Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:27 08.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема В какво намирате щастието?  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано04.09.12 10:05



В какво се състои щастието* за вас?

Желанието за щастие...
Толкова много неща желае човек в объркаността си, че видиш ли, ако бъдат те удовлетворени, самият той, човека, ще постигне удовлетворение, трайно щастие, но при все това същия греши и въпросното не се случва, след което следват нови цели, нови желани неща, с които, при евентуално придобиване, се таи надежда да случи кефа, трайния, но не и т. н., и т. н...

"Сега разбирам, че мисията ми не е завършила... и така аз ще се завърна в Самсара. Знам, че ще се срещнем отново. Може би, когато това стане... ти ще можеш да ми кажеш, кое е по-важно (кое е по-лесно - бел. р.) - да задоволиш хиляда желания, или поне едно - твоето истиннско желание!?" из филмът "Самсара" (2001)

"2. Истината за възникването е:
„Такава е арийската истина за възникването на страданието. Наистина, жаждата предизвиква възобновяване на съществуването, съпровождано от жажда за чувствени удоволствия, търсене на удовлетворение ту в едно, ту в друго, стремеж към удовлетворяване на страстите, стремеж към съществуване или несъществуване.”
Ако страданието има своя причина, то (страданието) е само следствие, а не изконно състояние на нещата. Изводът на Буда е – причината за постоянното възобновяване на циклите на съществуване е жаждата (желанията).

3. Истината за прекратяване на страданието е:
„Пълно безстрастие и прекратяване на желанията, отхвърляне на его-то и освобождаване от него, без привързаност към него.”"


Желанието за прекратяване на желанията... Желанието за Освобождение от желаещия, от Самсара, от смъртта и преходността, от карма, от закона за причината и следствието... от цикличното съществуване, от неведението и слепотата, от безлюбието и егоизма...

Макар в Йога нещата да не са представени със същите думи, в същия стил и подредба, то те са идентични.
Методиките - те също са до голяма степен идентични.
Целта - тя също е еднаква.

Та, в какво, все още, намирате щастие/кеф?

Според Тантра, нещата и подхода е коренно противоположен. Там не се цели човек да се въздържа от желания, чрез практики, чрез философски концептуални изводи и заключения. В Тантра се върви не чрез въздържане, а чрез отдаване на желанието.
Например - ако ти се прави секс, о.к., прави, но го прави в будност, разглеждайки го, и виждайки цялата му сила, и дали той, секса води до трайно, безвъзвратно, окончателно щастие.
Ако искаш да убиеш някого, убий го, но виж това дали те ощастливява окончателно и дали това щастие е подвластно на промените.
Ако искаш да нагрубиш някой, да му се подиграеш - за това важи същото, както и за всяко едно друго желание.
В Тантра има едно единствено условие - да бъде човек бдителен, буден и да разглежда това, което се случва, да го гледа, да го изследва до из основи, в дълбочина.
Тантра не търси отказване от света по будисткия/християнския/мюсулманския/йогиския начин - чрез въздържание. В Тантра се стига до "умората от Самсара" чрез пряк опит и чрез дълбоко разглеждане, в детайли, чрез фактическо навлизане в действието, в опитността, в живота, в ада.

В Йога, в Будизма, в Християнството, Исляма, в..., до голяма степен тръгваш по пътя след страданието, след като си видял/вкусил/усетил нещастието, неудовлетворението. По тези пътеки желанията се разглеждат концептуално, без пряк опит (в повечето случаи), чрез въздържание, рамкирано от определен канон, от определен възглед.

В Юдаизма напремир има две най-важни заповеди. Те, в последствие са преминали/асимилиране в Християнството - т. н. "Царски Закон":
"Матей 22
34 А Фарисеите като чуха че затули на Садукеите устата, събраха се наедно.
35 И от тех един законник, попита го, за да го изкушава, и каза:
36 Учителю! Коя заповед е голяма в закона?
37 А Исус му рече: Да възлюбиш Господа Бога твоего с всичкото си сърце, с всичката си душа и с всичкия си ум.
38 Тази е първа и голяма заповед.
39 А втора подобна на нея: Да възлюбиш ближният си като себе си.
40 На тези двете заповеди всичкият закон и пророците висят."


Та, това са важните заповеди и концепция/задача за подход по пътя. Други желания в Юдаизма и Християнството са на второ място, в процес на отпадане.
В Юдаизма се казва също за това, че понякога човек няма любов в сърцето и не може да изпълни закона/препоръката - гневи се, раздразнителен е, изпитва омраза към ближните си, към близките си, към хората, та даже към себе си. Затова Юдаизма е дал нещо допълнително, което не се различава от другите учения, от първите две "стъпки" от "осем-степенната Йога" на Патанджали и по-конкретно от Яма и Нияма. Та, Юдаизма учи своите последователи на следното: Ако нямаш Любов в сърцето, ако нямаш от тази Светлина, то поне не навреждай, не причинявай вреда.
Точната заповед е: "Не причинявай вреда на другаря си!"

Много хора биха рекли и бих спекулирали с юдейския/християнския закон, що се касае до това, че същия е отнесен само към ближния човек, към другаря, а не към всички, както е например в Йога, в Будизма..., но това е просто методика на разширението. Явно западния човек, в което число са и българите, е по-коравосърдечен и му е по-трудно да обхване всичко, затова на него се дават по-леки задачи, с които да оттренира сърцето си/ума си. Сърцето му, според препоръката, ако я следва, започва да се разгръща в тесен кръг - първо към другарите, към ближните. То е като съсъд в който постепенно се налива Светлина и от който постепенно се излъчва Светлина, все повече и повече.
Като газеник, като газова лампа, чийто съд и фитил, а от там и пламък, непрекъснато се разширяват.

Но, желанието... нека се върнем на желанието.
Кое, все още ви носи ощастливяване от "този свят"? За кое все още у вас има копнеж?
Копнежи разни.
И сега малко йога/предизвикателство за его-то - можете ли да направите свой искрен и дълбок самоанализ и да проявите смелост да го споделите.
Способни има ли? Има ли Герои?






-----------------------------------------------------------------------------
* думата "щастие" е субективно разбирана и според разбирането, индивидуалното, на всеки, може да бъде заменена с думата "удовлетворение", "пълнота", "завършеност", "съвършенство"...

Редактирано от edinica_nula на 04.09.12 10:16.



Тема Re: В какво намирате щастието? [re: edinica_nula]  
Автор lenticularis (Curiosity)
Публикувано11.09.12 01:39



за мен ето в това е секретът за щастлив живот:



книгата може да се поръча от сайта като се поразровите малко (10 долара)
за регистрирани е с намаление




Редактирано от lenticularis на 11.09.12 01:45.



Тема Re: В какво намирате щастието? [re: lenticularis]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано11.09.12 08:30







Тема Re: В какво намирате щастието? [re: edinica_nula]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано11.09.12 12:54



Способни има ли? Има ли Герои?
за да е джентълменско, следваше ти да бъдеш първи - така позицията ти изглежда малко съдийска, освен разбира се, ако нямаш в предвид личния анализ на всеки в/у различните учения по въпроса за щастието.

п.п. колкото до мене - не смятам, че има рецепта, секрет, ключ, таен път и прочие загадъчни (и изобщо каквито и да е било) похвати за "щастлив живот".



Тема Re: В какво намирате щастието?нови [re: Exaybachay]  
Автор lenticularis (Curiosity)
Публикувано11.09.12 14:58



да, "Път няма"



Рам Дзъ е псевдоним на Уейн Ликерман, съвременен адвайта учител




Редактирано от lenticularis на 11.09.12 15:00.



Тема Re: В какво намирате щастието?нови [re: lenticularis]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано11.09.12 15:26



Да значи това било Уейн Ликерман - не знаех, мерси, но три неща.

Да плагиатстваш от Лао Дзъ - не е новаторско, а като се добави и негативното отношение към него, се получава малко неприятна ситуация.
Интересно е как поетите умеят да събират многото думи в кратки стихове - та строфите му, ме сетиха за следния стих на Къмингс:
"Истината, който търси,
не следва пътищата,
а пък те всички водят
тук, където е истината"
И третото - думите, като заключения не са учение, защото не вършат работа, вярно е, че път няма, но и е вярно, че трябва да извървиш пътя до тук. Простото "няма път" е безполезно - някак си човека трябва да стигне до това, било то дори с лъжи.

п.п. инак признавам, че звучи добре - има нужната острота, която да те стресне малко.



Тема Re: В какво намирате щастието?нови [re: Exaybachay]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано12.09.12 07:48



Привет!
Да си кажа правичката джентълменство и продобни - за мен тези неща нямат кой знае какво значение.
Човек не може да бъде насила такъв, или онакъв, пък и да се насилва - от това няма смисъл, защото въпросното насилие би било продиктувано от комплексираността и от наложените норми в света, които разбира се са криви.

Но със сигурност е в правда и аз да дам отговора си на поставените от мен самия въпроси.
Докато пишех темата още, мислех да го направя и се почудих как точно. Избрах до го направя, тъй с подразбиране, от самия текст на темата, но явно или съм не достатъчно способен на подобни изразни средства, или... друго.
И за нещо друго се сетих докато пишех в темата - за това, че ако дам своите отговори може на свои ред въпросното да бъде видяно от четящия като самохвалство, или фукня... То, нали знаеш, човек намира винаги за какво да се хване, ако го влече.

Та ето и отговорите.
Не намирам щастие в нищо от този свят, което ще рече, че още има тръни и прегради в мен, които ми пречат да видя Единосъщието и все още съм в разделение - Божествено/неБожествоне; Нирвана/Сансара; този свят/онзи свят; покой/непокой; добро/зло; Светлина/Тъмнина; Просветено/Непросветено; Герой/не Герой...

Рядко, но качествено, когато ми се отворят "очите" и зърна Реалността, когато у мен рухнат преградите, тогава се радвам и на малките неща, защото във всичко виждам Бог/себе си.
За мое съжаление (което съжаление е грешно, сковаващо, възпиращо) все още това явление не е безвъзвратно у мен, не е окончателно, не е тотално.
Както се казва обаче, щом съм "пил" веднъж от "виното" не искам друго "питие".
Та това е нещото, което буди насладата у мен.

До колко съм герой?
Мисля, че не съм герой, или поне ако съм такъв, защото не може да се каже, че не изживявам трансформация и че тя не е болезнена, то съм от най-малките и дребни геройчета...
Да, не ми е трудно да се разделя с привързаностите. Но, именно дуалното възприятие е все още пречката у мен, която ме кара да остана "тук" зарад другите, за да не страдат те, защото малко или повече има такива, които са привързани към мен, а от там и аз към тях, поради състраданието. Разбира се, че щом не съм съгласен с тяхното страдание и щом не искам да го допусна, щом го избягвам, значи не съм съгласен и отхвърлям своето собствено страдание, значи не съм го прегърнал и не съм убеден тотално в неговата полза, или съм убеден, но се моля и търся друг път - не чрез страдание, а чрез любов, поне за другите, пък мен... мен ако ще и крокоили да ме ядат.
Та сам виждаш как подсъзнанието работи - ужким не е съгласно с външното страдание, със страданието, което се съотнася към виншното на човека, към външния свят, но всъщност несъгласието е и към собственото страдание, ропот... Толкова е и "разликата" между вътрешното и външното.

И ето пример със съденето, в което си склонен да обвиниш и което ти се мерджелее, че го прави някой... С констатацията, че темата изглежда съдийска, сам ти влизаш в ролята на съдия, на съдещ.
Съденето не е лошо нещо (дуалност - добро/лошо), стига да няма присъда. Инак съденето е нещо необходимо. "Съдене" е абсолютно аналогично на "съждание", на преченка, на това да сложиш на "кантара".
Съденето е страшно (двайта/двойственост - "страшно"/нестрашно"; "полезно"/"вредно"), когато се издава присъда, от рода на "този е непотребен", "нещастник е", "левак" - нали това са преценки... съдебни, без човек да си дава смедка дали сам той вижда добре, или все още само повърхностно. А присъдата е: "не го харесвам", "не го обичам", от които следва и наказанието - зла дума, порицание, бой, каторга и пр..
Такива сме ние хората...



Редактирано от edinica_nula на 12.09.12 08:01.



Тема Re: В какво намирате щастието?нови [re: edinica_nula]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано12.09.12 13:12



За да дам отговор, малко ще променя въпроса, тъй като при мен не е до това в какво все още намирам ощастливяване и за кое все още има копнеж - така поставен въпроса изглежда, че има някакъв проблем в желанията и копнежите, но с това просто не съм съгласен, нищо им няма, за мен въпроса е какво ми пречи за ощастливяването, какво ме спира да се чувствам щастлив. Щастие намирам в какво ли не - не съм се скъпил в живеенето, каквото съм искал и доколкото съм имал възможност, съм опитвал и пробвал, минал съм през дивотии, през които, за повечето йоги и будисти, и християни, и даоисти, и т.н. би било немислимо и недопустимо да се докосват, а някои дори да мислят за тях, но не и аз, кой какво мисли за мен и кой с какво ще ме заплашва, божий съд, ад, самсара, прераждания и прочие, за такива неща данък не съм плащал. Така съм стигнал до разбирането, че да се живее щастливо, нека го кажа по-грубо - да се живее угоднически е естествено, всяко бебе е щастливо, дори онова бебе което реве, то реве щастливо, по принцип представата за щастие е да се хилиш, като идиот, но аз казвам, че можеш и да плачеш, да има тъга и пак да си щастлив.

Но въпреки всичко, което съм преживял, винаги съм чувствал, а и все още съм така, че има някаква спирачка, има нещо, което пречи за тоталното приемане на щастието, има нещо, което не достига - чувствам се щастлив, но с едно на ум. Дълги години съм отлагал въпроса да погледна какво е това, което не ми достига, което ми се губи по терена - отдавах се на наслажденията, не обръщах толкова внимание на по-дълбокомислените въпроси, че да не ми разстройват кефа. Но то рано или късно, човек се насища, а и аз съм бил на принципа, удоволствието, заради самото удоволствие - други съображения, като власт, слава, сила, пари и надмощие не съм имал, та така постепенно жаждата за едни или други удоволствия се утоли, не че не ми правят кефа и до ден днешен, но мога и без тях, не ми е проблем.

Та - макар и малко пресилено, ще кажа, че намирам щастие във всичко в този свят, но има нещо, което така и не ми позволява, да съм щастлив нон стоп т.е. твърдейки, че съм щастлив, също така допълвам, че съм и нещастен, в онова, което намирам щастие, в същото намирам и нещастие, така че това моето щастие, е всъщност бедно щастие, макар и толкова да съм се раздавал, то си остава бедняшко, един вид просешко.

Забавното е, че всъщност още от дете знам причината за тази непълнота, тъй като още като малък се срещнах със събитието "смърт" на близки хора - при мен причината се нарича умиране/ смърт. Независимо колко си затваряме очите пред смъртта, в действителност никога не я забравяме напълно. Ако изнесем гробищата извън града, това нищо не променя - смъртта пак ще ни показва своето лице. Всеки ден умира един или друг човек, всеки ден някъде настъпва смъртта и разтърсва самата основа на нашия живот. Където и да се срещнем със събитието смърт, ние винаги осъзнаваме собствената си смърт. Оплаквайки нечия смърт, ние плачем не само за неговата смърт, но и за мисълта за нашата собствена. Нашето страдание, болка и отчаяние е предизвикано не само от чуждата смърт, но и от очевидната възможност за нашата собствена смърт.

А докато сме заобиколени от смъртта, как по дяволите можем да живеем? Невъзможно е да се живее така. Така не можем да разберем какво е животът - неговата радост, неговата красота, неговата благословия. Ако животът е истинен, тогава смъртта не може да бъде истинна, а ако е истинна смъртта, тогава животът няма да бъде нищо повече от сън, лъжа - тогава животът не може да бъде истинен. Двете не могат да съществуват едновременно, а ние се вкопчваме едновременно и в двете. Чувстваме, че сме живи и в същото време чувстваме, че сме мъртви - това, което наричаме живот е другото название на постепенното умиране. Всеки ден виждаме, че някой умира, всеки ден се случва смъртта - изглежда, че смъртта е висша истина, тя е очевидна, прониква в центъра на нашето същество. Да можем да затворим очи, но независимо колко е далеч от нас, тя все остава очевидна. Независимо от това, колко се крием от нея и бягаме, тя не ни заобикаля, не ни пропуща - някъде бях чел "всеки човек дължи смърт". Как може да се изкриви тази истина?

Та така - това е, което ме ограничава в намирането на щастие, в изпитването на щастие, смъртта витае навсякъде около нас. Така, че въпроса при мен, не е в какво намирам щастие, а как да разбера смъртта - всичките страхове, копнежи и желания, винаги се свеждат до смъртта, без да я разберем, без да я осъзнаем, според мен всичко ще си остане половинчато, можем да намерим щастие в едно или друго, но явно смъртта в някой момент, ще ни го отнеме завинаги.

А герой ще стана, евентуално, когато опозная смъртта ..... но може дори и тогава да не стана герой.

п.п. това е първия пост, а след малко втория.



Тема Re: В какво намирате щастието?нови [re: edinica_nula]  
Автор Exaybachay (нямам идея ....)
Публикувано12.09.12 14:03



Джентълменството може да не е от кой знае какво значение що се отнася до индивида, но когато общуваме със света и кривите му норми, джентълменството си е от значение - това е признак на отношение, а не за това какъв си.

Във фукнята и самохвалството няма нищо лошо - поне докато циганките, които ще ни хвалят не се ограмотят до степен да пишат във форуми.

Това, което ти наричаш "зърване на реалността", аз наричам "блаженство" - реалността според мен няма как да я зърнеш, защото така излиза, че ти си извън реалността. Щастието не е кой знае какво - когато избираме щастието, с избора си приемаме и нещастието, това си е неизбежно, може да е неприемливо за някои хора, но докато живеят с мисълта, че могат да са щастливи без да са нещастни, залъгват себе си. Щастието не е кой знае какво, именно защото можем да го изберем - то зависи от нашия избор, не се изисква някакво огромно усилие. Но блаженството е съвсем друга бира - докато човек избира, си остава в кръга на дуалностите, блаженството не можеш да го избереш, то се случва, когато липсва избора, когато самия избор отпадне и в това е целия шит, каквото и да правим, блаженството не можем да го достигнем, едва когато спрем да правим, тогава блаженството е налице.

И наистина - дори един път, човек да го е опитал, после няма измъкване. Признавам, че може и да е опиум, може да е поредната илюзия, ала всяка една илюзия, за да бъде надмогната, трябва да се опознае, та докато не опозная блаженството, не мога да кажа дали е просто самоизмама, това което знам за сега е, че искам да го опозная и другото нещо, което знам е, че докато искам, не мога да го опозная. Да се случи някоя и друга глътка, някоя друга чашка и после пак обратно в рутината - повече от странно е, толкова пъти съм го чел, но чак когато го изпитах на собствен гръб, вдянах за какво иде реч. Наистина цялата проблемация идва от това, че покоя и тишината, не можеш да ги правиш - те се случват, когато не правиш, но не да избереш да не правиш, това е пак правене, правене на неправене, не става така, пробвах вече сигурно стотици пъти, не можеш, не е възможно да задържиш блаженството, когато се опиташ да го хванеш и го изпускаш.

Блаженството е отвъд удоволствията, насладата, радостта и щастието - то няма обратна страна. Удоволстието е физиологично, дори можем да кажем животинско, сетивно - изпитването на удоволствие е облекчение, изпускане на парата. Но то зависи от другите, изобщо от околния свят, от самия бит, така че то си има обратна страна - когато си гладен, когато ти се прави секс, когато си жаден и т.н. Щатието може да се каже, че се изгражда в/у удоволствието, тъй като то е по-скоро психично - когато тялото е здраво, задоволено, балансирано, това в една или друга степен дава същото отражение и в/у психиката, удоволствието е нисш вид щастие, щастието е висш вид удоволствие. Но и то зависи от външното - с какви хора ще общуваш, какви разговори и теми ще водиш, изкуствата като цяло, така че и то е нож с две остриета, зависимо е. Радостта е вече отвъд щастието и удоволствието, тя е напълно различна от тях, тъй като извира от вътре т.е. не е зависима от външните обстоятелства, така че радостта е духовна и направо е учудващо, как проповедниците от всички религии и учения, пропускат този момент, почти никой не набляга на това хората да са радостни тук и сега, за каква духовност ми говорят тогава не мога да разбера, всичката им духовност е едно умопомрачение. Радостта е изцяло вътрешен феномен и може да се открие именно чрез медитацията - вън от теб няма как да се намери, тъй като извира от вътрешната съкровеност на човека, тя е състояние на омиротвореност, но и именно за това дори радостта има противоположност. Но Буда е казал "има удоволствие, а има и блаженство. Откажи се от първото за да си достъпен за второто" - блаженството е отвъд дори радостта, то не е нито физиологично, нито психично, нито духовно, то не познава разграничения, тъй като е състояние без его и за това тъкмо блаженството е тотално и трансцедентално.

А е толкова невъзможно да се потапяш в него - направо не е истина, за всичко до блаженството не е кой знае колко трудно, но самото блаженство е ..... чак страшно (:

п.п. не съм казвал, че темата е съдийска, а че по този начин твоята позиция изглежда съдийска - не бъркай констатация със загатване

Ролята ми на съдещ е в друга доста по-неприятна категория - в случая просто опипвам почвата, нищо повече от това.



Тема Re: В какво намирате щастието?нови [re: Exaybachay]  
Автор edinica_nula (познат/непознат)
Публикувано12.09.12 15:25



"Та - макар и малко пресилено, ще кажа, че намирам щастие във всичко в този свят, но има нещо, което така и не ми позволява, да съм щастлив нон стоп т.е. твърдейки, че съм щастлив, също така допълвам, че съм и нещастен, в онова, което намирам щастие, в същото намирам и нещастие, така че това моето щастие, е всъщност бедно щастие, макар и толкова да съм се раздавал, то си остава бедняшко, един вид просешко."
Именно! Затова е тази тема.
Иначе, наистина в желанията има сладост, в обикновените кефове, но тази сладост е непълна. Хем те отклоняват, хем са ти полезни, от полза, не заради самия кеф, а зарад равносметката, че тези кеф е непълен, зарад равносметката/оасъзнаването, че празнотата все още е там и че този кеф не я запълва, т.е. не води до безвъзвратно и окончателно удовлетворение.
Следоветелно, те, относително казано, влизат в ролята на проблеми, погледнато от една страна, разбира се.



"Забавното е, че всъщност още от дете знам причината за тази непълнота, тъй като още като малък се срещнах със събитието "смърт" на близки хора - при мен причината се нарича умиране/ смърт."
При мен също.

"Независимо колко си затваряме очите пред смъртта, в действителност никога не я забравяме напълно. Ако изнесем гробищата извън града, това нищо не променя - смъртта пак ще ни показва своето лице. Всеки ден умира един или друг човек, всеки ден някъде настъпва смъртта и разтърсва самата основа на нашия живот. Където и да се срещнем със събитието смърт, ние винаги осъзнаваме собствената си смърт. Оплаквайки нечия смърт, ние плачем не само за неговата смърт, но и за мисълта за нашата собствена. Нашето страдание, болка и отчаяние е предизвикано не само от чуждата смърт, но и от очевидната възможност за нашата собствена смърт.

А докато сме заобиколени от смъртта, как по дяволите можем да живеем? Невъзможно е да се живее така. Така не можем да разберем какво е животът - неговата радост, неговата красота, неговата благословия."

Разбира се, това си е точно така.

"Та така - това е, което ме ограничава в намирането на щастие, в изпитването на щастие, смъртта витае навсякъде около нас. Така, че въпроса при мен, не е в какво намирам щастие, а как да разбера смъртта - всичките страхове, копнежи и желания, винаги се свеждат до смъртта, без да я разберем, без да я осъзнаем, според мен всичко ще си остане половинчато, можем да намерим щастие в едно или друго, но явно смъртта в някой момент, ще ни го отнеме завинаги.

А герой ще стана, евентуално, когато опозная смъртта ..... но може дори и тогава да не стана герой."

При мен има до голяма степен познание и опитност за и относно същността на смъртта, но това не ме прави повече герой, от колкото посочих вече.
Та, героизма тогава започва да нараства, но път има още, та ако ще и да не го наричаме така.


Не се съгласявам че липсата на джентълменство е проблем, след като фукнята и самохвалството не е. Въпрос на виждане.

"Това, което ти наричаш "зърване на реалността", аз наричам "блаженство" - реалността според мен няма как да я зърнеш, защото така излиза, че ти си извън реалността."
Блаженство е хубава дума, но не за това писах. Блаженство се съотнася до две неща. Първото Блаженство е когато човек познае същинската природа на ума, на себе си, или т.н. пустота, покоя, тишината за които пишеш.
Това първо Блаженство е обаче онова, което в Будизма наричат "Шуния", "Нирвана".
То е обратнопропорционално на Сансара. Двете общо създават, са дуалност.

Зърването, за което пиша носи втория вид Блаженство (СатЧитАнанда), което е крайната цел в Адвайта. Там, в него са обединени Сансара и Нирвана, т. е. виждаш единосъщиято на покоя/тишината, с всичко останало: на Живота (с главно "Ж") и смъртта, на болестта и здравето, на щастието и нещастието...
За тези неща е писал Нагарджуна, пък и други.
(В) това зърване (се) разкрива нещо неописуемо, на което аз съм свидетел (дуалност), все още.
Това зърване, когато стане постоянно виждане, в последствие ще прерастне в сливането/единосъщието между обекта (това, което виждам) и субекта (аз, виждащия, съзерцаващия).
Та, първата крачка е човек да познае покоя, тишината на ума (то не е пожелание, както сам отбелязваш и не е плод на напън, не е лесно, не е по поръчка). Втората е да види/осъзнае, неконцептуално, че този покой, тази тишина е основа и родител на Битието, на света, на Творението, на Сансара (това виждане/осъзнаване, също не идва по поръчка и не е лесно, дар е, не можеш да го предизвикаш, а само може да подготвиш "почвата" за него). Третата е да се види/осъзнае тяхното единосъщие - Адвайта. Това е и Наградата.

"п.п. не съм казвал, че темата е съдийска, а че по този начин твоята позиция изглежда съдийска - не бъркай констатация със загатване Ролята ми на съдещ е в друга доста по-неприятна категория - в случая просто опипвам почвата, нищо повече от това."
Е, щом ще си казваме кой в какво да не бърка, ще ти река и аз, да не бъркаш съдийството, с предизвикателството.
Въпрос на светоглед и на прегради/липса на прегради в зрението. Нали вече споменах как работи подсъзнанието...
Но пък от друга страна, нямам никакакъв проблем, ако позицията ми в нечии очи изглежда съдийска, или прокурорска.

Редактирано от edinica_nula на 12.09.12 16:28.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.