Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:28 19.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НО [re: mo32®]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано03.11.11 14:06



брей, изобщо не се бях сетил да говоря с даскалицата за това!



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НО [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано03.11.11 14:42



"Как?"

Задаваш неправилен въпрос. Не "как", а "кога". Защото въпросът "как" изисква метод, а тънкостта тук е, че метод... няма! Усети това - има неща, за които метод не се иска. Методът е ум, а за съжаление далеч не всички проблеми могат да се решат чрез ума. Тези, вътрешните, психологическите - не могат да се решат чрез ума, защото самият ум ги поражда! Субектът и обектът са едно в случая и няма разделение, затова и всяко действие на субекта е безсмислено. Умът с всичките му привързаности, пристрастия, вярвания и обсебвания е проблем и проблемът се опитва да разреши проблем - как може да стане, освен да се усложни допълнително.

Нужен е "метод" отвъд методите, какъвто е чистото виждане. Не можеш да го разбереш това, защото се опитваш да си го обясниш чрез механизма на ума и навиците, че за всяко нещо си иска някаква методика, някакъв механизъм за справяне. За съжаление психологическите проблеми не са от тези неща, които да могат механично да се решат, без осъзнаване. А когато има осъзнаване, чисто виждане, тогава всякаква "механика" става безполезна.

100 % цялостно осъзнаване не значи да просто да знаеш за проблема, а да го видиш в дълбочина, в цялостност, кое го е породило, да видиш ситуацията като такава, без да се плашиш или обсебваш от определени нейни детайли. Това означава да имаш чисто виждане - чисто откъм пристрастия и страхове. Просто да знаеш за проблема и да го признаваш не е достатъчно.

За конкретни примери ще ми трябва малко повече време, а сега нямам чак толкова, затова малко по-късно или някой от тези дни ще дам. Всеки, в т.ч. и аз разбира се, може доста примери да дава за психологически проблеми, малки или големи, които са го тормозили или все още го тормозят.



Тема Re: моят съвет [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано03.11.11 16:12



Моят съвет от личен опит е:
Да правиш това, което Душата ти иска (но трябва да медитираш, за да го откриеш)
и по възможност да не се насилваш против вътрешното желание на чистата ти, божествена Душа



Редактирано от Cirrus на 03.11.11 16:15.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НО [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано03.11.11 16:43



100 % цялостно осъзнаване не значи да просто да знаеш за проблема, а да го видиш в дълбочина, в цялостност, кое го е породило, да видиш ситуацията като такава, без да се плашиш или обсебваш от определени нейни детайли. Това означава да имаш чисто виждане - чисто откъм пристрастия и страхове. Просто да знаеш за проблема и да го признаваш не е достатъчно.

Описваш човек, който няма проблем. Трябва метод, който работи когато имаш проблем: страхуваш се, или изпитваш гняв, или несигурност, или ревност и т.н. То кога всичко е наред, какъв проблем да се решава?

___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НО [re: бeз ycилиe]  
Автор nonetheless (стар клубар)
Публикувано03.11.11 17:08



Като в разказчето за космонавта и постоянният, тропащ звук :
Като руснаците пратили човек в космоса, ракетата носител се отделила и останала само една малка капсула на която имало малко кръгло прозорче от което за пръв път се виждала земята от космоса. Но изведнъж, космонавта започнал да чува повтарящо се на равни интервали тропане : "чук ..чук ..чук ..чук" от към контролното табло. След няколко минути това почукване започнало да дразни, а нали разбирате че това са само няколко минути, след примерно 4 часа, такъв звук се превръща в мъчение. Грабнал космонавта инструментите и разглобил цялото табло, но не намерил от къде идва звукът. По късно разказва, че е помислил че това тропане ще му размъти разума и ще загуби разсъдък. Докато не се сетил да погледне от друг поглед към този дразнещ звук, с любов, така че го допуснал до себе си и го приел. След време започнал дори и да не го чува. След 25 дена живот в капсулата наедно с тропането, слезнал на земята и разказал историйката.





Тема Re: Йогата взе да ми писва [re: DarkSide]  
Автор пороят (илюзионистка)
Публикувано03.11.11 17:09



"Преди много си гризях ноктите на ръцете. Откакто ходя на йога съм много доволен – сега мога да си гриза ноктите и на краката."



В случая цитирам един познат, но мога да подкрепя цитата с личен опит. Образно казано.


да се насилвам ли да ходя, или да не си губя времето с нещо, което не ми е кеф

От йога много не отбирам, та няма кво да ти коментирам по стратегията. За сметка на тва пък, ще ти дам една идея за тактиката: наместо да взимаш крайни решения, пробвай трети вариант. Например, смени инструктора и групата. И без друго тая кака, дето я описваш, хич не ми вдъхва доверие. Звучи ми като чиста гимнастика с елементи на духовни откровения. Всеки случай, дали тя го кара през просото, или ти не я разбираш кво има да каже – ефектът е същия. Друго важно – за напреднали това не е ключово, но за начинаещи инструкторът е от огромно значение. Учител се подбира внимателно, защото 1. той диктува средата на обучение и 2. това е човекът, в чиито стъпки ще направиш първите си крачки – а те в голяма степен определят това, което следва. С половин уста бих добавила, че в началните нива е по-добре групата да се води от мъж.

При избора на добър учител ключовият въпрос е един: има ли този човек собствена ежедневна практика, или просто води групи два-три пъти в седмицата. Имай предвид, че тези от втория тип са учители по гимнастика (някои от тях и за това даже не стават), без значение какво име са дали в обявата на курса.



Тема Re: Йогата взе да ми писва [re: DarkSide]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано03.11.11 17:52



Много сладко си го написал ....

Май подхождаш с доста голяма амбиция - да съм точно навреме; кучето задължително да ме слиша; йогата по план да ми реши здравословните проблеми .... сигурно има още доста задачи, планове, цели ....

Това не те ли натоварва излишно?

Важна е нагласата. Да няма особени очаквания, с любопитство ....я ако седна сега малко и се отпусна .... какво ще стане ..... брррр..... главата ми бучи от проблеми, ядове ..... оставям ги да се оттекат .... като забележа че зациклям на нещо .... не се насилвам да спра да мисля за него, а откланям мисълта си към нещо по-приятно ..... колкото повече мисля за хубави неща чувствам как почвам да дишам по-спокойно .... гърбът ми е схванат и на буци.... врата ме наболява .... я да се понаместя по-удобно .... и да се попротегна...а.... пукат кокалите .... врата спира да ме боли .... Няма да е зле да отскоча до курса по йога ... докато шофирам ще си пусна нещо лежерно ... има едни хубави дискове за медитация .... и да има задръстване голяма работа .... не бързам за никъде ..... и т.н.



Тема Re: Йогата взе да ми писва [re: Drona]  
Автор Cirrus ()
Публикувано03.11.11 18:13



Drona ? - това ми е познато

добре дошла отново
аз съм... не знам с кой ник ме помниш (дори и аз ги забравих)


"Да няма особени очаквания, с любопитство" - аа тук не съм съгласна
- любопитството е най-ценното
очакванията са кофти нещо



Редактирано от Cirrus на 03.11.11 18:16.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НО [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано03.11.11 18:21



Проблемите, малки или големи, си възникват постоянно. Човек без абсолютно никакви проблеми вероятно няма, може и да има, но това сигурно вече няма да е човек.

Веднъж може да се освободиш от даден проблем, но това не означава, че след малко, след няколко часа или няколко дни няма да възникне друг. Чистото виждане помага за по-плавно и хармонично посрещане на проблемите и адекватното им отхвърляне.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НО [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано03.11.11 18:26



Под "проблем" се има предвид травма, която е минала на несъзнателно ниво.

Не обсъждаме проблеми тип "тя не ме обича" и "чудя се каква парцалка да си купя"



___________




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.