Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:05 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Основни заблуждения на Добрил Русев и Шибендунови  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано05.12.11 20:22



Отварям подобна тема както тази за Петър Тръскачев който пише под ника "Търсач" и неговата "майка" (той се е отказал от истинската си майка!!) дебелата мошеничка Нирмала Деви.

Добрил Русев (известен с никове като Безпътен, Безусилие и т.н.) е дребна птица, незначителен човечец, с твърде ограничени възможности и физически и психически, и е по скоро едно разглезено дете, което е станало вече възрастен на години но поради вродена инфантилност продължава да стои ментално на шест и половина годишно хлапе което се държи за полата на майка си (по скоро за посраните гащи на Шибенду). Поради тази причина темата ще бъде по скоро посветена на сектата на Крия йога и на неговият учител Шибенду.

Но ще започна първо с Добрил Русев

В отговор на:
Автор: бeз ycилиe
Тема: Re: Сант мат?

…Самият Брахман е шарлатанин поради това, че уж заклеймява гурувците мошеници, а самият той се кланя на същите такива гурувци мошеници, част е от техния бизнес и вероятно продължава да работи за тях. Работи за гурувци мошеници, които вземат парите на хората и в същото време се представя за противник на същите такива. Затова е измамник и шарлатанин, само този факт е достатъчен, за да го докаже.


Никога не съм работил за който и да е гуру. Напротив, отказвам да работя за тях, въпреки че са ми предлагали многократно. Бил съм поне в 100 различни ашрама, и съм се срещал с огромно число брадати гуровци но никога не съм срещал до сега гуру на който да се посветя или да служа по какъвто и да е начин. МОЕТО МНЕНИЕ Е ЧЕ ВСИЧКИ ГУРОВЦИ СА МОШЕНИЦИ!!! С изключение на няколко идиоти които наистина са пълни идиоти и си вярват на глупостите. Мисля че Рамакришна е бил такъв идиот и си е вярвал сам на чудесата които другите хора са разправяли за него.

Има някой гуровци обаче които лъжат яко, които нямат абсолютно никакво чувство за мярка. Такива се Шибенду и Нирмала Деви например. При това и двамата не знаят и не разбират теорията, не разбират писанията, не са ги чели, не са ги изучавали, говорят приказки от тук от там най вероятното чути от улицата или от някой странстващ садху. Четата най обикновена популярна литература като Ошо да речем и след това си фантазират това което са прочели от него.

Има друга категория гуровци в Индия които въпреки че лъжат, поне имат знания и спазват някакво приличие, спазват някаква етика на лъжата, не надминават границите на установените норми и традиции в индийската философия.

От такива гуровци съм се учил, мога да изброя поне 30-40 имена. Учил съм също така от големите индийски философи и мислители като Дасгупта и Радхакришнан. И разбира се чел съм класическите писания, и класическите философи като Шанкарачария, Рамануджа, Нагарджуна и прочие.

Но никога не съм работил за който и да е гуру, за който и да е ашрам, за която и да е секта. Ако трябва да избирам и да се причисля към някой група, то ще избера някаква организация от съвременни учени като Ричард Доукинс или Стивън Хокинс или професорът по невросайънс Рамачандран(той не е брадат йога!!). С удоволствие бих работил за тях и бих членувал в тяхна организация. За съжаление подобни организации няма, а да се присъединя към техните университети не става, миришат ми краката за там :)


От друга страна Брахман никога не е успявал да "направи на пух и прах" Шибенду,

Опазил ме бог, да правя на пух и прах едно лайно!! Защото Шибендо си е лайно и то миризливо както и голяма част от учениците му. Да си цапам ръцете с него не върви, мога само да внимавам да не го настъпя. Но в никакъв случай не бих дръзвал да го правя на пух и прах.

Бях споменал само за неговият „превод” на йога сутрите който излезе на български и който ми е тук под ръка. С този „превод” се развеселявам и забавлявам и го използвам за примери, когато говоря с някой заблуден нещастник като Добрил Русев. Във въпросният „превод” на сутрите НЯМА НИТО ЕДНА СУТРА КОЯТО ДА Е ПРЕВЕДЕНА ПРАВИЛНО И НЯМА НИТО ЕДНО ОБЯСНЕНИЕ ИЛИ ИНТЕРПРЕТАЦИЯ КОЯТО ДА Е ВЯРНА!! Всичко е пълна глупост. Но пак казвам това не е да го правя на пух и прах!!

ПП Цитатите са взети от този линк





Тема Re: Основни заблуждения на Добрил Русев и Шибендунови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано05.12.11 20:45



Не, Юли, не звучи особено достоверно, скриваш част от информацията със сигурност. Я кажи все пак онези преводи на сутрите, които беше изтипосал тук преди години, но ги изтри впоследствие след онези скандали и спамове, при които се само натрапваше за модератор, но не те избраха и почна да спамиш и получи бан... та онези преводи на сутри чии са? От кой гуру-свами и от кой ашрам?

Ама честно и коректно отговори!

Спомени и имената на онези Свами Партхасарати и Свами Даянанда (ако не се лъжа за този втория, поправи ме; и може да бъркам някоя буквичка от имената), двама основни твои гурувци. Имам доста добра памет и помня.

Та признай си към коя секта принадлежиш, към кой ашрам си причислен за търговски представител, без да лъжеш! Чии са преводите на сутрите (и не само на сутрите, но и на другите древни писания, които преводи си цитирал на български), които според теб са "правилни", след като ти не знаеш санскрит? Не са твои, така че цитирай "правилните" източници, кои свамита са по-точно. Шото лапнишарани като витаминко и орхидейката са те приели за гуру и се респектират съвсем лесно от твърденията ти, че знаеш кои са "верните" преводи на сутрите примерно... А не си дават сметка, че вероятно... "верните" преводи идват баш от такива сектантски бизнес ашрами, начело на които стоят свамита бизнесмени. Такива са "верните" преводи, които цитираш.

Така де признай си, без да увърташ и лъжеш. Откъде знаеш кои са "верните" преводи, след като не знаеш санскрит? А? На чий свами-гурувски превод си повервал? А Железаров?

Редактирано от бeз ycилиe на 05.12.11 20:46.



Тема Re: Основни заблуждения на Добрил Русев и Шибендунови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано05.12.11 21:16



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe
Тема: Re: Основни заблуждения на Добрил Русев и Шибенду

...Ама честно и коректно отговори! Спомени и имената на онези Свами Партхасарати и Свами Даянанда (ако не се лъжа за този втория, поправи ме; и може да бъркам някоя буквичка от имената), двама основни твои гурувци.


При първият съм бил в ашрама му, вторият съм го срещал, слшал съм му лекции и съм му чел книгите. Това обаче не означава абсолютно нищо. Аз не съм техен последовател, нито работя за тях. Те имат знания за веданта, такава каквато е класическата. Но аз не съм привърженик на никаква религия, никаква секта, никакви извращения на здравият разум. Затова не съм техен последовател, нито ги признавам за авторитети които да ми определят живота или светогледа. Аз едно време съм учил комунизъм и лененизъм в училище и в университета ама... не съм нито комунист нито нищо от този род.

Я кажи все пак онези преводи на сутрите, та онези преводи на сутри чии са? От кой гуру-свами и от кой ашрам?

Аз още тогава казах кои преводи съм ползвал, изброил съм ги всичките основни преводи, погледни ще ги видиш! Но иначе съм ползвал поне 50 превода през живота си. Използвал съм най реномираните най известни преводи на сутрите на английски. Нито един от тези преводи обаче не е на Партхасарати или Даянанда. Те и двамата НИКОГА НЕ СА ПРАВИЛИ ПРЕВОДИ НА СУТРИТЕ!! Те са ведантисти!

Тук посочвам някой от книгите които съм ползвал за моя превод:

Patanjali’s yoga sutras with the comentary of vyasa and the gloss of vachaspati misra.
Translated by Rama Prasada
ISBN 81-215-0424-9

The Yoga system of Patanjali
James Haughton Woods
ISBN 81-208-0570-4

Shankara on the Yoga Sutras
Trevor Leggett
ISBN 81-208-1028-7

Yogavartika of Vijnanabhiksu
T.S.Rukmani
4 volumes


The Yoga sutras of Patanjali
Christopher Chapple and Yogi Anand Viraj
ISBN 81-7030-244-7

The yoga sutras of Patanjali
M.N.Dvivedi
Madras 1930

Enlightened living. New interpretative translation of Yoga sutras of Maharsi Patanjali
Svami Venkatesananda
South Africa 1975

Light on the Yoga sutras of Patanjali
BKS Iyenger
ISBN I 85538 225 3

Patanjali yoga sutras
Swami Prabhuvananda and Christopher Isherwood
Sri Ramakrishna Math

Yoga: The Alpha and the Omega
Discourses on the Yoga Sutras of Patanjali
Osho Rajnish
10 volumes

Raja Yoga
Swami Vivekananda
Sri Ramakrishna Math

Raja Yoga
Swama Shivavananda

The Yoga sutras of Patanjali
Swami Satchitananda
ISBN 0-932040-38-1

Patanjala yoga sutras
P.V.Karambelkar
Yoga mimamsa mudranalaya
Lonavla

The Science of yoga
I.K.Taimni
ISBN 0-8356-0023-8

Ползвани речници:

Yoga Kosa. Yoga terms explained with reference to context
Swami Maheshananda Director of research
Philosophico Literary research department of Kaivalyadhama
SMYM Samiti
Lonavla

Encyclopaedia of Yoga
Ram Kumar Rai 1982

A sanscrit English dictionary
Monier-Williams
ISBN 81-208-0069-9

Encyclopedic Dictionary of Yoga,
Georg Feuerstein. Paragon House, 1990.

От къде знам че това са добри преводи? Ами ще ти дам пример. Аз Санскрит не зная, но разбирам малко. И като питам тук там, като се интерисувам, накрая научавам горе долу кои са най добрите и кои са лошите.

Аз също съм и малко механик, разбирам малко от коли но не съм специалист. Но като се интерисува човек, по малко научава кои са добри коли и кои не. Знам че Мерцедесите, Фераритата, Поршетата са все отлични коли. Знам също че Москвич и Трабант са буклуци. Дори една бурма да видя от Москвич и една бурма от Ферари ще ти кажа коя е хубава и коя е лоша. Без да съм механик. Между другото аз съм доста по напред в йога от колкото в механиката. И имам достатъчно знания за да мога да оценя това което е правилно и което не е правилно. Поне за основните неща.





Тема Re: Основни заблуждения на Добрил Русев и Шибендунови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Cirrus ()
Публикувано05.12.11 21:21



хайде, спри да нападш хората
виж си своите заблуждения!!

-------
Колкото и да сме се джафкали с безпътен, аз съм "ЗА" Шибендо. Той е най-близо до адвайта тук
даже в някои сайтове за адвайта го включват и Шибендо (предимно руски сайтове, но нямам точен линк да ви дам)




Редактирано от Cirrus на 05.12.11 21:28.



Тема Re: Основни заблуждения на Добрил Русев и Шибендунови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано05.12.11 21:33



От източниците, които цитираш, поне 5-6 са свамита, фигурира също и Ошо и други авторитети, много от които също е твърде възможно да са принадлежали към тази или онази школа, за някои от които признавам не съм чувал. Едва ли обаче няма значителни различия и има пълна съвместимост между отделните преводи, ако наистина си компилирал между определен брой книги, то компилацията е станала по твоя преценка. Със скромните си разбирания по санскрит едва ли може да минеш за достоверен компилатор, по-скоро си събирал на базата на пристрастията, това което ти е харесало повече или по-малко от този или онзи...

Т.е. самият ти не си все пак достатъчен авторитет по отношение на това кой превод е добър и кой не, просто защото не знаеш санскрит и не можеш да превеждаш. Санскрит, доколкото съм чувал, не е лесен никак за превеждане език и допускам, че дори на академично ниво, разбирай в топ университетите в Индия, споровете и разногласията относно писанията не са никак малко. Та какво остава да има спорове тук у нас и в този клуб от хора, които не го разбират.

Лека полека ще си кажеш всичко (призна си вече, че си се учил от въпросните свамита, при това не откъде да е, а от ашрамите, т.е. бил си техен клиент).

Беше споменал отдавна и че образованието ти е йога? Къде точно, в някой университет ли е или към ашрам?



Тема Re: Основни заблуждения на Добрил Русев и Шибендунови [re: бeз ycилиe]  
Автор Cirrus ()
Публикувано05.12.11 21:39



то че е преписвал, преписвал е, или се е ползвал с превод от интернет



за да се превеждат такива текстове, трябва да си наясно много дълбоко със съдържатието
а "брахман" не е
нито е този, който може да дава оценки




Редактирано от Cirrus на 05.12.11 21:40.



Тема Re: Основни заблуждения на Добрил Русев и Шибендунови [re: Cirrus]  
Автор vitaminko (ентусиаст)
Публикувано05.12.11 22:36



Що да не дава оценки? Забранено ли е? Ти в момента точно това правиш. Оценяваш как някой не можел да дава оценки?! Ти ли раздаваш разрешителните?





Тема Re: Основни заблуждения на Добрил Русев и Шибендунови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано05.12.11 22:55



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe
Тема: Re: Основни заблуждения на Добрил Русев и Шибенду

От източниците, които цитираш, поне 5-6 са свамита, фигурира също и Ошо и други авторитети, много от които също е твърде възможно да са принадлежали към тази или онази школа, за някои от които признавам не съм чувал.


Така е, повечето от източниците са от разни гуровци индийци. Но са хора които са минали през съответната подготовка, стояли са в ашрами, били са обучавани по традицията още от малки. Или пък са световно известни и признати капацитети. Например Шивананда няма образование в Ашрам от малък, но е учил в последствие и дори Радхакришнан е ходил при него за съвет и обмяна на информация.

Със скромните си разбирания по санскрит едва ли може да минеш за достоверен компилатор, по-скоро си събирал на базата на пристрастията, това което ти е харесало повече или по-малко от този или онзи...


Мога мога

Там където има различия съм говорил със специалисти за да уточня кое е по правилно и кое не. Престоя ми в Индия беше от голяма полза в това отношение. Говорил съм със Каушил, един от студентите в Академията. Той беше САНСКРИТСКИ ПАНДИТ!! Завършил беше санскритология и то със специалност Йога Сутрите. Той никога не говореше за тях в Ашрама защото там беше само за веданата и Патанджали се смяташе за нещо което не си заслужава вниманието дори. Но с Каушил сме говорили много, от него научих доста. Неговата дипломна работа е била върху Сутрите на Патанджали!! Говорил съм също така и със свами Махешананда главен ачария във Кувалаянанда ашрам в Лонавла. Така че за 80 процента от сутрите няма никакъв проблем. Останалите 20 процента от сутрите съм дал по два три и повече алтернативни преводи!!!! Дал съм и алтернативни интерпретации.

Ако човек се занимава повече с тази материя, той разбира, че не е възможно да се направи превод който да е един единствен без да има различни интерпретации. Просто Патанджали не е бил ясен когато ги е писал сутрите. След това има около 20 тина компедиуми с класически коментарии на сутрите които са признати за автентични в днешно време. Имаго е превел 6 от тях. Те също се различават една от друга, по простата причина че Патанджали не е бил достатъчно ясен. Един казва едно, друг друго. Аз разибира се съм подбрал само тези интерпретации които съм разбрал, и които ми допадат.

Лека полека ще си кажеш всичко (призна си вече, че си се учил от въпросните свамита, при това не откъде да е, а от ашрамите, т.е. бил си техен клиент). Беше споменал отдавна и че образованието ти е йога? Къде точно, в някой университет ли е или към ашрам?

Ами къде другаде, разбира се при свамитата ще се учат тези неща. Дали обаче съм съгласен с това което съм превел, дали аз служа на тези свамита, дали аз работя за тях, това вече ти го казах. Не следвам нито един, не служа на нито един, нямам връзки и обязаности към нито един.

Йога е религия, аз съм АТЕИСТ!! В самата основа съм на различни мнения с който и да е свами.



Тема Re: Основни заблуждения на Добрил Русев и Шибендунови [re: vitaminko]  
Автор Cirrus ()
Публикувано05.12.11 23:25



не, не правя точно това!
не го шикалкавяй и увъртай, тая "логика" ми е позната


по твойта тъпа логика и ти не трябва да си изказваш за мен дали мога да давам оценки за друг дали да дава оценки за трети... и т.н.


а тоя "брахман" не може да дава оценки, защото е некомпетентет в тая област






Редактирано от Cirrus на 05.12.11 23:29.



Тема Re: предлагамнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Cirrus ()
Публикувано05.12.11 23:32



предлагам на тая тема безпътен и др вече да не му отговарят, защото не е за тоя клуб, а е за форума на "имаго", който явно е без посетители вече
а знаем, че там е някаква философска каша


или боза



Редактирано от Cirrus на 05.12.11 23:33.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.