Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:27 04.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Ошо - Боже мой, господ няма  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано31.08.11 16:13



Питат Ошо: Вие мислите ли се за бог?

Ошо отговаря:

Боже мой, (пауза и смях) Бог няма! Тогава как е възможно да се смятам за бог? Бог е най голямата лъжа която е създадена от човека.

и т.н. интервюто продължава...



Това не е единственото изказване когато Ошо казва публично истината, когато той е искрен. За съжаление обаче той доста често е послъгвал, както всички останали индийски гуровци с цел да привлича балами и да прави пари от това.... Това е единствената причина, поради която Ошо ще остане за в бъдещето на страната на мошениците. Жалко наистина, когато той можеше да бъде сред най великите умове на човечеството...



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано31.08.11 18:19



Психолог си е



Я да те питам, тоя човек що е писал такива страни интерпретации на сутрите на Патанджали. Преди години четох първи и пети том на 'Йога, алфа и омега' и изпаднах в шок и потрес от него, не ща да го помирисвам вече. Що е писал такива работи, не помня кво точно казваше, ама имах чувството, че за някви съвсем други сутри си говори



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: blue orchid]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано31.08.11 18:28



Щот в предишния живот е бил Равана.





Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Ян (минаващ)
Публикувано31.08.11 20:11



В крайна сметка атеист ли е Ошо или е лицемер?



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано31.08.11 21:29



В отговор на:

Автор: blue orchid

Я да те питам, тоя човек що е писал такива страни интерпретации на сутрите на Патанджали.


Ошо не е писал нищо, просто е говорил. Аз съм ползвал неговите книги също когато съм правил моят превод. Десете тома на ошовия превод е чудесно нещо, въпреки че не е строго близо до оригинала и до традиционите обяснения. Разбира се, затова има и отклонения, но има много цени неща. По принцип десете тома говорят за каво ли не, там има и въпроси и отговори от слушателите и т.н.

Дай ми това което ти е направило впечателние, това с което не си съгласна и ще видим какво точно имаш предвид... Намери и дай точно това което ти е направило неприятно впечателние .... ВАЖНО Е!!!!



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: Ян]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано31.08.11 21:50



В отговор на:
Автор: Ян
Тема: Re: Ошо - Боже мой, господ няма

В крайна сметка атеист ли е Ошо или е лицемер


Атеист не е лоша дума! Аз също съм атеист. Лицемер е малко силно казано. По скоро той е така да се каже жертва на типично индийско гурувска традиция, върви по пътя на гурувщината. Ако беше поживял още 20 години, щеше да се откъсне напълно от нея но... Самият Ошо твърди пред негови ученици, че той е трябвало да послъгва, за да привлича баламите и да направи повече пари за да си върши основна работа да разпространява учението на изтока за духовно събуждане. Ако това му е бил истинският мотив, тогава той не е в никакъв случай лицемер. Дори е възможно той да е направил най доброто което може да се направи от човек в неговото положение, и когато светът все още не е бил готов за атеизъм





Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: Tъpcaч_]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано01.09.11 00:17



В отговор на:

Автор: Tъpcaч_
Тема: Re: Ошо - Боже мой, господ няма

Щот в предишния живот е бил Равана.

Абе остави ги Равана и Ошо, ти чу ли музикалният поздрав към теб и покойната Нирмала?



Няма начин да не ти напълни душата, този музикант е на такова музикално ниво, каквото е съотносително с духовното ниво на Нирмала и нейните ученици. Та мисля че трябва да научиш да пееш това вместо баджан, ще имаш далеч повече последователи



Тема Юнгнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано01.09.11 08:35



Духовното ниво можеш да разбереш, ако си тръгнал по този път. Засега те води Цар Гуру Его.
Ето нещо за тези, които се интересуват от Юнг:







Тема Re: Юнгнови [re: Tъpcaч_]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано01.09.11 09:33



Намерил си кой да дадеш за пример!

Все едно да дам за пример Фройд.

Ако не си разбрал, сега сме 2011 година и науката се развива.

___________



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано01.09.11 18:27



да, говорил :)

Знам, че си ползвал и книгите на Ошо, в литературата към интерпретацията ти са посочени, затова и те питам.

Не мога да ти кажа нищо конкретно, защо съм го чела сигурно преди повече от пет години, а и книгите сега не са при мен, за да ги преровя. Но определено не видях и грам Патанджали в интерпретациите му, чувството ми беше че говори за нещо абсолютно различно от раджа йога. Останах с изключително неприятно впечатление от него. За сметка примерно на един Мирча Елиаде, който просто като четях 'Йога, безсмъртие и свобода' ми напълни душата. Имах чувството, че мога да продължа всяко негово изречение, там където е спрял да говори и след това като млъкна и продължа да го чета, той продължава от там, от където съм спряла. Красота, обожавам го :)

На мен лично Ошо ми е крайно неприятен с цялото си непрекъснато мелене и разтягане на локуми /това сигурно е някъв индийски тертип на изразяване/, на моменти имам чувството, че не млъква само и само, за да запълни пространството с някви думи - шум, плява; гадост - аз не мога да схвана за какво говори, губя му мисълта, направо :) И цялата тази излишна психологизация, той много точно и ясно е казвал, че влезе ли се в анализи се влиза в половинчати истории, лабиринтообразни ситуации - и въобще това е един не особено плодотворен и със съмнителна стойност, западен похват на работа. Казвал го е сам. и след това прави същите бълбочи, щото разбираш ли западняка е прекалено тъп и обременен, за да скочи директно в изтока. Благодаря...

И честно казано, аз си имам негативен условен рефлекс, свързан с Ошо. С две думи чуя ли за него, веднага заставам на щрек все едно пред мен стои някъв абсолютен мошеник, който много умело меша и истина и лъжа и е много трудно да го хванеш кво прави, щото е много високо интелигентен и изключително ерудиран. А причината за това /спомням си, че съм го казвала на безпътния, но на теб май не/ е че преди години ходих на един семинар, организиран тук в България от някакви негови последователи. И влизам в залата /имаше адски много хора/, започват там да си обясняват хората на Ошо великите откровения и по едно време почва нещо да ми бръмчи в главата. Абе, знам го това, знам какво ще кажат водещите в следващият момент, та чак и терминология ми е ясна, а приори я знам. И в следващият момент ми светва - ма тия хора ми говорят за Ерик Бърн и Томас Харис, или това е така нареченият транзакционен анализ - чист плод на прокълнатата западна психология. И къде го натикаха транзакционния анализ в опаковката Ошо - щях да повърна... Ошо ли се е пробвал и там да се натика, тия водещите ли така изкривиха нещата, не знам. Ама тая кражба на идеи беше толкова грозна...



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: blue orchid]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано01.09.11 18:52



За мен най-голямото достойнство на Ошо е осъзнаването, разбирането на процесите, протичащи в съзнанието, водещи след себе си до съответни процеси, наблюдавани в обществото - в културно, религиозно, политическо, икономическо и т.н. отношение. И споделянето на това осъзнаване с огромен брой хора. Това е наистина забележително!

За мен Ошо е по-скоро полезен, отколкото вреден, оставил е след себе си куп книги, писани по негови изказвания по най-различни въпроси, които могат да бъдат полезни, полезни са и ще продължават да бъдат полезни. Помагал е приживе и продължава да помага на много хора да усетят нещата, да осъзнават, без да навлизат в крайности. Като писах "крайности" - той не е бил нито набожен, нито атеист, затова и често си "противоречи" - това е типичен подход, който използва, за да не влиза в крайности слушащият го. Много хубаво нещо е гъвкавостта, другото - увличането в крайности - втвърдява и прави човека фанатик - дали под претекста на някоя религия, на атеизма, на йога, на психологията, на какво ли не.

Та едно от големите му достойнства е гъвкавостта. Друго голямо негово достойнство е, че от една страна е много интелигентен, а от друга говори просто, разбираемо и увлекателно. Говори на достъпен на хората език и това твърде малко хора с неговата образованост и огромна ерудиция умеят. Много по-полезен е в това отношение от много учени, чийто език остава единствено за употреба в академичните среди и които са загубили досег с обикновените хора. Ти например се увличаш твърде много по академичния изказ, по усложняването - колкото по-сложно и завъртяно е едно нещо, толкова повече ти харесва и обратно - не обичаш опростените неща, макар и в много случаи да са доста по-съдържателни от изкуствено усложнените; поне с такова впечатление съм останал от теб. Затова си и харесваш повече Мирча Елиаде (аз също го харесвам много разбира се) от Ошо, няма лошо. Но мисля, че малко повечко си залитнала в посока изкуствено усложнен изказ и изкуствено усложняване на нещата. Нещата не са чак толкова сложни всъщност.

Разбира се първият огромен минус на Ошо е гурувщината, увлякъл се е по култа, който учениците му са създали по него и това до известна степен е покварило учението, но може би пък и това цената, която трябвало да се плати за неговата масовизация. Въпреки това Ошо си остава изключително полезен за поколенията след него и няма да бъде запомнен толкова като "гуруто" Ошо, колкото като философа-мъдрец Ошо.

Редактирано от бeз ycилиe на 01.09.11 19:00.



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: бeз ycилиe]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано01.09.11 19:52



Проблема в нашето разбиране идва до голяма степен от това, че тръгваме от много различни основи. Аз примерно, съм учила история на психологическата мисъл, малко културна антропология и психология на религията, така че за мен такова нещо като 'осъзнаването, разбирането на процесите, протичащи в съзнанието, водещи след себе си до съответни процеси, наблюдавани в обществото - в културно, религиозно, политическо, икономическо и т.н. отношение.', все още не съществува в абсолютен план... За мен всичко това са просто модели, карти, които имат някаква обяснителна стойност и вършат някаква работа, но никоя не може да претендира за абсолютност на разбирането. Смятам че, в каквато и схема да се внедри човек, щом тя е актуализирана, то тя създава усещане за огромно разбиране; историята е повличала огромни маси в какви ли не светогледи, и всеки един от тях отвътре е бил с фамозна обяснителна стойност.

/хъм, трябва да прочета теорията за фалшификацията на Попър, винаги ми е било чудно за какво говори тоя сладкиш хихи :)))/

Аз обичам моята йога именно, защото тя може да ме изхвърли там където няма нищо или има съвсем малко движение.


Да, и терминологията обичам и пак ти казвам, това е защото тя компресира огромни потоци и правилно използваните термини могат буквално да ме пързулнат в друга вселена. Въобще, термините за мен са си нещо магично, най-вече с това което не е казано директно, с тоновете напластена по тях информация :) Това за мен не значи, че нещата трябва да се изграждат сложно, това за мен по-скоро означава, че много стойностни светове, все още са доста отдалечени от масовият битовизъм и достъпът до тях понякога е трудоемък.


Нямам нищо против, който иска да се занимава с Ошо, да го прави. Сам виждаш, че и дума не обелих против него на хлапето оттатък. Щом му дава сила - нека я взима, това е важно. Но на мен Ошо към момента ми е абсолютно неинтересен и за мен има десетки други имена, които си струват вниманието много повече от него, така че аз ги предпочитам.



Тема Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано01.09.11 20:03



Първо благодаря за откровеният отговор!!!! За мен е много много важно да се говори само истината. Толерантноста ми е неприятна когато с нея се скрива истината. Предпочитам сурова, недодялана, груба истина, пред финна толерантност която прикрива истината.

Това че имаме различни схващания за Ошо е ЛОШО

Означава само две неща, или един от нас не разбира Ошо правилно, или имаме корено различни философски схващания!?

В отговор на:
Автор: blue orchid

А причината за това /спомням си, че съм го казвала на безпътния, но на теб май не/ е че преди години ходих на един семинар, организиран тук в България от някакви негови последователи. И влизам в залата /имаше адски много хора/, започват там да си обясняват хората на Ошо великите откровения и по едно време почва нещо да ми бръмчи в главата. Абе, знам го това, знам какво ще кажат водещите в следващият момент, та чак и терминология ми е ясна, а приори я знам. И в следващият момент ми светва - ма тия хора ми говорят за Ерик Бърн и Томас Харис, или това е така нареченият транзакционен анализ - чист плод на прокълнатата западна психология. И къде го натикаха транзакционния анализ в опаковката Ошо - щях да повърна... Ошо ли се е пробвал и там да се натика, тия водещите ли така изкривиха нещата, не знам. Ама тая кражба на идеи беше толкова грозна...


Първо не трябва да се бъркат учениците с Ошо. Сред учениците му има толкова различия, толкова многообразие, не можеш да си представиш. Така че не прави в никакъв случай заключения за Ошо от неговите ученици.

Сега Ошо е говорил за кого ли не, за какво ли не. Специално той е говорил и за различни области в психологията на запад - включително и за Трансакционият Анализ. Ошо стана причина да се заинтерисувам и да чета Трансакционен анализ когато бях в Индия и четох по точно ИЗУЧАВАХ доста време четери от най добрите книги. Познавам го добре, по добре от колкото ми се иска, защото няма смисъл от подобно задълбочено познаване на една доста съмнителна психология.

Ако човек отиде в Ашрама на Ошо, едно от нещата с които ще се сблъска това са различните групи които водят различни курсове. Във всеки един момент в ашрама има поне едно 20-30 групи. Тези групи се водят от така наречените инструктори терапевти. Когато човек влезне в ашрама, на него му предлагат да се присъедени към някой от тези групи. Някой от групите са безплатни, някой са срещу заплащане. Безплатните групи както се досещаш са на по ниско ниво, тези които са срещу заплащане са от по опитни инструктори терапевти.

Как се става инструктор терапевт. Първо човек трябва да постои в Ашрама поне едно два три месеца като начинаещ. След това той трябва да искара някой от тези курсове които са за напреднали и му дават звание "терапевт".

Не всички терапевти разбира се са такива. Има някой които са на изключително високо ниво, професионалисти от възможно най висока класа. Те са се занимавали с нещо отвън ашрама, придобили са професионална диплома и т.н. В последствие те са станали един вид приятели на Ошо фондацията и или те сами са си предложили услугите, или някой им е предложил те да отидат да работят там срещу заплащане. Точно тези хора водят най сериозните и най скъпите курсове.

Има както казах абсолютно всякакви курсове, като почнеш по хата йога (наемат инстурктори по йога от ашрама на Аянгър!!), фен шу, карате, суфи, японски и китайски разни науки за които не съм чувал но се водят от японци и китайци!!! различни модерни психологии, разни глупости от рода на ню ейдж, акопунктура, балет, гимнастика, плуване, духовни практики на различни мошеници гуровци от цял свят например Гурджиеев, не съм чувал за Дъновисти но възможно е да са се появили и те там, има разни черни маймуни от Африка които те учат на магии и заклинания, всякакви разновидности на съвремени клонове на психологията, и т.н. и т.н. нямат край! Щом се появи някой личност която е известна по света, дават им възможност да водят курс там.

Сега болшинството от инструкторите терапевти са ГОЛА ВОДА!!! За две три седмици какво може да научиш? Но те след като искарат някой курс и им дават диплома. После тези диванета водят курсове самите те!? Можеш ли да си представиш?

За Ошо всички тези курсове са били само за украса, за парлама, за да прави престоя в ашрама интересен. Той е позволявал да се водят почти всякакви курсове които са популярни. Изключение са правили само неговите противници. Например Нирмала Деви никога не може да направи курс в ашрама на Ошо Нито пък Шибендо или Трансецедталната Медитация на Махариши Махеш Йоги или пък неговият ученик глупака Шри Шри Рави Шанкар. Курсовете които се водят в Ошо Ашрама са такива които са "класически" и които са признати. Особено на почит в ашрама е курсовете по Випасана Медитация.

Онова което обединява всички терапевти е Ошо. Всички те говорят за Ошо като им текат лиги от устата. В същото време повечето от терапевтите се плюят един друг и всеки твърди, че той единствен разбира учението на Ошо и всички останали са менте.

Та от тях не се влияй, ти ако искаш да научиш нещо за Ошо, чети го в оригинал или гледай неговите лекции беседи, там няма изопачаване, виждаш Ошо такъв какъвто си е. Едва след това критикувай и изказвай мнение...

ПП За онзи румънец Мирча Елиаде мнението ми не е много високо. Той се е стремял да пише като учен изследовател, стремял се е да бъде напълно безпристрастен, но си остава един от хората които са се подавали на изкушенията на чудесата и магиите. Той си остава въттре в себе си дълбоко вярващ християнин и всичките му интерпретации са имено от тази гледна точка. Поради което не го признавам за знаещ. На всичко от горе е имал и гуру и остава верен на гурото си до края на живота си? Вярвал е че боговете това са представители на някакви по развити цивилизации?? и т.н. все глупости от този род. Но неговата книга за Йога е ОТЛИЧНА и си заслужва да бъде четена!!

ПП Да направим един опит, намери нещо от Ошо което не ти харесва, което те дразни и ще го анализираме. Не казвам че няма подобни неща, напротив има и то доста. Но АЗ СЕ БАСИРАМ че отпред и отзад на глупоста която ще намериш има и нещо много хубаво и чудесно!!



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: blue orchid]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано01.09.11 20:19



За абсолютност и аз не претендирам де, просто се изразявам така по-простичко.

Ако си мислиш, че претендирам за абсолютност в дадено нещо, което пиша, бъркаш. Сега, всяко нещо, всеки модел, а възможните модели са безкрайни, може да върши работа в дадена ситуация и да е най-добър за дадена ситуация, както и напълно неприложим за друга, затова и не робувам на модели. Свободата от моделите е възможна и тогава в чистото осъзнаване може да се избере и най-добрият за даденото време и място.

Ошо специално не защитава някаква конкретна схема или модел на мислене или философия, прекалено е многоаспектен, за да се наблъска в нещо такова. Но и на мен вече не ми е интересен, всъщност отдавна не ме интересува, но в един етап се кефих на книгите по негови изказвания.

Това при теб с терминологията си е игра на егото в края на краищата, ама като те кефи - играй си я :)))) Ама термините сами по себе си трудно биха те пързулнали в друга вселена толкова добре, колкото... разбирането, което е отвъд термините. Глей да не оплетеш разбирането в терминологията. И в привързаността си към определени вярвания и мнения. Привързаностите пречат на разбирането.

Редактирано от бeз ycилиe на 01.09.11 20:25.



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано01.09.11 21:51



Еми, ето - казваш, че познаването на транзакциония анализ е със съмнителна стойност, а той го бута сред нещата, с който си занимава хората, защо. Е това ме дразни, аз много си харесвам Томас Харис, ама какво общо има той с източната философия. Въобще, тая цялата плява, дето я е набутал, за да е шареничък и увлекателен, ме дразни. Иначе съм сигурна, че има и добри попадения и високо разбиране, иначе нямаше да се харчи толкова. Ама мен неговото високо разбиране не ме бърка, щото не ми харесва подхода му като цяло. Честно казано, усещането ми е, че той не би могъл да ме отведе към йога, ако не ми се беше отворил друг шанс да стигна до нея, с него, с неговите интерпретации на сутрите, просто нямаше да стигна до никъде, освен до един психологически батак... И за мен това си е пълна излагация от негова страна, иначе да - оригинален е, ама кво от това, като не ми върши работа.

Наеш ли кво ми харесва в Патанджали, и при него има отклонения, неща, които могат лесно да се махнат, без да се увреди разбирането за раджа, но като цяло нещата са кратки, точни, ясни и чисти; екаграта почти като в самяма.


Имаме с теб различни разбирания, да. Аз примерно не признавам друг Брахман освен теб, т. е. санкхя ми пасва много по-точно от адвайта. Разбира се не приемам, че съществуват някакви пуруши извън способността на ЦНС някак си да генерира съзнание. Но относно базовите положения в интерпретацията на йога сутрите, които си дал, не съм уловила никакви съществени различия. За мен те са си база за абсолютно всички нива на практиката ми, откъдето и да погледна.



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: бeз ycилиe]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано01.09.11 22:01



За мен няма осъзнаване извън васаните, според интерпретативните ми схеми това е психологически невъзможно.

Иначе, добра пързалка





Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: blue orchid]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано01.09.11 22:16



Това "за мен" обаче нека не бъде винаги спирачка... за теб.



Редактирано от бeз ycилиe на 01.09.11 22:16.



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано01.09.11 22:55



В отговор на:
Автор: blue orchid

Еми, ето - казваш, че познаването на транзакциония анализ е със съмнителна стойност, а той го бута сред нещата, с който си занимава хората, защо. Е това ме дразни


Така е, Ошо е набутал страшно много глупости и си го признава сам сред близките си ученици. В Ошо Ашрама има курсове по гледане на карти Тарот, има курсове по Чакрите. В същото време той самият казва на близките си ученици че всичко това са глупости.

Ошо говори за бог, казва че самият той е бог, иска да го наричат бог "Бхагаван" КОГАТО ТОЙ В СЪЩНОСТ Е ПЪЛЕН АТЕИСТ!!! Но го казва само пред близките си ученици или на някой по скрити места.

Защо? Защото е правил пари, така както всички останали мошенци гуровци. Но в същото време дава невероятно забележителни попадения или по скоро разкрития, просветления на някой въпроси, отговаря спонтанно по начин по който дори и модерните мислители на логиката и математиката биха му завидяли. Многократно съм се кефил на подобни "откровения" и продължавам да го правя когато попадна на нещо извънредно.

Както и да е, адвокат на Ошо няма да ставам, ако някой ИСКА може да му покажа красивото във философията на Ошо, но само ако някой иска



Санкхя е основата на Веданта и на всички останали системи, но е прекалено наивна, няма никаква полза от нея, просто едно смешно обяснение на света.

Веданта от друга страна е пълна със бисери и диаманти, неща които може да се използват, от които има практическа полза.

Аз примерно не признавам друг Брахман освен теб, т. е. санкхя ми пасва много по-точно от адвайта.

Специално за Брахман, хммм...

СВЕТЪТ, ВСЕЛЕНАТА ТОВА Е БРАХМАН!!!!

Няма как да го отричеш, колкото и да ти се иска, няма как да го отричеш. Брахман това е абсолютната реалност, онова което се крие зад думите с които означаваме света.

Разбира се аз не приемам изцяло Ведантическата идея за Брахман, така както е описана в Упанишадите. Не съм изкукуригал Както и да е, живот и здраве, догодина може да започнем с излагането на Веданта, (а Веданта е скрит будизъм!!!)

ПП Кой беше този Томас Харис? Дори не ми се върти в главата



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано01.09.11 23:19



Естествено, че санкхя е наивна, тя е едно малко, непораснало детенце. Ама ме кефи това, че което не е пуруша е пракрити, защото всичко е пракрити



Не познавам Веданта, щото нещо не ме влече, викам да минеш направо на будизъм. Нали знаеш, че съм като гъба, давай на мен будизъм; аз съм най-доброто ти произведение, довърши си работата, направи ме съвършена

Не знам какво си чел на Бърн, щото той поне до преди няколко години не беше превеждан тук. Аз познавах транзакционният от .



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано02.09.11 00:27



В отговор на:
Автор: blue orchid

Ама ме кефи това, че което не е пуруша е пракрити, защото всичко е пракрити


Ами помисли в съвремена интерпретация:

Умът е свойство на високо организирана материя под формата на мозък и субективно отражение на обективната действителност.

Материя и нейните свойства!?! и двете са неделими!!
Пракрити и Пуруша? и двете са неделими и това е Брахман



Редактирано от oтБpaxмaн на 02.09.11 00:28.



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор huanji ()
Публикувано02.09.11 07:19



И ние като малки така си говорихме, владея джудо, карате, кунг-фу...и други думички.





Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: huanji]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано02.09.11 07:41



Тук съм съгласен с тебе - все едно да кажа - абе тва джиу джицу не ме кефи нещо, май ше е неква тъпотия, нищо особено; обаче без изобщо да съм го тренирал и само на базата на ММА-схватките, които съм гледал.

Та така и орхидейчицата малко на джаста-праста ги приема и отхвърля нещата, без да е навлязла задълбочено; на база повече емоции и прехласвания, отколкото внимателно вникване и здрав разум. Човек, ако не се лашка така в повърхностни впечатления, приемания и отхвърляния на база някакви хрумвания и психологически нагласи, може и да успее да навлезе по-дълбоко, поне в 1 нещо като за начало.

Емоциите не са най-добрият пътеводител в изследването и това орхидейчицата трябва да го разбере.





Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано02.09.11 09:48



Ето какво казва Шри Матаджи за Ошо:






Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: Tъpcaч_]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано02.09.11 10:41



В отговор на:

Автор: Tъpcaч_
Тема: Re: Ошо - Боже мой, господ няма

Ето какво казва Шри Матаджи за Ошо:




Лисицата като не можала да стигне гроздето и казала че е кисело Нирмала говори като някой завистлива махленска клюкарка за "другите" гуровци подмята и за Ошо. Как те правили само пари с тяхната духовност или привличали жени за секс а тя горката се интересувала само от това да дава „духовност” на нейните ученици. Тя казва нещо което има следният смисъл: „Ако отидете при учениците на Ошо, те не могат да ви кажат какво ви има, какви проблеми има с вас. Докато моите ученици могат да ви кажат коя чакра ви е запушена, кои енергии ви липсват и т.н. Тя не се интересувала от пари изобщо.”

Истината е че тя самата когато умря, остави на семейството си милиони откраднати пари в банките, цели замъци с имения по Италия, Швейцария, Сащ, купища със злато. Всичко това беше предварително взето от семейството и, няколко години преди тя да ритне на попа бакърчето. На последователите си тя остави само завещание, че те могат да лъжат в нейно име каквото им падне. Един вид тя изяде тестената част гевреците които направи през живота си, а на последователите си остави само дупките на гевреците. Сега с тази дупка Търсача се опитва да се прехранва ама… става все по лошо и по лошо. Едвам обира последните трохи които са паднали от устата на Нирмала




Тема Малко история за Ошо.. дълго е но..нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано02.09.11 11:28



В отговор на:

Автор: Tъpcaч_
Тема: Re: Ошо - Боже мой, господ няма

Ето какво казва Шри Матаджи за Ошо:




Лисицата като не можала да стигне гроздето и казала че е кисело Нирмала говори като някой завистлива махленска клюкарка за "другите" гуровци подмята и за Ошо. Как те правили само пари с тяхната духовност или привличали жени за секс а тя горката се интересувала само от това да дава „духовност” на нейните ученици. Тя казва нещо което има следният смисъл: „Ако отидете при учениците на Ошо, те не могат да ви кажат какво ви има, какви проблеми има с вас. Докато моите ученици могат да ви кажат коя чакра ви е запушена, кои енергии ви липсват и т.н. Тя не се интересувала от пари изобщо.”

Истината е че тя самата когато умря, остави на семейството си милиони откраднати пари в банките, цели замъци с имения по Италия, Швейцария, Сащ, купища със злато. Всичко това беше предварително взето от семейството и, няколко години преди тя да ритне на попа бакърчето. На последователите си тя остави само завещание, че те могат да лъжат в нейно име каквото им падне. Един вид тя изяде тестената част гевреците които направи през живота си, а на последователите си остави само дупките на гевреците. Сега с тази дупка Търсача се опитва да се прехранва ама… става все по лошо и по лошо. Едвам обира последните трохи които са паднали от устата на Нирмала

Към Ошо Нирмала отправя типичните нападки които са били против него. Това че имал 100 Ролс Ройса и това че неговите ученици употребявали секс, наркотици, алкохол и цигари и т.н.


Каква е истината?

При Ошо са ходили какви ли не хора и най вече бившите хипита и битници от 60 те години. Това са хора които са безработни на запад но имат пари да отидат до Индия и да преживеят там за два три долара на ден. Те не могат да се откажат от своите вредни навици, в същото време носят приход на Ошо. Той „позволява” да се пуши, пие и т.н. в неговият Ашрам. В същото време Ошо не си спестява думите, и говори против всички политици, против правителството на Индия, против гуровщината, против всякаква бюрокрация в Индия и най вече против лъжите на другите брадати гуровци в Индия. Това е нещо нечувано в историята на Индия, никой гуру преди това не е смеел да повдигне подобни въпроси. Но Ошо е бил ударен през устата, не му е пукало, критикувал ги е яко. Това обаче му коства много. Индийското правителство го подгонва по параграфа че използвал ашрама си за търговия с наркотици. На Ошо му се налага да бяга. Той отива в Орегон в САЩ. Там прави един вид град от негови последователи от цял свят, една кумуна в която хората да живеят по образец на древните гръцки комуни и специално Спарта. Ошо е бил голям поклонник на старите гърци, знаел е отлично историята на Гърция, чел е и се е възхищавал на нея. Вярвал е че бъдещото общество трябва да бъде организирано по този начин. Например отглеждането на децата там е било задължение на всички, децата са имали по три четери бащи и майки :) Не е имало насилие да се учи един или друг предмет. Децата са били оставяни на произвола на съдбата, всяко дете учи това което му се иска. Пълна идилия и фантазия, нещо което никога няма да стане популярно. Просто е невъзможно едно дете само да прояви интерес към физика или математика, трябва някой да го учи иначе не става. Но Ошо е бил идеалист фантазьор.

В комуната на Ошо в Орегон всичко е било без пари, храна, облекло и т.н. Но хората е трябвало да работят. Точно тук се получава един проблем.В Орегон той привлича безброй наркомани от цял свят. Мързеливци които не разбират че за да яде човек, трябва да работи. Получава се голям проблем и с дисциплината в града. Наложило се е да се въведе собствена полиция която да държи ред и дисциплина. Били са раздадени оръжия, пистолети и автомати, на приближените на Ошо. Те е трябвало да „въвеждат ред”. Но въпреки това нещата стават все по зле и по зле. Ошо изпада в депресия. Той спира да дава лекции, спира да говори.

В Индия по това време имаше закон, всеки който внася кола от чужбина, трябва да плати стойността на колата като данък на държавата. Тоест ако имаш Ролс Ройс, значи все едно че си купил два. Нирмала лъже, като казва че никой не се интерисувал от Ролс Ройси в Индия, точно обратното, всички са луди и си мечтаят да имат Ролс Ройс. Ошо е бил типичен индиец в това отношение. Винаги си е мечтаел за Ролс Ройс. Когато отива в Орегон в САЩ, някой му купува един Ролс Ройс и Ошо не е скрил радоста си. Хората забелязали, че това го прави щастлив и започнали да му купуват Ролс Ройси. Известно е че Ошо е имал 100 ролсойса, когато е имал Ашрам в Орегон в САЩ. Ошо е излизал на пикник с неговите последователи, всички качени на Ролс Ройсите, чисто голи, така както е било в древна Гърция, да се радват на природата. Онзи който е искал да прави секс, си е правил секс.

Ошо е вярвал че ако го оставят човек на свобода, да прави каквото си иска, той след време ще осъзнае сам кое е правилно и кое не. След време един такъв човек ще осъзнае че секс, наркотици и алкохол не са гаранция за щастие и такъв човек ще се освободи от тези вредни навици. Просто човек трябва да умее да медитира, да се самонаблюдава и рано или късно той ще види грешката си. Това може да е вярно за НЯКОЯ отделната личност, но за обществото като цяло е невъзможно да стане.

Положението в града става нетъпримо. Хората които са влизали в града са изпадали в дълг, но не са могли да си платят дълга с работа поради мързела си. Един наркоман не може да работи. В същото време не са им позволявали да напуснат града без да си платят дълговете. Някой от учениците отиват да крадат в близкият град. Това създава допълнителни проблеми.

Американското правителство решава да затвори тази комуна. Арестуват Ошо и го качват на собственият му самолет със заповед да напусне САЩ. Роналд Рейгън, който е имал зъб на Ошо, защото Ошо си е правил шеги и го е критикувал много, лично се намесва в цялата тази история. Той оказва политически натиск върху всяка страна където Ошо отива да живее. Няколко месеца Ошо хвърчи със самолета си от страна в страна, но никъде не му позволяват да остане за да направи комуна. Ошо дори отива в Гърция но едва престоява няколко седмици и дългата ръка на САЩ го изритват и от там.

Накрая Ошо прави тържествено обещание пред индийските власти, че повече няма да позволява наркотици в Ашрама си и му позволяват да се върне в Индия и да се установи в Пуна.

В Пуна учениците му правят отново комуна но в нея не е позволено вече да се употребяват наркотици и алкохол. Единствено имаше един малък ъгъл в края на ашрама, където беше позволено да се пуши.

Днес повечето от неговите ученици са пълни въздържатели и пълни вегетарианци. Но откачалници сред тях има безброй!!! Суеверията сред учениците на Ошо не са по малко от колкото сред тези на Нирмала да речем. Вярват в какви ли не глупости. Мисля че учениците на Ошо днес са най близо до Ню Ейдж идиотите. Вярват в гледане на карти, в магии, в енергии, в чакри, в какво ли не. За това има вина най вече Ошо, тъй като той самият е поощрявал подобни занимания когато е бил жив, за да прави пари.Така му се пада :)

Но все пак, онова което е останало от Ошо е океан от много хубави и ценни неща, това няма да изчезне. Ценното ще остане а глупостите ще се забравят.

Редактирано от oтБpaxмaн на 02.09.11 11:30.



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано02.09.11 11:36



Само злато и имения са ти в главата. За такива невъзвращенци като теб отдавна предложих на Имаго да съберем пари да имате за по една топла супа на Албиона.
Моля модератора да отвори една сметка за подаяния за Брахман.

Съпруга и е достатъчно богат, получил званието "СЪР" от английската кралица.






Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: Tъpcaч_]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано02.09.11 12:03



В отговор на:

Автор: Tъpcaч_


Съпруга и е достатъчно богат, получил званието "СЪР" от английската кралица.







Ххехехе я виж как хубаво са се усмихнали на фотото Нирмала и нейните роднини Знаеш ли защо се усмихват? Защото им са добре сметките в банката. Но теб нещо не те виждам на снимката Забравили са да те поканят? Или може би си под стола и ближеш трохите по пода които падат от светите уста на Нирмала. Дори и това ме съмнява, не си толква издигнат в сектата Сахаджа Йога. По скоро ти се храниш от вибрациите на снимката!?

Ядеш сух хляб събран от буклука на дребни подаяния от баламурници и откачалници които успяваш да заблудиш, топиш го в мисловните вибрации на снимката и като преглъщаш едвам едвам мухлясалите трохи които стържат гърлото ти, си въобразяваш че това е кундалини. Не знам как ти се иска подобен живот?

За такива невъзвращенци като теб отдавна предложих на Имаго да съберем пари да имате за по една топла супа на Албиона.
Моля модератора да отвори една сметка за подаяния за Брахман.


Виж за мен не се притеснявай Аз не съм богат, но имам две професии, имам си две работи и си вадя хляба, не се притеснявам за бъдещето си. Всичко ми е на ред, живея така както е нормално да се живее в Англия и не се оплаквам. И което е най важното не завися от никого, не се моля на Нирмала всяка вечер, не и паля свещи, не подлизурствам, не се правя на светец, не лъжа хората, не съм заблуден и НАИСТИНА СЕ КЕФЯ НА ЖИВОТА - за разлика от един нещастен сектант като теб де...

Редактирано от oтБpaxмaн на 02.09.11 12:05.



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано02.09.11 12:33



Пусни някаква друга плоча. Кажи къде учението на Шри Матаджи, Сахаджа йога бърка.
За толкова години само парите са ти главата. Не разбра ли, че СЙ е безплатна по целия свят. Не можем да платим за нашата еволюция.







Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: Tъpcaч_]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано02.09.11 16:38



В отговор на:
Автор: Tъpcaч_

Пусни някаква друга плоча.


Ти пусни, аз само пригласям



Кажи къде учението на Шри Матаджи, Сахаджа йога бърка.


Ти кажи къде не бърка На всяка истина, сахаджа йога пуска и по пет лъжи

Ама за да ти напомня само някой неща, ще ти дам два линка:





Пожелавам ти приятно четене и да си подобриш паметта, за да не ме питаш пак същият въпрос след време. Млад си още и не е добре да те хваща склерозата от сега

Не разбра ли, че СЙ е безплатна по целия свят.

Не с тия на мене Знам всички далавери на безплатната йога. Искаш ли примери?

Ето ти един: Отиват далавераджиите при някой будала и му казват:
- Може ли да наемем вашият салон безплатно за една вечер. Тук ще дадем важни инструкции от нашата богиня, с които хората ще могат да живеят все едно че са в рая. Дори и на теб обещаваме че ще ти се отблагодарим, като ти осигурим светло бъдеще в рая, гарантирано ти е че ще получиш опрощение на греховете. Плюс това нашите момчета няма да дойдат да ти счупят прозорците някой вечер...

След това на съответната вечер, далавераджиите казват на посетителите, че входа е безплатен, само трябвало да дадът по някой стотинка за наемането на салона. Посетителите без хабер да си имат от цялата далавера, пускат в касата това което им се струва нормално. Печалбата разбира се отива директно в дожбовете на Нирмала. Е в случаят в джобовете на организаторите.

За да има повече ефект, организаторите, говорят за допълнителни разходи на пари по реклама, за брошури, за ток, за отопление и т.н. След това казват всеки да сожи в касата толкова колкото смята за добре. Накрая събират повече пари от колкото са им разходите.

Друг пример искаш ли? Викат например баламите да РАБОТЯТ безплатно, да строят, да оборудват, да снабдяват, да дават материали от техните бизнеси беплатно. По този начин те успяват да постотрят замъци за милиони без пари!! Знаеш ли че с безплатният труд на будалите, който се равнява на милиони часове във всяка една секта, може да се постори поне по два три Бъкингамски двореца????

Примери има безброй... и аз ги знам отлично, дори по добре от теб



Редактирано от oтБpaxмaн на 02.09.11 19:47.



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Gheri8 (Сахаджа Йога)
Публикувано02.09.11 20:22



Излей си мъката момче, а някой ден може и да ти кажем как стоят нещата в действителност...





Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: Gheri8]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано02.09.11 22:06



В отговор на:

Автор: Gheri8

Излей си мъката момче


Ами мъката ми е че България не може да смачка тъпите физиономии на англичаните и губим мача...

А сега да ти кажа, че темата е за Ошо, та остави Нирмала на страна и прочети какво съм писал за него, за живота му по горе!!! Може да научиш нещо полезно и да му станеш дори ученичка

Което ще бъде далеч по добре от колкото да си Сахаджа йога. След Ошо, ако започнеш да го разбираш, може дори да те взема за моя ученичка, ама трябва да слушаш с двете уши Ха чети сега за Ошо





Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Gheri8 (Сахаджа Йога)
Публикувано02.09.11 22:14



Не следвам фалшиви гурувци като Ошо.Все някога и на теб ще ти просветне/може би/





Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: Gheri8]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано02.09.11 23:13



Казах ти ако искаш да ми станеш ученичка, трябва да ме слушаш с двете уши

Първото което искам да ти кажа е, че Ошо наистина е менте, но е милион пъти за предпочитане пред Нирмала

И загубихме с три на нула от тъпите англичани, язък...



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Gheri8 (Сахаджа Йога)
Публикувано02.09.11 23:17



Действай






Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: Gheri8]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано03.09.11 00:22



В отговор на:
Автор: Gheri8
Тема: Re: Ошо - Боже мой, господ няма
Действай
http://www.onlinemeditation.org/bg


Тц ъъ, не, дай ми линк където мога да пиша в някой форум по сахаджа йога, където има демокрация, и където мога да посоча всички грешки на Нирмала. Да може да се чете от нейните последователи

Гарантирам ти, че до година най много във форума няма да остане повече от пет човека, най много десетина като теб и търсача С вас положението е по трудно, защото сте с промити мозъци, трябва индивидуална работа, индивидуален подход, разговор един към един. До три години няма да остане никой



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Дух (Безмълвност)
Публикувано03.09.11 09:16



Брахман, ти си велик

Редактирано от Дух на 03.09.11 09:26.



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Gheri8 (Сахаджа Йога)
Публикувано03.09.11 09:36



Време ти е за опознаеш себе си, преодолей обословения си ум и...Успех






Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано03.09.11 10:22



Доста се надценяваш ми се струва, много много трудно можеш да разубедиш някой убеден вярващ, а сахаджите като гери и търсача са твърди като камък в убежденията си.

И погледнато "отгоре", дали въобще си струва усилието?

Не е ли поредният опит на егото на направи дупка в морето? От една страна колкото повече усилия влагаш и колкото по-агресивен ставаш, толкова и срещуположната страна повече заема отбранителна позиция и се втвърдява в убежденията си. От друга страна и повечето усилия означават повече обсебване, повече его, т.е. вредят на теб самия.



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 10:45



Ами, ти му казвай Брахман, аз ще му казвам пракрити - по-важното е да гледаме по еднакъв начин, нали



Искам да знам за шунията :)))


transit

Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: huanji]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 10:47



Ако ще анализираме детството ти, ще трябват малко повече подробности




transit

Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано03.09.11 11:16



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

Доста се надценяваш ми се струва, много много трудно можеш да разубедиш някой убеден вярващ, а сахаджите като гери и търсача са твърди като камък в убежденията си....
....От една страна колкото повече усилия влагаш и колкото по-агресивен ставаш, толкова и срещуположната страна повече заема отбранителна позиция и се втвърдява в убежденията си....


Знам

Знам също че като ги бъзикам така, те затъват още по надълбоко в блатото на Нирмала, наречено сахаджа йога. Това е вид садизъм който проявявам, бутам ги да паднат по надълбоко в бездната, май трябва да спра това ако в мен има поне грам съчувствие към другите. Работата е там, че ако човек не ги критикува, те ще успеят да сдърпат със себе си в блатото повече хора... Та коя от двете злини е по голяма?

И погледнато "отгоре", дали въобще си струва усилието? Не е ли поредният опит на егото на направи дупка в морето? От друга страна и повечето усилия означават повече обсебване, повече его, т.е. вредят на теб самия.

Погледнато от "горе" всички сме Дон Кихотовци които се бият с вятърни мелници през целият си живот, влюбваме се в глупави Дулцинеи които не заслужават това, играем си с фалшиви идеали които имат само цена но нямат стойност.

Погледнато от "горе" всяко усилие е егоизъм, всеки път когато си отвори човек устата, егото му работи. Дори ако не си отвори устата, пак егото е на линия!!! Всичко което правим е все дупка в морето. Правим си цял живот дупки в морето и си мислим че сме направили нещо А онова което ще остане след нас е само "дупка в морето".

Но това е живота, да се бием с вятърни мелници и да правим дупки в морето, това е истината. Но е възможно, напълно възможно е да се спре тази идиотщина! КАК???

Просто трябва да З Н А Е Ш че живота е бой с вятърни мелници и безсмилино правене на дупки в морето. Знанието те освобождава. В момента в който разбереш, тази проста истина, че всичко е вятърни мелници, дупки в морето и дулцинеи във същият този момент се освобождаваш.

Когато си свободен, пак продължаваш да правиш същото, пак се биеш с вятърни мелници, пак копаеш дупки в морето, пак с влюбваш в дулцинеи, пак говориш за висши идеали, но НЕ ТИ ПУКА защото знаеш че всичко е бош лаф работа. Тогава започваш да се кефиш истински на живота. Живота става за теб една "спортна игра" - ЛИЛА? Така както се кефиш на една партия шах да речем, това е само игра, нищо повече. Печелиш, губиш, кефиш се или се ядосваш, но знаеш че е само ИГРА!!

Ей това е истинското щастие, това знание!!

Албер Камю, папата на екзистенциалистите, една от най добрите му работи е Митът за Сезиф. Сезиф е герой от древногръцката митология който е бил осъден от боговете да търкаля един камък към върха на планината. Всеки път когато камъка е бил дотъркалян на върха, той падал отново долу и Сезиф е трябвало да го бута отново нагоре. Напълно безсмислена работа? Но Албер Камю вижда в това съдбата на всеки човек и доказва, че е възможно с такава съдба човек да бъде щастлив. Съвсем в духа на будизъм и веданта! Зависи как гледаш на нещата...

Когато ЗНАЕШ тогава си свободен



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано03.09.11 11:47



В отговор на:

Автор: blue orchid

Ами, ти му казвай Брахман, аз ще му казвам пракрити - по-важното е да гледаме по еднакъв начин, нали


Или ти не разбираш? Или не гледаме по един и същ начин? Брахман не е пракрити!! Брахман е Пракрити плюс Пуруша!!!!
Брахман това е материята и нейните свойства!!
Брахамна = Пракрити + Пуруша

Искам да знам за шунията

Шунята е най красивият, най елегантният, най дълбокосмислен термин в Будизма. Той обединява в себе си полвината веданта: идеята за абсолютната реалност Брахман, идеята за относителността на нещата, идеята за безпристрастност.

Този термин не се разбира веднага и лесно. Трябва човек да не го мързи, да почете малко с ума си. След това трябва да се размишлява върху прочетеното. И накрая когато се разбере, трябва да се остави да мине време, да се чете друга литература и да се остави този термин да порасте, да се развие в теб. Трябват години, вярвай ми.

За начало само ти давам откъс от книгата за будизма която бях пуснал по интернет и сега се намира лесно:

Чети бавно!!!!!!!!!!! Не бързай!! Take your time!!!! Не се подавай на глупави предложения от някой дървари, че ей така като си седиш само и се молиш на портрета на Нирмала да речем и изведнъж ще разбереш какво е Шунята




Според Будизма истинската природа на всяко едно нещо е Шунята – празнотата (Суня – на пали, Шуня – санскрит). Идеята за Шунята е една от най-трудните категории за разбиране в Будизма и Зен.

Шунята, това е не-утвърждаването отсъствието на негативен феномен, който отрича вътрешно присъщо съществуване на обект взет сам по себе си, а също и не-утвърждаването наличието на какъвто и да е позитивен феномен, който да потвърждава вътрешно присъщо съществуване на обекта.

Ако запишем това като математическа формула, ще бъде по-лесно за разбиране. Нека означим даден обект с буквата Х. Нека приемем, че твърдението А е негативно, тоест отрича наличието на каквото и да е, т.е. на всякакво качество на предмета Х. Нека приемем, че твърдението Б е позитивно, тоест потвърждава съществуването на някакво качество на предмета Х. Тогава Шунята е нито да се приемат, нито да се отричат твърденията А и Б по отношение на този предмет.

Казано приблизително с други думи: Идеята, която имаме за даден обект, каквато и да е тя, няма самостоятелно съществуване в обекта. Само интелектуалното разбиране на това не е достатъчно, за да се схване идеята за Шунята, но е важно да се живее и действа с това разбиране и то да стане наше вътрешно убеждение.
За да се разбере “празнотата” на даден обект, се препоръчват ЧЕТИРИ СТЪПКИ ИЛИ ЕТАПА НА МЕДИТАЦИЯ И АНАЛИЗ:

І. Установяване на обекта, на който ще се търси “отричане съществуването”. На този етап се установява какво точно представлява обектът, който ще анализираме. Установяват се феноменалните общи и родови признаци на обекта - какви качества притежава той и какви качества не притежава.
Например ако вземем като обект един механичен часовник, ние трябва да имаме точна представа за това какво е това “часовник”, преди да започнем да анализираме неговата илюзорност, (относителност, празнота, липса на самостойно съществуване – това са все думи, с които може да се преведе думата суня). Това е механизъм, който показва времето и може да се носи на ръката или да бъде поставен на стена, и т.н. Но в същото време това не е механизъм, който може да бъде използван като кафемелачка например. Едва когато знаем какво точно ще отричаме можем да започнем да анализираме неговата илюзорност, относителност, празнота.

ІІ. Установяване на проникване. На този етап се търси къде съществуват тези феноменални качества на обекта. Дали те се намират вътре в него или се намират извън него. Установява се кои от съществените качества на обекта принадлежат на самия обект и кои от качествата на обекта принадлежат на нещо друго, което е извън обекта.
Едно от качествата на часовника е да се въртят стрелките на циферблата. Това качество се отнася към вътрешните части на часовника. Друго качество на часовника е да показва времето. Това качество се отнася към обекти и явления, които стоят извън физическото тяло на часовника.

ІІІ. Установяване на липсата на единност. На този етап се установява липса на единност на характерните присъщи качества на обекта, взет като цяло сам по себе си, с качествата на неговите съставни части, или с обектите, които са извън него. Въртенето на стрелките на часовника не принадлежи на самите стрелки нито пък принадлежи на пружината му или на зъбчатите колела. Нито пък времето, което е извън часовника, е зависимо от самия часовник. Дори ако часовникът спре напълно, то времето ще продължи да тече.

ІV. Установяване на липсата на разлика. На този етап се установява, че качествата на обекта нямат самостоятелно съществуване отделно от това на неговите съставни части или външните обекти, които са свързани с него.
Въртенето на стрелките на часовника е непосредствено зависимо от останалите съставни части на часовника. И второ, часовникът, ако е верен, показва фактически реалното време. Така че, ако знам, че влакът ще ме откара на желаната гара след два часа, то часовникът ще покаже това.

Така всеки обект, взет като цяло, се състои от множество части, всяка една от които може да се вземе като отделно цяло. Самият обект обаче не е просто сбор от своите съставни части, а нещо повече от това. Тоест, неговата същност не може да се опише от неговите съставни части. Примерът с часовника. Той се състои от множество различни колелца, пружинки, циферблат, стрелки и т.н. Всяка една от тези части е недостатъчна да даде представа какво е това часовник само по себе си. Но дори и да се вземат като сборно цяло всички тези части, заедно с тяхното взаимодействие, ние не можем да имаме представа за това какво е часовник. Ние трябва да знаем и как този предмет се отнася към другите предмети. Как часовникът се отнася към другите предмети, за какво служи, как можем да го използваме. Тоест, за да знаем нещо за обекта трябва да знаем как този обект взаимодействува с другите обекти.

Но когато се вземе предвид взаимодействието на обекта с други обекти, това прави обекта част от едно друго по-голямо цяло и не разкрива неговата същина. Ние искаме да разберем какво представлява обектът сам по себе си. Правейки анализ по подобен начин, достигаме до извода, че същността на предметите, взети сами по себе си, е една илюзорност. Така в заключение трябва да се каже, че природата на обекта сам по себе си е една празнота от всякакво съдържание и няма самостоятелно съществуване, освен като илюзия, (като викалпа – умствена конструкция) в нашия ум. Всеки предмет може да съществува само като нещо, което е в някакво отношение с другите предмети и явления; може да има смисъл за нас само като го разглеждаме в отношение с нещо друго. Всеки предмет също така може да съществува само като нещо сборно, нещо съставно. Ако се разглежда предметът като едно единствено цяло, изолирано от всичко останало, този предмет е безсмислен за нашия разум и е празен от съдържание и цел. Фактически нашият разум не може да го възприеме изобщо и той се явява като една празнота.

Всичко това съвпада до най-голяма степен с идеята на Веданта, че светът от имена и форми такъв, какъвто го познаваме, е една илюзорност, едно творение на ума, проекция на въображаем свят върху абсолютната реалност Брахман.

“Своята Природа (Свабхава)” на езика на Веданта е неопределимото и непознатото - Брахман. Както Брахман във Веданта е отвъд всяко определение, така и истинската природа на нещата е отвън всяко определение. Дори думата “природа” е вече определение. И за да се избегне употребата на определения, се използва отрицанието на думата, тоест “не природа”.

Нека подчертаем отново важността от разбирането на Шунята по отношение на Аз-а. Анализирането на Шунята по отношение на Аз-а заема централно място в Зен. Будизмът отрича на-пълно съществуването на какъвто и да е Аз или Атман. Това кара много коментатори коренно да разграничават Будизма от Веданта. Всъщност Веданта поставя равенство между Атман и недвойнствената реалност - Брахман. Идеята за недвойнствена реалност не е чужда на Будизма. Така, ако се анализират внимателно, привидните различия между тези две учения почти се заличават.

Разбирането на концепцията за Шунята е вратата, която води към Нирвана. Това разбиране няма характера на анализ, синтез, заключение и всякакви логически операции, които са специфични за дуализма. Професор Сузуки се изказва дори още по-драматично: “Невежество” е другото име на логическия дуализъм! Снегът е бял, гарванът е черен. Тези определения принадлежат към света на установения конвенционализъм. Само невежите говорят с автоматизма на станалите вече в продължение на години употреба подсъзнателни договорености. Ако искаме да се доберем до абсолютната истина за нещата, такива каквито са, трябва да ги видим от гледната точка, когато конвенционалният свят още не е бил създаден. От гледната точка, когато обусловеното съзнание за този или онзи обект още не е било създадено, и когато умът е бил свободен от всякакви предварително създадени идеи, мнения, предразсъдъци.

Когато умът на практиканта е в най-висшата фаза на медитация, той е отвъд всякакви желания, тоест отвъд всяка идея за постигане на каквото и да е. Няма цел за постигане, няма намерение, няма стремеж, няма планове за бъдещето. Поради това няма и сравнение, няма окачествяване, няма преценки, няма анализиране на миналото, няма радост при успех или себепорицание при неуспех. Добро и зло, морално и неморално, красиво и грозно, морал, етика и естетика губят своето значение, своя смисъл и престават да съществуват. Това е момент, в който времето като психически феномен изчезва заедно с целия логически дуализъм. Вече не възникват въпроси като: защо, как, къде и т.н., поради тяхната ненужност за един медитативен ум, така че няма и нужда от отговори. (Причината и следствието принадлежат единствено на конвенционалния свят.) Такъв ум е свободен от всякакви договорености или конвенции наложени в обществото. Той не определя бялото като бяло и черното като черно, столът като стол, и масата като маса. Без тези автоматични определения се губи значението на предмета, който се наблюдава, онова значение, което е определено и прието от обществото. А когато се съзерцава светът с такъв ум, се разбира празнотата или Шунята на нещата.


Редактирано от oтБpaxмaн на 03.09.11 11:57.



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано03.09.11 12:02



Верно все е лила, ама лила в дхарма (превеждам за себе си тази дума като "призвание") май най-добре се танцува като че ли.





Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 12:05



Ами, за мен свойствата на материята са продукт на пракрити /как му викаха, игра на трите гуни/. А пуруша е само една потенциалност за съзнание, която обаче отново е продукт на пракрити /на ЦНС/, затова казвам, че всичко е пракрити.


Аз имам книгата ти, чела съм я преди години няколко пъти. Но наистина това не е нещо, в което може да се влезе току-така. Ще да ми трябва малко помощ по-натам, както с йога...

Ще го взема този фрагмент, който си копирал, сега под специално внимание. Благодаря :)))


transit

Тема Това по добре ли е като обяснение??нови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано03.09.11 12:28



В отговор на:

Автор: blue orchid

Ами, за мен свойствата на материята са продукт на пракрити /как му викаха, игра на трите гуни/. А пуруша е само една потенциалност за съзнание, която обаче отново е продукт на пракрити /на ЦНС/, затова казвам, че всичко е пракрити.


Грешката че не ме разбираш е моя, не обяснявам добре това което искам да кажа.

Между другото Трите Гуни това са материята пракрити!!! Материята Пракрити не е нищо друго освен трите гуни! Това е най приетото схващане. Макар че има и други според които пракрити притежава свойствата тоест трите гуни. Както и да е това не е важното в момента.

Онова което аз казвам е че Пракрити и Пуруша взети заедно от Санкхя, правят Брахамна във Веданта. Във Санкхя няма такова понятие Брахман! Начи като вземем да сравняваме Веданта със Санкхя, тогава може да се каже, че е възможно да се съпостави на Брахман - Пуруша и Пракрити.

Сега за това другото сравнение. Това си е мое сравнение, няма го никъде по писанията, аз съм си го изфабрикувал когато съпоставям съвремената наука със Санкхя и Веданта.

Във съвремената наука, Умът това е свойство на високо организирана материя под формата на мозък и субективно отражение на обективната действителност. Тоест всички умствени дейности не са нищо друго освен едно свойство на мозъка който е материя!!!

Тоест умът е едно свойство на материята. Мозъкът е един биокомпютър който работи с биоелектричество! Въпрос на време е само, преди да се направи пълнен математически модел на човешкият мозък и да се клонира, да се направи компютър който да работи така както работи човешки мозък. Всяка една операция в мозъка е възможна защото материята има свойства да пропуска електрически сигнали, да образува химически съединения, да променя едно или друго състояние.

Тоест умът на мозъка е едно изключително сложно съставно СВОЙСТВО от много отделни по прости свойства.

Така както един двигател на една кола има свойството да движи колата. Това негово свойство е възможно благодарение на това, че всяка една част от двигателя на колата има други по прости свойства които са обединени в колата в едно цяло.

В такъв смисъл казвам че Пуруша и Пракрити във Санкхя съответсват на Ума и Мозъка, на Свойството и Материята във съвременият свят.

Това надявам се е по добре като обяснание???????



Тема Специално за Шунята ИЗПИТ!!нови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано03.09.11 12:33



Ще го взема този фрагмент, който си копирал, сега под специално внимание.

Много те моля, когато свършиш с четенето на пасажа за шунята, кажи за да те изпитам

Има един въпрос....

Кое е най близкото понятие във Веданта до понятието Шуня във Будизма??????????? (това понятие ти е много добре познато и на теб и на останалите тук във форума, дори и търсача го знае отлично )Ако ми отговориш правилно на този въпрос, значи си започнала да го разбираш.

Не ти го казах направо, защото ако ти го кажа направо, ще запомниш само това сравнение, и ще пропуснеш другите важни неща за Шуня!!!

Редактирано от oтБpaxмaн на 03.09.11 12:38.



Тема Деви Пурана описва енергиите на Богинята Пракритинови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано03.09.11 12:40



Автор: oтБpaxмaн
Между другото Трите Гуни това са материята пракрити!!!


Пак не се разбрал, че основата на Пракрити е енергия.

S’iva is beyond Prаkritic attributes, eternal and ever omnipresent; She is without any change,
immutable, unattainable but by yoga; She is the refuge of the universe and Her nature is
Turиya Chaitanya. Mahа Lakshmi is Her Sattviki Sakti; Sarasvati is Her Rajasik S’akti and
Maha Kal is Her Tamasik S’akti; these are all of feminine forms.




Тези енергии имат отражение в нас както следва:
Мана Шакти- Ида Нади- Шри Махакали-Тамас- енергия на Желанието
Прана Шакти- Пингала нади-Шри Махасарасвати-Раджас-енергия на Действието
Дхарма Шакти-Сушумна нади--Шри Махалашми-Сатва-енергия на Поддръжката



Тема Re: Специално за Шунята ИЗПИТ!!нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано03.09.11 12:44



Автор: oтБpaxмaн
Много те моля, когато свършиш с четенето на пасажа за шунята, кажи за да те изпитам


И за Шунята нищо не си разбрал, защото не си я усетил, а само преписваш. Като отидеш с наръч съчки при Гергана, тя може и да се смили над теб и да преминеш през „вратата на безусилието“- САХАДЖА.



Благодарение на Quiet:


Една от, или може би най-древната форма на Самадхи в Праджняпарамита е траясамадхя (шунята самадхи, анимита самадхи, апранихита самдхи), които съответстват на трите врати на освобождението (трини, вимокша, мукхани).

Праджнапарамитопадеша дефинира апранихита като различаването че „не съществува нещо към което да бъде направено усилие“. Затова третата врата се нарича „вратата на безусилието“ или „вратата на безцелността“, или „вратата на безпосочността“. На някои места апранихита се превежда като „ненасочване на вниманието към“. Или просто „нети нети“. Популярната трактовка на апранихита е „непоставяне на обективна цел“, (това към което се стремите вие Сте, то Е, тук и сега в този момент, вкл. нирвана, безсмъртие и пр. – но това е популярната трактовка)

Втората врата „вратата на безформеността“ анимита е в различаването на несъществуването на форма (нимита), която може да бъде наблюдавана, но и във втората и в третата врати „несъществуването“ не е обектно, и затова в първата врата шунята която обикновено се превежда като „вратата на празнотата“ празнота е подвеждащ термин, (освен ако се третира като празнота от отделност). Шунята е(не е) нито съществуване, нито несъществуване.

Критерият за Истинност обуславя Форма, Съществувателност, Посока.
Критерият за Истинност е пречката за освобождаване от контекстуалност.
Самата истинност е(не е) нито форма, нито безформеност, нито съществуване, нито несъществуване, нито посока, нито липса на такава.




Тема Re: Специално за Шунята ИЗПИТ!!нови [re: Tъpcaч_]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано03.09.11 13:34



И за Шунята нищо не си разбрал, защото не си я усетил, а само преписваш. Като отидеш с наръч съчки при Гергана, тя може и да се смили над теб и да преминеш през „вратата на безусилието“- САХАДЖА.

Търсач, не можа да издържиш изпита, съжалявам слаб две



Между другото само в цитата който си дал се говори за различни видове самадхи, моят въпрос беше с кое понятие от Веданта има най голямо съвпадение с Шунята?

Един съвет, не се напъвай да отговориш, не е по силите ти изобщо! Хабер си нямаш от това какво е Шунята и дори да гледаш портрета на Нирмала до краят на вселенатая, пак няма да разбереш, защото от портрета на Нирмала отговор на този въпрос няма да излезе

От портрета на Нирмала излиза само неприятни вибрации (разбирай асоциации) с нещо гнило, мръсно, заблуждаващо, лигаво. Все едно че гледам настъпан гол охлюв върху който се е изплюл някой с тлъста туборекулозна храчка. Абсолютно същото чувство изпитвам като гледам портрета на Нирмала. Не знам какво щеше да бъде ако я бях видял на живо, сигурно щях да си повърна червата....

Както и да е, слаб две за сега



Тема Re: Това по добре ли е като обяснение??нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 13:52



Чакай сега, дай да караме по ред - първо да си изясним що не те разбирам. Като го изчистим това, ще се прехвърля на будизма. Ама що ми търсиш сравнение с Веданта, аз от Веданта не разбирам, никога не съм се занимавала с нея. Твърде ми е отвлечена с това 'всичко е едно', предпочитам будизма - 'всичко е празнота', нищо че може би празнотата не е съвсем празна, като моята любима пуруша /дето не съществува/, ще го преживея




Та, не знам, аз мисля, че като оставим термините, световъзприятието ни в тази посока е абсолютно еднакво, в смисъл че свеждаме съзнанието до продукт на мозъка и не приемаме никакви души и ала бала отвъдни истории.


Обаче вкараш ли: Брахман = пуруша + пракрити, и почвам да се обърквам и въобще не те разбирам. По две причини.

Първо, за мен ума не е пуруша. По моето разбиране на санкхя, съзнанието /обусловеното съзнание/ е пракрити. И това е много важен момент, защото ми позволява идентификация с пуруша, която не е идентификация с ума, т. е. с васаните. Пък, там където няма васани, там няма и ум. Дори и да приема, че ум е някакво свойство да се осъществяват някакви процеси, то ума пак си е от полето на гуните. Разбираш ли, за това ми е важно разграничението на пракрити и пуруша.

И второ, не разбирам как може Брахман от адвайта да е пракрити и пуруша от санкхя, като в санкхя, на първо място, не става въпрос само една пуруша. Пурушите са безкрайно много, всяко обусловено съзнание си има своята пуруша, щото тя на практика е потенциала на обусловеното съзнание да съзнава и без нея няма съзнание. Пурушите не образуват едно цяло, всяка една пуруша е отделна и изолирана от всички останали, те не са в никаква връзка и нямат никакви отношения по между си. В този смисъл, в чисто философски план пурушите за мен не са едно и от гледна точка на санкхя не могат да се разглеждат като едно цяло, в смисъл те са абсолютно идентични, но са множество, което не е едно неделимо цяло. Пуруша също така, по дефиниция, е извън полетата на трите гуни и не може да влиза в никакви отношения с пракрити. Слабата точка на санкхя, по отношение на опитите й да обясни съществуването на съзнанието, както вече е ставало на въпрос, на два пъти.


transit

Тема Re: Специално за Шунята ИЗПИТ!!нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 14:01



Уф, ти да не казваш, че Брахман = Шунията. Аз това не го разбирам :)))


transit

Тема Re: Деви Пурана описва енергиите на Богинята Пракритинови [re: Tъpcaч_]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано03.09.11 14:08



В отговор на:
Автор: Tъpcaч_

Пак не се разбрал, че основата на Пракрити е енергия.


Той и Имаго също се опита да ти обясни ама... не вдяваш



Цитирам Имаго:

Гуните са си вечни, тъй като вечна е материята, а те не са нещо различно от материята (пракрити).


Ето ти още един цитат да речем от тук:



Цитиртам:
Everybody is in the hands of Prakriti, and Prakriti is nothing but three Gunas

И превеждам:
Всеки е в ръцете на Пракрити, и Пракрити не е нищо освен трите гуни

И разбира се може да прочетеш цялата статия която бях пуснал във форма на Имаго за тъждеството между пракрити и гуните писана от професори там..

Редактирано от oтБpaxмaн на 03.09.11 14:22.



Тема Re: Специално за Шунята ИЗПИТ!!нови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано03.09.11 14:21



отговор на:
Автор: blue orchid

Уф, ти да не казваш, че Брахман = Шунията. Аз това не го разбирам


Не разбира се! Помисли, първо опитай се да разбереш какво е Шуня! Ако искаш да се чуем, като ти говоря, май ще вденеш по бързо



Думата шуня означава празнота но... на какво, къде, кое??? "Празнота" не значи празна чаша, или празна торба Прочети внимателно обясненията!!! Мисля, че са разбираеми ама... може пък само аз да си ги разбирам... Знам че ако ти обяснявам директно ще разбереш!!!



Тема Re: Деви Пурана описва енергиите на Богинята Пракритинови [re: Tъpcaч_]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 14:25



'Пак не си разбрал, че основата на Пракрити е енергия.'


Това е някаква много готина ню-ейдж трактовка.



Сетих се, за това как йога е достигане до вибрационната същност на темперамента. Или беше до темперамента на вибрационната същност. Или двете са едно и също, обърках се вече


transit

Тема Re: Специално за Шунята ИЗПИТ!!нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 14:28



олеле, олекна ми...



Добре, ще чета пак и после ще гледам кога мога да ти звънна, че в момента не мога да говоря. И за онова от онзи ден да ми обясниш, то беше първо. Грасиас :)))


transit

Тема Re: Деви Пурана описва енергиите на Богинята Пракритинови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано03.09.11 14:36



Автор: oтБpaxмaн
Цитиртам:
Everybody is in the hands of Prakriti, and Prakriti is nothing but three Gunas

И превеждам:
Всеки е в ръцете на Пракрити, и Пракрити не е нищо освен трите гуни


Разбрахме, че може да цитираш и превеждаш. Сега е време и да започнеш да ползваш малко сиво вешество.
Материята е само едно от проявленията на Богинята.

Истината е в трите главни енергии на Богинята. Теорията и практиката на тези неща се изучават само в Сахаджа йога и няма да го намериш в книгите.



Тема Re: Деви Пурана описва енергиите на Богинята Пракритинови [re: blue orchid]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано03.09.11 14:42



Автор: blue orchid
Сетих се, за това как йога е достигане до вибрационната същност на темперамента. Или беше до темперамента на вибрационната същност. Или двете са едно и също, обърках се вече


Вибрационната същност може да се усети, когато се осъществи йога. Това усещане се развива, когато се установи ново ниво на съзнание.

Редактирано от Tъpcaч_ на 03.09.11 14:43.



Тема Re: Това по добре ли е като обяснение??нови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано03.09.11 14:50



В отговор на:
Автор: blue orchid

... Първо, за мен ума не е пуруша. По моето разбиране на санкхя, съзнанието /обусловеното съзнание/ е пракрити.


Започвам да разбирам по малко вече какво става, къде се разминаваме. Това е по някаква стара санкхя която на никой не е ясна и никой не се занимава с нея. Това са само няколко останали предположения на пандитите, които се опитват да разгадаят какво е представлявала първоначално Санкхя.

На мен също не ми е ясно това, не съм го чел никъде освен при Имаго! Когато го питах да ми даде отправна литература за четене не получих отговор. АКО ТИ ИМАШ ПОДОБНА ЛИТЕРАТУРА ДАЙ ДА ПРОЧЕТА!!!!

Та съгласно тази теория от Имаго, има една главна Пуруша която е пълен кибик, абсолютно нищо не прави. Освен това има и Пракрити. Тази Пракрити има различни форми, различни прояви. Една от проявите на пракрити е Чита, тоест обусловеното съзнание. Обусловеното съзнание няма нищо общо с тази абсолютна Пуруша която е само кибик и нищо не прави. Освен това има и разни други пуруши които принадлежат на отделните същества. Така че всеки си има по някой пуруша която му е изтипосана към неговата Чита. Тази Пуруша се преражда значи от едно в друго тяло, от една в друга чита но в същото време е вечна. Толкова съм разбрал от теорията на Имаго. Трябва да го хванем за повече обяснения някой ден, но когато се оправя с моите работи тук...

От друга страна, аз това което знам, което съм чел, което мога да цитирам и т.н. е следното. В Санкхя се говори за различни Пуруши, но това е било на времето. Сега вече това не се приема защото води до противоречия, много наивно схващане е. Вместо това се приема че има една единствена пуруша а другите пурушчета са само прояви на тази първоначална пуруша. Другото което аз съм чел е че за да се ОБРАЗУВА ЧИТА трябва да има някакво взаимодействие между пуруша и пракрити. Пракрити ОТРАЗЯВА или ИМИТИРА пуруша и по този начин се явява като нещо съзнателно и живо. В същност Пракрити не е съзнателна, не е жива. Тя се явява като такава защото бива повлияна по някакъв неизвестен начин от Пуруша. Как? Никой не казва, никой не знае.

Това е теорията която аз съм чел, с която съм запознат. Тоест това което аз съм чел, което знам казва ачик ачик следното: Пуруша има нужда от Пракрити и Пракрити има нужда от Пуруша, когато двете влезнат там в някой взаимодействие, тогава се появява светът. Когато спре взаимодействието между тях, тогава творението изчезва.

Това е дадено с чудесни примери в Санкхя Карика!! - единственото произведение останало за Санкхя до наши дни!!

В същност не е единственото, има още няколко представяния на Санкхя, които Имаго поради някаква причина не иска да приеме!?! Затова не ги давам тук. Това са представяния на Санкхя във упанишадите и в Бхагават Гита. Там обаче Санкхята си е чиста веданта!!

Онова което се използва днес от Санкхя е само 25 те татви.

Цялата интерпретация на Патанджали сутртите която съм дал аз е под влияние на Веданта!! Та оказва се че различията стават още по големи!!

Както и да е, кажи къде си чела тази Санкхя в която се казва че съзнанието няма абсолютно нищо общо с Пуруша?? Къде е писано че за да има съзнание няма нужда от абсолютно никаква пуруша? Защото аз съм чел че има

Ако няма пуруша, няма да има и съзнание..



Тема Re: Деви Пурана описва енергиите на Богинята Пракритинови [re: Tъpcaч_]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 14:55



Знам за какво говориш, но му отдаваш прекалено голямо значение... :)


Между другото, Богинята, лейди Дискордиа, те обича



Късметлия, а аз толкова време се боря за Нейното благоволение...


transit

Тема Приятелско предупреждение към Търсачанови [re: Tъpcaч_]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано03.09.11 14:58



В отговор на:
Автор: Tъpcaч_

Разбрахме, че може да цитираш и превеждаш. Сега е време и да започнеш да ползваш малко сиво вешество.
Материята е само едно от проявленията на Богинята.


Има една опасност за теб Търсач. Казано е с какъвто се събереш, такъв ставаш. Аз във вибрации не вярвам, но вярвам, че има въздействие на едни хора върху други и че хората може да се променят така че да си приличат. Казах ти също, че Нирмала предизвиква в хората реакция и асоциации подобна на реакцията и асоциациите когато видиш настъпан гол охлюв, върху който някой туберкулозен и силно хремав човек се е изхрачил. Пази се да не заприличаш на нея!!





Тема Re: Приятелско предупреждение към Търсачанови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано03.09.11 15:12



Автор: oтБpaxмaн
Аз във вибрации не вярвам, но вярвам, че има въздействие на едни хора върху други и че хората може да се променят така че да си приличат.


Претендираш за научен подход пък твърдиш, че НЕ ВЯРВАШ или ВЯРВАШ.
Имаш ли доказателства за това?





Тема Re: Деви Пурана описва енергиите на Богинята Пракритинови [re: blue orchid]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано03.09.11 15:14







Тема Re: Това по добре ли е като обяснение??нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 15:19



Къде Имаго е казал, че има една главна пуруша и някви други. Аз това за първи път го чувам...

Уф, това беше много отдавна, но до колкото си спомням, съм чела за санкхя от три места, ако не бъркам това са: Мирча Елиаде, в 'Йога, безсмъртие и свобода', а също и

Както и Раджа ме беше насочил към . Ето е по двете последни, доколкото виждам.

Да, както аз го знам, читта не може да съзнава без пуруша, защото пуруша е потенциала за осъзнаване, който читта сама по себе няма, пракрити го няма. Потенциала за осъзнаване не е част от свойствата на пракрити, а само пуруша го има. Ама на нея не и дреме за пракрити, щото вкараш ли васана в пуруша, това вече не е пуруша, а читта. Кофти, нали разбираш :)

Разликите стават огромни, да.


transit

Тема Re: Деви Пурана описва енергиите на Богинята Пракритинови [re: Tъpcaч_]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 15:27



Взето и преведено от Mask of Eris

'1. Неуспорим факт е, че във Вселената съществува както хаос така и безпорядък.

2. Само свръх оптимистично настроен глупак би казал, че световния хаос и безпорядък намалява или поне запазва количеството си. Не, нещата се разпадат, а хаоса се увеличава ден след ден.

3. След като данъчните са единственото нещо, в света, което съществува без видна причини, увеличаването на, вие знаете какво, има причина. (Забележка; възприемаме, че хаоса и безпорядъка не са резултат от данъчната система. Дръзко, но ние не познаваме страха.)

4. Тази логика е безполезна, освен ако не се обърнем към бог/-иня и да я използваме след това.

5. Ерис, нашата Лейди Дискордия, е единственото божество, което твърди, че причинява всичкия хаос и безпорядък; разбира се, никой не би твърдил нещо толкова откачено, освен ако не е истина. (Добре де, Вавилонците са го твърдяли, Тиамат и т.н., но поради факта, че са последователи на змията Валусия, не са достоверен източник.

6. Затова, Лейди Е. остава единствената заподозряна и докато това е неуспоримо, тя е доказано виновна, т.е., Ерис съществува.

Като ерисиански Папа, аз съм длъжен да тълкувам всеки проблем по тези доказателства като свещени тайни, които „просто трябва да бъдат видяни, за да се повярва“, а и откакто Старият Албум на Валусия е изгубен, небрежне, няма да получите много обяснение за това.

Но има и още. Малко доказателства за вярващи.

1. Ерис съществува.

Стига ви толкова!

А нещо, което е свързано с факти, които мъжете не знаят (макар жените да подозират за тях).

1. Огледайте се. Стол? Камък? Книга? Нещо познато около вас? Добре.

2. Ерис да не би случайно да е зад това, което взехте? Сигурни ли сте? Божествата се прикриват много умело.

3. Добре де, тя не беше там. Вземете някой друг камък и опитайте отново.

4. Направихте ли това с всичките камъни около вас? А с всичките столове? Не? Добре де, стига сте ги разхвърляли, вие сте мързеливи, а аз печеля.

5. Следователо Ерис съществува, но най- вероятно се е скрила зад някой стол около вас.'




transit

Тема Re: Това по добре ли е като обяснение??нови [re: blue orchid]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано03.09.11 15:31



Автор: blue orchid
Къде Имаго е казал, че има една главна пуруша и някви други. Аз това за първи път го чувам...


Това е Парам Пуруша, ака Сада Шива.



Тема Re: Деви Пурана описва енергиите на Богинята Пракритинови [re: blue orchid]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано03.09.11 15:36



Всичко изглежда в хаос, защото не виждаме работата зад завесата.
Многобройни движещи се светли точици в пространството







Тема Re: Това по добре ли е като обяснение??нови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано03.09.11 15:57



В отговор на:
Автор: blue orchid

Къде Имаго е казал, че има една главна пуруша и някви други. Аз това за първи път го чувам...


Права си, може да греша и Имаго никога да не е казвал подобно нещо

Но нали в Патанджали се говори за Ишвара като за ОСОБЕНА пуруша? Та от там може би ми е останало?

Ти кажи ти как го знаеш? Какво е Ишвара спомената в І-24? По какво се различава тя от другите пурушчета? Как го обяснява Раджа? (Само да не кажеш че е Брахман )

Да, както аз го знам, читта не може да съзнава без пуруша,

Ами и аз го знам така, и така съм го чел. Затова те питам, чела ли си обратното, че на Чита не е нужна пуруша за да може да осъзнава? Затова те питам за цитат! Иначе и Елиаде, и Радхакришнан, и Чатержди казват че на Чита е нужна Пуруша за да може да съзнава.

НО защо тогава пишеш, цитирам те: "Първо, за мен ума не е пуруша. По моето разбиране на санкхя, съзнанието /обусловеното съзнание/ е пракрити."

А сега на следващият момент от твоят постинг

защото пуруша е потенциала за осъзнаване, който читта сама по себе няма, пракрити го няма. Потенциала за осъзнаване не е част от свойствата на пракрити, а само пуруша го има. Ама на нея не и дреме за пракрити, щото вкараш ли васана в пуруша, това вече не е пуруша, а читта. Кофти, нали разбираш

Разбирам ама така е писано в Санкхя карика че Пуруша има нужда от Пракрити и обратното. Виж 57 стих например, но има и още нататък, чети!

Така както телето има нужда от мляко, по същият начин Пуруша има нужда от действията на Пракрити!!!



Редактирано от oтБpaxмaн на 03.09.11 15:59.



Тема Много баби хилово дяте..нови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано03.09.11 16:25



В отговор на:
Автор: blue orchid

Както и Раджа ме беше насочил


Много баби хилово дЯте

Гледам че четеш уж моят превод на сутрите който е изцяло от гледна точка на Веданта, в същото време си караш по старите ти знания от Раджа с който сме на корено различни гледни точки. Раджа си е един умерен търсач който все още не е попаднал на неговата Нирмала Деви аз съм на страната на здравият разум и науката



Тема Re: Това по добре ли е като обяснение??нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 18:38



Исках да видя какво точно казва Имаго, защото това не ми е познато :)))


Не знам как го обяснява Rаja, но за мен лично Ишвара е някъв чужд елемент на раджа йога и е абсолютно ненужен.

Елиаде говореше в книгата си, че Патанджали го е вписал, защото в действителност е имало йогини, които са го включвали като елемент в садханата си, и това по някакъв начин им е помагало, но той също подчертава, че Ишвара не е ненужен в практиката на раджа йога.

Не разбирам за какво повдигаш въпрос? Съгласна съм, че по теория читта не може да съзнава без пуруша. Приемам, че читта е пракрити, щото не е пуруша. А това, което съм чела е, че пракрити не може да съзнава, без да е в съюз с пуруша, но пуруша по дефиниция е непроменлива и бездейна, затова тя не влиза в отношения. Понеже по тази схема пракрити не може да съзнава без нея, а съзнанието е налице като емпиричен факт, се прави една компилация и се извежда заключението, че в действителност има съюз между пракрити и пуруша и той се нарича самйога - 'илюзорно свързване'.

В литературата е упоменато, а и аз също така го виждам, че в този пункт санкхя, е незряла философска система, която прави явна спекулация, опитвайки се, чрез особен логически завой да излезе от задънената улица, в която сама се вкарала.


В този дух съм сигурна, че Веданта е много по-развита и зряла философска система от санкхя, но аз не я разбирам, нито чувствам подтик да я разбирам. Интересите ми оттук нататък са към будизма. Раджа ми е напълно достатъчна, просто будизма ми е любопитен и ми допадат някои неща от него, така че с удоволствие ще му отделя нужното време, когато имам поне няколко свободни за интелектуални занимания месеци. Това може по някакъв начин да обогати садханата ми или не, тогава ще се види, но при всички случаи ще ми е приятно да познавам будизма поне малко по-добре.


Що се отнася до Rаja, той ми е помагал, много преди ти да се появиш. След това, с твоя помощ, започнах малко по малко да изграждам свое виждане за йога и сега продължавам много да го обичам, наистина много, но... честно казано, при целият му върховен интелект - той религиозен... А аз не съм.

Пак ти казвам, базирам си практиката във всички отношения само на твоите интерпретации на Патанджали, защото те са най-доброто, което имам и са най-близко до мен, от всичко което съм срещала. И много добре знам, че си с уклон към Веданта, и че интерпретациите на сутрите ти също са. Дори и да не те познавах, по самата терминология, която използваш си личи. На мен това не ми пречи, аз си работя спокойно със сутрите, вече не помня от колко години, и се се чувствам много добре в тях. Ако това ме прави някъв неосъзнал се ведантист, нямам нищо против. Но да седна ей така да се занимавам с веданта, нямам желание. Нито пък това, че ми е удобно в сутрите ти, не означава, че нямаме някакви различния, за които не си давам сметка. За мен е важно, че до сега винаги съм питала, когато усетя, че нещо не ми е ясно и досега съществени идейни разминавания с теб не съм имала.


transit

Тема Re: Деви Пурана описва енергиите на Богинята Пракритинови [re: Tъpcaч_]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 18:43



не знам каква е тая завеса, ама звездичките са много готини, направо ме вкарват в транс, благодаря




transit

Тема Re: Деви Пурана описва енергиите на Богинята Пракритинови [re: blue orchid]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано03.09.11 18:51



Задръж поглед към безоблачно небе и ще видиш тези и други неща.



Тема Re: Това по добре ли е като обяснение??нови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано03.09.11 18:54





Я кажи коя е тази мацка, която си я слагаш накрая на постингите?



Тема Re: Деви Пурана описва енергиите на Богинята Пракритинови [re: Tъpcaч_]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 19:21



уха, бива




transit

Тема Re: Това по добре ли е като обяснение??нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано03.09.11 19:33



Това е Катрин някоя си, играе Дейна Уолш от

, главен аналитик от Отдела. Разбира се и Клоуи е върха, а Джак - Джак направо трепе рибата... и не само нея

Ама, като не си го гледал, не мога да ти го обясня


transit

Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: бeз ycилиe]  
Автор huanji ()
Публикувано03.09.11 22:14



Според мен тази склонност е нормална за всички, а приноса на Йога е, че ни помага да се усетим.





Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор huanji ()
Публикувано03.09.11 22:25



Така е, не е моя работа.





Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: huanji]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано03.09.11 22:36



Среща се при всички хора, поне тези, които познавам. Йога помага като че ли, поне понякога де сме свободни от емоционално обвързаните оценки и залитания, от емоционалната превъзбуденост, която по принцип доминира живота на хората.



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: бeз ycилиe]  
Автор huanji ()
Публикувано03.09.11 22:44



В този смисъл,

е много по темата.



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: huanji]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано03.09.11 23:36



Така е, "отбрахман"-а поне на теория ги знае нещата, макар и да се напряга като че ли малко повече.





Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: huanji]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано04.09.11 08:12



Ще се сетиш




transit

Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: бeз ycилиe]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано04.09.11 08:16



Брахман върти доста добре някои от шапките на де Боно /което в нашата йога си е напълно позволено, стига да се прави по правилният начин, а той го прави/. Това, наред с дългогодишните му практики го прави много ценен, за мен




transit

Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано04.09.11 08:32



Това е много хубаво. Между другото на мен де Боно страшно много ми помогна последните месеци и разбира се тепърва още ще ми помага през живота.

Не че разбирам от психология, но пък все повече намирам напоследък добри неща при някои психолози, освен де Боно има още един, за който съм ти споменавал. И ти можеш да ми бъдеш много полезна в това отношение, съм сигурен.

Та психологията ми е интересна.





Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: бeз ycилиe]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано04.09.11 08:57



Да, макар че психологията се движи из периферията, за разлика от йога, която работи в самия център, от нея могат да се извлекат ползи, а и е интересна за раздвижване на мисленето, което само по себе си е полезно.

Но пак, много е важно да се изучава в чистата си форма, всяка школа или нейна модификация, така както е оформена от самият си създател, тоест директно от неговият поглед.

На мен де Боно ми става все по интересен, но все още не го познавам и усещам достатъчно добре, за да мога да го прилагам свободно. Но ми се вижда много готино в перспектива :)))


transit

Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: бeз ycилиe]  
Автор huanji ()
Публикувано04.09.11 09:21



И без това сме в интернет и всичко е приказки.



Но хубавото при него е, че може да обяснява нещата просто.



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано04.09.11 10:31



Да, йога, имам предвид най-ценното в тази древна наука, като че ли все още е доста пред психологията като полезност и резултати. Обаче психологията, а също и социологията, икономиката (в бъдеще тези научни области все повече ще се сливат и ще се говори за тях като за всъщност една наука, каквато и са), според мен вървят и ще вървят уверено към (пре)откриване на много от полезните истини, открити преди хилядолетия в йога, което е много хубаво, защото ще го направят на едно научно ниво, изчистено от ритуално-религиозните форми, в които понякога йога се облича поради древния си произход.

Хубаво е, че и днес това учение е доста живо, макар и в най-различни и най-често твърде изчанчени форми, за да може да се види, когато и съвременната наука достигне тези прозрения, че са били достъпни и много отдавна; от една страна йога ще добие ново по-научно измерение, от друга пък и науката може да стане по-гъвкава, по-"мека", както писах в една тема на скоро. Науката тепърва има много да прогресира :)

Редактирано от бeз ycилиe на 04.09.11 10:32.



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: бeз ycилиe]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано04.09.11 11:06



Знаеш ли :))), много си мечтая да видя бъдещето на невронауките... Те могат да доведат до такъв контрол над самомоделирането на съзнанието и себеактуализацията, че ума ми не го побира... И виждам как йога ще бъде като малко дете пред тях..., пред потенциала на безкрайните възможности, които ще се отворят тогава - това е нещо невъобразимо, изпълва ме с безкрайно умиление...

Знам, че е твърде светла визия, обаче е толкова красиво...


transit

Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано04.09.11 11:18



Какво бъдеще на невронауките? Човек не се свърже ли с първоизточника е обречен.



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано04.09.11 18:36



В отговор на:
Автор: blue orchid

Брахман върти доста добре някои от шапките на де Боно /което в нашата йога си е напълно позволено, стига да се прави по правилният начин, а той го прави/.


Хей Орхидейче, ти да не си еврейче? Гледам че все по еврейски гурувци си падаш

Не бях чувал за Де Боно и викам чакай да се разровя да видя кво има за него Доста! Намерих му и книгата за шесте шапки. Стара чафутска история от много години, вид логическо мислене което е производно на Тора-та. Интересно е, оригинално е, може да помогне но не е йога. Йога означава да се носят едновремено не 6 а 6000 шапкти, всякакви цветове и разцветки. Като най отгоре АБСОЛЮТНО ВИНАГИ Е БЯЛАТА ШАПКА. Останалите шапки може да се месят, няма значение, но доминиращата е бялата. Някой от шапките са толкова надолу че практически нямат никакво значение в даден момент, но са на разположение на йогина. Това е йога.

Що се отнася до евреите, моето отношение към тях е като вид социално културен феномен. Евреите не са раса, нито народност ако се гледа ДНК. Те са само културен и етническо религиозен феномен. Което е хубаво. Един ден, всички ще бъдем по малко евреи :) така като и по малко българи и англичани и американци и индианци и араби и негри.. колкото и да не им се иска на евреите. Светът се меши








Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано04.09.11 18:41



В отговор на:
Автор: blue orchid

Знам, че е твърде светла визия, обаче е толкова красиво...


Я не се занасяй! "светла визия" било?? Това е единствената визия, други визии няма. До колко е светла не се знае. Нещата винаги са били двустрани. Още на времето когато са открили огъня, може ли са да го използват за добро и за лошо. И от тогава е все така. Да се добие господство над ума, над мозъка, над мисленето, не означава че всичко ще тръгне по мед и масло...





Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано04.09.11 20:09



'Йога означава да се носят едновременно не 6 а 6000 шапки, всякакви цветове и разцветки. Като най отгоре АБСОЛЮТНО ВИНАГИ Е БЯЛАТА ШАПКА.'

Е, много ме изкефи, наеш ли как съм се ухилила




Между другото, Де Боно има и една книга за 'красивият ум', с която особено ме радва /макар и да не ми допада стила на изложение/, щото си е направил труда да мисли по въпроса как е възможно в общуването да бъде внесено повече творчество, кооперация и хигиена. Въобще, как общуването може да се превърне в нещо красиво и продуктивно, дори и да не се търси цел извън него. И много му се изкефих като го намерих, щото прекалено често наблюдавам хора с анално експулсивен характер, което е някъде в другата крайност и определено ми създават усещане за нечистоплътност. И явно не само на мен, щото с един приятел си говорехме по въпроса, той живее от много време извън България, та и той ми се оплака, че това го среща прекалено често като дойде тук...


Що да си падам по евреи, заради Попър ли Чакай да ти кажа за Фройд, Адлер и Фром /може и други да е имало/


И да, струва ми се светла визията, щото разгадаването на мозъка ще даде огромна сила и възможности за контрол, и в един по-негативен сценарии могат да бъдат направо страшни. Ма, бъдещето ще покаже, но дано да видя част от него, адски съм любопитна... :)))


transit

Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано04.09.11 20:17



с един приятел си говорехме по въпроса, той живее от много време извън България, та и той ми се оплака, че това го среща прекалено често като дойде тук...

Айде, айде, и там са същите хора. Нито гъзовете им миришат на лавандула, нито пък имат характери-чудо. Навсякъде хората са си хора.

Да кажеш на твоя приятел, че да си оправдава избора, който е взел, по този начин, е признак на същото "балканско, тесногръдо" мислене. Сиреч, човека от село можеш да изкараш, ама селото от човека - не.



, че като те зная каква си цуплива и елитарно-префърцузена, ей сега ще вкиснеш зелето...

___________



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано04.09.11 20:44



В отговор на:
Автор: blue orchid

, много ме изкефи, наеш ли как съм се ухилила


Ами за какво сме тук, за да се кефим, аз кефя теб, ти кефиш мен, хехехе



Що да си падам по евреи, заради Попър ли Чакай да ти кажа за Фройд, Адлер и Фром /може и други да е имало/

Има я я го виж този




дето го споменаваш тук:


Както и да е, дори и да си еврейка, няма да си променя отношението към теб Аз съм против чафутите толкова, колкото против негрите, арабите, индийците, китайците, американците, и най вече съм против българите. Аз нямам нищо против ако някой има български или еврейски или патагонски произход. Всеки има някакъв произход, това е факт. Но за нормален човек, който е културен и е запознат с йога е срамно да се нарича евреин, или българин или патагонец. Това са етикети, идентификации, които трябва да се надживеят. Ако някой се нарича с такива епитети, най малкото това е невеж човек а в много случаи е и грозно. Трябва да ставаме космополити, време е вече...

Чистоплътноста идва от мотивите, щом мотивите са мръсни, всичко става мръсно, дори и да е минало през десет бани, 100 цензури, и е подкрепено с 1000 фалшиви усмивки. Важното са мотивите, когато те са чисти, всичко е чисто, дори и да е омацано с фашкии

Друг е въпроса, че не всеки може да различава чисто от нечистоплътно...

Редактирано от oтБpaxмaн на 04.09.11 20:45.



Тема Още за шапкитенови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано04.09.11 20:55



Е, много ме изкефи, наеш ли как съм се ухилила

Между другото като се замисля, обикновените хора така или иначе си носят по 100-200 шапки през цялото време и използват по 2-3 наведнъж БЕЗ ИЗОБЩО ДА ЗНАЯТ ТОВА!! Нямат БУДНОСТ по отношение на своят начин на мислене. Правят го НЕСЪЗНАТЕЛНО! При това бялата им шапка е винаги най най отдолу, не се забелязва изобщо.

При йога целта е човек да си сложи бялата шапка отгоре и по този начин да ОСЪЗНАЕ с кои шапки работи в даден момент, и вече до колкото му стигат силите и възможностите да смени подходящите шапки в момента. Освен това навън има винаги нови шапки, шарени, всякакви нови цветове, не е лошо човек да си купува винаги по някой друга нова шапка не само за да бъде в тон с модното мислене, но и да бъде по адекватен на съвремието...





Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: mo32®]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано04.09.11 22:27



Какъв избор си е оправдавал..., твоя логически балон на моменти е забележителен



Иначе, към теб изпитвам много специални чувства. И да, видя ли те веднага вкусвам една друга любима вълна. Наздраве, за успехите


transit

Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано04.09.11 22:39



А, споко, аз съм католичка



Това естествено е някъв бъг в системата, щото никой не ме питал искам ли да ме кръщават или не. Така че моя католицизъм не се брои за такъв и да не беше йога


Мотивите са си на първо място, да. Но като към тях е и красиво и чисто, и е готино. Ей така, просто ми е готино :)))

Много хубави неща казваш. И това как обръщаш погледа към йога от друга страна е много ценно


transit

Тема Кои са правилни мотиви?нови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано04.09.11 23:48



В отговор на:
Автор: blue orchid

А, споко, аз съм католичка


Ами как спокойно бе? Католичка е поне 10 пъти по лошо от еврейка

С еврейка човек може да се "спазари" с католичка тц, не, ъъ...

Добре че те познавам и знам че си само от католическо потекло

Мотивите са си на първо място, да.

Така е мотивите са на първо место ама... дори не питаш кои са добри мотиви и кои лоши? А това е по важната част. Всеки знае че мотивите трябва да са добри. НО Въпроса е кои мотиви са добри? Какъв е критерият за добри мотиви? Защото за католиците е едно, за евреите друго, за индийците трето, за атеистите четвърто... Та въпроса е КОИ МОТИВИ СА ДОБРИ!??



Отговора е малко шокиращ на пръв поглед но... Всички мотиви са добри щом като това е разбирането на вършителя на действието. Щом вършителя на действието така е научен, така му е казано, такова му е убеждението, че еди кои си мотиви са добри!!! - ТОВА Е КРИТЕРИЯТ!!!

ПЛЮС НЕЩО МНОГО МНОГО ВАЖНО!!!

Да се държи отворен умът за корекции, да има готовност да се сменят мотивите с нещо което е по правилно поради една или друга причина. Това означава човек да не се идентифицира напълно, да има в него една част която е напълно безпристрастен наблюдател.

Редактирано от oтБpaxмaн на 05.09.11 00:10.



Тема Re: Още за шапкитенови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано05.09.11 08:42



Абе ти чел-недочел и бързаш да се изказваш за "шапките". По принцип според де Боно всяка една шапка има своята важна функция при решаване на важен практически проблем, далеч не само бялата. Приносът му е в разграничаването на червената (емоционалната, но също така на усещанията, "предчувствията" и т.н.) от останалите шапки - черната (на безпристрастно негативното мислене - да се разграничава от емоционално негативното, което е в територията на червената), жълтата (на безпристрастно позитивното мислене, да се разграничава от емоционално позитивното), зелената (на творческото мислене), синята (на управлението на всички "мислещи шапки").

Бялата разбира се е в началото, на натрупването на информацията, това е неутралната шапка, просто безпристрастно събиране на всякаква информация по даден въпрос. И от нея се почва. Там също емоции не се намесват. Де Боно не пренебрегва една шапка за сметка на друга, но казва, че всяка една има своята роля, която трябва да бъде изиграна. Разбира се - дори червената - шапката на емоциите, тя също има своето място в процеса, но е добре да бъде разграничена от другите.

Та приносът на де Боно е огромен и подходът му се използва в много училища по света, както и от много водещи компании. Без съмнение подходът на де Боно е безкрайно по-полезен от твоята "йога", ти дори не си разбрал подхода му, но бързаш да се изказваш емоционално, което е реакция на ревността - ама как така изведнъж не си ти центърът на внимание, а някой друг, я да я видим тая работа - а, а, яяяя, ама ние тия неща ги знаем още по-добре де, тая книга сме я писали....

Дори не си успял да вникнеш в детайли и да разбереш за какво става дума и бързаш да даваш мнения, което показва, че при теб "червената шапка" - на емоциите, не е разделена от останалите и точно това формира бъркоч в мисленето ти и ти пречи на адекватни преценки и действия.



Тема Re: Още за шапкитенови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано05.09.11 21:22



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

Абе ти чел-недочел и бързаш да се изказваш за "шапките".


Така е, не съм чел много за шапките. Но четох достатъчно за да видя че има разлика между йога и шапкарската история.



При йога шапките не се махат, носят се всички. При това там не са 6, не 6000 безброй шапки. Всяка мисъл е оцветена от разни емоции от разни намерения, от разни ситуации. За една минута само може да се сменят всички тези състояния. Йогинът трябва да "знае" това което прави, което мисли, да е наясно с мотивите си, да е наясно със ситуацията, да е наясно с отношението си към действието и отношението към хората които са въвлечени в това действие.

Но това знание не е обикновен логически анализ на ситуацията!! Това знание е просто ОСЪЗНАВАНЕ, нищо друго. Знаеш че... но не правиш заключения, не слагаш табели, не анализираш, не казваш това е добро или това е лошо, не слагаш срокове за изпълнение, не съжаляваш и не се радваш, ЧИСТО ОСЪЗНАВАНЕ нищо повече. Само наблюдаваш, така както си се научил да наблюдаваш когато правиш да речем Випасана Медитация и наблюдаваш дишането на тялото си без да се намесваш в него.

Този способ за наблюдение е "бялата шапка" при йога. В същност това дори не е бяла шапка, това е шапка НЕВЕДИМКА

Ако ситуацията в която си изисква оценка, тогава даваш оценка, но в същото време ЗНАЕШ че даваш оценка. Например, казваш си, сега в момента моята оценка е негативна, това ме ядосва. Или си казваш сега в момента моята оценка е позитивна и това придизвиква радост в мен. Знаеш че има положителна или отрицателна емоция, но една част от теб остава безпристрастен наблюдател. Това е шапката невидимка.

Шапката невидимка на йога е най най най най важната шапка ЗА ЙОГА!! За другите неща в живота не е толкова важна, може и без нея. Ако искаш да чистиш кинефа, да решаваш задача по висша математика, да работиш с компютър, да свириш на китара, да пишеш стихотворение, и каквото и да е там, шапката невидимка не е много важна, може и без нея.

Но ако искаш да направиш същите действия ПО ДОБРЕ, да мислиш по добре, да напишеш по добро стиховторение, да нарисуваш подобра картина, да решаваш по добре задачите по математика и да чистиш по добре кинефа, тогава е добре да си сложиш и шапката невидимка! Тя помага на всичко. Защото създава ДИСТАНЦИЯ между теб и действието което вършиш. Прави те по обективен.

И което е най важното, когато носиш шапка невидимка, ти не правиш нови васани и изразходваш старите васани. Това в същност не е за теб, няма да го разбереш, (шибендовците не разбират това!!) само Орхидеята ще го схване май...



Тема Re: Още за шапкитенови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано05.09.11 21:34



Че има осъзнаване отвъд "шапките", отвъд васаните - това го знам.

Шибенду между другото го разбира и обяснява това доста по-добре от теб, затова е и по-успял гуру от теб Ти имаш доста да работиш по отношение освободеността от васаните, все пак не си се освободил от его-обсебеността си да поучаваш, да наставляваш, да бъдеш гуру (дори само на орхидейчицата, ама пак е нещо като за теб). Това при теб е силна обсебеност - гурувстването, трябва да си го признаеш. А при такива като Шибенду се е получило доста по-лесно, кажи-речи безусилно, обстоятелствата са го благоприятствали, при теб това явно не е дхарма, така че сигурно вече усещаш, че цялото това боричкане е без значение, няма да даде резултат.

Та "мислещите шапки" помагат за решаване на практически проблеми. Разбира се де Боно не е йога и не говори за нищо "отвъд" тези шапки, за това, което наричаш "шапка невидимка" (това би било добро надграждане между другото, чистосърдечно признавам терминологичния ти принос). Все пак макар и не йога, разработената методика от де Боно представлява сериозен пробив в науката и практиката на психологията, управлението, науката, образованието, бизнеса и икономиката. Затова и го смятам за доста по-напреднал йога всъщност от пишман-гурувците.



Тема Ха така, дай газ Шибековнови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано06.09.11 18:59



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

Че има осъзнаване отвъд "шапките", отвъд васаните - това го знам. Шибенду между другото го разбира и обяснява това доста по-добре от теб, затова е и по-успял гуру от теб


Чакай да му дадем един медал на Шибеков и покрай него и на теб.

Абсолютно съм сигурен че го "разбира" и "знае" по добре от мен, и сигурно го знае по добре и от самият Шанкарачария. Защото и Шанкарачария не е чувал за подобна глупост.

Осъзнаване отвъд васаните НЯМА ННННЯЯЯЯЯЯЯЯММММММААААААААААА!!!!!!!

Кажи му на шибека да си го запише някъде ама солидно, да си го татуира в мозъка. Няма как да осъзнаваш отвъд васаните. Всичко е васани, отвъд васаните е чистото съзнание където осъзнаване няма. В момента в който чистото съзнание осъзнае нещо, тогава това е васана. Това е определението.

Да се каже подобна глупост значи човека е много много зле. Дай някой линк където Шибека го е казал, за да го изложим в Индия. Там да му се посмеят на глупостите. Знам поне там доста форуми, ще му пуснем глупостите за да го знаят що за идиот е.

Мога да ти намеря хиляди цитати от писанията, и от учителите, които казват ама съвсем ачик ачик, че осъзнаването е васана и става във васаните, тоест във обусловеното съзнание. За домашна работа, може да ти оставя сам да намериш цитат и да се самообориш. Дори съм сигурен че и Търсача ще ти помогне в това отношение, това е съвсем лесна задача




Ти имаш доста да работиш по отношение освободеността от васаните, все пак не си се освободил от его-обсебеността си да поучаваш, да наставляваш, да бъдеш гуру (дори само на орхидейчицата, ама пак е нещо като за теб). Това при теб е силна обсебеност - гурувстването, трябва да си го признаеш.

Сега това е по сериозно. Аз никога не съм имал ученици. Имал съм групи с доста хора, но никога не съм бил учител или гуру. Аз съм против гурувщината. Не искам да ми се кланят и да ми се проснат в краката, да ми ближат задника, да ми се кланят, да ми се подмазват. Напротив, казвам че това са глупости. (Специално за Орхидеята, това е отделен въпрос. Тя обича да се бъзика и ми се прави на ученичка, но тя си е достатъчно интелигентна за да ме има за гуру. Нито пък аз я искам за ученичка. Тя може да взема от мен някой неща, които и се виждат приемливи, но в никакъв случай не ме следва като гуру. Има си неин път, доста по различен от моя, има си различни разбирания. Така че и тук бъркаш яко. )Ако трябва да говорим за ученик, това са няколко човека мои стари приятели с които съм прекарал дълги часове и дни в мохабети, разисквали сме, спорили сме и т.н. На тях съм казал това което трябва да се каже, но дори и с тях съм само приятел, много близък приятел, не и гуру. Гурувщината ми е чужда.

Ти съдиш по себе си, съдиш по твоята опитност която притежаваш. Това което ти си изпитал и което изпитваш. Познато ми е много добре твоето ниво. Ти си на нивото на „Хайде да си мерим пишките, да видим коя е по голяма!” Аз това ниво съм го минал отдавна. За мен е важно да споделям знанията които имам, защото вярвам че тези знания трябва да се разпространяват. Вярвам че има много мошеници, такива като твоят Шибендо например или като Нирмала. Знам че те са вредни за обществото и знам че трябва да се казва истината за тях като по този начин се помага на обществото и от там помагам и на самият себе си. Не си дораснал още за да разбереш какво приказвам сега. А може би никога няма да разбереш, щом се водиш по ума на Шибенду.




Тема Re: Още за шапкитенови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано06.09.11 19:21



Да, докато говореше за сменяне на шапките и си мислих точно за проиграване и изгаряне на васаните. Това ми е една от любимите теми :))) Странното е, че не съм срещала много хора да мислят в тая посока. Не знам защо, много е готина. /С което, обаче, не казвам, че само аз те разбирам. Хващала съм поне двама души, от тези които са писали конкретно в тази тема, че по принцип те разбират не по-зле от мен. Вече, че не са толкова приказливи като мен е отделен въпрос./

Та, са, ако не се направи както трябва това с преднамереното проиграване на шапките и си се образуват нови васани, ама то от всичко могат да се образуват нови, като не се прави както трябва, нали така. Така че що да не се натисне садханата и в тая посока, мен това много ме кефи, със самяма двете са бонбон :)))


***
Знаеш ли за какво си мисля тия дни. Едно време като пускахме тука с тебе Рама, имаше един момент от лекциите, който не обсъдихме. По точно, на теб ти направи впечатление пасажа и го коментира, но коментира само това, че йогина може да се изключва от физическа болка, до колкото си спомням това каза. Сега обаче ми е интересно дали можеш да направиш някакъв паралел между йога и тези състояния, които в психопатологията се наричат дереализация и деперсонализация. Ето пак парчето:


'Сега бих искал да ви припомня за синдром, който обсъждахме в моята първа лекция - заблудата на Капграс. И така, пациентът има травма на главата, да кажем от автомобилна катастрофа. Той изглежда напълно нормален в неврологично отношение, неврологично е интактен, но внезапно започва да казва, че майка му е подставено лице. ‘Тя е някоя друга жена, която претендира, че е моята майка’. Защо би се случило такова нещо, особено след травма на главата? Нали помните, че той е напълно нормален във всяко друго отношение.

Ами оказва се, че при този пациент ‘жичката’, която отива от зрителните полета към емоционалната сърцевина на мозъка, лимбичната система и амигдалата, е била прекъсната от инцидента. И той поглежда към майка си и тъй като зрителните полета на мозъка участвуващи в разпознаването на лица не е повредена, той казва: ‘Хей, прилича на майка ми’. Но няма емоция, защото ‘жичката’ отнасяща тази информация в емоционалните центрове е прерязана. И той казва: ‘Ако това е майка ми, как така не изпитвам никакви емоции? Това трябва да е някоя чужда жена. Тя е подставено лице’. Как да проверим това?

Оказва се, че можем да измерим спонтанната емоционална реакция, която някой има при визуален стимул или при всеки стимул, като измерваме степента, в която той се поти. Ако искате вярвайте, ако искате не, ако покажа на някого нещо възбуждащо, емоционално важно, той започва да се поти, за да разпръснете топлината, която ще генерира от усилие, от действие. И аз мога да измеря изпотяването като поставя два електрода върху кожата ви, като измеря промените в съпротивлението на кожата – ако съпротивлението на кожата падне/намалее, това се нарича галваничен кожен отговор. Така всеки път, когато някой от вас гледа маси и столове, няма галваничен кожен отговор, защото не се възбуждате емоционално, ако виждате маса или стол. Ако виждате непознати няма галваничен кожен отговор. Но ако гледате тигри и лъвове и както се оказва, ако гледате майка си, получавате огромен галваничен кожен отговор. Всеки един от вас тук, когато погледне майка си получава огромен галваничен кожен отговор.

Добре, какво се случва при пациента? Опитах това при пациенти. Пациентът гледа столове и маси - нищо не се случва. Също така, когато му покажем на компютъра снимка на майка му галваничен кожен отговор няма. Линията остава плоска, което поддържа нашата идея, че има прекъсване на връзката между зрението и емоцията.

Синдромът на Капграс е достатъчно странен, но ще ви разкажа за едно дори още по странно заболяване. Нарича се синдром на Котар/д/, при който пациентът започва да твърди, че е мъртъв. Аз предполагам, че той прилича на синдрома на Капграс, с изключение на това, че вместо само зрението да е откъснато от емоционалните центрове в мозъка, всички сетива, връзката на всичко е прекъсната от емоционалните центрове. Така че нищо, което вижда в този свят няма смисъл за него, нищо няма емоционална значимост за този човек, без значение дали го вижда, или докосва. Нищо няма емоционално въздействие. Единственият начин, по който пациентът може да интерпретира тази пълна емоционална изоставеност/самота е да каже: ‘О, аз съм умрял, докторе!’. Колкото и странно да ви изглежда, това е единствена интерпретация, която има смисъл за него.

Капграс и Котар/д/ са редки синдроми. Но има и друго заболяване, един вид мини-Котар/д/, който се среща много по-честно в клиничната практика /тези от вас тук, които са психиатри или психолози го познават/. Нарича се дереализация или деперсонализация. Наблюдава се при остра тревожност, паническа атака, депресия и други дисоциативни състояния. Внезапно светът изглежда напълно нереален – приличащ на сън. Или може да се чувствате сякаш сте не реални – ‘Докторе, чувствам се като зомби’. Защо се случва това? Както казах, това е доста често.

Аз мисля, че това включва същите вериги като Капграс и Котар/д/. Всички вие сте чували фразата – прави се на умряла лисица /играе на опосум, прави се на умрял опосум/. Опосумът, когато е преследван от хищник внезапно губи целия си мускулен тонус и се прави на умрял. Защо? Поради това, че всяко движение на опосума ще окуражи хищническото поведение на месоядното, а месоядните хищници избягват умрялата и инфектирана храна. Така се оказва, че да имитира, че е умрял е адаптивна реакция за опосума.

Като следвах водачеството/следата на Мартин Рот, Сиера и Бериос, аз предложих, че дереализацията и деперсонализацията /както и другите дисоциативни състояния/ са пример на правене на умряла лисица/опосум в областта на емоциите. Ще обясня. Това е един еволюционен адаптивен механизъм. Спомнете си историята на Ливингстън нападнат от лъв.

Той видял, че ръката му е разкъсвана, но не почувствал болка или страх. Той се чувствал отделен от всичко, като наблюдател. Същото нещо се случва, между другото, при войници по време на война или понякога при жени, които са изнасилвани. При такива ужасно непоносими обстоятелства, предният сингулар в мозъка, част от фронталните лобове, се активира силно. Това потиска или временно затваря вашата амигдала и другите лимбични емоционални центрове, така става потискане на потенциално инактивиращите емоции като тревожност и страх – временно. Но в същото време, предния сингулар те прави екстремално осъзнат/внимателен и бдителен, така че да можеш да предприемеш подходящо действие.

Разбира се, в случай на непредвидени обстоятелства тази комбинация от изключване на емоциите и свръх-бдителност в едно и също време е полезна, тъй като ви пази далеч от вредата. По добре е да не правите нищо, отколкото да се захванете с някакво неправилно поведение. Но, какво става, ако същия механизъм се пусне случайно от химичен дисбаланс или мозъчно заболяване, когато няма непредвидено обстоятелство. Гледаш света, ти си интензивно внимателен, свръх-бдителен, но си напълно лишен от емоционално отношение, тъй като си изключил лимбичната си система. Има само два начина, по които да интерпретираш тази дилема. Или си казваш – светът не е реален и това се нарича дереализация. Или казваш аз не съм реален, чувствам се празен – и това се нарича деперсонализация.'


transit

Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано06.09.11 19:39



Може и да не съм се изразил съвсем точно, но има осъзнаване отвъд васаните, без значение какво казват писанията, Шанкара и т.н. Признавам обаче, че не мога да намеря Шибенду точно това да е казал, но го казва по други начини и това съм разбрал (а може и да не съм разбрал правилно или да не се изразявам правилно, по-скоро второто). Сега състоянието "отвъд васаните" ти го наричаш "чисто съзнание", може би може да бъде наречено и "осъзнаване", будност, пасивно внимание и т.н. - различни думи. Не конкретната дума е важна, а самото състояние. А състояние отвъд васаните съществува и ти това не отричаш.

Но не мога да те въвлека в "спор" с Шибенду, защото нито мога да споря от негово име, нито пък му помня едно към едно думите, въобще няма смисъл. По начина, по който го писах горния постинг, не си спомням да съм го чувал да говори, всъщност не си спомням и въобще да говори за "васани", използва дума на английски като conditioning (обуславяне) и съответно свобода от обуславянията, която е възможна! Думата "васани" я използвах покрай това, че ти и орхидейчицата много често я използвате, както и да е.

Да минем на гурувщината - дали наистина си свободен от нея? Щото си получил сигурно китап от ашрама, че си вече готов за учител?

Работата е там, че в днешно време човек, който минава през по-сериозните аспекти на йога, понеже е хиндуистски обусловена в традициите, минава и през гурувщината, която за мен също е вредна. Сега за Шибенду - съвсем безпристрастно ще кажа, че е изключително полезен с това, което говори и наистина помага на хората, в това съм напълно убеден. Разбира се, понеже си е част от индийската традиция, е възприел и тези ритуали на посвещение и т.н., но за мен това не е лошо само по себе си, дори напротив. Доколкото го има гурувския елемент, това вече зависи от учениците, поне Шибенду не насърчава излишно култа към него, за съжаление обаче няма начин да няма и побъркани, които да го възвеличават. Но важен е не Шибенду като личност, а това, което казва и доколко е истина или не. Аз също не му вярвам сляпо и не съм безкритичен към това, което говори, но мисля, че успявам да отсявам полезното от не чак толкова полезното.



Тема Re: Още за шапкитенови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано06.09.11 20:36



В отговор на:
Автор: blue orchid

Да, докато говореше за сменяне на шапките и си мислих точно за проиграване и изгаряне на васаните. Това ми е една от любимите теми :))) Странното е, че не съм срещала много хора да мислят в тая посока.


Не знам в България, но в Индия, в който и да е сериозен ашрам, това е съвсем обикновена тема.

Основното правило е това което вече казах. Когато човек се научи да наблюдава безпристрастно, без всякаво емоционално или интелектуално въвличане, без анализи, без слагане на етикети, без категоризиране и т.н. тогава той се научава да изгаря васаните. Когато човек действа, когато прави нещо, няма значение какво, тогава ако той наблюдава и "осъзнава" по горният начи, заедно със действието - тогава той гори васаните. Това е крайното, най трудното. Тези които все още не са се научили на този трик, за тях е нужно да се прави Карма, Бхакти и Джнана Йога - това е същото което му казват също и Крия Йога.

Знаеш ли за какво си мисля тия дни. Едно време като пускахме тука с тебе Рама, имаше един момент от лекциите, който не обсъдихме. По точно, на теб ти направи впечатление пасажа и го коментира, но коментира само това, че йогина може да се изключва от физическа болка, до колкото си спомням това каза. Сега обаче ми е интересно дали можеш да направиш някакъв паралел между йога и тези състояния, които в психопатологията се наричат дереализация и деперсонализация.

Най добре е да не навлизам в подобни води. Това са много дълбоки води, не е за мен. Тук може само да си мечтая, да имам достъп до Рама и да мога да му задам тези въпроси и той да направи паралел. Мисля че ще бъде интересно, макар че може би няма да му разбера отговора





Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано06.09.11 20:54



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

Сега състоянието "отвъд васаните" ти го наричаш "чисто съзнание", може би може да бъде наречено и "осъзнаване", будност, пасивно внимание и т.н. - различни думи. Не конкретната дума е важна, а самото състояние. А състояние отвъд васаните съществува и ти това не отричаш.


Това състояние не го отричам, но там в него няма нищо!! В това състояние няма никакво осъзнаване. В него има само потенциалност за осъзнаване. В момента в който започнеш да виждаш нещо, да чуваш нещо, да ти се дава от горе нещо, някакви знания, някакво откровение, значи не си във върховното самадхи, не си в крайното самадхи а в някакво по низше състояние. В крайното самадхи няма нищо!!

Да минем на гурувщината - дали наистина си свободен от нея? Щото си получил сигурно китап от ашрама, че си вече готов за учител?

Дипломата ми от Ашрама е само като трофей за забава. Не ми върши никаква работа и нямам намерение да я използвам. Аз съм пълен атеист! Аз съм против гурувците, против всякакви чудеса които те проповядват, против техните самохвалства че са живи богове, против техните желания другите да им се кланят и да им се проскат в краката. Смятам, че това е долно мошеничество, лъжа от която страда обществото. Мисля че религиите трябва да си заминат напълно но за съжаление вместо това, се забелязва точно обратното, засилване на религиите в цял свят.

Ето два примера:

Най добрите книги против християнството например са писани преди втората световна война и от тогава абсолютно нищо!!! Защо? Защото в университетите философските факултети са спонсорирани от църквата и те не дават пари на никой който иска да ги критикува!!! Което е жалко. От къде знам това? От сина ми който завъши философия преди година в Ланкастърският университет.

И другият пример. До 1960 година броят на сектите в америка е бил само една четвърт в сравнение с 2000 година. В същото време хората в САЩ преди 1960 година са вярвали в науката далеч повече от колкото сега. В момента в САЩ един от пет човека възрастни вярва в една от 10 те дивашки суеверия от които си спомням само някой. Например че земята е плоска, че слънцето се върти около земята, че никога не е имало хора в космоса, че светът е бил създаден преди 7000 години или нещо такова. Ееее това ако не е връщане назад, тогава какво.

Виж Нирмала Деви! Виж и твоят Шибендо! Аз от Шибенду имам някой неща тук, негови лекции в България. На два пъти Шибенду отговаря на хора в България положително, че той се е срещал с Бабаджи в Хималаите който бил на 10000 години. Еее извинявай ама не съм на това ниво да споря дори за подобна глупост. Ти ако искаш му вярвай на Шибендо, аз не съм на това ниво. Когато един човек започне да ми говори подобни глупости, предпочитам да не си губя времето с него...


Редактирано от oтБpaxмaн на 06.09.11 21:31.



Тема Re: Още за шапкитенови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано06.09.11 21:17



Рама умее да говори много простичко, даже някои лекари чак му се дразнят за това. Той пък вика, че това е нужно, за да популяризира знанието и също че 'има хора, чиито дълг е да дразнят'



Нее..., трябва да си оправя английския. Определено почна нещо да ми теснее в българския виртуал...


transit

Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано06.09.11 21:34



За крайното самадхи не споря, че няма нищо.



За атеизма, наистина се възприема от по-здравомислещите, отношението ми е малко по-различно, в смисъл, че аз също може да мина за атеист, но да кажем, че за мен Бог не е нищо друго освен Животът, а аз също не съм нещо различно от Живота, т.е. аз и Бог едно сме, аз съм Бог. Иначе може да приема също и че няма Бог и няма също... аз.

Популярността на сектите нараства в глобален мащаб поради простата причина, че хората не са поумняли за съжаление, точно обратното! Има една много интересна нова теория, която обяснява психологическите цикли в развитието на съзнанието на хората и как това се отразява на икономиката, обществото, изкуството и т.н., това е една страшно интересна теория и един от нейните "гурувци", ако мога да се изразя така, я нарича социономика. Но засега няма да пиша нищо в тази насока, щото изисква по-подробно обяснение, а и аз съм си все още начинаещ в тази материя. Та тази теория обяснява много добре поведението на масите, психологията им и т.н.

За Шибенду - това за Бабаджи не е така, както го пишеш, само веднъж съм го чувал да говори за Бабаджи и това беше много отдавна, точно първия ритрит, на който ходих. Понеже психозата относно Бабаджи беше много силна и Шибенду им разказа някаква история за това как един хималайски отшелник му е дошъл на гости в деня на годишнината от смъртта на баща му. Срещата била много интересна и въпросният отшелник бил съпровождан от двама ученици, на края на срещата единият ученик казал на Шибенду, че въпросният е бил Махаватар Бабаджи. Това сподели Шибенду и каза, че тази среща си остава за него загадка, но никога не е твърдял, че познава "Бабаджи, живял 10000 години", това са митове от "Автобиографията...", която е пълна с истории за чудеса, но подходът на Шибенду е коренно различен, бих казал дори научен и въобще не натрапва подобни идиотски суеверия.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано06.09.11 23:50



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

За Шибенду - това за Бабаджи не е така, както го пишеш, само веднъж съм го чувал да говори за Бабаджи и това беше много отдавна, точно първия ритрит, на който ходих. Понеже психозата относно Бабаджи беше много силна и Шибенду им разказа някаква история за това как един хималайски отшелник му е дошъл на гости в деня на годишнината от смъртта на баща му. Срещата била много интересна и въпросният отшелник бил съпровождан от двама ученици, на края на срещата единият ученик казал на Шибенду, че въпросният е бил Махаватар Бабаджи. Това сподели Шибенду и каза, че тази среща си остава за него загадка, но никога не е твърдял, че познава "Бабаджи, живял 10000 години", това са митове от "Автобиографията...", която е пълна с истории за чудеса, но подходът на Шибенду е коренно различен, бих казал дори научен и въобще не натрапва подобни идиотски суеверия.


Не е така дадено в лекцията която имам!? Но дори да е записана погрешно ще ти бъде много трудно да ме убедиш в невиността на Шибенду само с това обяснение. За сега си оставам убеден в противното. Причини за това има страшно много. Например:

1 Шибенду твърди че просветлението му се предавало по линията на гените!? Това е негово изобретение. Никъде в писанията не се твърди подобно нещо. Предаване на подобни неща по генетичен път ПРОТИВОРЕЧИ на теорията за кармата (в която не вярвам!!!) Съгласно теорията за кармата, всичко се предава от прераждане на прераждане. В новото прераждане човек носи онова което е натрупал в предишните си животи а НЕ ОНОВА КОЕТО СА МУ ДАЛИ НЕГОВИТЕ РОДИТЕЛИ!!!!!! Това е огромно противоречие с традиционите индийски схващания!! ОТ къде на къде родителите, дядовците, бабите, прабабите, пра пра пра дядовците ще имат нещо общо с това което Шибенду е правил през миналите си животи?? Защо? Всеки сам прави собствената си карма!!! Онова което правят другите, няма нищо общо със собствената карма на даден човек. Ако Шибенду е вършил добри дела в миналите си животи, ако е правил йога, то в този си живот той ще се просветли. Но не може така само защото баба му е еди коя си и пра пра дядо му еди кой си, Шибенду да се просветли за тяхна сметка. Всеки сам кове собствената си карма!!! Така е според писанията, така е според вярванията. Според Шибенду обаче, той по генетичен път се е просветлил!?!?!? Ако Шибенду каже това в Индия, ще му се смеят, и ще го вземат за невино луд!!!

2 Неговият превод на сутрите на Патанджали на български, който го имам е подигравка с думата превод, подигравка с Патанджали и подигравка с тези които са слушали лекциите му. Аз поне не съм видял дори една сутра да е преведена точно и правилно. Интерпретациите пък са още по смешни. Не вярвам това да бъде издадено в Индия, там ще го натупат здраво за подобна работа.

3 Шибендо се е подвизавал в България така, че доста хора са се разочаровали от него включително и тези които първоначално са му уреждали престоя в България и са се грижили за него!!!

Това са само три още примера а има още, не ми се пише....

Редактирано от oтБpaxмaн на 06.09.11 23:56.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано07.09.11 00:44



1. Това пак е пълна глупост, която не е твърдял, дори обратното - пълно е с генетични наследници на Лахири Махасая, но едва ли могат да минат за "просветлени по наследство", самият Шибенду дори не минава за такъв и не претендира да е такъв. Абе не знам откъде ги вземаш такива изказвания, но наистина нямат нищо общо с това, което говори.

2. Преводът му на сутрите е много добър, за познанията му по санскрит не знам, макар че със сигурност познава езика по-добре от теб и от имаго също; не точността на превода е толкова важна за мен, колкото че самият превод върши много добра работа и е много добър учебник по йога!

3. Разочарованите - винаги има такива, хората си имат различни очаквания и показват различни реакции в зависимост от тях, така че всякакви случаи може да има на различни видове разочарования.

Абе не съм се наел да защитавам "невинността" на Шибенду, просто оборвам откровено неверните или изопачени неща, които пишеш за него в стремежа си да го оплюеш. Нямам против да го критикуваш, но по-градивно, примерно вземи някой превод на сутра или нещо друго и по-внимателно и подробно пиши кое ти харесва или не. Подобни шарлатании, че говорел за учители на 10000 години или просветление по генетичен път обаче не съответстват на истината - ако беше така, нямаше да стоя толкова време край него.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано07.09.11 19:54



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

1. Това пак е пълна глупост, която не е твърдял, дори обратното - пълно е с генетични наследници на Лахири Махасая.... Абе не знам откъде ги вземаш такива изказвания


Ами вземам ги от самият Шибендо, той сам си казва, че "династичната йога се предавала по генетичен път"

2. Преводът му на сутрите е много добър.... Нямам против да го критикуваш, но по-градивно, примерно вземи някой превод на сутра или нещо друго и по-внимателно и подробно пиши кое ти харесва или не.

Ами трябва да взема цялата книга да сложа, абсолютно всички сутри до една заедно с интерпретацията им. Какво ще кажеш да речем за тази сутра:

Моментните паузи в циркулацията на особеностите и наклоностите на ума (гуните) водят към йога - свързването на личният интелект с космическата интелегентност.

За информация на публиката, тази сутра не е коя да е а втората сутра от първа глава. Доста е трудно да се познае за коя сутра става дума ако не се отбележи специално



Между другото защо Шибендо продължава да продава своята крия йога на пазара срещу жълти стотинки, след като тя е вече добре известна техника? И защо продължава да се крие? Отговора е че Шибенду прави също като неговият колега Махараджито на бай Оро, продава за да му върви бизнеса Йога не е бизнес, йога не е проста техника която човек може да купи на духовният пазар срещу два лева. Йога е дълга продължителна практика, обмисляне, рефлексия, изграждане на нови черти в характера, изгаряне на ненужни и вредни васани.

Онова което харесвам на Будизма е, че там все още не са се появили подобни мошеници които да лъжат хората че с една тайна практика срещу два лева, ще получат просветление. Просветлението не е въпрос на два лева, а на дългогодишен труд.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано07.09.11 20:11



Династичната линия се е предавала по наследство, така се е получило, но това не значи, че "просветлението му се предавало по линията на гените", както писа един постинг по-горе - такива неща човекът не е говорил. Значи излиза, че изопачаваш нещата, които е казвал, за да ги представяш в твоя изгода, т.е. да оплюваш конкуренцията.



За въпросната сутра какво толкова странно ти се вижда? Случващите се паузи във функционирането на ума правят съзнанието достъпно за интелигентност отвъд ума, универсална интелигентност, която е навсякъде.

Пиши, дай твоят превод, т.е. не твоят, а от ашрама, в който си пребивавал и да сравним.

За техниките - тяхната функция не е да донесат просветление, тук пак изопачаваш. Функцията им е да допринесат за успокояването на ума и наистина вършат страхотна работа в това отношение, както съм установил. Защо били тайни? Ами такава е традицията. Човекът си кара по традицията на династичната линия, какво толкова. И от друга страна самият акт на посвещение означава донякъде и тайнство, като самото посвещение далеч не се изчерпва с даване на техники, а се задълбочава разбирането по отношение на крия йога. Самите техники далеч не изчерпват същността на крия йога, а са една част, разбира се важна, но основата е свадхая - наблюдението на това, което се случва в съзнанието, без наличие на илюзия за "разделен" от наблюдението "аз", т.е. чисто наблюдение, чисто внимание, будност, осъзнатост. Това е основата - свадхая, техниките тапас са средство за успокояване на ума и следователно поддържане на свадхая за повече време, а крайната цел е ишвара пранидхан - възприемане на целостта. Това е крия йога по династичната линия - първа сутра от Садхана пада - свадхая, тапас и ишвара пранидхан.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано07.09.11 21:00



За въпросната сутра какво толкова странно ти се вижда? Случващите се паузи във функционирането на ума правят съзнанието достъпно за интелигентност отвъд ума, универсална интелигентност, която е навсякъде.

Според Шибендовският превод излиза, че във втора сутра се казва "КАКВО води към йога". Такова нещо НЯМА!! В тази сутра се дава определение на това "КАКВО е йога". Какво води към йога е обяснено от Патанджали в много други сутри и при това много подробно!!! но не и в тази. В тази се дава определение на това КАКВО Е ЙОГА!!!


От друга страна Определението на Шибендо за йога в тази сутра е:

свързването на личният интелект с космическата интелегентност.

Това е отново смешна работа. Подобно определение е добро за бабите от теософското общество, които се насират без да се усетят. На тях им се искат подобни определения в които има "чудеса". Свързваш се значи с божественото и от там черпиш директно знания??? хехехехе и на теб също ти харесват подобни "определения" за йога.

За мой превод няма да ти дам, ти намери който и да е свестен превод по интернет и ми кажи има ли някакво подобие изобщо с Шибендовските фантазии??

Чакай да сложим пак Шибендовският превод за да се следи лесно глупостите:

І-2. Моментните паузи в циркулацията на особеностите и наклоностите на ума (гуните) водят към йога - свързването на личният интелект с космическата интелегентност.


Редактирано от oтБpaxмaн на 07.09.11 21:07.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано07.09.11 21:15



Какво странно виждаш в словосъчетанието "универсална интелигентност" (universal intelligence на английски)? Нима такова нещо не съществува? Не се говори за "божественото" и черпене оттам на знания, явно не си разбрал за какво става дума. А за интелигентност, която съществува отвъд субективния човешки ум, т.е. точно - универсална интелигентност. И това е йога - свързването на личния интелект с универсалната интелигентност. Това се казва в сутрата.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано07.09.11 21:35



Първо ако направим един граматически анализ на изречението, да съпоставим дума по дума превода се виждат безброй противоречия. Като почнеш от това че няма множествено число на "моментните паузи" нито пък има такова нещо че те "водят" към йога!

В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

Какво странно виждаш в словосъчетанието "универсална интелигентност"


Най малкото е че подобна дума няма в сутрата, Шибенду си е добавил от себе си.

Второ, в цялата индийска философия няма подобно нещо на свързване на интелектите, на космическият със индивидуалният било йога!!! Това е измишлютиница от теософското общество. Те са започнали да говорят за тези глупости и Шибенду е използвал тяхната терминология.

В класическата индийска философия се говори за други "космически" неща тоталната сума от всики будни същества, тоталната сума от всички спящи същесва, и тоталната сума от всички дълбоко спящи (без съноведения) същества Ишвара, Хираняграбха и т.н. чети литературата. Но свързването на индивидуалното с космичното не е е ЙОГА!! Това е определение на теософското общесво.

Виж идентификацията с универсалното, с общото тогава да! Но има голяма разлика между свръзване и идентификация!



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано07.09.11 21:59



На английски е occasional pauses, преводът изглежда не е съвсем точен, на български трябва да се каже примерно "случайните" или "ставащите от време на време". По-добре ползвай директно

, за да не се подвеждаш по евентуални грешки в превода. На сутрите Шибенду към директния превод от санкрит дава и допълнителни обяснения, т.е. какво всъщност е йога, а именно свързването на индивидуалното съзнание с универсалната интелигентност (така че няма какво да се чудиш що няма такова словосъчетание в сутрата на санскрит).

Това, което предлагаш - "идентификация" - обаче е грешно. Всяка една идентификация идва от ума и представлява нищо повече от внушение, представа, т.е. ограничена представа на ума и няма как сама по себе си идентификацията да свърже индивидуалния интелект с универсалната интелигентност. Няма начин чрез нещо ограничено, каквото е идентификацията, да се осъществи връзка с неограниченото, универсалното.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано07.09.11 22:32



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

На английски е occasional pauses, преводът изглежда не е съвсем точен


Даа прав си приятелю, точно така е, сгрешил съм. Шибендо е най великият гуру и ще започна да му паля свещи в краката. От сега нататък ставам вярващ и ще се моля на Дрън-дрън-джи който е на 10 000 гдини за прошка, че съм се съмнявал в думите на Шибендо.

И за идентификацията си прав. Та спирам до тук, благодаря ти, че ми отдели време да ме просветлиш, сега те оставям да се потопиш пак в блаженството което си получил от Шибеков



Редактирано от oтБpaxмaн на 07.09.11 22:36.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано07.09.11 22:39



Нещо се сдуха пак, не искам да се заяждам, просто ти посочвам къде грешиш (според мен), ти пак го обърна на заяждания на края.

Айде лека нощ.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано07.09.11 23:13



Не не се сърдя, просто имам чувството че говоря с търсача, няма смисъл да с впускаме в изследване на дадена тема защото това което ти наричаш здрав разум, за мен е сектанстко привързване.
1. Шибендо говори за способ за постигане на йога, в оригинала се дава определение на йога.
2 Определението на Шибендо за йога не е дадено в сутрата и нещо повече, то е погрешно. Не може йога да бъде свръзка на индивидуалният будхи с космическият будхи.

Йога е идентификация на личноста с тоталноста. Не мога да ти обяснявам сега това, просто защото нямам време. Карай си така както си знаеш

Не искам да се заяждам, просто казвам, че няма смисъл да спорим сега особенно когато нямам достатъчно време...

Редактирано от oтБpaxмaн на 07.09.11 23:54.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано07.09.11 23:59



2-ра сутра не дава определение на йога, а казва кога се случва йога.

Всяка идентификация на ума е фалшива и всъщност... няма никакво отношение към тоталността, защото умът, бидейки ограничен сам по себе си, не може да се слее с нея чрез някоя своя дейност, с каквато и да било идентификация. Значи, грешно са ти обяснили какво е точно йога.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано08.09.11 00:28



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

2-ра сутра не дава определение на йога, а казва кога се случва йога.


Ами в оригинала не се казва "йога се случва когато..." още по малко пък в оригала се казва "еди какво си води към йога"
В оригинала се казва "йога е..."

Всяка идентификация на ума е фалшива и всъщност... няма никакво отношение към тоталността, защото умът, бидейки ограничен сам по себе си, не може да се слее с нея чрез някоя своя дейност, с каквато и да било идентификация. Значи, грешно са ти обяснили какво е точно йога.

Еми ти обърна с главата на долу цялата индийска философия

Чувал ли си за Махавяките? Четерите най най най най най най най важни изречения в цялата индийска философия? Всяко едно от тези изречения е основа на една от ведите. Ведите са основа на цялата индийска философия.

Та тези четери махавяки са точно това. Ученика трябва да се идентифицира с Брахман, тоест с Тоталноста.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано08.09.11 01:20



Вашия спор е загубена кауза..., аз затова отдавна гледам да не говоря с безпътния за йога



И да знаеш, че Шибенду няма начин да не е чувал за Махавяките и съответно да не е направил и превод, и интерпретация и на тях - нали всичко трябва да се синхронизира...

Е, освен, ако не е пропуснал от липса на еднонасоченост, щото според него концентрацията е вредна, пречила на медитацията


Сори, ама това е толкова забавно, че не се сдържах


transit

Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано08.09.11 08:40



Йога е в случващите се понякога паузи в чита-врити, това е, което се казва директно в сутрата. Т.е. - казва кога се случва йога, а не точно "определение" на йога.

Човече, що си въобразяваш, че това, което са те учили по ашрама, е асъл "оригинала". Въпреки цялата помпозност и комерсиалност на ашрам-йогата, ами явно не разбират хорицата какво говорят, а и ти покрай тях.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: blue orchid]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано08.09.11 08:52



Синхронизация сигурно се търси навсякъде, в т.ч. и по ашрамите, където е ходил отбрахмана. Там също си натамянават нещата, както им изнася, що да са по-различни от другите. Защо по неговите ашрам-йога варианти, които са си съвсем комерсиални, да се говори "абсолютната истина", която заслужава пълно доверие според теб? Замисли се дали не вярваш сляпо в някои отношения на тези варианти в тълкуванията и дали не си по-скоро емоционално привързана, отколкото да си разбрала в дълбочина нещата.

А за концентрацията... ами тя е активност на ума и като такава пречи на медитацията. Който говори, че концентрацията е "стъпка по пътя" към медитацията, явно не знае какво е медитация, т.е. не я разбира като паузи в движението на мисълта, а явно си мисли, че медитацията е поредната машинация на ума.

Концентрацията е активна и частична (насочена към конкретен обект, което ще рече, че вниманието се изолира от останалото - затова е частична), а вниманието е пасивно, цялостно. Използвай думата внимание, което не пречи на медитацията определено.

И не се смей прекалено пресилено, щото не си в процъфтяващо състояние.

Че да хихикаш така. Сори, че ти засегнах идола-гуру, на когото вярваш по чисто религиозен принцип.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано08.09.11 18:47



В отговор на:
Автор: blue orchid

Вашия спор е загубена кауза..., аз затова отдавна гледам да не говоря с безпътния за йога

И да знаеш, че Шибенду няма начин да не е чувал за Махавяките и съответно да не е направил и превод, и интерпретация и на тях - нали всичко трябва да се синхронизира...


Ами нека да даде превода на Шибенду на Махавакя-те. Работа е там че те са много прости, няма как да ги изопачи. Освен това са страшно известни в Индия, не може да даде друг превод на тях. Те имат само един превод!!


1.prajnanam brahma - "Consciousness is Brahman" (Aitareya Upanishad 3.3 of the Rig Veda)
БРАХМАН ТОВА Е СЪЗНАНИЕ

2.ayam atma brahma - "This Self (Atman) is Brahman" (Mandukya Upanishad 1.2 of the Atharva Veda)
ТОЗИ "АЗ" (АТМАН) Е БРАХМАН

3.tat tvam asi - "Thou art That" (Chandogya Upanishad 6.8.7 of the Sama Veda)
ТОВА СИ ТИ

4.aham brahmasmi - "I am Brahman" (Brhadaranyaka Upanishad 1.4.10 of the Yajur Veda)
АЗ СЪМ БРАХМАН


Нека Безпътен да ги види добре, това е точно ИДЕНТИФИКАЦИЯ на отделната личност, на йогинът, с БРАХМАН.

Шибенду няма как да ги изопачи, няма как да ги завърти. От друга страна няма как да ги отрече, защото ако ги отрече това значи да реже клона на който седи. Цялата индийска философия се крепи на тези махавакя.

Просветлението е ИДЕНТИФИКАЦИЯ с ТОТАЛНОСТА. Колкото и да не му се иска на Шибенду





Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано08.09.11 18:59



Има една доста тънка разлика между идентификация и разбиране.

Идентификацията е вид самовнушение, обсебване от представа (в случая за самия себе си). Докато "аз съм Брахман" може да бъде не просто идентификация, а директно разбиране, прозрение!

Разбираш ли разликата между идентификация и прозрение? Можеш да си повтаряш колкото си искаш "аз съм Брахман", но това не означава, че наистина си разбрал това, като прозрение отвъд думите, а не просто поредната умствена идентификация.

Просто използването на думата "идентификация" за мен е некоректно.



Тема Какво е идентификация?нови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано08.09.11 19:40



В отговор на:

Автор: бeз ycилиe

Има една доста тънка разлика между идентификация и разбиране. Идентификацията е вид самовнушение, обсебване от представа (в случая за самия себе си).


КАКВО ЗАБЛУЖДЕНИЕ!!! АБЕ ТОЗИ ШИБЕНДУ ЗАСЛУЖАВА ДА БЪДЕ БИТ ПУБЛИЧНО!!!

Идентификацията била "самовнушение" - де лубут де ама няма как да го пипна този Шибеков



Идентификация значи да разпознаеш нещо. Когато полицаите намерят труп, те трябва да го разпознаят, да го идентифицират. Когато полицаите те спрат на улицата те искат да се идентифициращ, да потвърдиш истината за това кой си ти. Искат ти паспорт, искат ти лична карта или нещо такова.

Идентификацията в йога може да бъде два вида - правилна и неправилна.

Неправилна идентификация е когато човек си мисли че неговото тяло, неговите знания, неговото обществено положение са неговото истинско "аз". Казва се че такъв човек се е идентифицирал погрешно. Целта на Йога е да се получи правилна идентификация на човека, да разпознае кое е неговото истинско аз. Истинското "аз" на всеки човек е Атман, който е тъждестевн с Брахман. Когато човек разбере че неговото истинско аз е Чистото Съзнание, тогава се казва че той е просветлнен. Когато човек се идентифицира погрешно и се отъждествява с тяло, ум и интелект (кая, манас и будхи) тогава се казва че този човек е невеж (авидя)

Казвам ти пак, не се хващай с Шибендо, той не знае нито терминологията, нито я разбира, нито има чисти намерения. Шибендо е дребен мошеник, за който е важно да направи малко пари и да свързва двата края по плътно И разбира се да си чеше егото Остави го той да говори против идентификациите на другите балами, ти се отърси от него...

Редактирано от oтБpaxмaн на 08.09.11 19:44.



Тема Re: Какво е идентификация?нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано08.09.11 20:01



Да си стоиш така и да се идентифицираш с "Брахман", щото така си чел по индийските писания, както са ги "превеждали" в ашрама, не е нищо друго освен... самовнушение.

Няма как като си повтаряш просто механично "аз съм Брахман" и наистина да прозреш, че си.

Значи, ако Шибенду е мошеник, за когото е важно да прави пари,... ами какви са тогава свамитата по ашрамите, от които си се учил уж на йога? Мошеници, та дрънкат!

Та, "отбрахмане", твоята йога си е от чисто мошенически-сектантски произход, всичките ти пози, че знаеш, идват от промивките на мозъка, на които си бил подложен в комерсиалните ашрами, където си си пропилявал времето и парите. Много по-голям балък си от учениците на Шибенду примерно, горе долу можеш да се сравняваш с търсача в това отношение. Верваш сляпо на тарикатите по бизнес-ашрама и си верваш, че знаеш всичко за йога.

За идентификациите наистина са те излъгали, но така си е - колкото по-масов е един продукт, в случая - ашрамаджийската йога, толкова и по-елементарен е, съответно и ненужен.

Редактирано от бeз ycилиe на 08.09.11 20:11.



Тема Re: Какво е идентификация?нови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано08.09.11 21:51



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

Да си стоиш така и да се идентифицираш с "Брахман", щото така си чел по индийските писания, както са ги "превеждали" в ашрама, не е нищо друго освен... самовнушение.


Такова нещо не съм казвал, че може да си стоиш и да си внушаваш и да се реализираш. Това се говори от Шибендовците и ти ме бъркаш с тях. Шибенду ПРОДАВА една опростена комбинация на най обикновени хата йога упражнения и твърди че с тази практика може да се просветли човек. Също както неговият колега Махараджито. Нирмала Деви пък дава портрета си на тъпунгирите и търсачите и твърди че с нейният портрет е достатъчно да се просветлиш. Ти ме бъркаш с тях.

Чети внимателно сега, да не ми пъхаш пак в устата твои думи. За да се просветли човек е нужно:
1. Да се изгради в него желание и разбиране за просветление. Да има в него правилна оценка за това какво е просветление и защо е нужно.
2. Да започне да учи при добър учител. Трябва да намери учител.
3. Учението първоначално се състои от Карма, Бхакти и Джнна Йога. Това се нарича Крия Йога също. Това съотвества на осеммерният път в Будизма!!! Това означава че човек трябва да развива себе си във физическо отношение, в емоционално отношение, в интелектуално отношение. Трябва да изгражда полезни навици и да се отърсва от лошите навици. Трябва:
четене, разбиране на четеното и практика,
четене, разбиране на четеното и практика,
четене, разбиране на четеното и практика,
четене, разбиране на четеното и практика,

Годни наред.... понимаеш? Трябва да се изгради нова философия, нов мироглед, ново светоусещане!!!!!!

С това се намаляват силата на васаните, умът става устойчив и годен за медитация. Когато ученика е готов, той преминава към най висшето, към същинската медитация. Това в същност не е нещо което трябва да му кажат да прави. Просто защото умът е успокоен, защото васаните са намалени от години практика, той е станал по медитативен. Медитацията се случва при него сама, от само себе си. Един ден, без да очаква, той постига висшето знание.

След първоначалното просветелние, което е само начало, едно първично усещане на единност с цялото, той продължава със същата практика, възможно е още години да минат, докато получи пълно просветление. Това зависи от това колко са силни васаните му. Накрая той може да каже със сигурност, че той не е нито тялото, нито ума, нито интелекта а цялото, тоталното, вселената.

Сега да говориш че идентификацията било самовнушение... еее извинявай ама това го говори Шибендо, не аз!!



Тема Re: Какво е идентификация?нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано08.09.11 23:31



Годините наред учене, четене, разбиране и практика - не съм против тях, но има опасност да засилят егото.

А медитацията се случва от само себе си, сам го написа, обаче - може да се случи на всеки, в т.ч. и на човек, който нито е чувал, нито е чел за йога.



Процесът на учене, отучване и практика може да е важен, но в края на краищата медитацията се случва отвъд всички тези дейности на ума. Без усилие.



Тема Re: Какво е идентификация?нови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано09.09.11 00:07



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

Годините наред учене, четене, разбиране и практика - не съм против тях, но има опасност да засилят егото.


Ако се чете, слуша, разбира и практикува Карма йога, его няма да има.

А медитацията се случва от само себе си, сам го написа, обаче - може да се случи на всеки, в т.ч. и на човек, който нито е чувал, нито е чел за йога.

Медитацията се случва на всеки човек, когато има смяна на една мисъл с друга. Но само този който се е подготвил може да я усети, да я разбере, да я оползотвори. Една маймуна може да влезе в някой къща и да види компютър, но няма да има никаква полза от компютъра, защото си е маймуна. Най много да счупи с него някой кокосов орех. Само този който знае какво е компютър, как се работи с компютър и т.н. само той може да го използва. Това че някой който никога не е чел нищо за йога може да се просветли е рогата лъжа.

Често дават пример с Рамана Махариши в това отношение или с Рамакришна. И двамата уж никога не били чели и изучавали йога а били просветлени. Няма такова нещо. И двамата са чели и знаят много. Самият факт че са родени в Индия и са израснали там, вече е достатъчен за да имат един тон знания по рождение. В Индия от малки им говорят истории от пураните и Махабхарата. Човек трябва да е подготвен солидно за да може да разбере медитацията правилно.

Процесът на учене, отучване и практика може да е важен, но в края на краищата медитацията се случва отвъд всички тези дейности на ума.

Процесът на учене, разбиране на наученото, и практикуването е нужен за да се промени живота на човек, да се намалят васаните и да стане медитацията възможна за осъзнаване. От една страна умът се успокоява, от друга страна когато се случи самадхи, човек го разбира и интерпретира правилно.

Иначе медитацията не може да се "прави". Човек трябва да спре да "прави" и тогава медитацията става. По това явно сме на едно мнение. Но има нещо друго, което е изключително важно и което Шибендо и шибендовците не разбират, не знаят, не могат да го обяснят, за тях това не съществува.

Ако човек се просветли да речем без много четене, без много теория, всичко което той получава е само един нов начин на поглед върху света. Това е нищо. Ако този човек има възможност да живее едно 1000 години, той ще може да напише обясни как е правилно да се живее, кое е добро и кое е лошо за обществото и за отделната личност. Но просветлените не живеят по 1000 години. Затова са писани толкова много книги, защото в тях са дадени различни съвети от различни просветлени хора. Един дава едно, друг второ, трети трето. Това е събрана мъдрост, която е резултат от дейноста на много просветлени. Ако човек се просветли сега, той едва ли ще може да напише дори една хилядна част от всички тези съвети и мъдрости. Но ако той се просветли сега, и той започне да ги чете, той ги вижда, разбира веднага. Те стават негови. Така той продължава от там от където са свършили преди него.

Това е важното. Просветлението не е гаранция че след него човек има знания за всичко по света. Това са само лукуми на Шибендовцие. След просветлението, човек става годен да мисли самостоятелно, логично, и е свободен от всякави предрасъдици и суеверия. Но просветлен човек не е всезнаещ!!! Жалко е че тази лъжа е една от най разпространените лъжи в Индия. Има я и сред будистите и сред кой ли не...



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Cirrus ()
Публикувано09.09.11 02:08



Ошо е болен от едно заболяване, наречено "вживяване в ролята Гуру, на просветлен и дори на Бог"
Доказателство за това е, че настоявал да го наричат "Бхагаван" и сложил Бхагаван пред името си Раджиниш. От този момент започва падението и задълбочаването на болестта му.
Жалко, че е завлякъл много хора, но пък хората са си толкова заблудени, че това са искали.









Тема Re: Ошо, горкиянови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Cirrus ()
Публикувано09.09.11 02:45



Ошо, горкия, е превъртял от много четене и философстване, от цялата тази индийска философия и религия. Имал дар слово, участвал в спорове и почти винаги печелил такива диспути. Оттам е превъртял, оттам е започнал да се възгордява и да си мисли, че е нещо изключително и просветлен.
Но в началото, когато е започнал да говори пред малко хора в един апартамент в Индия, е бил много хубаво момче, със светъл приветлив поглед.
Скоро след това, обаче, (казват свидетели от онова време) той настоявал да го наричат Бхагаван и много се променил. Скоро след това направил ашрама.
Знаем по-нататък съдбата му.. Той е бил много болен човек, вечно натъпкан с лекарства, с големи дози успокоителни и упойващи вещества (по погледа и гласа му личи), на кислородно дишане и т.н...

В историята на човечеството има много такива примери на психично болни хора, които привличат подобни около себе си и знаем това до какви трагедии води.

Съдбата на много като него е подобна, най-често завършват със самоубийство. "Богът умря" - казваше Ницше, който също беше философ, но накрая имал психично разстройство и се самоубива.
С Ошо става същото, има доста доказателства, че и той си е сложил крой на живота с по-висока доза от някое вещество.








Редактирано от Cirrus на 09.09.11 02:47.



Тема Re: Ошо, горкиянови [re: Cirrus]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано09.09.11 08:28



Автор: Cirrus
С Ошо става същото, има доста доказателства, че и той си е сложил крой на живота с по-висока доза от някое вещество.


Ощо умира от СПИН.

Now it is a well known fact that osho died of AIDS,and i feel that it was a befitting death for a person who taught the world "sambhog se samadhi".What a great fraudster he was.





Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: Cirrus]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано09.09.11 09:44



В отговор на:
Автор: Cirrus

Ошо е болен от едно заболяване, наречено "вживяване в ролята Гуру, на просветлен и дори на Бог"


Преди да започнеш да критикуваш някой, трябва да можеш да го разбираш! Най добре е да знаеш толкова колкото той знае и тогава да критикуваш. А ти дори не си ЗАПОЧНАЛА ДА ГО РАЗБИРАШ!! Гледам в твоят предишен постинг, за това към какво да насочваш вниманието си в медитация, че току що си открила правилната посока. Още не си минавала права под масата, когато Ошо е учил това, което ти току що си открила и бързаш с дребното си его, да се похвалиш



Та почни първо да го разбираш Ошо и след това критикувай Не че в Ошо няма какво да се критикува, но как да критикувавш след като дори не си почнала да го разбираш!?



Тема Re: Ошо, горкиянови [re: Tъpcaч_]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано09.09.11 09:55



отговор на:
Автор: Tъpcaч
Ощо умира от СПИН


Хихихи така е, Нирмала му го е лепнала когато му е духала в ашрама





Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор mian ()
Публикувано18.09.11 14:54



Your Life Song - A Poem by Osho







Тема Превод на линка на Миан!!нови [re: mian]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано18.09.11 18:49



Благодаря Миан!!!




In the stillness of the night someone is playing on the flute. The moonlight appears to have frozen.
This cold, solitary night, and the notes of the flute coming from far away sweet as a dream – all this
is unbelievably beautiful.
How much nectar can a hollow bamboo reed shower!
Life is also like a flute – empty and void in itself but at the same time having a limitless capacity for
melodious notes.
But all depends on the player. Life becomes what one makes it; it is one’s own creation. It is merely
an opportunity. What type of song one wants to sing is entirely one’s own decision. This is the
dignity of man, that he is free to sing songs of both heaven and hell.
Everyone can create divine notes on his flute; it is only a matter of practicing a bit with the fingers.
A little practice and the attainment is immense. The empire of infinite bliss is attained without doing
anything.
I wish to say to each and every heart, ”Take up your flute. The time is going fast, see that the
opportunity to sing the song does not slip by. Before the curtain falls you have to sing your life’s
song.”


Писаното в скоби е добавено от мен!!


В неподвижността на нощта някой свири на флейта. („Неподвижността на нощта” означава пълно затихване на ума, без каквито и да са мисли, състояние на пълна медитация) Лунната светлина изглежда като, че ли е замръзнала. Тази студена, самотна нощта, и тоновете на флейтата идващи от далеч и сладки като сън – всичко това е невероятно красиво.

Колко нектар може да се излее от едно празно бамбуково стебло! (Една флейта се прави от тръстика.)

Животът е като флейта – празен и кух сам по себе си, но в същото време притежаващ безкрайни възможности за сътворяване на мелодия.
Но всичко зависи от свирача. Живота става такъв какъвто човек сам си го направи, животът е творение на този който го живее. Така че животът е една възможност само. Какъв вид мелодия човек иска да свири е изцяло негов избор. Това е достойнството на човек, че той е свободен да свири мелодия от рая или от ада.

Всеки може да създаде божествени мелодии на своята флейта – всичко е въпрос на малко практика с пръстите. Малко практика е достатъчно за огромно постижение. Империята на безкрайното блаженство се постига без да се прави каквото и да е.

Иска ми се да кажа на всяко едно сърце, „Вземи в ръцете си своята флейта. Времето тече бързо, гледай да не изпуснеш възможността да свириш своята мелодия. Преди да паднат завесите ти трябва да си свирил мелодията на твоят живот.”


текста е от тук:


а тук е цялата книга:






Редактирано от oтБpaxмaн на 18.09.11 19:22.



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: mian]  
Автор mian ()
Публикувано20.09.11 15:26



"Ошо - Боже мой, господ няма"

ЦАРСТВОТО НИРВАНА

Истината трябва да се каже такава, каквато е!
В момента, в който направиш компромис, в момента в който нагодиш истината до обикновено ниво на човешкото съзнание тя загубва душата си, става повърхностна,превръща се в нещо мъртво.Не можеш да принизиш истината до ниво на обикновеното човешко съзнание.
Хората трябва да бъдат издигнати до нивото на истината.

Преди 25 века 1250 монаси в град Шравасти /Градът на славата/ в древна Индия в ден като днешния се родила ДИАМАНТЕНАТА СУТРА. Тя е "Съвършенството на мъдроста".
Чрез нея си убиец и майка.
Убива старото и дава живот на новото.
Новото съществуване е възможно само, когато е разрушено старото.
Само от пепелта на старото може да се роди новото. Човекът е птица Феникс. Тя не е просто мит. Тя е метафора. Тя съществува в човека, не съществува никъде другаде освен в човека. Човекът е съществото, което трябва да умре, за да се прероди.
Това е казал и Исус: "Докато не умреш, нищо не може да стане.

Ако умреш, само тогава можеш да влезеш в Царството Божие.
Животът е Богът.
Не съществува противопоставяне, не съществува дори разделяне. Ако си раздвоен, как можеш да бъдеш щастлив? Как можеш да бъдеш безмълвен? Как можеш да познаеш покоя, тишината?

Самото проповядване на друг свят не води до Нирвана. Светът е един и в него е всичко. Променят се само възприятията за него. Приемеш ли го, няма да ходиш никъде, на никакъв друг свят, а ще откриеш красотата и спокойствието на този свят, ще откриеш истината за него. Отричаш ли го,как искаш другият да те приеме, няма ли да очаква да направиш и с него същото- да го отречеш?
Другият свят е светът проекция в бъдеще. Той е резултат от опита и мъдроста на този. Искаме да е така и правим усилието да направим бъдешето по-добро. Няма да има страдание и бедност, парализа, слепота и глухота. Нещата, които не ти харесват няма да ги има тогава, а тези, които ти харесват ще ги има. Ти сам определяш нивото си. Но и сам разделяш нещата. Тогава как да стане? Отричаш грозното и търсиш красивото. Не си цялостен. Едното изкрючва другото. Приемането им е покоя.
Ти си такъв,какъвто си!
Можеш само да усещаш. Запомни!
Ти съществуваш в такава степен, в каквато си осъзнат. Съзнанието поражда съществуването. Безсъзнанието отстранява съществуването.
Смърта е вид безсъзнание.
Нирвана е да имаш доверие да останеш безсъзнателен,
но все пак да чустваш, че съществуваш.
Да станеш едно със съществуванието.
Теб те няма, но ти си самото съществувание.
Ти си едно с него. Това е сливането с Богът.
То не отнема твоята същност, то поражда твоята индивидуалност, наречена КОСМОС.
Космоса е единството на всички неща.



Тема Re: Превод на линка на Миан!!нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор mian ()
Публикувано20.09.11 15:29



Brahman,

благодаря за превода!
Неточностите в моя си превод се изчистиха!





Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: mian]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано21.09.11 01:40



В отговор на:
Автор: mian

Нирвана е да имаш доверие да останеш безсъзнателен, но все пак да чустваш, че съществуваш.


От къде на къде ще чувстваш че съществуваш???? След като си безсъзнателен??? Пък и ако чувстваш нещо, значи има разделение вече, има чувство и този който го чувства, което означава че си пак в кюпа. Тоест противоречи на най основните приципи!!!

Ошо говори добре, смислено, поетически по зен

но от време на време се изпуска и казва по някой глупост с която подвежда публиката и събира лапни шарани около него да му пълнат кисията



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: oтБpaxмaн]  
Автор mian ()
Публикувано21.09.11 16:52



Точно това изречение ми направи впечатление,
но не мога да кажа дали Ошо е сгрешил или преводът е грешен!
за да бъдеш добър преводач е нужно "да си навътре в съответната материя" !



Тема Re: Ошо - Боже мой, господ няманови [re: mian]  
Автор mian ()
Публикувано20.10.11 21:12



Смелостта на любовта



Страхът не е нищо друго освен липса на любов. Направи нещо с любовта, забрави за страха. Ако обичаш както трябва, страхът изчезва. Ако любиш дълбоко, не намираш страх. - Когато си бил влюбен в някого, дори и само за момент, имало ли е страх? Страхът никога не се открива във взаимоотношения, в които двама души дори и само за момент са в дълбока любов и между тях се получава среща, те са настроени един към друг - в такъв момент никога не може да се намери страх. Точно както ако се включи светлината, не се открива тъмнина - ето го тайният ключ: люби повече.

Ако чувстваш, че в твоето същество има страх, обичай повече. Бъди смел в любовта, прояви смелост. Впусни се в приключения с любовта - обичай повече, обичай безусловно, защото колкото повече обичаш, толкова по-малко ще е страхът.

И когато казвам да обичаш, имам предвид всичките четири слоя на любовта, от секс до самадхи.

Обичай
дълбоко.

Обичай хората -безусловно. Ако имаш някакви условия в ума си, никога няма да можеш да обичаш - тези условия ще се превърнат в бариери. Щом като любовта е благодатна към теб, защо се притесняваш за някакви условия? Тя е толкова благодатна, тя е такова дълбоко чувство на благополучие - люби безусловно, не искай нищо в замяна. Ако можеш да разбереш, че просто като обичаш хората, ти израстваш в своето безстрашие, ще обичаш просто заради самата радост от това!

Любовта е едно безгранично небе! Не можеш да я напъхаш в тесни пространства, да я обусловиш, да я ограничиш. Ако внесеш свеж въздух в-къщата си и я затвориш отвсякъде -всички прозорци затворени, всички врати затворени, - въздухът скоро ще стане застоял. Винаги когато любовта се случи, тя е част от свободата - след като си вкарал свежия въздух в къщата си и я затвориш отвсякъде, скоро всичко става застояло, мръсно.

На първо място любовта помага на тези, които обичат. На второ място помага на тези, които биват обичани.

И както аз го виждам това... идват при мен хора и все ми казват: „Другият човек не ме обича". Никой не е дошъл да каже: „Аз не обичам другия". Любовта се е превърнала в изискване: „Другият човек не ме обича". Забрави за другия! Любовта е такъв прекрасен феномен: ако обичаш, ще се наслаждаваш.

И колкото повече обичаш, толкова повече биваш обичан. Колкото по-малко обичаш и колкото повече изискваш другите да те обичат, толкова по-малко те обичат, толкова повече се затваряш и се ограничаваш в своето его.

Ако ме разбереш както трябва, остави всички страхове и обичай повече - обичай безусловно. Недей да мислиш, че правиш нещо за другия човек, когато обичаш - ти правиш нещо за себе си. Когато обичаш, това е благотворно за теб. Тъй че недей да чакаш; не казвай, че когато другите обичат, и ти ще обичаш -въпросът изобщо не е в това.

Бъди себичен. Любовта е себична. Люби хората - чрез това ще се осъществиш, чрез това ще получаваш все повече и повече благодат.

И когато любовта навлезе по-надълбоко, страхът изчезва; любовта е светлината, страхът е тъмнината.

Любовта не е взаимоотношение. Любовта е състояние на живот; тя няма нищо общо с когото и да било другиго. Влюбеният не е в любовта, той е любов.

Любовта е едно дълбоко желание да благословиш цялото битие.

Любовта е нещо много рядко. Да срещнеш един човек в неговия център значи да преминеш през революция, защото ако искаш да срещнеш човека в неговия център, ще трябва да позволиш на този човек да достигне и до твоя център. Ще трябва да станеш уязвим, напълно уязвим, отворен.

Това е рисковано. Да позволиш на някой да достигне твоя център е рисковано, опасно, защото никога не знаеш какво ще ти направи този човек. А веднъж щом всичките ти тайни станат известни, веднъж щом твоята скритост се открие, веднъж щом се откриеш напълно, никога не знаеш какво ще направи другият човек. Има страх. Ето защо ние никога не се отваряме.

Така че първото нещо, което трябва да се разбере, е, че не трябва да смяташ запознанството за любов. Можеш да се любиш, можеш да си сексуално свързан, но сексът също е периферен. Докато центровете не се срещнат, сексът е просто среща на две тела. А срещата на две тела не означава, че вие се срещате. Сексът също си остава запознанство - физическо, телесно, но все още си е само запознанство. Можеш да позволиш на някого да влезе до твоя център само когато не се страхуваш, когато не си уплашен.

Ориентиран към любовта човек е този, който не се страхува от бъдещето, който не се страхува от резултата и последствията, който живее тук и сега. Не се притеснявай за резултата, това е ориентиран към страха ум. Недей да мислиш какво ще излезе от това. Просто бъди тук и действай тотално. Недей да пресмяташ. Този, който е ориентиран към страха, винаги пресмята, планира, урежда, взима предпазни мерки. По такъв начин прахосва целия си живот.

Любовта е рядко цвете. Случва се само понякога. Рядко е, защото може да се случи само когато страхът изчезне, не и преди това. Това означава, че любовта може да се случи само на някой много дълбоко духовен, религиозен човек. Сексът е възможен за всички. Запознанството е възможно за всички. Но не и любовта.

Когато не си уплашен, няма какво да криеш; тогава ти можеш да си отворен, можеш да оттеглиш всички граници. И тогава можеш да поканиш другия да проникне в теб до самата сърцевина.

И помни, ако позволиш на някой да проникне дълбоко в теб, и другият човек ще ти позволи да проникнеш в него или в нея, защото когато позволиш на някой да проникне в теб, възниква доверие. Когато не се страхуваш, и другият става безстрашен.

Ако можеш да позволиш на любовта да се случи, няма нужда от молитва, няма нужда от медитация, няма нужда от каквато и да било църква, от какъвто и да било храм. Ако обичаш, можеш напълно да забравиш за Бога - защото чрез любовта Всичко ще ти се е случило: медитация, молитва, Бог, всичко ще ти се е случило. Това има предвид Исус, когато казва, че Бог е любов.

Ако любовта се появи, кой ще ходи в храма? За какво? Ти търсиш Бога защото любовта липсва. Бог не е нищо друго освен заместител на твоята липсваща любов. Тъй като не си в блаженство, тъй като не си в мир, тъй като не си в екстаз, затова търсиш Бога - иначе кой го е грижа? Кой го е грижа? Ако животът ти е един танц, вече си постигнал Бога. Любящото сърце е изпълнено с Бога. Няма нужда от никакво търсене, от никаква молитва, от никакво ходене в храма, от никакъв свещеник.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.