Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:51 27.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Йога пикантерии  
Автор huanji ()
Публикувано28.03.11 10:29



Специално за Брахман пускам тази тема в която да публикува всичко, което знае за Великите учители или просто йоги. Моят скромен принос ще е препис от сайта на Имаго:

ДХИРЕНДРА БРАХМАЧАРИ, СВАМИ (1925–1994), един от големите съвременни учители по *хатха-йога, за чийто живот няма много сведения. Един от най-изтъкнатите ученици и продължител на делото на *Картикея Махарши. Първоначалното му обучение по санскрит след посвещението преминава в основания през 1800 г. Шри Йогананд Ашрам в Пратищханпур, а по-късно във Вишваятан Йогашрам в Кашмир. Оттук вероятно са и връзките му с влиятелния кашмирски брахмински род Неру. Така той става учител по Йога на първия министър-председател (от 1947 до 1964) на независима Индия Джавахарлал Неру, а по-късно на дъщеря му Индира Ганди (министър-председател през 1966-1977, 1980-1984). Като неин много влиятелен съветник той има възможността да разгърне мрежа от йогически центрове (*ашрама),в които се лекуват хиляди хора, основава Централен институт за изследвания на Йога в Ню Делхи (като сам се подлага на различни научни експерименти, включително и при известното му посещение при руските космонавти), издава списание Yoga for life and living. Същевременно е яростно атакуван от политическите й противници с всевъзможни обвинения, които той отхвърля изцяло. Независимо от противоречивите оценки за личността му, оставените от него две книги – Йогическа Сукшма Вяяма и Йогасана Виджняна – са свидетелство за изключителните му познания по Йога и може би най-ценният принос сред огромната литература по хатха-йога през ХХ в. В тях той разкрива устно предадената му от неговия учител традиция на йогическите фини динамични упражнения (сукшма-вяяма), дава най-доброто описание на шестте очистителни процеса (*шат-карма), както и много важни и липсващи в останалата книжнина детайли относно йогическите пози (*асана). За съжаление обявената трета книга – Мудра и Пранаяма – остава ненаписана. На 9 юни 1994 г. той загива в самолетна катастрофа, заедно с пилота на самолета си, на път за своя център (1ашрама) в Мандалай, окръг Удхампур в щата Джаму и Кашмир.

"Мудра и Пранаяма" е завършена и е била подготвена за печат когато ДБ умира. След смъртта на ДБ правителството слага запор върху собствеността му. Ашрамът в Катра е преобразуван в полицейско управление, като 4 стаи от него са дадени на Свами Бхакти Чайтаня (помощникът на ДБ от "Иогийската Сукшма Вияяма", другият ученик на снимките в "Йога Виджнана" - Свами Даянанда е напуснал Индия). Ашрамът в Джамму и "Апарна Ашрам" в Ню Делхи в момента са празни и не се използват. "Вишваятан Йогашрам" в Ню Делхи е държавна собственост и беше преобразуван в Национален Йога Институт "Морарджи Десай", където работят повечето от бившия персонал на ДБ. В къщата на ДБ във Friends Colony живеят племенниците му - братята Чаудхари, част от нея е все още под запор като няма съдебно решение за собственоста и. Предоплага се че в една от заключените стаи е и оригинала на "Мудра и Пранаяма".

Освен четирите ашрама собственост на ДБ са и "Siva Gun Factory" - оръжейна фабрика в Кашмир в която има 87% дял, "Air-Aparna" - компания за чартърни полети с хеликоптери, "Aparna Studio" - видео студия, "Dhirendra Yoga Publications" - издателството публикувало двете популярни книги, два хотела в Джамму, както и няколко големи парцела за които до момента се водят дела.

За живота на ДБ може би се знае малко извън Индия, но в Ню Делхи той е широко известен като един от първите Йога-милионери, с авангардния си начин на живот, с политическите си пристрастия и пламенния си нрав. Името му е замесено в големия оръжеен скандал "Бофорс" (бива арестуван но освободен поради липса на доказателства), любовната му афера с Индира Ганди, неправомерното използване на "Апарна Студио" за видео реклами и мн. др. Едновременно с това репутацията му на експерт в Йога е безупречна.

Може би "121 Йогасани" от Д. Дев е по-полезна на българския читател от "Йога Виджнана" (с изключение на снимковия материал) тъй като включва информацията от оригинала + допълнителни описания.

Книгата "Йогийската Сукшма Вияяма" е уникална по рода си, самата система отдавна се практикува из хималайския регион на Индия. Някои от фотографиите не отразяват точно упражненията, липсват и част от детайлите, (лично съм проверил всички вияямас с Бал Мукунд Сингх, Шри Вастава, и с няколко саадус по поречието на Ганга). В този смисъл книгата може да се ползва по-скоро като помагало отколкото като учебник.

Брахмачари загива на 69 (ако въобще има значение).
На връщане от Ашрама в Катра лети в личната си "Чесна" управлявана от негов пилот, вдига се силен страничен вятър правят няколко неуспешни опита за кацане в Мандалай, ДБ взима руля от пилота (той също е обучен летец), но не успява да се приземи, самолета удря крило в земята и се запалва. Изгарят на пистата.

Информацията е

Разбира се, аз лично не съм му светил, за да знам как точно са нещата и всичко е казано под сурдинката.



Тема Re: Йога пикантериинови [re: huanji]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано28.03.11 12:48



Нещо като индийска версия на Распутин, но само по отношение на ебането (а и там явно не е бил такава класа като легендарния Гришка), не и по отношение на "сидхите".



Тема Re: Йога пикантериинови [re: lYl 13]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано28.03.11 12:55



А и циганът типично по сигански е гледал на намаже повече бизнес покрай ебането, докато Гришка все пак е гледал по-мащабни неща - мешал се е директно в политиката... И затова е умрял от насилствена смърт, не като сигана - возейки се в самолет.



Тема За възрастта и биографиятанови [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано28.03.11 15:52



Тоя въпрос с Брахмачари и неговия учител е обсъждан поне няколко пъти в клуба.

Ето моите наблюдения и лично мнение:

На Изток нещата с биографията и възрастта не са толкова стриктни. по много причини, учители, гурувци и прочие не разказват своята биография и не споменават своята възраст. Някои са шмекери и използват това, за да си предават чудодейно свойства и да ловят шарани, но това е друга тема. Тук говорим за тези, които го правят по практични съображения.

А според мен те са: Хората често гледат пръста, който сочи Луната, а не самата Луна или иначе казано, започват да ровят като прасе на бунище в биографията на учителя, да имитират неговото поведение и житейски път, да се забиват по маловажни подробности. Разбира се, това е по причина, че по този начин, вместо да следват учението и да се занимават с неприятни методи и практики, занимават се с малоумна форма на "духовна" клюка. Това е. Затова много учители предпочитат да не казват подробности за своята автобиография. Има важни неща, свързани с контакта между учител и ученик, които са универсални и историите служат за обучение, но те не са за самото начало, а за тия учници, които на свой ред предстои да станат учители.

Ясно е, че масата от хората нямат никакво намерение сериозно да се занимават с учението, а просто интелектуално да мастурбират с него, затова на тях не се казват такива неща.

Следователно, много от измислиците за разни учители, са дело и се разпространяват от разни впечатлителни идиоти, с малко или никакви познания в самото учение, но пък много претенции и теоретични брътвежи в главата. В повечето случаи не са били дори ученици на въпросния човек, за когото говорят и препредават чуто или прочетено от недостоверни източници.

И в заключение ще кажа, че в огромната част от случаите, истинските учители не излизат на сцената, защото всеобщото внимание и любопитство, което ще привлекат, ще възпрепятства практиката им. В повечето случаи се използват интелигентни хора, с пристрастие към вниманието и публичните изяви, които да съобщят на света разни практики. Самите "глашатаи" са далеч от крайната цел на самото учение и поради това, че се занимават с плодовете на своята слава, надали ще го достигнат. В много отношения те дори не са пример за подражание и имат съвсем ежедневни и човешки недостатъци, което само показва, че не са напред по Пътя си, а са просто "глашатаи", хора, които разпространяват информация.
Да им се кланя човек като на светци и учители е все едно индианец да бие челото пред телевизор, който мисли за божество.



В никакъв случай обаче, това не означава, че информацията е изкривена. Стига да са съвестни глашатаи и да не си повярват, че са учители, да почнат със свободните съчинения... но то си личи, когато някой вкара лично творчество и окендза нещата.

___________

Редактирано от mo32® на 28.03.11 15:53.



Тема Има значение и то голямо!!!нови [re: huanji]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано28.03.11 20:04



В отговор на:
Автор: huanji
Тема: Re: Йога пикантерии


Брахмачари загива на 69 (ако въобще има значение).


Ооооо ИМА!!!!! Има и то голямо значение има! Още на времето когато бях в България и бях "ученик" и съдейственик на Станко Попов, той ми разказваше какви ли не чудесии. Тъй като той имаше някакви "тайни информациони източници" които ние обикновените хоря нямахме тогава, (тогава беше комунизъм и всеки се хвалеше кой какви информации има

) та тогава Станко разправяше разни вицове които аз вземах за сериозно. Та Станко Попов разправяше как Венцислав Евтимов който бил в Индия и се срещал лично с Брахмачария и той казвал че Брахмачария бил на 120 години??????????????????????????????????????????????????????

Още питанки искаш ли?? Това беше положението тогава. Евтимов и Станко Попов бяха от онези първи български йоги които не вярваха на лъжите на индийците. Те ги вземаха за 50 процента истина и добавяха от себе си още 50 за да стане по фрапиращо, по впечатляващо, по невероятно. Който не вярва да отиде да провери. Та ти ми се струва че още вярваш на глупостите на Евтимов. Абе няма ли кой да му тупне по дрисливият задник този фантазьор Времето на Евтимовците и Станко Поповците е МИНАЛО!!! Живеем във времето на ИНФОРМАЦИОНИЯТ ВЗРИВ!!!! Днес човек може да провери по интернет повечето такива измишльотиници като тази на Евтимов.

Ще направиш едно добро на Евтимов ако отидеш и му кажеш истината, и го запиташ защо е говорил подобни глупости на времето!!!!! При това той е разправял тези неща навсякъде, по лекции и тем подобни. Виж Уикипедията!!!!!!



Кажи и на Евтимов да я види и му кажи да пие една студена вода. След това публично да си признане че по времето на десетки лекции е говорил глупости че Брахмачария е на 120 години!!

Редактирано от oтБpaxмaн на 28.03.11 20:06.



Тема Re: Има значение и то голямо!!!нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор huanji ()
Публикувано28.03.11 21:42



Аха-ха, много се смях с вас. Но защо спамите портретите, ми не идвате си изливате душата тук.



Венци е голям пич, не знам дали въобще ще доживея някой да го достигне. А на Брахмачари много благодаря за двете безценни книги, които е оставил. И вместо да се радвате, че може да е имал нещо общо с Индира, завиждате. Ма йога бе, наш човек...



Тема Re: Има значение и то голямо!!!нови [re: huanji]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано28.03.11 21:54



Какъв тип човек би завиждал на цигана Брахмачари за това, че чукал Индира (не знам на каква възраст е била тогава, но едва ли е била млада напращяла секс бомба

)? Ами такъв като него - с манталитет на тарикат, който не подбира средства, за да се "издигне" (според критериите на немалка част на обществото).

Станал човекът йога ама що - за да търси популярност, да ебе известни влиятелни бабички и да преуспява в бизнеса покрай това. Сега, на това ли конкретно учи неговата йога?



Тема Re: Има значение и то голямо!!!нови [re: huanji]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано28.03.11 21:57



Кога е роден Брахмачария? На колко години е той, дали е бил на 120 когато е умрял? Ето няколко линка тук в които се казва ЕДНО И СЪЩО!!!! Брахмачария е роден 1924 година.

Значи Евтимов е послъгвал. В твоя защита трябва да кажа, че действително аз СЪЩО ВЯРВАХ на тези глупости и дори и аз съм ги разпространявал. Как може, нали вярвам на Станко Попов, той пък има такъв "достоверен източник" неговият приятел Венцислав Евтимов. В същност не знам дали все още са приятели???? Трябва да ги попитаме















Тема Re: Има значение и то голямо!!!нови [re: lYl 13]  
Автор huanji ()
Публикувано28.03.11 22:00



Мен ли питаш?...та аз дори не знам за какво става дума, пуснах цитат от друг човек. Никога не съм имал информация от първа ръка и няма и да имам...



Пък и Брахмачари си беше пич, Индира може да го е харесвала, а от къде знаеш, че и той не я е харесвал.

Неговата йога е перфектна и като йогин не знам някой да го е критикувал. Дай боже да има такива йоги, па ако ще и с Маргарет Тачър да си лягат.



Тема Re: Има значение и то голямо!!!нови [re: lYl 13]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано28.03.11 22:01



В отговор на:
Автор: lYl 13
Тема: Re: Има значение и то голямо!!!

Какъв тип човек би завиждал на цигана Брахмачари за това, че чукал Индира (не знам на каква възраст е била тогава, но едва ли е била млада напращяла секс бомба


Индира е 8 години по дърта от Брахмачари, той е бил за нея играчка. Но Брахмачария не е бил толкова прост. Като чука Индира, той получава нейното благословение и се прославя, по телевизията, с книги и т.н. Той става първият милионер йога в Индия. Други преди него са били милионери но на запад, в Индия той е първият. Това благодарение на Индира






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.