Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:35 19.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Йогата взе да ми писва  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано02.11.11 12:17



ходя на упражнения от началото на април миналата година, два пъти седмично по 1 час, правим релаксации и упражнения за чакрите. Лятото имаше 2 месеца ваканция, започнах пак от 1 септември, вече стават два месеца как ходя и все повече и повече се усещам, че не ми се ходи, а като съм там все си мисля колко ли време е минало и скоро ли ще свърши часа ... има ли нещо, което бъркам, това нещо временно ли е, трябва ли да продължа да ходя насила, макар че не ми е кеф (само защото платих за цялата учебна година, до края на юни догодина)?



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано02.11.11 12:59



Чета и се смея с глас :))) Как няма да ти писне, то излет сред природата да е омръзва, па камо ли да се чекне човек. Ти ще си решиш най-добре. Единствено ако има някои неща, които си забелязал че ти вършат работа да си ги правиш или у дома или там (така и така си дал пари).

Задължително ли е да правите всяко нещо което се показва или може да избирате: това го правя, това - не?



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано02.11.11 13:21



правилно е усетил вътрешния ти глас

отговори си на въпроса защо ходиш и намери друг начин

лошото е, че хем ти е неприятно, хем си плащаш за това

явно търсиш нещо важно за теб - намери го в себе си, практикувай сама
интуицията, вътрешният глас ще ти покаже дали упражнения, дали четене и разбиране на нещата, дали медитация - навлизане навътре в себе си (без учения и учител)
- ще го постигнеш

а иначе вместо йога-упражнения препоръчвам да танцуваш на хубава музика!




Редактирано от Cirrus на 02.11.11 15:13.



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор .МАРКОС ()
Публикувано02.11.11 13:58



Това въобще не може да се каже че е Йога, за какво ти е ... достижения ли някакви, какво?!

Ако ходиш защото е модерно хубаво...

Нали знаеш приказката - ял сол, били го и накрая си платил. Това е мъдро - няма как иначе



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор nonetheless (стар клубар)
Публикувано02.11.11 14:51



И за какво да не висиш там два пъти седмично за по 1 час? Така или иначе, тези два часа в седмицата ще висиш на друго място дето не ти е кеф.

..ходи, докато се научиш да ти е кеф, след това вече може да си ходиш на произволно място.



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: KREDOR™]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано02.11.11 14:56



имам проблеми с неправилна стойка и неправилно дишане и бях я докарал до панически атаки, все още често гълтам въздух и се подувам и имам разни други неприятни усещания - прочетох доста книги по въпроса и навсякъде намилаха йога, та йога, еди си кой имал еди си какви проблеми, 100 години се влачил по какви ли не доктори и никакво подобрение, обаче щом се заел с йога и всичко му минало, станал нов човек и т.н. и затова се записах на тези уроци - там една кака казва какво правим и всички изпълняваме, чакри - макри - релаксация ... аз нищо особено не усещам, никаква промяна няма при мене, освен понякога лека мускулна треска на следващия ден ... вече колко месеца става, ходя най редовно, 2 пъти седмично, вторник и четвъртък, 20 минути пътувам до там с колата, тръгвам 30 - 40 минути по-рано защото често има задръстване, а аз гледам да не закъснея за да не смущавам урока, много е кофти таман се отпуснеш и отнесеш и някой да дрънне на вратата, да започне да се събува, да отваря вратата, да се намества ... отива цялата концентрация на кино, понякога идват много хора и става тясно, трябва да внимавам да не ударя съседа, понякога пък се подувам по време на упражненията и трябва да се стискам за да не пръдна, щото нали всички дишаме усилено

... и каката вика отпуснете се, пък аз се стискам

... усетих се че ходя с неохота, сутрин вместо да си кажа, ура, днес имам йога, си казвам уаааа, следобяда пак трябва на йога да ходя ...

а пък в книгите пише трябва да си намерите някакво хоби или спорт, дейност, на която да ви е кеф да ходите ... очевидно йогата не е това за мене, въпреки ужким чудотоворното и въздействие у другите хора ... та се питам , да не би да е нещо временно, което да премине, да се насилвам ли да ходя, или да не си губя времето с нещо, което не ми е кеф



Тема Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано02.11.11 15:13



Йога е ненасилие над себе си и над околните, НО е и разбиране. Разбери защо не ти се ходи, каква е причината. Ти я знаеш, просто трябва да я изкараш отгоре. Кое те дразни, ако те дразни нещо, скучно ли ти е... или те е страх?

Забелязал съм, че всеки тръгва с ентусиазъм към практиката, и при различните хора, този емоционален заряд трае различно. Като се изчерпи, намират си причина да спрат. Истинската практика започва след като тоя емоционален заряд премине. Той е фалшив ентусиазъм, понякога и амбиция. Практиката е нещо друго.

Много е важно да направиш разлика дали умствено си раздразнен/отегчен/ и т.н. или пък тялото ти не се наслаждава на йогата. Насладата на цялото тяло от това, което вършиш е сатва. Умиротворение и кеф от изпълнението на йога, тялото ти се чувства добре. Ако тялото ти се чувства добре, а умът -не, значи си почнал да се учиш.

Ако обаче ти е писнало и ти е противно, тогава прекъсни, потърси друго, с което да се занимаваш. Йога е прекрасна, но далеч не е единствена! Има още много друг прекраси системи, някоя от тях може да ти пасне повече.

Слушай тялото си/сърцето си/, а не ума си/емоциите си.



Успех с вземането на решенията!

___________



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор nonetheless (стар клубар)
Публикувано02.11.11 15:15



Тези проблеми са по-скоро психологически. Освен придобити навици има и изградени такива. Та с течение на времето ако си придобил навика - неправилна стойка, то може да си изградиш навика - правилна стойка. Ама навик не се изгражда само в двата часа от седмицата, по-скоро се заемаш с него постоянно и като се изгради, ще си бъде на автоматик.





Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано02.11.11 15:29



не мога да разбера каква е причината да не ми се ходи, дали е чист мързел или има наистина някаква основателна вътрешна съпротива ... подозирам че проблемите ми не са в тялото, а в живота ми, по-точно в начина, по който възприемам живота си, демек проблемите са в ума ми ... преди йогата ходих на психотерапия, от която единствената файда беше осъзнаването, че мога да си ходя на сеанси и да си хленча на тях до второ пришествие без никакъв резултат, защото никой друг не може да ми оправи живота, само аз мога да го направя това нещо, затова спрях да ходя по доктори и психолози и тръгнах на йога ... сега май съм на път да осъзная, че и йогата е същото като докторите и психолозите - безполезна в моя случай ... тa идеята е че само аз мога да си помогна, но проблеът е че не знам как ... и пак чета книги, и там пак пише йога, дишане, релаксация, разтягане, движения, спортуване ... и кръгът се затваря и аз пак съм на изходна позция ... някъде греша, но не виждам къде



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: nonetheless]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано02.11.11 15:33



съгласен съм че са психологически, неправилната стойка и неправилното дишане са следствие на отрицателни мисли и ниска самооценка, значи промяната не е въпрос на изграждане на нов навик, а на промяна на мирогледа, което обаче как става? С 2 пъти седмично по 1 час на упражнения по йога? Май съм възлагал прекалено много надежди на йогата ...



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано02.11.11 15:56



Ъ-ъ-ъ... разгледай го от тази страна: йога прави човека по-осъзнат. В смисъл по-чувствителен ли, по-сензитивен ли... да речем че използваме термина "осъзнат". При теб това е и станало, почнал си да се вслушваш в себе си повече. Ако в началото е било "Юруш! Ай да ходим на йога! Страшно много помага!" :)) , то сега е: "Да го е! Има ли смисъл да ходя изобщо, какво правя тук?".

За газовете. Това е важно и сериозно, макар че в главата ми веднага изкачат една камара вицове по темата :)

И така-а-а... народа не случайно го е казал "да си отпусне човек душата". Когато човек е под стрес и се е стегнал храносмилателната система също е стегната. В казармата имахме случаи някои от новобранците да отидат по голяма нужда цяла седмица след като са влезли. От практиката ми знам, че има ли напрежение по време на упражненията е абсурд да пръдна (гатти темата... така или иначе - продължавам). В след оперативния период лекарите се интересуват пациента дали е започнал да отделя газове и наличието им се приема за показател за възстановяване. Клавдий... всъщност виж

.

Това, което описваш "Един коч от ляво, един от дясно и аз в средата - хайде, да правим йога!" как да кажа... не е много за релакс обстановка. Ако смяташ, че си научил кое след кое следва постепенно започни да пренасяш практиката си в къщи. Отначало по-малко, може би реда ще е различен понякога, какво ти пука, така и така си платил пълна такса винаги може да отидеш и да си направиш рефреш на знанията.

Тогава писа, че е можеш естествено да издуваш корема и при вдишване и при издишване. Не е съвсем така ;) Във видеотата на хора борещи се с паник атаки затова се използва по една книга на тумбака, като си легнал по гръб с книга на корема естественото е книгата да слиза надолу когато издишваш. Това ти показва, че корема ти се отпуска и че дишаш правилно. В другия вариант, в колянна опора (на длани и колене), когато корема се отпусне спокойно надолу - тогава е естественото вдишване. Като се издигне нагоре и се стегне изтласква въздуха и издишваш.

Накратко: ако правиш голям процент от нещата два пъти седмично в клас е добре. Ако всеки ден правиш 15-20% от нещата в къщи ефекта ще е... щях да напиша "супер", обаче ти си се наслушал на суперлативи, затуй да речем, че просто ще е по-добре. Практиката определено се прави в къщи (след някакъв етап).



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: KREDOR™]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано02.11.11 16:30



не съм писал че мога естествено да издувам корема при вдишване, а точно обратното, че аз го издувам (не естествено, а нарочно, с мисълта за това) та да съвпадне с вдишването, защото в книгите пише че при вдишване коремът се издува ... и ви питах дали така е правилно или не ... и даскалицата по йога питах, и тя нищо разбираемо не ми каза по въпроса ...

ми то си е стрес, прибирам се от работа порядъчно стресиран, имам 45 минути в които не мога нищо да направя, не върви да ям, нито да чета, нито нищо, гледам си часовника през 5 минути, излизам на разходка с кучето, което не ме слуша и ме изнервя, после душ и в колата, задръстване, пристигам 10 минути по-рано, мотая се из квартала или чакам в колата ако вали, гледам си часовника всеки 2 минути, не трябва и да съм последен, че ще останат най-кофтите места, ако съм по-рано трябва да чакам да свърши и излезе предишната група ... и като започне занятието аз съм порядъчно стресиран и целия сеанс не знам дали успява да ми снеме стреса, натрупан докато отида до там

йогата е 15 пъти по-евтина от психоанализата, само че на йогата сме 15 човека наведнъж, (14 жени и моя милост)
сега осъзнавам че на психоанализа ми беше по-кеф да ходя, там ми беше на 5 минутки пеша, сядах и се жалвах 1 час колко съм нещастен, а на йогата си губя още един час да отида и да се върна и там няма сладки приказки ами пъшкане и щракане на стави, пуфтене, вдишване и издишване ... и май много повече предпочитам да приказвам отколкото да правя нещо, не мога да разбера дали това е естествен мързел, на който трябва да се противопоставям за да вървя напред, или е израз на истинската ми същност, против която не трябва да се насилвам ако искам да вървя напред ... ще ми се да е второто, ама май е първото



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано02.11.11 16:45



:)) Когато искаш - ще се промениш. Сам. Ако не искаш... знаеш я народната приказка за хубостта.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано02.11.11 17:44



тa идеята е че само аз мога да си помогна, но проблеът е че не знам как ... и пак чета книги, и там пак пише йога, дишане, релаксация, разтягане, движения, спортуване ... и кръгът се затваря и аз пак съм на изходна позция ... някъде греша, но не виждам къде

Бих те насочил към медитатични практики в йога, които наблагят на осъзнаването и на оставянето проблемите да изплуват, но само съм ги пробвал и да си призная, нещо не ги разбрах - много са ми мъгляви. Ти май се занимаваше и с кастанедски практики или греша?

Сядаш и правиш преглед на всички ситуации в които си имал пристъпи, после се връщаш към първия си пристъп и след това търсиш модел на реакцията и какво я е провокирало. Няма начин да не стигнеш до корена на проблема, при това в разумни срокове. С помитащото дишане разтваряш и изчистваш енергийното запушване/сковаване, което всеки път те води към една и съща реакция.

Горното съм го пробвал и зная, че работи. За Йогийските медитации - консултирай се някой който повече разбира. Аз така и не схванах след като си осъзнаеш проблемите при медитация, как се чистят, да не говоря, че за мен васана е чуждица с неясен смисъл. Но аз не практикувам Йога като основна система.

Виж, за здраво и гъвкаво тяло, Йога е идеална, а здравото тяло е съюзник, който е най-ценен при решаването на проблеми.

И последно - няма ли хубави жени на тая Йога, малко да те мотивират да ходиш?

аз сега съм с едни студентки, само със затворени очи практикувам, че иначе няма концентрация, няма медитация, само тупан техно

___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано02.11.11 19:17



"Аз така и не схванах след като си осъзнаеш проблемите при медитация, как се чистят, да не говоря, че за мен васана е чуждица с неясен смисъл."

Безпристрастният поглед, виждането на нещата, каквито са - преди да ги класифицираш в коридора "приемливи-неприемливи", "приятни-неприятни", "изгодни-неизгодни" и т.н. - този чист поглед е основата. Без него изчистване не може да стане.

А какво става, когато се видят нещата, без пристрастни наклонности? Примерно класифицираш дадено твое състояние като "неприятно" или "дискомфортно" и искаш да се освободиш от него. Но вместо да почнеш да се бориш, да го изчистваш и т.н., не е ли по-добре да го видиш в дълбочина и да разбереш корените му. Някак, като се видят нещата в дълбочина и олеква. Има едно освежаване и свободата се случва от само себе си, без да се стремим към нея и да се борим да я постигнем (самата борба за вътрешна свобода си е пак робство).



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано02.11.11 20:07



"не мога да разбера..."

разрибане ти трябва
и яснота

виж един от най-великите мъдреци каква простота и яснота ще ти даде:






и въобще, пусни търсачка "Рамеш Балсекар" или "Ramesh Balsekar" в зависимост от това, на какъв език искаш да го четеш




Редактирано от Cirrus на 02.11.11 20:08.



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано02.11.11 21:26



Не ти е интересно, защото нищо не се случва в теб.





Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано03.11.11 09:31



Нещо не е много ясно. При кастанедския метод, всичко е енергия. и работата с тая енергия прави нещата да се случват, Субективните усещания като олеквания, затормозяване и прочие, са само следствие.

Пример(класически от психологията): някой е шибнал шамар на малко дете и то от страх се е напикало. В по-късен етап, вече възрастния човек изпитва голям дискомфорт от конфликтни ситуации, което го прави плах и отстъпчив, до степен да не си търси правата, дори когато е прав. На по-горно ниво, не е борбен, не може да се оправя добре със заобикалящия го свят.

Много такива хора се ориентират към т.нар. духорност, защото там няма насилие и изкуствено живеят в някакъв измислен свят. Но факта, че не могат да се борят и живеят в балон, не им помага, само влошава проблема, защото веднъж спука ли се тоя балон на мнима духовност, те са още по-безпомощни.

На мен осъзнаването в Йога ми прилича като на произнасянето на името на лекарството - ОК, олеква ти за момента, но как се премахва енергийните запушвания, които прецакват целия пейзаж.

В кастанедската практика това става с дишане и повторно изживяване на ситуация, като се връща чуждата енергия, която е останала в теб и се взема собствената енергия, която си оставил в ситуацията т.е. блокажът се изчиства до край - прегледът и помитащото дишане се изпълняват до тогава, докато не остане нито грам енергия, която не е на правилното място.

Пак да кажа, че не твърдя, че разбирам метода при Йогите. Това, което съм видял са някакви начални практики, около година обучение. Възможно е, по-натам да има доста по-детайлни и ясни обяснения и на етапа, който бях, да ни обучаваха просто са сме съзнателни и да можем да оставим проблемите от несъзнателно ниво, да изплуват отгоре, а след това да ни покажат и метода за чистене.

За мен самото осъзнаване на проблема е 50% от работата. Но само с това не става. После проблемът трябва да бъде отработен. Изпускам ли нещо? това ли е всичко?

___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано03.11.11 10:27



Многократно се опитвах да анализирам ситуациите при първите ми пристъпи, обаче нищо не успях да изровя. Имам 2 хипотези - или атаките са предизвикани от подсъзнателни мисли, които никога не стигат до съзнанието и са по дефиниция неоткриваеми и неконтролируеми, или атаките се дължат на постепенно натрупано през последните години вътрешно напрежение (от стрес и негативни мисли), което е превишило някакъв праг на търпимост. И в двата случая съм в задънена улица, освен ако няма и трето обяснение, което аз пропускам.

Говоря за рационално анализиране, не за кастанедски преглед с дишане и преживяване на ситуацията, това не съм го правил ... имам чувството че спомените ми за ситуацията на пристъпа започват твърде късно, от времето когато усещам че не съм добре, знам какво съм правил непосредствено преди това (нищо осбено, каквото и всеки ден по това време), но какво съм си мислил не си спомням, а май то е по-важното ... а следващите пристъпи вече ставаха в съвсем произволно време и място (сигурно защото бях уплашен и вярвах че съм сериозно болен), после като разбрах че това не е болест, а неприятна поведенческа реакция, паниката изчезна, останаха само неприятните телесни усещания - подуване на корема, стягане на гърлото и гръдния кош, "мравки" по краката ... не мисля че йогата има някакво участие в това частично овладяване на положението, защото паниката престана преди да тръгна на йога, a от тогава няма подобрение, дори имах няколко силни пристъпа на дискомфорт (които успях да овладея с търпение, просто чаках да ми минат) ...
... затова и съм донякъде разочарован от йогата, защото вече 5 месеца ходя редовно на занятия, а ефект не се забелязва никакъв, почти всеки ден имам по някаква проява на дискомфорт (на която се опитвам да не обръщам внимание) и няма изгледи това да намалява



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано03.11.11 10:37



но как се премахва енергийните запушвания, които прецакват целия пейзаж.

в едната от двете Йога гpупи правим упражнения за чакрите, именно за прочистване на енергийните канали и отблокиране от гадостите - трябвало по време на или след занятието да почустваме отварянето на чакрата и повишаването на енергията в нея и съответно подобрениe в работата на физически съответващия й орган, както и облекчение на психологическо ниво от съответния проблем (свързан с конкретната чакра), но аз лично нищо не усeщам, сигурно защото дълбоко в себе си не им вярвам на тези енергийни щуротии - разбирам ги рационално, но май не ги приемам подсъзнателно



Тема Re: Йогата взе да ми...нови [re: DarkSide]  
Автор .МАРКОС ()
Публикувано03.11.11 10:59



Защо се подиграваш с всички в Клюб "Йога"



Тема Re: Йогата взе да ми...нови [re: .МАРКОС]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано03.11.11 11:39



В отговор на:

Защо се подиграваш с всички в Клюб "Йога"




Не се подиграва, човека съвсем добронамерено се опитва да се справи с определен проблем.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано03.11.11 11:50



Това, което пишеш, за кастанедските практики - повторно изживяване - може да сработи, обаче... така или иначе е нужно, всъщност задължително да го има задълбоченото разбиране на проблема. А то става с безпристрастен, изчистен откъм емоционални пристрастни наслагвания поглед.

Защо пък самото осъзнаване, когато е 100% цялостно, да не сработи от само себе си и проблемът да изчезне, да престане да има доминиращата върху съзнанието примка. Ако се види проблемът, ще се види и това, което го обуславя, а ако се прозре наистина задълбочено, може да се окаже и че... цялата примка всъщност се крепи на много изсъхнали клони. Самото осъзнаване на това, с други думи, на идиотията на психологическите проблеми, е достатъчно! Виждайки идиотията, които сами си създаваме, е достатъчно да сме свободни от нея. Аналогично да видиш, че обувките ти не са завързани правилно примерно - самото виждане е достатъчно да се разбере проблема, след което идва и действието за корекция - тук обаче има една сериозна разлика - може да има разделение между вършител и действие, но на вътрешно ниво такова разделение няма, затова и активността на ума е безполезна и това, което върши работа е самото чисто виждане, достатъчно силно само по себе си. Следователно при справянето с вътрешни проблеми няма и време, понеже няма и последващо действие на ума. Свободата става мигновено.

Може и конкретни примери да даваме по-нататък.

Върху енергията не се работи, тя в случая е следствие, не същинската причина. И от друга страна човешкият ум е прекалено несъвършен, дори глупав, за да е способен да я култивира, сублимира, направлява и т.н. качествено. Това е огромната грешка всъщност на пишман-даосите и пр. енергетици, че не разбират дълбочината на проблема.



Тема Re: Йогата взе да ми...нови [re: KREDOR™]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано03.11.11 12:13



надявам се ако някой е минал по този път да сподели опит, който да ми помогне да си реша проблема, благодаря на всички, които са писали - чета внимателно всичко



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано03.11.11 12:20



Самото осъзнаване на това, с други думи, на идиотията на психологическите проблеми, е достатъчно! Виждайки идиотията, които сами си създаваме, е достатъчно да сме свободни от нея.

Aко вземем пример с пушенето - дори и да има дълбочинно разбиране на процеса, да се осъзнаят психологическите проблеми, които го предизвикват, да се разбира колко е вредно за здравето и колко е идиотско да търсиш спокойствието вън от себе си в дишането на лютив отровен дим и т.н. ... практиката показва, че това не е достатъчно да се спрат цигарите ... Д.Х. казва че можеш с еднo шракване на пръсти да спреш да пушиш, но само ако владееш намерението (което на обикновените смъртни не говори абсолютно нищо)



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано03.11.11 12:21



Работата с енергийните центрове, в частност чакрите, е друго нещо. Макар при отваряне, да им преписват появата на разни положителни качества, мисля, че преди това човек трябва да си реши проблемите, защото вместо кутия с амброзия, може да отвори консерва с червеи.

Дори на Йога, която посещавах, много наблягаха на тоя факт.

___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано03.11.11 12:29



Това е съвсем ново за мен, нашата даскалица нищо такова не каза, каза само че чакрата може да е или недостаъчно отворена или прекалено отворена, като и в двата случая това означава наличие на психологически проблем и че упражненията помагат и за двата вида проблем - ще притворят прекалено отворената и ще открехнат прекалено затворената чакра и ще спомогнат за решаването на проблема. Моето впечатление е че хората започват йога заради проблемите си, а не след решаването им.

Всъщност в края на миналата учебна година даскалицата ни попита на какво искаме да наблегнем през следващата година и една кака каза ами на чакрите, повечето от групата не знаеха какво е това и им беше набързо обяснено, аз казах че имам проблеми в гърлото, корема и гръдния кош, което бе приписано на съответните чакри и затова реших че това с чакрите е добра идея и я подкрепих



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано03.11.11 12:32



така или иначе е нужно, всъщност задължително да го има задълбоченото разбиране на проблема. А то става с безпристрастен, изчистен откъм емоционални пристрастни наслагвания поглед.

Как? Това питам. Затова ти дадох пример с детето, дето е било травмирано. Подобна травма отива надълбоко и човек я подтиска. Дори съзнателно може да няма спомен за това събитие, което му вгорчава живота.
В психоаналитичните практики, изкарват това събитие и пациентът с години си плаща за да разговаря за него. Не зная дали има доказах ефект.
Отделно, че признаването на проблема(осъзнаването) е само 50% от работата. После какво става?


Защо пък самото осъзнаване, когато е 100% цялостно, да не сработи от само себе си и проблемът да изчезне, да престане да има доминиращата върху съзнанието примка.

Ако беше така, нямаше да има толкова много хора, които знаят за определен проблем, но това не им е помогнало да го разрешат, а се самосъжаляват.

И какво значи 100% цялостно?

Може и конкретни примери да даваме по-нататък.
Ще ти бъда благодарен!

Върху енергията не се работи, тя в случая е следствие, не същинската причина. И от друга страна човешкият ум е прекалено несъвършен, дори глупав, за да е способен да я култивира, сублимира, направлява и т.н. качествено.

Съгласен съм. Не умът насочва съзнанието. Примерно в дао, се говори за 2 типа ум - емоционален и волеви(насочена воля). Първият е този, който на Запад сме свикнали да наричаме Ум. Вторият, освен 'воля', може да се нарече и 'съзнание', което извършва осъзнаването.
Затова се казва, че енергията следва волята/съзнанието, а кръвта следва енергията. т.е. волята е като мотиката, с която правиш вада, за да мине волята (енергията и нейните физически проявления - кръв, сперма, лимфа и други флуиди).

___________

Редактирано от mo32® на 03.11.11 12:33.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано03.11.11 12:47



Д.Х. казва че можеш с еднo шракване на пръсти да спреш да пушиш, но само ако владееш намерението (което на обикновените смъртни не говори абсолютно нищо)
То става отведнъж, ама преди това трябва преглед и проследяване на навиците (сталкинг). Тъй че хем е така, хем не е.

___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано03.11.11 12:51



Говоря за рационално анализиране, не за кастанедски преглед с дишане и преживяване на ситуацията, това не съм го правил ...

или атаките са предизвикани от подсъзнателни мисли, които никога не стигат до съзнанието и са по дефиниция неоткриваеми и неконтролируеми,

Сам си си отговорил защо с рационално анализиране, което на съзнателно ниво, не можеш да хванеш проблем от по-дълбоко ниво - несъзнателното.

... затова и съм донякъде разочарован от йогата, защото вече 5 месеца ходя редовно на занятия, а ефект не се забелязва никакъв, почти всеки ден имам по някаква проява на дискомфорт (на която се опитвам да не обръщам внимание) и няма изгледи това да намалява

Виж, можем да въртим много из практиките. Но твоя въпрос е ясен - вземи решение и го следвай, пък то ще си покаже. или се откажи от йогата и търси други начини, или продължавай и се посъветвай с твоята даскалица, защото не прочетох да си я питал по твоя въпрос. А тя няма как да ти помогне, ако не знае, че го имаш. Предполага се, че би трябвало да може да ти помогне.

___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано03.11.11 14:06



брей, изобщо не се бях сетил да говоря с даскалицата за това!



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано03.11.11 14:42



"Как?"

Задаваш неправилен въпрос. Не "как", а "кога". Защото въпросът "как" изисква метод, а тънкостта тук е, че метод... няма! Усети това - има неща, за които метод не се иска. Методът е ум, а за съжаление далеч не всички проблеми могат да се решат чрез ума. Тези, вътрешните, психологическите - не могат да се решат чрез ума, защото самият ум ги поражда! Субектът и обектът са едно в случая и няма разделение, затова и всяко действие на субекта е безсмислено. Умът с всичките му привързаности, пристрастия, вярвания и обсебвания е проблем и проблемът се опитва да разреши проблем - как може да стане, освен да се усложни допълнително.

Нужен е "метод" отвъд методите, какъвто е чистото виждане. Не можеш да го разбереш това, защото се опитваш да си го обясниш чрез механизма на ума и навиците, че за всяко нещо си иска някаква методика, някакъв механизъм за справяне. За съжаление психологическите проблеми не са от тези неща, които да могат механично да се решат, без осъзнаване. А когато има осъзнаване, чисто виждане, тогава всякаква "механика" става безполезна.

100 % цялостно осъзнаване не значи да просто да знаеш за проблема, а да го видиш в дълбочина, в цялостност, кое го е породило, да видиш ситуацията като такава, без да се плашиш или обсебваш от определени нейни детайли. Това означава да имаш чисто виждане - чисто откъм пристрастия и страхове. Просто да знаеш за проблема и да го признаваш не е достатъчно.

За конкретни примери ще ми трябва малко повече време, а сега нямам чак толкова, затова малко по-късно или някой от тези дни ще дам. Всеки, в т.ч. и аз разбира се, може доста примери да дава за психологически проблеми, малки или големи, които са го тормозили или все още го тормозят.



Тема Re: моят съветнови [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано03.11.11 16:12



Моят съвет от личен опит е:
Да правиш това, което Душата ти иска (но трябва да медитираш, за да го откриеш)
и по възможност да не се насилваш против вътрешното желание на чистата ти, божествена Душа



Редактирано от Cirrus на 03.11.11 16:15.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано03.11.11 16:43



100 % цялостно осъзнаване не значи да просто да знаеш за проблема, а да го видиш в дълбочина, в цялостност, кое го е породило, да видиш ситуацията като такава, без да се плашиш или обсебваш от определени нейни детайли. Това означава да имаш чисто виждане - чисто откъм пристрастия и страхове. Просто да знаеш за проблема и да го признаваш не е достатъчно.

Описваш човек, който няма проблем. Трябва метод, който работи когато имаш проблем: страхуваш се, или изпитваш гняв, или несигурност, или ревност и т.н. То кога всичко е наред, какъв проблем да се решава?

___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор nonetheless (стар клубар)
Публикувано03.11.11 17:08



Като в разказчето за космонавта и постоянният, тропащ звук :
Като руснаците пратили човек в космоса, ракетата носител се отделила и останала само една малка капсула на която имало малко кръгло прозорче от което за пръв път се виждала земята от космоса. Но изведнъж, космонавта започнал да чува повтарящо се на равни интервали тропане : "чук ..чук ..чук ..чук" от към контролното табло. След няколко минути това почукване започнало да дразни, а нали разбирате че това са само няколко минути, след примерно 4 часа, такъв звук се превръща в мъчение. Грабнал космонавта инструментите и разглобил цялото табло, но не намерил от къде идва звукът. По късно разказва, че е помислил че това тропане ще му размъти разума и ще загуби разсъдък. Докато не се сетил да погледне от друг поглед към този дразнещ звук, с любов, така че го допуснал до себе си и го приел. След време започнал дори и да не го чува. След 25 дена живот в капсулата наедно с тропането, слезнал на земята и разказал историйката.





Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор пороят (илюзионистка)
Публикувано03.11.11 17:09



"Преди много си гризях ноктите на ръцете. Откакто ходя на йога съм много доволен – сега мога да си гриза ноктите и на краката."



В случая цитирам един познат, но мога да подкрепя цитата с личен опит. Образно казано.


да се насилвам ли да ходя, или да не си губя времето с нещо, което не ми е кеф

От йога много не отбирам, та няма кво да ти коментирам по стратегията. За сметка на тва пък, ще ти дам една идея за тактиката: наместо да взимаш крайни решения, пробвай трети вариант. Например, смени инструктора и групата. И без друго тая кака, дето я описваш, хич не ми вдъхва доверие. Звучи ми като чиста гимнастика с елементи на духовни откровения. Всеки случай, дали тя го кара през просото, или ти не я разбираш кво има да каже – ефектът е същия. Друго важно – за напреднали това не е ключово, но за начинаещи инструкторът е от огромно значение. Учител се подбира внимателно, защото 1. той диктува средата на обучение и 2. това е човекът, в чиито стъпки ще направиш първите си крачки – а те в голяма степен определят това, което следва. С половин уста бих добавила, че в началните нива е по-добре групата да се води от мъж.

При избора на добър учител ключовият въпрос е един: има ли този човек собствена ежедневна практика, или просто води групи два-три пъти в седмицата. Имай предвид, че тези от втория тип са учители по гимнастика (някои от тях и за това даже не стават), без значение какво име са дали в обявата на курса.



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано03.11.11 17:52



Много сладко си го написал ....

Май подхождаш с доста голяма амбиция - да съм точно навреме; кучето задължително да ме слиша; йогата по план да ми реши здравословните проблеми .... сигурно има още доста задачи, планове, цели ....

Това не те ли натоварва излишно?

Важна е нагласата. Да няма особени очаквания, с любопитство ....я ако седна сега малко и се отпусна .... какво ще стане ..... брррр..... главата ми бучи от проблеми, ядове ..... оставям ги да се оттекат .... като забележа че зациклям на нещо .... не се насилвам да спра да мисля за него, а откланям мисълта си към нещо по-приятно ..... колкото повече мисля за хубави неща чувствам как почвам да дишам по-спокойно .... гърбът ми е схванат и на буци.... врата ме наболява .... я да се понаместя по-удобно .... и да се попротегна...а.... пукат кокалите .... врата спира да ме боли .... Няма да е зле да отскоча до курса по йога ... докато шофирам ще си пусна нещо лежерно ... има едни хубави дискове за медитация .... и да има задръстване голяма работа .... не бързам за никъде ..... и т.н.



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: Drona]  
Автор Cirrus ()
Публикувано03.11.11 18:13



Drona ? - това ми е познато

добре дошла отново
аз съм... не знам с кой ник ме помниш (дори и аз ги забравих)


"Да няма особени очаквания, с любопитство" - аа тук не съм съгласна
- любопитството е най-ценното
очакванията са кофти нещо



Редактирано от Cirrus на 03.11.11 18:16.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано03.11.11 18:21



Проблемите, малки или големи, си възникват постоянно. Човек без абсолютно никакви проблеми вероятно няма, може и да има, но това сигурно вече няма да е човек.

Веднъж може да се освободиш от даден проблем, но това не означава, че след малко, след няколко часа или няколко дни няма да възникне друг. Чистото виждане помага за по-плавно и хармонично посрещане на проблемите и адекватното им отхвърляне.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано03.11.11 18:26



Под "проблем" се има предвид травма, която е минала на несъзнателно ниво.

Не обсъждаме проблеми тип "тя не ме обича" и "чудя се каква парцалка да си купя"



___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано03.11.11 20:24



По-горе, ако не си разбрал, нямах предвид само малките проблеми, а всякакви - от най-малките до най-големите.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано04.11.11 10:27



Разбрах те много добре. Но ти намесваш посрещането на проблеми, които се случват на съзнателно ниво. А цялата тема тръгна от проблем, който се е случил на несъзнателно ниво. Ако тръгнеш да решаваш неговите проявления, е същото като лекуваш симптомите на някоя болест, а не причините. В случая с Дарки, трябва да се мине в основата на айсберга, а не да се ровичка неговия връх.

Това, за което говориш е хубаво и е част от цялостния начин на живот - превенция, която да не позволява даден проблем да мине на несъзнателно ниво и да прави поразии, които много трудно се чистят после. Разбира се, че човек трябва да има такава превенция, но темата ни е за друг тип проблем.

___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано04.11.11 10:41



Всеки психологически проблем може да се каже, че е на "несъзнателно ниво", защото е свързан с неразбиране, несъзнаване на дълбочината на причините, които го пораждат. Всеки, без значение колко е голям или малък.

И съответно няма начин, колкото и голяма да е дадена травма (или пък съвсем незначително "чепкане"), да има свобода от нея, без съответния човек да навлезе сам и цялостно в нея, да я разбере напълно безпристрастно без емоционални прилепвания или отблъсквания.

Ако нещо може да мине за "несъзнателно ниво", това се дължи на блокаж, който съответния човек сам си е направил и съответно сам може да излезе от него.

Но дай някакъв конкретен пример на тежка травма на "несъзнателно ниво", не общ "класически за психологията" - някакъв уж му били шибали шамари като малък, че после го било страх... Това ли е тежката травма на "несъзнателно ниво"? Че кой не е ял шамари като малък. Сподели нещо конкретно, примерно за теб или някой близък.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.11.11 11:56



Моят пример не е ли достатъчно типичен и конкретен? Родителите ми са били млади и неопитни, разпределени на работа много далече от роднини и баби, били са много стресирани млади кадри в службата, аз съм им създавал проблеми с детските ясли и градината, не съм искал да ходя там, постоянно боледувах, нямаше кой да ме гледа докато бях болен ... изпратиха ме на училище на 6 годишна възраст, което в онези времена беше изключение, навсякъде бях най-малкия и всички ме пердашеха... във втори клас сложих очила, което в мъдрите книги се тълкува че не съм искал да виждам нещо, което не съм приемал, тогава почти нямаше деца с очила и това ми донесе още повече подигравки и тормоз ... с вяка година зрението ми се влошаваше, което още повече панираше родителите ми, правех по 3 - 4 тежки ангини на година, имах и няколко пневмонии - (сиреч проблемите с гърлото и дишането, които имам и днес), до влизането в казармата бях болнав, дебел и с очила, тормозен от съучениците - вероятно при мене няма конкретна рязка силна травма, а множество малки и средни травми, които са се натрупали в първите ми 10 години от живота и които са ми дали много изкривена представа за света. Тоест не мога да получа някакво конкретно преживяване (навлизане в конкретна травма), което да ме "пречисти" от тази травма ("ударен шамар"), защото всъщност има непрекъснат континуум от множество психически травми, дължащи се на стечение на множество неблагоприятни обстоятелства.

В този контекст, реакцията ми на блокиране на външния свят и затваряне във вътрешния е напълно естествена, тя ме е спасила от по-нататъшни травми, проблемът е че сега обстоятелствата са съвсем други, обаче този блокаж си е все още на мястото и ми пречи да живея пълноценно. Осъзнавам го прекрасно, не обвинявам никого за положението, направил съм най-естеcтвеното и най-доброто в ситуацията, въпросът е как сега да убедя подсъзнанието си че вече няма опасност навън и че болкадата повече не е необходима. Защо йогийските движения за отварянето на чакрите и отпушване на енергийните канали не ми действат, може ли блокажът да е на някакво друго ниво?


Редактирано от DarkSide на 04.11.11 12:08.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано04.11.11 12:06



И ако трябва да навлизаш пак във всяка травма от миналото по отделно, по кастанедския начин, ще луднеш естествено...



Не толкова връщане към миналото, повторното му преживяване или анализиране, въобще ровичкане, би свършило работа. Осъзнаваш на момента какви са остатъците от травмите, най-различните видове, които се отразяват в сегашното ти мислене и поведение - защото множество проблеми, по-малко на брой, може да са моделирали по определен начин твои реакции към даден тип предизвикателства. По какъв начин тези наслагвания от миналото обуславят настоящето. Важно е в края на краищата настоящето, не миналото. Виж безпристрастно нещата и може да ти просветне.

Няма нужда да съпреживяваш отново и отново всяка една травма от миналото. Всеки един шамар, подигравка и т.н.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано04.11.11 13:56



И ако трябва да навлизаш пак във всяка травма от миналото по отделно, по кастанедския начин, ще луднеш естествено...

Глупости недей говори, като нямаш опит.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано04.11.11 14:02



Защо йогийските движения за отварянето на чакрите и отпушване на енергийните канали не ми действат, може ли блокажът да е на някакво друго ниво?

Ако блокажите са много и на различни нива, трудно ще видиш бърз резултат от каквото и да било. Разбира се, това не е единственият възможен отговор - може да не изпълняваш правилно самите упражнения, но ако е така, това трябва инструкторът/ката по йога да прецени и да те коригира. Възможно е и да ти трябва друг учител.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано04.11.11 14:06



"Жалко", че си извън България. Слагам кавички, защото в случая не е точно недостатък. Просто би ми било интересно да поработим заедно, бих ти показал няколко даоски практики за стрес и бих ти споделил моя личен опит и в какъв момент и как съответната практика ми е помогнала. Разбира се, това е само хипотетично, на теб може да не ти харесат или пък още много други причини, поради които няма да ти подействат. Но определено би ми било много интересно да видя какъв ефект биха имали при теб.
Не те познавам и това е голямо предимство, че при мои приятели роднини не се получава, защото им е трудно да ме приемат на сериозно, щото само шашкании съм правил с едните, а другите ме познават откъм сериозната ми страна, та не могат да си представят, че се занимавам с алабализми като Дао.

Нарочно няма да те насочвам към даоските алабализми, за момента си реши дали искаш да се занимаваш с Йога. Че като си раздвоиш вниманието и накрая ще паднеш и от двата "стола".

Блокажите от миналото не са трудни за премахване. Трудната част е в постоянството и в доверието, което ще гласуваш на дадения метод, да го практикуваш известен период от време, съвестно и редовно, за да може да даде резултат или да видиш дали ти действа.

Та: ДЕЙСТВАЙ! Приказките само губят време, в което да пробваш много неща и да намериш подходящото. Умуването и теорията нямат стойност.

___________

Редактирано от mo32® на 04.11.11 14:06.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано04.11.11 14:34



Представям си да почна да преживявам отново и отново... всеки шамар, всяка обида... всяко разочарование, унижение, нараняване... наистина ще лудна.

Значението на миналото се изчерпва с отражението му в настоящето. А истински реално и важно е само настоящето. Така че няма що да се увличаме в ровичкане в минали неща като травми, по-голямата част от които са отдавна зараснали.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.11.11 15:02



аз четох и разни книги за пcихоанализа и доколкото разбрах, там има 2 школи - едната е да се върнеш в детството, да преживееш наново всичко (с много рев, сълзи и сополи) докато се освободиш от него (на практика това означава минимум 2 години скъпоструващи сеанси, обикновено минимумът не е достатъчен, реалното е 4 - 5 години), а другата школа казва като тебе - било, каквото било в миналото, няма смисъл да го ровим и търсим, просто от днес започваме да живеем по нов начин, без повече да робуваме на травмите си от миналото ... първата школа мисля че я разбрах, преживяваш наново ситуацията от детството, с гледната точка на голям, прощаваш и освобождаваш натрупаните енергии - запушалки, обаче втората ми е непонятна - как така започваш да живееш като нов човек, нали блокажите са си там, в подсъзнанието и ти дори не се усещаш как си повтаряш стандартните реакции, или дори и да се усeтиш на мига, нямаш силата (енергията) да се противопоставиш на стереотипа (страха си) и да направиш нещо различно (примерно да се "опънеш" на шефа си, или на някой досаден роднина или продавач, или да не се ядосаш ако някой идиот те засече на пътя и те накара да скочиш на спирачките без да му пука че се разминахте на косъм от катастрофата) ...

... примерно аз се преместих да живея в друга дъжава, заминах сам, никой не ме познавашe и никой не знаеше миналото и биографията ми, за да може да ме контролира с тях, аз обаче сам си се контролирах и ограничавах, защото миналото ми си го носех със себе си, в подсъзнанието ми ... и дори и на новото чуждо място, аз съм си пак същия, с моите си страхове, комплекси и блокажи



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: L.L.]  
Автор ratna ()
Публикувано04.11.11 15:07



Ако блокажите са много и на различни нива, трудно ще видиш бърз резултат от каквото и да било. Разбира се, това не е единственият възможен отговор - може да не изпълняваш правилно самите упражнения

Трудно ще види резултат от практики , които не са насочени към преодоляване на неговите проблеми , защото йога-учителите не знаят какви специфични практики трябва да прави човек с конкретни проблеми
те дават общи упражнения , които са добри , но не са такива чиято крайна цел е премахването на определени блокажи .
Инструкторите са Боси . Просто нямат знания . Могат да имат красиви тела и да са прочели повече книги , но за решаването на определени проблеми нямат нита опита , нито знанията . Това поставя търсещите хора в едно огромно заблуждение и напразни надежди . Не само , че не могат да им помогнат , но и самите хора не мога да си помогнат(казват всеки сам да се извади от тресавището в което е поставен ).



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: L.L.]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.11.11 15:08



инструкторката показва движението и после го прави заедно с нас, като командва вдишване и издишване, често сме легнали или тя е извита на една страна или е с гръб към нас и не ни гледа кой какво и как го прави, досега никога не е поправяла движения, това също ми беше странно отначалото - че не се интересува колко добре правим движенията, аз не съм сигурен че успявам да ги правя точно както трябва, аз също често нямам възможност да я гледам по време на движенията и правя по памет, каквото съм запомнил от показаното, а то понякога е дълго, примерно 5 - 6 различни движения едно след друго



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано04.11.11 15:10



Извинявам се че се намесвам, рядко пиша тук, но имам два въпроса:

1. Да не би да си загубил вкус към живота? изобщо нямам предвид че не ти се живее. Питам да не би радостта от живота да я няма?
Случва ли ти се често да се наслаждаваш на факта, че именно днес, именно тук и именно сега си жив и те има? Такава нагласа колко често те сполетява? Радваш ли се често? (на каквото и да е)

2. Имаш ли чувството на Сизиф- че мъкнеш голям товар на плещите си по нанагорнище, и като стигнеш до горе пак ще трябва отново и отново да правиш същото?
Имаш ли цел, която като котва да е хвърлена далече напред и да те тегли, каквото и да става наоколо?

и един съвет ако позволиш: аз на твое място и при тези факти които съобщаваш, бих се подложила на регресивна хипноза.

********
Времето е ценно. Годините знаят неща, които дните не познават...


Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор ratna ()
Публикувано04.11.11 15:18



дори и да правиш движенията 1 към 1 с инструктурката , това не означава че ще премахнеш блокажите си . те просто са се хванали за едни упражнения и тяхното изпълнение подобрява съществуването на хора но забележи в добро физическо , ментално , емоционално положение . за конкретните блокажи си трябват специфични практики , но никой не ги дава . Общия отговор е :прави това , ако не помогне прави онова , и то ако не помогне , прави другото и то ако не помогне накрая ти казват да вървиш но майн.. си ( нямам впредвид теб )



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: ratna]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.11.11 15:23



аз останах с впечатлението че йогата помага за всички болести и проблеми, незaвисимо какви са те - затова и не ме шокира факта че 15 човека с различни проблеми правим едни и същи упражнения



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор ratna ()
Публикувано04.11.11 15:27



Смея да твърдя , че Йога все още е непозната за хората . Познаваме единствено упражнения , които са добри за физическия тонус , но не и конкретните практики за лечение от съответни заболявания .
Аз харесвам йога и се отнасям с респект към нея , но сори не мога да възприема на сериозно всичките тези инструктори и "учители" които под път и над път разгласяват че предлагат едва ли не панацея за всичко



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: Xaнa.]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.11.11 15:43



1. А що е то, радост от живота? Понеже често го чета в книгите и напоследък се опитвам да се радвам на живота, но ми се струва че го правя някак изкуствено - ето, денят е слънчев, топло и приятно е, пейзажът е страхотен с тези жълти листа, зелена трева и това синьо небе с ефирни пухкави облачета, разхождаме се със семейството и кучето в гората, всички сме живи и здрави, усмихнати и весели и в този момент си казвам, ето животът ми е прекрасен и аз му се радвам ... ама дали наистина му се радвам или правя това, което обществото (обучението ми) очаква от мен в тази ситуация ... много отдавна беше времето, когато ми беше радостно без някаква причина, макар че пак е имало причина, тогава се радвах защото вярвах че днес ще се случи нещо интересно, нов приятел, нова игра, приключение ... а сега знам че няма да ми се случи нищо ново и интересно, освен ако сам не си дам зор да го организирам и сигурно още в началото ще ми писне и ще искам да съм някъде другаде и да правя нещо друго. Преди ми се пътуваше, но нямах възможност, сега имам възможност, но не ми е интересно и не ходя никъде.

2. Бях си поставил цел, да постигнa финансова свобода и да не ми се налага да ходя на работа, но не се получи и в момента продължавам да ходя на работа (Сизиф?). От целия този зор за финансовата свобода намразих работата си, която никак не е лоша, преди време само можех да мечтая за такава работа. Обаче сега ми тежи и ходя на работа зорлем.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано04.11.11 15:52



Започваш да живееш като нов, когато се освободиш от товара на миналото, а това също така означава и да не му придаваш прекалена важност. Не означава да не обръщаш внимание на определени минали наслагвания, които резултират в определи шаблони на мислене и поведение - просто вникваш безпристрастно и разбираш корена им.

Безпристрастното вникване не е повторно изживяване, защото го няма емоционалния елемент от миналото преживяване и тук може би е превъзходството над първия подход на психолозите, за който говориш, както и над шашавите кастанедиански повторни преживелици, които мочката и ел-елката отстояват. Онова (на психолози и кастанедианци) е като да се цамбурнеш обратно в блатото, а по-доброто безспорно е да се прибереш у вас и да си вземеш един хубав душ, изчиствайки се от замърсяванията на миналото.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор Xaнa. (време е )
Публикувано04.11.11 16:02



Въпроса, дет се вика, е многопластов



хубаво правиш че се насилваш да се радваш. Не си ли чувал, че ако разтегнеш само мускулите на лицето в усмивка и малко задържиш така, и след малко идва и настроението на усмивка? Те нещата са взаимно навързани. Щото то лесно е да се радва човек на топло хубаво време и пр. Ами ако е облачно и вали? нали пак сме живи?

Това е нагласа и никой не може да ти превърти копчето на тази вълна ако сам не го направиш. Най-малко пък някакви физически упражнения, от каквато и система да са, които явно правиш (извинявай не е обида, просто за да ти стане ясно веднага) като бакалин - сега ще направя това за да получа еди какво си. този номер пред психиката и емоцията не минава, може само за физическото тяло (което също не е малко де).

общо взето си в положението на Мюнхаузен- това е лошата новина.
Добрата е, че все някога на нещо в тебе ще му писне и нещата ще се наредят. Ще се получи пресищане и ще има нещо ново. Доколкото схванах от нещата които си разказал, ти си от оцеляващата порода и няма да се затриеш в тази трансформация, ще изплуваш.
За сега отказваш да поемеш отговорност че си тук, сега, на тази Земя, и предпочиташ да се самосъжаляваш, но това няма да е вечно.

Както винаги корените са ти ясни къде са- във високото чувство за собствена значимост, което по най-различен начин ни казва, че заслужаваме нещо повече от това което сме и което имаме. Поради което и истинското чувство на радост ни е помрачено.

********
Времето е ценно. Годините знаят неща, които дните не познават...

Редактирано от Xaнa. на 04.11.11 16:03.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор ratna ()
Публикувано04.11.11 16:03



eх , колко лесно .
направо как не сме се сетили по-рано





Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.11.11 16:03



Красива алегория, но как на практика става взимането на хубавия душ, който те изчиства от всички мръсотии на миналото? За да стана безпристрастен, трябва първо да се освободя от страховете и страстите си, не мога да съм безпристрастен в ситуация, в която вярвам че съм застрашен физически или психологически, тогава паниката и емоциите винаги надделяват над разума. Става порочен кръг, за да мога да се измия от мръсотията, трябва вече да съм чист от нея.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано04.11.11 16:04



Бях си поставил цел, да постигнa финансова свобода и да не ми се налага да ходя на работа, но не се получи и в момента продължавам да ходя на работа

Не може да си сериозен! Колкото повече съм зает, толкова съм по-дисциплиниран. Спя малко и постоянно търча, затрупан съм от проекти и задачи, но умението да сгъстявам времето ми е супер полезно в личната ми практика! То май нещата взеха да се размиват, но това е естествен резултат и в духовните алабализми ползвам всичко научено от работа и обратно.

Честно, не мога да си представя да безделнича, защото имам толкова пари, че мога да си го позволя. Дори монасите, за които всички си мислят, че само медитират, всъщност работят от изгрев до здрач. Всичко е практика! А и трябва да се яде.

Почивката е понятие на средната класа. Животът няма почивка, не може да спре, за да се поглезиш малко. Може и трябва да се разпуска, но с ясното съзнание, че го правиш, за да се прегрупираш. "Винаги готов!" - едно време така казвахме като пионерчета.



___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано04.11.11 16:11



Но пък не се ли освободиш от страховете и страстите, които замъгляват погледа ти, е сигурно, че и няма да се освободиш от проблемите и травмите.

А това чисто и цялостно виждане (което има въздействието на един хубав душ, изчистващ психологическите проблеми) става съвсем лесно, единственото, което се иска от теб, е да не му пречиш да се случи.

Ако не се получава, значи ще си останеш с проблемите си и никакви психолози и кастанедианци няма да ти помогнат.

Редактирано от бeз ycилиe на 04.11.11 16:15.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: ratna]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано04.11.11 16:12



Много е просто и лесно, а усложняването идва от нас самите.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор ratna ()
Публикувано04.11.11 16:14



Всичко е практика! А и трябва да се яде.



монасите да не са динозаври ? те се задоволяват с малко храна , за която не е нужно да работят от сутрин до здрач .
този изтощителен труд е измислица на някакви организации , които или експлоатират трудът им , или имат за цел да ги умиротворят , изтощавайки физическата им енергия



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.11.11 16:21



готвих се теоретически, изчетох маса надъхващи книги по въпроса (през този период ми беше кеф да живея), срещанах се и говорих с няколко успели хора, намерих си и разни курсове по счетоводство и управление на собствен бизнес, обаче реших че ме е страх да направя решителната крачка (да оставя питомното и да подгоня дивото) и се самоубедих че "не съм подходящия тип личност" за тази работа и последва униние и депресия



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор ratna ()
Публикувано04.11.11 16:25



Човекът иска да се освободи от проблемите , но това така и не се случва !!!!



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.11.11 16:31



ти говориш за чисто виждане, аз обаче (продължавам да) съм силно късоглед, макар че вече съм на възраст за дълекогледство - виждането ми е (вероятно умишлено) блокирано от мен самия отпреди много години ... какво значи да го "оставя да се случи" това изчистване от страстите, да чакам спонтанно да ми се оправи зрението ли? Защото нали ясен поглед е необходим, а моят е замъглен (късогледство) и изкривен (астигматизъм). Как да е науча да виждам ясно и правилно? (да се отуча да се крия и изкривявам?)



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: ratna]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано04.11.11 17:42



Ами а де, то само с искане не става...



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано04.11.11 17:43



Отговорът е в теб и се налага сам да го откриеш.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: L.L.]  
Автор пороят (илюзионистка)
Публикувано04.11.11 20:18



На всички ни настройките и границите са различни. Няма нужда да го овикваш човека, може пък точно на него да не му понася тоя метод. Не че и той не са изряка от джанката без да му мисли, ма и ти няма нужда да скачаш веднага, че не го кефели твойте играчки





Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано04.11.11 21:12



Бих искала да те обезспокоя в темата ти. Сега ми попадна.Не съм опитна в йога, но сега се заговори за детство.

Не знам как седят взаимоотношенията с хората наоколо, но на теб очевидно ти трябва похвала и съучастие, като на малко дете.(явно от някой, който е в материята и може да оценява) Това дава границата и разликите в положителното ти отношение към нещата. Отрицателните реакции, явно ги успяваш горе-долу, по твой начин да речем.

Виждам че и при йогата си в очакване да ти дадат оценка, дали правиш нещата добре, в постиженията явно очакваш същото.

Може би е време да вземеш твоята оценка насериозно, защото ти си в нещата, които правиш, и да се научиш да взаимодействаш с хората, които са в конкретната група (тебподобни).
И ако няма кой да те хвали, колкото ти е нужно, да се възнаградиш сам.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: пороят]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано04.11.11 21:19



А така, сръчкай я малко да се освести! Дойде и още от врата почна да навиква йогите.



___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано04.11.11 22:21



А, то крушката си имала опашка...


Ама си добър в самоубеждението, а?

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: DarkSide]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано05.11.11 08:18



Автор: DarkSide
Красива алегория, но как на практика става взимането на хубавия душ, който те изчиства от всички мръсотии на миналото?


Като се изчистят обусловеностите натрупани в чакрите.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор пороят (илюзионистка)
Публикувано05.11.11 22:23



Всяка уважаваща себе си вещица трява да може да са държи и прилично. Така се повишава качествено ефектът от последващия крякот.





Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: пороят]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано06.11.11 13:34



One-man show.



___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: пороят]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано07.11.11 11:04



Човекът си представя, че няма да му понесе.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано07.11.11 11:07



И сега, какво - най-безпристрастно и без усилие прехвърляш своите представи и очаквания за нещо, което не си изследвал върху всички, м?



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: L.L.]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано07.11.11 13:02



Някои неща, дори само като представа са трудни за понасяне. Освен това не е първия човек, който като чуе, че трябва пак да преживее целия боклук и се отказва без да е пробвал. Много се отказват само като опитат горчилката...
Ключът от бараката не е сано в наличието на смелост и здрава нервна система. Трябва и здраво тяло, което да понесе цялото напрежение. И това не е тайна, просто се стига до момента, че не си струва усилието, по добре да се живее със скелт в гардероба и слон под килима. Гадно е, ама не изисква усилия!

___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: L.L.]  
Автор пороят (илюзионистка)
Публикувано07.11.11 14:25



Можи. Ма ази изкоментирах основно теб, а него само помежду другото





Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: mo32®]  
Автор пороят (илюзионистка)
Публикувано07.11.11 14:33







Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано07.11.11 14:42



Може и да греша разбира се и съвсем безпристрастно бих изслушал твоята версия





Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: L.L.]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано07.11.11 14:47



Допускам, че това далеч не е най-добрият начин за изчистване, ако въобще чрез него може нещо наистина да се изчисти в дълбочина!

Има доста по-бърз и безболезнен начин, какъвто знам че работи.

Така че няма защо да си губя времето да преживявам на ново всичко "неприятно", някога случвало ми се... Още повече - това "неприятно" е било класифицирано към онзи момент от миналото като такова. Днес окраската може да е съвсем различна или да я няма.

При положение, че окраската избледнява или дори изчезва... нужно ли е да я връщам отново? Да уточня, става дума за емоционална окраска. По един или друг начин, тя си избледнява и постепенно изчезва, или пък изчезва доста бързо, зависи от случая и от човека.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор 0.Neill (непознат )
Публикувано07.11.11 17:44



бeз ycилиe, Можеш ли да кажеш, че в резултат на твоя начин на изчистване си стигнал до подсъзнателните пластове, осъзнал си ги и от там си постигнал въпросното изчистване?



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: 0.Neill]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано07.11.11 19:37



По-точно е да се каже, че изчистването се случва от само себе си, когато обаче го оставим да се случи, не му пречим. Не мога да кажа, че "аз" го правя това изчистване. Защото този "аз" е съвкупност от всичките обусловености, пораждащи замърсявания. Различните условности и вкопчвания създават определени модели за генериране на проблеми. Влизането на дълбочина означава разбиране на тези условности, които предшестват проблемите и ги генерират или пък създават предпоставки за тяхното случване. Тези условности сме ги приели като част от нашия "аз".

Следователно, за да се случи това освобождаване, е нужна и свобода от "аз"-а. И това става в процес на внимание (не концентрация), будност (не възбуденост), при което няма разделение между процеса на изчистване и "аз"-а, т.е. при този процес няма разделен "чистач", който да го прави. Става без "аз"-а да действа, отвъд "аз"-а и мигновено, от само себе си.

Хм, трудно е за ума, за "аз"-а, да си представи, че нещо може да става... без неговото участие; дотолкова е обсебил всяка наша мисъл и всяко действие. Затова и може би това също е трудно да се разбере - че има действия, случващи се от само себе си, без намесата на "аз"-а. Мигновено, тук и сега (в йога това се нарича Свадхая - осъзнаване без осъзнаващ).



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор 0.Neill (непознат )
Публикувано07.11.11 20:28



Разбирам какво имаш предвид под внимание. Интересно ми е също дали при въпросната рекапитулация не се ползва същия процес (внимание при което няма разделение на "аз и конкретна емоция) ? Тогава не е ли едно и също...



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: 0.Neill]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано07.11.11 20:45



Може и да е. Ако е така, значи си сработва.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НОнови [re: бeз ycилиe]  
Автор 0.Neill (непознат )
Публикувано07.11.11 21:14



Въпроса е дали е необходимо все пак...



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор jumbles ()
Публикувано08.11.11 10:43



обичаш ли?

не търся и не очаквам отговор, дано го имаш ... за себе си



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: jumbles]  
Автор Cirrus ()
Публикувано08.11.11 14:24



къде се губиш? с любов ли се заниманаш, че те няма в последно време?



любовта е нещо нетрайно - сега е тука, после я няма (тука има-тука нема)
но обичта какво е?




Редактирано от Cirrus на 08.11.11 14:49.



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: Cirrus]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано08.11.11 14:57



но обичта какво е?
Синоним



___________



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: mo32®]  
Автор Cirrus ()
Публикувано08.11.11 16:44



май, не






Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: Cirrus]  
Автор jumbles ()
Публикувано08.11.11 17:40



естествено, че занимавам с любов

ти сега будалкаш ли ме, мойта любов що си седи винаги тук
ти друга работа нямаше ли си, а ... сега пък да я мисля що не ще да я няма





Тема 'но обичта какво е?'нови [re: Cirrus]  
Автор jumbles ()
Публикувано08.11.11 18:25



чакай сега, че аз нали зацепвам със закъснение понякога ...

преди време бях питала нещо подобно и да ти кажа до истински отговор така и не стигнах
останало е нещо закачено обаче за мен от тогава, което си се клатушка в мен и до сега, може би това е някакъв лъх от моята истина, но до яснота така не съм стигнала

та: малко по малко обичта от отношение става любов-състояние на съществуване

не убеждавам, не твърдя, не споря ... просто споделям :)



Тема Re: Йогата взе да ми...нови [re: DarkSide]  
Автор reborn2008 ()
Публикувано14.11.11 20:42



Без претенции за панацея - упражнението не отнема повече от 5 мин сутрин /най-добре е преди изгрев слънце ама и докъм 9 часа работи/. Излизаш навън обръщаш се с лице по посока на слънцето вдишваш и вдигаш добре изпънати ръцете над главата докосваш си върховете на пръстите и си казваш, че си в хармония с природата и божествената енергия протича през теб;визуализираш как енергията на слънцето протича през цялото ти тяло от пръстите на ръцете до пръстите на краката; издишваш и сваляш ръцете покрай тялото; същото се повтаря и като се обърнеш с гръб посока на изгрева;

За откриване причината за пристъпите на паника мога да ти препоръчам да си потърсиш специалист по нервно емоционално интегриране /life coach - докато си драскаш с пастели от подсъзнанието излизат невероятни неща, неща които рационално разбираш и приемаш, а в същото време емоционално продължават да са като язовирна стена на пътя на жизнената ти енергия.

Както ги описваш пристъпите си не са само на паника, но и на хипервентилация - хипервентилацията е гадна като усещане, но лесно се предотвратява - питай си личния лекар как трябва да си поставиш дланите на ръцете върху лицето и да дишаш в тях така че да не получаваш бодежи в крайниците и тн



Тема Re: Йогата взе да ми...нови [re: reborn2008]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано15.11.11 11:54



Благодаря за съветите, ще ги пробвам. Все още ми е трудно да визуалзирам цветовете и протичането на разни неща по тялото ми, просто не се получава. Инструкторката ни кара да си представим че че лежим в горещ пясък и топлината се разпростира из тялото ми. Не се получава и това си е, сякаш нещо напук ми казва, ей, не си в никакъв горещ пясък ами лежиш на килим върху пода и няма никаква топлина. През ваканцията специално се заравях в горещия пясък на плажа и се мъчех да запомня усещането и въпреки това сега не мога да го възстановя, представям си плажа, морето, вишката на спасителите, чадърите, горещия пясък и до там. Горещината в тялото не идва и не идва. Подобно е положението и с цветовете, не мога да задържа образа на някакъв цвят на определена част от тялото ми, мога да си представя цвета, също и частта от тялото ми, но не мога да ги насложа един върху друг, примерно докарвам червено пред очите си под затворените клепачи, но не мога да си представя че областта на сърцето ми е потопена в червена светлина. Не знам дали това има връзка с проблемите ми или е някаква съпротива срещу йогата.

Паниката вече успявам да я избегна, но неприятните телесни усещания все така си ги имам всеки ден. Паниката беше защото мислех че получавам сърдечна криза или че ще припадна, справих се с нея на рационално ниво - ето вече цяла година нищо страшно не се случва въпреки усещанията, а и докторите казват че и сърцето и другите ми чаркове са наред, значи тези усещания са напълно безобидни и просто се мъча да не им обръщам внимание. Произходът им не е във физическото ми тяло и сигурно затова физическите упражнения не ми донасят облекчение. Сигурно визуалзациите и "психонадъхването" ще са ми по-полезни, но за беда, точно те не ми се отдават.



Тема Re: Йогата взе да ми...нови [re: DarkSide]  
Автор reborn2008 ()
Публикувано15.11.11 23:18



Произходът им не е във физическото ми тяло и сигурно затова физическите упражнения не ми донасят облекчение.

Медицинското обяснение на игличките в крайниците е пресищане на кръвта с кислород, окултното е - приток на енергия

значи тези усещания са напълно безобидни и просто се мъча да не им обръщам внимание.-напротив- ежедневно тялото ти дава сигнал че имаш несвършена работа и не може повече да замиташ боклука под килима

Намери си система срещу която нямаш вътрешна съпротива иначе няма да постигнеш кой знае какъв резултат.Упражнението което ти дадох е от Книга на здравето на П.Дънов /там има и други/;започнах да го правя с идеята че
евентуално ще си реша проблема с недостига на енергия-/вялост, сънливост, лесна умора/, а страничния ефект е че за 2 месеца ми ликвидира проблема със страховите пристъпи на Вътрешното ми Дете, страхове, които рационалния възрастен в мен осъзнаваше като неоснователни
Погледни си и диетата - нещата са комплексни - храната оказва влияние



Тема Re: Йогата взе да ми...нови [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано15.11.11 23:24



моят съвет е:
ПРОСТО СЕ ОТПУСНИ И ЖИВЕЙ
и не прави никакви усилия - курсове, това онова

а само прости неща - дишай и гледай и слушай
(примерно)
филма с Екхарт Толе








Редактирано от Cirrus на 15.11.11 23:27.



Тема Re: Йогата взе да ми...нови [re: Cirrus]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.11.11 23:49



моят съвет е:
ПРОСТО СЕ ОТПУСНИ И ЖИВЕЙ
и не прави никакви усилия - курсове, това онова

Не всички сме жени на тоя свят. Мързел и диета е женска рецепта. Не помага, ама то затова няма и просветлени жени.




а само прости неща - дишай и гледай и слушай

Отпусни поне едно ходене до WC, че работата съвсем ще се задръсти!

___________



Тема Re: Йогата взе да ми...нови [re: mo32®]  
Автор Cirrus ()
Публикувано16.11.11 01:19



говориш тъпизми
само такива жени ли познаваш?
(не че и мъже няма такива, де:)))
а може и да преобладават в "патриархалното" ни общество



например - теб баща ти ли те е гледал, кърмил, повивал и прал нааканите пелени? и трепелал над теб докато проходиш? а и после...


Наистина тоя клуб "йога" (не случайно е в кавички) и на мен взе да ми писва от такива като теб!




Редактирано от Cirrus на 16.11.11 01:31.



Тема Re: Йогата взе да ми...нови [re: Cirrus]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.11.11 08:44





___________



Тема Я виж...нови [re: DarkSide]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано16.11.11 14:43



Откак ходя в един клуб в Студенски град, да практикувам със студентките, открих огромен запас от мотивация. А и вибрациите са свежи, енергията трепти във въздуха.



Намери си и ти един клуб с хубави жени, ако въобще на Запад има такива, пък да видиш как ще ходиш със желание. А ако намериш и къде да удряш с приятели...по една ракия след това, няма да имаш нужда от никакви терапии и женски съвети за диети и мързел!



___________



Тема Re: Йогата взе да ми...нови [re: mo32®]  
Автор Cirrus ()
Публикувано17.11.11 14:26



извинявай от мен пък, че се ядосах малко





и тук също:

както и с целия албум




Редактирано от Cirrus на 17.11.11 14:45.



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано22.11.11 12:43



зарежи я йогата, щом ти е писнала
въпреки че пиша тук, знам, че йогата е вредна




Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: Cirrus]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано23.11.11 09:17



хайде сега, ново 20!
Серизоно ли е вредна? За пръв път го чувам това нещо.



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор Yogin ()
Публикувано23.11.11 20:18



Йога практиката не е вредна разбира се


Само че е желателно да се практикува.
Да се практикува и то сериозно.
Да има самонаблюдение,анализ...
В противен случай без практика а само с приказки
може да се стигне и до горното твърдение.



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: Yogin]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано24.11.11 10:43



вчера четох

от някакъв гуру (Jon Kabat-Zinn), и отваряйки я напосоки прочетох че че ако прекъснеш да практикуваш йога, това също било практикуване на йога




Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано24.11.11 11:00



Ако се насилваш да практикуваш и това насилване само прави практиката ти все по-трудна и все по-неприятна, тогава наистина е по-добре да спреш, вместо да намразиш Йога. И това ще е Йога, защото един от основните принципи е ахимса - ненасилие във всеки един аспект.

Даосите му казва естественост. И двете обаче не означават да си угаждаш на прищявките, а да правиш най-доброто за себе си. Разликата е, че прищявките ни правят единственото животно на планетата Земя, което затлъстява от мързел и обездвижване или пък се самоубива от самосъжаление. Да бъдеш естествен, означава да си в хармония със средата и това е да си щастлив.

Трудното е, че за да станем естествени, трябва да си изправим кривините преди това. И в това всеки си има път, или пък мнение, което му помага по-добре или пък по-зле.

___________



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор Yogin ()
Публикувано24.11.11 15:12



При положение че постигнеш крайната цел
а именно потапяне и сливане с божественото
необходимостта от практика наистина отпада
защото няма две.Ти и Той сте едно


В противен случай обаче всяко едно прекъсване
на практиката е несериозност,момент на криза,
или нещто подобно.
В това че човек е прекъснал няма нищо лошо.
Хубаво е обаче да започне колкото се може
по-скоро и да се стреми да не прекъсва.
Мисля че Йогананда беше казал:
Всеки един светец е неотказал се грешник



Тема Re: Йогата взе да ми писванови [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано27.11.11 00:46



ми като ви е писнала, зарежете я
какви са тия 104 постинга?
писна ми да ви чета





Редактирано от Cirrus на 27.11.11 00:47.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.