Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:14 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Защо не пиша във форума на Имаго  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано18.10.12 15:32



На няколко пъти получавам запитване по имейл, скайп и фейсбук защо не пиша повече във форума на Имаго и защо съм банван от там. Ще помоля също така някой който пише чете тук и има право да пише във форума на Имаго, да пусне там един линк към този постинг. Надявам се, че Имаго може да прочете този постинг, и да обмисли едно мое предложение за да продължа да излагам в неговият форум своите разбирания.
отношение
Първо за моето към Имаго. Възхищавам се от ерудицията на този човек, неговите знания са наистина енциклопедични. Мисля, че с него също имаме доста общи и подобни разбирания и схващания, по най важният въпрос за мен - атеизма. Мисля, че Имаго поставя здравият разум на първо место, така както и аз. Поради това наистина съжалявам, че се наложи да се развият нещата по нежелан за мен начин и отношенията ни да се изострят. Все пак оставам с разбирането, че форумът на Имаго продължава да бъде единственият български форум, в който атеизмът и здравият разум стоят над суеверията и предразсъдъците, над сляпата вяра, над религиозният фанатизъм. Поради което съжалявам, че нямам възможност да продължа да пиша и излагам своите знания в неговият форум.

В същото време имаме и различия по доста въпроси, на които искам да се спра тук. Тези различия са причината да бъда банван от форума на Имаго. Самото банване беше доста неправилно според мен. Ако Имаго ми беше казал, че не е желателно за него да продължа да пиша, в неговият форум, аз просто щях да спра да пиша. Нямаше нужда, това да става чрез софтурна намеса. Аз не съм толкова тъп, да продължа да се натискам да изказвам своето мнение, след като не съм желан в неговият форум. Форумът е негов, и аз разбирам отлично, че щом собственика на форума не желае моето мнение там, няма смисъл да настоявам да го налагам. Мисля, че Имаго се отнася към мен като към ученик, който бива наказан с бан, затова че не слуша учителя. Това отношение означава, че той ме подценява, мисли ме за твърде елементарен. Дори да нямам бан, аз не бих писал във форума на Имаго освен ако той не ми изкаже съгласие с това. Мисля, че е детска работа да си играем на банове.

Ще спомена само за някой основни различия между моите схващания и тези на Имаго, които може би създават тази ситуация, и които според мен доведоха до моят бан.

Според мен Имаго се обиди заради моите критики към българският превод на Бхагават Гита и към неговият „учител” така да се каже свами Харихарананда. Но в същото време нещата са далеч по дълбоки, по основни, има по съществени различия между моите разбирания и тези на Имаго.

Най основното различие според мен между нас двамата е отношението ни към отделните философски даршани.

До колкото разбирам според Имаго, Санкхя е най съвършената система създадена от индийската философска мисъл, и всички останали са само едно влошаване и неправилна интерпретация на Санкхя.

Аз се придържам към научното разбиране за еволюция във философската мисъл. Мисля, че първоначално Санкхя е възникнала като философия която е обяснявала целият свят, всичко което става във вселената. Санкхя дава идеята за 25-те татви, санкхя дава идеята за наличието на безброй пуруши, Санкхя дава идеята за трите гуни и пракрити. Тези идеи са приети в последствие от всички останали системи в една или друга степен, дори и от тези които не следват авторитета на Ведите като Будизъм и Джайнизъм.

Но за разлика от Имаго не смятам, че това което са постигнали другите философски системи е ВЛОШАВАНЕ!! Напротив, смятам го за подобрение.

Например ако се приеме че има безброй много пуруши, се стига до противоречия.
Или пък ако се правят опити да се обясни светът със теорията на Санкхя, се стига до абсолютно никъде. Ако искаме да разберем как работи физическият свят има нужда от математически изследвания, от физически опити, от експерименти и т.н. а не от съзерцание, медитации и тем подобни глупости. Със подобни съзерцания никога не е било възможно да се разгадае каквото и да е било.

Затова постепенно цялата религия и философия на Санкхя се доразвива от другите даршани и се превръща по скоро в една чисто психологическа доктрина, която не се опитва вече да обясни физическият свят, а по скоро да донесе едно вътрешно психическо балансиране, при което човек се чувства удовлетворен. Тоест намерил е щастието в себе си.

Най късните форми на Веданта, Йога и Будизъм са точно това. Например Зен Будизъм. Той изцяло проповядва една чисто психологическа доктрина, която има за цел да доведе човека до един хармоничен начин на живот.

Според Имаго обаче, тази еволюция на Даршаните била неправилна и едва ли не вредна. Той дори нарича тези учения с думата НЕОведанта, НЕОйога, НЕОбудизъм и ги класифицира като вид НюЕйджърско движение на разни наркомани, или безработни мързеливи хипари.

Онова което ме учудва е, че Имаго въпреки своята ерудираност не може да види, не може да разбере каква е идеята на подобни учения. Дори професор Радхакришнан бива класифициран като НюЕйджър??? А професор Дасгупта също не бил безгрешен.

Например основната идея на веданта е, че всеки се стреми към постигане на Щастие. Всичко което правим, го правим за да постигнем щастие. Някой дори се жертват, готови са да жертват своят комфорт, ходят да помагат на другите хора, пак със същата цел, да постигнат Щастие. Но според Имаго това било НюЕйджърско разбиране? Той дори обвини не кой да е а самите Шанкарачарии че били НюЕйджъри?

Според него, единствено Санкхя била правилна, и неговият превод на първата част на Сутрите на Патанджали. При това Санкхя която Имаго има предвид е тази на въпросният негов гуру на име Харихарананда. Аз се опитах да намеря нещо за въпросният гуру, но той е почти неизвестен, за него по интернет почти няма нищо писано а това което намерих не говори добре за него.

Друго различие основно което имаме с Имаго е самата Санкхя. Според мен, санкхя е умряла отдавна система. Поне аз не знам да има в Индия някаква школа по Санкхя, която да продължава живота на тази система. Има само една книга останала от оригиналната Санкхя, която е съществувала преди хиляди години. Другото което е останало от Санкхя е класифицирано като НЕОсанкхя от Имаго. Той дори го отрича напълно.

Например Имаго има отрицателно отношение към Веданта като цяло, отрича значението на Бхагават Гита, и дори отрича идеята че Санкхя се представя в самата Бхагават Гита. По точно класифицира я като НЕО?

Поради подобни различия, за мен е невъзможно да продължа да пиша във форума на Имаго, без да не влизам в конфликт с него. Аз не знам по какъв начин, мога да критикувам възгледите му, без да го засегна. Не знам как и по какъв начин мога да кажа, че не съм съгласен с един Харихарананда например, как мога да кажа че за мен той не се различава от другите гуровци в Индия и че той за мен той не е в никакъв случай пандит или теоретик учен който изследва безпристрастно индийската философия.

Не знам как мога също да кажа на Имаго, че не съм съгласен с българският превод на Бхагават Гита, след като според мен не е възможно да се прави превод на подобно писание, освен ако човек не разбира правилно самата философия на Веданта.

Не знам също, как мога да кажа на Имаго, че според мен той не разбира основни положения във Веданта, без при това да го засегна.

Поради това, аз не мога да пиша в неговият форум, дори той да ми вдигне бана от там.





Тема Отвъд...нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано18.10.12 18:01



"на ти куклите, дай си ми парцалките":

Например Зен Будизъм. Той изцяло проповядва една чисто психологическа доктрина, която има за цел да доведе човека до един хармоничен начин на живот.

Една от класиките в Зен е "изживяване, а не философия"(Справка: Шинрю Сузуки). Тайсен Дешимару пък казва, че чрез практикуването на зен, човек минава отвъд съзнанието и отвъд несъзнаваното, сиреч отвъд целия предмет на психологията. Как тогава Зен ще е "чисто психологическа доктрина"?

Да не говорим за Бодхидхарма (Да Мо), основателят на Чан, от който идват практики като "Укрепване на мускулите и сухожилията", "Изчистване (измиване) на костния мозък" и "Буда длан"...

Яко са се заиграли със психологията, направо са я изйвърлили през вратата, като котка, която не лови мишки.



Туй хванах по диагонал, махленските ви караници и дърпане на философски сутиени не ме вълнуват.

___________



Тема Re: Отвъд...нови [re: mo32®]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано18.10.12 19:23



Туй хванах по диагонал, махленските ви караници и дърпане на философски сутиени не ме вълнуват.

Че си хванал нещо, хванал си ама какво е кой знае

Или не четеш какво съм писал, или не разбираш, или и двете. Никъде не съм казал, че е философия за Зен специално. Писал съм го пределно ясно. Това е една психологическа дисциплина, в смисъл че се работи директно с ума. Нищо друго. И че целта е хармония с природата, хармония с обществото, хармония със себе си.

Разбира се че Зен не е психология в смисъла на думата която се влага от западната наука. Зен обаче е психологическа дисциплина от гледна точка на западната наука. Няма как по друг начин да се категоризира. В никакъв случай обаче зен не е религия или суеверия или предрасъдъци както някой тъпанари особено в Бълхария се опитват да я изкарат.

Специално книгата на Шинрю Сузуки е озаглавена "Зен ум, ум на начинаещ". Думата УМ е употребена ДВА пъти в заглавието само Употребена е два пъти за такива като теб които НЕ РАЗБИРАТ, че ЗЕН Е ПСИХОЛОГИЧЕСКА ДИСЦИПЛИНА!!! Психологията се занимава с ума. Да се отрича, че Зен е психологическа дисциплина, тоест че Зен се занимава директно с ума означава че човек си няма АБСОЛЮТНО НИКАКВО ПОНЯТИЕ ОТ ЗЕН!! Гола вода, въздух под налягане, лаладжийска история...

ПП Точно от твоето мнение за някой спорни неща не се интерисувам, така че можеш за в бъдеще да прескачаш моите постинги, не ги чети изобщо. Нито аз имам какво да ти кажа на теб, нито ти на мен. За мен ти говориш глупости и не разбираш нищо...



Тема Re: Защо не пиша във форума на Имагонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано18.10.12 19:57



Поради това, аз не мога да пиша в неговият форум, дори той да ми вдигне бана от там.
и решението ти е добро - все пак форума си е негов, дали се изживява, като учител, като представител на някоя школа или като ученик, това няма значение. Човека си споделя неговите възгледи и разбирания, и гледа да придържа форума в тези граници - и според мен си има право. Това не е единствения форум, в който здравия разум стои над суеверията и предразсъдъците - особено като се има предвид подробното ти изложение, изобщо дори не бих казал, че е чак толкова здрав, здравия разум, нито че стои толкова високо над предразсъдъците, но форума все пак е приличен и не е единствен в това отношение.

Само едно не стана ясно:
да обмисли едно мое предложение за да продължа да излагам в неговият форум своите разбирания
кое е предложението - кое е това, с което да изрази съгласие?

п.п. и всъщност, кои са официално представените причини за банът?



Тема Re: Защо не пиша във форума на Имагонови [re: exaybachay]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано18.10.12 20:30



В отговор на:
Автор: exaybachay
Тема: Re: Защо не пиша във форума на Имаго

Човека си споделя неговите възгледи и разбирания, и гледа да придържа форума в тези граници - и според мен си има право.


Няма как да не се съглася с теб, абсолютно прав си, всяка друга приказка е само губене на време...



В отговор на:
Автор: exaybachay

Това не е единствения форум, в който здравия разум стои над суеверията и предразсъдъците


Дай някой линк ако има подобни форуми

ПП Бях банван поради това, че направих критика на превода на Бхагават Гита и че се подиграх с Харихарананда...
Предложението ми е да продължа да пиша във неговият форум, като ми се позволи да критикувам всичко което ми се иска Глупава работа нали :) Но все пак трябваше да обясня на няколко човека, защо няма да пиша повече във форума на Имаго, или поне така изглежда за сега... Дай линк на други форуми в които има здрав разум и повече атеизъм... Мисля, че няма такива в България но... кой знае...



Тема Re: Защо не пиша във форума на Имагонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор exaybachay (без душа)
Публикувано18.10.12 21:52



Това, че си се подиграл с Харихарананда - не, че е болка за умиране, но при положение, че явно той е ключова фигура в тематиката на форума, сам знаеш, че не върви т.е. прегрешил си (:, макар и не чак толкова, поради една особеност на този форум. След като Имаго, иска да концентрира и да не разпилява толкова тематиката на форума си, е редно и логично, да не го шари толкова - вътре има раздели за почти всички духовни методи, да не е цял раздел, то поне има не малко теми за една или друга система. Значи или съобразяваш правилата на форума, така че да има за всички или ги съсредоточаваш само до онези, които те интересуват и искаш да разискваш.

Що се отнася за критиката - това е вече друго и не му прави чест на Имаго да постъпва така, не бих казал, че това (да критикуваш каквото ти се иска) е глупава работа. Критика се оборва с критика, а не с банове и наказания - дори да не можеш да я обориш, това не значи, че критикуващия е по-прав от тебе, може да е просто с по-добри ораторски способности и банът не решава такива ситуации в полза на баннващия, дори напротив.

Относно форумите - форумът на Иво Калушев е също приличен, но ...... хм как да го кажа. Уважам човека поради мои си причини и не бих си позволил да кажа лоша дума за него. Естествено имам предвид, че форума е относно будизма и то предимно определена школа на будизма - не ми убягва и това, че Калушев не се интересува от никакви други духовни системи, съответно той слабо е запознат с методите, принципите и традициите им, като цяло. Но все пак, когато стане дума за въпрос, не толкова тясно свързан с будизма - ясно е, че има все пак и други теми, съответно и такива за други духовни школи - Калушев не ми прави добро впечатление. Разбира се, аз съм никой и не съм критерия, за качеството на неговия форум и за стойността на знанията му, но ..... налага безсмислена и крайно субективна цензура. Мисълта ми е, че поне според мен, сериозността, която иска и се опитва да предаде, идва твърде излишна - поне доколкото имам някакво впечатление за теб от участието ти в двата форума (дира и на Имаго), ти няма да се добре дошъл и там. Просто .... друга гледна точка освен "нашата" не се приема - съгласен съм, че тяхната има стойност, определено е така, но ако игнорираме всичко друго, то как аджеба да стане разговора, как да се получи дискусията .... не знам, приказвал съм с него, опитвал съм се, та може и аз да не съм правия, но нали все пак идеята на един форум, независимо на каква тема е да има комуникативност, да има точно различни гледни точки, да има споделяне, да има разговор ..... все пак в крайна сметка това е просто форум по дяволите, не е църква, не е ашрам, не е държавна институция, чак толкова да се впрягаме някак си, на мен лично ми стои леко безпредметно и превзето .... америка ли ще откриваме, на луната ли ще кацаме .... но знае ли се, може пък някой ден да се случава и това, хора да откриват просветлението чрез участието си във форуми, но поне на мен някак си не ми се вярва, това да стане възможно.

Ако не го знаеш, ето го, хвърли едно око - може пък на теб да ти хареса и да намериш съмишленици там .... аз лично малко ми е криво, че не мога да намеря общ език с Иво, пак казвам, въпреки всичко, а ние двамата изобщо не се разбираме, ама изобщо, но въпреки това, имам уважение към човека.



Редактирано от exaybachay на 18.10.12 21:55.



Тема Re: Защо не пиша във форума на Имагонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Роко (Fuck Evil)
Публикувано19.10.12 10:54



Аз не пиша щото ме банна имаго. Даже смятам ,че всеки уважаващ себе си човек с интелект трябва да се чуди не защо е баннат, а защо не е баннат.



дори и не ти щтръква в нафуканата кратуна че някои вече са на 64битови платки..

Тема Re: Отвъд...нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Роко (Fuck Evil)
Публикувано19.10.12 11:12



Ти и от зен ли разбираш бе отворко? ако не знаеш тя си е клон на будизма -една от световните религии. Да, като всяка религия се занимава с психиката и кво от това? Явно не достатъчно успешно предвид, че саторито проповядвано като крайна цел или не се случва или го крият или най-вероятно не е нищо особенно...



дори и не ти щтръква в нафуканата кратуна че някои вече са на 64битови платки..

Тема Re: Отвъд...нови [re: Роко]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано19.10.12 23:15



В отговор на:
Автор: Роко
Тема: Re: Отвъд...

Ти и от зен ли разбираш бе отворко? ако не знаеш тя си е клон на будизма ...


Хахахаха я не ствай смешен, зен бил клон на будизма? Вземи се скрий някъде..

Няма такова нещо, зен няма нищо общо с будизма! Заблуждаваш се. Зен е ислямска секта в Израел която има за цел да прикрива евреите от широката публика и хората да не знаят какъв е техният истински произход. Даже мога да ти дам и пример за доказателство. Леля ти lenticularis която пише поне с 50 ника тук за да се прикрива, пусна един музикален поздрав тук на този линк.



Гледам аз и се чудя що за чудо е това музикално поздравление. Порових се из интернет и гледам, че въпросният Goran Bregovic пее и свири къде ли не и прави карашък от всякакви известни мелодии и стилове.

На всичкото от горе му ЦЕЛУВАТ РЪКА НА ФЕСТИВАЛА В САН РЕМО!!!!! Как така ще му целуват ръка? От къде на къде? Италианците не целуват ръка на никой друг освен на свещеника или на кръстника мафиот!!



Още малко ровене насам натам и се оказа, че той бил евреин Хехехе веднага ми стана ясно цялата игра. Ами той е като нашият тъп "Джазмен" Милчо Левиев от Пловдив. Може да е тъп, но нали се казва Левиев, пробутват го навсякъде и го уреждат по света

Та и двамата са зен ислямисти Така, че за зен не ми говори освен ако и ти не си зен ислямист, то тук май във Дира 90 процента са все зен ислямисти



Тема Добавка за пояснениенови [re: oтБpaxмaн]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано20.10.12 12:14



ЗЕН произлиза от българската дума ЗЯН

Да не се бърка с ДЗЕН де... което е китайско произношение с японски акцент на същата бългХарска дума ЗЯН.. Но тази справка се отнася само за хората които са учили санскрит... и разбират от хидрология ли беше там, от хибрология ли беше не мога да си спомня...

ПП и да не забравя накрая Вива Лас Вегас и Вива другаря Сорос, доброжелателят на миризливият дирник, който под крилото си пази циганите в България, насърчава ги да си търсят "правата" като им дава зелена улица да крадът жица и бакър. Ами цар Киро под чия закрила е? Пак на Сорос. В същото време другаря Сорос подпомага Дира като насърчава циганският клуб да псува против циганите, колкото може. Така вдъхва етнически вражди и конфликти в простото население и зен ислямистите могат да трупат дивиденти значииии.... аааа това е хитра игра тц тц тц...

Редактирано от oтБpaxмaн на 20.10.12 12:19.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.