Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:41 22.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор huanji ()
Публикувано05.05.11 09:21



Не жали за гдето участваш в представление, все пак най- добрия начин да усетиш и уважаваш някой е като го пробваш в реална обстановка.



Е, все всичко си има мярка, ма кой да ни я каже...



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано05.05.11 10:11



Брахман отдавна го зная, няма какво да го пробвам. Някои от нещата, които написах си бяха сериозни, макар и скрити сред глупости, че да не подскача много. Ма ми стана весело, че каза, че не си мерел пишката, а само няколко минути по-късно продължи пак със същото. И за това бях искрен - той е показателен пример какви сме всички ние - защитаваме един свой си измислен образ, който няма нищо общо с реалността, а след това си правим каквото си знаем, според това какви наистина сме в момента.

А ако говорим за истински методи, един от най-хубавите, но разрушителен е да се държим като огледало. Правиш същото като събеседника си и в един момент се усещаш как си викаш, че не си като него, макар много естествено да ти иде това, което имитираш. Ако продължиш и не се откажеш, рано или късно ще осъзнаеш, че си като него, че имаш същите слабости - това пробвах с Брахман, работи.

Мога с чисто сърце да кажа, че съм същия като него, но го бях позабравил. Едно време и аз спорех с кастанедите и им наливах акъл в главата, как нищо не са разбрали от прочетеното, как не тълкуват нещата правилно и т.н. и т.н. Сега клуба го наричам "КРастанеда", защото там си чесах крастата.




Това, което си написал в другата тема е много вярно - сами сме, но не смеем да останем насаме със себе си, а предпочитаме да прехвърляме недостатъците си върху другите. В психологията има доста термини за това - проекция, рационализация и т.н. Само дето психологията няма ефективни методи за справяне. Йога и други системи имат, поради това привличат много хора, които смътно съзнават, че системата им влияе добре, на ума, на психиката, на тялото и т.н. Но старите навици умират трудно, да не кажа, че някои от тях никога не умират при 99,9% от нас.


Мярката е най-лесното нещо, ама пусто Его, не иска мярка, иска изява, признание, обич, внимание. Пуснем ли шепата с тия "орехи", мярката сама ще си дойде.

___________



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: mo32®]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано05.05.11 10:45



не знам за твоето его, обаче моето освен изброените изява, признание, обич, внимание, твърде много държи да е винаги право ... вчера докaто се прибирах в къщи, на един светофар две лели с детски колички ми пресичат на червено, ГРРРУААААУ!!!! на мене това!!!, дръзват да ми отнемат свещеното право на зеления светофар!!! ... надух клаксона и минах доста близо до тях, пусти зор да им покажа че аз съм прав, а те криви ... а после усетих че тялото ми цялото се беше стегнало ... и си казах, избирай, или ще бъдеш прав, но болен или ще отстъпваш от правотата си за имаш шанс да оздравееш ... за една секунда проявен справедлив гняв, после сигурно и две седмици йога релаксации няма да помогнат за справяне със щетите



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор пороят (кокомяфка)
Публикувано05.05.11 16:23



цъ, не е от местните настройки. всичко е само на английски - и сайта, и файловете. освен началната страница. и аз се заинтригувах, че не бях виждала такова нещо на български; и явно си няма.

_______



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: пороят]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано05.05.11 16:54



благодаря за инфото, та да не се мъча повече с този сайт, баене на английски си имам от една книга с диск



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано05.05.11 23:14



Това е много хубав пример! Благодаря за споделянето!



Спомням си как, като малка баща ми много се опитваше да ме научи точно на това - да отстъпвам и да "преглъщам" егото си, та "мир да има" или да давам предимство на някой по-малък, по-слаб или просто... по-неразбран... Но не успя той (може би, защото на самия него това му беше трудно), а после животът ми помогна да схвана идеята. Но години по-късно и след доста болезнени грешки...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 05.05.11 23:15.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор KREDOR™Модератор (кирилизатор)
Публикувано05.05.11 23:42



Поред, че ми е по-лесно :)

В отговор на:

За дишането се притеснявам, защото прочетох че то било едва ли не най-важното от всичко.



Абсолютно, без дишане вярно не се издържа много-много :)))

В отговор на:

Останах с впечатление че някои движения трябва да се правят само при вдишване, а други само при издишване и не бива да се объркват, вярно ли е това?



Да, има някакви общи правила, ама те затуй са и общи, за да могат да се верифицират на кой как му е удобно. Накратко:

При правостоящите пози се вдишва при отдалечаване на ръцете от тялото (гръдния кош се отваря), издишва се при отпускане на ръцете (гръдния кош се свива).

При огъвания напред гръдния кош се свива и затова се издишва. Когато продължителността на огъването продължи повече от един дихателен цикъл се диша естествено.

При огъвания назад гръдния кош се отваря т.е. се вдишва. Отново, когато продължителността на огъването продължи повече от един дихателен цикъл се диша естествено.

При наклони наляво/надясно се вдишва. Е, тук вече варианти бол, може и да се издишва :) Логиката е от една страна е, че ако се вдишва се подпомага напълването с въздух на гръдния кош. От друга страна ако се издишва това дава малко по-голяма амплитуда на движението.

При обърнатите пози (главата е по-ниско от таза) се диша нормално. Повечето от обърнатите включват повдигане на краката т.е. има усилие, а при него естествено се издишва.

При усукващите пози важи същото - по време на усилието/влизането в позата се издишва, в самата поза се диша нормално.

При силовите пози се влиза с издишване и после се диша нормално (макар, че към края, като дойде зора, човек понякога диша кат хрътка :)).

Всяка поза има динамичен и статичен елемент. Динамичния е влизането и излизането в/от нея, а статичния е задържането (всички гореизброени неща важат за динамичния). При статичния се диша нормално. По желание при вдишване се стои в стоп кадър, а при издишване се прави опит човек да се избута малко по-дълбоко в позата. Естествено при всяко изпълнение на поза в един момент се "опира личната стена", демек "ни моа повече, да го е!". Тогава човек просто отстъпва леко назад до изходното положение и следва малка почивка.

В отговор на:

Аз мисля, че дишам неправилно, защото имах няколко паник-атаки и докторът ми каза, че те идвали от хипервентилация, демек неправилно дишане, което според мен идва от неправилно положение на тялото при работа с компютъра.



Позата пред компа. При продължително стоене има тенденция човек да се сгърчва по малко, корема се притиска, дишането се затруднява благородно, давайте братя да дишаме с ребрата, въздух нема... Изобщо си е кофти. Ако пък индивида като бонус се е стегнал и едно хубаво с колан - ептен се обръща на свито кебапче.
Стъпка 1: Отпуска се колана.
Стъпка 2: Избутва се стола назад, така че линията на гърба и седалището включително (!) да е права. Тежестта пада върху лактите, краката са отворени. Така се дава възможност на корема да диша (естествено ако преди това е изпълнена стъпка 1)

Паник-атаки. За това не знам, днеска разглеждах нещо, което нашенския Google ми изкара - статия. Може би вече си я виждал, клиповете долу ми се сториха интересни.

В отговор на:

Затова и се опитвам да обръщам повишено внимание на дишането, макар че колкото по се старая, толкова по ми се струва, че ще се задуша ако продължавам така осъзнато да дишам..



Едно ще ти кажа: не си сам! :) Дишането Е сложна работа, то е именно моста между волевите и не-волевите процеси в тялото и ума.

В отговор на:

От няколкото предлагани курсове се записах на "релаксация и медитация", позите би трябвало да са слабо засегнати и да се набляга на дишането и релаксилането, но за момента трудно се получава именно релаксирането. Все пак си дадох сметка че навсякъде по тялото ми има напрегнати мускули, нещо което досега не бях забелязвал. Дори и това само да ми е ползата - пак е кяр!



Съвета ми е да опиташ и другите курсове, може би някой ще ти допадне повече (от биомеханиката: колкото е по-силно напрежението на даден мускул, толкова по-добре се отпуска след това).

В отговор на:

Обаче няма паузи между занятията, ние идваме, предишната група излиза, ние свършваме, следващата група вече влиза, тази жена изобщо не си прави никакви почивки, как издържа?!



Тя си знае, ако това се случва в най-доходоносния интервал за занятия (след края на работния ден ) предполагам провежда 3 занятия едно след друго в интервала 18-21 часа.

В отговор на:

Така че всъщност няма време да говоря с нея преди или след занятието.



Все пак опитай да говориш с нея след приключване на дневния и график. Вече ако ти позволи може да останеш и да гледаш едно занятие след като ти самия си приключил - някои неща се забелязват по-лесно в практиката на другите.

В отговор на:

Имам няколко книги за йога и ще потърся из тях упражненията, които правим.



Да, така също е добре :) Виж и , на английски е. Цялата тема е за упражнения, ако нещо не се отваря - пиши, ще го коригираме.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано06.05.11 00:12



извинявай,
ама знаеш ли какви е медитация и към това ли се стремиш?
може би ти трябва релаксация под звуците на лека музика?
- да, за стреса помага да се научиш да отпуккаш тялото си и да дишаш спокойно и бавно, да не мислиш за проблемите си, и дори почти да не мислиш



Не ти трябват указания, не си давай парите за курсове. колкото по-малко ти говорят, толкова по-добре.
Научи се сам да се "прибираш" вътре в себе си, като практикуваш седене със скръстени крака и изправен гръбнак, В ПЪЛНА ТИШИНА, и като за начало наблюдавй мислите и усещанията си, като се стреми да бъдеш отстранен от тях, като далечен наблюдател
и се опитай да не помръдваш колкото издържиш.

После като се успокоиш, - вниманието в "третото око" - между веждите - това помага за спиране на мислите и будност на съзнанието

- после третата степен: това будно съзнание (с поглед между очите и навътре в мозъка си) - придърпай го навътре, все по-навътре в Центъра на своето Себе - към Центъра в Сърцето си (сам ще го усетиш) - все по-дълбоко и по-дълбоко...докато усетиш пълна тишина и вътрашен покой и ..едно неизразимо щастие (любов)
- Това е Медитацията
-----------

Но в началото на всичко това трябва наистина да се научиш да релаксираш - в легнало положение, да отпускаш всеки мускул един по един поред, лека музика също помага и също има литература как да насочваш вниманието си и да се отпускаш
- това също помага срещу стреса

------------
не се зарибявай с разни видове йога, която ти прадлагат по сайтове
Работи сам! - ще усетиш правилния път за да постигнеш вътрешна тишина и покой

пробвай първоначално за релаксация лека музика, например с това радио:

или оттук: - избери аmbient или класическа музика от - или друга лека релаксираща музика, какъвто стил харесваш

но след това изключи музиката и се опитай да бъдеш във вътрешна Тишина, дори навън да гърми и трещи!





Редактирано от Cirrus на 06.05.11 00:33.



Тема Re: български аудио файлове за медитациянови [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано06.05.11 00:40



за дишането има много йога-упражнения, в интернет сам ще си намериш, не си губи времето по курсове, употреби го за практика
- например: дишане лява-дясна ноздра,
научи се да дишаш правилно и "по йогийски" - дълбоко, с диафрагмата си - чети в интернет и практикувай!
- после: задържане на дишането... също е полезно за крайната цел - Медитацията и навлизането Навътре

Практикувай, чети, сам търси и с практика ще разбереш кое е правилното. Друг начин нама!



А след като напреднеш, след години, ако ти попадне курс или групова практика по дзен-медитация - може да се пробваш (в случай че не успяваш сам)





Тема Re: линковенови [re: DarkSide]  
Автор Cirrus ()
Публикувано06.05.11 01:15



и за да не приказвам само, а да ти помогна с книги на български, ето някои линкове
първите ми книги, от които сама се учих на релаксация, концентрация и медитация

Крисмъс Хъмфрис - Концентрация и медитация - Ръководство за развиване на ума



Шърли Маклейн - Медитацията: навлизане навътре


Венцислав Евтимов - Медитацията


други книги по йога могат да се намерят в електронната библиотека "spiralata"




П.С.
Мен книгите на Ошо по-скоро ме объркаха. Теоретично стават, но за практика - не.
В последния стадий, за дълбоката медитация, ми помогна методът на Рамана Махарши за медитация в Сърцето
и методът на самоизследването "Кой съм Аз", макар и трудно и след време, но с упорито търсене и практика, ми "просветна" как става и го разбрах

...така че...- търси!...и ще намериш!




Редактирано от Cirrus на 06.05.11 01:33.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.