Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:32 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Отваряне на микроорбитата по Мантак Чия  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано14.09.10 16:26



В тази тема ще проследя практиката по отваряне на микроорбитата по метода на Мантак Чия, описан в неговата книга - "Събуждане на лечебната енергия чрез Дао".

Надявам се да се включат повече хора с подобни интереси, или минал вече опит.



Редактирано от huanji на 03.10.10 20:56.



Тема Re: Я да питам [re: huanji]  
Автор kambam (татко)
Публикувано15.09.10 11:37



Каква е всъщност системата?
Мисля че съм чел тази книга, но не почнах по нея защото не разбрах точно какво да правя.
Да се концентрирам последователно във всяка точка по микроорбитата докато се затопли ли? И след месец два топлината сама ще се движи по орбитата.



Тема Re: Я да питам [re: kambam]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано15.09.10 11:56



Системата касае отварянето на микроорбитата, която се състои от заден среден и преден среден меридиан, а след това отваряне на още шест канала(маршрута), за да се формира и макроорбитата.

За отварянето ще трябва да я прочеташ пак внимателно и ще ти кажа какво да правиш. Но сега разбирам, че миналият ми опит не е бил напразен и е от голяма полза.

Поне до тук нещата са дадени в книгата, нататък липсват. Може да ги е дал в други книги, или въобще не са публикувани. Все пак може да се намерят, понеже има и други които са писали по темата.



Защо е необходимо да се отворят маршрутите(поне осемте). Това е основата, фундамента, който ще позволи на всеки да продължи нататък с каквато си иска система, понеже вече е отворена система от енергийни канали, по които повишеното количество енергия се отвежда безопасно. Работата с ци се състои най- вече от циркулиране на ци.

За медитиращите е важно да имат оттичане надолу към дан-тяна за да не се натрупва напрежение.

Отделно, тези канали са свързани с вътрешните органи и спомагат да се доставя повече, или да се отнема излишната ци, от тях. Понеже е еднакво неприятно както да няма достатъчно енергия, така и да има повече енергия към даден орган.




Тема Ползата за медитацията [re: kambam]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано15.09.10 12:03



За разлика от другите системи, тук не се набляга на дишането, а само се задържа вниманието към дадената точка, по- скоро под формата на един свидетел. Сахаров е успял да схване какво се прави и ако трябва да го обясня, то е да наблюдаваш за специфични усещания, например затопляне и да се хванеш за това чувство. Нали знаеш, ако те боли нещо, колко ти е лесно да приковеш вниманието към него. Използва се същият принцип, но усещанията в началото не са така отчетливи, затова се хваща малкото и се задържа вниманието към него.

Това усещане ще усили чувството на даденото място и не е нужно нищо друго, като определено дишане или нещо подобно. Отношението към мислите е неангажиращо, просто не ги продължаваш. Те ще се появяват, но с напредване на практиката и отваряне на каналите ще затихват от самосебе си, а вниманието ще става все по- устойчиво.

И това е идеята, че развивайки енергията, медитацията си идва сама.




Тема Re: Ползата за медитацията [re: huanji]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.09.10 16:23



За разлика от другите системи, тук не се набляга на дишането, а само се задържа вниманието към дадената точка, по- скоро под формата на един свидетел.

Дишането може да не е като пранаяма, но е първото и най-важно нещо, с което се започва. Дишането е Ци - "меховете", които разпалват "котела". Бива 2 вида:
- дълбоко коремно дишане
- обърнато дишане

Обърнатото дишане е от основно значение за разпалването на котела.

В дао се работи на три нива: Дзин-Ци-Шън. Трите съкровища... и т.и т.н.

Не забравяй, че тази книга не е първата от поредицата. прени нея има още 2 книги. Затова ти казах, че Юдлав е по-пълен, защото дава комплексна система на едно място и дневната практика е така наравена, че се работи и с трите съкровища, включително масажи на диафрагмата и упражнения, които да подготвят обърнатото дишане.

Спирам, че нещо загубих желание да говоря на подобни теми. Направих го само защото те уважавам много. Успех с Мантак!

___________



Тема Re: Ползата за медитацията [re: mo32®]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано15.09.10 17:02



Кой са преди тази, хронологично?

Дълбокото коремно дишане се използва в случая като релаксация на ума. Поне в тази система отхвърля конкретни дишания по време на конценрацията(уф, че неподходяща дума).

Имай предвид, че това е подготвителната част и не е същинската алхимия. Което ще рече, че котел още няма и съответно разпалване. Вероятно на по- късен етап тези дишания имат своето значение.

Мога да споделя нещо интересно от преди във връзка с дълбокото дишане за издигане на енергията. Когато вдишвах, веднага усещах напрежение в главата, все едно се повишава налягането в нещо като тръба. Още тогава се замислих, че нещо има и то ми убягва, но не знаех какво и защо. Явно, преди добре да се разширят маршрутите, нагнетяването чрез дишане води до повишено напрежение.

То когато нямаш желание си най- верен, защото не си привързан към това за което говориш. Така, че не напускай прибързано дансинга.






Тема Re: Я да питам [re: huanji]  
Автор kambam (татко)
Публикувано16.09.10 00:16



Благодаря - докато я намеря и прочета сигурно ще мине малко време

.

Защо казваш 'отваряне' на каналите. Това нещо двоично ли е - или е отворен или не е? Има ли точен критерий за това дали е отворен или не.

И друго да те попитам, забелязал съм че не ми е лесно да си прекъсна мисълта. Мисля си за нещо, някой ме заговаря, а аз не мога да превкюча веднага.
Понякога (ако имам нерешен проблем от работата и съм изморен) все едно ми липсва нещо и няма как дори и да искам да си насоча цялото внимание някъде.
Дали е това е страничен ефект от стоенето пред комп. - където мислено си някъде другаде и съзнателно филтрираш заобикалящата реалност или е просто както казваш липса на енергия?



Тема Re: Я да питам [re: kambam]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано16.09.10 10:13



Канала може да е отворен до някъде, но практиката го разширява, или с други думи - продухва. Колкото повече се работи, толкова по проходим става.

Запушва се от неправилен начин на живот, генетична предразположеност, храна, емоции, мислене и т.н.

Не се притеснявай за прекъсването на мисълта, въпрос на тип нервна система е. Колегата ми е така, като седне на компа и ако го попитам нещо му трябва време да превключи. Може и компютъра да спомага, не знам. Нямам информация доколко зависи от енергията.






Тема Re: Мантак Чия и неговият методнови [re: huanji]  
Автор a6ooo ()
Публикувано23.09.10 16:19



здрасти хуанджи



аз съм си отварял микроорбитата по Мантак и мисля, че всичко стана за около месец чрез една от книгите му -- "трансформиране на стреса в жизненост".
Там са дадени първите 3 упражнения, с които се започва системата и които спомагат за отварянето на микроорбитата.Даже май я има книгата в спиралата.

Няма голяма разлика с това кое ще е първо - вътрешната усмивка или микроорбитата , мисля че няма .Повече зависи от нагласата и съзнанието на практикуващия.
Аз просто следвах оказанията във книгата му "трансформиране...." и там беше обяснено сутрин рано след вътрешна усмивка да се прави медитация по микроорбитата.
Така и направих ,но и прибавих още едно упражнение на Ерик Юдлав (ученик на Чиа), което е нещо средно между усмивката и микроорбитата с малко допълнения.
И така за около месец си отворих микроорбитата , но продължих доста дълго след това да правя тези упражнения, като после прибавих и 6-те лечебни звука.
Даже ако искаш може да си правиш разни миксчета от тези упражнения и да ги правиш като едно цяло.
Хубавото на тези практики е че те научават чрез въображението си да използваш положителни неща и така да създадеш топла лечебна енергия ,която може да насочваш към всяка част от твоето тяло.

Първоначално като ми се появи някакво ново усещане не осъзнавам какво е (един вид не му обръщам голямо внимание) и малко след това се започва -- а ама какво стана ; какво беше това.....
Някакси не го изживявам напълно поради това, че често не съм много концентриран върху самия процес ли и аз не знам.
В началото като започнах вътрешната усмивка,микроорбитата,6-те лечебни звука първото усещане е затопляне на мястото, където си си насочил вниманието.После се появиват вътрешна мекота, лекота и освободеност на органите и тялото като цяло,на уравновесеност, спокойствие, положителна нагласа.
Най-силни като че ли бяха тези усещания след края на самото упражнение, може би тук влияе и самата нагласа на практикуващия,защото често бързах или пък исках да го направя максимално ефективно...или пък просто в самия процес вниманието ти е насочено към определено място а не към цялото тяло.
И едно по-специално усешане ,което за първи път получих при вътрешната усмивка ,а сега го получавам и при други упражнения понякога--докато си изпълнявам упражнението и изведнъж в съзнанието ми изниква някакъв образ (веднъж си спомням беше на дете на триколка) и този образ е като на снимка и започва да се стеснява встрани и издължава нагоре и надолу едновременно (сега не се сещам дали се получаваше и обратно). А самото чувство в този момент е на разширение, на наслада , на кеф (но умерено).
Аз понеже много малко чета и доста неща, които усещам първоначално не ги разбирам и не знам какви са и така сам трябва да си ги обяснявам и когато си отворих микроорбитата не знаех че съм си я отворил , всъщност аз не знаех какво значи да си я отвориш.
И когато предвижвах енергията от точка до точка ,по цялата дължина не го смятах за отваряне , а за някакъв напредък ,защото потока на енергията беше по-слаб и стеснен.Когато стана по-силен и разширен и го движех бързо и безпроблемно от най-долната точка (Хуй Ин) до най-горна (Бай Хуй) и обратно тогава си казах че може би съм я отворил и да почвам следващото упражнение.

Редактирано от huanji на 22.10.10 15:38.



Тема Re: Я да питамнови [re: huanji]  
Автор kambam (татко)
Публикувано23.09.10 17:44



Взех я книгата, оказа се че съм чел нещо друго с подобно име



Тази е над 200 страници, ще има да я чета поне месец, два.
Ако имаш още наблюдения ще се радвам да ги споделиш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.