Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:31 24.09.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема български аудио файлове за медитация  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.05.11 14:42



Здравейте, пускам въпрос защото в закованата тема не можах да намеря български аудио файлове за медитация. Аз съм напълно начинаеш, живея в чужбина, имам големи проблеми със стресa и се записах на курсове по йога медитация, ходих вече два пъти, много ми е трудно да се отпусна следейки напътствията на учителката защото те не са на родния ми език и някои думи не ги знам изобщо, а за разни органи и части на тялото трябва да се напъвам да се сетя какво бяха и къде се намират по тялото, което ме изкарва от отпускането. Чудя се дали ако намеря такива указания на български няма да е по-лесно, затова и отправям питането си. Ще съм много благодарен ако ми препоръчате аудио (или видео) материали на български, които да са подходящи за начинаещ. Благодаря.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано04.05.11 16:04



Опитай това:





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: Tъpcaч_]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.05.11 16:10



О, това изглежда супер, благодаря много, довечера ще го пробвам!



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано04.05.11 19:25



Може би досега просто не ти се е налагало да се сещаш за някои имена на органите как звучат в чуждия език? Ако е така то най-реално е да ги научиш, разбира се, ако продължиш да ходиш на курс, който се води на този език. На мен ми се е случвало при английско говорящ и вярно е малко тегаво да се сеща човек "това па какво значи" докато се опитва да се отпусне ;) Все пак след няколко занятия и две-три преглеждания на речника се нагласят нещата.

п.с. за Белгия ли става въпрос (видях в профила ти мнения за там)?



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: KREDOR™]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.05.11 20:12



в Брюксел съм и медитацията е на френски - даскалицата изброява много части на тялото, включително всичките пръсти, които на ръцете и на краката са с различни имена



кофтито е че отидох напълно неподготвен, а тя групата си съществува и вероятно упражнеията са им вече познати, директно се започна с медитацията, сиреч ляга се на пода и каката започва да говори как дишаме и какво си представяме, никакви предварителни обяснения кое, как и защо се прави, като казва да се вдишва аз обикновено съм на издишване и обратното, на следващото ходене имаше и малко пози, тя като казва коя част на тялото как да се постави аз трябва да си слагам очилата за да я видя, щото съм и късоглед и докато натъкмя позата тя вече отброява дишане и издишване и аз докато ги оправя и тея и тя вече е дала друга поза - изобщо от първите две ходенета съм с доста противоречиви впечатления, защото не мисля, че успявам да изпълнявам точно указанията й - някои неща не ги разбирам, други просто не мога да ги направя, а трябва да мисля и за дишането, което ме стресира, а ходя там за да се боря със стреса ... нормално ли е че така се получава с мене? Дали нататък положението ще се подобри отсамо себе си или трябва да говоря с водещата и да поискам да ми обърне някакво специално внимание, и ако да, какво?

Редактирано от DarkSide на 04.05.11 21:16.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: Tъpcaч_]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.05.11 20:32



мдааа, имам проблем със сайта и не мога да изтегля файловете на мп3 - когато натисна бутона за изтегляне на мп3 ме праща да се логна, а когато го направя виждам форума на английски и вече няма откъде да изтегля файловете на български, а ако отида обратно на българската страница цикълът с логването се повтаря - вероятно понеже не съм в България, сайтът задейства автоматика за да ме улесни, като по този начин всъщност ме затруднява. Възможно ли е някой да ми помогне като изтегли файловете и ми ги препрати?

Редакция:
пуснах си първия звуков файл на българската страница и той е на английски, има ли изобщо на този сайт медитационни файлове на български?


Редактирано от DarkSide на 04.05.11 20:40.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано04.05.11 22:51



В отговор на:

... всичките пръсти, които на ръцете и на краката са с различни имена




:) E, не е кой знае каква грешка ако отпуснеш два пъти един и същи пръст. Ти си го превеждай поне в началото като команда "отпусни" насочена към пръстите на конкретния крайник като цяло. Не се знае знае ли се, с времето може и залавните места на отделните сухожилия на всяка фаланга поотделно да отпускаш :))) Сега важното е, че жената започва с релаксация занятието, а това (при положение, че е след работно време) е супер. Елементарна физика - за да смениш посоката на движение на обекта първо спираш в нулева точка и вече след това, от нула, поемаш по другото направление.

Дишането
Казано накратко - хич да не ти пука :)) Сериозно, за да се придобие умение да се диша свободно и едновременно осъзнато може и да са достатъчни няколко години, а може и да не са. Тъй, че съвсем спокойно дишай както ти иде отвътре - тялото ти досега прекрасно се е справяло с това, имай му доверие. Единствено може да започнеш да опитваш да е по-дълбоко (и вдишване и издишване), ритъма във всеки случай нека да си бъде твоят личен.

Очилата
Най-лесния вариант е да поговориш с нея и ако и на другите занятия си възпрепятстван да отидеш по-рано, да я помолиш да ти запази място близо до нея. Обясни и за късогледството, кажи и че ти е много интересно това животно йогата, па, ако и направиш и един-два искрени комплимента за нея като инструктор - предполагам, не, ами съм сигурен, че ще те разбере.

Стреса
Тука вече цялата личностна посока се намесва и все пак имай предвид, че то някой дето идеално да ги прави нещата няма. Винаги има варианти облекчени на позите, попитай и за тях (преди или след занятиято). Добра идея е да си вземеш един бележник малък или тетрадка и позите, който те затрудняват да си ги скицираш, съвсем основно, така:



И пак я попитай за облекчен вариант на позите. Ако искаш питай и тук - ако можем ще помагаме :)

Последно, имай предвид, че човек с каквото и да се захване ново, винаги минава през етапа на хептен начинаещ т.е. ако сравним с йогата с програмиране ти в момента си на етап "овладяване на работата с мишка и клавиатура". Again, don`t worry, be happy. Просто не ти се е налагало досега да правиш някои неща с тялото си досега, време има.

Със здраве :)



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: KREDOR™]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.05.11 23:43



Много благодаря за изчерпателния постинг! За дишането се притеснявам, защото прочетох че то било едва ли не най-важното от всичко. Останах с впечатление че някои движения трябва да се правят само при вдишване, а други само при издишване и не бива да се объркват, вярно ли е това? Аз мисля, че дишам неправилно, защото имах няколко паник-атаки и докторът ми каза, че те идвали от хипервентилация, демек неправилно дишане, което според мен идва от неправилно положение на тялото при работа с компютъра. Затова и се опитвам да обръщам повишено внимание на дишането, макар че колкото по се старая, толкова по ми се струва, че ще се задуша ако продължавам така осъзнато да дишам. От няколкото предлагани курсове се записах на "релаксация и медитация", позите би трябвало да са слабо засегнати и да се набляга на дишането и релаксилането, но за момента трудно се получава именно релаксирането. Все пак си дадох сметка че навсякъде по тялото ми има напрегнати мускули, нещо което досега не бях забелязвал. Дори и това само да ми е ползата - пак е кяр! Обаче няма паузи между занятията, ние идваме, предишната група излиза, ние свършваме, следващата група вече влиза, тази жена изобщо не си прави никакви почивки, как издържа?! Така че всъщност няма време да говоря с нея преди или след занятието. Имам няколко книги за йога и ще потърся из тях упражненията, които правим.

Не съм сигурен във форума ви споделяте ли такива неща или сте на по-високо ниво и подобни дилетантски въпроси ви дразнят? Страхувам се да не злоупотребя с търпението ви като ви занимавам с личните си проблеми, все пак тук не е раздел взаимопомощ, а мистика и религия.
Аз се захванах с йогата с цел за да получа облекчение на скованото си от стрес и напрежение тяло, засега съм твърде далече от мистично-религиозната й част.

Редактирано от DarkSide на 04.05.11 23:51.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано04.05.11 23:58



Религия и мистика дрънци :)))) Повече се занимаваме с пишкомерене (разбирай неща в стил "А ти кой си? Кой е твоя даскал?"), рядко нещо по-конкретно и реално. Немай грижи, не досаждаш отникъде :)

Лека, утре ти пиша повече.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: KREDOR™]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано05.05.11 01:33



Ааааа, "меренето на катаните" е стар самурайски метод... Боже, как се превивах от смях оная вечер. Понякога се чудя откъде ми идат на ума такива глупости, че и публично да ги пиша. Шантава работа!



Пишкомеренето влиза в речника с лафове. колекционирам всякакви такива свързани с това благородно занятие!

___________



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано05.05.11 09:21



Не жали за гдето участваш в представление, все пак най- добрия начин да усетиш и уважаваш някой е като го пробваш в реална обстановка.



Е, все всичко си има мярка, ма кой да ни я каже...



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано05.05.11 10:11



Брахман отдавна го зная, няма какво да го пробвам. Някои от нещата, които написах си бяха сериозни, макар и скрити сред глупости, че да не подскача много. Ма ми стана весело, че каза, че не си мерел пишката, а само няколко минути по-късно продължи пак със същото. И за това бях искрен - той е показателен пример какви сме всички ние - защитаваме един свой си измислен образ, който няма нищо общо с реалността, а след това си правим каквото си знаем, според това какви наистина сме в момента.

А ако говорим за истински методи, един от най-хубавите, но разрушителен е да се държим като огледало. Правиш същото като събеседника си и в един момент се усещаш как си викаш, че не си като него, макар много естествено да ти иде това, което имитираш. Ако продължиш и не се откажеш, рано или късно ще осъзнаеш, че си като него, че имаш същите слабости - това пробвах с Брахман, работи.

Мога с чисто сърце да кажа, че съм същия като него, но го бях позабравил. Едно време и аз спорех с кастанедите и им наливах акъл в главата, как нищо не са разбрали от прочетеното, как не тълкуват нещата правилно и т.н. и т.н. Сега клуба го наричам "КРастанеда", защото там си чесах крастата.




Това, което си написал в другата тема е много вярно - сами сме, но не смеем да останем насаме със себе си, а предпочитаме да прехвърляме недостатъците си върху другите. В психологията има доста термини за това - проекция, рационализация и т.н. Само дето психологията няма ефективни методи за справяне. Йога и други системи имат, поради това привличат много хора, които смътно съзнават, че системата им влияе добре, на ума, на психиката, на тялото и т.н. Но старите навици умират трудно, да не кажа, че някои от тях никога не умират при 99,9% от нас.


Мярката е най-лесното нещо, ама пусто Его, не иска мярка, иска изява, признание, обич, внимание. Пуснем ли шепата с тия "орехи", мярката сама ще си дойде.

___________



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано05.05.11 10:45



не знам за твоето его, обаче моето освен изброените изява, признание, обич, внимание, твърде много държи да е винаги право ... вчера докaто се прибирах в къщи, на един светофар две лели с детски колички ми пресичат на червено, ГРРРУААААУ!!!! на мене това!!!, дръзват да ми отнемат свещеното право на зеления светофар!!! ... надух клаксона и минах доста близо до тях, пусти зор да им покажа че аз съм прав, а те криви ... а после усетих че тялото ми цялото се беше стегнало ... и си казах, избирай, или ще бъдеш прав, но болен или ще отстъпваш от правотата си за имаш шанс да оздравееш ... за една секунда проявен справедлив гняв, после сигурно и две седмици йога релаксации няма да помогнат за справяне със щетите



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано05.05.11 16:23



цъ, не е от местните настройки. всичко е само на английски - и сайта, и файловете. освен началната страница. и аз се заинтригувах, че не бях виждала такова нещо на български; и явно си няма.

_______



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: пороят]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано05.05.11 16:54



благодаря за инфото, та да не се мъча повече с този сайт, баене на английски си имам от една книга с диск



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано05.05.11 23:14



Това е много хубав пример! Благодаря за споделянето!



Спомням си как, като малка баща ми много се опитваше да ме научи точно на това - да отстъпвам и да "преглъщам" егото си, та "мир да има" или да давам предимство на някой по-малък, по-слаб или просто... по-неразбран... Но не успя той (може би, защото на самия него това му беше трудно), а после животът ми помогна да схвана идеята. Но години по-късно и след доста болезнени грешки...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 05.05.11 23:15.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано05.05.11 23:42



Поред, че ми е по-лесно :)

В отговор на:

За дишането се притеснявам, защото прочетох че то било едва ли не най-важното от всичко.



Абсолютно, без дишане вярно не се издържа много-много :)))

В отговор на:

Останах с впечатление че някои движения трябва да се правят само при вдишване, а други само при издишване и не бива да се объркват, вярно ли е това?



Да, има някакви общи правила, ама те затуй са и общи, за да могат да се верифицират на кой как му е удобно. Накратко:

При правостоящите пози се вдишва при отдалечаване на ръцете от тялото (гръдния кош се отваря), издишва се при отпускане на ръцете (гръдния кош се свива).

При огъвания напред гръдния кош се свива и затова се издишва. Когато продължителността на огъването продължи повече от един дихателен цикъл се диша естествено.

При огъвания назад гръдния кош се отваря т.е. се вдишва. Отново, когато продължителността на огъването продължи повече от един дихателен цикъл се диша естествено.

При наклони наляво/надясно се вдишва. Е, тук вече варианти бол, може и да се издишва :) Логиката е от една страна е, че ако се вдишва се подпомага напълването с въздух на гръдния кош. От друга страна ако се издишва това дава малко по-голяма амплитуда на движението.

При обърнатите пози (главата е по-ниско от таза) се диша нормално. Повечето от обърнатите включват повдигане на краката т.е. има усилие, а при него естествено се издишва.

При усукващите пози важи същото - по време на усилието/влизането в позата се издишва, в самата поза се диша нормално.

При силовите пози се влиза с издишване и после се диша нормално (макар, че към края, като дойде зора, човек понякога диша кат хрътка :)).

Всяка поза има динамичен и статичен елемент. Динамичния е влизането и излизането в/от нея, а статичния е задържането (всички гореизброени неща важат за динамичния). При статичния се диша нормално. По желание при вдишване се стои в стоп кадър, а при издишване се прави опит човек да се избута малко по-дълбоко в позата. Естествено при всяко изпълнение на поза в един момент се "опира личната стена", демек "ни моа повече, да го е!". Тогава човек просто отстъпва леко назад до изходното положение и следва малка почивка.

В отговор на:

Аз мисля, че дишам неправилно, защото имах няколко паник-атаки и докторът ми каза, че те идвали от хипервентилация, демек неправилно дишане, което според мен идва от неправилно положение на тялото при работа с компютъра.



Позата пред компа. При продължително стоене има тенденция човек да се сгърчва по малко, корема се притиска, дишането се затруднява благородно, давайте братя да дишаме с ребрата, въздух нема... Изобщо си е кофти. Ако пък индивида като бонус се е стегнал и едно хубаво с колан - ептен се обръща на свито кебапче.
Стъпка 1: Отпуска се колана.
Стъпка 2: Избутва се стола назад, така че линията на гърба и седалището включително (!) да е права. Тежестта пада върху лактите, краката са отворени. Така се дава възможност на корема да диша (естествено ако преди това е изпълнена стъпка 1)

Паник-атаки. За това не знам, днеска разглеждах нещо, което нашенския Google ми изкара - статия. Може би вече си я виждал, клиповете долу ми се сториха интересни.

В отговор на:

Затова и се опитвам да обръщам повишено внимание на дишането, макар че колкото по се старая, толкова по ми се струва, че ще се задуша ако продължавам така осъзнато да дишам..



Едно ще ти кажа: не си сам! :) Дишането Е сложна работа, то е именно моста между волевите и не-волевите процеси в тялото и ума.

В отговор на:

От няколкото предлагани курсове се записах на "релаксация и медитация", позите би трябвало да са слабо засегнати и да се набляга на дишането и релаксилането, но за момента трудно се получава именно релаксирането. Все пак си дадох сметка че навсякъде по тялото ми има напрегнати мускули, нещо което досега не бях забелязвал. Дори и това само да ми е ползата - пак е кяр!



Съвета ми е да опиташ и другите курсове, може би някой ще ти допадне повече (от биомеханиката: колкото е по-силно напрежението на даден мускул, толкова по-добре се отпуска след това).

В отговор на:

Обаче няма паузи между занятията, ние идваме, предишната група излиза, ние свършваме, следващата група вече влиза, тази жена изобщо не си прави никакви почивки, как издържа?!



Тя си знае, ако това се случва в най-доходоносния интервал за занятия (след края на работния ден ) предполагам провежда 3 занятия едно след друго в интервала 18-21 часа.

В отговор на:

Така че всъщност няма време да говоря с нея преди или след занятието.



Все пак опитай да говориш с нея след приключване на дневния и график. Вече ако ти позволи може да останеш и да гледаш едно занятие след като ти самия си приключил - някои неща се забелязват по-лесно в практиката на другите.

В отговор на:

Имам няколко книги за йога и ще потърся из тях упражненията, които правим.



Да, така също е добре :) Виж и , на английски е. Цялата тема е за упражнения, ако нещо не се отваря - пиши, ще го коригираме.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано06.05.11 00:12



извинявай,
ама знаеш ли какви е медитация и към това ли се стремиш?
може би ти трябва релаксация под звуците на лека музика?
- да, за стреса помага да се научиш да отпуккаш тялото си и да дишаш спокойно и бавно, да не мислиш за проблемите си, и дори почти да не мислиш



Не ти трябват указания, не си давай парите за курсове. колкото по-малко ти говорят, толкова по-добре.
Научи се сам да се "прибираш" вътре в себе си, като практикуваш седене със скръстени крака и изправен гръбнак, В ПЪЛНА ТИШИНА, и като за начало наблюдавй мислите и усещанията си, като се стреми да бъдеш отстранен от тях, като далечен наблюдател
и се опитай да не помръдваш колкото издържиш.

После като се успокоиш, - вниманието в "третото око" - между веждите - това помага за спиране на мислите и будност на съзнанието

- после третата степен: това будно съзнание (с поглед между очите и навътре в мозъка си) - придърпай го навътре, все по-навътре в Центъра на своето Себе - към Центъра в Сърцето си (сам ще го усетиш) - все по-дълбоко и по-дълбоко...докато усетиш пълна тишина и вътрашен покой и ..едно неизразимо щастие (любов)
- Това е Медитацията
-----------

Но в началото на всичко това трябва наистина да се научиш да релаксираш - в легнало положение, да отпускаш всеки мускул един по един поред, лека музика също помага и също има литература как да насочваш вниманието си и да се отпускаш
- това също помага срещу стреса

------------
не се зарибявай с разни видове йога, която ти прадлагат по сайтове
Работи сам! - ще усетиш правилния път за да постигнеш вътрешна тишина и покой

пробвай първоначално за релаксация лека музика, например с това радио:

или оттук: - избери аmbient или класическа музика от - или друга лека релаксираща музика, какъвто стил харесваш

но след това изключи музиката и се опитай да бъдеш във вътрешна Тишина, дори навън да гърми и трещи!





Редактирано от Cirrus на 06.05.11 00:33.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано06.05.11 00:40



за дишането има много йога-упражнения, в интернет сам ще си намериш, не си губи времето по курсове, употреби го за практика
- например: дишане лява-дясна ноздра,
научи се да дишаш правилно и "по йогийски" - дълбоко, с диафрагмата си - чети в интернет и практикувай!
- после: задържане на дишането... също е полезно за крайната цел - Медитацията и навлизането Навътре

Практикувай, чети, сам търси и с практика ще разбереш кое е правилното. Друг начин нама!



А след като напреднеш, след години, ако ти попадне курс или групова практика по дзен-медитация - може да се пробваш (в случай че не успяваш сам)





Тема Re: линковенови [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано06.05.11 01:15



и за да не приказвам само, а да ти помогна с книги на български, ето някои линкове
първите ми книги, от които сама се учих на релаксация, концентрация и медитация

Крисмъс Хъмфрис - Концентрация и медитация - Ръководство за развиване на ума



Шърли Маклейн - Медитацията: навлизане навътре


Венцислав Евтимов - Медитацията


други книги по йога могат да се намерят в електронната библиотека "spiralata"




П.С.
Мен книгите на Ошо по-скоро ме объркаха. Теоретично стават, но за практика - не.
В последния стадий, за дълбоката медитация, ми помогна методът на Рамана Махарши за медитация в Сърцето
и методът на самоизследването "Кой съм Аз", макар и трудно и след време, но с упорито търсене и практика, ми "просветна" как става и го разбрах

...така че...- търси!...и ще намериш!




Редактирано от Cirrus на 06.05.11 01:33.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: L.L.]  
Автор Cirrus ()
Публикувано06.05.11 01:27



не мислете за егото си
практикувайте йога и ще забравите за егото си



...и накрая ще разберете неговата илюзорност





Тема линкове с медитация на българскинови [re: DarkSide]  
Автор Mimi2OO9 (вървяща)
Публикувано06.05.11 02:35




Тук първият файл е с медитация Йога Нидра.
За мен лично гласът на Любомир е леко дразнещ, но инак има всички основни елементи. Файловете могат да се слушат онлайн или свалят (както искаш).

Помня, че имаше и едно друго радио онлайн, но вече съм загубила линка.

И да разбираш и да не разбираш, нещата са такива, каквито са.

Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано06.05.11 07:55



ОК, пробвай с тези:







Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано06.05.11 08:08



Автор: DarkSide
пуснах си първия звуков файл на българската страница и той е на английски, има ли изобщо на този сайт медитационни файлове на български?


Издигни Кундалини с този метод и след това затвори очи, насочи вниманието над главата и остани без мисли:





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: Tъpcaч_]  
Автор jumbles ()
Публикувано06.05.11 08:35



ей я да не шашавиш човека с тия кундалини

ше ги дига сам с видео ... аде бе

ми ко стане нещо, а ... как са оправя, а





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: jumbles]  
Автор huanji ()
Публикувано06.05.11 09:00



Хубавото при тях е, че нищо няма да стане и са относително безопасни. Опасни са тези, които имат знание и може наистина да подквасят нещата.





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: Cirrus]  
Автор huanji ()
Публикувано06.05.11 09:03



Можеш да практикуваш сам, ако вече имаш стабилна основа. Инак е важна не само практиката, но и това което стои зад нея. Затова курсовете са важни, поне до толкова, да се хване маята и правилното изпълнение.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: Cirrus]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.05.11 09:07



Благодаря за препоръките и за сайтовете с музика. Специално при мене идеята да се занимавам сам не работи, пробвал съм няколко пъти и все не е продължавало повече от 2 - 3 пъти. А на груповото занятие няма мърдане - щеш нещеш, правиш всичко докато трае сеансът. Голямото предимство на курса е че там нямам притеснения достатъчно ли натоварих, достатъчно ли почивах между упражненията, правилно ли дишах, правилно ли подбрах и редувах упражненията - за всичкото това се грижи друг, аз само следвам, а парите за курса са пренебрежимо малко в сравнение с ползите от него. Едва от две семици ходя на тези курсове, но вече усещам положителни промени в тялото и мислите си.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: Tъpcaч_]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.05.11 09:09



Благодаря, ще ги пробвам довечера като се прибера в къщи.



Тема Re: линковенови [re: Cirrus]  
Автор huanji ()
Публикувано06.05.11 09:10



От моят скромен опит знам, че хората са различни и при всеки е подходящ различен път за навлизане в медитацията. Учителите също дават различни практики на своите ученици според темперамента и личните дадености.

Човек без опит едва ли би могъл да определи в какво е силен, но е добре да търси повече и да попадне на учител или инструктор, който може да му бъде полезен.





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: KREDOR™]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.05.11 09:26



Благодаря за подробнте обяснения и статиите. Да, имах точно това, което е описано в статията за паник атаките. Ходих на психотерапия, изкарах 12 сеанса, но не останах доволен, май не можахме да си паснем с психоложката, а и там беше значително по-скъпо от йогата. Ще чета пак обясненията ти за упражненията, за да вникна в тях, но на пръв поглед имам питане, какво разбираш под нормално дишане? Това, което не се забелязва ли? Защото при мене в момента, в който се замисля за дишането и то започва да се влияе, сякаш от автоматично минавам на "ръчо" управление и то става насилено, демек аз казвам колко дълбоко да се вдиша, аз решавам кога започвам издишването и докога издишвам - а това сигурно вече не е нормално дишане, поне на мене не ми изглежда като такова, защото аз го управлявам, а пък не знам как да го правя за да е най-добре за тялото. На теория тялото би трябвало само да си знае как да диша, обаче моето е обременено от неправилна стойка, неправилно мислене и стрес дали правилно се упражнявам и всичкото това напрежение го изкарва от нормалния му режим. Аз дори не зная как изглежда правилния здравословен режим на дишане, така съм дишал сигурно като съм бил малко дете, но отдавна съм го забравил. Всеки различен от ежедневния ми скован режим на дишане ми изглежда неестеcтвен и тялото ми се съпротивлява на него и ми изпраща сигнали че се задушавам.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: huanji]  
Автор jumbles ()
Публикувано06.05.11 09:30



ми има някави такива по- отворени човеци ... знам ли ... бе парен каша духа





Тема Re: линковенови [re: huanji]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.05.11 09:33



Имам тука книгата на Кибеа за Йога и снощи в нея прочетох че имало 4 пътя на йогата в зависимост от темперамента на ученика. Предполагам че началото е общо, а профилирането става по-нататък, след добиване на някакъв опит.
Kолкото до търсенето на учител, аз написах "йога курсове" в Гугъл и се записах на най-близкия до дома ми. Остава да разчитам на късмета си, учителят да е подходящ за мен.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: L.L.]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.05.11 10:10



В една от книгите на кастанеда има случка, в която двамата му учители, изведнъж го сграбчват и завързват с някакви ремъци и го оставят сам в стаята, той побеснял от ярост се тръркалял по пода и едва не се удушил в опитите си да се освободи, най-накрая с голям зор успял да се развърже и се втyрнал на двора, a двамата старци отвън си умрели от смях като му видяли физиономията, накрая единият от тях дошъл в състояние да говори и казал на другия, че ако горкият Карлитос не се бил толкова ужасно много разярил, сигурно щял да забележи специално оставената ножица на масата, а пък другият му отговорил че Карлитос можел дори да види че възелът бил фалшив и се развързвал с леко подръпване на една от връзките





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано06.05.11 11:07



Оф, и ти ли си кастанедианец?



___________



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано06.05.11 11:23



:) Е, ай сиа. "Покрай Иван не намразвай и свети Иван". ;)



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: KREDOR™]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано06.05.11 13:23



Кастанедите за мен са това, което е Търсача за Брахман.

Съзнавам го, ама все още подскачам като ужилен. Някой ден и това ще мине, и ще ми станат безразлични, надявам се преди да дойде това, дето лекува всичко.

___________

Редактирано от mo32® на 06.05.11 13:24.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано06.05.11 13:24





лоша работа...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.05.11 13:29



не се безпокой, съм от тези, които ксендзюк нарича "воини върху канапето"



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано06.05.11 13:41



ти не се безпокой - безпокойството на който и да е и за каквото и да е не идва отвън, а отвътре.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано06.05.11 13:42



Не е случайно, че си стигнал до Йогата и практикуваш, а не си останал "на канапето"! Ако кастанедството работеше, тогава нямаше да търсиш другаде - да ходиш на психотерапевт или да пробваш Йога!

Има надежда за теб!

Дано имаш късмет да попаднеш на добър Йога учител и куража да го следваш.

============
Остави го оня украински алкохолик и академичен фантазьор. И кастанедите ги остави... за моментите, които искаш да помечтаеш. "Мечтат не вредно", казват братушките, ама стига да не е перманентно. Че стане ли перманентно, работата не е на добре!

___________



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано06.05.11 13:44



Работи човекът, а не системата.



...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: L.L.]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано06.05.11 14:03



Зная аз колко работи "системата". Махах с ръце, въртях главата като въртоглав... Упорит съм като магаре и захвана ли се с нещо, правя всичко възможно да дам най-доброто от себе си и да го докарам додето ми позволяват силите. Точно когато бях най-старателен в "практиката" ми и имах нужда от нея в труден момент, ни пасите ми донесоха здраве, ни въртенето на главата ми помогна - напълнях с 15 кила и по-зле не съм бил никога в живота ми!

Върнах се към танците и започнах фитнес и за има-няма няколко месеца всичко си дойде на мястото. Видях, че през цялото време, докато съм се заблуждавал за кастанедските практики, всъщност това, което е работело и ме е крепяло са били няколкото даоски практики, които никога не съм спирал да практикувам, просто щото такива няма при кастадите. Голям късмет, иначе съвсем щях да се съсипя с тия мечти за сила, за воини и прочие бабини деветини.

А след като почнах да се занимавам с Йога, видях и каква е разликата между истинска система на обучение и хаотични приказки и празни претенции. Просто даоските и йогийските практики видимо дават резултат, когато се практикуват, при това за няколко месеца. Същото не може да се каже за кастанедските, а в тях съм вложил най-много усилие и време!

Сори, че съм толкова откровен, но това е моя личен опит.

___________



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано06.05.11 14:38



това е интересно и няма почти нищо общо с моята опитност... и точно затова е интересно!



И ме замисли за това как работят системите. Отговорът на този въпрос би сложил край на всички спорове за това коя система е добра и коя не е.

Сравнявайки своя опит с твоя и с този на някои други, които са споделили, стигам до извода, че всяка система работи, НО при определени условия. Тези условия са свързани най-вече със степента на възприемчивост на отделния човек към системата, а тази възприемчивост може да се променя! Тя не е постоянна и веднъж завинаги дадена.

При мен не е имало момент, за който да мога да кажа, че някакви практики не са работили - без значение какви - дали чи-гун, дали на Кастанеда, дали тантра. Благодарение само на тенсегрити и на прегледа, например, оцелях в много труден момент от живота си (обратно на теб).
Обаче! За моя изненада нещата се промениха. По-точно аз се промених. И като резултат на това, един ден открих, че съм загубила чувствителност към ежедневните си практики, т.е. са се превърнали в навик. Така имах нужда от нещо ново и то дойде. И когато дойде, споделих с учителя си, че имам един вътрешен смут за това как да съчетавам старите практики с нови. Той ми каза: "Няма стари и нови практики; те всички идват от един източник." - и с това сложи край на чуденките ми. Сега единственото, което се стремя да съблюдавам, е като имам вътрешен подтик и реша да правя нещо, да го правя, а не да се пипкам и мая откъде да го захвана - и нещата си идват на мястото.

Също така наличитето на жив учител или проводник на дадена система или знание изобщо не е за подценяване. При равни други условия това е решаващ "аргумент" в полза на дадената система. Това не означава, че другата не работи, а по-скоро, че не работи за конкретния човек, при неговите условия.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.05.11 15:00



основният принцип на кастанедството е че воинът напълва гащите при всяка малко по-специална ситуация - мога да те уверя от личен опит че при мен този принцип работи без грешка





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано06.05.11 15:06



ох, изобщо няма нужда да ме уверяваш в това!


ако ме разбираш...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: L.L.]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано06.05.11 15:15



Когато системата почне да "работи", тогава вече става страшно.





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано06.05.11 15:53



офф топик: Онова, безумното, явно пак е във фаза.



Хм, дали неработещо нещо може да привлече толкова ... ааа, как да го кажа... небалансиран народ??

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: L.L.]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано06.05.11 16:18



Кое е това "безумното"?

А да се каже за нещо, че "работи", не е достатъчно за мен. Въпросът е как работи?





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: lYl 13]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано06.05.11 16:24



Онова, безумното е, което периодично предприема атентати към клуб Кастанеда и в момента го е "изрязал"



А да се каже за нещо, че "работи", не е достатъчно за мен. Въпросът е как работи?

Да, абсолютно резонен въпрос!

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: L.L.]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано06.05.11 16:47



Хм, сега и аз забелязах, като ми обърна внимание.

Пак пробив в системата и пишман "воините" са лишени от виртуалното си бойно поле.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: lYl 13]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано06.05.11 17:10



Пишман воините винаги могат да си намерят пишман бойно поле.


Както и от друга страна, насилственото премахване на нещо, няма да разреши вътрешното противоречие на премахващия.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: L.L.]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано06.05.11 17:11



без паника, моля



и без сочене с пръсти преди да се знае кво и що. пикали сме му и на тоя архив, целият свят е детска площадка

_______


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: пороят]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано06.05.11 17:23



че кой се паникьосва?



Инересно е, че точно за системите си говорехме с мо-то, а по-специално за системата, представена от Кастанеда и хоп - "висшата сила" се намеси по един брутален и категоричен начин. Но не и еднозначен, обаче!

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: L.L.]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано06.05.11 17:38



понякога кукумявката не е нищо друго освен кукумявка. а според мен това е така през цялото време, колкото и невълнуваща и обикновена да ни се вижда тая работа



п.п.
сичко пак у ред. добрият стар ред. хехе...

п.п.п.
и, тукашните, ша извинявате за спама. вие сте най-под ръка за временно укрепление на бежанския лагер
_______

Редактирано от пороят на 06.05.11 19:02.



Тема Re: линкове с медитация на българскинови [re: Mimi2OO9]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано06.05.11 19:10



имало значи – благодаря, че ме опроверга. но “релаксиращия” ефект са го подминали леко през аварийното. лошо няма, браво на човека, че се е потрудил, но тва не оправдава потресаващия омаломощен глас с драматични потрепвания в стил милозливо кокалесто отче от малко погранично селище



_______


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: L.L.]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано07.05.11 08:50



И ме замисли за това как работят системите. Отговорът на този въпрос би сложил край на всички спорове за това коя система е добра и коя не е.

Една система е толкова добра, колко са нейните представители. Какво е написано и какво се приказва, няма никакво значение, нито пък мен някога ме е вълнувало да меря системите. Интересувало ме е дали има някой от който мога да науча нещо, някой с практически опит, при който приказките са покрити с действия. Легендите и сказанията сам мога да си прочета, забавни са и са надъхващи, но... толкова.

Йога и Дао ми харесват като системи, защото са прости и ефективни и защото резултатите са такива, каквито ги описват, поне за началните нива, които познавам. Освен това са системи, защото предполагат приложимост към всички хора и има систематичен т.е. последователен и логичен начин на развитие, работи се на всички нива - тяло, емоции, осъзнаване и т.н. (най-общо казано, защото е специфично при всяка от системите)

Мога да ти кажа първите стъпки и какво се очаква да се случи при теб, ако практикуваш минимума на ден. Можеш ли да кажеш същото за кастанедианството? Съжалявам, но не виждам никаква система, никакъв метод на обучение, само някаква форма на тайнственост и "ловене на сила". Къде е тая сила? В книгите пише, че магьосниците били пример за духовно равновесие и физическо здраве и младост. Дайте да видим къде са тия видими неща?!?
Що хората в кастанедианството се крият и не говорят открито на живо? Щото някой ще ги попита какво могат от това, дето са го писали в нета, затова.

А повечето кастанедианки, които познавам, са сънувачки, когато имат естествено предразположение като жени към сънуването. Ми тя и майка ми има силна интуиция и много сънува, ама нищо от това, което пише и дори не е чувала за глупостите на Кастанеда; и са прикривачки, когато не могат да сънуват толкова, но пък разиграват женски номера, които всички жени знаят и правят. Смях от всякъде!

Пак се извинявам, че съм толкова директен, но фантазиите трябва да се изкарат на светло. При това, само от лично уважение към теб, далеч не казвам всичко, което мога да кажа. И не го казвам, защото зная, че жените винаги приемат нещата лично, дори и да им казваш, че говориш общо. Та да подчертая все пак, че говоря по принцип, та да не се засегнеш много.

Сега ще кажа и причината, поради която всеки скача, когато му закачат системата, която практикува, или учителя му, и тя е свързана с Егото, разбира се. Ако си признае фантазиите и изкара на светло, това, което смътно вече знае, ще излезе, че животът му губи смисъл и няма цел. Няма да има в какво да вярва и с какво да се оправдава, пък и е болезнено. Затова всеки защитава така яростно своите вярвания, които не са негови вярвания, в крайна сметка. Затова и подскачате всеки път, като кажа нещо за кастанедианството!

"Добрата" новина е, че всички го правим.


___________



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано07.05.11 09:24



Съжалявам, но не виждам никаква система, никакъв метод на обучение, само някаква форма на тайнственост и "ловене на сила".

Ето това изречение ми светна в червено от целия ти пост. И изведнъж схванах къде е проблемът - това, което е достигнало до нас наистина не е систематизирано. Или поне не по начин, по който да е ясен за нас... Някакви неща се случват, наистина, практиките действат по някакъв начин повече или по-малко ефективно при отделните хора, но система няма, както няма и коректив, освен субективен, но пък, ако субективният критерий беше добър критерий за нас, нямаше да имаме нужда от система за развитие. Мдааа... ето защо "системата" на практика се разпадна - защото никога не е съществувала...


Мерси за откровеността, полезна е!

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: jumbles]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано07.05.11 10:10



В Сахаджа йога Кундалини е духовна Майка. Подсъзнание и Надсъзнание са опасни и от там идват проблемите.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: L.L.]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано07.05.11 10:37



Така и така сме започнали, дай да говорим конкретно, ако ти е възможно въобще. В противен случай ми е приятно да си подхвърляме лафове и "feedback", но лично за мен няма особен смисъл.

Не си представяй, че под "системa" имам предвид точно подредени и бетонирани елементи, които формират "системата", подобно на зъбчати колела в ръчен часовник.

Въпросът е, че колкото и варианти на започване да има, според индивидуалните особености, те са все пак краен брой. Доколкото си спомням, в кастанедството имаше няколко типа магьосници, със съответното предназначение и роли, а хората бяха разделени на 3 типа поведение/манталитет/характер. Освен това имаше и 8 вида основни практики.

Като вземем предвид, че за т.нар. обикновен човек няма групи и няма кой да го определи и обучава според традицията на нагуалите, тогава му остават доста ограничени варианти на започване.

Ето и моето питане: С какво се започва и какви резултати се търсят, за колко време? Спомням си, че нашият любим герой и писател, лека му пръст, му казваха, че следвайки стандартните стъпки, той трябвало да почне да вижда, както това се случило с другите ученици. Това го давам просто за пример, че явно стъпки има и явно резултати се очакват.

Та дай да се съсредоточим върху началните стъпки и да видим кое и как, виждането да го оставим. Ако искаш, може и на бележки (лично аз предпочитам), не държа на публичност, пък и да не спамим клуба.

Ето я и идеята ми. Мога да ти кажа много точно, според даоската система, която практикувам, с какво се започва т.е. дори и при наличието на личностен подход, колко време отнема, дори и при минимум талант, но не и липса на положени усилия, и до какви резултати ще доведе - конкретни, ясно формулирани и точни, на които се стъпва в следващите стъпки.

Мога да се опитам да направя същото и за йога системата, която в момента изучавам и пробвам, с уговорката, че там далеч няма да мога да бъда толкова конкретен и най-вероятно коректен, но все пак мога да го направя, защото по същия начин има конкретни практики, с конкретни резултати и време на преподаване, усвояване и поява на търсения резултат.

И за да не съм голословен, ще дам конкретни примери - и в двете системи се почва с тялото, неговото раздвижване, укрепване и огъвкавяване, комбинирано с осъзнаване, защото тялото е нещо, с което сме свикнали и усещаме, макар и не толкова съзнателно, главно като ни боли. В тая връзка и двете системи имат за цел подобряване на здравето.
Упражненията от Хатха Йога, както и Дао Ин/или други форми на Ци Гун, насочен главно към тялото/ в кратки срокове, разбирай до няколко месеца водят до цялостно повишаване на физическия тонус, повишена жизненост, намаляване на стреса и напрежението. И това е видимо.

Сега ми кажи същото за пасите - какво, колко, кога? Не можеш да махаш с ръце и насреща да няма нищо. После ще ти кажа какви са моите наблюдения и опит. Пример: казва се, че дишането било от особена важност за шаманите, а дишането е минимално засегнато, като изключим вдишай издишай, което така или иначе се прави от всеки, щем не щем.

Не мерим системи, коя е по добра, интересува ме как дали работи. Ти каза, че моите наблюдения противоречат на твоя опит, дай да видим конкретно в какво и защо. Може да се окаже, че съм махал неправилно или недостатъчно с ръце, знам ли.

Та, реши дали искаш да продължим да си говорим конкретно, тук или на бележки.



___________

Редактирано от mo32® на 07.05.11 10:42.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано07.05.11 11:18



В отговор на:

Та дай да се съсредоточим върху началните стъпки и да видим кое и как, ... . Ако искаш, може и на бележки (лично аз предпочитам), не държа на публичност, пък и да не спамим клуба.



имам молба - и към двама ви - да продължите дискусията в публичното пространство, без значение къде. бих следила с огромен интерес, със сигурност ще е от полза и за други. ако все пак предпочетете ЛС, оставам с пълно разбиране.

_______


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: пороят]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано07.05.11 19:00



Мислиш ли, че темата ще продължи? Питам те като модератор на "Кастанеда":

- Виждала ли си подобни дискусии там?
- А въобще, имала ли си поне разговори на тая тема с някой кастанедианец - конкретно и по същество?
- И нещо малко в страни - кастанедите крият информация, не я споделят. Тая тягостна атмосфера на криене, на тайна, разваля всякаква групова креативност, а ми говорят за "човешка маса"...

Пробвал съм да дискутирам и както едно време го наричах "да обменям опит", след което се отказах, защото получавах всичко друго, но не и споделяне на опит.

Когато тръгнах на Йога, периодично имаше (и все още има) дискусии по разни практики и теми, които наскоро сме изучавали и сме имали 1-2-3 седмици за да ги пробваме. В началото бях много, да не кажа безкрайно скептичен относно споделянето на опит, като в последствие си дадох сметка, че отношението ми е резултат от негативния ми опит с кастанедите.

На провелия се наскоро семинар за даоски практики от системата на М. Чия, посъветваха и окуражиха хората да обменят опит и впечатления.

Така се учи много бързо, избягват се грешки; ако човек е пропуснал нещо, разбира какво е пропуснал; търсят се съвети за вече допуснати грешки... а като се обсъждат грешки, човек забравя да се държи като безгрешен и всезнаещ.

Много е полезно човек да отиде да види как са нещата и в други системи, та да си свери часовника. Действа отрезвяващо!

___________



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано07.05.11 21:43



Такаааа.... ще се постарая да карам подеред.

Като казвах, че няма система, имах предвид, точно, че не знам колко варианти на започване има, а моето начало беше според това, което ми попадна и в съответния удобен момент - това бяха пасовете. После към тях прибавих и прегледа със списъка първо. Но това започване беше изцяло на сляпо, така да се каже, на доверие, един вид "давай да даваме, пък каквото сабя покаже"... и така 10-тина годинки се изнизаха...

Ето я и идеята ми. Мога да ти кажа много точно, според даоската система, която практикувам, с какво се започва т.е. дори и при наличието на личностен подход, колко време отнема, дори и при минимум талант, но не и липса на положени усилия, и до какви резултати ще доведе - конкретни, ясно формулирани и точни, на които се стъпва в следващите стъпки.

Сега ми кажи същото за пасите - какво, колко, кога?

С какво се започва и какви резултати се търсят, за колко време?


Не знам. Наистина не знам, а и не знам някой, който би могъл да даде такъв отговор (освен ако не е поредният "Наполеон", разбирай "нагуал", който би ти изпляскал за отговор първото, което му дойде на ум и тогава ти избираш да вярваш или не

).
Имало е подобен въпрос към инструкторите от Клиъргрийн и отговорите им не са били еднозначни. Обикновено отговарят на този въпрос с "Просто ги правете (нещата, практиките). Правете ги и тялото (или енергийното тяло) самО ще ви подскаже какво следва. Все пак гледайте да не се претоварвате." Това в общи линии е техният отговор, а аз по-добър не мога да дам. От опита си дотук мога само да кажа, че практиките (преглед, паси, или нещо друго, което сме решили да правим) трябва да се прави редовно и умерено, без вманиачаване...което по същество не е по-различно от отговора на инструкторите. ... Но това е нещо много общо и какво следва да се прави, когато някъде нещата се оплескат или зациклят... мога само да предполагам, а не е в това въпросът... Едно е ясно - всеки сам се оправя както може и намери за добре и единствената взаимопомощ, която групата или някой практикуващ може да окаже е да бъде Свидетел в практиката със свидетел...

Като казвам, че системата се разпадна, имам предвид, че през последната година се разпадна структурата, наречена "тенсегрити-структура". Така че сега няма кой знае какво за споделяне. Колкото до разни постижения от типа на виждане, сънуване, възнамеряване или разни подобни ... не знам много повече от теб в това отношение - знам слухове и разкази на тоз и онзи, но най-вече знам себе си, а за мен най-странното в личен план е как ако и да имах някакви успехи, един ден открих, че нямам такъв интерес към тези неща, какъвто имах преди... постиженията имам предвид... възможно е да съм изтъпяла тотално или пък ... наистина съм пред смяна на посоката - не знам. Не мога да кажа, защото не мога да се видя достатъчно отдалеч :)))

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 07.05.11 22:31.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: huanji]  
Автор Cirrus ()
Публикувано07.05.11 22:30



заблудите по курсовете са много големи
не заблуждавай момчето!

може са ма се докосне 2-3 пъти мах. до различни курсове и литература
- но после САМ





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: L.L.]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано07.05.11 23:02



Всеки от нас е на кръстопът, всеки един момент. Зная, че няма лесни отговори, когато има трудни въпроси, но важното е човек да е искрен, поне към себе си. Така се живее малко по-лесно.

Извинявам се за грубостта, проявена на моменти в този разговор! Някой ден ще се реванширам, мисля, че ще ми се предостави възможност.

Мога само едно нещо да допълня и с това приключвам: Благодаря ти за искрения отговор! Нямаш си на идея колко много ми помогна с него! Благодаря ти!

___________



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано08.05.11 02:10



мноого приказки на вятъра ще прочетеш


но ако не им обръщаш внимание, е по-добре
малко ти трябва за основа
и когато придобиеш енергия и вътрешна осъзнатост и убеденост - действай сам

не ходи със стадото, няма да ти е от полза в Йога, нали целта е измъкване от индивидуалния аз, който винаги е свързан с колективния (с масата - това, което те свързва с окови към обусловеното





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано08.05.11 06:29



В отговор на:

Мислиш ли, че темата ще продължи?



да. сметнах, че има добри изгледи. или поне по-добри от повечето такива дискусии.

В отговор на:

Питам те като модератор на "Кастанеда":
- Виждала ли си подобни дискусии там?



да. и не. пояснявам: виждала съм и все още виждам опити за такива. но всички приключват по един и същи начин – знаем какъв. в най-общия случай някой решава да сподели нещо, пльосва го – и тва е.

В отговор на:

- А въобще, имала ли си поне разговори на тая тема с някой кастанедианец - конкретно и по същество?



да. трима. пишат с никове Eholincho, wake и Бонд. с двама от тях – и наживо. по същество и засягащо конкретни практики. а с единия даже поскачахме заедно.

В отговор на:

- И нещо малко в страни - кастанедите крият информация, не я споделят. Тая тягостна атмосфера на криене, на тайна, разваля всякаква групова креативност, а ми говорят за "човешка маса"...



така е. скатаваме се. и аз съм от скатаващите се. и съм напълно съгласна с теб за ефекта, който оказва това поведение. виж, за останалите не мога да говоря, но аз и сега не виждам смисъл да се обсъждат кастанедски практики. основната причина е следната: смятам за необходимост (в която и да е система) всеки от нас да се научи да се доверява най-вече на себе си за намирането на посоката, правилна за него. човек трябва да може да разчита на собствените си ориентири. а чуждата оценка и опит в някаква степен пречат да се развие тая способност – когато ги има, съвсем естествено се захващаме за тях, щото е по-лесно.

имам и друга причина: старая се да не давам неискани мнения и съвети. по-леко се живее.

съзнавам добре, че с такъв тип отношение към практиката се напредва бавно и нелеко. и е много силно вероятно да не се стигне съвсем до никъде. но,

1. смятам за по-важно какво човек прави от себе си докато върви по пътя, от това докъде е стигнал и колко път е изминал. пример: може да правим преглед по три часа всеки ден или да подскачаме и дамахаме до припадък – ако не усещаме това да ни променя към нещо по-добро, то всичко е на халост; и

2. изминатият път за мен сочи, че затвореният способ не е чак толкоз обречен – имайки предвид на кво приличах и физически и психически само допреди 3-4 години, мога да кажа, че съм доволна от постигнатото и от посоката, в която вървят нещата. не изпитвам нужда от смяна на системата, към момента тази ми дава всичко необходимо. освен допълнителната физическа – тенсегрити е слаба ракия и е насочено по-скоро към абстрактна, отколкото към физическа подготовка (пък щом ще е фп, предпочитам да ми пукат кокалите, да ми лупа сърцето и да ръмжа зловещо на последните бройки ))).

и пак сериозно – въпреки гореописаните ми убеждения, съм била и съм готова да приема, че подходът ми е погрешен и да пробвам инак. за да не звучи това голословно, ще ти дам един пример: ако си спомняш, веднъж ме попита дали искам да пуснеш тема, в която да обсъдим цялостния си поглед върху учението на шаманите – от приложна гледна точка, с примери от собствената ни практика. аз ти отговорих “да, искам”. (непосредствено след това, ти наистина пусна тема, но тя съдържаше “Диър Джон,”, т.е. “довиждане ви пожелавам”.)

вместо заключение:
лесно е да се избере път – системи и пътища има много. важно е кой от тези пътища ще избере нас. личен опит: как се разбира дали сме избрани от пътя, по който вървим? като го зарежем. ако успеем в това – значи добре сме направили.
ако ли не, то не ни остава нищо друго, освен да последваме сърцето си – каквото и да ни струва това.

_______


Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: пороят]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано08.05.11 06:34



п.п.

в тоз ред на мисли, искам да ти благодаря за всичко, което си споделял – за инфото, съветите и идеите, които са направили пътя ми по-лек или по-шарен. също и за тези, които съм пропуснала покрай ушите си без грам внимание. усмих.

отнася се и за всички останали. току-що си дадох сметка, че от години чета тук, а нито веднъж не ми бе хрумвало да ви благодаря за несметната информация. благодаря ви!

_______



Тема Re: линковенови [re: DarkSide]  
Автор huanji ()
Публикувано09.05.11 22:52



Остава да разчитам на късмета си, учителят да е подходящ за мен.

И нека силата бъде с теб!





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: Cirrus]  
Автор huanji ()
Публикувано09.05.11 23:01



Има вариант самостоятелните да стават егоцентрични и самонадеяно надути.



Но всичко е божа работа все пак...



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: пороят]  
Автор huanji ()
Публикувано09.05.11 23:20







Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: huanji]  
Автор Cirrus ()
Публикувано09.05.11 23:40



да, божа е
не става по наша воля





Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: huanji]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано10.05.11 00:25







_______



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.