Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:18 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано08.09.11 08:40



Йога е в случващите се понякога паузи в чита-врити, това е, което се казва директно в сутрата. Т.е. - казва кога се случва йога, а не точно "определение" на йога.

Човече, що си въобразяваш, че това, което са те учили по ашрама, е асъл "оригинала". Въпреки цялата помпозност и комерсиалност на ашрам-йогата, ами явно не разбират хорицата какво говорят, а и ти покрай тях.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: blue orchid]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано08.09.11 08:52



Синхронизация сигурно се търси навсякъде, в т.ч. и по ашрамите, където е ходил отбрахмана. Там също си натамянават нещата, както им изнася, що да са по-различни от другите. Защо по неговите ашрам-йога варианти, които са си съвсем комерсиални, да се говори "абсолютната истина", която заслужава пълно доверие според теб? Замисли се дали не вярваш сляпо в някои отношения на тези варианти в тълкуванията и дали не си по-скоро емоционално привързана, отколкото да си разбрала в дълбочина нещата.

А за концентрацията... ами тя е активност на ума и като такава пречи на медитацията. Който говори, че концентрацията е "стъпка по пътя" към медитацията, явно не знае какво е медитация, т.е. не я разбира като паузи в движението на мисълта, а явно си мисли, че медитацията е поредната машинация на ума.

Концентрацията е активна и частична (насочена към конкретен обект, което ще рече, че вниманието се изолира от останалото - затова е частична), а вниманието е пасивно, цялостно. Използвай думата внимание, което не пречи на медитацията определено.

И не се смей прекалено пресилено, щото не си в процъфтяващо състояние.

Че да хихикаш така. Сори, че ти засегнах идола-гуру, на когото вярваш по чисто религиозен принцип.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано08.09.11 18:47



В отговор на:
Автор: blue orchid

Вашия спор е загубена кауза..., аз затова отдавна гледам да не говоря с безпътния за йога

И да знаеш, че Шибенду няма начин да не е чувал за Махавяките и съответно да не е направил и превод, и интерпретация и на тях - нали всичко трябва да се синхронизира...


Ами нека да даде превода на Шибенду на Махавакя-те. Работа е там че те са много прости, няма как да ги изопачи. Освен това са страшно известни в Индия, не може да даде друг превод на тях. Те имат само един превод!!


1.prajnanam brahma - "Consciousness is Brahman" (Aitareya Upanishad 3.3 of the Rig Veda)
БРАХМАН ТОВА Е СЪЗНАНИЕ

2.ayam atma brahma - "This Self (Atman) is Brahman" (Mandukya Upanishad 1.2 of the Atharva Veda)
ТОЗИ "АЗ" (АТМАН) Е БРАХМАН

3.tat tvam asi - "Thou art That" (Chandogya Upanishad 6.8.7 of the Sama Veda)
ТОВА СИ ТИ

4.aham brahmasmi - "I am Brahman" (Brhadaranyaka Upanishad 1.4.10 of the Yajur Veda)
АЗ СЪМ БРАХМАН


Нека Безпътен да ги види добре, това е точно ИДЕНТИФИКАЦИЯ на отделната личност, на йогинът, с БРАХМАН.

Шибенду няма как да ги изопачи, няма как да ги завърти. От друга страна няма как да ги отрече, защото ако ги отрече това значи да реже клона на който седи. Цялата индийска философия се крепи на тези махавакя.

Просветлението е ИДЕНТИФИКАЦИЯ с ТОТАЛНОСТА. Колкото и да не му се иска на Шибенду





Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано08.09.11 18:59



Има една доста тънка разлика между идентификация и разбиране.

Идентификацията е вид самовнушение, обсебване от представа (в случая за самия себе си). Докато "аз съм Брахман" може да бъде не просто идентификация, а директно разбиране, прозрение!

Разбираш ли разликата между идентификация и прозрение? Можеш да си повтаряш колкото си искаш "аз съм Брахман", но това не означава, че наистина си разбрал това, като прозрение отвъд думите, а не просто поредната умствена идентификация.

Просто използването на думата "идентификация" за мен е некоректно.



Тема Какво е идентификация?нови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано08.09.11 19:40



В отговор на:

Автор: бeз ycилиe

Има една доста тънка разлика между идентификация и разбиране. Идентификацията е вид самовнушение, обсебване от представа (в случая за самия себе си).


КАКВО ЗАБЛУЖДЕНИЕ!!! АБЕ ТОЗИ ШИБЕНДУ ЗАСЛУЖАВА ДА БЪДЕ БИТ ПУБЛИЧНО!!!

Идентификацията била "самовнушение" - де лубут де ама няма как да го пипна този Шибеков



Идентификация значи да разпознаеш нещо. Когато полицаите намерят труп, те трябва да го разпознаят, да го идентифицират. Когато полицаите те спрат на улицата те искат да се идентифициращ, да потвърдиш истината за това кой си ти. Искат ти паспорт, искат ти лична карта или нещо такова.

Идентификацията в йога може да бъде два вида - правилна и неправилна.

Неправилна идентификация е когато човек си мисли че неговото тяло, неговите знания, неговото обществено положение са неговото истинско "аз". Казва се че такъв човек се е идентифицирал погрешно. Целта на Йога е да се получи правилна идентификация на човека, да разпознае кое е неговото истинско аз. Истинското "аз" на всеки човек е Атман, който е тъждестевн с Брахман. Когато човек разбере че неговото истинско аз е Чистото Съзнание, тогава се казва че той е просветлнен. Когато човек се идентифицира погрешно и се отъждествява с тяло, ум и интелект (кая, манас и будхи) тогава се казва че този човек е невеж (авидя)

Казвам ти пак, не се хващай с Шибендо, той не знае нито терминологията, нито я разбира, нито има чисти намерения. Шибендо е дребен мошеник, за който е важно да направи малко пари и да свързва двата края по плътно И разбира се да си чеше егото Остави го той да говори против идентификациите на другите балами, ти се отърси от него...

Редактирано от oтБpaxмaн на 08.09.11 19:44.



Тема Re: Какво е идентификация?нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано08.09.11 20:01



Да си стоиш така и да се идентифицираш с "Брахман", щото така си чел по индийските писания, както са ги "превеждали" в ашрама, не е нищо друго освен... самовнушение.

Няма как като си повтаряш просто механично "аз съм Брахман" и наистина да прозреш, че си.

Значи, ако Шибенду е мошеник, за когото е важно да прави пари,... ами какви са тогава свамитата по ашрамите, от които си се учил уж на йога? Мошеници, та дрънкат!

Та, "отбрахмане", твоята йога си е от чисто мошенически-сектантски произход, всичките ти пози, че знаеш, идват от промивките на мозъка, на които си бил подложен в комерсиалните ашрами, където си си пропилявал времето и парите. Много по-голям балък си от учениците на Шибенду примерно, горе долу можеш да се сравняваш с търсача в това отношение. Верваш сляпо на тарикатите по бизнес-ашрама и си верваш, че знаеш всичко за йога.

За идентификациите наистина са те излъгали, но така си е - колкото по-масов е един продукт, в случая - ашрамаджийската йога, толкова и по-елементарен е, съответно и ненужен.

Редактирано от бeз ycилиe на 08.09.11 20:11.



Тема Re: Какво е идентификация?нови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано08.09.11 21:51



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

Да си стоиш така и да се идентифицираш с "Брахман", щото така си чел по индийските писания, както са ги "превеждали" в ашрама, не е нищо друго освен... самовнушение.


Такова нещо не съм казвал, че може да си стоиш и да си внушаваш и да се реализираш. Това се говори от Шибендовците и ти ме бъркаш с тях. Шибенду ПРОДАВА една опростена комбинация на най обикновени хата йога упражнения и твърди че с тази практика може да се просветли човек. Също както неговият колега Махараджито. Нирмала Деви пък дава портрета си на тъпунгирите и търсачите и твърди че с нейният портрет е достатъчно да се просветлиш. Ти ме бъркаш с тях.

Чети внимателно сега, да не ми пъхаш пак в устата твои думи. За да се просветли човек е нужно:
1. Да се изгради в него желание и разбиране за просветление. Да има в него правилна оценка за това какво е просветление и защо е нужно.
2. Да започне да учи при добър учител. Трябва да намери учител.
3. Учението първоначално се състои от Карма, Бхакти и Джнна Йога. Това се нарича Крия Йога също. Това съотвества на осеммерният път в Будизма!!! Това означава че човек трябва да развива себе си във физическо отношение, в емоционално отношение, в интелектуално отношение. Трябва да изгражда полезни навици и да се отърсва от лошите навици. Трябва:
четене, разбиране на четеното и практика,
четене, разбиране на четеното и практика,
четене, разбиране на четеното и практика,
четене, разбиране на четеното и практика,

Годни наред.... понимаеш? Трябва да се изгради нова философия, нов мироглед, ново светоусещане!!!!!!

С това се намаляват силата на васаните, умът става устойчив и годен за медитация. Когато ученика е готов, той преминава към най висшето, към същинската медитация. Това в същност не е нещо което трябва да му кажат да прави. Просто защото умът е успокоен, защото васаните са намалени от години практика, той е станал по медитативен. Медитацията се случва при него сама, от само себе си. Един ден, без да очаква, той постига висшето знание.

След първоначалното просветелние, което е само начало, едно първично усещане на единност с цялото, той продължава със същата практика, възможно е още години да минат, докато получи пълно просветление. Това зависи от това колко са силни васаните му. Накрая той може да каже със сигурност, че той не е нито тялото, нито ума, нито интелекта а цялото, тоталното, вселената.

Сега да говориш че идентификацията било самовнушение... еее извинявай ама това го говори Шибендо, не аз!!



Тема Re: Какво е идентификация?нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано08.09.11 23:31



Годините наред учене, четене, разбиране и практика - не съм против тях, но има опасност да засилят егото.

А медитацията се случва от само себе си, сам го написа, обаче - може да се случи на всеки, в т.ч. и на човек, който нито е чувал, нито е чел за йога.



Процесът на учене, отучване и практика може да е важен, но в края на краищата медитацията се случва отвъд всички тези дейности на ума. Без усилие.



Тема Re: Какво е идентификация?нови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано09.09.11 00:07



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

Годините наред учене, четене, разбиране и практика - не съм против тях, но има опасност да засилят егото.


Ако се чете, слуша, разбира и практикува Карма йога, его няма да има.

А медитацията се случва от само себе си, сам го написа, обаче - може да се случи на всеки, в т.ч. и на човек, който нито е чувал, нито е чел за йога.

Медитацията се случва на всеки човек, когато има смяна на една мисъл с друга. Но само този който се е подготвил може да я усети, да я разбере, да я оползотвори. Една маймуна може да влезе в някой къща и да види компютър, но няма да има никаква полза от компютъра, защото си е маймуна. Най много да счупи с него някой кокосов орех. Само този който знае какво е компютър, как се работи с компютър и т.н. само той може да го използва. Това че някой който никога не е чел нищо за йога може да се просветли е рогата лъжа.

Често дават пример с Рамана Махариши в това отношение или с Рамакришна. И двамата уж никога не били чели и изучавали йога а били просветлени. Няма такова нещо. И двамата са чели и знаят много. Самият факт че са родени в Индия и са израснали там, вече е достатъчен за да имат един тон знания по рождение. В Индия от малки им говорят истории от пураните и Махабхарата. Човек трябва да е подготвен солидно за да може да разбере медитацията правилно.

Процесът на учене, отучване и практика може да е важен, но в края на краищата медитацията се случва отвъд всички тези дейности на ума.

Процесът на учене, разбиране на наученото, и практикуването е нужен за да се промени живота на човек, да се намалят васаните и да стане медитацията възможна за осъзнаване. От една страна умът се успокоява, от друга страна когато се случи самадхи, човек го разбира и интерпретира правилно.

Иначе медитацията не може да се "прави". Човек трябва да спре да "прави" и тогава медитацията става. По това явно сме на едно мнение. Но има нещо друго, което е изключително важно и което Шибендо и шибендовците не разбират, не знаят, не могат да го обяснят, за тях това не съществува.

Ако човек се просветли да речем без много четене, без много теория, всичко което той получава е само един нов начин на поглед върху света. Това е нищо. Ако този човек има възможност да живее едно 1000 години, той ще може да напише обясни как е правилно да се живее, кое е добро и кое е лошо за обществото и за отделната личност. Но просветлените не живеят по 1000 години. Затова са писани толкова много книги, защото в тях са дадени различни съвети от различни просветлени хора. Един дава едно, друг второ, трети трето. Това е събрана мъдрост, която е резултат от дейноста на много просветлени. Ако човек се просветли сега, той едва ли ще може да напише дори една хилядна част от всички тези съвети и мъдрости. Но ако той се просветли сега, и той започне да ги чете, той ги вижда, разбира веднага. Те стават негови. Така той продължава от там от където са свършили преди него.

Това е важното. Просветлението не е гаранция че след него човек има знания за всичко по света. Това са само лукуми на Шибендовцие. След просветлението, човек става годен да мисли самостоятелно, логично, и е свободен от всякави предрасъдици и суеверия. Но просветлен човек не е всезнаещ!!! Жалко е че тази лъжа е една от най разпространените лъжи в Индия. Има я и сред будистите и сред кой ли не...



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Cirrus ()
Публикувано09.09.11 02:08



Ошо е болен от едно заболяване, наречено "вживяване в ролята Гуру, на просветлен и дори на Бог"
Доказателство за това е, че настоявал да го наричат "Бхагаван" и сложил Бхагаван пред името си Раджиниш. От този момент започва падението и задълбочаването на болестта му.
Жалко, че е завлякъл много хора, но пък хората са си толкова заблудени, че това са искали.










Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.