Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:39 21.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Тема за концентрацията и медитациятанови  
Автор Cirrus ()
Публикувано08.09.11 23:41



За тези, които практикуват и търсят истинския си Аз.
Има много писано и много различни разбирания за концентрацията и медитацията, повечето от които са погрешни.

Аз няма да пиша много, ще оставя това на вас. Но ще кажа някои важни неща, полезни практически. За избягване на грешките или от задънената улица.

Да приемем, че сте стигнали до там, че умът е спокоен, няма мисли, нищо няма, само чисто осъзнаване. Вниманието не е насочено към конкретен предмет или друго нещо в ума, а само осъзнаване на всичко, което се случва. Но това също е концентрация, има дуализъм, разделение - субект (Аз), който осъзнава нещо (в случая всичко)
Това е още концентрация, не медитация. Защото има един (Аз), който осъзнава, че Осъзнава.

Дотук добре, много от вас са го постигали.

Оттук нататък обаче какво следва? Какво да правим с вниманието си, къде да го насочим, за да постигнем медитация?
Някой ще каже: трябва да не съзнаваме, че осъзнаваме

или др. подобни глупости - тогава ще е медитация...

Мисля, че повечето медитиращи стигат до това затруднение и спират дотук.

СЛЕДВАЩАТА СТАПКА Е ДА НАСОЧИМ ИЗОСТРЕНОТО СИ ВНИМАНИЕ КЪМ ОСЪЗНАВАЩИЯ!
и да го задържим колкото се може повече








Редактирано от Cirrus на 08.09.11 23:49.



Тема Re: Тема за концентрацията и медитацията [re: Cirrus]  
Автор Cirrus ()
Публикувано09.09.11 00:25



Не е лесно да се намери Осъзнаващия, нали?
Голямо напрежение и сила на вниманието трябва!
е, това е последната стъпка (последното усилие или скок) за откриване на своя Аз

- направете го!








Редактирано от Cirrus на 09.09.11 00:28.



Тема Re: Тема за концентрацията и медитациятанови [re: Cirrus]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано09.09.11 08:30



Без Кундалини не става.



Тема Re: Тема за концентрацията и медитациятанови [re: Cirrus]  
Автор huanji ()
Публикувано09.09.11 08:41



Съзнанието е като сноп от лъчи, които не са фокусирани. Упражненията по концентрация всъщност настройват, приучават, съзнанието да събира тези лъчи и като една лупа да ги концентрира в малка точка. И така:

- Събирането на лъчите в една точка е дхарана(концентрация).
- Устойчивото задържане в това състояние е дхяна(медитация).
- При още по- устойчиво задържане се размива границата между обект и субект, при което самият наблюдаващ не осъзнава разликата между него и обекта. Това е самадхи.

Класическият подход е да се започне с грубоматериална медитация, като например свещ, рисунка, кристал и т.н. Едва когато се овладее целият процес се преминава към фините обекти, или финоматериална медитация.

Насочването навътре и изследването на самият Атман е венецът на Йога, който води до придобиване на знанието на Атман.

Някои системи започват с директно изследване на "Кой съм аз" и ти вероятно говориш за такава.





Тема Re: Тема за концентрацията и медитациятанови [re: huanji]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано09.09.11 09:09



Съзнание има във всяка клетка. Разбира се то е на различно ниво.

Всяка инкарнация е трансформиране на Ниракаар в Сакаар. Затова в медитация ако се насочва вниманието към инкарнация може да се постигне Просветление и да се достигне Авякта, т.е. да се премине от Формата към Безформеното.

Така е препоръчвал и Буда:
Глава XXI
ЗА РАЗНИ НЕЩА
296 Учениците на Гаутама са винаги будни и мислите им ден и нощ са винаги обърнати към Буда.



Тема А добро утро - първата стъпканови [re: Cirrus]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано09.09.11 09:33



В отговор на:
Автор: Cirrus

СЛЕДВАЩАТА СТАПКА Е ДА НАСОЧИМ ИЗОСТРЕНОТО СИ ВНИМАНИЕ КЪМ ОСЪЗНАВАЩИЯ!
и да го задържим колкото се може повече


ТОВА Е ПЪРВАТА СТЪПКА!!

Ха добро утро, една вече е взела да се досеща че спи и трябва да се събуди



Най после един от мушмороците взе да прещраква. Кой знае каква е причината, сигурно е обаче че това не съм аз. Ако бях аз, тогава мушморочката щеше да прещрака още преди години.

В писанията е казано МНОГОКРАТНО!!
Насочи вниманието към познавателният принцип в теб! Не към божественият звук който чуваш а към това с което го чуваш. Не към божествената светлина която виждаш а към това с което я виждаш.

Идиотите като Търсача насочват вниманието си към дебеланата Нирмала Деви и "медитират" - хехехе. В най добрият случай насочват вниманието си към "кундалини" или към "хладният вятър" все глупости, все илюзии!!!

Не към "хладният вятър" трябва да се насочи вниманието, който е само в глупавите им глави, а към ТОВА С КОЕТО СЕ ОСЪЗНАВА ХЛАДНИЯТ ВЯТЪР!!! Към това трябва да се насочи вниманието!! Това е първата стъпка по пътя на духовноста! Не към Нирмала Дембелска и нейният портрет, а към ТОВА С КОЕТО ОСЪЗНАВАШ Нирмала и нейният портрет!!

Трябва да минат години понякога за някой тъпунгери за да го осъзнаят, а по някога дори и цял живот не стига. Търсача така и ще си умре като се концентрира върху дебеланата и върху хладният и вятър. И никога абсолютно никога няма да разбере към какво трябва да се насочи вниманието.

Още преди хиляди години това е обяснено в писанията, Шанкарачария е писал цели томове за това и въпреки всичко не влиза в главите на хората, защото е пълно с Нирмали Деви по света - дебели тарикатки и мошенички

Все пак поздравления към Cirrus!!! намерила е най накрая правилната посока, тръгнала е по правилният път. Рано или късно ще пристигне, освен ако не е доста дърта в края на живота си ...



Редактирано от oтБpaxмaн на 09.09.11 09:49.



Тема Re: А добро утро - първата стъпканови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано09.09.11 09:47



Автор: oтБpaxмaн
Още преди хиляди години това е обяснено в писанията, Шанкарачария е писал цели томове за това и въпреки всичко не влиза в главите на хората


Така е, не познаваш трудовете на Шри Шанкара и особено, Саундаря Лахари:

Tvad anyah paanibhyam abhaya-varado daivataganah
Tvam eka n'aivasi prakatita-var'abhityabhinaya;
Bhayat tratum datum phalam api cha vancha samadhikam
Saranye lokanam tava hi charanaveva nipunav..

Oh, She who is refuge to all this world,
All gods except you mother,
Give refuge and grants wishes,
Only by their hand.
But only you mother
Never show the world in detail,
The boons and refuge that you can give,
For even your holy feet will suffice,
To remove fear for ever,
And grant boons much more than asked.








Тема Re: Тема за концентрацията и медитациятанови [re: Cirrus]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано09.09.11 09:49



"Голямо напрежение и сила на вниманието трябва!"

Хм, това всъщност допълнително допринася за невротизираността ти, която никак не е малка по принцип. Първо "осъзнаващият", разделен от осъзнаването - е илюзия. Няма разделен от наблюдението "аз"! Има само чисто наблюдение, чисто прозрение, чисто действие - без "аз", разделен от целия този процес.

Ако наистина се насочи внимание към "осъзнаващия", ще се види, че такъв всъщност няма! Обаче... никакво напрежение, никаква сила не се иска, за да се види това! Става съвсем леко, безусилно, без напрежение.





Тема Re: Тема за концентрацията и медитациятанови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано09.09.11 09:52



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

Обаче... никакво напрежение, никаква сила не се иска, за да се види това! Става съвсем леко, безусилно, без напрежение.


Добре забелязано! Ще добавя само, колкото повече усилие се влага, толкова по надалеч е човек от просветлението..



Тема Re: Тема за концентрацията и медитациятанови [re: Cirrus]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано09.09.11 09:55



Няма стъпки или етапи за "постигане" на медитация, всъщност медитацията не се постига. Тя е отвъд "постигането" на ума. Защото е отвъд ума, отвъд способностите на мисълта да я генерира. Затова и концентрацията, която е засилена активност на ума, не може да доведе до медитация, която се случва в паузите на тези активности. Концентрацията дори пречи на медитацията, освен ако медитацията не се схваща като дейност на ума, примерно някакъв шашав изчанчен "хаос" процес, както може би орхидейчицата я разбира покрай "хаос магиите" си. Но аз нямам предвид подобна умствена машинация-"медитация" и въртене в порочен кръг на собственото его и васани.

А прозрението, че също така няма "аз", разделен от процеса на медитация, няма "медитиращ", има само медитация; така както и няма всъщност "аз", разделен от което и да е човешко действие - това прозрение действа наистина изчистващо и отпускащо и помага медитацията да се случва по-често, по-дълбоко и по-силно, по-естествено и разбира се - напълно безусилно. Будността, чрез която се вижда илюзорността на "разделения аз", също е безусилна.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.