Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:48 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Що е знание и що е осъзнаване в Йога!  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано17.07.10 14:05



Работата е там, че целта на йога е да се получи „знание” и да се научи човек да започне да „осъзнава”. Но какво е това ЗНАНИЕ и какво е това ОСЪЗНАВАНЕ?

99 и 99 процента от хората хабер си нямат що е това "осъзнаване" и що е това "знание" в Йога. При това се пишат специалисти, пишат се йоги, пишат се учители и гуровци. Глупости има на всяка крачка. Тъпунгерска работа.

Тема Re: Кой е mistri [re: DarthVader™]
Автор blue orchid (practitioner)
Публикувано 10.07.10 08:10
това да не беше като изказването на Салвадор Дали: 'единствената разлика между мен и един луд е, че аз не съм луд'


Това изказване на Орхидеята е цялата тайна! Колко са успели да го забележат друг е въпроса.

There is only one difference between a madman and me. The madman thinks he is sane. I know I am mad.
Salvador Dali
Превод:
Има само една разлика между мен и лудият. Лудият мисли че е нормален. Аз знам че съм луд.


Салвадор Дали се е държал често като луд. Веднъж като рисувал една известна красавица, за неин най голям шок, без да я познава добре, изведнъж си извадил половият член пред нея и започнал да мастурбира :)

Не казвам, че Салвадор Дали е бил просветлен но има нещо близо до просветлението. Онова което прави разлика между знанието на просветлен човек и обикновен човек е че ПРОСВЕТЛНИЯ ЗНАЕ какво прави. Просветленият знае какво мисли, знае как това се възприема през очите на другите също. Той не е центриран в себе си, не се е самозабравил. Може да се види от страни. Лудият не може. Лудият изцяло се идентифицира, самозабравя се. Хабер си няма какво става с него и с неговият ум. Не може да се наблюдава, не може да се осъзнава. Лудият живее в една черупка направена изцяло то неговите мисли, от неговата гледна точка, от неговото обуславяне.

Човек който има способността да „ОСЪЗНАВА” правилно, „ЗНАЕ” как да излезе от тази черупка, от този затвор на мисълта. Това е целта на йога, това е целта на медитацията, това е истинското знание.

Хората винаги създават някаква черупка, някакъв умствен затвор. Всяка мисъл е вид затвор, вид ограничение, вид гледна точка. Чрез йога се отива отвъд всякакви подобни ограничения, отвъд всякакви подобни черупки на мисълта.

Дори обикновените хора с в известна степен „луди”. Защото те също живеят в подобни мисловни черупки, мисловни затвори. Всеки „нормален човек” се е затворил в черупката на своето образование, на своето богатство, на своите негативни мисли, на своите успехи или неуспехи. Няма „ЗНАНИЕ” за това. Нито пък знае как може да „ОСЪЗНАЕ” положението в което се намира. Просто спи. Един спи като мюсюлманин, друг спи като християнин, трети като дъновист, четвърти като йога, пети като българин, шести като китаец и т.н. Всички тези „етикети” които имаме: добър лош, богат и беден, учен прост, циганин, турчин, стар и млад, красив и грозен, са все черупки. Как да се излезе от тях?

Салвадор Дали казва: Аз знам че съм луд.

Това е трика, да се ЗНАЕ. В момента в който човек знае, той вече НЕ Е!!!!!

В момента в който човек знае че той е турчин, циганин, богат, беден, учен, прост и т.н. той вече не е!! Този вид „знание”, този вид „осъзнаване” ОСВОБОЖДАВА!! Човек трябва да разбере че неговото истинско АЗ е именно тази потенциалност да осъзнава!!! Не онова което осъзнава а онова с което осъзнава!!!!

Човек получава освобождение моментално в момента в който се осъзнае.

Ако някой има болка, в момента в който осъзнае болката и я приеме, тя изчезва. Да я види правилно, значи да я приеме и да се дистанцира от нея, да каже че болката е една илюзия, едно умствено творение на неговият мозък. Болката е нещо което може да бъде осъзнато. Онова което осъзнава болката е нещо съвсем друго.Двете са различни неща. Това знание за разликата между осъзнаващият и осъзнаването е истинската Джнана Йога. Това е истинско ЗНАНИЕ!!

Когато човек започне да прави разлика между познавача и познаваемото, тогава той придобива истинско знание.



Тема Re: Що е знание и що е осъзнаване в Йога!нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор varadave ()
Публикувано17.07.10 14:17



Що е знание и що е осъзнаване в Йога!

че то знанието без осъзнаване не е знание...
А в йогата не знам ти ще ми кажеш...



Тема Re: Що е знание и що е осъзнаване в Йога!нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано17.07.10 15:26



"Истинското познание е да знаете какво е Бог. И ако това е Бог, тогава как можете да подозирате каквото и да е? Как може да се опитвате да анализирате? Това е Бог! Това е Всемогъщият Бог, който знае всичко, който прави всичко, който се радва на всичко!

Това е гнйана, познанието, истинското познание, чистото познание. Не познанието за чакрите, за вибрациите, за Кундалини, а познанието за Всемогъщия Бог. И това познание не е на умствено ниво. Повтарям отново, че то започва от сърцето и отива в мозъка. Нещо, което идва от вашето преживяване на Радостта и покрива мозъка ви, така че той не може да го отрича повече."-Шри Матаджи



Тема Re: Що е знание и що е осъзнаване в Йога!нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано17.07.10 18:42



Продължение на темата, това е една дискусия! Изключително полезен пример със сахаджийката Гергана, която предполагам е или нещо измишльотино на Търсача или е негова жертва! Та това момиче не разбира че е във същото положение в което се намират лудите за които говори Салвадор Дали!





Тема Re: Що е знание и що е осъзнаване в Йога!нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджмедитация)
Публикувано17.07.10 19:13



Гергана за 5 месеца постигна Нирвикалпа със СЙ, докато на теб май ще ти трябват още 5 живота.

Ако може модераторите да разрешат на Гергана да пише тук.
Ще бъде полезно за много хора.



Тема Re: Що е знание и що е осъзнаване в Йога!нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (practitioner)
Публикувано17.07.10 19:36



В отговор на:

Един важен урок!! Що е материално? Всичко което може да се осъзнае е материално. Онова с което се осъзнава е нематериалното.

Не искам да влизам в спор тук с Имаго, който сигурно ще побърза да каже че съзнанието е също материя. Ще трябва да седнем с него на сериозен дебат в който да уточним как стоят нещата. Моето разбиране за съзнание във Йога на Патанджали е различна от тази на Имаго! Аз съм привърженик на теорията че съзнанието е вид отражение на Пуруша върху Сатва! Без Пуруша съзнание не може да има. Но това ще го дискутираме друг път на дълбоко




че в санкхя пуруша не е материя - не е. ама не ми казвай, че ти извеждаш пуруша извън мозъка? :)

в безкрайните небеса сияе образът на Хаоса

Тема Re: Що е знание и що е осъзнаване в Йога!нови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано17.07.10 20:05



В отговор на:

Автор: blue orchid
Тема: Re: Що е знание и що е осъзнаване в Йога!


че в санкхя пуруша не е материя - не е. ама не ми казвай, че ти извеждаш пуруша извън мозъка? :)


Не те разбирам какво искаш да кажеш но... По принцип когато се говори за мозък, не трябва да се говори за Пуруша!!! Когато се говори за съзнание, тогава да, може да се споменава Пуруша. Но мозъка няма место в Санкхя и Йога. Когато се говори за мозък, тогава трябва да се говори за съвремена наука!!


Та в Санкхя и Йога до колкото разбирам СПОРЕД ИМАГО съзнанието е вид материя, Пракрити която няма абсолютно нищо общо с Пуруша. Според Имаго до колкото разбирам Пуруша е напълно откъсната от Пракрити и затова и от съзнанието.

Моето разбиране на Йога и Самкхя е че Пракрити тоест материята, това са трите гуни. Една от тях, Сатва, която е най чистата има способността да отразява Пуруша. Това отражение на Пуруша върху Сатва е онова което наричаме съзнание. Така съзнанието е невъзможно без Пуруша и има известна корелация между двете. Не е възможно да съществува съзнание ако няма Пуруша.

Ще трябва да направим една сериозна дискусия с Имаго по този въпрос, но това ще стане по натакък.

Иначе моето лично мнение се различава от това на Санкхя и Йога и напълно съвпада с личното мнение на Имаго и твоето също!!

Съзнанието е свойство на високо организирана материя под формата на мозък и субективно отражение на обективната действителност!

Точка, това е, друго няма

Съзнанието не може да съществтува отделно от материята. То е свойство на материята. Така както по простите форми на материята имат свойствата на електропроводимост, на топло проодимост, на твърдост, на отражение, и т.н. и т.н. По същият начин един компютър има далеч по сложни свойства от това на една обикновенна жица или един транзистор. Един компютър има сложни свойства защото е далеч по организирана структора на материята.

Мозъкът е най високо организираната материя позната за сега на човек. Той има и най сложните свойсва, това на съзнание!! Но съзнанието е само вид свойство, не е нещо което съществува отделно и хвърчи там из въздуха както казват Йога или Веданта.

Редактирано от oтБpaxмaн на 17.07.10 20:31.



Тема Re: Що е знание и що е осъзнаване в Йога!нови [re: oтБpaxмaн]  
Автор blue orchid (practitioner)
Публикувано17.07.10 21:20



да, прав си, че е по-точно да се говори за съзнание, отколкото за мозък, но аз умишлено натвърдих на мозъкът, за да разбереш, че се опитвам да подчертая материалистичната позиция :)))

казваш, че не си ме разбрал, ама ми обясни сякаш си ме разбрал :)))



хъм, доколкото пък аз зная, въпросът за отношенията между пуруша и пракрити е мястото, в което самкхя бие много на кухо. проблема идва от това, че пракрити сама по себе си не може да съзнава, за да е способна на това се нуждае от пуруша. пуруша, обаче, не може да се свързва с нищо, защото по собствената си природа е бездейна и няма как да влезе в никакви отношения.

все пак подобно свързване трябва да има, защото има обусловено съзнание. така се стига до идея за една илюзорна връзка между пракрити и пуруша - 'самйога' /илюзорно свързване/.

гради се една философска постановка как всъщност става това, ама аз въобще не й обрънах внимание, защото ми се вижда като компенсаторно решение на неразрешим философски проблем, без практическа стойност.

иначе проблема как се е появила първата васана или как се е появило обусловеното съзнание е много съществен, но и според мен /според моите васани/ адекватни теории в миналото едва ли ще се намерят, това е проблем на бъдещето и на невронауките :)))

в безкрайните небеса сияе образът на Хаоса


Тема Re: Що е знание и що е осъзнаване в Йога!нови [re: blue orchid]  
Автор Пич Бoжи (харизма)
Публикувано17.07.10 21:57



Не филасофствай.



---------
То не се става така лесно човек...


Тема Re: Що е знание и що е осъзнаване в Йога!нови [re: blue orchid]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано17.07.10 23:04



В отговор на:

Автор: blue orchid
Тема: Re: Що е знание и що е осъзнаване в Йога!
да подчертая материалистичната позиция


Така така, добре пишеш

И аз се съгласявам с теб

Колкото повече се ровиш в религиите толкова повече се натъкваш на очевадни противоречия. Причината за това е че в основата си всяка една религия е основана на фантасмагории и е плод на болният мозък на някой светии които в последствие се използват от тарикатите полититци




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.