Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:43 21.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Комплекс за диск.херния,травми,физическа кондициянови  
Автор alkor1 (ентусиаст)
Публикувано18.03.10 17:00



Здравейте,
Искам да започна комплекс от асани и упражнения за следните проблеми:

Имам дисков пролапс в лумбалната област. Също така стари травми в коляното и рамото които още не са отшумяли.
Физическо състояние: Слаб имунитет, обща физическа отпадналост,леност и да изправя стойката си.

От 3 години не съм спортувал активно, болките в кръста се обаждат при най- лекото натоварване, в момента дори не тичам, решил съм да се взема в ръце, защото с правене на нищо само ще си влоша положението.

1.1 За кръста извадих от книгата на Айенгар няколко асани (скакалец,лък,змия,куче,рало, камила,крокодил и класическите Ширшасана и Сарвангасана (челна стойка и свещ). Преснимал съм си тези асани защото най-подробно са изложени.

1.2 За коляното и рамото и първият фаланг на показалеца (и той се обади; стара болежка,а мислех скоро да се записвам на пиано :( ) - абе чувствам че сте се разпадна ако примерно отида на изпит в МВР школата на физическа тест- ще се разпадна.



Ходил съм няколко пъти в зала по йога, тренирал съм и малко бойни изкуства, и мисля сам да започна вкъщи, видях в първата тема линкове към видея показващи основни пози, но си мисля дали да не отида при някой опитен йога или да се консултирам с кинезитерапевта ми за всяка една от позите дали са благоприятни в моя случай. Имам един комплекс от чисто физически упражнения за развиване на коремната и гръбната мускулатура и някои релаксиращи гърба.

3. Ръководство?!
Понеже книгата на Айенгар ми се стори за хора които искат да се отдадат на йогата, съм хвърлил око на тази, като домашно ръководство: "Йога: Пълно ръководство"

Видях че в нея са застъпени всички по-важни неща за един начинаещ, има компекси, за медитацията, хранене...

4. Кратък сутрешен комплекс за "събуждане на тялото"

Преди година почнах да правя петимата тибетци, после спрях, а малко след това ми се влоши състоянието и реших че не бива да ги правя.

- Какво бихте препоръчали да правя сутрин след ставане (или един час след това) , преди хранене - комплекс за 10-20минути?
5. Упражнения за подобряване на паметта.
-Стойката на глава четох че много благоприятства; други ?

- Идеята е ежедневно като правя асаните, специалните физически упр-я за мускулния "корсет" -след месец, два да почна с плуване, колоездене и още няколко месеца нещо по-сериозно/натоварващо: БИ, катерене, малко фитнес, че съм заслабнал доста или някой спорт, да продължа както преди

Редактирано от alkor1 на 18.03.10 17:52.



Тема Re: Комплекс за диск.херния,травми,физическа кондициянови [re: alkor1]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано19.03.10 08:43



Този пролапс е сериозна работа, трябва специалист да ти види снимката и да даде насоки.

Какви са диагнозите на колянната и раменна стави?

При всички положения, тялото се подчинява на закона на материята. А той е, че материята се стреми да се разпадне. Затова в момента в който спреш да се грижиш за тялото, то те предава...

Йога е най- вече за предотвратяване на заболявания, не за лечение. Но ако попаднеш на хора с опит, може да е полезна в определени насоки и заболявания.

Мен ако питаш, заеми се с даоските практики за запазване и развиване на енергията, те ще засилят цялото тяло и имунната система.






Тема Re: Комплекс за диск.херния,травми,физическа кондициянови [re: alkor1]  
Автор dobrindebulgaria (непознат )
Публикувано19.03.10 16:46



Zdravej sustojanieto ti mi e do bolka poznato.Az sum taka ot 15-20 godini.Naj-dobre e da otidesh v Stara Zagora.Kachvash se na avtobus nomer 7 i otivash v selo Hrishteni.V neposredstvena blizost do seloto ima edna lekovita hrishtenska prust.Naj lekovitata prust v cjelija starozagorska oblast.Aaaa ne zabravjaj da si vzemesh lopata ili pari da si kupish lopata.Popitaj horata,kude tochnomoze da kopaesh i zapocni...





Тема Re: Комплекс за диск.херния,травми,физическа кондициянови [re: alkor1]  
Автор KREDOR (кирилизатор)
Публикувано23.03.10 11:58



... дисков пролапс в лумбалната област

Уткатасана е позата за такова състояние като при теб (т. нар. "йогистки стол").




и все пак за теб са тези при, които ръцете са над главата. Когато са пред тялото ефекта е основно върху бедрата.

Изпълнение
Изходно положение: прав със събрани крака, ръцете до тялото, дланите отстрани на бедрата. Вдишвайки повдигаме ръцете встрани докато дланите се долепят над главата. Издишвайки свиваме коленете и приклякаме (в най-идеалното положение бедрата са успоредни на земята). Задържаме позицията няколко дихателни цикъла (дишаме гръдно през носа). Погледът е към събраните над главата длани или напред. Когато почувстваме достатъчна умора - изправяме се издишвайки и едновременно плавно сваляме ръцете отстрани на тялото.

Мула бандха още при заемането на позата, задържане през цялото време и отпускане едва след като дланите са отстрани на тялото.

Трудности и грешки
Подред:
- още при заемането на изходното положение някои хора не долепят стъпалата плътно едно до друго.;
- дланите ако е трудно да се държат заедно, можем просто да сплетем пръсти;
- при приклякването има тенденция коленете да бягат и да се отварят - трябва да са долепени заедно;
- вече в клекнало положение ръцете се свалят напред (особено при вдървени рамене);
- дишането става предимно коремно (тук наистина има различни становища, едни гласуват за коремно дишане, други за гръдно. моите аргументи е в полза на гръдното: 1) при тази позиция коремната стена е по-добре да е стегната за да поддържа тялото. 2) повдигнатите над тялото ръце способстват упражняването на гръдно дишане).
- мула бандха напълно отсъства. Това е много важен и ключов момент за цялата поза;
- петите се отлепят от земята. Стъпалата трябва да са плътно на пода през цялото изпълнение;
- погледа "играе", най често към пода;
- при изправяне се залита.

Наглед позата е проста, трудността до голяма степен идва от силовия и елемент. Липсват силни огъвания/извивания, проблем в обема на движението е не толкова в приклякването, колкото държането на ръцете нагоре изправени и долепени.

Има голяма разлика между това да повдигнеш ръце първо и после да клекнеш и да клекнеш и да вдигнеш ръце - правилното е първото.

Въздействие
на втората картинка е показано именно стягането на дългите гръбни мускули - това, което те интересува теб.

Допълнително
Айенгар в "Светлина върху Йога" пише, че утката означава "мощен, буен, бесен, с променливи настроения". От там идва и нашата дума "откат" за пушка/оръжие. Именно за да се балансира тази буйност, в същия комплекс е добре да влезе и поза успокояваща нервната система - например свещта.



Тема Re: Комплекс за диск.херния,травми,физическа кондициянови [re: alkor1]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано23.03.10 19:59



Здравей, аз имам само повърхностна представа от йога, но ще ти дам няколко съвета като рехабилитатор и не само (основани на предположението, че имаш най-честия тип дискова херния - и преди всичко, че твоята не е медианна - нали не е?).

Първо: бъди сигурен, че състоянието може да се преодолее. Не че пролабиралото ще се върне, но организмът разполага с огромни възможности за адаптация - не започвай с мисълта, че това е нещо невъзможно.

Второ: в началото задължително избягвай упражнения с усукване. Не отричам ползата от тях, но преди да си се стабилизирал, може да провокират изостряне.

Трето: мускулите, които трябва да се подсилват преди всичко, не са тези на кръста, а коремните (донякъде и тези, които повдигат прав крак от легнало положение на гръб). Слабите коремни мускули водят до изкривяване на гръбнака назад или назад-встрани - именно такова изкривяване увеличава притискането и, съответно - болката. Започни със засилване на коремните мускули в различните им дялове (мисля, че и в йога трябва да има упражнения за тази цел). Освен класическата коремна преса - трябва да се започне много внимателно и постепенно, друго упражнение: сядаш на пода, леко повдигаш краката изправени, изпъваш ръцете към тях, така че да балансраш на седалището. Третото е повдигането на прав крак от легнало положение - ако не може прав, нека да е сгънат в коляното, без болка!!! Различните дихателни упражнения в йога също влияят върху коремните мускули.

Мисля, че свещ е много полезна - преразпределя тежестта, може нервните коренчета, които са били притиснати, да се освободят. Сигурно и рало, но с него - по-внимателно!

Има една система, при която се прави упражнение от рода на Кобра, но в началото се извиваш съвсем леко назад, само на лакти - и само ако не провокира болка - но затова пък лежиш по корем облакътен продължително време - започваш с 5 мин. и продължаваш до 20 - все едно че четеш вестник.

И последно: различни очистителни процедури мисля, че са много полезни в случая. Аз знам за случай, при който болките са спрели едва след 4-дневно гладуване на вода и лимон, съчетано с изчистване на червата, провеждано всеки месец.

Желая ти успех, сигурна съм, че йога може да ти помогне, но обърни внимание на съветите - особено за усукването



Don't tell me what I can't do

Тема Re: Комплекс за диск.херния,травми,физическа кондинови [re: amazonian]  
Автор alkor1 (ентусиаст)
Публикувано24.03.10 13:48



Мерси за съветите!
комп. томография е от преди година, от тогава насам имам големи подозрения че нещата може да са станали по-зле. Преди около 6месеца си правих ЯМР на коляното (нищо му нямаше) та, нз дали пак ще може да ми дадат за ЯМР на кръста тоя път.

Диагнозата е следната:Л4-Л5 Дискова протрузия, стенозираща двата неврофорамена, повече този вляво.
Л5-S1 Медианен дисков пролапс

Нещо не мога да си го представя, щом е медианен - е по средата, но отпред или отзад?
За четене на лакти в кревата -след 2-3 минути почвам да усещам дискомфорт в проблемните дискове (тази поза на кобра малко мога да я задържа). Ако спя директно на корем - пак ми се схваща. Най удобно ми е настрани, на леко кълбо или по гръб със свити колене( при четене на книга го правя), като се изпъна по гръб пак имам дискомфорт. За да илюстрирам, котешката поза , при ипзъване на гръбнака нагоре - усещам най-добре облекчение, докато обратното (потъване, корема се изпъчва напред) усещам го неприятно.
Извода ми е че явно в задната част ми е изтичането?!
По снимката никак не се ориентирам :(

Имам и хондроза в тази област (извивката не е правилната).
От 3-4г не ставам напред, а само настрани като си помагам с ръцете главно, в резулат- слаби коремни мускули, както и околните и гръбните.
Най-неблагоприятната ми поза е седене на стол (още повече на нисък стол).

Какво бихте казали за тази книга, много се колебая дали да не я взема и да пробвам.


има и кратък преглед.

Упражнения има най-различни, мога ли сам да определя, чрез практиката кои ми влияят най-добре и като превантивна мярка да спирането при поява на болка по време на изпълнение - гаранция ли е това, че няма да си навредя?! Защото дори инструктор да ми каже какво да правя- аз най-добре знам какво чувствам?!

Преди няколко дни ми се обади глезена (основата) и правя крачка със пръстите ме заболява, явно е стара травма или от това че имам свличане на надлъжните сводове. Мога ли по някакъв начин да го раздвижа и да се намести по някакъв начин, не съм правил нищо което да е предизвикало тази травма.

За коляното и рамото със неотшумялите травми, какво мога да правя за да ги раздвижа и да усиля оздравяването? В книгата на Айенгар не си спомням дали имаше нещо писано по този въпрос?!

Въздействие
Тук на втората картинка е показано именно стягането на дългите гръбни мускули - това, което те интересува теб.


Позата ще в пробвам, но мен по-скоро ми трябва предимно за релаксация, премахване на напреженията отколкото да развивам мускули с асаните, което също ми трябва де, но за там има едни физически упр-я които правя.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от alkor1 на 24.03.10 13:49.</EM></FONT></P>

Редактирано от alkor1 на 24.03.10 13:54.



Тема Re: Комплекс за диск.херния,травми,физическа кондинови [re: alkor1]  
Автор dobrindebulgaria (новак)
Публикувано24.03.10 15:31



Praktikuwal si bojni izkustwa.Pravil si njakavi asani po knigi i ne iskash da razchitash na instruktor,stoto si mislish za nesto poveche ot nego.Namirash se na naklonenata ploskost na zadunenata ulica.Na kolko si godini i koe koljano te boleshe?



Тема Re: Комплекс за диск.херния,травми,физическа кондинови [re: dobrindebulgaria]  
Автор alkor1 (ентусиаст)
Публикувано24.03.10 15:52



Ляво коляно, 25.

Варианта със специалист - не съм го изключил.

Редактирано от alkor1 на 24.03.10 16:12.



Тема Re: Комплекс за диск.херния,травми,физическа кондинови [re: alkor1]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано24.03.10 17:07



Медианна херния означава, че тази част от диска, която е излязла навън, е придвижена назад, към гръбначния канал. Необходимо е много внимание, защото усложненията са свързани с притискане на гръбначния мозък. Може да бъде и без усложнения, все пак. Без кобри тогава. Това, което Кредор препоръчва, е добро, но изправен, без неволна извивка назад.

Don't tell me what I can't do

Редактирано от amazonian на 24.03.10 17:19.



Тема Re: Комплекс за диск.херния,травми,физическа кондинови [re: alkor1]  
Автор dobrindebulgaria (новак)
Публикувано25.03.10 16:49



Необходимо ти е правенето на ежедневен,(комплекс) от упражнения.Т.н. Стойка на глава,Рало Свещ,Риба,Главоколянна,каквито ти е удобно и цувстваш са ти приятни варианти на седеж с къстосване на краката,скакалец( само повдигане последователно на краката и подпъхване на йумруците под тялото близо до тестисите и след това повдигане на главата и краката от килимцето),лък,повърхностно през кобра,позата на първата страница на показаната от теб книга(само це с десния крак напред и левия не изпънат,а свит към задника,а ръцете събрани,като при молитва),зародиш(като при мйусулманска молитва,само це едната ръка се свива в детски йумрук(палеца е прибран под другите пръсти),а другата хваща първата за китката,така це кръстосването да е близо до повредения прешлен;обтегац с ръце свити в детски йумруци близо до мишниците,страницна извивка,триъгълник.
Като за нацинаест обща продължителност на упражненияата между 20 и 40 минути на ден в избран от тебе цас.Единственото несто, от което има опасност е вманиацаване.Успехи!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.