Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:58 25.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема български аудио файлове за медитациянови  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.05.11 14:42



Здравейте, пускам въпрос защото в закованата тема не можах да намеря български аудио файлове за медитация. Аз съм напълно начинаеш, живея в чужбина, имам големи проблеми със стресa и се записах на курсове по йога медитация, ходих вече два пъти, много ми е трудно да се отпусна следейки напътствията на учителката защото те не са на родния ми език и някои думи не ги знам изобщо, а за разни органи и части на тялото трябва да се напъвам да се сетя какво бяха и къде се намират по тялото, което ме изкарва от отпускането. Чудя се дали ако намеря такива указания на български няма да е по-лесно, затова и отправям питането си. Ще съм много благодарен ако ми препоръчате аудио (или видео) материали на български, които да са подходящи за начинаещ. Благодаря.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано04.05.11 16:04



Опитай това:





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: Tъpcaч_]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.05.11 16:10



О, това изглежда супер, благодаря много, довечера ще го пробвам!



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано04.05.11 19:25



Може би досега просто не ти се е налагало да се сещаш за някои имена на органите как звучат в чуждия език? Ако е така то най-реално е да ги научиш, разбира се, ако продължиш да ходиш на курс, който се води на този език. На мен ми се е случвало при английско говорящ и вярно е малко тегаво да се сеща човек "това па какво значи" докато се опитва да се отпусне ;) Все пак след няколко занятия и две-три преглеждания на речника се нагласят нещата.

п.с. за Белгия ли става въпрос (видях в профила ти мнения за там)?



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: KREDOR™]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.05.11 20:12



в Брюксел съм и медитацията е на френски - даскалицата изброява много части на тялото, включително всичките пръсти, които на ръцете и на краката са с различни имена



кофтито е че отидох напълно неподготвен, а тя групата си съществува и вероятно упражнеията са им вече познати, директно се започна с медитацията, сиреч ляга се на пода и каката започва да говори как дишаме и какво си представяме, никакви предварителни обяснения кое, как и защо се прави, като казва да се вдишва аз обикновено съм на издишване и обратното, на следващото ходене имаше и малко пози, тя като казва коя част на тялото как да се постави аз трябва да си слагам очилата за да я видя, щото съм и късоглед и докато натъкмя позата тя вече отброява дишане и издишване и аз докато ги оправя и тея и тя вече е дала друга поза - изобщо от първите две ходенета съм с доста противоречиви впечатления, защото не мисля, че успявам да изпълнявам точно указанията й - някои неща не ги разбирам, други просто не мога да ги направя, а трябва да мисля и за дишането, което ме стресира, а ходя там за да се боря със стреса ... нормално ли е че така се получава с мене? Дали нататък положението ще се подобри отсамо себе си или трябва да говоря с водещата и да поискам да ми обърне някакво специално внимание, и ако да, какво?

Редактирано от DarkSide на 04.05.11 21:16.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: Tъpcaч_]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.05.11 20:32



мдааа, имам проблем със сайта и не мога да изтегля файловете на мп3 - когато натисна бутона за изтегляне на мп3 ме праща да се логна, а когато го направя виждам форума на английски и вече няма откъде да изтегля файловете на български, а ако отида обратно на българската страница цикълът с логването се повтаря - вероятно понеже не съм в България, сайтът задейства автоматика за да ме улесни, като по този начин всъщност ме затруднява. Възможно ли е някой да ми помогне като изтегли файловете и ми ги препрати?

Редакция:
пуснах си първия звуков файл на българската страница и той е на английски, има ли изобщо на този сайт медитационни файлове на български?


Редактирано от DarkSide на 04.05.11 20:40.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано04.05.11 22:51



В отговор на:

... всичките пръсти, които на ръцете и на краката са с различни имена




:) E, не е кой знае каква грешка ако отпуснеш два пъти един и същи пръст. Ти си го превеждай поне в началото като команда "отпусни" насочена към пръстите на конкретния крайник като цяло. Не се знае знае ли се, с времето може и залавните места на отделните сухожилия на всяка фаланга поотделно да отпускаш :))) Сега важното е, че жената започва с релаксация занятието, а това (при положение, че е след работно време) е супер. Елементарна физика - за да смениш посоката на движение на обекта първо спираш в нулева точка и вече след това, от нула, поемаш по другото направление.

Дишането
Казано накратко - хич да не ти пука :)) Сериозно, за да се придобие умение да се диша свободно и едновременно осъзнато може и да са достатъчни няколко години, а може и да не са. Тъй, че съвсем спокойно дишай както ти иде отвътре - тялото ти досега прекрасно се е справяло с това, имай му доверие. Единствено може да започнеш да опитваш да е по-дълбоко (и вдишване и издишване), ритъма във всеки случай нека да си бъде твоят личен.

Очилата
Най-лесния вариант е да поговориш с нея и ако и на другите занятия си възпрепятстван да отидеш по-рано, да я помолиш да ти запази място близо до нея. Обясни и за късогледството, кажи и че ти е много интересно това животно йогата, па, ако и направиш и един-два искрени комплимента за нея като инструктор - предполагам, не, ами съм сигурен, че ще те разбере.

Стреса
Тука вече цялата личностна посока се намесва и все пак имай предвид, че то някой дето идеално да ги прави нещата няма. Винаги има варианти облекчени на позите, попитай и за тях (преди или след занятиято). Добра идея е да си вземеш един бележник малък или тетрадка и позите, който те затрудняват да си ги скицираш, съвсем основно, така:



И пак я попитай за облекчен вариант на позите. Ако искаш питай и тук - ако можем ще помагаме :)

Последно, имай предвид, че човек с каквото и да се захване ново, винаги минава през етапа на хептен начинаещ т.е. ако сравним с йогата с програмиране ти в момента си на етап "овладяване на работата с мишка и клавиатура". Again, don`t worry, be happy. Просто не ти се е налагало досега да правиш някои неща с тялото си досега, време има.

Със здраве :)



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: KREDOR™]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.05.11 23:43



Много благодаря за изчерпателния постинг! За дишането се притеснявам, защото прочетох че то било едва ли не най-важното от всичко. Останах с впечатление че някои движения трябва да се правят само при вдишване, а други само при издишване и не бива да се объркват, вярно ли е това? Аз мисля, че дишам неправилно, защото имах няколко паник-атаки и докторът ми каза, че те идвали от хипервентилация, демек неправилно дишане, което според мен идва от неправилно положение на тялото при работа с компютъра. Затова и се опитвам да обръщам повишено внимание на дишането, макар че колкото по се старая, толкова по ми се струва, че ще се задуша ако продължавам така осъзнато да дишам. От няколкото предлагани курсове се записах на "релаксация и медитация", позите би трябвало да са слабо засегнати и да се набляга на дишането и релаксилането, но за момента трудно се получава именно релаксирането. Все пак си дадох сметка че навсякъде по тялото ми има напрегнати мускули, нещо което досега не бях забелязвал. Дори и това само да ми е ползата - пак е кяр! Обаче няма паузи между занятията, ние идваме, предишната група излиза, ние свършваме, следващата група вече влиза, тази жена изобщо не си прави никакви почивки, как издържа?! Така че всъщност няма време да говоря с нея преди или след занятието. Имам няколко книги за йога и ще потърся из тях упражненията, които правим.

Не съм сигурен във форума ви споделяте ли такива неща или сте на по-високо ниво и подобни дилетантски въпроси ви дразнят? Страхувам се да не злоупотребя с търпението ви като ви занимавам с личните си проблеми, все пак тук не е раздел взаимопомощ, а мистика и религия.
Аз се захванах с йогата с цел за да получа облекчение на скованото си от стрес и напрежение тяло, засега съм твърде далече от мистично-религиозната й част.

Редактирано от DarkSide на 04.05.11 23:51.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано04.05.11 23:58



Религия и мистика дрънци :)))) Повече се занимаваме с пишкомерене (разбирай неща в стил "А ти кой си? Кой е твоя даскал?"), рядко нещо по-конкретно и реално. Немай грижи, не досаждаш отникъде :)

Лека, утре ти пиша повече.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: KREDOR™]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано05.05.11 01:33



Ааааа, "меренето на катаните" е стар самурайски метод... Боже, как се превивах от смях оная вечер. Понякога се чудя откъде ми идат на ума такива глупости, че и публично да ги пиша. Шантава работа!



Пишкомеренето влиза в речника с лафове. колекционирам всякакви такива свързани с това благородно занятие!

___________




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.