Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:18 05.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Още за шапкитенови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано06.09.11 19:21



Да, докато говореше за сменяне на шапките и си мислих точно за проиграване и изгаряне на васаните. Това ми е една от любимите теми :))) Странното е, че не съм срещала много хора да мислят в тая посока. Не знам защо, много е готина. /С което, обаче, не казвам, че само аз те разбирам. Хващала съм поне двама души, от тези които са писали конкретно в тази тема, че по принцип те разбират не по-зле от мен. Вече, че не са толкова приказливи като мен е отделен въпрос./

Та, са, ако не се направи както трябва това с преднамереното проиграване на шапките и си се образуват нови васани, ама то от всичко могат да се образуват нови, като не се прави както трябва, нали така. Така че що да не се натисне садханата и в тая посока, мен това много ме кефи, със самяма двете са бонбон :)))


***
Знаеш ли за какво си мисля тия дни. Едно време като пускахме тука с тебе Рама, имаше един момент от лекциите, който не обсъдихме. По точно, на теб ти направи впечатление пасажа и го коментира, но коментира само това, че йогина може да се изключва от физическа болка, до колкото си спомням това каза. Сега обаче ми е интересно дали можеш да направиш някакъв паралел между йога и тези състояния, които в психопатологията се наричат дереализация и деперсонализация. Ето пак парчето:


'Сега бих искал да ви припомня за синдром, който обсъждахме в моята първа лекция - заблудата на Капграс. И така, пациентът има травма на главата, да кажем от автомобилна катастрофа. Той изглежда напълно нормален в неврологично отношение, неврологично е интактен, но внезапно започва да казва, че майка му е подставено лице. ‘Тя е някоя друга жена, която претендира, че е моята майка’. Защо би се случило такова нещо, особено след травма на главата? Нали помните, че той е напълно нормален във всяко друго отношение.

Ами оказва се, че при този пациент ‘жичката’, която отива от зрителните полета към емоционалната сърцевина на мозъка, лимбичната система и амигдалата, е била прекъсната от инцидента. И той поглежда към майка си и тъй като зрителните полета на мозъка участвуващи в разпознаването на лица не е повредена, той казва: ‘Хей, прилича на майка ми’. Но няма емоция, защото ‘жичката’ отнасяща тази информация в емоционалните центрове е прерязана. И той казва: ‘Ако това е майка ми, как така не изпитвам никакви емоции? Това трябва да е някоя чужда жена. Тя е подставено лице’. Как да проверим това?

Оказва се, че можем да измерим спонтанната емоционална реакция, която някой има при визуален стимул или при всеки стимул, като измерваме степента, в която той се поти. Ако искате вярвайте, ако искате не, ако покажа на някого нещо възбуждащо, емоционално важно, той започва да се поти, за да разпръснете топлината, която ще генерира от усилие, от действие. И аз мога да измеря изпотяването като поставя два електрода върху кожата ви, като измеря промените в съпротивлението на кожата – ако съпротивлението на кожата падне/намалее, това се нарича галваничен кожен отговор. Така всеки път, когато някой от вас гледа маси и столове, няма галваничен кожен отговор, защото не се възбуждате емоционално, ако виждате маса или стол. Ако виждате непознати няма галваничен кожен отговор. Но ако гледате тигри и лъвове и както се оказва, ако гледате майка си, получавате огромен галваничен кожен отговор. Всеки един от вас тук, когато погледне майка си получава огромен галваничен кожен отговор.

Добре, какво се случва при пациента? Опитах това при пациенти. Пациентът гледа столове и маси - нищо не се случва. Също така, когато му покажем на компютъра снимка на майка му галваничен кожен отговор няма. Линията остава плоска, което поддържа нашата идея, че има прекъсване на връзката между зрението и емоцията.

Синдромът на Капграс е достатъчно странен, но ще ви разкажа за едно дори още по странно заболяване. Нарича се синдром на Котар/д/, при който пациентът започва да твърди, че е мъртъв. Аз предполагам, че той прилича на синдрома на Капграс, с изключение на това, че вместо само зрението да е откъснато от емоционалните центрове в мозъка, всички сетива, връзката на всичко е прекъсната от емоционалните центрове. Така че нищо, което вижда в този свят няма смисъл за него, нищо няма емоционална значимост за този човек, без значение дали го вижда, или докосва. Нищо няма емоционално въздействие. Единственият начин, по който пациентът може да интерпретира тази пълна емоционална изоставеност/самота е да каже: ‘О, аз съм умрял, докторе!’. Колкото и странно да ви изглежда, това е единствена интерпретация, която има смисъл за него.

Капграс и Котар/д/ са редки синдроми. Но има и друго заболяване, един вид мини-Котар/д/, който се среща много по-честно в клиничната практика /тези от вас тук, които са психиатри или психолози го познават/. Нарича се дереализация или деперсонализация. Наблюдава се при остра тревожност, паническа атака, депресия и други дисоциативни състояния. Внезапно светът изглежда напълно нереален – приличащ на сън. Или може да се чувствате сякаш сте не реални – ‘Докторе, чувствам се като зомби’. Защо се случва това? Както казах, това е доста често.

Аз мисля, че това включва същите вериги като Капграс и Котар/д/. Всички вие сте чували фразата – прави се на умряла лисица /играе на опосум, прави се на умрял опосум/. Опосумът, когато е преследван от хищник внезапно губи целия си мускулен тонус и се прави на умрял. Защо? Поради това, че всяко движение на опосума ще окуражи хищническото поведение на месоядното, а месоядните хищници избягват умрялата и инфектирана храна. Така се оказва, че да имитира, че е умрял е адаптивна реакция за опосума.

Като следвах водачеството/следата на Мартин Рот, Сиера и Бериос, аз предложих, че дереализацията и деперсонализацията /както и другите дисоциативни състояния/ са пример на правене на умряла лисица/опосум в областта на емоциите. Ще обясня. Това е един еволюционен адаптивен механизъм. Спомнете си историята на Ливингстън нападнат от лъв.

Той видял, че ръката му е разкъсвана, но не почувствал болка или страх. Той се чувствал отделен от всичко, като наблюдател. Същото нещо се случва, между другото, при войници по време на война или понякога при жени, които са изнасилвани. При такива ужасно непоносими обстоятелства, предният сингулар в мозъка, част от фронталните лобове, се активира силно. Това потиска или временно затваря вашата амигдала и другите лимбични емоционални центрове, така става потискане на потенциално инактивиращите емоции като тревожност и страх – временно. Но в същото време, предния сингулар те прави екстремално осъзнат/внимателен и бдителен, така че да можеш да предприемеш подходящо действие.

Разбира се, в случай на непредвидени обстоятелства тази комбинация от изключване на емоциите и свръх-бдителност в едно и също време е полезна, тъй като ви пази далеч от вредата. По добре е да не правите нищо, отколкото да се захванете с някакво неправилно поведение. Но, какво става, ако същия механизъм се пусне случайно от химичен дисбаланс или мозъчно заболяване, когато няма непредвидено обстоятелство. Гледаш света, ти си интензивно внимателен, свръх-бдителен, но си напълно лишен от емоционално отношение, тъй като си изключил лимбичната си система. Има само два начина, по които да интерпретираш тази дилема. Или си казваш – светът не е реален и това се нарича дереализация. Или казваш аз не съм реален, чувствам се празен – и това се нарича деперсонализация.'


transit

Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано06.09.11 19:39



Може и да не съм се изразил съвсем точно, но има осъзнаване отвъд васаните, без значение какво казват писанията, Шанкара и т.н. Признавам обаче, че не мога да намеря Шибенду точно това да е казал, но го казва по други начини и това съм разбрал (а може и да не съм разбрал правилно или да не се изразявам правилно, по-скоро второто). Сега състоянието "отвъд васаните" ти го наричаш "чисто съзнание", може би може да бъде наречено и "осъзнаване", будност, пасивно внимание и т.н. - различни думи. Не конкретната дума е важна, а самото състояние. А състояние отвъд васаните съществува и ти това не отричаш.

Но не мога да те въвлека в "спор" с Шибенду, защото нито мога да споря от негово име, нито пък му помня едно към едно думите, въобще няма смисъл. По начина, по който го писах горния постинг, не си спомням да съм го чувал да говори, всъщност не си спомням и въобще да говори за "васани", използва дума на английски като conditioning (обуславяне) и съответно свобода от обуславянията, която е възможна! Думата "васани" я използвах покрай това, че ти и орхидейчицата много често я използвате, както и да е.

Да минем на гурувщината - дали наистина си свободен от нея? Щото си получил сигурно китап от ашрама, че си вече готов за учител?

Работата е там, че в днешно време човек, който минава през по-сериозните аспекти на йога, понеже е хиндуистски обусловена в традициите, минава и през гурувщината, която за мен също е вредна. Сега за Шибенду - съвсем безпристрастно ще кажа, че е изключително полезен с това, което говори и наистина помага на хората, в това съм напълно убеден. Разбира се, понеже си е част от индийската традиция, е възприел и тези ритуали на посвещение и т.н., но за мен това не е лошо само по себе си, дори напротив. Доколкото го има гурувския елемент, това вече зависи от учениците, поне Шибенду не насърчава излишно култа към него, за съжаление обаче няма начин да няма и побъркани, които да го възвеличават. Но важен е не Шибенду като личност, а това, което казва и доколко е истина или не. Аз също не му вярвам сляпо и не съм безкритичен към това, което говори, но мисля, че успявам да отсявам полезното от не чак толкова полезното.



Тема Re: Още за шапкитенови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано06.09.11 20:36



В отговор на:
Автор: blue orchid

Да, докато говореше за сменяне на шапките и си мислих точно за проиграване и изгаряне на васаните. Това ми е една от любимите теми :))) Странното е, че не съм срещала много хора да мислят в тая посока.


Не знам в България, но в Индия, в който и да е сериозен ашрам, това е съвсем обикновена тема.

Основното правило е това което вече казах. Когато човек се научи да наблюдава безпристрастно, без всякаво емоционално или интелектуално въвличане, без анализи, без слагане на етикети, без категоризиране и т.н. тогава той се научава да изгаря васаните. Когато човек действа, когато прави нещо, няма значение какво, тогава ако той наблюдава и "осъзнава" по горният начи, заедно със действието - тогава той гори васаните. Това е крайното, най трудното. Тези които все още не са се научили на този трик, за тях е нужно да се прави Карма, Бхакти и Джнана Йога - това е същото което му казват също и Крия Йога.

Знаеш ли за какво си мисля тия дни. Едно време като пускахме тука с тебе Рама, имаше един момент от лекциите, който не обсъдихме. По точно, на теб ти направи впечатление пасажа и го коментира, но коментира само това, че йогина може да се изключва от физическа болка, до колкото си спомням това каза. Сега обаче ми е интересно дали можеш да направиш някакъв паралел между йога и тези състояния, които в психопатологията се наричат дереализация и деперсонализация.

Най добре е да не навлизам в подобни води. Това са много дълбоки води, не е за мен. Тук може само да си мечтая, да имам достъп до Рама и да мога да му задам тези въпроси и той да направи паралел. Мисля че ще бъде интересно, макар че може би няма да му разбера отговора





Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано06.09.11 20:54



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

Сега състоянието "отвъд васаните" ти го наричаш "чисто съзнание", може би може да бъде наречено и "осъзнаване", будност, пасивно внимание и т.н. - различни думи. Не конкретната дума е важна, а самото състояние. А състояние отвъд васаните съществува и ти това не отричаш.


Това състояние не го отричам, но там в него няма нищо!! В това състояние няма никакво осъзнаване. В него има само потенциалност за осъзнаване. В момента в който започнеш да виждаш нещо, да чуваш нещо, да ти се дава от горе нещо, някакви знания, някакво откровение, значи не си във върховното самадхи, не си в крайното самадхи а в някакво по низше състояние. В крайното самадхи няма нищо!!

Да минем на гурувщината - дали наистина си свободен от нея? Щото си получил сигурно китап от ашрама, че си вече готов за учител?

Дипломата ми от Ашрама е само като трофей за забава. Не ми върши никаква работа и нямам намерение да я използвам. Аз съм пълен атеист! Аз съм против гурувците, против всякакви чудеса които те проповядват, против техните самохвалства че са живи богове, против техните желания другите да им се кланят и да им се проскат в краката. Смятам, че това е долно мошеничество, лъжа от която страда обществото. Мисля че религиите трябва да си заминат напълно но за съжаление вместо това, се забелязва точно обратното, засилване на религиите в цял свят.

Ето два примера:

Най добрите книги против християнството например са писани преди втората световна война и от тогава абсолютно нищо!!! Защо? Защото в университетите философските факултети са спонсорирани от църквата и те не дават пари на никой който иска да ги критикува!!! Което е жалко. От къде знам това? От сина ми който завъши философия преди година в Ланкастърският университет.

И другият пример. До 1960 година броят на сектите в америка е бил само една четвърт в сравнение с 2000 година. В същото време хората в САЩ преди 1960 година са вярвали в науката далеч повече от колкото сега. В момента в САЩ един от пет човека възрастни вярва в една от 10 те дивашки суеверия от които си спомням само някой. Например че земята е плоска, че слънцето се върти около земята, че никога не е имало хора в космоса, че светът е бил създаден преди 7000 години или нещо такова. Ееее това ако не е връщане назад, тогава какво.

Виж Нирмала Деви! Виж и твоят Шибендо! Аз от Шибенду имам някой неща тук, негови лекции в България. На два пъти Шибенду отговаря на хора в България положително, че той се е срещал с Бабаджи в Хималаите който бил на 10000 години. Еее извинявай ама не съм на това ниво да споря дори за подобна глупост. Ти ако искаш му вярвай на Шибендо, аз не съм на това ниво. Когато един човек започне да ми говори подобни глупости, предпочитам да не си губя времето с него...


Редактирано от oтБpaxмaн на 06.09.11 21:31.



Тема Re: Още за шапкитенови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано06.09.11 21:17



Рама умее да говори много простичко, даже някои лекари чак му се дразнят за това. Той пък вика, че това е нужно, за да популяризира знанието и също че 'има хора, чиито дълг е да дразнят'



Нее..., трябва да си оправя английския. Определено почна нещо да ми теснее в българския виртуал...


transit

Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано06.09.11 21:34



За крайното самадхи не споря, че няма нищо.



За атеизма, наистина се възприема от по-здравомислещите, отношението ми е малко по-различно, в смисъл, че аз също може да мина за атеист, но да кажем, че за мен Бог не е нищо друго освен Животът, а аз също не съм нещо различно от Живота, т.е. аз и Бог едно сме, аз съм Бог. Иначе може да приема също и че няма Бог и няма също... аз.

Популярността на сектите нараства в глобален мащаб поради простата причина, че хората не са поумняли за съжаление, точно обратното! Има една много интересна нова теория, която обяснява психологическите цикли в развитието на съзнанието на хората и как това се отразява на икономиката, обществото, изкуството и т.н., това е една страшно интересна теория и един от нейните "гурувци", ако мога да се изразя така, я нарича социономика. Но засега няма да пиша нищо в тази насока, щото изисква по-подробно обяснение, а и аз съм си все още начинаещ в тази материя. Та тази теория обяснява много добре поведението на масите, психологията им и т.н.

За Шибенду - това за Бабаджи не е така, както го пишеш, само веднъж съм го чувал да говори за Бабаджи и това беше много отдавна, точно първия ритрит, на който ходих. Понеже психозата относно Бабаджи беше много силна и Шибенду им разказа някаква история за това как един хималайски отшелник му е дошъл на гости в деня на годишнината от смъртта на баща му. Срещата била много интересна и въпросният отшелник бил съпровождан от двама ученици, на края на срещата единият ученик казал на Шибенду, че въпросният е бил Махаватар Бабаджи. Това сподели Шибенду и каза, че тази среща си остава за него загадка, но никога не е твърдял, че познава "Бабаджи, живял 10000 години", това са митове от "Автобиографията...", която е пълна с истории за чудеса, но подходът на Шибенду е коренно различен, бих казал дори научен и въобще не натрапва подобни идиотски суеверия.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано06.09.11 23:50



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

За Шибенду - това за Бабаджи не е така, както го пишеш, само веднъж съм го чувал да говори за Бабаджи и това беше много отдавна, точно първия ритрит, на който ходих. Понеже психозата относно Бабаджи беше много силна и Шибенду им разказа някаква история за това как един хималайски отшелник му е дошъл на гости в деня на годишнината от смъртта на баща му. Срещата била много интересна и въпросният отшелник бил съпровождан от двама ученици, на края на срещата единият ученик казал на Шибенду, че въпросният е бил Махаватар Бабаджи. Това сподели Шибенду и каза, че тази среща си остава за него загадка, но никога не е твърдял, че познава "Бабаджи, живял 10000 години", това са митове от "Автобиографията...", която е пълна с истории за чудеса, но подходът на Шибенду е коренно различен, бих казал дори научен и въобще не натрапва подобни идиотски суеверия.


Не е така дадено в лекцията която имам!? Но дори да е записана погрешно ще ти бъде много трудно да ме убедиш в невиността на Шибенду само с това обяснение. За сега си оставам убеден в противното. Причини за това има страшно много. Например:

1 Шибенду твърди че просветлението му се предавало по линията на гените!? Това е негово изобретение. Никъде в писанията не се твърди подобно нещо. Предаване на подобни неща по генетичен път ПРОТИВОРЕЧИ на теорията за кармата (в която не вярвам!!!) Съгласно теорията за кармата, всичко се предава от прераждане на прераждане. В новото прераждане човек носи онова което е натрупал в предишните си животи а НЕ ОНОВА КОЕТО СА МУ ДАЛИ НЕГОВИТЕ РОДИТЕЛИ!!!!!! Това е огромно противоречие с традиционите индийски схващания!! ОТ къде на къде родителите, дядовците, бабите, прабабите, пра пра пра дядовците ще имат нещо общо с това което Шибенду е правил през миналите си животи?? Защо? Всеки сам прави собствената си карма!!! Онова което правят другите, няма нищо общо със собствената карма на даден човек. Ако Шибенду е вършил добри дела в миналите си животи, ако е правил йога, то в този си живот той ще се просветли. Но не може така само защото баба му е еди коя си и пра пра дядо му еди кой си, Шибенду да се просветли за тяхна сметка. Всеки сам кове собствената си карма!!! Така е според писанията, така е според вярванията. Според Шибенду обаче, той по генетичен път се е просветлил!?!?!? Ако Шибенду каже това в Индия, ще му се смеят, и ще го вземат за невино луд!!!

2 Неговият превод на сутрите на Патанджали на български, който го имам е подигравка с думата превод, подигравка с Патанджали и подигравка с тези които са слушали лекциите му. Аз поне не съм видял дори една сутра да е преведена точно и правилно. Интерпретациите пък са още по смешни. Не вярвам това да бъде издадено в Индия, там ще го натупат здраво за подобна работа.

3 Шибендо се е подвизавал в България така, че доста хора са се разочаровали от него включително и тези които първоначално са му уреждали престоя в България и са се грижили за него!!!

Това са само три още примера а има още, не ми се пише....

Редактирано от oтБpaxмaн на 06.09.11 23:56.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано07.09.11 00:44



1. Това пак е пълна глупост, която не е твърдял, дори обратното - пълно е с генетични наследници на Лахири Махасая, но едва ли могат да минат за "просветлени по наследство", самият Шибенду дори не минава за такъв и не претендира да е такъв. Абе не знам откъде ги вземаш такива изказвания, но наистина нямат нищо общо с това, което говори.

2. Преводът му на сутрите е много добър, за познанията му по санскрит не знам, макар че със сигурност познава езика по-добре от теб и от имаго също; не точността на превода е толкова важна за мен, колкото че самият превод върши много добра работа и е много добър учебник по йога!

3. Разочарованите - винаги има такива, хората си имат различни очаквания и показват различни реакции в зависимост от тях, така че всякакви случаи може да има на различни видове разочарования.

Абе не съм се наел да защитавам "невинността" на Шибенду, просто оборвам откровено неверните или изопачени неща, които пишеш за него в стремежа си да го оплюеш. Нямам против да го критикуваш, но по-градивно, примерно вземи някой превод на сутра или нещо друго и по-внимателно и подробно пиши кое ти харесва или не. Подобни шарлатании, че говорел за учители на 10000 години или просветление по генетичен път обаче не съответстват на истината - ако беше така, нямаше да стоя толкова време край него.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано07.09.11 19:54



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

1. Това пак е пълна глупост, която не е твърдял, дори обратното - пълно е с генетични наследници на Лахири Махасая.... Абе не знам откъде ги вземаш такива изказвания


Ами вземам ги от самият Шибендо, той сам си казва, че "династичната йога се предавала по генетичен път"

2. Преводът му на сутрите е много добър.... Нямам против да го критикуваш, но по-градивно, примерно вземи някой превод на сутра или нещо друго и по-внимателно и подробно пиши кое ти харесва или не.

Ами трябва да взема цялата книга да сложа, абсолютно всички сутри до една заедно с интерпретацията им. Какво ще кажеш да речем за тази сутра:

Моментните паузи в циркулацията на особеностите и наклоностите на ума (гуните) водят към йога - свързването на личният интелект с космическата интелегентност.

За информация на публиката, тази сутра не е коя да е а втората сутра от първа глава. Доста е трудно да се познае за коя сутра става дума ако не се отбележи специално



Между другото защо Шибендо продължава да продава своята крия йога на пазара срещу жълти стотинки, след като тя е вече добре известна техника? И защо продължава да се крие? Отговора е че Шибенду прави също като неговият колега Махараджито на бай Оро, продава за да му върви бизнеса Йога не е бизнес, йога не е проста техника която човек може да купи на духовният пазар срещу два лева. Йога е дълга продължителна практика, обмисляне, рефлексия, изграждане на нови черти в характера, изгаряне на ненужни и вредни васани.

Онова което харесвам на Будизма е, че там все още не са се появили подобни мошеници които да лъжат хората че с една тайна практика срещу два лева, ще получат просветление. Просветлението не е въпрос на два лева, а на дългогодишен труд.



Тема Re: Ха така, дай газ Шибековнови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано07.09.11 20:11



Династичната линия се е предавала по наследство, така се е получило, но това не значи, че "просветлението му се предавало по линията на гените", както писа един постинг по-горе - такива неща човекът не е говорил. Значи излиза, че изопачаваш нещата, които е казвал, за да ги представяш в твоя изгода, т.е. да оплюваш конкуренцията.



За въпросната сутра какво толкова странно ти се вижда? Случващите се паузи във функционирането на ума правят съзнанието достъпно за интелигентност отвъд ума, универсална интелигентност, която е навсякъде.

Пиши, дай твоят превод, т.е. не твоят, а от ашрама, в който си пребивавал и да сравним.

За техниките - тяхната функция не е да донесат просветление, тук пак изопачаваш. Функцията им е да допринесат за успокояването на ума и наистина вършат страхотна работа в това отношение, както съм установил. Защо били тайни? Ами такава е традицията. Човекът си кара по традицията на династичната линия, какво толкова. И от друга страна самият акт на посвещение означава донякъде и тайнство, като самото посвещение далеч не се изчерпва с даване на техники, а се задълбочава разбирането по отношение на крия йога. Самите техники далеч не изчерпват същността на крия йога, а са една част, разбира се важна, но основата е свадхая - наблюдението на това, което се случва в съзнанието, без наличие на илюзия за "разделен" от наблюдението "аз", т.е. чисто наблюдение, чисто внимание, будност, осъзнатост. Това е основата - свадхая, техниките тапас са средство за успокояване на ума и следователно поддържане на свадхая за повече време, а крайната цел е ишвара пранидхан - възприемане на целостта. Това е крия йога по династичната линия - първа сутра от Садхана пада - свадхая, тапас и ишвара пранидхан.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.