ratna ()
Публикувано11.03.13 09:21



Нямам разочароване от системата , но няма и яснота за какво става дума . Някои гурувци сигурно знаят , но си мълчат , гледат си бизнеса хората



Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: ratna]  
Автор huanji ()
Публикувано11.03.13 10:19



Благодаря на бога, имал съм учител и не са ми се случвали никакви проблеми с йога. Водя нова група и имаше човек с подобни оплаквания, които вече изчезнаха. Беше правил някакви ню ейджърски медитации в комбинация с Петимата тибетци(естествено неправилно изпълнявани) и преактивирал аджна. После блокаж в областта на седми шиен прешлен и невъзможност на тази енергия от главата да се спусне надолу. Както и бъбреци. Комбинацията трета и шеста чакра е класика. Преустанови всичко, което е правил до момента и започна да концентрира в мин-мън(срещуположната точка на пъпа, безопасна за натрупване на енергия. Целта беше да се отведе енергията от главата към нея), както и да играе комплекса от Класическата йога, които преподавам. Единица_нула добави китайски масаж, за да отвори каналите и нещата си дойдоха на мястото, но отне 2-3 седмици. Плюс много топла водичка за гасене на огъня от бъбреците.

При теб се насочвам към определени неща, на лични може да го коментираме. Но грешката не е в йога.





Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: Black Wolf]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано11.03.13 18:17



В отговор на:
Автор: Black Wolf
Тема: Re: Аз съм врял и кипял в този бизнес

Не намираш ли известно противоречие в думите си?


Не знам какво имаш предвид?



Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Ajay ()
Публикувано13.03.13 08:31



Е, добре, Брахман. Нямам проблем нещата да стоят така, наистина, само че не ми се вярва. Защото Ниранджан не е отишъл при Сатянанда като младо момче, а още на 4 годишна възраст и още тогава се е знаело, че ще бъде приемник (не заместник). Има купища снимки, на които може да се види това. И наиситна ли можеш да вярваш на приказките на някой си, който вероятно има мотив да мрази, вместо да си бил на място и така да си узнал неща. Това, което пишеш, не е от първа ръка научено, а чрез някой. Но пак казвам, нямам емоционална причина да не искам да си прав, просто изразявам съмнение.



Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: Ajay]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано13.03.13 14:10



В отговор на:
Автор: Ajay
Тема: Re: Аз съм врял и кипял в този бизнес

Е, добре, Брахман. Нямам проблем нещата да стоят така, наистина, само че не ми се вярва. Защото Ниранджан не е отишъл при Сатянанда като младо момче, а още на 4 годишна възраст и още тогава се е знаело, че ще бъде приемник (не заместник). Има купища снимки, на които може да се види това. И наиситна ли можеш да вярваш на приказките на някой си, който вероятно има мотив да мрази, вместо да си бил на място и така да си узнал неща. Това, което пишеш, не е от първа ръка научено, а чрез някой. Но пак казвам, нямам емоционална причина да не искам да си прав, просто изразявам съмнение.


Това което пишеш също не е от първа ръка а от някой друг. Все пак моето е ит по първа ръка, освен ако си говорил със Сатянанда и той ти е казал истината. Вярно е че Ниранджананда го вземат от 4 години в ашрама. Но не е вярно че още тогава са го избрали за наследник на Сатянанда. Тонове от снимки не могат да докжат това. Виж ако покажеш някой клип от онова време на Сатянанда в който той самият казва че малкият е избан за негов наследник, тогава ще ти повярвам. Нали така избират следващият Далай Лама - още от малко дете и всички знаят това. Подобна традиция обаче НЕ СЪЩЕСТВУВА във ашрамите в Индия. Там учителят събира като малки деца своите ученици, но до докато те не пораснат и не се проявят, той не избира сред тях свой наследник.

Иначе си прав, този англичанин може би преувеличаваше, от къде да знам.

Що се отнася до мотивите които ме карат да пиша, те не са емоционални а рационални. На базата на това което знам и чувам интуицията ми показва че е възможно да има ПОДОБНА далавера. И съм сигурен че въобще далавери има и се правят яки



Между другото от 15 часа българско време започва поредната лекция на свами Партхасарати върху Бхагават Гита която се предава директно от Ченай (бившият Мадрас) в Индия. Който разбира английски може да гледа. Лекциите се предават на живо до краят на тази седмица, всеки ден от 15 часа българско време и траят по час и половина. Свами Партхасарати е този при който съм учил в Индия и от който научих доста неща. Не че ги приемам всички, но има много разионални мъдрости които може да се прилагат във всекидневният живот, имат чиста практическа стойност. Това е което е истинско ценно от всичките индийски философии. Може на някой да му бъде от полза... Лекцията се изнася в типичният стил който с говори в традиционите ашрами в Индия. Първо пеят стиховете върху които свамито ще говори, след това той говори върху всеки един стих по отделно. Тъй като публиката са индийци, той говори понякога на Тамил, местният език, но не много и обикновено само за да каже някой шега. Той също обича да цитира Шекспир и да се увлича в тази посока, ще видим как ще се развие днес.



ПП Не забравяйте да щракнете с мишката по следата на екрана за да започне видеото. Точно в 15 часа ще започне, не по рано не по късно...

Редактирано от oтБpaxмaн на 13.03.13 14:12.



Тема Re: Аз съм врял и кипял в този бизнеснови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Ajay ()
Публикувано14.03.13 12:45



Благодаря:)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.