Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:57 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Тибетска йога на съновиденията и съня  
Автор Abraksas ()
Публикувано10.12.09 15:53





Е, та така, тая йога я практикувам от 13 години. Никак не съм напреднал, да го ева. Запознати ли сте със йога на съня...

Идеята е за възприемане на живота като сън. Цели се осъзнаване на съня, докато сънуваме, т.е. докато сме легнали и спим. И така може да се научи човек да контролира съня, да осъзнава, че сънува.

А после съответно, евентуално, и тоя будния свят и живот като сън да се осъзнае.
Ама не просто така, а наистина да се преживее.

Редактирано от Abraksas на 10.12.09 15:55.



Тема Re: Тибетска йога на съновиденията и сънянови [re: Abraksas]  
Автор searcher (нещо...)
Публикувано10.12.09 17:28



Запознат съм със сънуването, ама по кастанеда.

Не знам, ама за 13г. практика би трябвало да напреднеш по тоя въпрос.

В Кастанеда има едни врати на сънуването, така че всеки е наясно дали е напреднал или не там.



Тема Re: Тибетска йога на съновиденията и сънянови [re: searcher]  
Автор Abraksas ()
Публикувано11.12.09 01:19



Не ме кефи кастанеда... Все ми се струва, че си е изфантазирал всичко... Ама, който го кефи, да си практикува...

Е, то аз ако практикувах всеки ден или поне всяка седмица тея 13 години, щях да съм много напред, ама... Гадно е като опитваш и не става, и почваш да се ядосваш и спираш да опитваш... и после пак .. и пак...
Трудно е постоянно и дисциплинирано да се практикува.



Тема Re: Тибетска йога на съновиденията и сънянови [re: Abraksas]  
Автор Arsonn (tyrsesht)
Публикувано11.12.09 09:21



Трудно е колега, нямаше да е весело, ако беше лесно - лесно няма. Намери информация за дримхакерите. Има в нет-а, руснаци са и дават някой доста добри упражнения и стъпки за стартиране на процеса. Следваш ли ги стриктно, успеха идва. Поставяй си малки цели и върви с уверени крачки. Започни с дневника. Успех.

Leben und leben lassen !


Тема Re: Тибетска йога на съновиденията и сънянови [re: Abraksas]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано11.12.09 10:47



Докато не се усетиш естествен и непринуден, ти никога няма да си доволен от себе си, живота и света.

А да се опитваш да постигнеш естественост и непринуденост чрез самодисциплиниране и самоизнасилване е принципно невъзможно.

Ако осъзнаеш този прост и очевиден факт, ще свалиш сякаш планина от плещите си.

Същото се е случило преди около 2600 години с бившия принц Сидхартха, който също като теб се е опитвал да постигне духовно освобождение чрез системна практика на самоизнасилване.

Именно тогава той е открил своя Среден път и завинаги е скъсал с подобен род практики. Скоро след като е продължил по него без цел и без избор, той е постигнал по естествен път своето Велико Пробуждане.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Тибетска йога на съновиденията и сънянови [re: Abraksas]  
Автор searcher (нещо...)
Публикувано11.12.09 11:33



Не знам точно как се практикува по Тибетска йога, щото не съм я чел, ама ако кажеш какво сънуваш и какво правиш за да сънуваш осъзнато, мога да ти кажа какво да промениш и на какво да наблегнеш.

В Кастанеда всъщност целта е да се премести съзнанието от физическото в енергийното тяло, като за тая цел се преминават определени врати (препятствия).



Тема Re: Тибетска йога на съновиденията и сънянови [re: Aлekc]  
Автор Abraksas ()
Публикувано12.12.09 04:21



много хубаво, Алекс, ама въобще не е по темата, като първо...
като второ, не се стремя към духовно освобождение чрез практики... въпросното освобождение се постига, когато дорасне душата до едно наистина хармонично с оклните, неегоистично, алтруистично и добродетелно състояния...

а това е стремеж към познание...

Буда хич не го знаем всъщност какво е правил, постигнал, и какъв му бил средния път. Това са спекулации на няколко будистки школи и десетки будиско-индуиски философи.

По същата логика можем да даваме примери и със Супермен. А тук говорим за опитност, която стотици милиони хора са имали и се смята, че е път към реалното познание приживе, а не след смъртта, че сънищата са портал към духовно познание.



Тема Re: Тибетска йога на съновиденията и сънянови [re: searcher]  
Автор Abraksas ()
Публикувано12.12.09 04:23



скайпа ми е като ника, само че със сос накрая и освен тва го има в сайта ми, който пък го има в профила. заповядай да съветваш.

Общо взето има доста общи неща с Кастанеда, който като антрополог е бил доста начетен явно и е взаимствал доста идеи от автентични и реални майстори и ги е сложил в устата на измисления литературен персонаж Дон Хуан.



Тема Re: Тибетска йога на съновиденията и сънянови [re: Abraksas]  
Автор searcher (нещо...)
Публикувано12.12.09 10:46



А, не се натискам чак толкова да съветвам, че да ходя да досаждам на хората по скайпа.



И без това мисля, че проблема при теб е ясен и той е, че не можеш да оъзнаеш момента че сънуваш, но причините за това са няколко.

Първо, защото влагаш амбиция в сънуването. Онова, което работи в ежедневието, чрез амбицията, не върши работа в сънуването. И второ, защото влагаш прекалено много амбиция в ежедневието и това поглъща цялата ти енергия.

Мисълта за осъзнатото сънуване трябва да е лека и ненатрапчива. Това не е поле, където може да се "завладява" и "постига".

По-добре мисли за осъзнатото сънуване по ненатрапчив начин, все едно си имаш нещо наум. И не си налагай да сънуваш осъзнато точно преди лягане, а се сещай да го правиш между другото - напр. когато се събудиш случайно през нощта.



Тема Re: Тибетска йога на съновиденията и сънянови [re: Abraksas]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано12.12.09 11:20



Щом темата е "Тибетската йога на съновиденията и съня", значи тя е свързана с основите на будизма.

Буда хич не го знаем всъщност какво е правил, постигнал, и какъв му бил средния път. Това са спекулации на няколко будистки школи и десетки будиско-индуиски философи.

От казаното разбирам, че ти просто нямаш си понятие от будизма.

Учението на Буда е подобно на "Началата" на Евклид.

Колкото и да твърдиш, че никой не знае какво всъщност е правил и постигнал Евклид, това с нищо не променя абсолютната правилност на формулираните от него (или от други - това е без значение) аксиоми и теореми.

Така е и в случая със Средния път на Буда. Десетки пробудени будистки наставници са описали на основа на своя собствен опит Средния път като единствения метод, който води към вътрешно пробуждане и свърхвременна мъдрост (праджна парамита).

Защото всичко останало води не до реално познание, а единствено до активиране на безконтролното спонтанно въображение на практикуващия, който започва да гледа на себе си и на света във светлината на своите лични фантазии.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.