Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:44 23.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Съвременната космология и мъдростта на Йога [re: mo32®]  
Автор vitaminko (ентусиаст)
Публикувано17.10.11 00:42



"Пак от личен опит казвам, че да се следва описания в ученията начин на живот, който да ни носи здраве и финансово благоденствие (приеми го като събирателно на добър начин на живот), човек трябва да се откаже от всичко, в което е научен да вярва и заживее живот, който е много по-различен от този на всички останали хора. А за това, като на групови животни, каквито сме ние, се изисква много смелост и желязна воля и самодисциплина."

Най-глупавото нещо е да се заживее като отшелник самоцелно. Или в някакви по-специални условия или среда само и само за да живееш по-добре. Съвсем вярно е, че "Адът, това са другите", но ако искаш да изпробваш себе си в реални условия трябва се топнеш в казана

. Ако се стремиш към постигане на някаква цел или откритие и стремежът ти е неугасим ти по съвсем естествен начин се отделяш от ежедневието и се потапяш в своя изследователски експеримент. Но дори и тогава не си напълно откъснат от света. В съвременната наука трудно сам човек може да постигне нещо. Работи се в екипи. Един истински представител на средната класа може да си позволи сносен живот с добър стандарт и затова ама хич даже не му е необходимо да е чел някакви древни постулати за здравословен живот.



Тема Re: Съвременната космология и мъдростта на Йога [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано17.10.11 01:03



Много е просто и естествено.

Както когато се изкачиш горе на планината и в даден момент започнеш да усещаш простор.

Само че този простор е душевен, а не физически.

Не е нужно нищо да си представяш.

Просто усещаш, че животът, а не самият ти, е безвременен, без начало и без край. И това, че ти предстои да умреш престава да те притеснява. Точно както никой не се притеснява от това, че му предстои да заспи, когато му дойде времето.

Защото всъщност ти си само една от безбройните форми чрез която животът изживява себе си.

Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Съвременната космология и мъдростта на Йоганови [re: Aлekc]  
Автор vitaminko (ентусиаст)
Публикувано17.10.11 01:13



"Просто усещаш, че животът, а не самият ти, е безвременен, без начало и без край. И това, че ти предстои да умреш престава да те притеснява. Точно както никой не се притеснява от това, че му предстои да заспи, когато му дойде времето.

Защото всъщност ти си само една от безбройните форми чрез която животът изживява себе си."

ОК. И аз мисля така. С едно малко уточнение. В ежедневен план изпитвам страх от смъртта и това е съвсем естествено иначе нямаше да се оглеждам като пресичам. Но го правя не със съзнанието, че трябва да живея вечно, а че животът е ценност, която трябва да опазя колкото се може по-дълго, но не на всяка цена. Все пак трябва да сме готови и на саможертва. Иначе като философия напълно възприемам твоя цитат.



Тема Re: Съвременната космология и мъдростта на Йоганови [re: vitaminko]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано17.10.11 01:38



Все пак не забравяй, че аз без малко не се озовах в отвъдното в резултат на белодробна емболия и прекарах след това доста дни и нощи в интензивното отделение. И нито за миг не изпаднах в объркване, страх, отчаяние, униние и т.н.

Моите приятели ми приписаха голяма сила на духа, каквато според мен нямам.

Просто възприех всичко, което ми се случваше като нещо естествено, като уникална опитност. В интензивното отделение срещнах няколко най-обикновени хора от околните села, които също реагираха на случилото се тях естествено и достойно, без забележим страх от смъртта.

Така установих, че начинът по който усещам живота и света е естествен, стабилен и автентичен. И че той сам по себе си е ценност, от която за нищо на света не бих се разделил и заменил за пари, слава, удоволствия и т.н.

Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Съвременната космология и мъдростта на Йога [re: Aлekc]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано17.10.11 02:33



Алекс, може би не усещаш, но доста си се променил след тази си опитност.

Силата е нищо без контрол.


Тема Re: Съвременната космология и мъдростта на Йоганови [re: Darth_Vader™]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано17.10.11 03:47



Ще бъде странно, ако след тази опитност не съм претърпял дори не една, а доста промени.

Интересно ми е обаче ти каква промяна констатираш в мен?

Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Съвременната космология и мъдростта на Йоганови [re: vitaminko]  
Автор huanji ()
Публикувано17.10.11 07:55



Да живееш различен живот, не значи да си отшелник.


Всичко е въпрос на приоритети и едните заменят другите.

Най- често срещаният вариант обаче е този - през целият си живот човек да си мечтае как един ден ще започне да води смислен и пълноценен живот подчинен на съвсем други принципи и ценности...



Тема Re: Съвременната космология и мъдростта на Йоганови [re: vitaminko]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано17.10.11 10:38



Говориш за съвременната ("Западна") наука? Боя се, че тя е в най-голяма степен повлияна от античната наука, а не от източната.
Освен това, методите са едно, а резултатите и целите са друго. И двамата можем да наблюдаваме, но ти, примерно, да съзерцаваш т.е. да си осъзнат за вътрешните си процеси, докато аз само да виждам проявления, които да записвам в тетрадка, да вадя изводи, да обяснявам с формули, а след като съм обяснил чудесно вселената, да се прибера вкъщи и да си бъда абсолютно същия задник, както и преди да направя откритието.

Разбираш ли, едно влияе и променя човека, докато другото просто описва. Каква полза от Кирлиановата фотография, щом фотографът не знае как да използва заснетата енергия, която тялото излъчва? Примерно.

___________



Тема Re: Съвременната космология и мъдростта на Йоганови [re: vitaminko]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано17.10.11 10:48



Най-глупавото нещо е да се заживее като отшелник самоцелно. Или в някакви по-специални условия или среда само и само за да живееш по-добре.

Съгласен съм, но мисля, че нещо не си ме разбрал. Да живееш различно, не значи като отшелник. Да се криеш, когато другите знаят, че се криеш, при това със съзнанието, че правиш велика жертва, това само раздува егото.

Най-вероятно си не съм се изразил ясно и си приел, трудностите за които говоря, за отшелничество и прочие. Не става въпрос за това. Това, че е трудно, не значи че в основата на подобен живот не стои копнежът по непознатото и любов към знанието.

Нищо не пречи на човек да е съвсем нормален в ежедневието си. Да работи с хора, да решава проблеми на работното място, да се възползва от всички предимства на цивилизацията и т.н. Но когато настъпи мрак, нищо не го спира да се обгърне с него и да остави да се прояви неговата друга природа.

И както казва Ницше, когато надникнеш в Бездната, Бездната също надниква в теб. Това, което откриваш като качества, като търпение, воля, дисциплина, разбиране, осъзнаване, са неща, които са много полезни в ежедневието.

Затова в много учения, след период на обучение, когато ученикът напредне, са ги пускали да се справят с "външния" свят. Ако човек не притежава качества да се правя успешно със света, то няма да струва колкото пукнато яйце в духовните практики.

Та човек може да живее много добре, ако е успешен по духовния си път, и да бъде успешен по духовния си път, ако може да се справя успешно със всекидневния свят. Нямам предвид да трупа богатство или пък да прави кариера. Но дори и да тръгне по тоя път, в един момент ще трябва да захвърли тая баласта. Но това е друга приказка и е напред по пътя. За момента сме на етап подготовка.

___________



Тема Въпрос към модератора [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано18.10.11 16:46



Може ли обяснение защо "oтБpaxмaн" беше трит, редактиран и дори баннат? Заради антиционистските му писаници ли?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.