Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:12 04.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано04.09.11 20:17



с един приятел си говорехме по въпроса, той живее от много време извън България, та и той ми се оплака, че това го среща прекалено често като дойде тук...

Айде, айде, и там са същите хора. Нито гъзовете им миришат на лавандула, нито пък имат характери-чудо. Навсякъде хората са си хора.

Да кажеш на твоя приятел, че да си оправдава избора, който е взел, по този начин, е признак на същото "балканско, тесногръдо" мислене. Сиреч, човека от село можеш да изкараш, ама селото от човека - не.



, че като те зная каква си цуплива и елитарно-префърцузена, ей сега ще вкиснеш зелето...

___________



Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано04.09.11 20:44



В отговор на:
Автор: blue orchid

, много ме изкефи, наеш ли как съм се ухилила


Ами за какво сме тук, за да се кефим, аз кефя теб, ти кефиш мен, хехехе



Що да си падам по евреи, заради Попър ли Чакай да ти кажа за Фройд, Адлер и Фром /може и други да е имало/

Има я я го виж този




дето го споменаваш тук:


Както и да е, дори и да си еврейка, няма да си променя отношението към теб Аз съм против чафутите толкова, колкото против негрите, арабите, индийците, китайците, американците, и най вече съм против българите. Аз нямам нищо против ако някой има български или еврейски или патагонски произход. Всеки има някакъв произход, това е факт. Но за нормален човек, който е културен и е запознат с йога е срамно да се нарича евреин, или българин или патагонец. Това са етикети, идентификации, които трябва да се надживеят. Ако някой се нарича с такива епитети, най малкото това е невеж човек а в много случаи е и грозно. Трябва да ставаме космополити, време е вече...

Чистоплътноста идва от мотивите, щом мотивите са мръсни, всичко става мръсно, дори и да е минало през десет бани, 100 цензури, и е подкрепено с 1000 фалшиви усмивки. Важното са мотивите, когато те са чисти, всичко е чисто, дори и да е омацано с фашкии

Друг е въпроса, че не всеки може да различава чисто от нечистоплътно...

Редактирано от oтБpaxмaн на 04.09.11 20:45.



Тема Още за шапкитенови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано04.09.11 20:55



Е, много ме изкефи, наеш ли как съм се ухилила

Между другото като се замисля, обикновените хора така или иначе си носят по 100-200 шапки през цялото време и използват по 2-3 наведнъж БЕЗ ИЗОБЩО ДА ЗНАЯТ ТОВА!! Нямат БУДНОСТ по отношение на своят начин на мислене. Правят го НЕСЪЗНАТЕЛНО! При това бялата им шапка е винаги най най отдолу, не се забелязва изобщо.

При йога целта е човек да си сложи бялата шапка отгоре и по този начин да ОСЪЗНАЕ с кои шапки работи в даден момент, и вече до колкото му стигат силите и възможностите да смени подходящите шапки в момента. Освен това навън има винаги нови шапки, шарени, всякакви нови цветове, не е лошо човек да си купува винаги по някой друга нова шапка не само за да бъде в тон с модното мислене, но и да бъде по адекватен на съвремието...





Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: mo32®]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано04.09.11 22:27



Какъв избор си е оправдавал..., твоя логически балон на моменти е забележителен



Иначе, към теб изпитвам много специални чувства. И да, видя ли те веднага вкусвам една друга любима вълна. Наздраве, за успехите


transit

Тема Re: Към Оридеята специално за Ошонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (ली&)
Публикувано04.09.11 22:39



А, споко, аз съм католичка



Това естествено е някъв бъг в системата, щото никой не ме питал искам ли да ме кръщават или не. Така че моя католицизъм не се брои за такъв и да не беше йога


Мотивите са си на първо място, да. Но като към тях е и красиво и чисто, и е готино. Ей така, просто ми е готино :)))

Много хубави неща казваш. И това как обръщаш погледа към йога от друга страна е много ценно


transit

Тема Кои са правилни мотиви?нови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано04.09.11 23:48



В отговор на:
Автор: blue orchid

А, споко, аз съм католичка


Ами как спокойно бе? Католичка е поне 10 пъти по лошо от еврейка

С еврейка човек може да се "спазари" с католичка тц, не, ъъ...

Добре че те познавам и знам че си само от католическо потекло

Мотивите са си на първо място, да.

Така е мотивите са на първо место ама... дори не питаш кои са добри мотиви и кои лоши? А това е по важната част. Всеки знае че мотивите трябва да са добри. НО Въпроса е кои мотиви са добри? Какъв е критерият за добри мотиви? Защото за католиците е едно, за евреите друго, за индийците трето, за атеистите четвърто... Та въпроса е КОИ МОТИВИ СА ДОБРИ!??



Отговора е малко шокиращ на пръв поглед но... Всички мотиви са добри щом като това е разбирането на вършителя на действието. Щом вършителя на действието така е научен, така му е казано, такова му е убеждението, че еди кои си мотиви са добри!!! - ТОВА Е КРИТЕРИЯТ!!!

ПЛЮС НЕЩО МНОГО МНОГО ВАЖНО!!!

Да се държи отворен умът за корекции, да има готовност да се сменят мотивите с нещо което е по правилно поради една или друга причина. Това означава човек да не се идентифицира напълно, да има в него една част която е напълно безпристрастен наблюдател.

Редактирано от oтБpaxмaн на 05.09.11 00:10.



Тема Re: Още за шапкитенови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано05.09.11 08:42



Абе ти чел-недочел и бързаш да се изказваш за "шапките". По принцип според де Боно всяка една шапка има своята важна функция при решаване на важен практически проблем, далеч не само бялата. Приносът му е в разграничаването на червената (емоционалната, но също така на усещанията, "предчувствията" и т.н.) от останалите шапки - черната (на безпристрастно негативното мислене - да се разграничава от емоционално негативното, което е в територията на червената), жълтата (на безпристрастно позитивното мислене, да се разграничава от емоционално позитивното), зелената (на творческото мислене), синята (на управлението на всички "мислещи шапки").

Бялата разбира се е в началото, на натрупването на информацията, това е неутралната шапка, просто безпристрастно събиране на всякаква информация по даден въпрос. И от нея се почва. Там също емоции не се намесват. Де Боно не пренебрегва една шапка за сметка на друга, но казва, че всяка една има своята роля, която трябва да бъде изиграна. Разбира се - дори червената - шапката на емоциите, тя също има своето място в процеса, но е добре да бъде разграничена от другите.

Та приносът на де Боно е огромен и подходът му се използва в много училища по света, както и от много водещи компании. Без съмнение подходът на де Боно е безкрайно по-полезен от твоята "йога", ти дори не си разбрал подхода му, но бързаш да се изказваш емоционално, което е реакция на ревността - ама как така изведнъж не си ти центърът на внимание, а някой друг, я да я видим тая работа - а, а, яяяя, ама ние тия неща ги знаем още по-добре де, тая книга сме я писали....

Дори не си успял да вникнеш в детайли и да разбереш за какво става дума и бързаш да даваш мнения, което показва, че при теб "червената шапка" - на емоциите, не е разделена от останалите и точно това формира бъркоч в мисленето ти и ти пречи на адекватни преценки и действия.



Тема Re: Още за шапкитенови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано05.09.11 21:22



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

Абе ти чел-недочел и бързаш да се изказваш за "шапките".


Така е, не съм чел много за шапките. Но четох достатъчно за да видя че има разлика между йога и шапкарската история.



При йога шапките не се махат, носят се всички. При това там не са 6, не 6000 безброй шапки. Всяка мисъл е оцветена от разни емоции от разни намерения, от разни ситуации. За една минута само може да се сменят всички тези състояния. Йогинът трябва да "знае" това което прави, което мисли, да е наясно с мотивите си, да е наясно със ситуацията, да е наясно с отношението си към действието и отношението към хората които са въвлечени в това действие.

Но това знание не е обикновен логически анализ на ситуацията!! Това знание е просто ОСЪЗНАВАНЕ, нищо друго. Знаеш че... но не правиш заключения, не слагаш табели, не анализираш, не казваш това е добро или това е лошо, не слагаш срокове за изпълнение, не съжаляваш и не се радваш, ЧИСТО ОСЪЗНАВАНЕ нищо повече. Само наблюдаваш, така както си се научил да наблюдаваш когато правиш да речем Випасана Медитация и наблюдаваш дишането на тялото си без да се намесваш в него.

Този способ за наблюдение е "бялата шапка" при йога. В същност това дори не е бяла шапка, това е шапка НЕВЕДИМКА

Ако ситуацията в която си изисква оценка, тогава даваш оценка, но в същото време ЗНАЕШ че даваш оценка. Например, казваш си, сега в момента моята оценка е негативна, това ме ядосва. Или си казваш сега в момента моята оценка е позитивна и това придизвиква радост в мен. Знаеш че има положителна или отрицателна емоция, но една част от теб остава безпристрастен наблюдател. Това е шапката невидимка.

Шапката невидимка на йога е най най най най важната шапка ЗА ЙОГА!! За другите неща в живота не е толкова важна, може и без нея. Ако искаш да чистиш кинефа, да решаваш задача по висша математика, да работиш с компютър, да свириш на китара, да пишеш стихотворение, и каквото и да е там, шапката невидимка не е много важна, може и без нея.

Но ако искаш да направиш същите действия ПО ДОБРЕ, да мислиш по добре, да напишеш по добро стиховторение, да нарисуваш подобра картина, да решаваш по добре задачите по математика и да чистиш по добре кинефа, тогава е добре да си сложиш и шапката невидимка! Тя помага на всичко. Защото създава ДИСТАНЦИЯ между теб и действието което вършиш. Прави те по обективен.

И което е най важното, когато носиш шапка невидимка, ти не правиш нови васани и изразходваш старите васани. Това в същност не е за теб, няма да го разбереш, (шибендовците не разбират това!!) само Орхидеята ще го схване май...



Тема Re: Още за шапкитенови [re: oтБpaxмaн]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано05.09.11 21:34



Че има осъзнаване отвъд "шапките", отвъд васаните - това го знам.

Шибенду между другото го разбира и обяснява това доста по-добре от теб, затова е и по-успял гуру от теб Ти имаш доста да работиш по отношение освободеността от васаните, все пак не си се освободил от его-обсебеността си да поучаваш, да наставляваш, да бъдеш гуру (дори само на орхидейчицата, ама пак е нещо като за теб). Това при теб е силна обсебеност - гурувстването, трябва да си го признаеш. А при такива като Шибенду се е получило доста по-лесно, кажи-речи безусилно, обстоятелствата са го благоприятствали, при теб това явно не е дхарма, така че сигурно вече усещаш, че цялото това боричкане е без значение, няма да даде резултат.

Та "мислещите шапки" помагат за решаване на практически проблеми. Разбира се де Боно не е йога и не говори за нищо "отвъд" тези шапки, за това, което наричаш "шапка невидимка" (това би било добро надграждане между другото, чистосърдечно признавам терминологичния ти принос). Все пак макар и не йога, разработената методика от де Боно представлява сериозен пробив в науката и практиката на психологията, управлението, науката, образованието, бизнеса и икономиката. Затова и го смятам за доста по-напреднал йога всъщност от пишман-гурувците.



Тема Ха така, дай газ Шибековнови [re: бeз ycилиe]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано06.09.11 18:59



В отговор на:
Автор: бeз ycилиe

Че има осъзнаване отвъд "шапките", отвъд васаните - това го знам. Шибенду между другото го разбира и обяснява това доста по-добре от теб, затова е и по-успял гуру от теб


Чакай да му дадем един медал на Шибеков и покрай него и на теб.

Абсолютно съм сигурен че го "разбира" и "знае" по добре от мен, и сигурно го знае по добре и от самият Шанкарачария. Защото и Шанкарачария не е чувал за подобна глупост.

Осъзнаване отвъд васаните НЯМА ННННЯЯЯЯЯЯЯЯММММММААААААААААА!!!!!!!

Кажи му на шибека да си го запише някъде ама солидно, да си го татуира в мозъка. Няма как да осъзнаваш отвъд васаните. Всичко е васани, отвъд васаните е чистото съзнание където осъзнаване няма. В момента в който чистото съзнание осъзнае нещо, тогава това е васана. Това е определението.

Да се каже подобна глупост значи човека е много много зле. Дай някой линк където Шибека го е казал, за да го изложим в Индия. Там да му се посмеят на глупостите. Знам поне там доста форуми, ще му пуснем глупостите за да го знаят що за идиот е.

Мога да ти намеря хиляди цитати от писанията, и от учителите, които казват ама съвсем ачик ачик, че осъзнаването е васана и става във васаните, тоест във обусловеното съзнание. За домашна работа, може да ти оставя сам да намериш цитат и да се самообориш. Дори съм сигурен че и Търсача ще ти помогне в това отношение, това е съвсем лесна задача




Ти имаш доста да работиш по отношение освободеността от васаните, все пак не си се освободил от его-обсебеността си да поучаваш, да наставляваш, да бъдеш гуру (дори само на орхидейчицата, ама пак е нещо като за теб). Това при теб е силна обсебеност - гурувстването, трябва да си го признаеш.

Сега това е по сериозно. Аз никога не съм имал ученици. Имал съм групи с доста хора, но никога не съм бил учител или гуру. Аз съм против гурувщината. Не искам да ми се кланят и да ми се проснат в краката, да ми ближат задника, да ми се кланят, да ми се подмазват. Напротив, казвам че това са глупости. (Специално за Орхидеята, това е отделен въпрос. Тя обича да се бъзика и ми се прави на ученичка, но тя си е достатъчно интелигентна за да ме има за гуру. Нито пък аз я искам за ученичка. Тя може да взема от мен някой неща, които и се виждат приемливи, но в никакъв случай не ме следва като гуру. Има си неин път, доста по различен от моя, има си различни разбирания. Така че и тук бъркаш яко. )Ако трябва да говорим за ученик, това са няколко човека мои стари приятели с които съм прекарал дълги часове и дни в мохабети, разисквали сме, спорили сме и т.н. На тях съм казал това което трябва да се каже, но дори и с тях съм само приятел, много близък приятел, не и гуру. Гурувщината ми е чужда.

Ти съдиш по себе си, съдиш по твоята опитност която притежаваш. Това което ти си изпитал и което изпитваш. Познато ми е много добре твоето ниво. Ти си на нивото на „Хайде да си мерим пишките, да видим коя е по голяма!” Аз това ниво съм го минал отдавна. За мен е важно да споделям знанията които имам, защото вярвам че тези знания трябва да се разпространяват. Вярвам че има много мошеници, такива като твоят Шибендо например или като Нирмала. Знам че те са вредни за обществото и знам че трябва да се казва истината за тях като по този начин се помага на обществото и от там помагам и на самият себе си. Не си дораснал още за да разбереш какво приказвам сега. А може би никога няма да разбереш, щом се водиш по ума на Шибенду.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.