Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:24 01.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Re: Отваряне на микроорбитата по Мантак Чиянови [re: diva.]  
Автор Anuel (Lord of Darknes)
Публикувано30.11.10 17:42



Тази вече я изтеглих, благодаря отново



И не е моя Силата и Славата, но Парите са си мои.

Тема Re: Отваряне на микроорбитата по Мантак Чиянови [re: Anuel]  
Автор huanji ()
Публикувано30.11.10 20:59



Като четеш, отваряй дума ако имаш неясноти.





Тема Re: Отваряне на микроорбитата по Мантак Чиянови [re: huanji]  
Автор Anuel (Lord of Darknes)
Публикувано01.12.10 10:34



ок



И не е моя Силата и Славата, но Парите са си мои.

Тема Re: Отваряне на микроорбитата по Мантак Чиянови [re: diva.]  
Автор Beдpocт ()
Публикувано01.12.10 23:56



Благодаря ти! Намерих там

книга



Тема Re: Я да питамнови [re: huanji]  
Автор kambam (татко)
Публикувано11.12.10 18:31



Да, напред и нагоре


Онзи ден минах на Ци чун, много лесно се усещат и концетрацията там е много приятна. След това упражнение реших да направя тестисно дишане, но вместо това като че ли вдигнах енергията и се получиха приятни тръпки в мозъка и после в органите. Много ми хареса
Дали не е по-добре да правя тестисно дишане (по-скоро завъртане на водното колело се казваше) преди отварянето?

На 30 години съм.

Веднъж докато се концетрирах по точките и фоновия шум изчезна, пак ми идваха мисли, но всичко беше много ясно. Друг път ми се случи подобно нещо докато се рахождах с дъщеря ми на село, изведнъж идва тишина и се чудя къде изчезнаха всички. Знаеш ли какви упражнения могат помогнат в тази насока?

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от kambam на 11.12.10 18:34.</EM></FONT></P>

Редактирано от kambam на 11.12.10 18:34.



Тема Re: Я да питамнови [re: kambam]  
Автор huanji ()
Публикувано11.12.10 19:42



Чудесно, задържането на енергията в тялото е причина за тези симтоми като моментна безпричинна тишина, раздвижване на енергията по микроорбитата и т.н. :)

Според мен на този етап не е за предпочитане да добавяш упражнения за допълнително нагнетяване, понеже може да се натрупа голямо количество енергия в главата и това може да стане неусетно. Не е задължително, разбира се, но е вероятно. Понеже нямаш странични признаци, може да пробваш с тестисното дишане по малко и ако нещо не се получи да свалиш надолу. Свалянето на силата след занимания пак си остава.

Ако става дума за първоначално активиране на топлината в корема и после в перинеума, може да свърши добра работа. Когато си задържал достатъчно дълго обаче, огънят става толкова осезаем че дори обикновено вдишване задвижва колелото. Изпуснеш ли силата през нощта, всичко изчезва и са нужни няколко дни за да се завърне.

Точките по гръбнака са доста по- приятни отколкото тези в меките тъкани, защото се усещат добре и лесно се издига топлината по тях.

За 30 години си о'к.





Тема Re: Я да питамнови [re: huanji]  
Автор Riddick. (непознат)
Публикувано19.12.10 03:57



Здравейте даоси. :)
Аз отскоро (от около 2 месеца) съм се захванал сериозно с микроорбитата (3-ти или 4-ти опит вече) и ако може да се вярва на книгата, в момента съм по средата на пътя.
Не карам точно по книгата, защото съм пробвал някои неща и съм прочел някоя друга книжка.

Когато за пръв път четох Събуждане на лечебната енергия чрез Дао реших че това е най-добрата книга за начинаещи - всичко си беше подробно обяснено, повторено и потретено на някои места. За разлика от други неразбираеми ръководства, това беше нещо много различно. След известно време обаче се убедих че Мантак Чиа се е престарал и то много за да го разберат "тъпите" американци и европейци. Поне за 4 неща мисля че не е трябвало толкова много да ги ... приспособява към нуждите, възможностите и разбиранията на западняците.

1. Позиция.
Мантак Чиа препоръчва седене на ръба на стола и това доколкото съм запознат със по-висшите нива на системата му, е нормалната позиция според него от първия до последния етап на системата. Единственото обяснение което дава за това е че на хората им е трудно да седнат спокойно в поза лотос и да издържат поне 30 минути, а освен това споменава че някои будистки монаси са се осакатили от прекомерно седене в лотос - това второто твърдение нещо ме съмнява. Мисля че можеше да предложи на читателите да пробват постепенно седеж с кръстосани крака, след това полулотос и накрая лотос. След като дава съвети за разстягане на сухожилията можеше да каже нещо и за усъвършенстване на позата. Може и да греша но позата лотос е най-препоръчвана от различни учители и това едва ли е случайно.

2. Дишане.
Мантак Чиа казва че не е нужно да се наблюдава и контролира дишането освен в началото на медитацията. Това е разбираемо като се има предвид как дишат повечето хора - сумтят, пъшкат, охкат дори да не се движат - ако му кажеш на някой да си контролира дишането със сигурност ще те помисли за луд. Мисля че поне можеше да каже че равномерното, спокойно, дълбоко дишане по време на медитацията е за предпочитане от неконтролираното дишане. Прав е като казва че има много различни техники на дишане но да казва че дишането не е чак толкова важно не го разбирам.

3. Контролиране на мислите.
За този сигурно най-важен проблем също казва че поне в началото практикуващия не трябва да се тревожи. Как да им каже на начинаещите че ако ума им е другаде нищо не правят - половината веднага ще се откажат. Но можеше поне да посъветва тези които са се заели сериозно да се опитват ежедневно да блокират мислите - първо за 10 секунди, после за 20, 30, 60, 1 минута, 2,3... Споменава че може да броиш вдишванията и издишаваният или просто да броиш за да не мислиш за друго но май никъде не казва колко важен е проблема.

4. Позицията на дан тиен-а.
Не мисля че съм чел или чувал някой друг майстор да казва че дан тиена е зад пъпа. Не че има точно определено местоположение с което всички да са съгласни, но останалите учители дават местоположението на дан тиен-а поне 1 см под пъпа, най-често 4-5 см под пъпа а на някои места ако не греша пишеше 8-9 см под пъпа което си е почти извън тялото. Разбира се на "тъпите" американци и начинаещите ще им е много по лесно да си намерят пъпа отколкото да мерят с линийка или пръсти да намерят някаква точка под него.

В някоя от следващите му книги може да е обърнал внимание на тия неща като се надява че читателите вече са напреднали ученици и ще го послушат - ще поживеем, ще попрочетем, ще видим.

Ян Дзюмин е обяснил всичко доста по-просто в няколко страници, тоест каквото е имал да каже за микроорбитата го е казал възможно най-кратко но нещо сякаш не е популярен колкото Чиа.

Тия неща които написах може да звучат като критика към системата на Мантак Чиа но всъщност това бих казал на всеки който започва да се занимава с микроорбитата по книгата му.
Все още съм му фен на майстор Чиа и така като гледам ако отнякъде не се появи някой 200+ годишен даос, или не разкодирам Джао Бичън, ще карам по неговата система.





Тема Re: Я да питамнови [re: Riddick.]  
Автор huanji ()
Публикувано19.12.10 11:51



Здравей.



Хубаво е, че има още практикуващи. Ако някъде има да добавиш нещо, или да споделиш нещо във връзка с твоята практика, продължавай.

Така е, Мантак Чия е писал книгата за абсолютно начинаещи и то по начин, по който всеки да може да практикува и да не си навреди. Според мен, това е за предпочитане, понеже става дума за сериозни неща и ако някой реши да се престарава може да си докара доста отклонения, включително и психични.

Ще кажа какво мисля по отделните точки:

Позиция.
Съгласен съм с теб и Цар Изрод, че позицията може да варира и пак да не се наруши практиката. Моята позиция е супер еретична - легнал по гръб със сгънати крака в коленете. Но установих, че така получавам пълен размах на белият дроб и всичко става много по- бързо понеже налягането в долната част на корема е много плътно. Разбира се, вдишването е в рамките на физиологичният оптимум, понеже прекомерното разширяване на белият дроб крие опасност от емфизем.

Ако трябва да заместим лотос с по- лека поза, то това е или сидхасана, или полулотос, но с десният крак отгоре.

Дишане.
Не трябва да се следи за дишането, понеже всеки начинаещ би се концентрирал несъзнателно върху самото дишане, а не върху усещанията в дадената точка. Но с времето може да се включи дълбокото контролирано дишане и то ще придвижи огъня от долния дан-тян. А без да има какво да завъртим, т.е. без осезаемото наличие на огъня, не може да се получи почти нищо. По тази причина се препоръчва и задържане на семенната течност, за да се повиши налягането от ци(огън) в тялото.

Има и бързо дишане, което разпалва пещта по подобие на ковашкият мях.

3. Контролиране на мислите.
Според мен, най - лесно се задържа вниманието в дадена точка, когато се следи за усещанията в нея, т.е. да се почувства мястото. И Мантак Чия точно това дава, ако прочетеш пак ще видиш, че се върти около тази идея.
Това е и метод в Йога, който сам съм изпитал и съм много впечатлен, понеже всички други опити за задържане на мислите са несигурни, понеже в промеждутъка между тях вниманието се отклонява. Целта е да се навържат като броеница отделни малки концентрации(до три секунди, понеже съзнанието остава в една точка точно до три секунди, след което се отклонява), които да предизвикат еднонасоченост в съзнанието.

Сигурно звучи идиотски, но това можем да го коментираме отделно, понеже би звучало така и за повечето йоги, но пък е въпрос на разбиране на процеса и практика. Това, което може да се провери, не е проблем.

4. Позицията на дан тиен-а.
Да, позицията на дан тян-а варира, но винаги е под пъпа. Обаче осезанието в пъпа е по- голямо и затова дава него като начало. Просто много лесно привлича вниманието. Впоследствие като се появи пещта се пренася в нея. Нали знаеш, че първоначално пещта не съществува и едва по- късно се появява(това е от Джао Бичън).

Кажи ми за Ян Дзюн Мин, къде е точно, да погледна.

На мен думите ти ми звучат като споделяне и трябва да се говори за слабите или неудобни места, за да се види от опита с кое може да бъдат заменени. А към Джао Бичън храня голям интерес и щом ти допада, значи ще има с кого да говоря по темата и да проверяваме в практиката. О-йе.



Тема Re: Я да питамнови [re: huanji]  
Автор Riddick. (непознат)
Публикувано19.12.10 16:33



Относно практиката ми - писах вече че от около 2 месеца съм сериозен. Накратко режима ми е следния - поне 3 медитации на ден по 30-60 мин (понякога може и 4, а в 3-4 случая се отпуснах и направих само 2 - зависи от свободното време, но около 6-7, 19-20 и 23-24 часа гледам да съм редовен). Позицията е с кръстосани крака като в момента преминавам към полулотос-а. В началото и 20 мин ми се струваха много но за около 35-40 дни свикнах да стоя така до 1 час. Дишането - правя си експерименти с право и обратно дишане като обикновенно част от вниманието ми е насочена непрекъснато към дишането. Относно спирането на мислите - правя каквото мога, боря се уж с тях и понякога имам успех, друг път не се получава. Концентрацията е предимно в дан тиен-а който засега съм го "сложил" на около 4-5 см под пъпа.
Относно усещанията и преживяванията - тук вече границата между реалността и фантазиите е доста малка и понеже съм виждал наживо няколко "енергетици" (а по форумите да не казвам какви бисери съм чел), предпочитам да не говоря много за това. Може би само трябва да кажа че в книгата си Мантак Чиа е обърнал достатъчно внимание на това което се случва с тялото и за някои неща съм се убедил че е прав.

Относно вредата от медитацията - Мантак Чиа твърди че страничните ефекти са силно преувеличени в повечето системи. На някои места съм срещал предупреждения че това или онова е опасно и не трябва да се прави без учител. Чувал съм че дори напреднали даоси са си увредили здравето с погрешно практики но това може да са само градски легенди. За психичните проблеми - чувал съм че част от хората в лудниците са попаднали там поради погрешна практика но те са по-малко от 1% :).

За еретичната позиция - легнал по гръб със сгънати крака в коленете - ако издържаш колкото време ти е нужно и не заспиваш защо да е еретична? Това за емфизема причинен от дълбоко дишане не го бях чувал но знам че това си е сериозна болест.

За това кой крак да е отгоре при лотоса или полулотоса е още малко рано да мисля но слагам десния отгоре - не мисля че някъде съм видял да препоръчват това но на снимките на повечето йоги които са в лотос, десния им крак е отгоре.

В отговор на:

Не трябва да се следи за дишането, понеже всеки начинаещ би се концентрирал несъзнателно върху самото дишане, а не върху усещанията в дадената точка.



Поне на мен не ми пречи да дишам дълбоко с корема и да съм съсредоточен върху дан тиена - не че не се разсейвам но мисля че тия 2 дейности не са взаимоизключващи се.

Контролиране на мислите.
Забелязал съм че е възможно едновременно да се концентрираш в дадена точка и да си мислиш за нещо - може би ще има полза от такава "разсеяна концентрация", но аз мисля в перспектива - за по-висшите нива смятам че лотоса, дълбокото дишане и абсолютния контрол над мислите са задължително условие. При отварянето на микроорбитата позата, дишането и мисленето може да нямат голямо значение но нататък съм убеден че имат и понеже тия 3 неща не се усвояват за няколко месеца съм почнал още от сега да ги усъвършенствам.

Явно имаш опит с различни методи за контролирането на мислите но не знам защо ги смяташ за несигурни. Дори само да броиш наум ще спреш много от прелитащите мисли.
Сигурно си пробвал метода в който ума е като котка а мислите са мишки - това според мен действа макар че все пак остава 1 мисъл. Може би ако се прави няколко месеца ще стане навик - ще видим.
Има един друг метод - прочетох за него в книгата "Портите на дракона" - идеята е след като възникне мисълта, да я прецениш критично и да издадеш присъдата си над нея - казваш си на ум "Това е така.", или "Това не е вярно.", или "Край с това." Постепенно мислите щели да намалеят и да изчезнат - колко е практичен метода не знам още, ще мога да каже нещо повече след някой друг месец.

За "скъпоценния котел който първоначално не съществува" - познато ми е отнякъде. :) Май на Джао първо трябва да му научиш наизуст книгата и след това ще я разбереш.
Видях в няколко теми че си му голям фен и май си разбрал някои от нещата за които пише - ако сме живи и здрави скоро може да те питам за това онова. За акумулирането на жизнеността гледам си писал в тази тема и имам някои въпроси но пък това си е вече нещо доста по-различно от микроорбитата. Ако можеш кажи засега само как се пише Джао Бичън на английски защото искам да намеря книгата на английски - имам някои съмнения че преводачите може да са спестили нещо. Търсих с гугъла и пробвах различни имена но не го открих.

В отговор на:

Кажи ми за Ян Дзюн Мин, къде е точно, да погледна.


Имах предвид книгата му "Ци гун - здраве и бойни изкуства". Има я в спиралата -
Това май не е цялата книга - мисля че съм чел нещо доста по-подробно от него или е била друга книга.
За системата на Ян Дзюнмин имах предвид че е по-просто обяснена защото в няколко страници дава всичко което трябва да се направи за отварянето на микроорбитата - указва местоположението на дан тиена - 3.8 см под пъпа и 0.8 см навътре, описва накратко двата основни канала като казва къде са по-тесни (нещо което Мантак Чиа не споменава, поне не с такива думи), спира се на правото и обратното дишане, на позицията на тялото, споменава че трябва да се медитира с лице на изток - това също липсва при Мантак Чиа. Държи на контрола над мислите - счита че медитацията се обезмисля ако съзнанието блуждае. Спира се и на страничните ефекти. Всичко това го е обяснил на около 15 страници в които има и доста картинки.

Освен това Ян Дзюнмин не се опитва да поднася информацията опростена до безкрайност - на мен ми харесва когато информацията е по-автентична, тоест непреработена макар че тогава е много по-трудна за разбиране. Малко се дразня понякога на спокойния тон на Чиа - как казва да не се безпокоиш ако нещо не се получи, ако сгрешиш нещо. Ще ми се да беше малко ... по-строг, по-неразбираем - нещо като Джао. :) Даоската алхимия е сигурно най-сериозната и най-трудната за разбиране система - според мен ако нямаш желязна дисциплина няма да постигнеш много, а Мантак Чиа сигурно се надява учениците му постепенно да придобият такава дисциплина.



Тема Re: Я да питамнови [re: Riddick.]  
Автор .:trinity:. (ली&)
Публикувано19.12.10 20:25



Мисля, че се пише Chao Pi Ch’en.

Мога ли да попитам от какви школи идваш, с какво си се занимавал преди да започнеш с даоските практики?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.