Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:24 01.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: "Учител-ученик" извън практиката.нови [re: Пич Бoжи]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.09.10 02:17



Всичко почва от началото, ако питаш мен.

Зная много такива безсмислени мъдрости.(светът е ментален; йога е спиране на модификациите на съзнанието....) Видиш ли някой, който говори кратко и с подобни фрази, бягай! Или е идиот, който се опитва да изглежда мъдър или е сухар, който няма какво да каже и го прикрива зад заучени лафове.



Всичко се променя постоянно, това е единственото сигурно нещо - няма нищо сигурно! Пак заучена фраза!

___________



Тема Re: "Учител-ученик" извън практиката.нови [re: lYl 13]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано15.09.10 09:13



Интересно, имало и такива хора, които се мъчат да интегрират духовните учения в икономическите сектори.

Е, понятия като "духовно учение" и "икономически сектор", не ти ли се струва, че не се връзват, освен за материална печалба.

Като станеш "духовен" няма повече да се питаш.




Никога не казвай никога!



Тема Re: "Учител-ученик" извън практиката.нови [re: Пич Бoжи]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано15.09.10 09:29



Забележи как завиждаш на богатите, нещо което се забелязва като тенденция при теб. А истината е, че много от собствениците на капитала са балансирани люде, много по- напред от много бедните практикуващи, дето пращят от лицемерие.

Спомням си Лазарев, който разправяше как си е мислил, че твърде богатите са много нехармонични и загазили в материалното и когато вижда, че има доста хармонични хора из между тях се изненадва искренно.

Рок легендите завършват трагично по други причини. Да си идол на много хора, значи да получаваш от тях одобрение. Това е унищожително за душата и може да се издържи само ако любовта е много голяма. Под любов се разбира способността за лесно преминаване през трудни и болезнени ситуации. И понеже нямат подобен запас от любов в душите си, те са принудени да се самоунижават, за да се съхранят.

Нищо не е случайно, а бъдеще има, както и минало. Настоящето е пресечената им точка, областта на рикошета. От него може да се променят и миналото и бъдещето като енергия, но това не значи, че ги няма.




Тема Re: "Учител-ученик" извън практиката. [re: paparosko]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано15.09.10 10:36



Печалбата в по-добрия случай е средство за постигане на други цели, а не крайна цел. От тази гледна точка в икономиката може да се интегрира всяка една идеология, като нейното оцеляване в един по-дълъг период зависи разбира от това доколко може да бъде адекватна на реалността, на човешката природа. Всички насилствени спрямо естественото състояние на човека идеологии, дори наложени за известно време в практиката, рано или късно си отиват.

Що се отнася до духовността - при такива като тебе думата "духовност" е една претенция на егото - претендираш, че си духовен, но самата претенция те прави арогантен и надут, следователно не-духовен. Затова и по принцип избягвам използването на тази дума - щото с нея най-често парадират надути, неадекватни и глупави пуяци като тебе.

Редактирано от lYl 13 на 15.09.10 10:46.



Тема Re: "Учител-ученик" извън практиката. [re: mo32®]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано15.09.10 10:44



Ей пак почна да праскаш едно към гьотюря твърдения в стил "тъй-ла-село-ла". Ученията еди-какво-си, сякаш ги познаваш всичките до едно. Въздържай се малко от категорични изказвания бре, мурету ней ду кулени. Не си вярвай, че си толкова наясно с нещата.

Що се отнася до съвестните граждани - ами точно такива си следват ученията, ето и ти си такъв един съвестен гражданин, макар и от селски произход, един вид - момче-мераклийче, увлякло се по разни отвлечени мистицизми. Съвестните граждани, неудовлетворени от обикновените цели на ежедневието, търсят нещо отвъд и така се захранва духовния пазар в наши дни.

И накрая въпросите ти, кой от кой по-идиотски, показват как си се ръгнал в категоричните "тъй-ла" изказвания, без да си наясно изобщо за какво става дума и се оплиташ като пате в кълчища. За какво например на някой ще му е нужно да води същия живот като някой друг, бил той и учител? Защо трябва да подражава, не трябва ли да открие собствената си уникалност и да разцъфти в нея? Дали наистина едно учение се следва или се живее? Какво е следването и има ли то общо с разбирането?

Всяко едно изречение от постинга ти е пропито с идиотизъм.



Тема Re: "Учител-ученик" извън практиката. [re: lYl 13]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано15.09.10 10:57



Струва ми се, че доста тежко изживяваш когато каже нещо, което не ти изнася и почваш да си го изкарваш. За какво въобще пускаш тема, ако не си готов да дискутираш.

Това е форум, всеки би трябвало да си каже думата, па тя истината винаги е някъде ооколо...




Тема Re: "Учител-ученик" извън практиката. [re: huanji]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано15.09.10 11:00



По темата все още не е възникнала дискусия, има категорични мнения, които означават всъщност начало и край на дискусията.

Аз не казвам, че съм открил отговора на въпроса и макар че всички отговорили по темата имат претенцията да са го открили на 100%, техните отговори не ме удовлетворяват.



Тема Re: "Учител-ученик" извън практиката. [re: lYl 13]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано15.09.10 11:32



А ти какво очакваш, всеки си има мнение. Като не те удовлетворяват, което е видно

, предложи други.

Ето, аз съм на тази вълна и ми се върти нещо подобно на теб, но все още не ми е избистрено.




Тема Re: "Учител-ученик" извън практиката. [re: lYl 13]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано15.09.10 12:10



Нарочно те настъпах, от дребнаво любопитство, да видя как ще реагираш. С теб се знаем, така че беше излишно, затова спирам.

Ще давам пример със себе си. Така е честно и редно.

Прочетох цялата "Бао Пу Дзъ". Преди я смятах за многословни приказки, но се оказа, че зад странния превод на български и зад метафорите и специфичния език, се крие биографията и опита на един човек и даос. Най-ценното е, че той описва всичко: съмнения, страхове, трудности...

Още докато я четях, започнах да имам горчив вкус в устата. Човекът описва защо един даос трябва да напусне семейството и социалната среда и какви трудности е изпитал той с това. Накратко: ако правиш това, което правят всички хора, ще постигнеш същото, каквото постигат всички хора. Казано по друг начин: ако водиш живота на своите родители, ако използваш същите житейски средства, тогава ще имаш и същите резултати и съдба.

Замислих се и открих много малко разлики между живота, който водя и живота, който водят моите родители. Толкова малки и пренебрежими, че с чисто сърце мога да кажа, че даоските или каквито и да било практики са просто хоби, не по-различно от това да събирам марки или да отглеждам рибки.

Всичките ми претенции се изпариха! Не съм променил нищо, а съм се заблуждавал, че практикувам нещо си!

Не мога да дам съвет на никой, но за себе си съм убеден, че ако човек иска да следва дадена система, трябва да следва цялостно. Всичко останало е половинчато и следователно - частично и непълно. Вярно е носи ползи, но не е това Пътя. Лошото на частичното познание е, че води само до заблуда и безпочвени претенции.

"Суетата се преструва, че е това,
в което никога не може да се превърне - истината"

Това е тъжната истина! И все пак един безполезен съвет: видите ли някой, който претендира, че от 20-30 години се занимава с някакво учение, винаги имайте едно на ум и вижте как живее. Ако нищо не е променил в живота си и живее като всички останали хора, значи само се заблуждава и заблуждава другите.

Поне ще се опитам да спра да заблуждавам другите!



___________

Редактирано от mo32® на 15.09.10 12:18.



Тема Re: "Учител-ученик" извън практиката. [re: mo32®]  
Автор diva. (свободна)
Публикувано15.09.10 12:23



А какво ще кажеш за капана на духовното развитие?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.