Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:11 28.09.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Концепцията за Щастиетонови  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано25.11.10 23:20



Това е може би най основната концепция във всички източни религии. Ако тя се разбере, може да се разбере почти всичко останало, ако тя не се разбира, нищо не може да се разбере от която и да е даршана. Някой може да спорят по този въпрос и да твърдят че такива понятия като Брахман, Атман, Нирвана, Самадхи, и т.н. са далеч по основни и важни. Но ОТ ЧИСТО ПРАКТИЧНА ГЛЕДНА ТОЧКА единствено понятието за ЩАСТИЕ е това което има значение. Логиката е следната:

Всичко което човек прави го прави за да постигне щастие. Един човек пуши за да постигне щастие, друг е въздържател пак за да постигне щастиие. Едни прави йога за да постигне щастие, друг се въздържа да прави йога за да постигне щастие. Всяка религия не е нищо друго освен една система за постигане и гарантиране на щастиие.

Но какво е това щастие? Ако човек знае добре какво е това щастие, той ще се стреми да го постигне. Ако той не е наясно с това, тогава той се стреми да постигне нещо което няма нищо общо със щастието и което ще го доведе до гибел. Например един човек който краде, краде за да постигне щастие. Друг човек който раздава алтруистично своите притежания пак го прави за да постигне щастие... Най големите престъпления са извършени от хора които са се опитвали да постигнат щастие за себе си. Най големите добрини са извършени също от хора които се стремят да постигнат щастие.!!

Та какво е щастието, това ще се разглежда в тази тема...



Тема Първа част - Концепцията за Щастиетонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано25.11.10 23:32



Темата ще върви паралелно с форума на Имаго където има възможност да повече и по добри корекции и сравнително по добро нагледно представяне което пък е по лесно за четене и разбиране:




Може да се направи паралел между Щастие и Любов, това съм го споменал вече, пак го повтарям. Двете понятия са двете страни на една и съща монета, на една и съща категория, състоянието на будност, на осъзнатост е техният общ субстратум.

Когато има Чиста Будност по отношение на света, тя се проявява като Любов.

Когато има Чиста Будност по отношение на вътрешното състояние на личността тя се проявява като Щастие.

1. И Щастието и Любовта може да се проявяват в две форми: висша алтруистична и низша егоистична.

2. Висшата Любов е състояние на липса на омраза!!! Низшата любов е състояние на себично желание за притежание, манипулиране, използване и т.н.

По същият начин Висшето Щастие е състояние на липса на страдание. Низшето щастие е форма на егоизъм която се изразява в изпитването на някакво удоволствие, някаква радост, някакъв възторг, някакъв екстаз и т.н. Тези чувства НЕ СА ЩАСТИЕТО за което се говори в писанията. Човек се радва или изпитва удоволствие от това, че е осъществил някой свое желание, задоволил е някой своя васана. Това не е висшето Щастие! Не трябва да се бърка Щастието с моментна радост която е резултат от задоволяване на егоистично желание!

3. И Щастието и Любовта са безпричинни и безусловни. Нищо не може да се направи за да се постигне щастие, така както нищо не може да се направи за да се постигне любов. Щастието не е резултат, не е следствие от нищо. Няма никакъв предмет, никакъв обект в света който да донесе щастие на човек. Нито пък някой личност или идея могат да направят някого щастлив.

Щастието е вътрешно състояние на човек който е свободен от желания. Няма нужда човек да го постига, да го гони, да го преследва. Няма нужда човек да прави нещо за да го постигне. Човек трябва да изчисти васаните за да може щастието, което е негова вътрешна природа, да се прояви в него, нищо повече. То си е там, в него, просто човек е замърсен от твърде много васани и не може да го забележи. Човек се намира в заблуда, въобразява си че щастието е нещо което може да се постигне чрез придобиване на външни обекти. Човек живее в илюзията че неговото щастие зависи от външният свят, обусловен е от него.

4. Висшето Щастие както и Висшата Любов не са осъзнати. Когато бъдат осъзнати, те се изгубват изчезват. Човек който е наистина Щастлив НЕ ЗНАЕ ТОВА!! В момента в който той каже: „Аз съм щастлив!” – щастието си е отишло!!

Това се вижда лесно ако човек погледне назад в живота си, моментите в които той е бил наистина Щастлив са тези, в които той НЕ Е ЗНАЕЛ ТОВА!! Не говоря за моментна радост, или за изпитване на моментно удоволствие! Говоря за моментите в които човек изпитва Щастие. В момента в който той осъзнае Щастието си, то се превръща в егоистично. Така както и Всеобщата Любов, която се осъзнае, се превръща в себична.

Ако се попита един човек който наистина е щастлив: „Ти щастлив ли си?” – такъв човек би отговорил: „НЕ ЗНАМ! МОЖЕ БИ?”

Осъзнаването на каквото и да е води до неговото унищожение. Това е основен принцип във Веданта. Когато човек осъзнае правилно своите проблеми, те престават да съществуват като проблеми за него, престават да вълнуват ума му. Когато човек осъзнае своите васани правилно, тези васани престават да съществуват за него. По същият начин когато човек осъзнае, че „обича” или че е „щастлив” – любовта и щастието изчезват в него и биват заместени с техните по нисши еквиваленти обагрени от егоизма.

Един от най-известните ученици на Буда, Сарипута, също постигнал Нирвана, веднъж отбелязал: “О, приятелю, Нирвана е щастие (Сукха), Нирвана е щастие (Сукха)!” Тогава Удяй попитал: “Но приятелю Сарипута, какво е щастие, ако няма осезание?” Отговорът на Сарипута е дълбоко философски и изключително труден, за да се схване от ум, привикнал на ежедневното мислене и логика: “Това, че там няма осезание, е щастие.”

5. Към висшата Любов и към висшето Щастие няма ПРЪВЪРЗАНОСТ! Човек не може да бъде привързан към нещо което, не е осъзнато. Тъй като няма привързаност, то не може да има и зависимост от тях. Човек е зависим от низшето щастие, привързва се към него, стреми се към него, преследва го по всички възможни начини. Но човек не може да бъде привързан към висшето щастие, защото то е неговата природа, то е винаги в него, никога не го е изгубвал и никога не може да се изгуби.

Редактирано от oтБpaxмaн на 25.11.10 23:33.



Тема Re: Първа част - Концепцията за Щастиетонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор diva. (свободна)
Публикувано26.11.10 08:05



"Човек не може да бъде привързан към нещо което, не е осъзнато."

Ако съзнанието може да обходи цялото несъзнавано и да го направи съзнавано, разширявайки съзнанието, то същото важи и за тези неща. Съзнанието там където е, може да осъзнава в един момент всичко.



Тема Re: Концепцията за Щастиетонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор ratna ()
Публикувано26.11.10 10:48



Един човек пуши за да постигне щастие, друг е въздържател пак за да постигне щастиие. Едни прави йога за да постигне щастие, друг се въздържа да прави йога за да постигне щастие. Всяка религия не е нищо друго освен една система за постигане и гарантиране на щастиие
та в човешката природа е стремежът към щастие и привързаността към него , независимо дали са егоистични мотивите или алтруистични .
В следващия постинг пишеш , че висшето щастие е неосъзнато състояние към което няма привързаност . Как тогава това състояние може да се нарече щастие ?



Тема Re: Първа част - Концепцията за Щастиетонови [re: diva.]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано26.11.10 10:51



В отговор на:
Автор: diva.
Тема: Re: Първа част - Концепцията за Щастието

Ако съзнанието може да обходи цялото несъзнавано и да го направи съзнавано, разширявайки съзнанието, то същото важи и за тези неща. Съзнанието там където е, може да осъзнава в един момент всичко.


Това е вярно което казваш. Но защо го казваш? Имам чувствто, че това е някакво възражение... би ли обяснила?

Както и да е, казаното за щастието си остава в сила. Човек не може да бъде привързан към това което не е осъзнал. В момента в който го осъзнае той го губи или става привързан. Осъзнаването става на базата на васаните. Колкото повече идентификации има човек с васаните си, толково повече осъзнаването е погрешно.


Просто правя едно представяне на схващанията на йога, веданта, будизъм. Самият аз не възприемам всичко така както е дадено там за щастието, но моето схващане мога да го дам отделно.



Тема Re: Първа част - Концепцията за Щастиетонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор ratna ()
Публикувано26.11.10 10:53



Но човек не може да бъде привързан към висшето щастие, защото то е неговата природа, то е винаги в него, никога не го е изгубвал и никога не може да се изгуби.
когато е негова природа и не може да се изгуби , то винаги ли се проявява ?



Тема Re: Първа част - Концепцията за Щастиетонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор diva. (свободна)
Публикувано26.11.10 10:56



Протестирам срещу твърдението, че може да съществува изобщо нещо, което да може да бъде неосъзнато. Може да е процес на еволюция на човечеството, но смятам, че съзнанието може да обхване всичко, следователно, това означава ли, че тогава Любовта вече няма да съществува, Щастието - също?



Тема Re: Концепцията за Щастиетонови [re: ratna]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано26.11.10 11:00



та в човешката природа е стремежът към щастие и привързаността към него , независимо дали са егоистични мотивите или алтруистични .
В следващия постинг пишеш , че висшето щастие е неосъзнато състояние към което няма привързаност . Как тогава това състояние може да се нарече щастие ?


Ти задаваш същият въпрос който се задава от Удяй:

Един от най-известните ученици на Буда, Сарипута, също постигнал Нирвана, веднъж отбелязал: “О, приятелю, Нирвана е щастие (Сукха), Нирвана е щастие (Сукха)!” Тогава Удяй попитал: “Но приятелю Сарипута, какво е щастие, ако няма осезание?” Отговорът на Сарипута е дълбоко философски и изключително труден, за да се схване от ум, привикнал на ежедневното мислене и логика: “Това, че там няма осезание, е щастие.”

Абсолютното щастие е НЕОСЪЗНАТО! Човек не знае че е щастлив. Помисли си в миналото, когато си била дете може би е имало моменти в които не си осъзнавала че си щастлива, но сега когато си изгубила това щастие вече разбираш че тогава си била щастлива... хмммм

Някой йоги коментират библията старият завет по този начин. Те казват че първоначално Адам и Ева не са ЗНАЕЛИ че са щастливи, че са в рая. Когато ядът от дървото на познанието те един вид "осъзнават" щастието си и по този начин го загубват...



Тема Re: Концепцията за Щастиетонови [re: oтБpaxмaн]  
Автор diva. (свободна)
Публикувано26.11.10 11:04



Ама това е било, а това което е сега се изменя, то включва осъзнаването.



Тема Re: Първа част - Концепцията за Щастието [re: diva.]  
Автор ratna ()
Публикувано26.11.10 11:09



и аз мисля , че осъзнаването обхваща всичко , независимо от нашата реакция .
не всички неосъзнати моменти които съм имала като дете са били щастие , не всеки несъзнателен момент е любов и щастие




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.