Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:06 13.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Брахманенови [re: бeз ycилиe]  
Автор huanji ()
Публикувано01.09.12 09:55



Реших по този слуай да прочета Крия-йога на Сахаров и да видя какво казва той, като очаквах да застъпи тезата в полза на техниката на Йогананда като автентична за Патанджала-йога.

Оказа се, че Сахаров напълно логично свързва Крия-йога описана в Йога-сутра с техниката на Раджа-йога. Йогананда му изпраща техниката на Крия-йога и той я цитира, като обяснява, че това всъщност не е нова техника за света, а доста стара тантристка техника описана в тантрите(напр. Сатчакранирупана тантра) и наричана - чакра бхеда. Преподавана е от Свами Тригунами по друга линия през 30-те на 20 век и т.н.

Между другото, още като минах при Шибенду казах, че техниката му е автентична и много силна. Говоря за крия-пранаяма, което е всъщност техниката на крия описана от него в „Автобиографията на един йогин”. При Йогананда определено е на по- ниско ниво. Но няма време сега да обяснявам защо точно.

По- важното е, че Сахаров обяснява разликата и защо точно крия-пранаяма на Йогананда е с тантристки произход. Тантристите използват подхода за събуждане на кундалини от муладхара нагоре по гръбнака. Освен това, водещата пранаяма не е от ражда-йога. Раджа-йога е пътят от аджна до сахасрара и нищо повече. Цялата философия не се връзва.



Тема Re: Брахманенови [re: huanji]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано01.09.12 10:42



При Йогананда техниките претърпяват видоизменение, не знам до колко това става под негово или на организацията му влияние. При Шибенду логично е Крия практиките да са автентичните, т.е. стигнали от Бабаджи до Лахили Махасая и предадени после до Тинкори, Сатия Чаран и сега Шибенду.

Аз самият не съм експерт, нито по древна йога, нито по древна тантра, че да кажа каквото и да било. Възможно е да криите да имат и тантристски произход, само че не правя и рязко разграничение между йога и тантра. Т.е. не съм убеден в несъвместимостта примерно и между... Патанджали и тантра.

А дали преводът на Шибенду на Йога Сутра е добър, това повече е свързано с неговите знания по санскрит, които твърде вероятно е да са по-големи от тези на немалко школувани специалисти. Донякъде поради факта, че е бенгалски брамин (т.е. образованието далеч не само по Крия Йога, а и що се отнася до всички древни хинду писания, си го получава от най-ранно детство поради произхода, семейната среда и обкръжението, а и бенгалският е 70-80 % поне санскрит), но и не само. Той самият споделя, че санскритът "трябва да се случи в тялото", в смисъл човек да има разбиране дадена дума в контекста на древно писание какво точно значение има. Техническото заучаване на санскрит, както споделя, не гарантира точния превод.



Тема Re: Брахманенови [re: бeз ycилиe]  
Автор huanji ()
Публикувано01.09.12 11:03



Има едни детайли в двете техники(Шибенду и Йогананда) които можем да обсъдим на драго сърце като се установя в София.



Аз лично не съм против тантра, даже напротив. Сахаров също се е занимавал най- вече с тантристки техники и е изучавал тантрите през дълъг период от живота си, както и е разбирал санскрит. Вече, колко го е знаел не знам. За мен са важни термините, а за граматиката може да се потърсят лингвисти.

Но понеже съм изпълнявал и двете техники и на Раджа-йога и на Крия-йога, разбирам колко полезно е да се знае конкретният път и подход на всяка школа. Което няма да ни измине пътят, но може да ни спести време и лутане.



Тема Re: едно предложениенови [re: huanji]  
Автор lenticularis (Curiosity)
Публикувано01.09.12 13:26



защо не дадете тук да прочетем какви са тия крия-пранаяма техники
нали е йога форум, има хора, коига ще се заинтересуват
но пуснете нова тема, да се вижда

или цитирай от „Автобиографията на един йогин”, където е описано (или на коя страница, но не всички я имат книгата)






Тема Re: едно предложениенови [re: lenticularis]  
Автор huanji ()
Публикувано01.09.12 15:02



В Автобиографията я няма описана. Помислих си да я опиша, но имам известни съображения, между които и дали в момента ще успея да го направя както трябва.

Но аз лично смятам, че всичко трябва да бъде достояние и ще се погрижа да стане.





Тема Re: едно предложениенови [re: lenticularis]  
Автор huanji ()
Публикувано01.09.12 15:38



Знам за какво става дума и мога да го коментирам с хора, на които вече е обяснено от знаещ. Но нямам компетенцията на този етап да го обяснявам лично. Това е моето вътрешно усещане.



Най- общо, тази Крия-йога е вид кундалини-йога, което ще рече, че практиките са насочени конкретно към събуждане на кундалини. Самото развиване на енергията, отваря съзнанието, докато при Раджа-йога е обратното.

В кундалини-йога се използват най- често мантри, пранаяма и концентрация, каквото е и съдържанието на тази техника. От своя страна пранаяма се дели на динамична и плавна, съответно за агресивният и спокоен подход. При крия-йога се използва плавна пранаяма, което ще рече, че това е един по- спокоен метод. Няма големи рискове и е подходящ като всекидневна програма. Може би и затова е препоръчан за съвремието, като е подходящ и за семейни хора.

При динамичната кундалини-пранаяма енергията се активира много бързо и е възможно да се появят доста странични ефекти. Според мен, при нея е нужен учител, който да задържа ентусиазма на ученика, за да не се подпали в стремежа си за бързи резултати.



Тема Re: едно предложениенови [re: huanji]  
Автор lenticularis (Curiosity)
Публикувано01.09.12 22:29



според поста ти тук


пишеш, че "Йогананда му изпраща техниката на Крия-йога и той я цитира"
- какво цитира Сахаров?

освен това пишеш, че
"крия-пранаяма, което е всъщност техниката на крия описана от него в „Автобиографията на един йогин”
- пишеш, че е описана в книгата
затова исках да я цитираш точно на коя стр. е описана или да я опишеш и ти, за хора, които нямат книгата






Тема Re: едно предложениенови [re: lenticularis]  
Автор huanji ()
Публикувано01.09.12 23:13



Да, описана е в книгата "Крия йога" на Сахаров, но превода е правен на ръка, набиран на ръка и реално не знам в оригинала на немски на коя страница се пада.



Така, на мен ще ми трябват поне три месеца практика точно по този начин описан от Йогананда, за да оживее една единствена дума. И въобще не знам дали ще бъда готов да направя описание. Инак, ще стане както описанието, което си пуснала...много далеч от истината.



Тема Re: едно предложениенови [re: huanji]  
Автор lenticularis (Curiosity)
Публикувано01.09.12 23:30



ами като е описана е в книгата "Крия йога" на Сахаров - цитирай го или ако те мързи го сканирай

а за страницата питах от "Автобиографияна на един йогин" - нали там го пишело - на коя стр. може да кажеш или също да препишеш нещо в кавички








Тема Re: едно предложениенови [re: lenticularis]  
Автор huanji ()
Публикувано02.09.12 10:39



Не разполагам с оригинала на немски, а само с превода на бай Илия. Освен това, ще направя описание когато усетя, че мога да го направя. Но оригинала го имаха две жени в тази клубове, до колкото са ми казвали. Ако ги видя, ще ги питам да ми пратят цитата.

Лятото съм на друго място и книгите не са при мен, пък и много мразя да ровя и да търся някакви цитати от книги, които по- добре и без това да се прочетат. Автобиографията съм я чел през 1990 година, не помня на коя страница какво е пишело.



Спомням си, че от всички описани личности в книгата, най- ме кефеше Свами Трайланга:






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.