Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:36 01.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Re: Отваряне на микроорбитата по Мантак Чиянови [re: DarthVader™]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано22.10.10 21:09



Кечари мудра от твоите уста има двояко значение. Като обръщане езика към небцето и като вкарване на огнения език в кха. И едното и другото имат отношение към даоските практики.




Тема Re: Отваряне на микроорбитата по Мантак Чиянови [re: huanji]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано22.10.10 23:57



така е, но нарочно се стремя да се изразявам по-просто, за да бъде разбрано поне едното значение!

Силата е нищо без контрол.


Тема Re: Отваряне на микроорбитата по Мантак Чиянови [re: huanji]  
Автор totori (релакс)
Публикувано24.10.10 10:57



усещаш ли некакви психични или физични аномалии след всекидневната практика ако има такава....!



exo

Тема Re: Отваряне на микроорбитата по Мантак Чиянови [re: totori]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано24.10.10 11:37



Не, няма отрицателни психически или физически аномалии. Разбира се, ако не знам какво да правя, те със сигурност биха се появили. Това е и същността на тази тема, да споделя информацията свързана с практиката. Иначе, всеки може да прочете и в книгите всичко, което му е необходимо, но има период на избистряне и изплуване на знанието, през който дори да чете, пак не знае какво да прави. Нужно е време.




Редактирано от huanji на 24.10.10 13:20.



Тема Re: Гайда, Хо, Пи, Лек ветрец и пр.нови [re: huanji]  
Автор rigel3 ()
Публикувано29.10.10 11:40



"Няколко думи за заключването на енергията по Мантак Чия:"

Кратко допълнение към описанието ти: " въртене на юмрука по посока на часовниковата стрелка 36 пъти " по разширяваща се спирала, т.е. кръговете започват от пъпа, увеличават се и стигат горе до гърдите, а долу под стомаха. После 24 въртения наобратно е обратно по стесняваща се спирала.

Това упражнение е много важно да се прави, както и други при приключване на медитацията, за да се отведе енергията обратно в долния тан-тиен. Добре е да има подготвителни упражнение и преди медитацията, но завършващото е задължително. Добре е към него да се правят и другите, описани от Мантак Чиа, когато се приключва. В противен случай може да остане прекалено много енергия в някоя точка, особено когато не си затворил микроорбитата.

За засилената сексуална енергия: Мантак Чиа има книга точно по въпроса. Добре е дадените упражнения да се правят при увеличаването на енергията. Мисля в някоя от книгите си описваше да се научат преди упражненията за отварянето на микроорбитата.

Общо взето ако се прекали с концентрацията в дадена точка най-безопасно е да се отведе енергията в долния тан-тиен (под пъпа). Добре е да се започне с нея при недостатъчна енергия и чак след това да се отваря микроорбитата.

Трябва да се внимава също при концентрацията в точките, които съдействат за увеличаване или намаляване на кръвното. Мантак Чиа ги е описал подробно. Примерно аз навремето си мислех, че съм с високо кръвно (120-80), започнах концентрация за понижаването му. Успях да го понижа до 110-70, но започна да ми става зле. И какво се оказа: за тогавашната ми възраст 120-80 е нормално. Спрях медитацията в точката и всичко се нормализира. Следователно трябва да се внимава и да се измери кръвното преди упражненията. Ако нещо не се чувства човек както трябва, концентрациятията в долния тан-тиен регулира нещата. Това е единственото място, в което човек може да се концентрира без големи притесненията. Ако енергията стане прекалено много, тя започва автоматично да отпушва точките от микроорбитата и другите енергийни канали.



Тема Re: Ползата за медитациятанови [re: huanji]  
Автор rigel3 ()
Публикувано29.10.10 11:50



Мисля една от тях е за 5-те чувства или нещо подобно (не помня заглавияето). В една от книгите си имаше пълен план на системата и оттам можеш да ги видиш.

За дишането: много е важно, но в зависимост от даоската система някъде се оставя да си дойде естествено, при други се упражнява предварително, при трети с чигун (включва и двигателни упражнения). Добре е да се започне с чигун-а и медитация в долния тан-тиен до регулиране на дишането и увеличаването на енергията. Последната трябва да се натрупа и после да се отварят точките и меридианите.



Тема Re: Гайда, Хо, Пи, Лек ветрец и пр.нови [re: rigel3]  
Автор huanji ()
Публикувано29.10.10 20:18



Радвам се, че се включваш.



Не го описах в подробности, понеже го има в книгата на Мантак Чия, но е добре, че ти добави още щрихи. В този смисъл, кои други завършващи упражнения имаш предвид?

За коя книга говориш по отношение на сексуалната енергия, за да прочета какво имаш предвид, пък и ти можеш да разясниш. Ако забелязваш, работя по друга система - на Джао Бичън, а при него слаба сексуална енергия няма и в този смисъл нещата не опират до това да се повишава енергията, а да се циркулира по микроорбитата успешно. За което пък е необходимо преди това, тя самата да се отвори.

При прекаляване с концентрацията съм описал подробно какво да се направи в отговорите на Кам Бам. Понякога енергията не трябва да се отвежда директно в дан-тяна, а от мин-мън да се свали към юн-цюан и чак след това да се качи в дан-тян. Това се налага поради склонноста на енергията да се издига към гърдите и да предизвиква напрежение. Поне при мен е така и се наложи на няколко пъти да изтачам системата към краката и това ми свърши работа. Когато я отведа директно, се издига към гърдите. Което е индивидуално, разбира се.

Така е за кръвното, наистина има отношение. При мен лично не в дан-тяна, но в мин-мън е безопасно. Освен това от йога се оказа, че е отворен мушкащият канал и енергията се издига директно от перинеума през средата на тялото. Поради тези причини използвах мин-мън, а после включих и обърнатото дишане. Наложи се и да прескоча в един момент първата точка на гръбнака, като в последствие тя се отвори покрай мин-мън. Ако не го бях сторил, сигурно щях да се чувствам като печка лъч, но без файда за основната цел.

Редактирано от huanji на 29.10.10 20:19.



Тема Re: Ползата за медитацията [re: rigel3]  
Автор huanji ()
Публикувано29.10.10 20:28



Ако се сетиш за книгата, кажи коя имаш предвид.

Общо взето не минавам точно по пътя на Мантак Чия, понеже на мястото на ци-гун използвам асани и някои др. практики от йога. Твърде много би ми дошло всичко накуп, пък не съм сигурен, че е подходящо.



Проблемът с натрупването на енергията е...че не може да се натрупва. Ще обясня какво имам предвид. В началото се започва с концентрация в пъпа и се събужда горещината - ци или огъня. Така събудената енергия не остава там и търси начин да излезне. Било като сперма, било като издигане към гърдите. Заключването и обходният маршрут я спират, но щом се активира с концентрация, тя пак си търси изход. Въпросът е да й се даде изход надолу към перинеума и оттам към гръбнака. Затова се използват напътствията от учителите, за което съм им благодарен.



Тема Re: Гайда, Хо, Пи, Лек ветрец и пр. [re: huanji]  
Автор rigel3 ()
Публикувано30.10.10 23:53



Другите му книги са "Даоистка сексуална алхимия" и "Култивиране на мъжката полова енергия". Джао Бичън е описал нещата по-кратко. Доколкото помня да се култивира и да не се изразходва навън. Защото ако е недостатъчна (впрочем това имам предвид, а не слаба) няма как да се движи по микроорбитата. Не можеш да движиш нещо, което нямаш в достатъчно количество. При приключване (след въртенията около пъпа) може да се правят и масаж на лицето, ушите, бъбреците, колената. Под масаж имам предвид леки въртеливи движения (Мантак Чиа ги е описал подробно). После раздвижване на кръста и краката (особено ако позата е по турски или лотос).

Под отвеждане в тан-тиен имам предвид да се концентрираме в него, а не да я водим по меридиана или през точки. Така енергията сама си намира най-подходящия (най-добре отпушените точки) път да стигне до него и да се складира там. Затова и наблегнах на крайното приключване на медитацията чрез въртенията около пъпа именно в този начин на отпушване на микроорбитата - да не остане прекалено много енергия в някоя точка (с която се работи например). При теб се е случило енергията да има склонност да се натрупва в гърдите предполагам когато не си отворил още задния канал (вероятно като си стигнал до точката на врата или гърба). Ако тогава беше се концентрирал в тан-тиен (но не да водиш енергията до него), тя сама щеше да си намери пътя до него през мин-мън (защото той е директно свързан с тан-тиен). Аналогично и когато се опитваш да я отведеш към краката - тя опитва да стигне дотам, но канала на краката не е отпушен и тя отива където може - в тан-тиен. Впрочем добре е още в началото на практиката човек след като усети затопляне в пъпа да пробва да го "придвижи" към тан-тиен. Така нататък в практиката при необходимост винаги ще може да я складира там.

В мин-мън е безопасно доколкото той е свързан директно с тан-тиен, както и пъпа, и енергията, насочена натам, лесно стига до тан-тиен, ако е прекалено много. Но пак наблягам - няма смисъл да се опитваме да отвеждаме енергията до мин-мън или пъпа - само концентрацията в тан-тиен и казва да си намери най-подходящия път да стигне до него и да се складира. Затова и Мантак Чиа не описва при въртенията около пъпа къде да се води енергията; тя сама си намира пътя до него. Не е добре умишлено да концентрираш и задържаш енергията в мин-мън. Той е входна точка, енергията трябва да преминава/циркулира през него (както и през всички останали точки от меридианите), а не да се задържа там. Прекаляването в този случай може да те доведе до проблеми в кръста. В някой видове цигун въобще не се конкретизира върху движението по микро или макро орбитата, а върхи медитация върху долния тан-тиен. Тогава когато енергията се натрупа има 2 варианта: да се трансформира в по-висша или да се насочи по меридианите. А най-широкия меридиан е именно микроорбитата. Така енергията естествено я отпушва, когато му дойде времето. Мантак Чиа, а мисля и Джао Бичън, не наблягат на концентрация върху тан-тиен. Предполагам затова и на теб ти е по-лесно да усетиш мин-мън, а не тан-тиен. Предлагам ти да си направиш експеримент: когато започваш медитацията - сложи ръцете на пъпа. Най-добре е в тай-дзи възел, но ако не я знаеш позицията - сложи лявата отворена длан на пъпа и върху нея дясната длан. Когато усетиш затоплянето в пъпа, вместо да продължиш по микроорбитата, премести дланите малко надолу и се опитай да се концентрираш 3 цуна надолу и 2 навътре в корема - в тан-тиен. Не да водиш енергията (затоплянето) натам, а само насочи съзнанието си в тази точка. Би трябвало много скоро да усетиш затопляне там. Аз го усещам само като ти описвам процеса.

. Ако не успееш и затоплянето в пъпа изчезне, насочи се пак в него и повтори процедурата. Движението на енергията е следното: поема се енергия от външния свят (обикновено при вдишване), концентрира се в тан-тиен и се смесва с "вътрешната" Ци и оттам (издишване) се движи по микроорбитата или другите канали, където е необходимо!

За кръвното имах предвид специално да се обърне внимание (и да се измери преди медитацията) на 2-те точки, посочени за високо и ниско кръвно. Защото ако човек има ниско кръвно например и отдели също толкова време, колкото на останалите точки, може да доведе до още по-голямо спадане на кръвното. В този случай трябва да се наблегне повече на точката за високо кръвно. Точките са доста чувствителни и човек може да не се усети - аз го свалих от 120 на 110 за 2-3 дни! Просто трябва да се внимава!



Тема Re: Ползата за медитацията [re: huanji]  
Автор rigel3 ()
Публикувано31.10.10 00:26



Виж в книгата: "Трансформиране на стреса в жизненост...", стр. 115-136. Като го сравниш горе-долу е подобно на Джао Бичън. Мисля и в някои от другите му книги накрая има описани всички курсове и тяхната последователност.

"Общо взето не минавам точно по пътя на Мантак Чия, понеже на мястото на ци-гун използвам асани и някои др. практики от йога."

Не искам да критикувам методиката ти, но мисля, че така няма да можеш да разбереш и усетиш дадена система. Когато искаш да изпробваш дадена система, трябва да правиш за определен период точно това, което е описано в нея. Иначе ще кажеш: "тя не работи...", а аз ще ти кажа: "нормално е да не работи, защото не си я правил цялата, а само части от нея." Все едно аз да тръгна да се занимавам с хата-йога, обаче вместо асаните да бягам по 1-2 км. на ден. Познай дали ще имам развитие в хата-йога.

Затова ти предлагам следното: ако сутрин примерно се занимаваш с йога и друго, вечер се занимавай само с даоска йога. Или ако нямаш време намали наполовина нещата, които правиш в момента. Примерно ако стоиш в асана по 10 мин, сега стой 5'. Останалото време прави даоска йога, но си избери някоя система - на Мантак Чиа, на Джао Бичън или друг и я следвай точно. В противен случай няма как да разбереш ефектите от дадената система! Добре е да има няколко часа разлика между едната и другата система, затова и писах едната сутрин, другата вечер. По принцип не е добре да се смесват 2 системи, дори и да са сходни. Предполагам знаеш приказката за съзнанието и пълната чаша. Тук случаят е аналогичен.

"Проблемът с натрупването на енергията е...че не може да се натрупва."

Тук бъркаш. Не знам в индийската йога как ги разглеждат нещата, вероятно не е подробно описано. Пишеш "при концентрация се събужда горещината". Замисли се какво точно става - при концентрация насочваш енергията в точка и натрупаната енергия започваш да я усещаш като затопляне. Впрочем заболяванията се дължат на изразходване на енергията в съответното място; няма как да изразходваш нещо, което преди това си нямал като концентрирано, натрупано, складирано. Затова и главната цел на даосите е натрупването на енергия, складирането й и отпушването на меридианите, които с течение на времето са се запушили поради недостиг на енергия. Когато енергията се изразходва, човек се разболява; ако не се възстанови - умира. Да вземем пример сексуалната енергия - след като се изразхода при секс, трябва отново да се натрупа, за да може пак да се изразходва. И тъй като е много мощна и лесно се изразходва, затова и й се отделя голямо внимание. Затова и даоското сексуално кунг-фу спомага за увеличаване и натрупване на енергията и оттам по-продължителен и качествен секс. Представи си какво би станало, ако след изразходване не можеш да натрупаш и складираш сексуалната енергия: май повече от 1-2 пъти в живота си няма да можеш да правиш секс. То май и 1 път няма да може да направиш, защото тя се увеличава до степен да може да се изхвърли след определена възраст. Аналогично и с другите видове Ци в човешкото тяло: принципът е същия, само видът енергия, мястото и "складът" са различни.

Редактирано от rigel3 на 31.10.10 00:50.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.