Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:30 28.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Заблудата "Познай себе си"нови  
Автор Cirrus ()
Публикувано29.06.11 17:01



Когато наблюдаваш един обект, ти осъзнаваш, че го наблюдаваш. Когато изпитваш тъга, радост или гняв, ти осъзнамаш тези чувства. Ти също осъзнаваш мислите в ума си.
Но кой си ти?
Ти не си някой отстрани, който осъзнава всичко, което се случва.

"Осъзнаващият" е илюзия. Ти не можеш да осъзнаеш себе си, ти си самият "себе си", самото Осъзнаващо Съзнание, чрез което и в което се случват всички неща. Подобно на огледалото, което отразява всичко и в което може да има образи на милиарди неща, но не може да има образ на самото огледало. По същият начин и Съзнането (ти самият) не можеш да "видиш" себе си и да "познаеш" себе си.
Затова призивът "Познай себе си" е заблуда. Ти си самото Познание, Осъзнатост и не можеш да бъдеш обект на познание.







Тема Re: Заблудата "Познай себе си"нови [re: Cirrus]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано29.06.11 18:01



Съзнание и Съзнателност за две различни неща.
Съзнанието е Пракрити, докато Съзнателността Пуруша.
Той /Пуруша/ се отразява в нашите сърца и неговите качества както е известно са САТ-ЧИТ-АНАНДА.

"Познай себе си" е идентификация с Духа в сърцето.



Тема Re: Заблудата "Познай себе си"нови [re: Tъpcaч_]  
Автор Cirrus ()
Публикувано29.06.11 18:32



Не знам какмо е Пракрити и Пуруша и не ме интересуват подобни определения и термини.
Знам обаче какво е Съзнание и че то е самата Осъзнатост.









Тема Re: Заблудата "Познай себе си"нови [re: Cirrus]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано29.06.11 19:18



Този, който знае, обаче е илюзия. Ти това си и казваш в първия постинг по темата, а още във втория показваш грешка спрямо първия. Т.е. наистина ли разбираш това, което пишеш или просто неразбиращо цитираш, представяйки чужди думи за свои, без да споменеш източника?

Ти си самото съзнание, "ти" като "разделена" от съзнанието същност, която уж да "знае" за съзнанието, не съществуваш. "Ти" си илюзия. Май много бързо забрави какво си писала в първия постинг.



Тема Re: Заблудата "Познай себе си"нови [re: бeз ycилиe]  
Автор Cirrus ()
Публикувано29.06.11 20:56



Да Аз съм това, няма как да не го знам със сигурност









Тема Re: Заблудата "Познай себе си"нови [re: Tъpcaч_]  
Автор Dark Catherine (ली&)
Публикувано29.06.11 22:03



Това ти студено предястие е по стара твоя рецепта, но всеки път като го сервираш, изпадам в изумление



Speed, give me what I need!

Тема Re: Заблудата "Познай себе си"нови [re: Cirrus]  
Автор Пич Бoжий (талисманче)
Публикувано29.06.11 23:37



Според мен илюзията е най-голямата илюзия.



---


Тема Re: Заблудата "Познай себе си"нови [re: Cirrus]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано30.06.11 01:12



В отговор на:
Автор: Cirrus
Тема: Re: Заблудата "Познай себе си"

"Осъзнаващият" е илюзия. Ти не можеш да осъзнаеш себе си, ти си самият "себе си", самото Осъзнаващо Съзнание, чрез което и в което се случват всички неща. Подобно на огледалото, което отразява всичко и в което може да има образи на милиарди неща, но не може да има образ на самото огледало. По същият начин и Съзнането (ти самият) не можеш да "видиш" себе си и да "познаеш" себе си.
Затова призивът "Познай себе си" е заблуда. Ти си самото Познание, Осъзнатост и не можеш да бъдеш обект на познание.


Доста са ти объркали главата

Съзнанието не може да осъзнае себе си директно, така както и огледалото не може да отрази себе си директно. Но ИНДЕРЕКНО МОЖЕ! Така както огледалото може да отрази себе си в друго огледало. По същият начин Чистото Съзнание - Брахман, се отразява в пречистеното обусловено съзнание.

Във Йога Пуруша се отрязява в Сатвичната пракрити. Което е подобно на Веданта. При всички положения ЧОВЕК МОЖЕ ДА ПОЗНАЕ СЕБЕ СИ!!!!!

Ако не можеше тогава всичките индийски философии отиват на буклука :)



Тема Re: Заблудата "Познай себе си"нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Cirrus ()
Публикувано30.06.11 08:05



не може, писала съм кратко и точно защо

а Пуруша, Сатвичаната, пракрити и тем-подобни термини нямат тикакво значение...
и да - всичките индийски и не-индийски философии са за буклука :)))







Тема Re: Заблудата "Познай себе си"нови [re: Cirrus]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано30.06.11 08:42



В отговор на:
Автор: Cirrus

и да - всичките индийски и не-индийски философии са за буклука :)))


По това две мнения няма, съгласен съм с теб. За буклука са всичките. В тях има да речем един процент истина, който трябва да се вземе и да се използва. Така както и в останалите религии... което си е все откачалническа работа.

не може, писала съм кратко и точно защо

Писала си ама не си

Аз ти обясних СЪВСЕМ ТОЧНО! Ама ти не четеш и не разбираш. Едно ОГЛЕДАЛО МОЖЕ ДА ОТРАЗИ СЕБЕ СИ В ДРУГО ОГЛЕДАЛО!!!!!!!!!!!! Едно огледало може да види себе си в друго огледало. Точно това е логиката.

а Пуруша, Сатвичаната, пракрити и тем-подобни термини нямат тикакво значение...
Има значение ако разбираш!
Аз забелязах че ти си си се объркала като следваш разни необразовани тарикати като Рамеш Балсекар и Уейн Ликерман. Като следваш подобни идиоти, няма да можеш да разбереш дори и онзи един процент истина, който го има в индийските учения. Все едно да следваш Нирмала Деви

Според фантазиите на традиционата индийска философия Съзнанието може да се отрази и види себе си в Материята. Материята е "другото огледало" в което първото огледало може да види себе си. Но "другото огледало" трябва да се изчисти, да се изглади и полира. Само тогава то може да отразява точно. На практика това "изчистване" означава да се спрат идентификациите, да няма желания, да няма егоизъм.

Сега нямам време да ти обяснявам тази концепция в различните даршани, но има разлики. Прочети да видиш как е в Йога, как е в Будизъм, как е във Веданта и т.н. да речем в Индийската Философия на Дасгупта или на Радхакришнан. Но не чети глупостите на Нирмала Деви или на Рамеш Балсекар или на Уейн Ликерман.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.