Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:41 05.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Сант мат?нови [re: бeз ycилиe]  
Автор vitaminko (ентусиаст)
Публикувано05.12.11 02:02



Въпросът беше какво е допринесъл Брахман (Железаров) за клуба.

Няма нищо лошо в това човек да има предпочитания, още повече формирани по пътя на логиката и разсъжденията. На Търсача писанията са ми абсолютно безполезни и безинтересни. Още с първите изречения той успява да прикове вниманието ми далеч от неговите текстове. Как очакваш да препоръчвам някой, който по подразбиране не чета? Най-малкото няма да е обективно.

Да, Брахман ми е повлиял, не го крия, няма нищо срамно в това. Търсачът не ми е повлиял, не го крия, няма нищо срамно в това. Препоръчвам този, който ми е повлиял. По-естествено и по-обективно от това здраве му кажи.

Редактирано от vitaminko на 05.12.11 02:03.



Тема Re: Сант мат?нови [re: vitaminko]  
Автор ratna ()
Публикувано05.12.11 10:15



не знаех , че Брахман е Железаров
да , Брахман е дал много инфо



Тема Re: Сант мат?нови [re: vitaminko]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано05.12.11 10:45



Не е обективно, а субективно. Не си по-обективен от Търсача. А какво е допринесъл наистина Железаров - дал е информация, която разбира се не е негова, а преведена от това, което е чул по бизнес ашрамите. В същото време обаче си изтипосва постингите и себе си, сякаш е някакъв критерий за истинност и автентичност по отношение на йога и съответно балъците му верват, без да знаят, че той е просто представител на една от безбройните хиндуски секти и тълкуванията на тази бизнес секта, към която принадлежи Железаров, са просто един от многобройните варианти на тълкувания на йога и веданта. Некоректното при тази презентация е, че се опитва да го даде като истинен вариант, като го прави и със съответната агресия спрямо другите варианти, т.е. конкурентите на неговата бизнес ашрам школа.

Трябва да разбираш тънкостите, преди да лапваш така наивно въдицата. Железарските представяния на йога и веданта далеч не са единствените възможни и най-вероятно са далеч и от най-добрите. Още повече и като имаш предвид, че идват от хора с откровени бизнес намерения - каквито са гурувците на Железаров - Свами Партхасарати и Свами Даянанда, ако не се лъжа, един път Юли се бе осмелил с половин уста да си каже кои са неговите гурувци бизнесмени, в чиито крака се е въргалял, за да понаучи нещо.



Тема Re: Сант мат?нови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано05.12.11 11:29



И аз съм като теб, продължавам да подскачам от едни и същи хора и учения. И не зная дали това някога ще се промени.

Но нека да разсъждаваме логично:

1. За огромната част от религиите, единствено правилно е това, което те казват. Макар да ги отричаш, ти по същия начин казваш, че йогата на Шибендо е истинска и полезна, за разлика от други видове йога.

2. Като следствие, получава се разделение, което противоречи на Веданта - има истинска и не-истинска йога т.е. приемаш нещата за външни и ги разделяш.

3. Като следствие от 1. и 2. започваш да говориш с омраза и да отричаш нещата, които си разделил и не приемаш.

Погледнато отстрани, ти по нищо не се отличаваш точно от нещата, които не приемаш. Коя е следващата стъпка - да се премахнат не-истинските йога направления и религиите?

Както казах и аз подскачам като теб и доста често изпадам в същата крайност. Не крия, че харесвам много Сатянанда йога. И ето една от многото причини. Когато отидох при тях да практикувам, видях на стената плакат с чакрите, направен от сахаджите. Знаеш моето мнение по въпроса и как подскачам от Търсача. Та не се стърпях и питах Захариев защо са сложили плакат на сахаджа и какво мисли за тях, а той само се усмихна и каза, че всичко е йога. Опитвам се да приема, че има място под Слънцето за всички. Не е никак лесно, но в случаите, когато успявам, виждам как се уча, вместо да се затварям и да се ограничавам сам.

Разбира се, аз си имам нещо, което ми е присърце - Кастанеда. Ти си имаш нещо, което ти е присърце - Шибендо. Всеки си е намерил Път и го следва. Да се отрича пътя на другите е нещо, което ни спира, вместо да ни тласка напред по нашия път, защото измества погледа ни от нас самите и истинската работа, която имаме да вършим, към света и някакви въображаеми борби за истинност, правилност и прочие сковаващи догми.

Много ми хареса принципа, че в група, йога се практикува със затворени очи и пълна тишина, за да не се състезаваш с другите и да насочиш вниманието си към себе си!

___________



Тема Re: Сант мат?нови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано05.12.11 11:41



В случая по тази тема не защитавам конкретна йога за сметка на другите, а целта ми е друга, ако не си разбрал - да разоблича Железаров и лицемерието му, което се изразява в отричане на нещо (бизнес шарлатания под претекста на "йога"), което представлява също самият той. Не е омраза, а някакъв опит за уравновесяване на ситуацията, понеже в клуба битуват грешни представи за него или най-малкото той самият иска да си ги изгради.

Относно истинска или неистинска йога - йога си е една в края на краищата, все пак е добре да се разграничават обаче комерсиалните варианти на псевдо йога (каквито са всички ашрамни варианти, в т.ч. и Железаровите или на Сатиананда и т.н.) от същността, която не е ничий монопол. Причината да ти харесва на теб конкретно Сатиананда йога е, че се впечатляваш лесно от лъскави презентации и привидно добре обяснени схеми, без обаче да разбираш, че отвътре са кухи, т.е. основният движещ мотив е алчността, продажбата на продукта "йога". Пласират се добре при наивниците.



Тема Re: Сант мат?нови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано05.12.11 12:14



Много добре разбирам какво се опитваш да направиш, защото съм го правил хиляди пъти, отново и отново, ползвайки същите разсъждения и извинения като твоите в момента.

Понякога обаче поглеждам нещата от друга гледна точка. И тя е, че разобличаването и 'разбирането' кое е правилно и кое грешно, са вятър работа. Не се опитвам да ти отворя очите, това е невъзможно, защото осъзнаването винаги е лично и винаги е предназначено за конкретния човек. Ти си имаш твой Път и твои си осъзнавания.

Това, което се опитах да ти покажа, е поглед отстрани - от една страна отричаш едни неща, а в следващия момент ги вършиш същите. Но това е наша всеобща слабост - обиди ли ни някой, засегне ли мнимите неща, които придават фалшив смисъл на живота ни, тогава сме готови да хапем и да защитаваме Егото си.

Помисли: Какво значение има лично за ТЕБ, че има комерсиални йоги? Правят ли ти живота по-лош, пречат ли ти с нещо?
Същото е и с Брахман - с какво той те дразни?

Всъщност, дълго време не можех да разбера правилно мисълта: "Който ме критикува е мой учител". Разбирах я, че учителят критикува слабостите на ученика и той се учи. Обаче на едно по-дълбоко ниво, ако наблюдавам на какви критики и обиди реагирам, тогава намирам причините в себе си, виждам техния източник и със съответните методи мога да ги изчистя. По този начин всеки човек, който ме дразни, провокира нещо у мен, е мой учител.

___________

Редактирано от mo32® на 05.12.11 12:22.



Тема Re: Сант мат?нови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано05.12.11 12:21



Не, опитвал си се да правиш нещо като мен, но не и по този начин. Просто опитите ти са били по-хилави и не разбираш разликата между това да защитаваш его впримчености и да посочваш обективно съществуващи разлики.

Но нека засега прескочим споровете на тема чие его как се ангажирало и минем директно на тематиката - комерсиалните "йоги" трябва да бъдат разобличавани, защото злоупотребяват с думата йога, превръщат я в продукт и средство за експлоатация. Това си е напълно в съответствие с тематиката на клуба. Не ми пречат конкретно на мен, но пречат на безбройните заблудени овчици, които са влизали или са на път да влезнат и загубят времето в подобен капан. Железаровата "йога" е точно такъв тип бизнес шарлатания, такъв е и самият Юли. И от тази гледна точка е нелепо този субект да се самообявява за проповедник на истината, гордо размахващ меча на справедливостта.





Тема Re: Сант мат?нови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано05.12.11 12:45



гордо размахващ меча на справедливостта.

Когато някой друг размахва егото си, това дразни; когато аз го правя обаче, това е в името на справедливостта и добруването на езбройните заблудени овчици.

Сигурен съм, че и ти виждаш, че няма разлика в двете позиции, сиреч, всеки е доволно снизходителен към себе си и безпощаден към другия. Отгоре на всичко, всички останали са заблудени, освен мен...



Мога само да споделя, че отварянето на чуждите очи е чудесна практика. Толкова е безполезна и лишена от смисъл, че ако човек я следва неотклонно и със жар, няма начин да не стигне до моментът в който тя ще му отвори очите за неговата собствена същност.

Продължавам да я практикувам!

___________



Тема Re: Сант мат?нови [re: бeз ycилиe]  
Автор vitaminko (ентусиаст)
Публикувано05.12.11 12:51



Аргументи уважаеми господине, аргументи! Само с празни приказки няма да ти мине номера. Докарал си го само до заглавието - "Брахман - шарлатанин. Брахман - прави нечестен бизнес от йога".

Първо и да прави бизнес това не е само по себе си престъпление. Ако ти мислиш така значи си много зле!

Второ след като показваш завидни познания по това как толкова много съм се оплел в паяжините на гуруто Брахман, как така не си разбрал, че аз една стотинка не съм му дал на този човек? Ако аз в твоите представи съм представителна извадка за това какво е ученик на Брахман и не съм дал и една стотинка за т. нар. си обучение, що за бизнес е това?

Трето - твърдиш, че е шарлатанин. Кой е измамил, на кой е обещал вечен живот, необратимо просветление, успех в живота, след прилагане на специални негови практики и лично и тайнствено посвещение? Дай един пример поне! Не ти изнася, че Брахман направи на пух и прах твоя гуру Шибендо и сега въртиш и сучеш да го омаскариш, но не ти се получава и мисля, че това е видно за всеки трезво мислещ.

Брахман не е светец има си кусури, кой ли няма, но не е шарлатанин мамещ хората!



Тема Re: Сант мат?нови [re: vitaminko]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано05.12.11 12:59



Искам да те попитам, защо чувстваш необходимост да защитаваш Брахман?

___________




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.