Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:29 18.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Йогата взе да ми писва [re: DarkSide]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано02.11.11 15:56



Ъ-ъ-ъ... разгледай го от тази страна: йога прави човека по-осъзнат. В смисъл по-чувствителен ли, по-сензитивен ли... да речем че използваме термина "осъзнат". При теб това е и станало, почнал си да се вслушваш в себе си повече. Ако в началото е било "Юруш! Ай да ходим на йога! Страшно много помага!" :)) , то сега е: "Да го е! Има ли смисъл да ходя изобщо, какво правя тук?".

За газовете. Това е важно и сериозно, макар че в главата ми веднага изкачат една камара вицове по темата :)

И така-а-а... народа не случайно го е казал "да си отпусне човек душата". Когато човек е под стрес и се е стегнал храносмилателната система също е стегната. В казармата имахме случаи някои от новобранците да отидат по голяма нужда цяла седмица след като са влезли. От практиката ми знам, че има ли напрежение по време на упражненията е абсурд да пръдна (гатти темата... така или иначе - продължавам). В след оперативния период лекарите се интересуват пациента дали е започнал да отделя газове и наличието им се приема за показател за възстановяване. Клавдий... всъщност виж

.

Това, което описваш "Един коч от ляво, един от дясно и аз в средата - хайде, да правим йога!" как да кажа... не е много за релакс обстановка. Ако смяташ, че си научил кое след кое следва постепенно започни да пренасяш практиката си в къщи. Отначало по-малко, може би реда ще е различен понякога, какво ти пука, така и така си платил пълна такса винаги може да отидеш и да си направиш рефреш на знанията.

Тогава писа, че е можеш естествено да издуваш корема и при вдишване и при издишване. Не е съвсем така ;) Във видеотата на хора борещи се с паник атаки затова се използва по една книга на тумбака, като си легнал по гръб с книга на корема естественото е книгата да слиза надолу когато издишваш. Това ти показва, че корема ти се отпуска и че дишаш правилно. В другия вариант, в колянна опора (на длани и колене), когато корема се отпусне спокойно надолу - тогава е естественото вдишване. Като се издигне нагоре и се стегне изтласква въздуха и издишваш.

Накратко: ако правиш голям процент от нещата два пъти седмично в клас е добре. Ако всеки ден правиш 15-20% от нещата в къщи ефекта ще е... щях да напиша "супер", обаче ти си се наслушал на суперлативи, затуй да речем, че просто ще е по-добре. Практиката определено се прави в къщи (след някакъв етап).



Тема Re: Йогата взе да ми писва [re: KREDOR™]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано02.11.11 16:30



не съм писал че мога естествено да издувам корема при вдишване, а точно обратното, че аз го издувам (не естествено, а нарочно, с мисълта за това) та да съвпадне с вдишването, защото в книгите пише че при вдишване коремът се издува ... и ви питах дали така е правилно или не ... и даскалицата по йога питах, и тя нищо разбираемо не ми каза по въпроса ...

ми то си е стрес, прибирам се от работа порядъчно стресиран, имам 45 минути в които не мога нищо да направя, не върви да ям, нито да чета, нито нищо, гледам си часовника през 5 минути, излизам на разходка с кучето, което не ме слуша и ме изнервя, после душ и в колата, задръстване, пристигам 10 минути по-рано, мотая се из квартала или чакам в колата ако вали, гледам си часовника всеки 2 минути, не трябва и да съм последен, че ще останат най-кофтите места, ако съм по-рано трябва да чакам да свърши и излезе предишната група ... и като започне занятието аз съм порядъчно стресиран и целия сеанс не знам дали успява да ми снеме стреса, натрупан докато отида до там

йогата е 15 пъти по-евтина от психоанализата, само че на йогата сме 15 човека наведнъж, (14 жени и моя милост)
сега осъзнавам че на психоанализа ми беше по-кеф да ходя, там ми беше на 5 минутки пеша, сядах и се жалвах 1 час колко съм нещастен, а на йогата си губя още един час да отида и да се върна и там няма сладки приказки ами пъшкане и щракане на стави, пуфтене, вдишване и издишване ... и май много повече предпочитам да приказвам отколкото да правя нещо, не мога да разбера дали това е естествен мързел, на който трябва да се противопоставям за да вървя напред, или е израз на истинската ми същност, против която не трябва да се насилвам ако искам да вървя напред ... ще ми се да е второто, ама май е първото



Тема Re: Йогата взе да ми писва [re: DarkSide]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано02.11.11 16:45



:)) Когато искаш - ще се промениш. Сам. Ако не искаш... знаеш я народната приказка за хубостта.



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НО [re: DarkSide]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано02.11.11 17:44



тa идеята е че само аз мога да си помогна, но проблеът е че не знам как ... и пак чета книги, и там пак пише йога, дишане, релаксация, разтягане, движения, спортуване ... и кръгът се затваря и аз пак съм на изходна позция ... някъде греша, но не виждам къде

Бих те насочил към медитатични практики в йога, които наблагят на осъзнаването и на оставянето проблемите да изплуват, но само съм ги пробвал и да си призная, нещо не ги разбрах - много са ми мъгляви. Ти май се занимаваше и с кастанедски практики или греша?

Сядаш и правиш преглед на всички ситуации в които си имал пристъпи, после се връщаш към първия си пристъп и след това търсиш модел на реакцията и какво я е провокирало. Няма начин да не стигнеш до корена на проблема, при това в разумни срокове. С помитащото дишане разтваряш и изчистваш енергийното запушване/сковаване, което всеки път те води към една и съща реакция.

Горното съм го пробвал и зная, че работи. За Йогийските медитации - консултирай се някой който повече разбира. Аз така и не схванах след като си осъзнаеш проблемите при медитация, как се чистят, да не говоря, че за мен васана е чуждица с неясен смисъл. Но аз не практикувам Йога като основна система.

Виж, за здраво и гъвкаво тяло, Йога е идеална, а здравото тяло е съюзник, който е най-ценен при решаването на проблеми.

И последно - няма ли хубави жени на тая Йога, малко да те мотивират да ходиш?

аз сега съм с едни студентки, само със затворени очи практикувам, че иначе няма концентрация, няма медитация, само тупан техно

___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НО [re: mo32®]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано02.11.11 19:17



"Аз така и не схванах след като си осъзнаеш проблемите при медитация, как се чистят, да не говоря, че за мен васана е чуждица с неясен смисъл."

Безпристрастният поглед, виждането на нещата, каквито са - преди да ги класифицираш в коридора "приемливи-неприемливи", "приятни-неприятни", "изгодни-неизгодни" и т.н. - този чист поглед е основата. Без него изчистване не може да стане.

А какво става, когато се видят нещата, без пристрастни наклонности? Примерно класифицираш дадено твое състояние като "неприятно" или "дискомфортно" и искаш да се освободиш от него. Но вместо да почнеш да се бориш, да го изчистваш и т.н., не е ли по-добре да го видиш в дълбочина и да разбереш корените му. Някак, като се видят нещата в дълбочина и олеква. Има едно освежаване и свободата се случва от само себе си, без да се стремим към нея и да се борим да я постигнем (самата борба за вътрешна свобода си е пак робство).



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НО [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано02.11.11 20:07



"не мога да разбера..."

разрибане ти трябва
и яснота

виж един от най-великите мъдреци каква простота и яснота ще ти даде:






и въобще, пусни търсачка "Рамеш Балсекар" или "Ramesh Balsekar" в зависимост от това, на какъв език искаш да го четеш




Редактирано от Cirrus на 02.11.11 20:08.



Тема Re: Йогата взе да ми писва [re: DarkSide]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано02.11.11 21:26



Не ти е интересно, защото нищо не се случва в теб.





Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НО [re: бeз ycилиe]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано03.11.11 09:31



Нещо не е много ясно. При кастанедския метод, всичко е енергия. и работата с тая енергия прави нещата да се случват, Субективните усещания като олеквания, затормозяване и прочие, са само следствие.

Пример(класически от психологията): някой е шибнал шамар на малко дете и то от страх се е напикало. В по-късен етап, вече възрастния човек изпитва голям дискомфорт от конфликтни ситуации, което го прави плах и отстъпчив, до степен да не си търси правата, дори когато е прав. На по-горно ниво, не е борбен, не може да се оправя добре със заобикалящия го свят.

Много такива хора се ориентират към т.нар. духорност, защото там няма насилие и изкуствено живеят в някакъв измислен свят. Но факта, че не могат да се борят и живеят в балон, не им помага, само влошава проблема, защото веднъж спука ли се тоя балон на мнима духовност, те са още по-безпомощни.

На мен осъзнаването в Йога ми прилича като на произнасянето на името на лекарството - ОК, олеква ти за момента, но как се премахва енергийните запушвания, които прецакват целия пейзаж.

В кастанедската практика това става с дишане и повторно изживяване на ситуация, като се връща чуждата енергия, която е останала в теб и се взема собствената енергия, която си оставил в ситуацията т.е. блокажът се изчиства до край - прегледът и помитащото дишане се изпълняват до тогава, докато не остане нито грам енергия, която не е на правилното място.

Пак да кажа, че не твърдя, че разбирам метода при Йогите. Това, което съм видял са някакви начални практики, около година обучение. Възможно е, по-натам да има доста по-детайлни и ясни обяснения и на етапа, който бях, да ни обучаваха просто са сме съзнателни и да можем да оставим проблемите от несъзнателно ниво, да изплуват отгоре, а след това да ни покажат и метода за чистене.

За мен самото осъзнаване на проблема е 50% от работата. Но само с това не става. После проблемът трябва да бъде отработен. Изпускам ли нещо? това ли е всичко?

___________



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НО [re: mo32®]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано03.11.11 10:27



Многократно се опитвах да анализирам ситуациите при първите ми пристъпи, обаче нищо не успях да изровя. Имам 2 хипотези - или атаките са предизвикани от подсъзнателни мисли, които никога не стигат до съзнанието и са по дефиниция неоткриваеми и неконтролируеми, или атаките се дължат на постепенно натрупано през последните години вътрешно напрежение (от стрес и негативни мисли), което е превишило някакъв праг на търпимост. И в двата случая съм в задънена улица, освен ако няма и трето обяснение, което аз пропускам.

Говоря за рационално анализиране, не за кастанедски преглед с дишане и преживяване на ситуацията, това не съм го правил ... имам чувството че спомените ми за ситуацията на пристъпа започват твърде късно, от времето когато усещам че не съм добре, знам какво съм правил непосредствено преди това (нищо осбено, каквото и всеки ден по това време), но какво съм си мислил не си спомням, а май то е по-важното ... а следващите пристъпи вече ставаха в съвсем произволно време и място (сигурно защото бях уплашен и вярвах че съм сериозно болен), после като разбрах че това не е болест, а неприятна поведенческа реакция, паниката изчезна, останаха само неприятните телесни усещания - подуване на корема, стягане на гърлото и гръдния кош, "мравки" по краката ... не мисля че йогата има някакво участие в това частично овладяване на положението, защото паниката престана преди да тръгна на йога, a от тогава няма подобрение, дори имах няколко силни пристъпа на дискомфорт (които успях да овладея с търпение, просто чаках да ми минат) ...
... затова и съм донякъде разочарован от йогата, защото вече 5 месеца ходя редовно на занятия, а ефект не се забелязва никакъв, почти всеки ден имам по някаква проява на дискомфорт (на която се опитвам да не обръщам внимание) и няма изгледи това да намалява



Тема Re: Йогата е ненасилие (ахимса), НО [re: mo32®]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано03.11.11 10:37



но как се премахва енергийните запушвания, които прецакват целия пейзаж.

в едната от двете Йога гpупи правим упражнения за чакрите, именно за прочистване на енергийните канали и отблокиране от гадостите - трябвало по време на или след занятието да почустваме отварянето на чакрата и повишаването на енергията в нея и съответно подобрениe в работата на физически съответващия й орган, както и облекчение на психологическо ниво от съответния проблем (свързан с конкретната чакра), но аз лично нищо не усeщам, сигурно защото дълбоко в себе си не им вярвам на тези енергийни щуротии - разбирам ги рационално, но май не ги приемам подсъзнателно




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.