Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:26 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Що е грях?  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано07.10.10 20:35



Това е нова тема която смятам да отворя. Това е отново една "революционна" концепция що се отнася до западният начин на мислене. Това което се нарича "грях" на запад е доста доста по различно от това което се разбира под грях на изток. Разбира се обикновеният човек в Индия знае за "греха" толкова колкото и западняка, разлика няма. Но когато се говори от името на Веданта или Будизъм или Йога, тогава нещата са съвсем други.

Преди да изложа основната идея за "грях" - ПАПА искам да направя един експеримент, предлагам който иска да изложи кратко своето разбиране по този въпрос. Или поне да се замисли върху това понятие. Разбира се ако знаете отговора на готово по добре е да не го казвате направо за да оставим другите да се замислят.

В същност концепцията за греха е почти толкова революционна за запдняка колкото и концепцията за любовта. За мен специално беше почти шокиращо и аз отказвах да я приема доста време, може би с месеци



Но отново всичко е въпрос на свободна мисъл, на здрав разум, стремеж да се върви към абсолютната истина.

ПП Пак ще повторя, това са изключително важни понятия. Ако те не се разберат в дълбочина, никога не може да се постигне просветление! Просветлението идва с правилната практика, а правилната практика идва от правилното прилагане на основните принципи. Човек не може да прочисти съзнанието си ако не знае и не разбира тези неща. Как ще практикува Карма Бхакти и Джнана Йога, които са съставките на Крия ЙОГА!!! ако той не знае какво е това щастие, любов, страдание, грях, свобода и т.н. Това е все едно да се движи човек със завързани очи без да знае дори къде иска да отиде.



Тема Re: Що е грях? [re: oтБpaxмaн]  
Автор ratna ()
Публикувано07.10.10 22:08



Що е грях ?
Интересна тема си избрал .И отговора не мисля , че ще е еднозначен .
Западния свят свързва греха с нарушението на 10-те божи заповеди .
Източния свят който е по-широко поле и има много религиозни течения , където не се интересуват от тези 10-заповеди сигурно има интересно отношение към греха , меко казано

.
Да не говорим , че има талпи от хора , които не са запознати с Веданта , Будизъм ,Йога и т.н и от тях ще ми е интересно да науча , какво имат в предвид под грях или такова животно нема .
Кой трябва да ни каже какво е грях , авторитетните писания или прекия опит ?

Редактирано от ratna на 07.10.10 22:09.



Тема Re: Що е грях? [re: oтБpaxмaн]  
Автор vitaminko (член)
Публикувано07.10.10 22:19



Грях е ако действаш съвсем осъзнато против собственото си убеждение за това какво е добро.

Редактирано от vitaminko на 07.10.10 22:33.



Тема Re: Що е грях? [re: ratna]  
Автор ratna ()
Публикувано07.10.10 22:27



За просветления сигурно няма грях , защото греха се определя от двойката противоположности(добро-лошо, тъга-радост, топло-студено и т.н ) , в случая лоша , неприета постъпка е в основата на греха . А щом просветления се е издигнал над тези противоположности , то за него грях няма .
Иначе , който не е просветлен дава различни интерпретации .



Тема Re: Що е грях?нови [re: ratna]  
Автор vitaminko (член)
Публикувано07.10.10 22:41



Напротив точно просветленият е изложен на по-голяма вероятност да допусне грях, защото се предполага, че той знае какво трябва и какво не трябва, но това не пречи да действа според по-низши подбуди. Примерно просветленият знае, че ако яде много сладко ще го заболят зъбите. Затова ако въпреки това си знание просветления нагъва сладко и след това зъбите го болят той извършва грях. Грехът е един вид предателство към собствените ти убеждения. Докато един непросветлен идея си няма от какво може да го болят зъбите и ако ще до припадък да яде сладко и да вие от зъбобол той не извършва грях до момента в който не направи връзката между причина и следствие.

Редактирано от vitaminko на 07.10.10 22:42.



Тема Re: Що е грях?нови [re: vitaminko]  
Автор ratna ()
Публикувано07.10.10 23:02



Грехът е един вид предателство към собствените ти убеждения
А когато следвайки своите убеждения , накърняваш чужди убеждения , не е ли същото ?
Кой убеждения са по-важни твоите или на друг/и хора ?
И по-голям грях ли е да потъпчеш чуждите убеждения отколкото своите ?



Тема Re: Що е грях? [re: ratna]  
Автор vitaminko (член)
Публикувано07.10.10 23:24



А когато следвайки своите убеждения , накърняваш чужди убеждения , не е ли същото ?
Не ако това което върша считам, че е правилното и не се съмнявам в убедеността си. Това разбира се не пречи човек да прояви нужната доза емпатия и да погледне през погледа на другия. Аз лично предпочитам по-дипломатичния подход и диалога. Опитвам се да съм отворен и да възприемам тезата на отсрещната страна и ако тя ми допада и ме убеждава в правотата си мога да се откажа от своята позиция и да възприема чуждата като своя.

Кой убеждения са по-важни твоите или на друг/и хора ?
Моите убеждения са всичко, което имам. Но те не са дошли от нищото. Те са идеи и убеждения на други хора, които аз съм възприел и т.н. Важното е да ги възприемам като органична част от мен самия. Така, че идеите на другите хора, които ми допадат, които усещам като свои са важни за мен. Идеите на другите хора, които не мога да възприема или осъзная не са по-важни.

И по-голям грях ли е да потъпчеш чуждите убеждения отколкото своите ? Потъпкването може да бъде оправдано в определени случаи, най-вече когато нямаш технологично време и трябва да се действа бързо. Но при всички положения потъпкването няма дълготраен трансформиращ ефект, затова ако има условия то трябва да се избягва и да се подхожда с дипломация и просвещаване.

Редактирано от vitaminko на 07.10.10 23:26.



Тема Re: Що е грях? [re: oтБpaxмaн]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано08.10.10 02:08



Човек в живота си допуска грешки и когато ги допуска, ако е наред с психиката, се учи от тях и помъдрява. Учи се в бъдеще да избягва допускането на грешки, но знае, че винаги може да сгреши отново (след което отново да извлече необходимите изводи), като в същото време е отворен към усъвършенстване и възприемане на новото, без да си вярва, че знае всичко и че е безгрешен.

Това си протича плавно в практиката, в ежедневието, грешките и ученето от тях. Грешки ок - но за какво му е на човека да философства на тема "грях"? Това е по-скоро някаква юдейо-християнска мозъчна атака, която цели да внуши у хорицата чувство за непълноценност, а ти явно си попил от адаптираните към западния юдейо-християнски народ съвременни инду-ашрамаджийски тарикатски филосфствания в тази насока.

Разбира се с претенцията, че знаеш на 100% какво е "грях", ти се опитваш да се изтипосаш като някакъв източник на "правилния морал", т.е. изживяваш се като вид проповедник, месия, гуру. Не бих казал, че претенцията ти е "грях", но може би е грешка. Осъзнай я.





Тема Грях се изписва "пАапа" [re: oтБpaxмaн]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано08.10.10 08:34



Автор: oтБpaxмaн
Преди да изложа основната идея за "грях" - ПАПА


Грях се изписва "пАапа".

Редактирано от KREDOR™ на 08.10.10 13:32.



Тема Re: Грях се изписва "пАапа" [re: Tъpcaч_]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано08.10.10 13:11



В отговор на:

Автор: Tъpcaч_
Тема: Re: Грях се изписва "пАапа"

Грях се изписва "пАапа".


За да го изпишеш правилно трябва да сложиш само едно дълго "а", което се означава обикновено или с "А" или с "аа". Това, което си написал е погрешно.

При писане на български език никой не си играе да пише правилно санскрит. Някой да пише КРШНА? Няма такова нещо, всеки пише КРИШНА. Не е правилно и все пак така е прието. Някой неща ги побългаряваме и затова "Паапа" се пише "папа" на български.

Редактирано от KREDOR™ на 08.10.10 13:41.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.